lachen. Het eerste „Een slaaf van de; Eubiotiek", staat veel liooger dan ..De gevolgen van een leugen". De schrij ver is een geestig man. die lustig den spot drijft met hen, die liefhebberen in de geneeskunde. liet werd goed ge speeld. De gevolgen van een leugen, is een blijspel van vier bedrijven, waarin door acteurs en actrices krijgertje en schuilevinkje wordt gespeeld en waar bij de koster Hamfling. uitgebeeld door Henri de Vries met dwaas neusgeluid en koddige gebaartjes, de meest ver makelijke persoon was. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door B. de Mooy, commissionnair in bu'denland- sche groenten, een mooi partijtje jonge versche raapstelen aan de groentemarkt zijn gebracht en opgekocht door W. Neyssen, Gasthuisstraat. Dat is 1" dagen vroeger dan het vo rige jaar. Brutaleiinbrekers. In ons vo rig nummer vermeldden wij de arres tatie van Stiphout er. Kol'aard ter te rechtzitting, daar zij verdacht worden den diefstal met mhraak t° Schoten te hebben gepleegd bij den heer W. al daar op Nieuwjaarsdag Een bedrag van ongeveer f 185 werd ontvreemd. Ter aanvulling Jiene nog het vol gende. Eenige dagen na ie inbraak ontving de bestolene over de post een brief met vijf lakken, waarin bij nader on derzoek zich prentbriefkaarten bevon den die veel gelijken op bank- en munt biljetten. en wel tot een bedrag, over eenkomende met de gestolen gelden en de interest. De briefkaarten waren heel kalm on- dertcekend ..Robert en Bertram". Blijkbaar hadden de inbrekers dus wel eens de opvoering van Robert en Bertram of de twee lustige Vagebon den bijgewoond. Volgens hun verder schrijven zon den zïj deze som terug uit beleefdheid en ter vergoeding van hun nachtelijk bezoek. De heeren hebben dus een staaltje wdlen geven van hun verregaande brutaliteit en overmoed Maar overmoed komt ten val. En zoo zal het ook hier wellicht gaan. De geïllustreerde briefkaarten toch zul len zeer waarschijnlijk de bewijzen tegen de inbrekers leveren. Als vi -volg op het bericht betreffen de de inbraak te Schoten kaD nog wordej medegedeeld, dat de bewuste briefk arte.i gekocht zijn hij den heer van Baren, door een persoon, wiens beschrijving veel overeenkomst met het signalement van Stiphout, op Zondag 4 Januari. Ongelukkigerwijs beeft de juffrouw, die dezen persocn geholpen heeft, hem niet zoo goed opgenomen, dat zij over tuigd is hem hij een sventueele con frontatie te zullen hprkennen Deze persoon had zooals later bleek, zooveel briefkaarten gekocht, dat het bedrag geheel overeen kwam met het gestolene. En op een vraag van de juffrouw, of hij er nog niet een van f 10 bij moest hebben geantwoord „Neen, ik heb nu juist genoeg, ze zul len wel denken, dat ze heel wat krij gen. maar het is maar een grap. Daarna had bij zich viug verwijderd, terwijl een oogenbük later een meisje zich om lak vervoegde, hetgeen daar echter niet verkocht werd. Dit laatste staat blijkbaar met heit. eerste in verband, daar de verzonden brief van 5 lakken voorzien was. Hoe het zij, de recherche doet ern stig onderzoek. Aan den loteling der lich ting 1903, E. de Groot, is door Z. E. den Minister van Oorlog, op grond van art. 114 der miïitiewet 1901, een jaar uitstel van eerste oefening verleend. Door den heer Commissaris der Ko ningin is opnieuw dc aandacht geves tigd der gemeentebesturen op het ver langen van Z. E. den Min. v. Binnenl. Zaken, dat tijdig aan zijner Exc. de partement bericht worde gezonden van elke voorgenomen slooping. verbou wing of nerstelling van oude monu menten, bepaaldelijk van raadhuizen, kerken, torens, kasteden, poorten, merkwaardige gevels enz. opdat de gelegenheid zal bestaan afbeeldingen en opmetingen te doen vervaardigen. Aprondissements-Rechtbank. Verzet tegen de politie. Met het St. Maartensfeest had men in Koog aan de Zaan, zocals