("POWELL'S^ Balsem van Anijszaad even goed als wij, dat de inrichting van scholen eni onderwijs nog veel te wen- schen overlaat; waartoe anders onze tal rijke adressen, waarin op verbetering wordt aangedrongen? Dat de opvoeding in het huisgezin vaak negatie! werkt, kan hem ook bekend zijn. Waarom dan dergelijke uitdrukkingen gebezigd, waarvan het te voorzien is, dat zij door kwaadwillige ouders tegen de onderwijzers zullen worden uitge speeld! Een weinig meer omzichtigheid, zoo wel bij het be- en veroordeelen van on derwijzers als bij het opstellen van cir culaires, zou in het belang van de onder wijzers en het onderwijs zijn. Hoeden af voor de stroopers. Wanneer landeigenaars in Zeeuwsch- Vlaanderen jagen, spannen zij dikwijls bij een hunner pachters uit, brengen er hun buit, drinken er htm koffie, zijn er om zoo te zeggen thuis. Wanneer men dit weet, zal het leuke van 't volgende in 't oog springen. Eenige lieeren met lange, witte man chetten over de handen, een flink wit overhemd voor en een veer op den hoed zijn nabij een hofstede aan 't jagen met behulp van een paar drijvers. Voorbij gangers salueeren beleefd voor de voor name jagers, die een paar langooTen vellen en doen wait des waren jagers is. Na een paar uur trekken ze met hun buit af. „Maar moeder", zegt bij het middeg- maal een zoon des pachters, „ik begrijp niet, dat mijnheer met zijn gezelschap niet hier in huis geweest ls. Hij komt toch nooit j£gen of komt met zijne gas ten hier aan". „Ik begrijp dat goed", merkt een deT knechts op, 't zijn de stroopers die en die, welke door hunne kleeding elk ge fopt hebben", „Jandorie", herhaalt 8e soon, ,.en Uc héb voor die snuiter» nog boo geleefd mijne pet afgenomen". INGEZONDEN MEi)EHEE LING EN. 30 cents per regel. Sedert 1824 bestaande i«.r Hoest, Verkoudheid, Asthma, Bronchitis, Influenza. \TlADE MARfc* Bij Apothekers en Drogisten. Goedkoop duurkoop. Wij allen zijn geneigd in 't algemeen het goedkoopste wat ons wordt aange boden te koopen, maar velen onzer le zers en lezeressen zullen de ondervin ding op gedaan hebben dat de titel van dit artikel meer dan eens bewaarheid is geworden, gij kunt niet vorderen dat een voorwerp waarvoor u een geringen prijs betaald hebt even zoo lang zal duren als dat zelfde voorwerp voor den dubbe len prijs wordt aangeboden, want zeker lijk heeft de werkman die 't duurdere voorwerp vervaardigd heeft er meer tijd toe gebruikt en is tengevolge daarvan ook meer betaald gewordien. Wij behoe ven er niet verder over uit te wijden, een ieder weet dat alle waar is naar zijn geld. Hierboven bedoelden wij nog al leen maar de voorwerpen die voor het dagelijksche leven gebruikt worden, maar wanneer men voor zijne gezond heid, die toch schatten waard is, naar het goedkoopste geneesmiddel zoekt, ter wijl men overtuigd is, door d. vele at testen, dat het duurdere het beste altijd is geweest, dan begrijpt men van zelf wel dat het een misplaatste zuinigheid is. Wij laten hier een voorbeeld volgen, dat Mejuffrouw J- Met, wier echtgenoot hot beroep yïioffep.t yq,^ smid en wo nende te Heer Hugowaard, prO"viHci€ Noord-Holland', die aan onze verslagge ver bij zijn bezoek hém vertelde dat zij sedert een jaar iijdenüe was geweest; aan eene groote algemeene zwakte ge paard gaande met ondragelijke pijnen in den rug. Zulks was van lieverlede aan gevangen, ae eetlust verminderde, de Spijsvertering werd ongeregeld, maag krampen en steken in du zijde deden zich voor, ze was kortademig, duizelig, de slaap gaf haar hoegenaamd geen ver kwikking tengevolge van akelige droo- men en tot overmaat van smart werd zij dagelijks geplaagd door hevige hoofd pijn. U ziet, zoo ging zij voort, dat mijn toestand voor eenigen tijd geleden alles behalve aangenaam was en wat ik ook aanwendde niets mocht mij baten. Door het lezen van vele attesten in de couran ten ging