Tweede Blad, Behoorende bii „Haarlem's Dagblad" van Maandag 12 Januari 1903 Mr5992 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goer!gek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemse he HandelavereenSging htetr ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, In zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aaxd betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereenlging toe te treden. E)r zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelf8 particulieren moesten hd worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs (telt, dat de Haarlemsche Handelever- eenlgling steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informartfiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging 'te vragen, die ook in pro- eeduren en faillissementen gratie voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heer en Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Hoeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging i» ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging Wordt een vast recht van i pCt. dier vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui- ton de stad woonachtige personen be. dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen- do personen worden riiet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe- ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo Wn Jaar gegeven. de maanden Mei en Juni a. c. «vorderingen tot een bedrag vaB f2248.38 behaald. 15 vorderingen war den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Yolgens ai*t- 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'emorgena 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan J. K. Kottman, Camphulsstraat B, Mejuffrouw Meijer, Zuidpolderstraat 14, Mej. Hessals, wasch- en strijktnricbtlng, Kloosterstraat 36, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Het Haarlem sc h muziek korps geeft Zondag 11 Januari een Po pulair Concert, in de Vereeniging met uitgezocht programma, o,a. het Water- Ballet. De oekende Hollandsche Duet- tisten de heer en mevrouw Carels ver- leenen hunne medewerking, alsmede mejuffrouw Louise Séline, Variété Soubrette. Binnenland. Nederland en Yenuznela. Ten .gevolge van de ongesteldheid van den zaakgelastigde en consul-generaal ite Curacao, den heer Van Leyden, op het o ogenblik dat eeme vertegeuwoordi- ging van Nedferiaind dn Venezuela wel gems de claar te laaide ontstane verwik kelingen vooral w.enischeüjk is," heeft dé Regeering hier te lande ,eene tijdelijke waarneming noodig geoordeeld. In ver band hiermede is jhr. mr. Van Citters, gezantschapsraad te Berlijn, met verlof te Amsterdam, aangewezen ter tijdelijke vervanging vam den heer Van Leyden. De waarnemende zaakgelastigde is reeds op reis naar Venezuela. Drankwet. Het hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, heeft tot de Tweede Kamer een, adres gericht, waarin het verklaart, dat het wetsvoor stel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, uit een oogpunt van drankbestrijding, geen aanbeveling ver dient. Arbitrage Hof. Naar wij vernemen, is bij het Arbi trage-Hof nog geen aanvrage ingeko men met betrekking tot de bebande ling van het Europeesch-Venezolaansch geschil. Het verzoek kan verwacht worden, wanneer de partijen het eens' zullen zijn over het protocol houden de de voorwaaiden betreffende de be rechting. Hr. Ms. pantsersclilip Holland, com mandant kapitein Ier zee Ventholt, dat na aankomst in West-Indië van het oorlogsvaartuig De Ruyter naar Nederland zou terugkeeren, heeft be vel ontvangen, voorloopïg nog in de koloniën te blijven, met het oog op de gebeurtenissen in Venezuela, zoodat daar te lande thans twee oorlogsbo dems aanwezig zijn A. d'Angreinond. f Ma