NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. '2üe Jaargang Maandag 12 Januari 1903. No. 5992 HAARLEHTS DAGBLAD ATaonnemeiitsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/2 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J/« de omstreken en franco per post0.45 Atlvcrtcutlcn Van 1—5 regels 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiori van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zolder Bnitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voo-r het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAT]BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Dit namimer toestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 12 Jan. Sevat 0. a. De onderwerping yan den Pre tendent-Sultan yan Atjeh; Zaid- Afrika; Sportpraatje; Bedelaars e» landloopers. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 122 van „De Zaterdagavond" letterkundig week blad voor jong eai oud, bevattende o.a.: Figuren uit de Raadsvergadering: J. A. Leupen, Haarlemmer Halletjes, Ru briek voor Dames, Licht en Schaduw: Jongensharten; De Stoute Poes, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen enz. Buitenlandsch Nieuws Znid-Alrika Wij hebben meermalen gelegenheid gehad te betreuren dat er naast de zeer partijdige en niet zelden geheel onbeirouwbare telegrammen, d'ie En gelsche nieuwsagentschappen en dag bladcorrespondenten uit Zuid-Afrika zenden, andere waren die de wereld want alle Engelsche bladen leven min of meer van dat Engelsch nieuws, een beteren kijk op de dingen gaven. Of Nederlandlscbe bladen bier na eeni- ge weken ook uit Afrikaansche kran ten de ware toedracht overnemen, geeft zoo weinig. De zaak is dan dik wijls al afgedaan en dc valscbe voor stelling heeft zich gezet. Dit is ons weer duidelijk geworden met het bericht van de Boeren die zich voor Somaliland hebben aangeboden, ongetwijfeld' Nationale Verkenners en anderen, die niet tot het Afrikaander volk gerekend mogen worden Maar in vele buitenlandsch e bladen en zelfs nederlandsche kon men merken dat het bericht een pijnlijken indruk had gemaakt, omdat men, afgaande op de Engelsohe lezing, er eenvoudige Boe ren, geen verraders cf heele en halve vreemdelingen in ziet Een enkel te legram, uit Pretoria uit een bron die men heeft leeren vertrouwen, zou de juiste tegenover de valsche voorstelling hebben gezet Nu weer met d'e kwestie van ds. Vlok. Die heeft in Engeland de Boeren weer veel kwaad gedaan door de handen van d.e hen onder den duim willen houden, te sterken. In de Manchester Guar dian van gisteren kom1 een ingezon den stuk voor van het Parlementslid Wanklyn, die verontwaardigd is over het telegram van Reuter dat hem meld de, hoe ds. Vlok zijn afscheid had ge preekt en zich daarbij beklaagde, dat hij om de zonde van trouw aan den koning uit zijn gemeente gejaagd was. Is dat te dulden? nept Wanklvn uiit. En hij raadt zijn landgc-nooten aan de Kaapkolonie te straffen door haar geen geld te bezorgen als baar regeering binnenkort in Engeland weer een lee ning zal moeten plaatsen. De Manchester Guardian plaatst on der het ingezonden stuk een verhaal van wat er werkelijk met ds. Vlok ge beurd is, een verhaal afkomstig van een Engelsch officier in de Kaapkolo nie. Daaruit blijkt voldoende dat er van vervolging van ds. Vlok geen Sprake is, en ook dat hij zelf verkozen heeft heen te gaan en zelf het voorstel deed om hem zoo-en-zooveel schade vergoeding te geven. Maar ons dunkt, dat het moeielijk zal zijn, de verkeerde lezing van het geval die weken tijd ge had heeft zich te vestigen, er nu bij het Engelscbe volk nog uit te krijgen. Een duidelijk telegram tegelijk met de Engelsche telegrammen had veel mieer uitwerking. Engeland. Het bestuur van de Vereenigimg van Iersche Landeigenaars heeft in een be sluit, met algemeen e stemmen aangeno