ik tot het gebruik der. Pink-Pil- len van Dr. Williams over en mijn toe stand verbeterde zich. Toevalligerwijs zag ik uit eene advertentie dat de Pink Pillen tegen een goedkooperen prijs te krijgen waren. U kunt wel begrijpen dat zulks mij toelachte en liet die goedkoo- pere Pink Pillen komen, maar spoedig bemerkte ik dat deze volstrekt geen uit werking op mijn gestel hadden; daarop heb ik de echte weder laten komen en, al die onaangenaamheden die ik in mijn gestel ondervond zijn tlaans verdwenen en ik ben welvarende, tegelijkertijd reik- te zij mij met een soort van minachting het doosje over waarin zich nog eenige nagemaakte Pink Pillen bevonden, mij toevoegende, ik wil ze ndet meer in mijn huis hebben en doet er mede wat u wilt. Zooals men ziet is bovenstaande titel wederom bewaarheid geworden een ieder' wachte zich dus voor schade en schande. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want igelijk alle goede produk- ten worden ook de Pink Pillen reeds op eeno grove manier nagemaakt, zelfs zoo danig dat zij uiterlijk den schijn heb ben van de echte te zijn,, doch de heil zame en genezende bestanddeelen bezit ten ze in geenedeele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attes ten zijn aangegeven of zoo gij maar eeni ge twijfel mocht hebben, laat ze recht streeks van den hoofddepothouder ko men, de beer Snabilié. Prijs t 1.75 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rot terdam, hoofd-depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Sport en Wedstrijden. Criket. Eenige weken geleden hebben in En geland de kapiteins van de eerste klas- graafschapselubs een besluit igenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat het wicket van 8 tot 9 inch zou worden verbreed door dikker staken te gebrui ken. Het bestuur van de Marylebone Cricket Club, die zeker gezag in de En gelsche cricketwereld uitoefende, heeft nu Maandag zich bij dien weoisch aan gesloten en besloten de zaak aan alle le en 2e klas-graafschapsclubs en ook aan cricketautoriteiten in Schotland, Ierland, Australië en in Amerika voor te leggen. Is men algemeen gunstig voor de veran dering gestemd, dan zal het bestuur der M. C. C. haar aan de club ter bekrachti ging aanbevelen. Met twee derden van de stemmen kan deze de crickeiwet veran deren. Men ziet., het igeldt hier als een wet van Meden en Perzen,. Het doel van de voorgestelde verandering is natuurlijk i om de kansen der balwerpers te verbete ren. (N. R. Ct.) Sportpraatje. Op het wedstrijdprogramma stonden voor den eersten Zondag van dit jaar 5 competitiewedstrijden vermeld, daar enboven nog een voor den zilveren Hol- dert-Beker. Een totaal dus van zes wedstrijden. De wedstrijd R.A.P.—H.V.V. kon geen doorgang vinden daar het slech te weer van eenige dagen te voren het veld der roodzwarten in onbespeelba- ren toestand had gebracht Wel jam mer, wijl een groot aantal sportbroe- I ders in dezen wedstrijd iets als van I oucls zeer spannends verwachtten. We zullen daarom den teleurgestel- den leden maar zeggen „Wat in een goed vat is, verzuurt niet." De wedstrijd van Sparta op het ge vaarlijke terrein-Schuttersveld in Rot terdam. tegen onze Haarlemsche rood- hroeken werd gespeeld, maar de uit slag was buiten alle verwachting. Haarlem, dat dit seizoen over goede krachten beschikt, en dan ook trouwens dit seizoen goed spel te zien heeft ge geven, is mij Zondag wat spelkwali- leit betreft, bijzonder tegengevallen. Zonder den rechts-buiten M. Bos kre gen zij slaig van de Spartanen met 21. Niet alleen door de talrijke Haarlemmers, die op het veld stonden koude te lijden, doch ook door vele Rotterdammers hoorde ik zeggen ..Wat is Haarlem vandaag slecht. Sparta was ook al in geen goeden vorm. Slotsom een vervelende wed strijd. Maar ofschoon Sparta's kans op de tweede plaats hierdoor aanmerkelijk is vergroot, vertrouw