I goed, maar heeft de geheele categorie i het goed. En om dit tot stand te brengen, moet men zich krachtig ver eenigen. Hierna ging Mevr. HaveT nog een» het program van aölie na. Ten eerste behandelde zij de winkelsluiting. Deze is ten zeerste noodzakelijk, daar de goede patroon nu zijn winkel door de strenge concurrentie niet kan 6luiten. Ten tweede: Hebben de win keljuffrouwen een korteran werktijd dan de mannelijke bedienden? en is hun arbeid beter betaald? Neen, zij hebben even veel werkuren als de mannelijke en hun arbeid word't bo vendien nog veel slechter bezoldigd. Dit is alleen ten voordeele der pa troons. Zeer wenschelijk zou het zijn, dat in den slappen tijd aan elk der be dienden eenige dagen vacantie werd gegeven, en dat zij in het Rijks pensioenfonds werden opgenomen. Niet overbodig zou het zijn, wan neer ook in de vereen iging zulk een fonds werd opgericht. Wat spreekster hinderde, was dat er velen nog te1 bang zijn om zich bij een vereeniging aan te sluiten, uit vrees voor ontslag. Daardoor moet men zich niet laten weerhouden lid van een vereeniging te worden. Be zwaren zijn er altijd, maar die moe ten overwonnen worden. Ook zou mevr. Haver gaarne een vastgesteld minimum-salaris zien ingevoerd, waardoor geen concurrentie met de mannelijke bediende meer kan ont staan. Spreekster schetst^ ook nog de nadeelen van het aanhoudende 3taan in den winkel en drong ten zeerste er op aan. dat aan dei juf frouwen gelegenheid werd gegeven, om. wanneer er geen publieik in den winkel is te kunnen zitten. Ook liet zij dienaangaande nog eenige uit spraken volgen van artsen in Amster dam, dia de nadeelige gevolgen aan staan verbonden, bevestigden. Ook deze rede werd met applaus begroet. Na een korte pauze werd er gele genheid gegeven tot debat. Hiervan werd door den heer Blaauw gebruik gemaakt. Deze achtte het gewenscht dat de vereeniging zich dadelijk aan sloot bij de andere werkliedenvere nigingen. De heer Harpman toonde aan dat men hiertoe het laatst zou overgaan. Eerst wilde men een flinke plaatse lijke vakorganisatie hebben. Ten slotte werd besloten eene> gecombi neerde vergadering te houden met de vereeniging van loop- en rnaga- zijnknechts, die de heer Blaauw ver- eenigd wilde zien met deze afdeeling. Op diej gecombineerde vergadering zullen de zaken nog eens nauwkeuri ger besproken worden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering met dank aan Mevr. Haver en den heer Harpman. Verscheidene leden traden nog tot de Bond toe. De vergadering was matig bezocht. Door den groöten kerke raad der Ev. Luthersche gemeente alhier, zijn voor de vacature-Ds. Wempe, de volgen de predikanten genomineerd (alph.Dr. H. van Bakel te Edam, G. F. Drejer te Harlingen en A. P de Groot te Woer den, J. H. Grottendieck, te Dordrecht, J. W. K. Hoevers te Bergen op Zoom, A. E. F. Junot te Kampen, M. van Kleeff te Leiden, H. J. Loman te Maastricht, J. L. F. de Meijere Joh. Cz. te Bodegraven en J. T. Ternooij Apel te Alkmaar. Het millioen bereikt. De E. N. E. T. vervoerde in het afgeloopen jaar op de Ceintuurbaan 1,047.451 passagiers, tegen 989,104 in 1901. Grondaankoop. In het Raads stuk, waarbij voorgesteld wordt een ter rein te koopen van de Imperial (zie el ders in dit blad) wordt wel de koopsom genoemd, maar niet de grootte van het terrein. Naar luid van ons verstrekte informa tie is bedoeld terrein omstreeks 6000 Ml groot, hetgeen dus tegen een som van t 110 000, een prijs per M! maakt van ruim 1 18. Goedkoop is dat niet, maar toch lijkt het ons aanbevelenswaardig, dat de ge meente den koop maar sluit, omdat zij daarmee een flink terrein yerkrijgt en de aan dezen grond grenzende gemeer.