eeu korte ongesteldheid is in den ouderdom van 68 jaar te Amsterdam overleden de heer A. d'-Vngremond, hoofd-directeur der Surinaamsche Bank, Commissaris van de Handel-In- dustrie-Maatschappij Curacao en van den Kon. West-Indischen maildienst. De overledene was vroeger lange ja ren hoofd van een factory aan de West kust van Afrika, in dienst an de Zuid- Afrikaausche1 Handelsvereeniging. Daarna werd hij directeur van da Surinaamscbe Bank te Paramaribo, welke betrekking hij ongeveer 18 jaai geleden verwisselde met die van Hoofd directeur der Handelsinsteiling te Am sterdam. Zondagsrust op de spoorwegen. In eene te Utrecht gehouden ver-, gadering is de navolgende motie aan_' genomen De Bond' van anti-sociaal-democra- tische vereenigingen van spoorweg personeel Recht en Plicht betuigt de erkentelijkheid van alle zij neleden aan Z. E. den minister van Wateterstaat enz., voor de toezegging, gedaan in de Tweede Kamer der Statan-Gene- raal, in zake beperking van den Zon dagsdienst verzoekt Z. E. de persoonlijke vrij heid in Nedlerland, welke zelfs aan den meest economisch' zwakke het recht op zijn Zondagsrust waarborgt, zooveel mogelijk te> handhaven, en ,.die sterke plant" krachtig aan te kweeken constateert met zeer veel voldoening liet feit, dat geen der arbeiders-orga nisaties in Nederland, solidair met hunne mede-arbeiders aa^ de spoor wegen, 'zich beklaagd heeft over de beperking van den Zondagsdienst zooals die tot heden is ingevoerd vestigt de aandacht der regeering er op, hoe het spoorwegverkeer, met alles wat daaraan hangt, stoornis brengt in d'e algemeen heerschende Sabbatli-stemming. welke tot het ne men van rust voor iedereen noodza kelijk is en waan'an de handhavin^ aan de zorg der openbare macht is toevertrouwd stelt in alle bescheidenheid voor. alle personentreinen te laten vervallen, waarvan het gemiddeld getal reizi gers op Zondag niet meer bedraagt dan 50 van het getal beambten, dat langs de lijn, op de stations en op de treinen die reizigers moet bedienen, en tevens den bestelgoederendienst op dlie dagen nog meer te beperken en gaat over tot d'e orde van den dag. Een gerucht. Ter beurze te Amsterdam liep Vrij dagmiddag het gerucht dat de heer Joseph Chamberlain te Johannesburg zou zijn doodgeschoten. Een nieuwe tijd. Omstreeks Maart verwacht men dat de locomotieven „Hoogeveen", Oosterh.esselan'„Sleen", „Nieuw- Amsterdam" en Drenthe", benevens de wagens voor de Eeirste Drentsche Stoomtramweg Maatschappij gereed zullen zijn. Spoedig daarna zal ver moedelijk de dienst begonnen wor den en een nieuwen tijd' voor de bin nenlanden van Drenthe aanbreken. De moord in de Czaar Peterstraat De nasporingen te Bussum, in ver band met deze zaak gedaan, zijn ge volgd! door een onderzoek te Weesp, tengevolge waarvan een zekere H. B., Wonende in de Heintj eshoeksteeg te Amsterdam, is gearresteerd. Deze B. is echter den volgenden dag op ge tuigenis van zijn broeder uit Weesp weder op vrij© voeten gesteld. Voorts is in Duitschland op verzoek van de Nederlandsche justitie aan gehouden een zekere K. P., een be rucht sujet uit Weesp, die voor eeni- gen tijd naar het buitenland was ver trokken. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. Deze beide arrestaties zouden, naar naar uit goede bron verzekerd werd, het gevolg zijn van uitlatingen, ge daan door Donker, die indertijd ver oordeeld is wegen© den diefstal, ge pleegd te Bussum, in de villa van den heer Bahlmann, waarbij o.a. een .groote partij zilverwerk is ont vreemd. Een onderzoek. In de zaak van de mishandeling van M. Nieveen door de marechaus sees Wamelink en Huls tei Vlachtwed- de komt in den laatsten tijd heel wat drukte. Reeds zijn een zestal getui gen uit Bourtange dooT den rechter