ik toch nog wel. dat Haarlem, als zij Zondag as. wederom in ouden doer, is, nog lang niet van haar plaats is afgestooten. En daarom, houd goeden moed. Quick kreeg in Amersfoort het Am- sterdamsche Volharding. Volharding, dat dit seizoen reeds veel van zich liet hooren, won, zooals wel te verwach ten was, maar ook met geen groot ver schil in doelpunten. Maar de twee puntjes zijn binnen en dc kampioen- schupskanson weer aanmerkelijk ver groot. evenals die van II.B S. Ook zij wist de zwakkere broederen te slaan. Hercules uit Utrecht-was de ongeluk kige, die het moest ontgeldenechter met eere is zij op het slachtveld ge sneuveld. In het Oosten is het anders geworden. Daai' zit Vitesse in haar vuistje te la- ellen, omdat P. W. sw-j baar puntje aan U. D in Deventer moest afstaan Hierdoor zijn dc kan sen voor Vitesse aanmerkelijk geste gen en zou ik zeer verwonderd opkij ken, als P. W. nogeens bovenaan komt le staan, van dit jaar. Zoo gezim zijn ér tv. Verrassingen gebeurd en wel in Rotterdam en in Deventer. De bekerwedstrijd ls afge- loopen in het voordeel var. Vitesse en geducht heeft zij zicb D. F. C. van het lijf weten ie houden nl. met 40., een verlies dat niet velen mee mij zoo groot hadden verwacht- Zondag, als 't weer 't eced vindt, al weer een aanta! belangrijke wedstrij den. Haarlem krijgt de geduchte Lei- denaars aan den Doodweg. Niettegen staande liet spel van de vorige week schrijf ik maar brutaalweg -. Haarlem zal wel overwinnen. Ik Loop echter, dat zij mij niet beschaamt. H.V.V. krijgt bezoek van de Sparta nen. Ook hier kan nog spanning ver wacht worden. Heeft II V.V haar dag. zeker is Sparta dan verloren. De andere Rotterdammers, de Rapidi- tanen, gaan naar de Volhardingmen- schcn, waar eveneens niet veel van te zeggen valt, alhoewel ik voor mij de beste kans geef aan Volharding, daar zij natuurlijk geen puntje verloren wil laten gaan en zoodoende haar uitersten best zal doen. In Amersfoort is het Quick dat al daar met Hercules moet kampen. Na het verlies, dat beide clubs Zondag ge leden hebben, betwijfel ik niet. of Quick heeft meer kans dan Hercules. Doch, wie weet, wat er nog kan gebeuren. Wij Haarlemmers hebben nog meer, wedstrijden oiu na te gaan en wel een' zeer belangrijke voor oer. Haarlem- schen Voetbalbond. H.F.C.IIHaarlem Jl. die denke lijk wel gewonnen wordt door de ont vangenden, maar Haarlem II heeft zich in den laatsten tijd van een zeer gunstigen kant laten zien. N. C. tegen ÏI.F.C. Ill, en tegen Kennemerland en dus nog niet te voorbarig met mijn voorspelling. Het derde elftal der blauwwitten gaat het tegen E.D.O. in Schoten probeeren. Hier hebben de genoodigdïn het heft in handen. Meer is er dan voorloopig nog niet. Juist nu ik wil eindigen, krijg ik de Nieuwe Rotterdammer in handen. Wat zie ik, ik wist heusch niet. De loting der bekerwedstrijden heeft nu plaaLs gehad, ze zullen gespeeld wor den op 1 Februari, wat ik wel ver moedde. Maar. ik ïie daar ook Haar lem tegen H.F.C. te Haarlem Dat doet me plezier we hebben dan toch.1 waar ik in "t begin van 't seizoen nog eenige hoop op had, de gelegenheid, om de beide Haarlem sche Footballelubs uit meetiis tegen elkander te zien strij. den. Werkelijk, dat doet me plezfier, en ik zou haast zeggpn. al de Haar- lcmsche voelballiefnebbers. Een woord van dank aan den beker-trekker. Later over den wedstrijd meer. AMATEUR. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Aangaande de kleermakers-werkstaking te Groningen meldt men aan het „N. v. d. D." het volgende: Het loom waarvoor de werkstakende kleermakers van de confectiomiaars S. Muller Co., Gebr. Levie, firma G. Levie en firma N. A. van Dam, te Groningen, moesten werken, is: Gekleed wollen jas en vest... 3.3.25 wollen jacquet en vest 2.2.25 wollen colbert en vest 1.80 2. Fantaisie woll. colb. en vest 1.55 1.75 wollen jacquet en vest 1.75 2.