gewoonlijk. Ook dit jaar wederom feest. Eenige jongens wa- ï-en op dien dag bezig met het afste ken van vuurwerk, wat echter door de politie verboden is. Nadat een der jongens reeds een paar maai was gewaarschuwd, dit na te laten, maakte de veldwachter proces-verbaal tegen hem op. Daar hij zijn naam niet wilde opgeven, werd hij gearresteerd om naar den burgemeester te worden ge bracht. Onder hevig verzet van de zijde der omstanders had deze overbrenging plaats. Drie mannen Jac. Valk, F. F. en Jan Valk hadden daarin een groot werk zaam aandeel, en mishandelden den po litiebeambte, zoodat deze in de uitoe fening zijner bediening zoodanig werd gehinderd, dat hij den gearresteerde weder los moest laten. De drie hiervoor genoemde personen hoorden, wegens verzet tegen de politie, iedier 14 dagen gevangenisstraf tegen zich vragen. Dronkenschap. Jan van Veen, wonende te Beverwijk, stond op 4 Nov. te Vel sen, met neg een paar personen te praten. Eensklaps igaf hij een daar van een stomp tegen den neus, zoo he vig dat deze begon te bloeden. Zooals ter terechtzitting bleek, had de alcohol in deze weder eene groote rol gespeeld. De off. van justitie vroeg tegen dezen beklaagde 4 dagen hechtenis. Uit de Omstreken. Heemstede. De gewone zitdagen van den Rijks ontvanger ten Raadhuize dezer gemeen te. worden 'in de maanden Januari en Februari niet gehouden. Donderdag vijftien Januari zal ai-' hier ia de kdrkekamer der N. H. ge meente des middags van 12 tot 2 de verkiezing plaats hebben van drie no tabelen, om te voorzien in de vacature ontstaan door de gewone aftreding van de heeren \V. A van Aanstel, I.. Zieren en J. ten Hagen. Genoemde beeren zijn allen herkiesbaar Zandvoort. Op 1 Januari 1902 bestond de bevol king alhier uit 1G07 in.. 1535 vr., totaal 3142 personen Zij vermeerderde gedurende 1902 door geboorte met 42 m., 46 vr., to taal 88 personen en door vestiging met 115 m., 143 vr., totaal 258 personen. De geheele vermeerdering bedroeg al- zoo 157 m., 189 vr., totaal ?46 personen. Door sterfte had een vermindering plaats van IC in., 23 vr. totaal 39 per sonen en door vertrek van 116 m., 133 vr., totaal 249 personen. De geheele vermindering bedroeg alzoo 132 m., 156 vr., totaal 288 personen. De algeheel© vermeerdering bedroeg dus 25 m.t 33 vr., totaal 58 personen, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1902 bestond uit 1632 m. en 1568 vr., totaal 3200 personen. Levenloos geboren werden 6 m. en 1 vr. Het aantal overledenen in de ge meente bedroeg 19 m. en 23 vr.. waar onder 5 m. en 1 vr., die niet in deze gemeente werkelijke woonplaats had den, terwijl elders stierven 2 m. en 1 vr., die behoorden tot de bevolking de zer gemeente. Het aantal geborenen m deze gemeente bedroeg 41 m. en 46 vr.. terwijl 1 m. behoorende tot de be volking dezer gemeente, elders werd geboren. Gesloten werden 31 huwelijken. Voor eeu flink bezette zaal hield Ds. G. Hulsman Donderdagavond jl. een lezing in Ons Huis over Tolstoi als ka rakter. In een boeiende improvisatie schetste spr. de ontwikkeling van het karakter van Rusland's grootsten pro feet, in verband met diens leven. Ondanks zijn afdwalingen achtte spr Tolstoi een groot man De Burgemeester, de heer Beeckman, bracht Ds. Hulsman hulde voor zijn doorwrochte studie en dankte namens de aanwezigen spreker voor de hoogst interessante lezing, waarmede ieder door luid applaus instemde. Binnenland. Raad van State. In 1902 werden bij den Raad van State, afd. voor die geschillen van bestuur, tot onderzoek aangebracht 354 zaken tegen 280 in 1901. De zaken die in 1902 het meest voor kwamen waren: regeling van onderwij zers jaarwedden 79; fabriekszaken 67; ver zoeken om ontheffing of vrijdom van personeele belasting 47; reclames betref fende militaire pensioenen 41; burger lijke pensioenen 23; militiezaken 