Versluijs dood.' was, zijn ze naar bin nen .gegaan. Libert begreep zeer goed dat als Ver slui] s bleef leven ,hi.i hem verraden wat tegen mij hebt. moet je maar mee naar 't veld gaan", moet hij toen beklaagde reeds een stomp onder de kin hebben gegeven. Maai- 't bleef zou Volgens spr. is het opzet om te dien middag bij een enkele uitdaging, dooden dan ook aanwezig geweest, 's Avonds echter toen bekl. met Kamp- Er is gehandeld met voorbedachten horst 't Xelgtervoetpad opliep, kwam rade en zoo men niet aanneemt, dat het plotseling tot een hevige woorden- het directe opzet bestaan heeft, dan is toch het „voorwaardelijk opzet" aan wezig geweest. Volgens minister Modderman bestaat er „voorwaardelijk opzet", wanneer de dader weet dat zijne daad niet wisseling, die zoo hoog liep. dat vol gens verklaring van beklaagde. Kamp horst hem aangreep en op den grond drukte, de kie op zijn borst houdende. Beklaagde, uit zijn benarde positie verlost, trok daarop zijn mes en trof rechtstreeks den dood tengevolge kam Kamphorst daarmede aan het hoofd, hebben ..zonder dat hij zich door die! Daarna ging hij op de vlucht. Kamp mogelijkheid laat weerhouden". horst werd later door diens kamera- Het voorwaardelijk opzet is ev®n] den hevig bloedende gevonden en naar strafschuldig als het rechtstreeksche het gesticht Veldwijk vervoerd. opzet. Ten'slotte is spr. van oordeel dat hier aanwezig is poging in* dood slas met voorbedachten rade en- dus poging tot moord' in vereemiging ge pleegd. Spr zal rekening houden in de eer ste plaats met de omstandigheid dat het de eerste maal is dat die beklaag den terecht .staan en in de tweede plaats dat beiden, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk bekend hebben. Hier staat echter tegenover dat zij geruirnen tijd met het plan van het misdrijf hebben rondgeloopen en dat het met.cynische onverschilligheid is uitgevoerd. De straf tegen Libert moet zwaarder zijn dan tegen Jam- ning omdat deze het plan heeft ge maakt en cte leiding der zaak gehad heeft. Ten slotte gaat spr -nin t, kort de verduistering der beide rijwielen na en vordert eindelijk tegen Libert tien jaar en 3 maanden en tegen Janning nesen jaar gevangenisstraf. Mr. F. N. Molster, raadsman van den eersten beklaagde, begint met er op te wijzen, dat deze beklaagde evenals de leden zijner familie is wat men noemt .,in zichzelf gekeerd." Ofschoon de verhouding tusschen de beklaagde en diens moeder in den laatsten tijd niet goed was, zouden er toch uit de jeugd van Libert verschillende voor heelden van liefde en toewijding voor zijn moeder zijn aan te halen. Libert is echter op een goeden dag thuis weggeJoopen en op zichzelf gaan wonen. Hij is toen in aanraking ge komen met slechte kameraden. Spr. denkt hier volstrekt niet aan Janning, en will dien dan ook volstrekt niet be zwaren, maar in het arrestantenlokaai is een briefje gevonden dat bij het dos sier is gevoegd en waarop stond ajuus, ik hou me goed, hou jullie je ook goed, dan volgen de namen van eenige bij de politie bekende deugnieten uit de sitad wel een bewijs dat bekl. met dlie jongens omgang had en nu wilde too- nen dat hij net zoo knap was als zij. Verder de verklaring van Libert voor de politie nagaande is pl. van oordeel dat door Libert noodt is hekend. dat hij het plan had te dooden. Martens heeft zijn verklaring van Dinsdag te rug moeten nemen, en die verklaring heeft alleen bewezen dat deze get. niet weet te onderscheiden tusschen con clusies en feiten, hetgeen pl. voor een getuige en vooral van een rechercheur van politie zeer treurig vindt. Pl wijst erop dat het strafbaar feit van art. 238 W. v Str.. dat dezen moordaanslag zou voorafgegaan of ge volgd hebben, nl. diefstal, niet bewe zen 'is. Zoover was men nog niet zegt pl.. men