- teterreinen daardoor ook igrooter waarde verkrijgen. Hondent ent o ons telling. Tot op heden is het aantal ingeschre ven honden voor de tentoonstelling te houden in het Brongebouw 24 en 25 de zer. 232. Men schrijft ons: Zaterdag vervoegden zich bij een bewoner van den Oudenweg drie ambtenaren de<r Plaatseflijke belasting, om den inboedel op te schrijven, we gens niet voldane belasting. Een der ambtenaren vroeg, welk week geld de man vanavond thuis bracht. „Negen igulden zestig cent zeide de vrouw. Hiervan gaat af: Voor huishuur t 2: voor het Berkhoulfonds (dokter en apotheker) wekelijks f 0,55, voorts nog brandassurantie, schoolgeld voor 4 kin deren, benevens brandstol, je licht, etc. Van het overige moeten man, vrouw en acht kinderen, waarvan het oudste 14 jaar is, leven. Is het wonder, dat deze menschen de verschuldigde belasting niet kunnen be talen?" Tot zoover het bericht. Wij doen op merken, dat wanneer de man nooit méér dan 9.60 verdient, hij niet in die belasl timg vallen zou, daar de inkomens tot en met f 550 vrijgesteld zijn van plaatse lijke belasting. Be vestiging lidmaten. Zondag morgen werden alhier in de Janskerk, alwaar Ds. C. J. van Paassen de gods dienstoefening leidde, negen nieuwe lid maten bevestigd. Door de gemeente werd hun staande Psalm 121 vers 4 toegezon gen. A.s. Vrijdag des avonds 8 uur zul len de laatste lidmaten door Ds. Swaan in de Janskerk bevestigd worden. A a n r ij d i n g. Zondagmiddag om- streeds 3 uur reden alhier nabij de Am sterdamsche poort 2 wielrijders tegen elkander, door verkeerd uitwijken. De eene, door wiens schuld het on geval gebeurde, kwam er heelhuids af, sprong dadelijk op zijn fiets, en maakte, dat hij wegkwam. De ander, een .Amsterdammer, was er slechter aan toe. Hij bezeerde zich danig en het rijwiel was dermate be schadigd, dat het niiet meer te gebruiken was. Stokken van den Gemeenteraad Voordracht voor Regent van de bewaarschool in het voormalige Bar- bara-Gasthuis (vacature Mr. Joh. En schedé W. P. J. van Linden Tol. Mr. S. H. Bloembergen. Adres van Dr. I. van Walt van Praag, om te worden herbenoemd als gemeente-geneeskundige. Voorstel van B. en W. om aan 't kerkbestuur der R.-K. parochie van den H. Jozeph in huur af te staan de voormalige Kloppea'spoort, geleden tusschen de Bakenessergracht en de Jansstraat voor 25 jaren a 20 ets. per vierk. M. voor het bebouwde en 10 ets. per vlerk. M. voor het onbebouw de gedeelte. Door adressant is namelijk ge klaagd over den overlast ondervonden in deze poort, die bovendien geen doel heeft als verbindingsweg. Voorstel van B. en W. om gun stig te adviseeren op het adres, waarbij de heeren Anderheggen en Neumeijer verzoeken hunne concessie voor een electrischen spoorweg enz. te mogen overdragen aan de Naaml. Vennoot schap Electrische Spoorweg, gevestigd te Amsterdam. Voorstel van B. en W. om van de Inrp. Cont. Gas-Association aan te koopen de haar behoorende terrei nen. waarop een gedeelte der gasfa briek is gebouwd, voor de som van f 110,000 (kosten ad f 3300 bovendien nog voor rekening der gemeente). B. en W .wijzen er op, dat de ge meente aan een -root terrein in de stad behoefte heeft en dat door den aankoop de haar toebehoorende gron den aan de Vestesteeg zouden stijgen in waarde. Voorstel van B. en W. om voor ophooging bestrating en rioleerine van de Schouwtjeslaan een bedrag te verleenen van f 18.500, waarbij f 500 voor toezicht. Voorstel van B. en W. om af te wijzen het verzoek van C. D. Caalen tot wederinhuring van grond aan den Papetorensvest De gemeente zal zelf dezen grond' noodig hebben voor ver breeding van den weg Voorstel van B .en W. om aan C. Nederkoorn te verkoopen een stukje grond aan de Ged. Raamgracht voor 10 per vierk. M. Ba to. De G. en S.