17; be roepen betreffende Rijksbijdragen voor bijv. lagere scholen 14; domiciliën van onderstand 12. Overgave President-Sultan. Onze correspondent te Batavia seint: ,,De pretendent-sultan heeft zijn onderwerping aangeboden en gevraagd van Segli 'te worden gehaald door de voornaamste hoofden. Dit verzoek is toegestaan." (Hbl.) In de heden gehouden zitting dar Eerste Kamer deelde de minister van koloniën mede dat de Pretemdent-Sul- 'tan zijn onderwerping heeft aangebo den. In de St. Courant van heden vinden wij de Kon goedgekeurde statuten van de Naamlooze vennootschap „Neder- landsche drukkers- en uitgeversmaat schappij C. Misset" te Doetinchem. Het doel van deze vennootschap is, het voortzetten der drukkers- en uit geverszaak. tot nog toe door den eer sten comparant gedreven. Ncderl. Trust-Mij. yoor goud en andere minwaarden .-^iihelmina'' Gisteren v»'ërd te Amsterdam gehou den de buitengewone algemeen© ver gadering van aandeelhouders onder presidium van mr. Struben, te 's-Gra venhage. Men herinnert zich, dat de heeren De Ram, jhr. Lam an Trip en Wevers hoofdcommies bij het Departement van W., H. en N., hun ontslag had den genomen, zoodat alleen mr. Struben als commissaris overbleef. Deze deelde ter vergadering mede, dat de commissarissen volgens de statuten hun qualiteit behielden, tot dat de vergadering in de vacatures zou hebben voorzien, zoodat eigen lijk het eerste punt van de agenda: benoeming van commissarissen, was vervallen. Mr. Caroli deed daartegenover op merken, dat de drie commissarissen door het feit van hun ontslagneming onmiddellijk als commissaris waren verdwenen, en dat het tegendeel noch in statuten, noch in wet was te lezen. Mr. Struben zeide daarop, dat de hpqrDflRam, die tegenwoordig was, en Wenws. hem hadden te kennen gegeven, dat zij hun ontslag hadden teruggenomen en dat derhalve alleen te vervullen was de plaats van jhr. Laman Trip, die niet op zijn ontslag was teruggekomen. Mr. Caroli protesteerde ernstig te gen deze beweringen, omdat z.i. uit niets bleek, dat genoemde heeren op hun ontslagneming waren terugge komen en omdat nog enkele minu'ten vóór de vergadering mr. Struben, er kennende, dat de meerderheid der vergadering niet in handen van hét bestuur was, hem, mr. Caroli, had geraadpleegd over de keuze van drie nieuwe commissarissen, daarbij als zoodanig voorstellende de heeren We vers, De Ram, en Engelen, allen te 's-Gravenhage. J Mr. Struben echter verklaarde zich niet aan dat gesprek gebonden, heet te het voor een deel onwaar en liet de vergadering daarop overgaan tot de benoeming van één commissaris, vacature jhr. Laman Trip. Met 119 stemmen werd tot commis saris gekozen de heer R. J. Middel koop, terwijl 60 stemmen waren uit gebracht op den heer Engelen, te 'sGra- venhage, en 2 in blanco. Nadat de voorzitter nog eenige me- deideelingen had gedaan, stelde mr. Caroli de volgende motie voor: ,,De algemeen© vergadering van aandeelhouders, overwegende, dat de handelingen van commissarissen de belangen der Maatschappij zeer ernstig hebbe.ii benadeeld, be1 tuigt daarover haar misnoegen en spreekt de ernstige verwachting uit, dat de heeren, Struben, de Ram en Wevers, de laatste twee voor zoovetrre zij rech tens nog commissarissen mochten zijn, hun mandaat onmiddellijk ter beschikking zullen stellen, en gaat over tot de orde van den dag". Mr. Struben weigerde deze motie, als te ingrijpend, in stemming te brengen, waarop mr. Caroli hem on der het oog bracht, dat hij, mr. Stru ben, toch niet het gevoel kon hebben, dat zijn houding zeer moreel was, daar waar overtuigend was gebleken, dat de overgroote meerderheid der vergadering geen sympathie voor hem en de heeren Wevers en De Ram had. De vergadering werd daarna geslo ten. Yan Kol's boek over Indië. Binnenkort zal verschijnen het boek van