moest eerst dc_menschen on schadelijk maken, dóór geen enkele handeling is aan het voornemen om ie stelen uitvoering gegeven. Ten slotte refereert pi. zich aan het oordeel der rechtbank. I-ibert, nogmaals gehoord, ontkent het in het arrestantenlokaal gevonden briefje geschreven te hebben. Mr. Jules N. de Vries, die raadsman van den 2den beklaagde Jann'ing gaat het karakter van Janning na. en con stateert, dat de eenige afwijking, die is waargenomen, is. dat hij zeer op vliegend was. Verder is pl. van oor deel, dat de daad in Jann'ing moet be schouwd worden als een kwajongens streek de jongen heeft den geheelen omvang der daad niet beseft, hij heeft slechts gehandeld onder den invloed van Libert die de leidende hand in al les had. Hier ter terechtzitting is mij gebleken, dat Janning zich niet geheel bewust is van den ernst der feiten. Het requisitoir en het O. M. heeft hij aangehoord als iemand in 't publiek die naar een rede naar luistert. Ten sloitte betwist spr. het O. M. dat hier voorbedachte rade aanwe zig zou geweest zijn. Het plan is geweest de menschen te verdooven maar geens zins om ze te vermoorden. Spr. refereert zich verder over het oordeel der recht bank. Het O, M. komt op tegen de bewering van den raadsman voor den Isten be klaagde als zou art. 288 W. v. Str. niet toepasselijk zijn omdat geen strafbaar feit is gevolgd of voorafgegaan. Spr. wijst er echter op dat beide beklaagden voor de politie verklaard hebben dat zij in de huiskamer waren gegaan om daar in de secrétaire te zoeken, die zooals zij wisten daar stond en waarin zij het geld vermoedden. Het is niet noodig, zegt Spr., dat de diefstal werkelijk is gepleegd, het is vol doende dat er een poging is gedaan en dat was hier het geval. Uitspraak 22 Januari. baal werd niet opgemaakt, maar de ei genaar der inrichting zal vervolgd wor den. Een liefdadig vorst. Victor Emanuel III is zeker een der meest liefdadige vorsten van Europa. In het laatste kwartaal van 1902 schonk hij voor niet minder dan 330 duizend lires voor menschlievende doeleinden en nu dezer dagen offerde hij 10 duizend lires tot leniging der watersnoodrampen op Sicilië. Zijn civiele lijst bedraagt slechts 14 miilioen lires. Beklaagd-es verhaal komt vrijwel overeen niet de getuigenverklaringen. Den volgenden ochtend is Kamp horst overleden. Volgens de doctoren Dupont. Bur- kens en Van Dalen, die de lijkschou wing verrichtten, is de verwonding die een lengte van 4 cM. en een breed te van 13 mM. had, de absolute doods oorzaak geweest. De snede was vol gens deze deskundigen onder alle op zichten doodelijk. Beklaagde, de feiten bekennend, blijft echter ten sterkste ontkennen dat hij met opzet zou hebben gehan- dield Het O. M. kan de juistheid van ibeklategdep verhaal aannemen, wat echter niet wegneemt dat de feiten hoogst ernstig zijn en het gebeurde een treurige misdaad blijft. Z.E.Achtb. verlangt schuldigverklaring aan mis handeling den dood ten gevolge heb bendé en mitsdien oplegging van een gevangenisstraf van 6 jaren. De toegevoegde verdediger mr, H. van der Vegte riep de clementie der rechtbank in. Hij vindt den eisch veel te hoog, vooral wanneer zooals hier aan opzet niet te denken valt. Eedriegelyke Eankbreuk. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage w-erd Donderdag behandeld de zaak van den bierhandelaar uit Leiden, door de Rechtbank te 's-Gravenhage wegens be- driegelijke bankbreuk veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. BekL. was, gelijk men zich zal herin neren, vervolgdj^omdat hij na zijn fail lietverklaring aan den curator in zijn faillissement opzettelijk in strijd met da waarheid had opgegeven dat hij buiten enkele meubelen in zijn woning aanwe zig, igeen roerende en onroerende goe deren bezat, doch dat deze waren inge bracht in een, in schijn bestaande, naam- looze vennootschap tot het drijven van een bierhandel en een mineraalwaterfa- briek, aan welke v-ennootscbap hij de aandeelen, die hij in die vennootschap had gehad, in pand had gegeven; thans: dat hij bedoelde naamlooze ven nootschap ter bedriegielijke verkorting van de (rechten zijner s-chuldeischers had opgericht te Amsterdam, welke vennoot schap slechts in schijn was opgericht, terwijl hij daaraan zijn goederen heeft ovengedragen en zoodoende deze aan den boedel heeft onttrokken ter bedrie- gelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers. Bij breed gemotiveerd! vonnis was be klaagde aan dit subsidiair ten laste ge legde schuldig verklaard. Van dit vonnis waren zoowel het Öpeab. Ministerie dat veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden had gevorderd als beklaagde, in hooger beroep ge komen. Het rapport in deze zaak werd uitge bracht door den raadsheer mr. Kar sten. Bevestiging van het vonnis a quo werd gevorderd. De grootste telescoop der wereld beschadigd. In het gebouw van de Yerkes-sterren wacht, aan het meer de Gieneva. in den staat Wisconsin (V.S.) brak verleden w*eek brand uit en verwoestte juist dat gedeelte van het huis, waarin de verre kijker was opgesteld. Charles Yerlces, die dit observatorium oprichtte, gaf ook den reuzentelescoop ten geschenke, die hem 400.000 dollars kostte. De lens van dezen verrekijker is de grootste van alle lenzen der wereld en meet 100 c.M. in doorsnede. oedgekeurd waarbij aan de vrouwen wordt toegestaan zich verkiesbaar te stellen voor de gemeente- en districts-, aden en voor posten aar. de prefectuur. Een slecht foorteekeu. Gisteren hebben vertegenwoordigers van de firma Mauser met de Turksclio regeering het contract geteekend voor de levering van 200 000 geweren 0:1 franc per stuk. Geweldige baarden. In een concours tusschen gebaarde mannen in Amerika, was eersten prijs- winner zekere Alexander Craigie wiens baard 7 voet en 2 en een halven duim lang was. Op hem volgde een heer met 4 voet en 2 duim-baard. De winner moet op een tafel gaan staan, om zijn baard te laten kammen. koopers en woekeraars en de prijzen dat de koning en de koningin een zijn fabelachtig hoog. Men bétaalt kruistocht in de Middellandsche zee nu reeds 10 dollars per ton aan gaan ondernemen, boord, en verwacht, dat binnen eein I paar dagen 12 of 15 dollars per ton DE VENEZOLAANSCHE QUAESTIE. gevraagd zal worden. Ook de kolen-1 WASHINGTON, 9 -Jan. (Reuter) Hier is prijzen der spoorwegen voor kolen- de bevestiging ontvangen, dat Vene- expaditie stijgen. De hoofdoorzaak zuela alle voorstellen der mogendhe- daarvan is de opheffing van de zoo- den aanneemt. De heer Bowen ver- genaamde 65 pCt.-overeenkomst, vol- laat Zaterdag of Zondag Caracas,om gens welke de opkoopers, tegen 65 aan boord van een Amerikaansch oor- van dan verkoopprijs, meer dan de'logsschip naar do Vercenigde Staten helft van de totale opbrengst der mij nen aan de Steenkolen-spoortreinen verkochten. De regeering wordt met verzoekschriften overstroomd, om aan den girooten nood een ednd te maken. te vertrekken. Vervolgde onschuld. In den laatsten tijdi is het te Berlijn telkens voorgekomen, dat oude heeren, die eenigszins vroobjk naar hun woning in de buurt van den Alexanderplatz te ug-keerden, een nachtelijk avontuur hadden, dat hun duur te staan kwam. Juist op 't o ogenblik, dat zoo'n oude heer de huisdeur opende kwam een mooi jong meisje aan- geloopen en soebatte: „Red mij, red mij, ik Word vervolgd". Voor (de heer nog goed tot bezinning kwam, was de ver volgde met hem reeds in de gang, viel den redder vol dank om den hals en liet zich ook zijn liefkoozingen gaarne wel gevallen. Plotseling meende zij echter boven leven