— (2e soort) jacquet-costuum... 175 2 Gekleede jas (No. 1) kamga- ren met vest 2.2.10 Jacquet en vest le soort 1.50 1,65 Colbert en vest le soort1.40 WodJieca doublé's jassen 1.75 2.25 Engelsche doublé's jassen1.25 1.50 le soort Eskimo-jassen 1 1.10 2e soort Eskimo-jassen 0.90 1.— Eskimo-colbert 0.55 0.65 Pantalon (le soort) kamg. 0.35 0.45 Pantalon wollen fantaisie 0.45 0.50 Pantalon wollen kamgaren 0.50 0.60 De-mi-saison (le soort 1.75 Demi-saison (mindere soort 1.40 1.50 De dembsaisons, welke het meest wor den gemaakt, worden betaald met f 1, f 1.10, f 1.25 en f 1.35. Jongenswerk is nog aanmerkelijk lager. De stakers hebben eene weerstandskas. den steun van 23 vakvereenxgingen en de sympathie van een groot deel der bur-, (gerij. Ter voorkoming van drankmisbruik zal het geld, dat aan de zwakke broeders zou moeten worden uitgekeerd, aan hunne vrouwen worden uitbetaald. Naar luid hebben thans alle confectie- werkers voor de bekende firma's bet werk gestaakt; zij eischen 10 booger loon. Nacht en dag worden zij gepost. Zekere S., voerman in dienst van de firma van Gend Loos te Rotterdam, werd een paar dagen geleden door een politieagent bekeurd imdat hij, bij over treding, weigerde zijn naam op te ge ven. De beer J. de Nooij, directeur der firma, hiervan kennis gekregen hebben de, besloot een onderzoek in te doen stellen. Inmiddels werd voerman S. tij delijk bulten dienst gesteld, doch deze nam hiermede geen genoegen en nam zijn ontslag, dat dadelijk verleend werd. Van de overige werklieden werkzaam in de stal in de Jacob Loysstraat, staakten er daarop 29, omdat zij van meening zijn, dat bun kameraad S. ge lijk heeft; twee bleven er aan het werk. De voerlieden zijn aangesloten bij de Sleepers- en VoerliedenvereenigLng, die de leiding van de zaak op zich beeft ge nomen. Deze vereeniging is aangeslo ten bij den Rotterdamschen Bestuurders- bond. De eischen der stakers zijn nu: le. Intrekking ontslag van den gezel; 2e. afschaffing van de meelvoedering der paarden op Zondag, 3e. schriftelijk bewijs, dat d'e firma bereid is om grie ven en geschillen te behandelen met de Rotterdamsehe Sleepers- en Voerlieden- Vereeniging. De directeur der firma liet voerlieden van bare stallen te 's-Gravenbage en Leiden komen, waardoor de dienst niet stilstond. Öp de sigarenfabriek van den heer A. Roosendaal te Kampen hebben on geveer 30 werklieden Donderdag het werk gestaakt Dit moet een gevolg zijn, dat d'e heer R. sigaren leverde aan de firma Rijkmans te Steenwiik. waar de werklieden voor eenigen tijd het werk staakten. Rechtszaken. Diefstal van eeii inboedel. Gisteren stond voor de 5e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht Amnion Isaiiks, kruier en meubelma ker, geboren te Rotterdam 1860 laatst gewoond, hebbende ts Antwerpen, thans gedetineerd, te Amsterdam, beklaagd ter zake, dat hij te Amsterdam in het laatst der maand Mei 1902 of daarom trent, opzettelijk een inboedel, bestaan de uit een spiegel met zwarte Jijst, een spiegel kastje, buffetkastje, een vul kachel. secretaire, canapé, acht met leer bekleede stoelen, fornuis, speel tafeltje. Chineesche vazen, pendule met coupes enz. enz., alles toebehoo- rendc aan Joseph Gerardus van Niel, door wien het in bruikleen was afge staan aan Louis Joseph Drubbel, zich noemende en schrijvende Dribbelaar, althans alles toebenoorende aan van Niel's erfgenamen of rechtverkrijgen den, terwijl liij alles van gezegden Dribbel tegen een maandelijksch be- waarloon van f4.50 in bewaring bad ontvangen en els bewaarnemer en an ders dan door misdrijf onder zich had, onder voonvaade van teruggave, ten nadeele van gezegden Van Niel. diens erfgenamen of rechtverkrijgenden, en van Dribbel of anderen dan hem, be klaagde, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend "door gezegden inboedel voor f 475 aan Barend Gobets