NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e .laar^anj. Maandag 5 Januari 1903 No. 5986 HAARLEMS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 7t Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/® de omstreken en franco per post0.45 Advertentlën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux Zulder Bnltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 011 der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAT) BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad vaa 5 Jan. bevat 0. a. Zuid-Afrika, Schitterende fees ten te Delhi, Het jaar 1902 (ver volg) Sportpraatje, Lichtfabrie ken. Tevens behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 121 van „De Zaterdagavond," letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek'voor Da mes, Licht en Schaduw: Ontwaakte trots", Uit Liefde, benevens de gewone rubrieken en afbeeldingen. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Atrika, De heer Chamberlain vervolgt, al thans volgens Engelsche bladen, zijn reis onder betuigingen van ontoom- baar enthousiasme. Boer en Brit schreeuwen als om strijd hunne cheers voor „old Joe", feestmaaltijden, bou- quetten en alles, waar een Imperator maar van droomen kan. valt hem op zijn pad ten deeloorlogsdansen wor den door honderden van zijn nieuwe zwarte onderdanen voor hem en zijn gezelschap gehouden, hulde-adressen voorgelezen enz. enz. Maai- men vergete bri het lezen van dit alle®, toch vooral niet, dat Natal een door en door Engelsche kolonie is, en men denke niet dat de zegetocht van Chamberlain hfl feestelijk, opge wonden en enthousiastiseh karakter zal behouden, «dat hij thans schijnt te dragen Op Oudejaarsdag hebben Chamber lain en gev "dg getracht vie Ulanguane, beter bekend als de Boschkop. d'ie in een rechte lijn lag met de Boerenpo- sities aan de Tugel.i, te beklimmen: doch een zware donderstorin belette de uitvoering van het plan zoodat het gezelschap weer onverrichter zake weer huiswaarts moest keeren. Ook het plan opi hei slagveld van Colenso te bezoeken, schijnt, volgens Reuter al thans, door Chamberlain te zijn opge geven. Het ware dan ook wel wat al te griezelig geweest. De Engelsche bladen bevatten lan ge verslagen en geestdriftvolle beoor deelingen van een nieuwe great speech" van Chamberlain, te Pieter- maritzburg gehouden. Inderdaad zijn het groote woorden, waarover de En gelschen die ze gehoord hebben en die ze lezen in verrukking zijn. Na een oorlog en hoe is die gevoerd! ter. wijl de Boeren verarmd en beroofd worden gelaten en een drakonische wet ze in handen houdt, moeten zij zoo sprak Chamberlain, niet alleen lijdelijke, maar ook werkdadige trouw aan hun nieuwe meesters toonen. Eer der krijgen zij geen eigen bestuur. Heerscht Engeland dan liever over een volk van slaven dan over een volk van vrije mannen? Wil het den geest der Nationale Verkenners in alle burgers gevaren zien? Het lijkt wel of Cham berlain zoo iets wil. Want met krach tige stem voegde hij er bij, dat al wie die werkdadige trouw belemmert een verrader van zijn land is! Op deze woorden volgde stormachtige toejui ching, en aan het slot van de rede voering heerschte er, volgens een cor respondent .de wildste geestdrift Een passende uitwerking van wat men op zijn zachtst wilde woorden moet noe men. Van gewicht voor de naaste toekomst van Transvaal en Vrijstaat is wat Chamberlain over het toestaan van een eigen bestuur zeide Men weet, dat de Afirkaanders en alle Engelschen die met hen Zuid-Afrika 200 spoedig mogelijk van Downing- street onafhankelijk willen maken, werken voo federatie, voor een ver bond van de Zuid-Afrikaansche ko loniën, welk verbond dan tot het moederland zou slaan als Canada of het Australische gemeentebest Blijkens de woorden van Chamber lain steekt de rijksregeering daar een stokje voor. Zij