men, zijn oordeel uitgesproken over het verslag van de bijeenkomst, onlangs ge houden tuschen eenige vertegenwoordi gers van landeigenaars en pachters. Dat oordeel is van gewicht, omdat deze offi cieels landeigenaars-vereenigiBlg niet in de bijeenkomst betrokken was en ver scheiden van haar leden, de hertog van Abercoxn b.v., er niet aan wilden mee doen. Het besluit nu, door den hertog van Abercorn voorgesteld en door den O'Conor Don gesteund, spreekt waarde©-- ring uit over de voorstellen van de bij eenkomst en noemt ze, behoudens kri tiek op sommige punten, een belangrijke bijdrage tot oplossing van de landkwes tie. De Dublijmsche correspondent van de „Times" merkt op, dat deze waar deering een verrassing is. De nieuwe Engelsche drankwet, de Licensing-law, wordt in al haar ge strengheid toegepast en d'e police- courts in het Ver. Koninkrijk hebben een groot aantal mannen en vrouwen voor zich zien verschijnen om ze tot geldboeten en dikwijls tot gevange nisstraffen van enkele dagen te ver- oordeelen. Wat belangrijk is, in ver band met de invoering dezer we(t, is het terugtrekken van een aantal „li cences", dat zijn vergunningen tot den verkoop van drank, van „publi cans". kroeghouders. In Lincolnshire moet bijv. het ge tal kroegen met vergunning tolt een derde verminderd zijn. Nu vormen dq „publicans" in Engeland, de ijve rigste verkiezingsagenten en de hee- ren zijn zeer verbolgen op die parle mentsleden, die de nieuwe wiet heb ben gesteand; zelfs beweert men, dJat het niet vreeand zijn zou, dat de Li censing-law van invloed was op de poliltiek in de toekomst. Duitsehland. De schepenrechtbank te Berlijn heeft graaf Pückler, den bef aamden joden hater, wegens beleediiging van een Zwit- iserseh hotelhouder te Hottwill (Aargau), veroordeeld tot 450 «ik. boete of 30 dagen gevangenisstraf. Pückler had, naar men zich zal. herinneren, beweerd dat de ho telhouder hem vergiftigde soèp had voorgezet. Tnrkge. Uit Konstantinopel alweer een be richt over die Macedonische kwestie, over welks betrouwbaarheid weinig ta zeggen valt, maai- dat in elk geval niets onmogelijks vertelt. Voordat graaf Lamsdorf te Weenen kwam aldus bedoeld bericht, maak ten twee maatregelen, voorgesteld in verband met Macedonië, bet voorwerp van besprekingen tusschen Weenen en St. Petersburg uit. Het eerste voor stel beoogde dan status quo in Mace donië in 't algemeen te handhaven, maai- Turkije te dlwingen hervormin gen aan te brengen, waarvan de voornaamste waren reorganisatie der politie en gendarmerie en bestrijding van alle bestuurskosten uit de inkom sten der wilajets zelf. Het tweede voorstel wilde kortweg autonomie. Zinofjef, de Russische gezant te Konstantinopel. was voor den eersten maatregel en adviseerde graaf Lams dorf dan ook in dien geest. De Oos. tenrijksohe minister Goluchowski daarentegen belde meer over naar au tonomie. en hel heet. dat hij daarbij den steun genoot van graaf Kapnist, den Russisch en gezant te Weenen. Nu is nog niet bekend, wat er te Weenen bes-loten is, maar alles schijnt er op te wijzen, dat Zinofjef het pleit gewonnen heeft en dat dus het auto- nomie-voorstel, waaraan ook Engeland, zijn goedkeuring had gehecht, ver worpen is. Dit zoude natuurlijk voor Zinofjefs prestige bij den sultan van het grootste belang zijn. want men behoeft wel niet te vragen welk een opluchting het prijsgeven van het autonomie-voorstel op Jildiz-Kiosk zal veroorzaken. Zinofjef zal overigens nu van zijn meerderen invloed, op zoo slimme wijze verkregen, wel ge bruik maken om ten eerste te zorgen, dat de Sultan nu ook werkelijk iets doet aan hervormingen, onder bedrei ging. dat hij Lamsdorf anders het tweede voorstel alsnog zal aanbeve len; en ten tweede zal Zinfjef zich da zen vriendendienst door den Sultan wel te zijner tijd laten betalen met een of anderen