-V. Baio gaf Za terdagavond in het Brongebouw hare jaarlijksche uitvoering onder leiding van haren directeur den heer C. Me"e- rink. De staafoefeningen als eerste nummer van het programma werden hoewel nog al samengesteld, krachtig en flink uitgevoerd. Hierbij vooral konden we zien hoe harmonisch het lichaam door gymnastiek wordt ont wikkeld. Het toestel-turnen was over 't alge meen goed de schooloefeningen series- gewijze verzwarend en opklimmend deden de krachten rhr turners goed uitkomen De vrije oefeningen der onderafdeeling aardig gevarieerd la gen wel binnen 't bereik van hunne leeftijd. Ook 't toestel-turnen der jon geren leerden ons dat de gymnastiek- school geen kweekplaats is voor de zg. kunstenmakerij. Vermelden we nog verder een car- ree lange stok van 4 man der hoofd- afd.. die blijk gaf van goed' ingestu deerd te zijn. Resumeeren we dan blijkt het dat ,,Bato" weer een goede propaganda maakte voor de gymnastiek in 't alge meen en voor hare vereeniging in 't bijzonder. In de afgeloopen week is aan giften ontvangen voor de verdere afbouw der kathedraal-kerk aan de Leidschevaart alhier, de som van f 1296. Naar wij vernemen zal in het Leidsche kwartier binnenkort een Roomsch-Katholieke armenschool ge bouwd worden. H a a r 1. Bachvcreeniging. Het programma van het Ille Concert der Haarlemsche Bachveireeniging, op Dinsdag 13 Januari 1903, met mede werking van Het Orkest van het Con certgebouw uit Amsterdam, onder lei ding van Willem Mengelberg, en den heer Eugene Ysaye. violist uit Brussel, vermeldt het volgende 1. Symphonie no. 3 „Rheinische" (Es gr. t. op. 971 R. Schumann. 2. Con cert voor viool, voor to dragen door den heer Eugêne Yisaye 3. Voorspel van het Biihnenweihfestspiel „Parsi fal". Richard Wagner Soli voor viool, voor te dragen door den heer Eugène Ysaye, 5. Der Tanz dn der Dorfschen- kei Mephisto's Wals. (episode uit Le- nau's l'aust), F. I.iszt. Schouwburg, C o q u e 1 i n. We zouden zoo zeggen, dat de kring der hewonderaars van den franschen acteur, die ook hier periodiek voorstel lingen geeft, met een door hem bijel kander gebracht gezelschap zich uit breidt. In weerwil van de hooge prij zen was de schouwburg goed bezet. Het gezelschap bestaat, wat niet te verwonderen is, uit middelmatige krachten de beste acteurs verlaten in dezen tijd de hoofdstad van Frankrijk niet om en corps ln den vreemde te gaan spelen. De toeschouwers komen dan ook hoofdzakelijk om Coquelin In l'Ava. re" draait alles om den hoofdpersoon. Coquelin heeft „Harpagon" uitge beeld. zooals de trad:tie dat éischt, met alle gelaatsveranderingeja pn l'chaams verdraaiingen, die men in den loop der tijden geleerd heeft, belangwekkend te vinden. Ten tijde van Pericles bloeide, in Griekenland de comedte naast de tragedie haar taak was alle dwaas heden en zwakheden der tijdgenooten op geestige, grappige wijze te geese- len de stukken van Molière moeten worden beschouwd ir. datzelfde licht. Met een speculatie op dei} lachlust van het publiek worden de menschelijke dwaasheden op een onbarmhartige manier aan de kaak gesteld. In deze 'ijn valt dan ook de bijzon dere jnoeite, die alle iooneelspelers, die voor en na, den Harpagon creeër- den zich gaven, om dat karakter zoo belachelijk te maken als maar mogelijk was. Coquelin heeft gisterenavond de rol correct gespeeld, zonder al te groote overdrijving. Onder de vele goede mo menten willen wij