op de tr.ap te hooreo, en smeekte even dringend, haar toch spoe dig huiten te laten. Eerst wanneer de oude heer aan. dit verzoek voldaan had en weer -eenilgszins tot zichzelf kwam, bemerkte hij dat de „geredde" hem bij hare liefkoozingen en omhelzingen leeg geplunderd had. De vervolgde werd ten slotte de schrik van alle oude vrijgezel len uit de buurt. Reeds vijf waren bij den commissaris van politie hun nood komen klagen, toen zich Zondag iemand aanmeldde die bij het avontuur een por tefeuille met 17,400 mlc. was kwijt ge raakt. Deze bestolene heeft voor de in hechtenisneming van de dievegge een prijs van 200 mk. uitgeloofd. Een ontzettende misdaad is op een mijl afstands van Rosenberg (West-Pruisen) gepleegd. De 37jariige ei genaar eener groote boerderij aldaar, Joseph Ackermann en zijn 41jarige echt- genooie, werden vermoord en bestolen. De zwaar verminkte lijken zijn terug gevonden, de man in dien zwijnenstal, waar de zwijnen reeds'de kleederen van zijn lichaam gescheurd en een gedeelte van het lichaam verslonden hadden, de vrouw in den veestal, waar zij bij het voederen der dieren overvallen schijnt te zijn. Twee Russische daglooners, die kort geleden bij Ackermann werk ten, worden van de misdaad verdacht. Een moord. In de Zweedsche stad Segolstorp werd het tachtigjarige echtpaar Anderson met bijlslagen vermoord door den artillerist Engstroem, die vervolgens, na 3000 kro nen te hebben weggenomen, het land heeft verlaten. De drankbestrijders te Parijs zetten hun streven zelfs in -,1e gevange nis voort. Jn de ..Santé" daar, waai de verschillende cellen in een rotonde uitloopen, hangt een kleurrijk b'iljet. Een menigte straatloopers is daarop afgebeeld, die naar een muur kijken met het inschrift ONMATIGHEID. VERNEDERING. GEDISTILLEERD. BEDERF. Lijst van vergiften naar keuze bran dewijn, vermouth, mtter. absinth enz. De tering is een dochter van den alcohol. In een hoek staat een man meteen glas in de hand. Daaronder Weeit ge wat die uian drinkt, uit dat glas, dat trilt in zijn hand? Hij drinkt de tranen, het bioed en het le ven van zijn vrouw en kinderen. Bremen als veiligheidsklep. Volgens officieels statistieken emi greerden in 1902 143.329 personen te Bre men, tegen 110.606 in het voorafgaande j aar. Raad van eer voor Dnitsche studenten. Op een memorie, hem door Duitsche studenten gezonden, en waarin wordt aangedrongen op een officieels veror dening, welke zou bepalen, dat bij duels tusschen officieren en studen ten van de sabel en niet van het pi stool zou gebruik worden gemaakt, antwoordde de Pruisische minister van Oorlog, dat hij zich met deze quaes tie niet kon inlaten, daar het duel door de wet is verboden en .stelt hij voor om voor alle studenten der verschillende Universiteiten „raden van eer" op te richten, die dan overeenstemming met de „raden van eer" voor d.e officieren met dezen ge rezen conflicten uit den weg kunnen ruimen. Onderwijs. Acad. examens. Groningen. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechtsgeleerdheid mej. H. M. A. A. Kapteijn. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Ixion vertrok 8 Jan. van Amsterdam naar Liverpool en Ba tavia. Het stoomschip Flores, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Jan. te Port Said. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam,* passeerde 8 Jan. Gi braltar. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland—Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, was 8 Jan. voorgaats van den Nieuwen Waterweg. Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, vertrok 8 Jan. van Mar seille. Gemengd nieuws. Moord te Erraelo. Bovengenoemde zaak diende giste ren voor de rechtbank te Zwolle. 