tegendienst, zoo iet» als de doorvaart der Dardanellen door de torpedo-jagers er een is geweest en er dagelijks nog te doen zijn. Spanje. De 15 000 francs belooning, door de Frariische regeering aan de Madxileen- sche politie geschonken, voor de aanhou ding der Humberts, (niet te verwarren met de premie van 25.000 voor den aan brenger), hebben in Spanje bij de inwis seling 20,156 peseta's opgebracht. Zij zijn verdeeld als volgt: De inspecteur Caro 6000 peseta's; de agenten Marino, Arquellis, Ordonez en Camarero, ieder 2000; de tolk van de prefectuur Gobbi 1000; 8 gendarmes ieder 200; de 6 gen darmes, die de familie naar het Noorder- station brachten, ieder 100; de 4 gendar mes, die mede reisden, ieder 200; de in specteurs van politie Sanchez, Vidal en Arroyo, die de familie tot de F ranse he grens bewaakten, ieder 250; de concierge der Humberts 200; d-e nachtwacht uit de Ferrazstraat 100 en de bedienden aan 't- bureau der prefectuur, die de gevange nen den nacht van. de vangst bewaak ten, ieder 150 peseta's. De overblijvende 1250 peseta's zullen worden gebruikt om een gouden horloge te koopen - dat kan een heel aardig uurwerk zijn als een gedachtenis aan deze sensationeiele gebeurtenis voor Ibbarrola, het hoofd der Madrileensche politie. Het is nog eens een blijde dag voor heel wat Spanjaarden geweest, gelijk men ziet. Ze mogen allen Cötarello; den acad-emischen verklikker, wel een vrien delijk bedankje sturen. Vereenigde Staten Wij maakten reeds melding van d:e hevige ontevredenheid in de zuidelij ke staten van Noord-Amerika. ver wekt door de benoeming van een ne ger van verdienste, de heer Crum, tot een openbare, betrekking, Deze onte vredenheid neemt zelfs onrustbaren de verhoudingen aan. De vijanden van het donkere ras in New-Orleans hebben een bond ge vormd, „the Lily Whites" (de Lelie blanken), welke bedoelt den oorlog te verklaren aan de niet-blanken. Zij eischen dat alle gekleurde beambten, verbonden aan de posterijen en de spoorwegen, in Louisana, ontslagen zullen worden. President Roosevelt schijnt voor nemens om flink weerstand te bieden aan de kleingeestigheid van deze lelie blanken". Zelfs beweert men dat het in zijn bedoeling ligt een andere neger te benoemen in een belangrijke be trekking in den Staat Noord-Carolina. om duidelijk te bewijzen dat hij niets geeft orn al dit geschreeuw. De heer Crum heeft een dreigbrief ontvangen van de ..lelietjes". „De eerste dag dat hij zijn betrekking zal Vervullen, zal dan tevens de laatste zijn." China. Aan het „Nowoje Wremja" wordt ge meld, dat Russische overheid besloten heeft tot den aanleg van een nieuwen tak vani den spoorweg door Mantsjoerije. De nieuwe lijn zal Girin verbinden met Tsjostj e-tai, slechts een lengte hebben van- 200 werst, en van groot oeconomisch en strategisch belang zijn. Stadsnieuws. Haarlem, 10 Jan. 1903. O p e r a-C o n c e r t. Onze Schouwburg-directie schijn,t er voortdurend' op bedacht te zijn elk wat wils te geven. Vrijdagavond noodde zij haar stadgenooten tot wat men noemt een „Groot Opera-Concert" te ge ven door de solisten der nieuwe Ne derlandsche Opera. Nu, voor een heel, heel enkelen keer is misschien zoo'n opera-concert niet interessant, primo omdat het aan hen die zich bij complete opvoeringen met 2e of 3e rol len moeten tevreden stellen, de gele genheid opent zich in hun volle kracht te toonen; secundo omdat het den ge wonen opera-bezoekers niet onverschil lig karx zijn hun veeJ bewonderde heL den en heldinnen ook eens als een voudige hceren en dames te leeren kennen. Maai' wat nu verder van het kunst genre te zeggen! Dat het voor de uit voerenden zeer dankbaar is. Dat spreekt immers van zelf; want zij kie zen begrijpelijkerwijze niet anders dan nummers van beproefd succès en 't spijt mij voor artisten en publiek, te moeten zeggen dat succès