aanstippen het too. neel, nadat hij tot de ontdekking ge komen is, dat hem do cassette ontstolen is en zijn angstig vragen naar den dief aan het publiek. Dat was prachtig 1 De afdeeling Haarlem en Om streken van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw vergadert Woensdag 14 dezer 's namiddags te 8 uur, in het Café „Neuf" bij de Houtpoort, ter behan deling van de volgende onderwerpen: Mededeelingen; Staat vain begrooting der inkomsten en uitgaven van de afdee ling, voor 1903; verslag van de afgevaar digden ter algemeene vergadering, ge houden te Alkmaar op 19 September 1902; benoeming van twee leden van het bestuur der afdeeling, Ln plaats van de heeren Fr. Lieftinck, tevens voorzitter, en W. K. Loeff, tevens secretaris, aan de beurt van aftreding en herkiesbaar; Benoeming eener commissie van voor bereiding tot het ontwerpen eener afdee- lingstenrtdonsteliliing, in 1904, indien de jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, te Haarlem gehouden wordt. Ver koop der onafgehaalde prijsvoorwerpen van de verloting ter gelegenheid der Haarlemsche Paardenmarkt. Zondagmorgen maakte de schietvereeniging ..Voor Vaderland en Koning" een wandeling door de om- staken van Haarlem. Des morgens le 9 uur kwamen de leden op de Zijl- brug bijeen en be^ven zich langs den Zijlweg naar Overveen. vandaar door Elswout. naar Vogelenzang en keer den vervolgens over Bennebroek en Heemstede naar de stad terug alwaar zij ongeveer half twee arriveerden. Uit de Omstreken. Heemstede. De schildersgezellen hebben een be leefd verzoek aan de schilderspatroons gezonden, om het loon van 16 ceint per uur op 1 Febr. vast te stellen op 20 cent per uur, daar in de omliggende gemeen ten het loon algemeen hooger is, en zij. van een loon van 16 cent per uur niet meer in hun noodzakelijk onderhoud kunnen voorzien. Zand voort. Zondag speelde Z. V. V tegen een nieuw op te richten club alhier op het veld te Bentveld een vriendschappelijke match. Z.V.V. won met 61. Op het terrein daarnaast speelde V.I.O.S. van hier tegen Victoria van Haarlem. Vic toria won met 52. Woensdag a.s. zal Prof. dr. C. H. \an P.hijn uit Groningen in „Ons Huis" alhier 's avonds om 7A uur een lezing houden over Rome en Pompeji (met lichtbeelden.) Hoe duur het gas te Zandvoort is kan wel blijken uit onderstaande cir culaire. welke aan de gasverbruikers is gezonden. Deze circulaire is van den volgen den inhoud: „Tengevolge op onze circulaire dd- 6 September 1902, zien wij, gelet op de resultaten der exploitatie-rekening gedurende het jaar 1902, ons ander maal verplicht de prijzen vastgesteld bij die circulaire te verhoogen en vast te stellen op f 1.50 de kubieke meter, terwijl de huurprijze nder meters hier onder zijn vermeld: Tarief van huur der gasmeters per maand, bij vooruitbetaling te voldoen: 180 lichts 25; 90 lichts f 20; 30 lichts 1 15; 15 lichts f 12.50; 3 lichts f 10. N.B. Hieronder zijn niet begrepen de kosten van plaatsing en aansluiting. Morgen 13 Januari zal de Chr. zang- vereen. „Immanuel" haar 7de jaarfeest vieren. Vele jaren is dit feest zeer in de smaak gevallen en ook door vele begun stigers en belanghebbenden bijgewoond zoodat men hoopt dat oo kdit jaar het feest goed geslaagd genoemd mag wor den. De feestavond zal aanvangen te 7 uur in Ons Huis. Haarlemmermeer. De heeren A. C. Staalman, lid der Tweede Kamer en Mr. T. de Vries, zul len op nader te bepalen datum ook al hier optreden; te Alsmeer 22 Jan .a.s. Mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Ka mer zal Donderdagavond een spreek beurt vervullen voor de alhier opgerichte Volkski