14 getuigen waren opgeroepen. Beklaagde, de 23-jarige arbeider B. Doppenberg. wordt ten laste gelegd, dat hij op 30 Nov. jl te Ermelo dien eveneens 23-jarisen arbeider Klaas Kamphorst met een mes zwaar licha melijk letsel heeft toegebracht, waar aan deze zeer spoedig is overleden. Beklaagde legt een eerlijke beken tenis af. Da verwonding heeft hij toe gebracht. Hii .geeft echter een uitvoe rig verhaal, waaruit blijken moet, dat niet hij (bekl.) maar de verslagene zelf dé verantwoordelijke persoon is geweest. Klaas Kamphorst moet nmil. niet erg gelukkig zijn geweest in de liefde. Telkens na een week of wat verkeer ens hadden de meisjes -e- noeg van hem. Daarmede plaagden hem zijn kameraden. Kamphorst hier over vertoornd, beschouwde beklaag de als den persoon die deze plagerijen aanstookte, waarom Kamphorst op den bewuste®. dag dian ook een drei gende houding tegen beklaagde aan nam. Onder de uitdaging: „als je Mareoni en Edison, Men zal zich wellicht herinneren, dat Edison indertijd de geruchten aangaan de Marconi's uitvindiinjg der telegrafie zonder draad schouderophalend ontvan- gen had-, betuigende, dat er weinig van te wachten was. Nu heeft de ItaLiaan- sche uitvinder aan den Amerikaartschen collega het volgende (draadlooze) tele gram gestuurd van ui,t Glace Bay (Nieuw Schotland): ,-,In herinnering aah uw vriendelijke tot mij gerichte goede wen- schen, verheug ik mij u mee te kunnen deelen, dat ik tusschen Kaap Breton en Cornwal met volkomen succes een- ver binding door draadlooze telegrafie heb tol stand gebracht". Een ritje, van een politie commissaris. Zondag 1.1.waren alle verdachte kroe gen in de Tenderloin wijk te New-York door de politie gesloten, in verband met het voornemen van den nieuwen com missaris, generaal Greene, om pools hoogte te gaan nemen. Generaal Greene bezocht Tenderloin niet, maar deed een toertje per automo biel door de benedenstad en bestelde zelf ergens een glas whiskey. Proces-ver- Het kinderjacht van den lieer en mevrouw Charles Schwab te New-York trek' aldaar bij zonder de aandacht. De president der groote Staaltrust heeft een groote kust streek gekocht hekend als Richmond Beach. En het nieuwe, vaartuig dient om de kleine kinderen uit New-York gedurende de warme zomermaanden daarheen te brengen. Het jacht zal genoemd worden Eura- na, naar mevrouw Schwab en is 211 voet lang en 54 voet breed. Het kan 19 mijl per uur afleggen, is geheel van ijzer gebouwd en zal alie« bevatten wat voor het onderhoud en de tijdpassee- ï'ing der kinderen noodialis. Het vaar tuig is voor 30D0 personen berekend, maar zal niet. meer dan 1500 kinderen tegelijk vervoeren. De onkosten van den bouw, die door de „Crescent Ship yard Company" ondernomen is. bedra gen 150.000 dollars. Overstroomïng te Lissabon. Maandagavond is het waterreservoir te Lissabon gebarsten. Een ontzet tende massa water overstroomde de gansche benedenstad, tengevolge waar van verscheidene huizen zijn verwoest. De schouwburg o.a. staat geheel on der water. Vele menschen kwamen om maar het juiste aantal kan nog niet worden opgegeven. Een groote pan'iek heeft zivh van de inwoners meester gemaakt. Een zeldzaam familie-drama werd dezer dagen te Marseille afge speeld. Zekere heer en mevrouw An- tonini aldaar waren reeds sedert 14 jaren gescheiden doch nog altijd had' de justitie niet beslist wie van hen het uit hun huwelijk geboren kind toekwam. In Juni 1.1. eindelijk wees het gerechtshof den vader het kind toe, doch vóór dit vonnis kon worden uitgevoerd, was mevr. Antonini me't haar dochter, thans een ongeveer vijf- tien-jarig meisje, naar Toulon ge vlucht. De politie spoorde haar ech ter op en Maandag had de moeder zich voor den recht ei' van instructie te verantwoorden. In den loop van dit geding deelde de rechter het jonge meisjei mede dat zij haren yader was toegewezen, doch