commissaris te Winschoten gehoord, en ook zullen - nog eenige Vlachtried- der ingezetenen als getuigen worden opgeroepen. Javaansche en Nederlandsche adel Men schrijft aan het Hbld. In uw blad werd onlangs'de aandacht gevestigd op een merkwaardig artikel in ..Eigen Haard'', van de hand eener adellijke Javaansche. jongedame. Deze, de talentvolle dochter van den regent van Koedoes (Japara), wordt door me vrouw van Kol freule of jonkvrouwie Kartini genoemd. Nu is deze betite ling met een Hollandsch predicaat van adel, toegepast op een Javaansche jonge dame 'in hooge mate vreemd Dat mevrouw Van Kol deze, zonder lingheid begaat, bewijst alweer, hoe er menschen zijn, met een warm hart. voor Indie, wier kennis van Jndië en Indische toestanden gering is. Deöitel van Radïn Aclieng komt toe aan „echte dochters, kleindochters en aoliterkleindochièrs van een Javaansch vorst. De afstamming van een vorst is bij de Javanen rigpnlijk de eenige grond, waarop adel steunt. Bij ons is dat geheel anders. Het is dus eigen lijk ónzm (lat het Gouvernement van N. I. een Javaan in den adelstand ver heft, zooals toch vaak gebeurt. (bijv. bij benoeming tot. regent krijgt de ti- tularis isiéeds het predicaat radèn. in dien hij mei reeds dien titel voert) aangezien liet niet aangaat, iemand te verheffen tot afstammeling van een vorst. De vrouwen van regenten worden op Java door de Europeanen steeds ra- dèn-ajoe genoemd, en ds inlanders volgen dit wel na. Niettemin is een radèn-ajoe eigenlijk nooit anders dan' een gehuwde radèn-ajeng, dus ook weer' „echte" dochter, kleindochter of achterkleindochter van een vorst. En of al die vrouwen regenten (wij bedoe len de „hoofdviouwen". zij, die tegen over de Europeesche samenleving als „vrouw van den regent" fungeeren), steeds op zulk een afstamming kunnen bogen, valt hard te betwijfelen, al is 't ook vaak dat regenten ingouverne- mentsdiansl met ..echte" dochters, klein- of achterkleindochters van den Soesoehoenau van Soerakarta of den Soeitx.i van Jogjacarta huwen Om iemand freule of jonkvrouw© te: noemen moet de betitelde naar onze Europeesche begrippen van adel we zen. d, w. z. ze moet behooren tot eén der families die jaarlijks opnieuw in den „Almanach de Gotha" worden ~e- noemidi. De Javaansche adel is daarin niet opgenomen. Waar zou trouwens de grens we zen? Wat adellijk is op Java zou bij ons „van goeden stand", van „goeden huize" heeten, zeker niet meer. De be titeling van iederen Radèn of iedere Radèn Adj eng met Hollandsche adels-predicaten zou in sommige krin gen er toe leiden ze te beschouwen als menschen van hooger soort dan gewone beschaafde Europeanen, on der wie, in Indië vooral, nog maar zeer weinig adellijken in Nederland sche beteekenis voorkomen. En toch zijn er onder die Europeanen velen „van goeden huize", wier familie niet hoeft onder te doen voor die van de meeste Radens op Java. Of vindt men soms dat alle niet-ad'ellijke Eu ropeanen maatschappelijk een trapje lager staan dan de eerste dé beste Raclèn? Men moge den inlander liefhebben ik heb er niet alleen vrede mee, maar ik juich die liefde gaarne toe doch daarom doe men nog niet aan vleierij, die de bewierookte zelf waar schijnlijk misplaatst zal vinden Mejuffrouw Kartini is er niets min der om, als we haar noemen als zoo menige hoogbeschaafde jonge vrouw ten onzent genoemd wordlt. Indische cijfers. Volgens den heer 's Jacob, lid der Eer ste Kamer, zijn die drie voornaamste ha venplaatsen op Java „voor het grootste gedeelte Europeesch; .de daar verblij vende inlanders zijn voor het meeren- deel bedienden". (Zitting van 30 Decem ber). De spreker weet het natuurlijk wel be ter, maar wij hebben meermalen opge merkt. dat men zich hier te lande eene gansch verkeerde