te ver- koopen, over het bedrag als heer en meester beschikkende en het geheel of ten deele ten eigen bate aan te wenden. Zooals uit de dagvaarding blijkt, was de inboedel door den eigenaar, wijlen Niel. in bruikleen afgestaan aan Dribbei, die naar Antwerpen was vertrokken, en de inboedel weder in bewaring had gegeven aan den be- k'aagde. Beklaagde beweert, dat hij aan Dribbel geld had geleend, f180, hetgeen echter door Dribbel onder eede wordt ontkend. Het O. AI waargenomen door rar. Bosch van Oud-Amelisweerd, vorder de. op grond van artt. 321 en 322 W. v. Str. (verduistering gepleegd door iemand, die het ^oed „anders dan door misdrijf onder zitch had" en „te gen geldelijke vergoeding") gevange nisstraf voor den tijd van óen jaar. De toegevoegde verdediger, mr. Van der Laan, zal, nu getuige Dribbel onder eede heeft erklaard. dat hij geen geld van beklaagde geleend heeft, afzien van dezen grond var. verdediging, en slechts als erzachtenda omstandgheid aanvoeren, het gunstige verleden van beklaagde. Verder wijst pleiter er op, dat beklaagde in zeer abnormale, over- spnanen zenuwachtigen toestand ver keerde en door geldzorgen en het on derhoud van een vrouw en vier kin deren godr ikt was. Met vertrouwen mapt pl. '.en slotte de clementie der rechtbank in. Uitspraak 23 Januari Diefstal Tan f13000. Het onderzoek naar de daders van den diefstal van f i?00ü aan bankpa pier en effecten ten huize van den an tiquair, den heer Joachim Davids, naast liet politeburcau aan de Groote Pauwensteeg te Rotterdam heeft nog geen resultaten opgeleverd De rechter van instructie mr. J. W. Mulder en de Officier van Justite mr. J. L. Matei, hebben thans de leiding op zich genomen en de instructie ge opend. De bewuste kastdeur, die open gebroken werd, is in beslag genomen in verband met vingerafdrukken, die zich daarop vertoonen. Verschillende personen, die met de inrichting van het huis van den heer Davids bekend waren en vermoedelijk niet onkundig waren dat zich groote waarde in het ijzeren kistje in de ge sloten kast beond, zijn door den rech ter van instructie en de justitie aan een scherp verhoor onderworpen, een ver sloten kast bevond' zijn door den recli- de. Een bekentenis had evenwel niet plaats. Nasporingen worden elders voortgezet. Wetenschap. Alcohol en yoeding. Voor eenige dagen is melding ge maakt van de proefnemingen welke in Noord-Amerika zijn gehouden om na te gaan of alkohol voedingswaar de heeft en waarvan dr. Duclaux, van het Institut-Pasteur, de uitkom sten heeft beschreven. De gangbare meeningen omtrent deze vraag wor den door die uitkomsten omvergewor pen. Dr. G. Weiss, hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit te Parijs, komt nu in de Teanps tegen deze nieuwe leer op. Hij voert aan, dat ge lijksoortige proefnemingen reeds vroeger zijn genomen, maar dat toen dq onmogelijkheid is gebleken om het vervangen van het eene voedingsmid del door het andere in kaloriën ui'tte drukken. Daarentegen heeft prof. Chauveau, een man van gezag op dit gebied, twee jaar geleden in de Academie van Wetenschappen als slotsom van zijn onderzoek over het vervangen van suiker door alkohol bij personen diemoesten werken, nadeelige uit komsten vermeld voor den spierar beid en behoud van kracht. De erva ring van personen die veel lichaams beweging nemen, is dezelfde. Boven dien is de suiker veel goedkooper dan alkohol. Prof. Weiss merkt nog op, dat volkeren, die weinig Sterken drank gebruiken, de krachtigste zijn en dat van de 100 „ontaarden" 99 slachtoffers zijn van den drank. Dat moge nu het gevolg van mis bruik zijn, maar het is toch een waar schuwing tegen het vervangen van andere voedingmiddelen door alko hol. De waarheid, voigens hein, is deze: „Geen enkel goed waargenomen feit bewijst dat het nuttig is alkohol als voedingsmiddel te gebruiken; vele menschen -ondervinden, zonder het zelf te weten, er de schadelijke ge volgen van. Ik ken niemand, die be rouw heeft dat. hij géén alkohol ge bruikt". Gemengd nieuws. Het eerste dagblad aanboord van een schip. Een der groote stoomvaartlijnen tus- schen Liverpool en New-York heeft al haar stoomschepen voorzien van toestel len voor draadlooze telegraphie, welke zullen dienen om gedurende de zeereis eiken dag berichten uit Europa te ont vangen. Bovendien is aan boord van alile stoomers een compleet redactie bureau ingericht voor een journalist in dienst der stoomvaartlijn, die belast is met de redactie van een dagblad, dat aan boord verschijnen zal en waarvoor de stof uitsluitend dor de Marconigram- men zal worden verstrekt. Geschorst. De burgemeester van Dreux is voorj den tijd van een maand in de uitoefe-1 ning van zijn betrekking geschorst omdat hij in eerbied is te kort ge schoten ten opzichte van een verte genwoordiger der regeering, den on der-prefect van zijn departement. Reeds geruimen tijd stonden beide hoeren op gespannen voet, en toen de onder-prefect een voordracht van de burgemeester weigerde door te zen den. weigerde de burgemeester op zijn beurt de uitnoodiging van den onder-prefect,- om de Nieuwjaars-re ceptie bij to wonen, door te zenden. Het gevolg was, dat niemand der ge meentelijke autoriteiten ter receptie verscheen en de onder-prefect in znn ontvangstsalon alleen bleef. Een vreemd beroep. Te Brooklyn nabij New-York, stond zekere Gaston Giliwicz terecht wegens diefstal van 600 dollars ten nadeele van een somnambule. Tijdens het ver hoor deelde hij mede, „alvorens het beroep van dief te hebben opgevat, ka merdienaar van een bedelaar te zijn geweest. Van een bedelaar herhaalde de rechter. Ja. Mijn meester had éen arm en ik kleedde hem iederen da? aan en uit. En verdiendet gij daar wat mee Heel geregeld en heel veelhij gaf mij veertig dollars (honderd gul den) per maand. Men kan begrijpen, dat Gaston Gi liwicz zijn voormalig beroep miste. Koepokinenting. Of de koepokinenting ook helpt Toen de Spanjaarden in October 1898 hc-t eiland Portorico verlieten, be hoorden de pokken er nog tot de ge bruikelijke mlandsclie ziekten, en in December--Januari breidden zij zich over het geheele eiland uit in Febru ari kwamen er nog 3000 nieuwe ge vallen voor. Toen begon de Amerikaansche auto riteit op het geheele eiland stelselma tig 'in te enten. In Juli waren van de bevolking' van 969.000 personen 860.000 gevaccineerd. Het gevolg was treffend. In de twee en een half jaar, die vooraf waren gegaan, was de gemid delde sterfte per jaar aan pokken 621, en na dien tijd 2 per jaar. Ofschoon gevaarlijke besmettelijke ziekten veelvuldig op uortorico voor komen, werd geen dezer ziekten door de vaccinatie overgebracht, voegt het geneeskundige blad Medic-Record" daarbij. Keizer Wilhelm als muziekdirigent Keizer Wilhelm, die van alle mark ten thuis is, heeft onlangs ook voor muziekdirigent gespeeld. Dat was bij gelegenheid van zijn bezoek te Neu- deck. waar het trompettercorps van het lijf-kurassier§regiment uit Breslau dienst deed. Kórt na afloop van het groote feestdiner, gedurende hetwelk het korps tafelmuziek had uitgevoerd, verscheen de keizer, onder anderen vergezeld van vorst Henckel von Don- nersmark, graaf Waldersee en gene- raal-majoor graaf Cuno von Moltke. in het kwartier van het corps en gaf last een compositie uit te voeren „Stortde- beker" geheeten, en gedagteekend van het jaar 1402, welke door graaf Molt ke uit een oude verzameling muziek was opgediept en voor cavalerie-mu- ziek was bewerkt. De keizer was met de compositie en de Uitvoering ten zeerste ingenomen en betuigde graaf Moltke zijn dank. Toen beval hiï de voordracht van eenige oud-Hannover. aansche cavalerie-parade-marschen, waarbij Eij den dirigeerstok van den kapelmeester overnam ei zelf diri geerde. Nadat