het. kind weigerde beslist den heer Antonini te volgen, en met den kreet: „Ik laat mij liever verbranden d'an dat ik mijn vader volg!" wierp zij zich ia het groote haardvuur. Onmiddel lijk snelden de rechter en de griffier op het meisje toe en slaagden er in haar, zij het ook verschrikkelijk aan handen en gelaat verbrand, uit het vuur te halen Intusschen had d'e vader een stoel gegrepen en daarmede mevrouw Antonini geslagen, waarop gendarmes tuschenbeiden kwamen, den man arresteerden en naar de ge vangenis overbrachten. Waanzinnig van blijdschap. Te Buenos-Ayres is een man. Ra- faele Baronti, de winner van den hoofd prijs der Spaansche .Kerstmisloterij, ten bedrage van vijf miilioen peseta's, plotseling krankzinnig geworden. Ba ronti kwam de Sint Jgnatiuskerk. hij de-ns den dienst binnen en begon tegen de aanwezigen te schelden .en te drei gen. Ten slotte haaide hij een revol ver voor den dag en schoot dit op den priester af. Een wilde paniek ontstond onder de menigte, die naai de uitgan gen drong. Eerst den politieagenten gelukte het den waanzinnige te ontwa penen en in verzekerde bewaring te brengen. Vervolg Stadsnieuws, Stnkkeu vau deu Gemeenteraad Voorstel van B. en W. om, wegens het ontbreken van goed drinkwater de per- ceelen Lombardsteeg 5 en 5rood (eige naar S. J. van Os) ongeschikt te verkla ren tot bewoning. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van t 50 een medaille voor de hier op 24 en 25 dezer te houden hondententoonstelling. Voorstel van B. en W. om, wegens het ontbreken van goed drinkwater, het perceel Van Marumstraat 2 (eigenaar P. Semé ongeschikt te verklaren tot be woning. Zooals onlangs ook in Den Haag gin gen Vrijdagmiddag tusschen 4 en 5 uur te Londen alle electrische lampen in de buurt van Mansiomhouse uit. Door het drukke verkeer was de verwarring na tuurlijk buitengewoon groot. Naar schat ting hielden 6000 lantaarns op haar lacht te verspreiden. Zaakkundigen schrijven het voorval toe aan de een of andere uit wendige oorzaak, die echter nog niet opgespoord is. De toekomst der draadlooze telegrafie. Volgens het „New Yorker Journal' moet Marconi naar aanleiding van zijn laatste proefnemingen het volgende zegd hebben: We zullen de seinkosten voor transatlantische telegrammen wel dra van 10 tot 1 cent per woord kunnen verlagen. Tegenwoordig seinen we 34 woorden per minuut over. Het is even wel een kwestie van tijd om stations op te richten van waar 200 woorden per minuut verzonden kunnen worden. Als het noodlg was zouden we dit binnen weinige dagen kunnen doen. Na oprich ting van zulke stations zal het draad looze verkeer de helft van het werk van de post overnemen. De Kroon. Donderdagavond had- de plechtige opening plaats van de mooie tooneelzaal in ,,D© Kroon", de mooie zaal in zachte kleuren, die flonkerden in schittering van veel licht. Over het geheel lag distinctie en voornaamheid. Het programma, door d'e Nieuwe Muziekhandel, die dei leiding der uitvoeringen heeft, samengesteld,was daarmede volmaakt in overeenstem ming. Mejuffrouw Johanna Domela Nieu- WetahulLs en helt Zalsman-kwartet oogstten met schoonen zang bijzonder veel bijval. Het Zalsman-kwartet was bij uitstek goed en behaalde vooral succes met de „Spanischer Lieder- •piel" van Schumann en mejuffrouw Domela Nieüwenhuis roeit Rouw van Ant. Averkamp. De heer G. G. C. Ruys, confiren- cieir, droeg voor „Een wedstrijd in het reciteeren", waarmede hij veel succes behaalde, evenals mét zijn Fransche monologen. Mevr. Royaards Spoor heeft verzen gezegd van Pot gieter, Vondel, Hooft en Kloos. Bijzonder mooi met haar zange rig geluid zei ze den „Rey van Edel- lingen" terwijl ook de sonnetten van Kloos door het innige der voordracht dat ze met haar buigzaam stemge luid weet tet bereiken, zeer