voorstelling maakt van de verhoudingen dier nationaliteiten in d;e meeste Europeesche hoofdplaatsen op Java, zegt het „Hbld." Het kan daarom zijn nut hebben dat wij, uit de jongste volkstelling, een paar afgeronde cijfers mededeelen. Europeanen vreemde inlanders Oosterlingen. Stad Batavia: 9000 29,000 78,000 Stad Samarang: 5000 14.000 70.000 Stad Soierabaja: 9000 16.000 122,000 Dat deze plaatsen voor het grootste deel Europeesch zijn, geldt dus alleen voor die gedeelten, welke den oppervlak kig en toerist het meest in het oog val len.. Er leeft daar ook eene groote in- landsche maatschappij Suiker-Conventie. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, in zake het ontwerp van wet tdt goedkeuring van de overeenkomst betreffende d'e suikeirbelasting, den 5en Maart 1902 te Brussel gesloten' tusschen Neddrland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarij.e, België, Spanje Frankrijk, Groot-Brittannië en Ier land, Italië en Zweden, hebben naar het oordeel der Regeering de punten, ten aanzien waarvan een verschil van opvatting is gebleken, voor Neder land geenszins die beteekenis, dat de totstandkoming der Conventie van de beslissing daaromtrent, welke trouwens langs diplomatieke^ weg vóór 1 Februari 1903, datum waarop de Conventie moet zijn geratificeerd, onmogelijk te verkrijgen zou zijn, zouden moeten worden afhankelijk gesteld. D,e leden, die voor uitstel van behandeling waren en wien ook de houding dier Nederlandsche gede legeerden, ter conferentie aangeno men, niet duidelijk voorkwam, „in verband met dien later ontstanen strijd over de wenschelijkheid. van in voering eener surtaxe", wijst de Re geering er op, dat men die houding allééq. heeft te beoord'eelen naar de uitlatingen dier gedelegeerden ter conferentie. Dat- bedoelde gedelegeerden optra den als vertegenwoordigers der Re geering, zoodat do verklaringen ter conferentie waaruit blijkt, dat van Nederlandsche zijde geen bezwaar bestond tegen invoering eener sur taxe, „de beteekenis eener Regee- ringsverklaring zouden hebben, kan ook aan de adviezen der overige gede legeerden officieel karakter niet al tijd worden ontzegd. Maar daartegen over mag nog veel minder aan alles, wat de gedelegeerden ter conferentie zeggen, de beteekenis eener Regee>- jringgvërkl'armg worden toegekend. Het is verklaarbaar, dat, alvorens tot een goede oplossing te geraken, nu en dan. beschouwingen worden gele verd van zuiver iheoretischen aard, die den toet-s der critiek niet kunnen doorstaan, daarom weder worden te ruggenomen, en die in ieder geval niet voor rekening der Rageering ko men. Van dit standpunt zijn te be- oordeelen sommige uitingen van twee onzer gedelegeerden in de vierde zit ting der Conferentie over de .«econo mische beteekenis van kartels en sur taxe. Daargelaten dat van invoering eener surtaxe ter Conferentie nimmer als eene wenschelijke zaak sprake is ge weest, hebben da Nederlandsche ge delegeerden, met betrekking tot die beperking deir surtaxes, in diezelfde zitting gestemd overeenkomstig hun- me instructie, strekkend in het alge meen om te ageeren tegen de sur taxes, in het bijzonder om mede te gaan met het voorstel, dat in beper king der surtaxes het verste ging. D© regeering laat rusten da bespre king van haar voornemen om den suiker-accijns van f 27 tot 24 te ver minderen, totdat het betrekkelijk wetsontwerp, dat het Departement van Financiën reeds sedert eenige weken heeft verlaten, bij de Staten- Generaal zal zijn ingekomen. Da Regeering had liefst de heffing van surtaxe elgemeen verboden ge zien. Zij heeft echter evenals die van andere Staten, zich met het bereik bare moeten tevreden stellen. Het is te hopen, dat dei conventie veel lan ger dan 5 jaar zal duTen. Al is