zal Zuid-Afrika g< federatie opleggen, zeide hij. zij wil zich niet ten tweeden male de vin. gers branden. Federatie komt aan de orde als de Zuid-Afrikaansche kolo. niën er eenstemmig en eensgezind om vragen. Maar aan federatie moet voorafgaan, dat Transvaal en Vrij staat eigen bestuur hebben. Zoolang Engeland dat dus den nieuwen winge westen onthoudt, geen federatie. En is er eenig uitzicht ,dat dat eigen bestuur spoedig komt? Afgaande op Chamberlain's woorden moet het ant woord! luiden, bij lange na nog niet. Want na de vraag gesteld te hebben of de nieuwe koloniën wel op eigen beenen kunnen staan, gaf de minister aan, dat daarvan nog geen sprake kon wezen. Immers behoorde daartoe 0. a. dat zij voor een eigen verdedigende macht zorgen en het bezettingsleger teruggetrokken kan worden. En dan: de landbouw moet ontwikkeld wor den; daartoe zijn uitgebreide bevloei ingswerken noodig; de ongekende rijkdom aan delfstoffen is nog voqr een groot deel onontgonnen. Dat al les kan niet aan particuliere aanstich ting worden overgelaten, maar moet van staatswege onder handen geno men worden Reusachtige leeningea zijn daartoe noodig. Zouden de nieu we koloniën die meeningen aan de markt kunnen brengen? Zou Engeland zulke leeningen van koloniën met eigen bestuur kunnen waarborgen? Immers neen! Dus blijven de nieuwe koloniën nog voorloopig onder Engeland. Dat Transvaal en Vrijstaat zich niet zon der de hulp van Engelsche troepen te gen een buitenlandschen vijand zou den kunnen verdedigen klinkt een wei nig zot na dezen oorlog. En dat. Transvaal met zijn mijnen geen lee-' ning zou kunnen plaatsen, is weinig minder dwaas. Maar wat zou 't baten dit uiteen te zetten. Het is Engeland alleen te doen om schoonschijnende redenen tot uitstel van zelfbestuur. Naar Engelsche gewoonte komt men natuurlijk niet voor zijn meening uit; men zegt niet eenvoudig: wij willen voorshands het heft in handen hou den, maar het moet den schijn heb ben of het is voor het belang van de twee koloniën zelf. Wij kennen dat. De „Manchester Guardian" bevat een en ander uit een nieuw boek over den oorlog, dat weldra verschijnen zal. Het is van de hand van Andries de Wet, met medewerking van van Doornik en veld- lcornet G. du Plessis, en behandelt den opstand in de Kaapkolonie en de bewe gingen van republikeinsche commando's daar. Over Modderrivier sprekende, zegt Audities de Wet, dat de Engelschen ge makkelijk de geheele artillerie van de Boeren hadden kunnen nemen, als zij doorgezet hadden, want zij bleef een tijd lang geheel onbeschermd achter. Te Ma- gersfontein daarentegen hadden de Boe ren de Engelsche kanonnen kunnen, ne men, die een uur lang onbeheerd ble ven staan. Maar Cronjé wilde niet, dat dg .burgers zich aan gevaar bloot stelden.. m Doornik vertelt van Hertzog's in val, toen niet meer dan 300 Kapenaars zich bij hem en Brand aansloten: van Christiaan de Wet's tweeden inval en van Kritzinger en Lötter, en van van Nie- kerk's verraad1 te Petrusville. Verder be handelt van Doornik de lotgevallen van Lategan, onder wiens bevel Malan, Hu- go en Theron werkten., en van. Schee pers en andere slachtoffers van de En gelschen. Hij stelt ook de beschuldiging- te boek, dat Scheepers vergiftigd is. Het werk zal ook een uitgebreide le zing van het bekende laatste rapport van generaal Smuts bevatten. Andries de Wet vertelt dan verder van zijn terugkeer naar de Kaapkolonie om brieven van dr. Leyds over te brengen, en van zijn lot gevallen tot de vrede gesloten werd en hij de wijk nam naar Duitsch Zuidwest- Af rika. Engeland. Reeds zeer kort is melding gemaakt van de schitterende feesten te Delhi. Uit de zeer uitvoerige verslagen in de Engel sche bladen blijkt, dat het schouwspel werkelijk buitengewoon prachtig was. De plechtigheid der proclamatie van Ed ward VII tot keizer van Inidië was