esvereeniging. Beverwijk. Alhier is eene vereeniging opgericht tot stichting eener coöperatieve brood- bakkerij. Binnenland. Hofberichten. De Koningin en de Prins bezochten Zaterdagavond voor het eerst in dit sei zoen den Koninklijken Schouwburg ter bijwoning van de voorstelling van Hamlet, gegeven door het gezelschap der Fransche Opera. De vorstelijke personen, die ontvan gen werden door den directeur, den heer K. F. van Bijlevelt, werden bij hun komst in de Koninklijke loge door het orkest, onder leiding van Barwolf, be groet met het spelen van het„Wilhel- mus" in oude toonzetting, terwijl de aan wezigen zich van hun zetels verhieven. De vorstelijke bezoekers woonden tot half elf de voorstelling bij Goed onthaal. Op 't platteland, in de omstreken van Hoorn, schijnt de veiligheid te wenschen over te laten. Nabij Hauwen werd de Rijksveearts te Hoorn, aangehouden door een 2tal mannen met den uitroep: „je geld of je leven". De heer De Leur gaf een der mannen zulk een klap, da; deze over den grond rolde. De andere maakte na die tractatie, dat hij weg kwam. Landontginniog. Men schrijft van Zaterdag: Nu Januari zeer zacht weder geeft, er geen enkel voorteeken is van een tweede bezoek van den wintervorst, is men in de veenkolonie Appelscha (Fr.), voor re kening van den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, aangevangen met de ont ginning van afgeveende gronden. Tal van arbeiders zijn daardoor in de gele genheid gesteld hun brood te verdienen. En dit heeft een gevolg. Er wordt op de openbare schalen aldaar voeding ver strekt aan arme scholieren, waarvan in de maanden November en December veel gebruik gemaakt werd. Menig ouder was dan ook niet in staat hun kroost genoeg voedsel te geven. Pas is echter de werk verschaffing door den heer Janssen aan gevangen of het getal deelnemers aan „schoolvoeding" is heel wat gedund, men mist onder de schare de kinderen der ar beiders „bij de werkverschaffing." De vaders kunnen nu het brood weer zelf verdienen. Kinderbescherming Door H. M. de Koningin-Moeder is als blijk van belangstelling in het streiven van den „Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming" een be drage van f 150 aan dien Bond ge schonken. De moord te Raamsdonk. Naar men verneemt, heeft v. O., ver dacht van moord op den landbouwer K. te Raamsdonk, dezer dagen bij zijn verhoor voor den rechter-commissaris in dezen een volledige bekentenis af gelegd De oorzaak van den dood i3 dan ook geheel alleen te wijten aan het doorsnijden van de slagader. Een lief dochtertje! Een Hoornsch meisje, te Amsterdam woonachtig. kreeg. toen ze haar ouders te Hoorn bezocht, zulk een he- vigen twist met haren vader, dat ze een hamer opnam en hem daarmee te lijf ging. Den vader werd daardoor een pols gebroken. Vechtende bootwerkers. Op de Hoogte Kadijk te Amsterdam had een vrij ernstig bootwerkers-rel-; letje plaats. Voor 't lossen van een boot met riet zou een ploegbaas, op last van zijn patroon. '17 arbeiders aannemen. Deze zette er echter slechts 15 aan het werk an nam toch het loon voor de 17 man bestemd; in ontvangst. Dit wekte na-I tuurlijk het ongenoegen der arbeiders op en de strijd werd zoo hevig, dat de politie er aan te pas moest komen. De ploegbaas en een agent werden ernstig gewond; de laatste is in het Israëlitisch ziekenhuis opgenomen. Spoorwegdiefstal. Ten nadeele der HollandAmerika stoombootlijn. zijn uit een goederen trein deir H. IJ. S. M.. van Rotterdam (Feyenoord) naar Amsterdam (Wester-J doksdijk), ontvreemd, door middel van verbreking van hangsloten en Rijks zegels: 4 kisten nootmuskaat, ieder wegende 38 