de laatste toon was weggestorven, reikte hij den dirigeer stok aan Moltke over met de woorden: „beste graaf, dirigeert u nn ook eens!" Ook den volgenden dag woonde de keizer de repetities bij. bleef ei een geheel uur en speelde weer voor ka pelmeester. Gailhard. directeur van de Groote Opera te Parijs, had er sedert 1884 al aan gedacht, Wagner's werken op het repertoire te zetten, maar vrees voor wanordelijkheden, manifestaties tegen den Duitschen componist, hielden hem daarvan eenige jaren terug Ondertus- schen werd de muziek van Wagner, uitgevoerd in de Parijsche concertza len. meer en meer populair en toen Gailhard dan ook ervoer, dat iemand, die er naar streefde ziïi opvolger te worden, op een door hem aan het mi nisterie ingeleverde lijst. „Lohengrin" gezet had onder de werken, waarvan hij de opvoering in de allereerste plaats aanbeval, ging hij het was in 1892 dadelijk naar den minister van binnenlandsche zaken om hern op nieuw te verzoeken Wagner's opera's te mogen spelen, Als gij het beslist wilt. antwoord de de minister, dan is het mij goed. Vang maar met „Lohengrin" aan. Schandaal komt er zeker van te Parijs. Dat het op straat niet te érg zal loo- pen, daarvoor zal ik zorgen, maar voor den schouwburg neemt gij de verant woordelijkheid op u! Wat er op straat zou gebeuren, daarom bekommerde Gailhard zich minder, maar zooveel te meer angst gevoelde hij voor de voorstelling. Het was juist in den tijd, dat- de anarchis ten geweldig te keer gingen; overal werden bommen geworpen en de di recteur van de Opera had iets verno men van een duister plan.dat die liee ren voor de eerste opvoering van „Lo hengrin" gesmeed hadden. Met name was hem de hoofdaanvoerder van het complot genoemd, van wien hij wist. dat hij gaarne dergelijke dingen uit haalde. Na eenig nadenken, hoe hij dezen gewicKtigen man voor zich winnen kon. besloot hij hem in optima forma een visite te maken. De anarchist woonde op de vijfde verdieping. GaiL hard klauterde naar boven en stelde zich voor als directeur der Opera Van het oogenhlik, dat de man van zijn verbazing over het ongewone bezoek nog niet was bekomen, gebruik ma kende. begon hij: Zooals ik gehoord heb, wilt gij de opvoering van „Lohengrin" in de war sturen. Waarom? Het is een zeer mooi werk en wanneer gij het ziet. zult gij er over in bewonderiv- zijn. Overigens weet ik waarachtig niet., waarom juist gij. de anarchist, j die geen grenzen erkent, tegen vreem den wilt demon-streeren. De kunst heeft geen vaderland, evenmin als de anarchie. In een kwartier tijds meende Gail hard den anarchist overwonnen te hebben. Toen hij vertrok had de an der een biljet voor een besproken plaats parket in den zak. De avond van de opvoering kwam. en angstig keek de directeur naar het parket, waar de anarchist reeds rustig op zijn plaats zat. Na afloop der voor stelling vroeg Gailhard hem. of hij zich geamuseerd had. waarop hij zich een en al bewondering toonde en op de schaapskoppen schold die gefloten hadden. De man moet nog in leven en nog anarchist zijn. maar hoe hij heet. heeft Gailhard nimmer meegedeeld. Het toosten. Het verdient zeker slechts in heel en kele gevallen aanbeveling aan tafel ge heel onvoorbereid een toost uit te bren gen', zelfs al beschikt men over een meer daji gewone welbespraaktheid, een helder verstand, stalen zenuwen en goeden hu mor. Het vertrouwen op een goeden in val kan den spreker vaak leelijke parten spelen. Wanneer de beroemde Engelsche arts J. Paget een toost moest houden, kon men hem uren te voren in het Re- gents Park aantreffen, waar hij pein zend rondliep. Zelfs Charles Dickens, die in bet gebruik zijner tong een even- groot meesterschap aan den dag legde als in dat van zijn pen, maakte mijlen ver wan delingen, waarbij hij levendig decla meerde en gesticuleerde, wanneer hij moest voorzitten bij een openbaar