en kunst waarde hier soms opmerkelijk uitéén- loopen. Te verklaren en dit strookt geheel met de waarheid' dat die ver schillende nummers veel, zeer veel en nóg meer bijval vonden en dat de op tredende artisten een. twee. of driema len werden, teruggeroepen, sluit dus niet in dat er een kunstindruk van belang werd gegeven. Dit laatste is trouwens, met betrekking tot het ge heel althans, zoo goed als onmogelijk; want al ware ieder der medewerken den een .ster" en elk der voorgedra geen muziekstukken een „juweel", van een bevredigenden totaal-in-dlruk zou toch geen sprake zijn, eenvoudig om- diat hier het eene effect het andere te niet doet Daargelaten dit euvel, aan het genre: opera-concert ei-gen, erken ik gaarne dat Vrijdagavond in den Schouwburg menig staaltje van goede zangkunst werd geleverd. Het gaat niet aan alle medewerkenden en al het uitgevoerde afzonderlijk te bespreken. Door tien artisten werd een programma van vijftien nummers ten gehoore ge bracht. Uitblinkend waren de voor drachten van Orelio en mevr. Blom Urlus. Pauwels. mevr. CoiniFran- cisca, mej. Cronegg en enkele anderen gaven hier en daar ook zeer geslaagde proeven van zangtechniek en muzika liteit. Eigenlijk was er niets het aan- hooren onwaard maar de uitvoering als geheel deed toch meer denken aan een muziekschool-voordrachtsavond dan aan een heusch en nog wel een ..groot" concert. Zoodat mijn minder gunstige meening over het genus Opera-concert na Vrijdagavond niet is gewijzigd. PHILIP LOOTS. Werkstaking. In de drukkerij van Gebr. de Waard alhier is een werksta king ontstaan. De patroon had ongenoe gen gehad met den meesterknecht Ak kerman en toen deze nu in de werkplaats kwam en meedeelde, dat hij ontslagen was. trokken allen hun jassen aan en gingen heen. Thans hebben zij loonsverhooging ge vorderd. Naar ons wordt medegedeeld werd op deze werkplaats aan het perso neel van tien- man een gezamenlijk week loon van f 49 uitbetaald. De ALg. Ned. Typografenbond, die zich in de quaest.ie- gemengd heeft-, zal aan het gemeentebestuur van Dordrecht van een en ander kennis geven, omdat deze drukker het gemeentelijk drukwerk van Dordrecht levert. De patroon is, .naar ons medegedeeld wordt, niet geneigd om den meester knecht en den drukker weer in dienst te nemen. Van andere zijde wordt ons gemeld, zooals wij oók in andere woorden rnededeelen, dat de werklie den staakten uit hoofde van het ge schil tusschen den patroon en den meesterknecht en eersteen loonkwes- tie opwierp m teen ze reeds buiten wa ren. De patroon heeft zich bereid ver klaard zeven van de tien gezellen we der aan het werk te zetten en met hen een nieuwe loonregeling te ontwerpen. De meesterknecht, een drukker en een zetter mogen echter niet terugkomen. Bij kon. besluit is bepaald, dat de lichting der nationale militie voor het jaar 1903 bedraagt 17500 man, waar van 12300 man ter volledige oefening en 5200 tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Door Z. dien Minister v. Oor log is aan den loteinng G. Rinses, een jaar uitstel van- eerste oefening verleend, IndeRotondevanhet Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag 11 Januari de fotografieën betrekking heb bende op Rome, de-eeuwige stad no-g tentoongesteld zijn. De gezichten door dleze fotografieën voorgesteld geveii ons uit het- tijdperk van het oude klassieke Rome een groot aantal ruines en tempels uit dat van het Christelijke Rome een menigte kerken en andere gebouwen te aanschouwen. Zondag is de toegang kosteloos. Schildersvergadering. Dead- gemeene vergadering gehouden door de schilders ver eenigingen „Hulp lenigt den Nood" en „Door Eendracht Verbetering", jl. Vrijdag 9 Januari, werd bezocht door ongeveer 130 personen. Op 4 stemmen na werd de vraag van 23 cent per uur als eisch gesteld. Op voorstel van het bestuur werd een