KG. en voorzien van di verse merken; voorts 3 kisten gedroog de appelen, ieder wegende 27 KG., en 6 blokken lood ieder wegende 48 KG. De diefstal werd geconstateerd hij aankomst te Amsterdam. Een 8traatrooTer. Iemand, die te middernacht van Hoorn naar zijn woning in Blokker terugkeerde, werd onderweg aange-| sproken om een som gelds. Bij diens weigering werd hij aangegrepen, doch de aangevallene wist den schavuit van zich af te slaan en zich door de vlucht te redden. De dubbele moord in de Czaar Peterstraat. Het „Nieuws van den Dag'" bevat nti mededeelingen over den dubbelen' moord in de Czaar Peterstraat, waar door de berichten, dat de justitie in Bussum een spoor vond dat haar er toe bracht eenige personen als ver dachten in deze zaak in hechtenis te nemen, en dat een reeds gevangen zit tende inbreker in de gevangenis daar-! toe aanleiding had gegeven, bevestigd worden; volgens het „Nieuws" zou Donker, een van de inbrekers bij den heer Dreesman te Bussum, in de ge vangenis met L. van 't Veldt, een Hil-' versumschen inbreker, over den moord in de Czaar Peterstraat gespro ken hebben en toen ook gewag hebben gemaakt van een bijeenkomst in het bierhuis van zekere vrouw Verhoef, te Bussum. Bij die vrouw is toen een onderzoek ingesteld en daarbij is gebleken, dat Donker. Holdorp, een glazenwasscher, zekere De Wolf en Portengen meer malen in het bierhuis kwamen en daarop gedempten toon niet alleen over een inbraak, welke te Bussum zou gebeuren, maar ook over den reeds te Amsterdam gepleegden moord hadden gesproken. De vrouw durfde hieraan destnds geen ruchtbaarheid geven te minder daar zij in ongeteekende brieven zeL ve met moord bedreigd werd en zelfs eens een man zij meent De Wolf haar een snede met een mes over 't gelaat toebracht. Nu heeft zij het ge heele verhaal gedaan. In verzekerde bewaring zijn nu: J. de Wolf, een beruchte Amsterdamsche inbreker, in de dievenwereld bekend als „Blommetje". Klaas Portengen, de gebroeders A. en C. Donker en L. Holdorp. de drie laatstgenoemden woonachtig te Bussum. Portengen is dezer dagen door den inspecteur van de Amsterdamsche re cherche. D. Schaafsma, in België op gespoord. en wordt thans gevangen gehouden te Brussel, vanwaar hij eer lang naar hier zal worden overge bracht. Van 't Veldt heeft erkend, dat het gesprek in de gevangenis gevoerd is. De vijf verdachten ontkennen alle schuld. Van een zij en een hij. Zij stonden op de Zoutkeetsgracht. Hij met een norsch stuursch gezicht. Zij met betraande oogen. De maan die anders zoo schalkslachend haai- zilve ren stralen kon laten schijnen over verliefde paartjes, was nu achter dik ke dichte wolken verscholen, die som ber het luchtruim doorklieven. Het was nacht. En nacht was het in de harten van deze beide mensclien- kinderen Want zij hadden oneeuig- heid gehad. En nu wilde hij met man nelijke standvastigheid niet de minste zijn, terwijl haar vrouwelijke fier heid zich verzette in dezen de eerste schrede op het pand der verzoening te doen. Een lastig geval, doch dat zich meer voordoet op dit ondermaan-1 sche. Zoo stonden zij daar totdat het haar te eng werd om het hart. Een kloek besluit en plomp daar sprong zij tn het water. Niet minder cordaat sprong de jonge ling haar na. Het water was koud en kil, maar was toch niet in staat het minnevuur in beider boezem te doo- ven. daar zij terstond begonnen met gezamenlijke krachten te beproeven weer aan den kant te komen. Maar het water verkoos zijn prooi niet los te laten. Zij spartelden en spartelden, maar konden er niet uitkomen. Zou den zij elkaar hebben weergevonden, om elkander voor eeuwig te