den heer H. van Kol, getiteld: „Uit onze Koloniën", waarin hij z;;n Indische reis schetst. Aan de inleiding ontleent Het Volk" het volgende: „Het eenig doel dezer lange en moeizame reis is een studie van de economische toestanden, een onder zoek naar de leemten en de goede hoe danigheden van ons bestuur, kennis making met de plaatselijke behoeften. Van mijn aankomst te Padang on den 21en Februari 1902 af, tot mijn ver trek aldaar, 22 Augustus, heb ik een afstand van ruim 15000 KM. afgelegd. „Ik bezocht eilanden van verschil lende formatie, bewoond door men- sclien van verschillende kleur met soms ver uiteenloopende godsdiensten, zeden en gewoonten. Volken nu eens sedert eeuwen aan ons gezag onder worpen. dan weer zoo 'goed als onaf hankelijk van ons of in verzet tegen onze heerschappij. En altijd werd de indruk sterker: groot is de taak ons door de historie opgelegd maar veel blijft er nog te doen. „Een ^gevoel van trots bezielde mij als ilT kruiste door de prachtvolle landouwen der Maleiers, rondzwierf door bergen, rustte in de schaduw der oerwouden, wekenlange reizen kon maken altijd in ons koloniaal gebied. „In de Padangsche bovenlanden daalde ik af in de steenkolenmijnen der Ombiliën-velden en zocht de koe lies op in de hospitalen, de dwangar beiders in de kettingkwartieren. Atjeh doorkruiste ik, van Kota-Radja tot aan de grens van Deli. ..In 'Deli doorkruisie ik de koffie- en tabaksplantages, maar verwijlde het meest ondiv de immigranten die hier Uit China en lava werk Kwamen zoeken, „Te Batavia en Buitenzorg kwam ik in het gezelschap der grooten. doch niet minder bij de kleinen en verach ten. die in krotten en bordeelen, in krankzinnigengestichten en gevange nissen, van het leven slechts de smar ten kennen. „Wel schonken nu er> dan de immi- gratiewerken en goede scholen mij weer hoop 'in de toekomst, doch dan ontrolde zich in de noodlijdende .stre ken van Samarang voor mijn oogen een tafereel van honger, ellende en smarten, alleen door een Dante te be- schrijven. Ik doorkruiste de armste gedeelten der Solo vallei, bezocht nfa- wi, waar mannen werden geranseld, en Gombong, waar kinderen reeds aan het militairisme werden gewijd. Ik zag tal van blanke kinderen door hun vaders verstooten, ik zag pokken en cholera vele menschen wegmaaien, doch ook de hand der „dienende lief de", die te Salat'tga, Magalang, Djok- dja, en Modjowarno de tranen droog- dg, de zieken verpleegde, de verstoo- tenen ten vader strekte Dan drong er weer een lichtstraal door de duis ternis. „In de Buitenbezittingen bijna over al nooden, ziekten en gebrek, door de felle droogte der laatste maanden. In Maros voedingsschaarschte aan de andere zijde van Makassar, te Gowa, een vorst, die door die volksrampen bewogen wordt naar middelen te zoe ken om door irrigatie redding te bren gen aan zijn volk- In Ambon leerde 'ik christen-radja's en regenten ken nen in Banda zag ik een land in vol-: le achteruitgang en verval. Het- Ka- joe-poetih-eiland Boeroe werd door mij bezocht, en slechts van verwaarloozing kan ik aldaar getuigen Op Batjan, berucht d?or vroegere gruwelen, zag ik dat nog a'tijd de winzucht var. som migen den .spot drijf! met recht en hu maniteit. „Het vulkanische Ternate werd niet vergeten, en na een zwerftocht langs het meer van Limbotto en het land van Gorontalo, kwam ik, na het bezoek aan de goudmijn te Totok, in de zooveel be sproken Minahassa aan, „Wat ik daar zag en hoorde, hoe schoon het land en hoe goed het volk is, in hoeverre wij trotsch kunnen zijn op ons werken dan wel ons moeten scha men over ons poigen, laat zich in een en kel woord niet samenvatten. „En toen weer verder langs de Goud kust van Noord-Celebes, waar men tot heden tevergeefs trachtte voldoende goud te vinden. Daar maakte ik kennis met zelf besturende vorsten en hun