looncomité gekozen, dat zal trachten uit de gegoede burgerij een commissie te benoemen, om nog eens met de patroons in onderhandeling te treden om een werkstaking te voorkomen. Bij de schildersgezellen-vereeniging traden een 30tal leden to-e, welke vereeni- ging in de laatste tijd in bloei en leden sterk toeneemt. O p Maandag 19 Januari a.s. des avonds ten 8 ure zal alhier in het St. Antoniusgesticht" eene plechtige alge- meene vergadering worden gehouden ter. gelegenheid van het. 50jarig bestaan der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo in deze gemeente. Maandagavond zal aLder in café Land zicht „Door vriendschap. Bloeijende" eene vergadering worden gehouden. Als spre ker zal hierbij optreden, de heer Jansen uit Haarlem Het ontslagbrief je. Vanwege het Haarlemsch Arbeiders-Secretariaat zal Maandagavond eene groote open bare vergadering in d'e groote zaal van St. Bavo plaats hebben, alwaar de beer Frans Netscher van Santpoort zal spreken over bet ontslagbriefje bij d'e behangers- en stoffeerderspatroons. Op het verspreide biljet wordt verder het volgende gezegd: Medearbeiders. Het bestaan van het ontslagbriefje is voor de behangers- en stoffeerders gezellen een kwellende bepaling. Daar door is het hun niet mogelijk om, wanneer zij hun positie kunnen verbe teren. dit te doen. Aan het bestaan van een dergelijke tyrannieke bena- ling bij de Haarlemsche behangerspa troons moet meerdere bekendheid' wor den gegeven. Met den meesten na druk noodlgt het bestuur van het Haarlemsch Arbeiders-Secretariaat u dan ook dringend tot bijwoning dezer vergadering uit. Laat geen enkel lid van een aangesloten organisatie ont breken. HET BESTUUR. Loonsverhooging Het per soneel van de bloemist-firma E. Kre- lage heeft eene loonsverhooging ver kregen van f 8.10 op f 9 's winters en van f 8.50 op f 9.50 's zomers. De vak- vereeniging zal nu trachten d'e overi ge bloemistwerklieden aan te sporen eene dergelijke verhooging te zien te verkrijgen. De IJsqufiesti e. Naar wij ver nemen heeft het Bestuur der Haarlem sche IJsclub op een daartoe door eenige leden gedane vraag verklaard', geen ledenvergadering te willen beleggen ter verkrijging van een nieuw bestuur. De leden nemen nu zelf het heft in handen. Eenigen nunner roepen bij advertentie in diit blad alle leden op tut een vergadering voor dat doel op Donderdag 15 dezer. De a f d Haarlem van den Nederl. Kappers en Barbiersbedienden- bond huudt een Openbare Vergadering op Maandag 19 Januari 1903, 'savonds te 9^ uur," op de bovenzaal van Café ...Suisse", Smedestruat 19. Als sprekers treden op de heer A. Hofman van Amsterdam, voorzitter van den Nederl Kappers- en Rarbiers- bediendenbond met bet onderwerp „Nut van Organisa/tie", en de-heer F. W. N. Hugenholtz Jr., Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van den Haarlemschen Gemeenteraad, met het onderwerp „Het debat over vervroegde winkelsluiting in de Twee de Kamer." Allen welke sympathiseeren met or ganisatie, worden op deze vergadering verwacht. Het debat is vrij. hun land in orde te brengen. De ploeg wordt nog druk gehanteerd. De wintergewassen hebben zich on danks de strenge vorst tot op heden goed gehouden. Een metselaar is bekeurd we gens nachtelijk burengerucht op den Wagenweg. Inbraak. Hedennacht is ingebroken in een kantoortje van den brandstoffen- handelaar, den heer Van Breemen, welk gebouwtje op een terrein van de H. IJ. S. M. staat. Alles is doorzocht, doch niets wordt vermist. Aan de werklieden der Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, is bekend gemaakt, dat, bons voor brand stoffen en aardappelen Maandag a.s. weder tot een beperkt aantal verkrijg baar zijn gesteld. V r ij d a g d e n 16 d e n dezer zal in het Brongebouw een zendingsamen- komst gehouden worden door de zende lingen Jens en Metz. Het