feest maal. Dat aan den anderen kant een al te zorgvuldige bewerking van een tafel- speech tot langademigheid en voor de toehoorders tot verveling kan voeren, is zeker wel bekend. Het best is zich in ruwe trekken een plan te maken, waar bij het mogelijk is gelukkige invallen in de rede te vlechten en aan de andere zijde zoo mogelijk te bekorten. Wanneer dan de tooster langzaam doch ongedwon gen, duidelijk en kort spreekt, zal hij zelfs als nieuweling zeker kunnen zijn van succes. Zeker is niets zoo vervelend als een maaltijd met twintig of dertig toosten. De menschen raken, wat men zoo noemt, „doodgepraat" en luisteren öf maar half öf in het geheel niet meer naar wat er wordt gesproken. En zij, die ook een woordje op het hart hebben, maken zich door al dat gepraat nog zenuwachtiger dan ze reeds zijn en vergeten gewoonlijk al hun moeizaam voorbereide woorden en zlninien, hun vooraf verzonnen gees tige invallen. Bij een openbaren maaltijd in Enge land spraken dezen zomer slechts zes personen, onder wie lord Rosebery. Na diens rede werden de harten en beurzen igeopend en in een oogenblik was er op lijsten voor een bedrag van 12.000 gul den geteekend voor een liefdadig doel, waarvoor de .maaltijd werd gehouden. Zeker zou dit resultaat niet zijn bereikt na vele en langdradige toespraken. Mark Twain vertelde, dat hij eens bij een redt» in het begin geneigd was geweest al zijn contant geld, 400 dollars, te offeren, maar dat hij bij het einde der langdradige pre dikatie zoodanig was veranderd, dat hij twee centen van de collecteschaal had afgenomen! De kleurverandering der vogels. Zooals men weet, komen de vogels eerst op rijperen leeftijd op kleur, en zijn de mannetjes in den regel helder der van kleur dan de wijfjes. De putter, de veldleeuwerik, de boompieper, de nachtegaal en de huiszwaluw maken hierop een uitzondering, zoodat het dan ook minder goed gaat, naar den veder- dos het geslacht te bepalen van de op genoemde vogels. Vooral na den eersten rui treden belangrijke kleurwijzigin'gen in. Daarbij valt op te merken, dat vo gels, die later één kleur hebben, in hun jeugd vaak bont zijn, terwijl vogels, die in volwassen staat levendig gekleurd zijn, in hun jeugd veelal een mat veder kleed hebben. De gevangenschap werkt niet voordeelig op de ontwikkeling der kleuren. Daartoe zullen de betrekkelijk eentonige voedering, en de veelal don kere standplaats het haje zeker wel bij dragen. Rood, groen en blauw zijn in de prille jeugd de kleuren, die gewoon- lijk ontbreken, maar ook de kleuren, die in den gevangen staat het eerst verdwij nen. De witte en de zwarte kleur zijn het minst aan verandering onderhevig. De automobiel als kansel. Een sportblad deelt het volgende mede: Twee geestelijken .van de Hervorm de Kerk in Frankrijk, de heeren Fon- livuier en Cerisier, te Parijs, hebben in een godsdienstig tijdschrift eene oproeping geplaatst, waarin zij een beroep doen op de mildheid der ge- loovigen om hun de middelen te ver schaffen tot aankoop van een automo biel. Met behulp daarvan willen zij het woord Gods verkondigen onder de arbeidersbevolking van de afgele gen wijken van Parijs. De oproeping besluit met de woon den: „Is er iets schooners te beden ken, dan de moderne uitvindingen te gebruiken in den dienst des Heeren? 't Ware zelfs strafbaar, de goede ge legenheden ongebruikt te laten die God ons aanbiedt! Wie helpit ons? Broeders en zusters in Christus geeft ons de noodige middelen tot wel zijn van het vaderland', tot. eere van God!" Heit bedoelde sportblad merkt naar aanleiding van dien oproep op: „Dat de automobiel dienst doet als snel verkeersmiddel en redenaarstri bune). bij de verkiezingen, is bekend. Nieuw is daarentegen het denkbeeld hem in den dienst der Kerk te stellen Maar eigenlijk: waarom ook niet?"

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6