land: en soms schemert het mij voor de oogen, als ik herdenk dat groote aantal Radja's en Poenggawa's, Keizers en Sultans, Ko ningen en Soesoehoenans die ik ont moette, en uit wie ik trachtte te halen wat er in zat, wat in den regel bitter weinig was. Ook zag ik daar het lot der slaven, en hoorde ik van de gruwelen op die slavenvangst gepleegd. „Na even den voet te hebben gezet op Borneo, in het imperium van de „Shell- Company ging het weer over Makas sar naar Bali en Lombok. En aan die merkwaardige eilanden heb ik al mijn aandacht gewijd. Diep was ik ontroerd toen ik dat Lombok betrad, waar de droe ve tragedie van den ondergang van een vorstenhuis werd afgespeeld. Een uit muntend bestuur schenkt ons nu althans ten deele vergiffenis. „En Bali, dat land van Hindoe-kunst, en van een volk dat zich wijdt aan den dienst der schoonheid; met zijn vorsten met absolute macht, met zijn kasten en soedra's maar ook zijn martelaressen, ook Bali deed mij uitroepen wat als slot som kan gelden mijner koloniale reis en van al de indrukken die zij bij mij opwekte: „Er is daar ginds wat groots en edels te verrichten". Dr. Schaepman. Naar men aan „Het Centr." mede deelt, gevoelt mgr. d:. Schaepman, die te Rome in een gesticht van Zus ters Franciscauesse i zijn intrek geno men heeft, zich vrij goed. Zijn broeder die hem op de reis ver gezelde, vertrok gis'eren weder. Nos bons villageois. Uit Dinxperlo meldt men: Het leek wel alsof er een troep roo- vers bij de Iieurne huisde, zóó erg ging het daar dezer dagen 's avonds toe. Rustige kerkgangers werden bij het naar huis gaan aangerand. De landbouwers Lammers enBulsink uit de Heurne en Rulsink uit Breden- broek, werden onverhoeds met kim pels afgeranseld, waarbij ze verwond werden. Op Bulsink werd zelfs een schot gelost. De directeur dei' boter- fabriek en diens broeder en twee vrou welijke familieleden werden van de fiets gesleurd en in de sloot gewor pen. 's Morgens kwamen dan ook ten gemeentehuize een aantal personen klagen over hetgeen ze den vorigen avond moesten ondervinden. De dubbele moord in de Czaar Peterstraat. Het onderzoek in deze zaak wordt nog steeds door de justitie ijverig voortge zet. Over eenig resultaat wil zij zich noig niet uitlaten, doch te oordeelen naar verschillende in de laatste dagen gedane stappen heeft zij een spoor gevonden en wel te Bussum. Daar was sedert eenigen tijd werkzaam een zekere H., glazenwasscher van be roep, die daar nog niet lang woonde en uit Amsterdam afkomstig was. Deze H. is in het begin van de week, terwijl hij bezig was de glazen schoon te maken van een villa in het Spiegel, plotseling gearresteerd. Hij mocht niet van klee ding verwisselen maar moest in zijn glazenwusscherspak mee. Op het Raadhuis werd hij verhoord door de justitie en het gevolg is geweest dat H. in arrest gehouden en naar Am sterdam overgebracht is. Naar verluidt moet H. ook nog betrok ken zijn bij verschillende inbraken in den laatsten tijd te Bussum gepleegd. Als glazenwaisscher zou hij het dus ge weest zijn die eedst het terrein verkende alvorens de slag geslagen werd. Borrel-trust. Kasteleins te Drachten hebben zich onderling bij contract verbonden, voor taan geen 5-cents borrels meer te schen ken, maar alleen voor een dubbeltje. Of ook de „halfjes" geboycot zijn, is nog niet bekend. Het beloofde laad. Voor ruim 25 jaar vertrokken de ge broeders Huizing van Bellingwolde en De Vrieze vian Vriescheloo (Gron.) als arme boerenknechts met geleend1 geld naar Noord-Amerika. Voor een maand kwamen de lui terug om hun familie* een bezoek te brengen. Zij lo geerden in het hotel „Wisseman" te Winschoten en bezochten van daar uit dagelijks de familie. Gistermor gen hebben ze dei reis naar het verre Westen weer aanvaard. Het zijn thans welgestelde landbou wers. Een hunner deponeerde