bekoorden. Haarlemsch Muziekkorps hebben we zelden zoo mooi, zoo geacheveerd! gehoord als gisterenavond. Hét was een avond van zeldzaam kunstgenot dat in dit mooie milieu te meer gewaardeerd werd. De influenza in Italië. Uit Milaan komt het bericht, dat de influenza hevig woedt in geheel Opper-Italië. Te Pad-ua alleen zijn op het o ogenblik 15.000 menschen door die ziekte aangetast,waaraan ge middeld 20 menschen per dag ster ven. Ontvluchte krankzinnigen. Te Karden aan de Moezel, ontdekte de Duits:he politie dezer dagen twee soldaten in Fransche uniform die daar in de herbergen muziek maakten en druk geld ophaalden. Zij konden hun identiteit, niet bewijzen en werden datfrom voor het kantongerecht te Ko- chem gebracht, waar het volgende bleek. De beide rondreizende muzi kanten waren krankzinnigen die in den nacht van Eersten op Tweeden Kerstdag -uit het gesticht te Frankfort a. Ma'in gevlucht waren. In het be zit van voldoende geldmiddelen reis den zij pen spoor over Koblenz, Trier en Luxemburg naar. Longwy, lieten zich daar voor liet vreemdelingenle gioen aanwerven en werden dadelijk in uniform gestoken. Zij vluchtten echter eenige dagen geleden opnieuw en doken nu te Karden, op Duitsch gebied, weer op. - Daar zijn ze thans door ambtenaren van het Frankfort- sche krankzinnigengesticht afgehaald. Vrouwenbeweging op IJsland De Koning van Denemarken heeft een besluit van den IJslandschen Landdag De zaak-Mumbert. Ook Frédéric Humbert, Thérèse's echtgenoot hééft zich nu over den toe stand van zijn nieuw verblijf be klaagd. Hij'lijdt aan maagpijn en daar de middeltjes uit dei Concierge- rie hem niet kunnen genezen, heeft rechter Leiydet hem toegestaan ee>n onfeilbaar middel, waarvan hij het adres weet, Ibe laten komen. Gisteren heeft het verhoor van Frédéric door den rechter van instructie Andté plaats gehad. Humbert, bijgestaan door zijn ad vocaat Henri Robert, had zich alleen te verantwoorden over de levensver- zekierin-gsquaeisti-edaar de beschul diging van frauduleus bankroet en van misbruik van vertrouwen is op gegeven. Hij stemde toe, dat de le vensverzekering op een fiotieven grondslag berustte,- maar verzekerde, dat de zaak nauwkeurig en meit de grootste correctheid behandeld werd. Met de zaalï-Crawford had zij niets te maken. Nooit was eeaiig geld van de naamlooze vennootschap ten be hoeve van hem of zijn familie, aange wend. Emile Daurignac, bijgestaan door zijn advocaat Blunet, werd door den rqchter van instructie Leydet in ver hoor genomen over de erfenisgeschie^ denos dér Crawfords. Met beslist heid verdedigde hij zich tegen de verdenking, als zou hij de rol van een der gebroeders Crawford ge speeld hebben. Rom-ain Daurignac is met zijn mé moires bezig. Deze zullen in drieën verdeeld worden: ,,lo. mijn eerste vijf-en-twintig jaren; 2o. de levensver zekering; 3o, twintig jaar te Parijs". De kolennood te New-York. Het gebrek aan steenkolen doet zich te New-York meer en meer nijpend gevoelen en niet alleen is er groote schaarschte, maar de gansche voor raad, die in de stad is gebracht, is in handen van ondernemende op- Petroleum. Een Duitsch wetenschappelijk tijd schrift gaf dezer dagen een belang wekkend overzicht van de bijproduc ten die uit petroleum thans worden verkregen. De Standard-Oil-Compa ny in de Vereenigde Staten liet vroe ger een derde deel der productie verlo ren gaan. dat hij de zuivering als waardeloos werd weggedaan. Thans gaat niets verloren, en weet men uit dien „afval" 200 verschillende nutti ge artikelen te halen. Vooral geldt dit van het napbta, dat men liet ver branden, on het teer dat men liet weg- loopen. Uit het naphta bereidt men gazolinsoorten .waarvan 200 miilioen liter 's jaars vooral in het Westen en Zuiden -der Unie als brandstof wórden