als regel verre te verkiezen, dat belasting heffing geschiede directelijk bij de wet zelve, geeft de Regeering niet toe. dat de voorgenomen heffing van sur taxe, bij algemeenen maatregel van bestuur zou zijn in strijd met art. 174 der Grondwet, mits slechts de verplichting tot betaling der belasting en het bedrag, dat geheven mag wor den, in de wet uitgesproken zij. De Regeering blijft bij hare eens uitgesproken meening, dat Engeland er zich niet van ontslagen kan achten om van suiker uit zijne autonome ko loniën, indien deze premie geven, compensatoir recht te heffen. Hangende het geschil over deze quaestie vordert echter het belang on zer suiker-industrie de conventie goed: te keuren. Van eene voorwaar delijke ratificatie kan geen sprake zijn. Een teeken des tijds. In „De J.ocomotief" van 7 November jl. betoogde een inzenden dat, ook voor Indië, alleen heil ie wachten is van de democratie. Hij spoorde daarom al len, die wat voor Indië gevoelden, aan, om bij de verkiezing in Amsterdam III, doo.r het. offeren van geldelijke bijdra gen mede te werken tot het verzekeren van de overwinning van een demo craat. De redactie van De Locomotief was van oordeel, dat de tijd te kort was om vanuit Indiè nog niet vrucht aan da verkiezingscampagne deel te ne men. Brunei's, de daarvoor noodige aanwijzingen zouden telegrafisch ver strekt moeten worden en een oneven redig deel der bijeen te brengen gel den zou dus voor seinkosten moeten worden besteed. Daarom meende de redactie voor clezen keer aan het door den inzender geopperd denbeeld geen gevolg te moeten geven Intusschen kwam de zaak aan het „Soc. Weekbl." gewichtig genoeg voor om er- hier de aandacht op te vestigen. Er blijkt toch uit: lo. dat men ook in Indië, waar men tot voor korten 'tijd weinig voor „de politiek" gevoelde, de groote beteekenis van de parlementaire actie gaat beseffen en 2o. dat ook daar, evenals hier te lande, gevoeld wordt, dat de actie, wil zij tot wezenlijke hervorming voeren, de democratie 'tot grondslag hebben moet. Hoe zou men in Indië denken, vraagt het „Soc. Wkbl.", over. het vormen van een strijdkas, waaruit, overeenkomstig vast tel stellen rege len, bij volgende gelegenheden bij dragen tot goedmaking der onvermij delijke verkiezingskosten konden wor den verleend! De Nederlandsche democTaltiei zou een dergelijlcen steun uit het ,land van verre" ongetwijfeld op hoogen prijs stellen en niet alleen om het geldelijk belang! Nederland's handel met Australië De Consulaire verslagen en berichten bevatten een lijvig verslag van. het consulaat-generaal dei Nederlanden voor den Aa.strlischen Statenbond gn Nieuw-Zeeland, over het tijdvak Jan. 1901—Oct. 1902. De consul-generaal, de heer W. H. Bosschart, deelt daarin over den han del van Nederland er. zijn koloniën met Auistrl'ië het volgende medé „Het is helaas niet mogelijk van den handel met Nederland en Nederlandsch Indië een overzicht te geven dat ©enigs zins op volledigheid zou kuhner. aan spraak maken, omdat de statistische opgaven betreffende den invoer van Nederland en Nederiandsch-Indië geen melding maken van onderscheidene belangrijk? artikelen, die werkelijk van daar zijn ingevoerd. Dit 'is het ge volg van het feit, dat. de meeste arti kelen yan hier worden aangebracht onder vreemde vlag. via vreemde ha vens en dan worden ingeschreven als herkomstig van die vreemde landen. Het bijgëvoegde overricht, geeft dus in de verste verte geen beeld van den omvang van het verkeer. waarop hier uitdrukkelijk'de aandacht wordt gevestigd, opdat reediers. kooplieden en fabrikanten niet tot verkeerde ge volgtrekkingen komen bij het overwe gen van de vraag, of het in het leven roepen an directe verbindingen yan Nederland en Indië met deze gewesten