bijv. bij zijn verblijf in Groningen f 40.000. Ofschoon de 'toestand er niet meer zoo rooskleurig was, als voor 20 jaar geleden, was er toch zoo verklaar de het drietal voor flinke boeren knechts nog wel fortuin te maken. Deze verdienden er thans f 120 per maand, zooveel dus, als in het Old- ambt een flinke knecht in een jaar verdient. Een oplichter. De burgemeester der gemeente Bergambacht zoekt inlichting aan gaande de verblijfplaats en waar schuwt tegen de handelingen van een persoon, genaamd J. Kortland, welke persoon met een groot schil derij, een schip voorstellend, van postzegels, volgens bewering door hem zelf vervaardigd, de plattelands gemeenten bezoekt, en vergunning waagt 'tot verloting van dit schilde rij. Nadat echter een voldoend aan tal loten door hem gedebiteerd zijn, verdwijnt hij en blijkt van verdere verloting geen sprake. De laatst be kende woonplaatsen ten vorigen jare waren te Lekkerkerk en 'te Rotterdam alwaar hij nu onbekend is. Vermoe delijk vaart hij thans met eenwoon- scheepje in da omstreken van Rotter dam op Gouda en vent hij tevens kleine galanterieën. Eerste Xamer. De afdeelingen der Eerste Kamer heb ben heden het onderzoek der Staatsbe- grooting voortgezet. Stroopen met den lichtbak Men meldt uit Valkenswaard aan de „Telegiraaf" Het arrest van den Hoogen Raad, waarbij werd beslist, da' bij wildstroo- perij des nachts de drager van een lichtbak, om behulpzaam 'te zijn bij 't1 opsporen van wild. niet strafbaar is. schijnt aan beruchte wilddieven uit Eelgie wee.- meer .driestheid bij hun snood bedrijf te geven. In een dezer nacluen werd door 7 politiemannen jacht op hen gemaakt, doch de bende, vergezeld door teil lichtbakdrager, ontkwam loor de dikke duisternis. Herkend. Het le Winschoten Dinsdagavond op de tramlijn gevonden lijk is Don derdagmorgen door twee zoons her kend als te zijn dat van hunnen vader. Hero Hazebroek, oud 60 jaar en woon achtig in de Verlengde Frederikstraat te Groningen. Vrijdagmorgen word*, het lijk te Winschoten begraven De wouw en overige kinderen wenschen het niet meer te zien en komen er ook niet om over. De overledene colporteerde met pre- mieloteu en maakte voor en na mis bruik van sterken drank. överijselsch verteld. Uit de-Overijselsche vertelseltjes in de Zwolsche Ct.: Lange jaren was Derk Hof rijks ambtenaar (bij de belastingen) geweest en had eindelijk zijn ontslag geno men en pensioen gekregen. Daar dit nog ai redelijk was en hij van zich zelf nog wat bezat en ongetrouwd was, kon hij er nog al goed van leven. Zijtfi hart trok naar zijn geboorte plaats. niet alleen uit oude betrekking maar ook omdat hij met zijn inkom sten daar als een heel „heerschop" kon leven en in den omtrek veel gele genheid tot visschen was; hij was een hartstochtelijk liefhebber van hengelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Als 't weer 't maar eenigszins toe liet ging Hof hengelen, den eenen dn~ met vischjes op snoek en baars, den andleren dag met wormen op blei, vo rens. enz. Daar hij niet veel ving (hetgeen trouwens met de meeste hen gelaars 't geval is), kwam hij tot de conclusie dat hij de goede plekjes niet kende en nam daarom een man in dienst, die van zijn jeugd af visscher was geweest en 't grootste gedeelte van zijn leven op 't water had door gebracht en alle goede plekjes ken de. De man stond algemeen bekend onder den (bij)naam van Mannes de Zeelte, kon lezen noch schrijven, maar was zoo glad als een aal. Spoedig waren ze 't eens tegen zoo veel en zooveel per dag. met inbe grip van 't gebruik der boot van Man nes en 's morgens vroeg en tegen den middag een „suuvere mondvol" en een dikken boterham „met keeze". In het begin ging het best. Hof ving nog al visch, maar lang duurde 't niet En daarvoor bestond een goede reder Mannes, die van de opbrengst van zijn