waar dig die van de kroning te Westminster, zegt de „Times "-correspondent. Zij had plaats in een amphitheater opgericht op dezelfde plaats, waar wijlen koningin Victoria tot eerste keizerin van Indië was uitgeroepen. Duizenden menschen waren aanwe zig. Schitterend was de aankomst der inlandse he vorsten en grootwaardig- heidsbekleeders. In rijtuigen met goud en zilver versierd, getrokken door span nen prachtig opgetuigde paarden, omge ven door een lijfwacht van lanciers, kwa men de vorsten aan, in hun met juwee- len bedekte gewaden. Een bijzonder nummer van den Durbar was de deelneming van de overlevende veteranen van den grooten opstand, wier aanblik menigen ouderen toeschouwer een traan ontlokte. Het aantal der vete ranen bedroeg ongeveer 800 en merk waardig was de opmarsch dezer grijs aards, van wie sommigen door den ou derdom gebogen, zich met alle kracht oprichtten om toch maar een goed figuur te maken en anderen door hun familie leden moesten worden ondersteund. Zij werden luidde en hartelijk toegejuicht. Ook een klein contingent grijze Goer- hka's werd flink geapplaudiseerd. Gedurende twee uren hield de stroom van deelnemer® aan. Te half twaalf had den allen hun plaatsen ingenomen. Al les wat in de Indische maatschappij uit blinkt was aanwezig en hierbij voegden zich een groot aantal hooggeplaatste personen uit alle deélen der wereld. In de nabijheid van den troon van den onderkoning waren de Indische vorsten opgesteld en de voornaamste Engelsche ambtenaren. De vonkelende juweelen der Indiërs, de kleurige Oostersche gewaden te mid den van de uniformen der Europeanen en de lichte toiletten der dames gaven een heerlijk schouwspel. Onder de standaardvlag, midden in de arena geplant, stond een eerewacht van honderd Gordon highlanders geschaard. Achter deze ©erewacht stonden de mu ziekkorpsen der Engelsche en der In dische regimenten opgesteld, te zaanen een reusachtig orkest van tweeduizend uitvoerders vormend. Buiten de arena slechts soldaten waar het oog reikte. Veertigduizend man, cavallerie, infan terie en artillerie onder bevel van lord Kitchener wachtten hier de aankomst van den onderkoning en den hertog van Connaught af. Zij verschenen in een schitterenden stoet. Nadat lord Curzin op zijn troon had plaats genomen, gaf tromgeroffel en trompetgeschal de aan komst van den heraut te kennen. Hij na derde, gezeten op een zwart paard, in een met goudi bedekt gewaad, voor den troon en ontving daar den last de pro clamatie. waarbij koning Edward tot keizer werd uitgeroepen, voor te lezen. Na de voorlezing hief het orkest het volkslied aan. Alle toeschouwers hoor den dit staande aan. De Durbar eindigde met een défilé der inlandsche vorsten. Dnitsckland. Het gerechtshof dat in 't geval van prin ses Louise uitspraak zal doen, zal met gesloten deuren zitting houden en geen enkel zittingverslag publiceeren. Indien de echtscheiding wordt uitgesproken zal de prinses nooit hare kinderen mogen weerzien. Ook in zake het kind dat door de prin ses verwacht wordt, zal door dit ge rechtshof beslist worden. Prinses Louise heeft uit Genève het Saksische hof ge schreven haar berichten omtrent haar kinderen te verstrekken, op welk ver zoek door het hof werd geantwoord) dat men haar geene inlichtingen betreffende haar kinderen verstrekken zou, doch haar kennis zou geven wanneer een van hen ziek werd. De kinderen weten van de vlucht hunner moeder nog niets en hun is verteld dat de prinses op reis is. Prinses Maria van Saksen, Koning George's tweede dochter, die gehuwd is met prins Otto van Oostenrijk, is tele- graphisch uit Ween en naar hier ontbo den, daar de toestand van den Koning veel verergerd is. China. Al de gezanten hebben hunne res pectieve regeoringen getelegrafeerd, dat. China de betaling van schadeloos stelling. waarbij de goudwaarde als basis