gerechtvaardigd cn winstgevend zou den kunnen worden. „liet consulaat-generaal heeft alle mogelijke moeite gedaan om de meest volledige en jongste statistische gege ven te bekomen, en biedt, het ma gere resultaat aan, doordat nu en dan het land van oorsprong bij den in voer was aangegeven hetgeen echter bij Tasmania geen enkel maal het geval was, zoodat daarvan alle gege vens ontbreken. De heer Bosschart besluit zijn ver slag met de volgende opmerkingen „De werklieden, die geregeld werk vinden, hebben alleszins redenen van tevreden met hun lotte zijn. dat, voor zoover ik kan nagaan, nergens beter is. De moeilijkheid in den tegenwoor- digen tijd is echter, geregeld werk te krijgen, vooral diegenen, die. wat be treft bedrevenheid, kracht, werkzaam heid en spstiale vakkennis, bii hunne collega's ten achter staan, waarbij na tuurlijk ook een zekere rol spelen han delbaarheid van karakter en gemakke lijk begrijpen, zoodat vreemdelingen, die het Engclsch niet voldoende, spre ken of verstaan, in een zeer ongun- stigen toestand vorkeeren daar waar het werk schaarsch en aanbod van werkkrachten overvloedig is, tenzij zij meer bedreven en meer handelbaar zijn. ik bedoel minder geneigd om het werk bij het eerste kleine geschil neer te leg gen of d'en dienst to verlaten. „De vaststelling van een minimum loon door de wettelijk ingestelde licha men wages boards maakt, dat de werkgever zooveel mogelijk clic werklieden kiest, die dat loon in de praktijk meestal een maximum loon verdienende, hem nog een vol doende marge van winst laten m.a.w. de goede werklieden krijgen Ivl loon' en de minder goede krijgen mets, nu hun geen minder Joon mag worden toegekend. „Gewone klerken en kantoorperso neel zijn hier veel minder goed af dan de werklieden. „Geneesheeren zijn er in legio, en nog meer dentisten Hoewel de reke<- ningen der medici (1 guinea is 112.60 of de helft daarvan per bezoek) hoog zijn, zoo doet het feit. dat de lieden we gens de kosten zooveel mogelijk bui ten hun bereik trachten te blijven, toch dusdanigen afbreuk aan hun inkom sten. dat de rneosten maar juist vol doende verdienen om fatsoenlijk rond te komen, enkele mannen van naam uitgezonderd. „Dienstmeisjes worden ruim betaald met 10 lot 16 shilling per week. en daarbij nog kost. en inwoning, en kun nen dus eoed geld overhouden. Zij, die hierheen komen, mits Engelsch sprekende, hebben goede kansen, doch dienen te bedenken dat ic-der die on der contract uitkom*, biev niet wordt toegelaten. „Boerenknechts genieten gewoonlijk 1 pel. st. per week met kost en inwo ning, maar knechts in de steden krij gen vaak niet. meer dan tien shilling en jongens krijgen slechts 5 shilling per week met, en soms zonder kost en inwoning, al naar gelang van het werk. „Zij ciie goed bedreven zijn in een of ander vak en Engelsch kennen, en daarbij voorzien van het noodige geld om het in de eerste maanden te kun nen uithouden, kunnen in normale tij den ui Australië wel slagen. De mees te kans hebben zij. die een goede land bouwkundige i pleading hebben geno ten. jong en krachtig zijn, met eenige miclde,enl om dan gezamenlijk grond te koopen en te bewerken, zooals de Italianen, Duitschors en Chineezen hier doen. De zuivel-industrie biedt dan een goed bestaan in normale tij den, eveneens het landbouwbedrijf. Indien betrokkenen echter Australisch personeel gebruiken, verslinden de hoo ge loonen een goed deel van de wins ten. Thans <is over het geheel de toe stand zeer ongunstig ten gevolge van de langdurige droogte. „Vele Italianen en andere vreemde lingen werken ook in de mijnen, ter wijl de Cluneezen zich nog speeiaal on ledig houden met de groenteleelt. „Er iis thans veel werkeloosheid, vooral in de steden, en slechts zij die