visscherij moest leven, bracht Hof al spoedig bij voorkeur naar die plaatsen, waar hij wist dat weinig visch was; zoodoende liep hij min der gevaar dat uit de door hem ge pachte wateren te veel visch werd weggevangen. En als Hof klaagde wat het toch zou zijn dat hij zoo weinig ving, dian was den eenen dag Mannes' antwoord: noord-oosten wiend en te heldere locht. een anderen dag: het weeter is van daege al te troebel, een derden dag: de visschen wilt niet bie ten. zie hebt 't zwaor weer in den kop. ja en wat al niet meer. Eens in de maand Juli gingen ze er 's nachts om 3 uur op uit; 't was warm. zuidwesten wind en gedekte lucht, een weer uit duizenden om snoek en baars te vangen, 't Werd 10 uur en Hof had nog niets gevangen als een onnoozel klein snoekje. Ten laatste verloor hij zijn visscliers engelenge duld en begon Mannes te verwijten, dat al de door Mannes aangevoerde redenen blijkbaar geen pijp tabak waard waren. Mannes, die een oogeu- blik .dóch ook maar een oogenblik „beduuveld" was. zei na een korte poos: „noew geleufik det ik 't wete. waorum ie niks vangt, meneer; van 't veurjaor is 't biester hoog waeter ewest en ik denke det toe de meeste visschen bint verdrunken." Dit antwoord kwam Hof-niet erg af doende voor en 't gevolg was dan ook. dat hij Mannes den bons gaf. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het comité voor minimumloon en maximum arbeidstijd vergaderde te Rotterdam in bet gebouw van den R. K. Volksbond aan den Oppert, ouder leiding van den heer W C. Uitenbroek, over het laatste punt van het program van actie.1e regeling, welke werksta kingen eventueel zouden worden ge steund. Het bestuur had in het pro grampunt bepaald slechts die werk stakingen te steunen, welke door de bemoeiingen van het comité mochten ontstaan." De vergadering verklaar de daarmee 'in te stemmen. Een uitvoerige discussie ontstond nog hoe de bijdrage tot steun bij con flicten thans vastgesteld zou worden, doch men besloot dit ailes later te re gelen. Aangenomen werd dat dP bedrijven in 13 groepen zullen worden gerang schikt, wat nog door het voorloopige bestuur zal worden gedaan. Een re geling werd vastgesteld voor de ver kiezing van hei definitieve bestuur, welke op een volgende bijeenkomst zal plaats hebben. Omstreeks midder nacht werd deze door 38 organisaties bezochte vergadering gesloten BUITENLAND. De minister van marine, Peiletan, heeft besloten dat in alle rijkswerk- plaatsen en inrichtingen onder z"n departement ressorteerende, voorzoo ver niet in de havens gelegen, met 15 Januari de achturige arbeidsdag zal worden ingevoerd. Letteren en Kunst. De heer Willem Royaards zal in Fe bruari Indië verlaten. In Europa aan gekomen, zal hij' geruimen tijd in het Zuiden doorbrengen en met den zomer naar Holland wederkeeren. De heer Otto Knaap is tot redacteur der Telegraaf benoemd voor de rubriek muziek en letteren. Uit de correspondentie-rubriek van „de Hollandsche I.elie" vernemen we, ;!at van Jonkvrouw Anna de Savornin Lobman, de redactrice van dit week blad voor dames, binnenkort een nieuw boek zal verschijnen, „Geluks- wegen' getiteld Sport en Wedstrijden Voetbal. De loting voor de derde ronde der be kerwedstrijden, die is vastgesteld op 1 Februari e.k., had den volgenden uitslag: HAARLEM—H. F. C., te Haarlem, Go- TheadN. O. A. D., te Wageningen, H. B. S.—Vitesse en H. V. V.—R. A. P. te s-Gravenhage. De H. F. C. Haarlem zal op Zondag 25 Januari de A. V. V. Volharding een tegenbezoek komen brengen. Beide elftallen behoeven op dien datum geen bondswedstrijd te spelen. Rechtzaken. Schending briefgeheim. De brievenbesteller H. St.. die een telegram, aan den vischhandelaar Spies gericht, opende en deswege door de posterijen ontslagen is. stond te Tiel terecht wegens overtreding van art. 472 Wb. v. Strafrecht Vijf getuigen werden gehoord BekL stelde zich niet zeer bescheiden aan. De eisch is 4 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn burgerlijke rech ten voor den tijd van 5 jaar. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor de Arrond. Rechtbank te Zwolle stond terecht J. J. Gross, em. pred. te Kampen, in beroep gekomen [van een vonnis van den kantonrech ter te Kampen voor vijf geldboeten, elk van 75 en 14 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Het O. M. concludeerde tot beves tiging van het vonnis des kantonrech ters. De verdediger, mr. J. van Setten, te Zwolle, vestigde in zijn pleidooi er de aandacht op, dat de kwakzal ver Stegeman, alias „het Staphorster Boertje" jaren lang de geneeskunde te Zwolle ongestraft uitoefealt. Pleiter wenscht de medische facul teit niét te minachten, maar voor de rechtbank bestaat geen enkele reden om met de strenge straffen van den kantonrechter mee te gaan. Beklaagde heeft reeds vroeg de ge neeskunde uitgeoefend. Pleiter las een brief voor over eene genezing van dein heer Van Roijen, candidaat-notaris te Nunspeet. Ieder moet vrij zijn in de keus der menschen, die men zijn lichaam toe vertrouwt bij ziekte. Dit wordt ook hoe langer hoe meer dei strooming onder de medici. Ten bewijze hiervan wijst hij op 't artikel van dr. Stephan te Amster dam: ..De geneeskunst en de Kwak zalverij", in het Nov.-nummer van „De Tijdspiegel". Pleiter heeft de boeken gezien en gelezen waaruit bekl. zijn kennis put. Tot nog toe is het nog niet voorge komen dat een patiënt schade heeft ondervonden door de behandeling van Gross. Niemand kon de wonden van den heer Van Laer genezen, wiens han den door Röntgen-stralen waren ver knoeid, maar de heer Gross heeft ze totaal genezen. Honderden vinden baat bij zijn behandeling. Is dat dan nu een gevaar voor de maatschappij? Immers neen. PI. verzet zich beslist tegen de mo tiveering van het vonnis van den kantonrechter en vraagt een zeer lichte straf: zeven kleine geldboeten. Het O. M. persisteerde bij het ge houden requisitoir. De hechtenisstraf is geëischt omdat bekl. zich totaal onverschillig ten opzichte van de op gelegde straf toont, want den 30en Mei 1902 werd beklaagde veroor deeld en in Juni en Juli verviel hij reeds weder in overtreding. Nadat ook da verdediger had gere pliceerd, werd de uitspraak bepaald op 15 Jan. Moordaanslag in de Marnixstra&t Donderdag werd voor de Amster- damsche rechtbank voortgezet de be handeling der zaak van Johannes An- tonius Libert, bankwerker, oud 20 jaar, en Bernard! Gerrit Janninsr. schilder, oud 19 jaren, beiden wonen de aldaar, beklaagd van den moord aanslag. gepleegd in den nacht van 22 op 23 September 1902, op het echt paar Versluijs. wonende aan de Mar- nixstraat. Janning hield vol. dat wel het plan had bestaan „de menschen onschade lijk te maken", doch dat daarmede niet bedoeld werd de menschen te dooden en Libert vertelde dat Janning alles in orde zou maken. Thans is het woord aan het O. M., waargenomen door mr. Baart de la Faille. Spreker begint met er op te wijzen hoe treurig het is, hier wegens poging tot moord te zien terechtstaan twee jongelieden die nog nooit te vo ren voor de vierschaar waren ge daagd .terwijl de eenige beweegreden voor het misdrijf is geweest de zucht naar geld. Verder gaat spr. de ver schillende verklaringen der beklaag den voor politie en rechter-commissa ris na. Het is duidelijk dat de afspraak was gemaakt dat Janning den man en Li- bert de vrouw zou dooden. Het is een wonder, zegt spr. verder .dat het zoo goed is afgeloopen; het opzet toch om te dooden was bij beiden aanwezig. Beiden hebben ze den ouden Ver sluijs eenige „hevige slagen", zooals Janning zelf verklaard heeft, op het hoofd gegeven. Toen zij dachten, dat

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2