wordt aangenomen, heeft gewei gerd. Dit feit zal, volgens berichten uit Engelsche bron. ernstige gevolgen voor de Chineezen hebben, daar zij weigeren hunno verplichtingen na te komen. De diplomaten hebben nu opnieuw te Peking hunne hoofden bij elkaar ge stoken om te beslissen, of men de Re geering van het Hemelsche Rijk door gelijkluidende nota's of door een ge meenschappelijke nota aan hare ver plichting moet herinneren. De poli tiek der Vereenigde Staten is de voor naamste hinderpaal voor een gemeen- schappel k optreden. De Chineezen nemen natuurlijk een afwachten de houding aan, overtuigd als zij zijn. dat de beschaafde mogendheden van het Westen zich toch n'iet over de te volgen gedragslijn met elkaar kun nen verstaan. Turkije. De districtsprefect van Dubnicza (Bulgarije) heeft den Bulgaarschen Minister van Binn^nlandsche Zaken een lang rapport gezonden van wreed heden door Turksche soldaten gepleegd op Bulgaarsche landslieden in Mace donië. Een tweehonderdtal vluchtelingen, waaronder vier priesters uit het Dju- madistrict, rapporteerden bijzonder heden van de wreedneden der Turken. Een bende van 200 Turksche soldaten en met hen een groot aantal Bashi- Bazoeks, kwamen te Zelensnita, om in de wonipgen der inwoners naar wape nen te zoeken. Veertig van de voornaamste inwo ners werden gevangen genomen en verschrikkelijk mishandeld. Alle vrouwen en meisjes werden mis handeld. twee kinderen gedood. Een vrouwdie weerstand bood, werden vier vingeis afgehakt. In het dorp Padez had. ouder andere wreedheden, ook hei volgende plaats. Een zekere man. Noieff werd denge- heelen nacht gemarteld Zijn vrouw werd voor zijn oogen mis handeld. en daarna werden hem neus en ooren afgesneden. Bij het aanhre ken van den dag werd hij vermoord. De geestelijke van het dorp werd met het hoofd naar beneden boven een stroovuur gehangen Vele anderen werden ten cloode toe gegeeseld. De burgemeester van Pokrownik en vele hoeren werden doodgegeeseld. hun vrouwen werden mishandeld, geen enkele uitgezonderd. I11 de dorpen Kershewo, Drenowo Sissia. lilisthe werden soortgelijke wreedheden bedreven. De Bashi-Bazoeks plunderden alles, vee, graan en voedsel werd meegeno men of vernield. Morning Leader". Stadsnieuws. Haarlem, 3 Jan. 1903. Gisteren of heden ontvangen onze geabonneerden als kostelooze pre mie een kalender voor 1903. Wij zijn dit jaar van den traditiomee- len vorm, die wel wat eentonig wordt, afgeweken en bebben er een Maandka- lender met twaalf geperforeerde blaadjes van gemaakt, gedrukt in verschillende kleur. Wanneer onze geabonneerden bet ka- lendertje dadelijk willen ophangen en er vaak gebruik van maken, dan zal ons dat aangenaam wezen. Herdacht gisteren de heer J. H. J. Sostman zijn 25jarig jubileum aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., heden vierde men dat van den beer George Kelderman, rijtuigschoonmaker aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S M. Zoowel van zijn superieuren als van zijne kameraden ontving hij blijken van belangstelling. Zijn kameraden boden hem een prachtige fauteuil aan, terwijl hij van1 den opzichter uit naam der di rectie een enveloppe met inhoud ont ving. Zijn werkplaats was prachtig met groen en bloemen versierd Zondagavond wordt in den Schouwburg opgevoerd: „Een dolle dag", een echt dol kluchtspel, dat zeker een volle zaal zal trekken. Men verzoekt ons te melden, dat de oud-strijder S. Warmerdam, Mees ter Lottelaan 53 op 6 Januari jarig is. Hij bereikt dan den leeftijd van 96 jaren. Een aardige zet. De Gemeente Bloemendaal verzet zich, zooals be. kend is, hevig tegen de annexatieplan nen van Haarlem, waarbij ook Bloe mendaal een belangrijk stuk 7011 moe ten missen. Dit verzet grondt zich oa. hierop, dat Bloemendaal immers vol doende zorgt voor politietoezicht, rei niging, onderwijs, onderhoud van ge bouwen en wegen enz., zoodat daar voor annexatie bij Haarlem niet noo dig is. En wat hebben dlie schalken van Raadsleden nu Vrijdagmiddag in de Raadsvergadering gedaan?