werk vinden, d.w.z. geregeld werk, zijn goed af. In Victoria werden eeni ge weken geleden de salarissen van het spoorwegpersoneel verminderd. In vroegere tijden zijn de bezoldigingen niet altijd geëvenredigd geweest aan liet geleverde werk. Daar nu een groot deficit in het staatsbudget voorkomt, wcruen onevenredig hooge uitgaven zooveel mogelijk grduceerd. „Sommige ambtenaren, b.v. de rech terlijke hoofdambtenaren, worden bui tengewoon hoog gesalarieerd voor deze tijden en genieten hooge pensioenen. Hei pensioen van een griffier, in vroe ge er voorspoedige tijden aangesteld, bedraagt bijv. van 600 tot 700 pd. st. per jaar. Het spreekt van zelf, dat voor de tegenwoordige benoemingen een andere regeling geldt. „Ten slotte nog de opmerking, dat 'een bekwaam werkman, landbouw:v of boerenknecht, met vee en paarden goed kunnende omgaan, zich natuur lijk niet behoeft te laten afschrikken door het gemis yan voldoende kennis der Gngeisclie taal, daar betrokkenen bij eenigen goeden wil on aanleg zich spoedig voldoende met de taal kunnen vertrouwd maken, „Zij. die alios aanpakken in tijd van nood,~'zicli weten te schikken in om- staiidglieden, spaarzaam en kalm zijn en wat geld hebben om het den eersten tijd te kunnen uithouden als 't werk niet vlot of de noodige kennis en erva ring in het nieuwe gewest moeten worden opgedaan, zullen slagen in Australië en er rich gelukkig gevoelen, want land. klimaat, bc-volking en de- toestanden zijn hier goed.' De Austra liër hecht niet te grooi gewicht aan ledige vormen, maar k over het alge meen hartelijk, gastvrij en hulpvaardig voor hem. die lie-m begrijpt in zijn de mocratisch land en leven. Dit geldt ook voor Nieuw-Zeeland. „Australië is rijk aan vruchtbaren grond, delfstoffen er. vee. Weliswaar doorleeft het op het ocgenbl'ik slechte tijden, doch iedea- nieuw land heeft een school tc dcoricopen, en alle teekenen wijzen erop, dat de lessen, die de er varing geeft, hier goed ter harte geno men worden. Australië heeft een goe de toekomst en daarop acht ik het mijn plicht allen te wijzen, die daarbij be lang kunnen, hebben. De steden zijn prachtig breed gebouwd en alios ge- tuigt er van een flinke opvatting." Iets nieuws. In, de Gereformeerde kerk te Sleeu- wijk worden op Zondagmorgen een paar uur voor het begin van de gods dienstoefening do lampen aangesto ken ter verdrijving van de walm ver oorzaakt door de briketten of turfko len in d© stoven. Het middel helpt zee* goed. Yaisch geld in Drente. Door den heer J. Gorter te Nieuw- Amsterdam is een valschei rijksdaal der ontvangen. Het geldstuk is zeer goed nagemaakt. Ongeluk. Eeen zoon van G. Klaassens te Kol- lingsveen (Dr.) wilde met een revol ver schieten, toen zijn 20-jarige broo der Albert dit wilde belelten en het pistool vastgreep. Een schot viel en verbrijzelde den pink van Albert's linkerhand. Het had erger kunnen afloopen. Trust-maatschappij »>Vilhelmina'' Men deelt naar aanleiding van de buitengewone algemeene vergaderin gen van de Naderl. Trust Mij. Wil- helmina mede, dat de heeren De Ram en Wevers hun mandaat zeer zeker op dit ogenblik niet dejini'tief hebben willen neerleggen toen een plan aan het licht kwam om commissarissen te benoemen, waardoor mr. Struben in de minderheid zou zijn gebracht, heigeen ten gevolge zou kunnen heb ben dat eene belangrijke procedure tot bescherming der rechten der aan deelhouders aangevangen, zou inge trokken en nieuwe processen voorko men worden. Bedelaars en Lanilloopers. Men leest in hei „Hoogeland", orgaan van d'e Vereeniging lot Chr. verpleging van bedeiars en landloopers: Het is haast omgelooflijk, waarde le zers! hoeveel menschen er m den laat sten tijd OP, het Hoogeland aankomen mei 'hei verzoek om opgenomen te wor