openingswoord zal uitgesproken worden door Ds. C. J. Aan den uitgang zal gecollecteerd wor den voor de zending. Verschenen is het- weekblad „Levensbode", onder hoofdredactie van Dr. A. J. Th. Jonker. Naar wij vernemen is het per ceel Kruisweg no. 3, ingericht voor wachtlokaal der E. N. E. T. voor de lijn Bloemendaal. Dit is zeer ten gerieve van het reizend publiek van de Bloemendaal- sehe traan welke nu bij regenachtig we der geen schuilplaats meer behoeven te zoeken. Naar wij vernemen zullen ook in Noord) Haarlem iedere week door de Nederl. Herv. gemeente bijbellezingen worden gehouden. Door de welwillend heid van den heer Joh. de Breuk heeft men een plaats in een localiteit achter het huis en kantoor van den heer de Breuk op den Schoterweg 26rood gevon den. Maandag 19 dezer zullen de lezin gen een aanvang nemen. Gevonden-voorwerpen: Een. gouden horlogeketting en een gou den ring met wit steentje. Een witte zak doek. Een bruinlederen portemonnaie met eenige centen. Een muilkorf. Een kleine hond. Bekeurd. Een kleerbleeker en een loodgieter zijn bekeurd wegens overtre ding der arbeidswet. Het zachte winterweder en de lage wa terstand te Haarlemmermeer, komen den landbouwers uitmuntend t# stade om Den 2 0sten dezer maand zul len naar wij vernemen, de schietbanen in: de „Kleine Vereeniging", in de Klei ne Houtstraat door de sc.hietvereeniging „Voor Vaderland en Koning" worden geopend. Een onderlinge schietwedstrijd zal gehouden worden. Door het bestuur van bovengenoemde vereeniging zijn me dailles uitgeloofd. Het telen van verschillende koolsoor ten in Haarlemmermeer, voor verschil lende inrmaakfabrieken, dat zeer winst gevend was voor die verhuurders en dat in den laatsten tijd op groote schaal geschiedde, zal waarschijnlijk spoedig tot de vergetelheid behooren, nu Duitsch- land als groote afnemer zulke hooge rechten, heft. Men, schrijft orns: Een vreemde historie. Gisterenmiddag kwam bij Franken in de Brouwersstraat te Haarlem een man binnen, die voorgaf een kast voor oud hout te willen koopen. Toen de vrouw, die alleen thuis was, de kast uitgepakt had, en er niets van zijne gading in ge vonden had zag hij van den koop af on vertrok spoedig. In het wereldpanorama deze week „Onze vierde reis in Zwitserland". Uit de Omstreken. Heemstede. De gezondheidstoestand was in deze gemeente in 't afgeloopen jaar bevre digend. Longontsteking kwam echter vrij veelvuldig voor als complicatie van influenza. Enkele gevallen van typhus en mazelen ontbroken ook nu niet en op 't eind van 't jaar is een tot dusver niet kwaadaardige influenza- epidemie uitgebroken. De hee<r ICrommelin is den laatsten tijd herstellende, en het levensgevaar is geweken. Om de rheumatische aan doeningen uit het lichaam te verdrij ven zal wellicht een verblijf te Aken of een andere badplaats noodig zijn, terwijl om "herhaling van de ziekte te vorokomen ,de heer Grommelin dit jaar wel niet zijne, paarden zelf zal mogen rijden. (Onze Paarden.) Zand voort. Door den burgemeester dezer ge meente zijn benoemd tot agent van politie alhier: J. A. Hartman, G. de Veer en W. Zwemmer. Beide eetwtgo- noemde personen zijn door den Com missaris der Koningin dezer Provin cie tevens aangesteld tot buitenge woon g.emeenlte-veldwachter. Laatst genoemde persoon is tevens onbezol digd Rijksveldwachter. IJmuiden. Eenige oudleden der tooneelveree- niging „Vriendenkring" hebben onder den naam Veria een nieuwe dergelijke vereeniging gesticht, die haar verga deringen houdt in het Café De Kleine Willem Barendtz. In plaats van den heer J. van Rugge, die naar Utrecht vertrokken te, benoem de de Commissie tot wering van school verzuim tot haar secretaris den heer P. Nüygens, die door den raad' der ge meente Velsen tot nieuw lid dier Com missie benoemd was.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1