- De heer Bispinck klaagde over den Ireurigen toestand van de Kleverlaan, waarvan Haarlem belast is met het onderhoud. Toen besloten de Raadsleden om aan Haarlem voor te stellen, dat de ge meente Bloemendaal die laan kosteloos ovqrneinen en die onderhouden zal. Is 't niet allervermakelijkst Verbeeld u Haarlem een weg af staande aan Bloemendaal, opdat Bloe mendaal dien goed zal onderhouden Natuurlijk doet Haarlem dat nooit. Dó.t zou haar eer te na zijn. En dat weten die guiten van Bloemendaalsche Raadsleden ook heel goed. Maar tevens, boe beschamend is dit voorstel. Want de klacht van den heer Bispinck is n'iet overdreven. De Kle- verlaau verkeert werkelijk in allertreu- rigsten toestand. Op Nieuwjaarsdag zijn wij er nog lanes gekomen door het Kleverpark naar Bloemendaal wandelende. Fr waren op dat oogen- blik veel wandelaars eu fietsers, maar niemand maakte gebruik van den eigenlijken weg. Allen, zelfs de fiet sers, gingen op liet vprhoogde credeelte, waarop de rails van de tram zijn ge legd. De weg was rondweg een mod derpoel, die wij zelfs niet zouden heb ben durven oversteken. Misschien komt er nu gauw een voor stel van Bloemendaal om Haarlem maar te anuexeeren, omdat Haarlem zijn wegen niet behoorlijk onderhoudt. 't Is allergrappigsti Pensioneering van werk lieden. De Imperial heeft inderdaad zeer goeie maatregelen getroffen voor de pensioneering van .hare werklieden aan de fabriek alhier. Wie in de ter men vielen zijn nu gepensioneerd voor lien die overgingen bi] de gemeen te zal zij een som in de gemeentekas storten, gelijk aan die, welke de werk lieden zouden hebben moeten betalen, wanneer zij evenveel jaren in dienst der gemeente waren geweeist en de ouderen, die wel zijn overgegaan, maar zullen blijken onbruikbaar te zijn of te worden, pensioneert de Imperial, zoodra zij ontslagen worden. Wat de gebouwen aangaat, d ie welke op gemeentegrond gebouwd zijn, moe ten binnon oen jaar zijn afgebroken over den verkoop van de haar toebe- hoorende terreinen onderhandelt de Imperial met hef gemeentebestuur, maar men is het over den prijs nog niet eens. Toch zou het goed wezen, als de ge meente dat terrein in handen had. De zuinigheid kan ook wel eens de wijs- hetid bedriegen. Denkt aan het kloos ter, hoeren I11 „de Wekker" komt het volgende bericht voor, dat wij gaarne oveme. men. Goedkoope cokes. Nu de gemeente lijke lichtfabrieken net 1 Jan. in wer king treden, is het te verwachten, dat door onze mannen in den Raad wel licht een poging gedaan zal kunnen worden, op voorbeeld van andere ge nieenten om cokes aan 011- en minver mogenden, zooals de term lu'idt, tegen lagen prijs verkrijgbaar te stellen. Gevonden voorwerpen een zwaxt kinderkousje met rood wollen sokje. Aantal processenverb aal. In het afgeloopen jaar 1902 zijn we gens overtredingen opgemaakt 1937 processen-verbaal, zijnde 171 meer dan in 1901. Terzake van openbare dron kenschap werden 659 processenverbaal opgemaakt. Bfrandje. Vrijdagavond is een klein binnenbrandje met eenige em mers water gebluscht in een perceel aan de Tulpenstraat. In de St.-Courant van heden mor gen vind'en wij het verslag omtrent den door de Vereeniging tot Bevorde ring van het onderwijs in Handenar beid in Nederland, in 1902 te Haarlem gehouden cursus in handenarbeid. Wij ontvingen een kalender bevattende op 't schild een Hulde aan het café-restaurant St. Jan. Naar wij vernemen is het ge wijzigd reglement van orde voor de ver gaderingen van de Staten van Noord- Holland door den Minister goedgekeurd. Op de tentoonstelling voor decoratieve kunst te Turijn, waaraan verbonden was een tentoonstelling van kunst-photographie, is aan onzen stad