den. Bovendien werd van verschillende zijde opname gevraagd voor meer dan een. Dat we aan al deze aanvragen niet konden voldoen, zal men zeer wel be grijpen. De ruimte waarover we beschikken, laat niet toe, dat we meerderen nemen dan we thans hebben. En al zou onze ruimte toelaten er meerderen te nemen, dan toch zouden we er op bedacht moe ten wezen ook weder niet meerderen te nemen, wegens onzen finantieelen toe stand. Ware deze gunstiger, dan zouden we meerdere ruimte kunnen maken en meer personen opnemen. Arbeid te ver schaffen zou wel minder moeilijk zijn. Maar voor dit alles is geld en nog eens gelei noodig. Nog altijd blijven we hopen en vertrou wen dat we zullen ontvangen wat er noodig zal zijn niet alleen, maar ook om wat meer voor zoovele ongelukkigen die we zoo gaarne zouden willen heJpen, te doen. We zouden zoo gaarne velen hel pen als we er maar toe in staal waren. We roepen daarom uwe hulp in en ver zoeken u beleefd doch dringend om een grootere of kleinere gifi aan onzen pen ningmeester. 'den heer Sanders te Oos terbeek, te willen zenden. Wel mochten we reeds vele bijdragen ontvangen, doch deze hebben nog niet het bedrag van het vorig jaar bereikt. En we zouden haast zeggen nog meer hebben we liet nu noo dig dan toen. Gelijk we reeds zeiden, er is veel noo dig. Immers niet alleen diegenen, welke opgenomen worden, moeten gevoed en gekleed worden, maar ook zoovelen, die we niet kunnen opnemen, kunnen we ndet ledig wegzenden, want uitgehon gerd komen ze meestentijds aan en dan kunnen ze niet verder. We moeten hun dan eten verstrekken en voor een nacht onderdak en waar dit er niet een of twee zijn, maar honderden per jaar, zoo1 brengt dit ook uitgaven mede, die niet mede vallen. Wil ons daarom helpen. Wat onze werkzaamheden betreft, heb ben de meeste mannen spitwerk verricht op de heide en gedurende de vorst heb ben de meesten gedorscht, terwijl de ove rigen keien klopten. Onze timmerlieden hebben onze voertuigen hersteld en ver nieuwd, zoodat deze nu weder in goeden staat verlceeren. Mocht de winter lang durig aanhouden, dan zullen we onze mannen grint doen graven, wat een pro ductieve arbeid kan zijn. Mocht het we der van dien aard zijn, dat we spitten kunnen, dan zullen we hiermede wel met het grootste gedeelte der mannen voort gaan, doch stellen ons ook voor, door een 4tal wat grint te doen graven. Omzichtigheid gevraagd, In de „Volksschool", orgaan der afd. Amsterdam van.' den Bond van Ned. On derwijzers, Wórdt een uitdrukking ge releveerd van den Wethouder van On derwijs, die namelijk gezegd heeft bij de bespreking der schoolprijzen in den Itaad: „Als de school niet buittn derge lijke tuchtmiddelen kan, ligt de schuld bij de onderwijzers". De „Volksschool" verdedigt nu de onderwijzers op de vol gende manier: Met evenveel recht zouden de onder wijzers kunnen zeggen: als het ons niet gelukt ons onderwijs aantrekkelijk te maken, dan ligt de schuld bij onze auto riteiten, die onze vrije uiting aan ban den leggen, die ons belemmeren in het doen van schoolwandeliingen en school reisjes,. die ons hebben gekort in het recht van tuchtiging, die ons hebben ver- kleind in 't oog van ouders en kinderen. Zouden „slag"- en „puntencirculaire", het voorschrijven van een maximum'.ijd voor het schoolblijven er niet toe heb ben bijgedragen, de tucht op onze scho len te verslappen? Kan men het d)en on derwijzer dan kwalijk nemen, dat hij nog behoefte gevoelt aan 'n zoogenaamd „aangenaam tuchtmiddel?" Zeker, bij eene ideale inrichting der school, bij, goede sociale toestanden der leerlingen, bij goede samenwerking tus schen school' en huis zouden de prijzen overbodig zijn.Maar de heer v. Hall weet

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5