gebruikt en op straat worden gevent, terwijl een ander deel voor beweeg kracht. (o. a. bij automobielen) dienst doet. Daaruit alleen worden 3 1/2 mii lioen dollars per jaar gehaald. In de groote steden gebruikt men gasnaphta tot versterking van watergas. Verder bereidt men groote hoeveelheden ben zine. Nog veel meer wordt uit het teer -gehaald: gasolio. een aantal paraffine. artikelen, waarbij was voor kaarsen, smeeroliën, vaseline, schoensmeer, haarolie, verfstoffen, vernissen, ook als conserveermiddel om fruit, ham men, enz. De zuren die voor de zui vering van petroleum gediend heb. ben. worden niet meer weggeworpen, maar in meststoffen veranderd, Zoo levert petroleum thans bijpro ducten op, diie meer waard zijn dan de petroleum zelf. Een gevolg daar van is o. a. geweest dat. men veel meer dan vroeger die producten tracht af te scheiden en daardoor de gezui verde petroleum veel zuiverder is ge worden. en dus minder gevaarlijk. Crescendo. Van onzen muzika- leu verslaggever den heer Philip Loots, ontvingen wij heden bericht dat hij geen toegangsbewijs heeft ontvangen, voor de uitvoering van „Crescendo" op Donderdagavond, en derhalve geen verslag daarover kan geven. Wij volstaan derhalve met de mede- doeling, dat de Concertzaal dér Socië teit Vereen'iging Donderdagavond goed bezet was en dat de aanwezigen eeni ge uren vol muzikaal genot doorbrach ten. De nummers door de ITaarl. Zang* vereeniging ten gehoore gebracht, wer den zeer verdienstelijk gezongen en Luide toegejuicht. Maar bovenal hadden de solisten veel succes. Mej. Johanna van Linden van den Heuvel! schonk dien aanwezigen met haar mooie klankvolle stem veel voldoe ning. De keuze harer liederen was ook een hoogst gelukkige. De heer Christiaan Timmer toonde zich een uitstekend violist, terwijl mejuffrouw Ré Leviie, die de begeleiding op zich ge n-omen had, zich uitstekend van haar taak kweet. Bovengenoemde mededeelin-gen, die doên zien dat de avond van gisteren voor Crescendo, een succesvolle is. geweest, ontvingen wij van bevriende zijde. Echter spreken wij den wensch uit, dat voor den volgende uitvoering een toegangsbewijs aan den/ heer Loots ge zonden wordt. Telegrammen CHAMBERLAIN TE JOHAN NESBURG. LONDEN, 9 Januari, (Reuter). De bladen bevaJttepi een telegram van gisteren uit Johannesburg, meidendie: Chamberlain kwam heden hier aan, en werd vejrwelkomd in een meeting •in Wanderers Hall waar tienduizend personen aanwezig waren. De geest drift was groot. DE ENGELSCHE KONINGS FAMILIE LONDEN, 9 Jan. (Reuter) De Daily Telegraph spreekt het bericht tegen, Amsterdamsche Beurs. Gisler. Heden fid. 8 Jan. Yd. 9 Jan. 2i/.pOt. Ned. Werk. Schuld 82is/10 8is/t 4i/ï pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela34 34i/J6 Cert. Nederl. Handel Maatij... 4-and Koninkl, Petroleum425 428 Aand. Moeara Enini91 90'/j Aand. Perlak Petroleum 1451/^ 145l/e Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand. Am. Car&FoundryOy„42 Aand. United Steel Comp395/io 40*/IC Aand. Atchison Topeka85^/j 87 Aand. Union Pacific10l?/8 103'/$ 4 pOt. Conv. Union Pacific bds 105 105'L Aand. Missouri Kansas Texas 285/3 29»/4 Aand. New-York Ontario321/io Sl'/w Qew. aand. KansaB City 8outh. 34,s/ic 35is/is Pref. aand. id. id.57&/8 Gew. aand. 8ontbernRailway. 35 36V8 Aand. Wasbash30 30'/8 Aand. Denver Rio Grande415/S 421/2 Gew. aand. ErieSS1/® 41 Vs Burgerlijke Stand Bevallen: 8 Jan. J. C. van Bilderbeek— Verkoren z\ M. J. E. Duif—Mudde z J. H. Siubemtsky—Hoole z. A. Moot—Fin som z. A. van der WaterenSar es d. 9. G. BeekmanWestmaas z. M. Willemse- Westrsi.rate z. 8. G. Jansen—Zuidema d. F. BarnhoornDaan-e z. M. J. Boot-— Zantvoort d. Overleden: 8 Jan-. J. Leeflang 72 j., Saenredamstraat. 1

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3