genoot, den heer P. Clausing Jr., een diploma van verdienste toegekend. Zondag a. s. zal in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid tentoongesteld zijn een serie fotografiën uit Rome. Door de gezichten op de ver schillende kerken en paleizen, monu menten, straten en pleinen, verkrijgt men eenig denkbeeld van het schoone en verhevene dat de eeuwige stad te aan schouwen geeft. Zondag is de toegang kosteloos. HetMaseum van Kunstnljver- lieid te Haarlem, werd gedurende de maand December 1902 bezocht door 528 belangstellenden, terwijl uit de boekerij van genoemd Museum 188 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land verzonden werden. Orgelbespeliug. in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 6 Jan. 1903, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga, van J- S. Bach. 2. Adagio, van C. A. Fischer. 3. Sonate, van NV. Volckmar. a. Andante Ailegro moderato. b. Andante Con Moto. c. .Allegro moderato. 4. Vorspiel zu Parsifal, van R. NVagner. 5. Pax Vobiscum, van Schubert. A.s. Dinsdagavond houdt het te eken-genootschap „Kunst zij ons Doel" een kunstbeschouwing in, het Bronge bouw van aquarellen en teekeningen uit de portefeuille van den heer J. Krol Kz. Strengholt's specialiteiteair gezelschap geeft Zondagavond weer een voorstelling in de Sociëteit „Vereeniging" Zooals men uit een annonce in dit blad; zien zal wordt een zeer mooi program ma uitgevoerd. Dit gezelschap beschikt over zeer goede krachten. Bollenvak. „Het Weekblad voor Bloembollencultuur" geeft een over zicht van den in- en uitvoer over de maand November 1902, en vergelijkt daarbij de cijfers over diezelfde De totale invoer bedroeg in 1901 in maand in het vorige jaar. November 41.816 KG. en in 1902 in November 24,248 Kilogram. De cij fers van uitvoer zijn respect 911,526 KG. in 1901 en 1,068,0-45 KG. in 1902. „Hotel Palais Royal". „Naar wij vernemen is het „Hotel Peu „lais Royal", N. Z. Voorburgwal hoek „Paleisstraat, in andere handen overge daan. Het zal als hotel geëxploiteerd „blijven". Bovenstaand bericht vinden wij in het Ale. Handelsblad. Wij kunnen daaraan den naam van den kooper toevoegen. Het is de Maat schappij 1 Uniion alhier, die o. a. ook „de Kroon" exploiteert. Gemeienteraadsverkiez ing. Wat in langen tijd te Haarlem niet is geschied, zal nu zeer waarschijnlijk ge beuren. De heer Kleynenberg toch zal zoo het zich laat voorzien reeds direct bij de c-andidaats telling gekozen worden tot lid van den Gemeenteraad, daar hoogstwaarschijnlijk geen tegenkandi daat gesteld wordt. De liberale kiesvereeniging Haarlem, de neutrale kiesvereeniging „Burger plicht" hebben hem reeds gesteld; de Protestantsche zal dit voorbeeld volgen, de Roomsch Kath. Kiesv. wellicht ook, terwijl de S. D. A. P. en de Volkskies- vereeniging geen tegen-candidaat zullen stellen en zeer waarschijnlijk hem zul len steunen, omdat ook zij in den heer Klieineniberg een zeer aannemelijk canr didaat zien. Alleen is nog niet bekend!, wat de anti-revolutionaire Kiesvereeni ging zal doen. De Wekker maakt melding van het volgende voorval Op de Zondag jl. gehouden leden-ver gadering dor af deeling Haarlem van den Nederlandse hen Stucadoorsbond, werd besloten strikt de hand te hou den aan het in het. begin van deu win ter genomen besluit om niet later te werken dan tot zeven uur des avonds en daarvoor alle krachten in te span nen. Toen dan ook bekend werd. dat er op een werk aan den KI. Houtweg van den patroon Doing later dan den ge- stelden tijd gewerkt werd. togen een aantal gezoden daarlippn om hun ka ïn exarten bewegen op te houden. Niettegenstaande de patroon op het werk aanwezig was, besloten de ge zellen na een bespreking waaraan ook de patrmn deelnam, den arbeid te ein digen. Zingend werd daarop de terugtocht aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1