verlie zen? Vreeselijke gedachte voorwaar! Doch wanneer de nood het hoogst is, is de redding nabij. Gelukkig was zulks hier ook het geval. Twee schippers hadden het on geval gezien en kwamen nog juist bijtijds met een bootje te hulp. Het paartje werd aan boord geheschen en weldra konden zij rillend van koude, maar blakend van liefde, de gestoorde wandeling vervolgen. (Telegraaf. Ongelnk overkomen. Uit Winterswijk wordt dd. 8 Jan. aan de „Arnh. Ct." gemeld: De eerste trein, die om 5.42 van hier naar Zutphen vertrekt, moest tus schen de stations Lichtenvoorde en Ruurlo plotseling blijven stilstaan. Het bleek nl. dat eene juist gepasseer de goederentrein dertien wagens, door verbreking der aankoppelinc. verloren had en deze nu den we" ver sperden. Gelukkig werd dit verlies door den hoofdconducteur van den personentrein bijtijds bemerkt, zoodat eene ernstige botsing voorkomen werd en het incident alleen met een poosje te late aankomst te Zutphen afliep. Uit de x\rbeiderswereld BINNENLAND. De stakende kleermakers te Gronin gen hebben met 147 tegen 49 stemmen en 17 blanco biljetten besloten, in plaats van 10 pet. verhooging boven een vaste loonlijst, gebaseerd op de hoogste tot dusver betaalde loonen, thans te vragen een onmiddellijke ver hooging van 5 percent primo Juni. Dit voorstel is verzonden aan de Kamer van Arbeid voor de confectie bedrijven, die daarop tot de patroons en het stakingscomi'.é de uitnoodiging heeft gericht om hedenavond met haai te confereeren. De patroons. intu3- schen, zulien aan die uitnoodiging gpen gevolg geven, aangezien, zij mee- nen, dat de Kamer, als niet staande buiten de partijen, bezwaarlijk als be middelaarster dienst kan doen. Omtrent de werkstaking van koet siers van Van Gend en Loos te Rot terdam, kunnen wij melden, dat Sa terdagmiddag een strooibiljet werd verspreid, hetgeen aan de politie aan leiding gaf. Zaterdagavond in de Jacob Lotstraat en omliggende straten in vol doenden getaie tegenwoordig fe zijn- In den omtrek der stallen bewogen zich den ganschen avond een aantal sta kers alsmede een paar volksleiders en eenige nieuwsgierigen Natuurlijk kwam ook Spiekman op het terrein en werd door de stakers begroet. De politie maande echter tot doorloopen aan, waarna hij zich ir, een nabijge legen. ölêrliuis hièt de stakers onder hield. Door de firma Van Gend en I.oos wa ren een aantal koetsiers van buiten in dienst genomen, die omstreeks half 10 onder sterk politiegeleide naar hotel Baars, aan he» Slagveld, werden ge leid, waar zij logeerdenook hierbij had geen enkele betooging plaats. Men bleef nog wat heen- en weerloo. pen. doch overigens gebeurde er niets bijzonders. Naar aanleiding van klachten over niet nakoming der indertijd door den Raad van Assen vastgestelde bepalin gen inzake minimumloon en maximum arbeidstijd en een verzoek van de Tim- merliedenvereen. om aanvulling dier bepalingen, hebben B. en W.. dier ge meente in het bestek voor de aldaar te bouwen ambachtsschool bepaald, dat onder werklieden mede beerepen zijn zoons van den aannemer, en dat op de door den aannemer op te maken lijst door ieder der daarop vermelde werklieden achter het door hem ver diende loon zijn handteekening ge plaatst hoort te worden en de geheele lijst door den aannemer moet worden onderteekend. BUITENLAND. De werkstaking der voerlieden te Barcelona breidt zich uit. De stakers maken zich schuldig aan gewelddadig heden en trachten de niet-stakende vakgenooten over te halen ook het werk neder te leggen. Dezen moeten door de politie worden beschermd. Het tramverkeer wordt belemmerd door de stakers, die dreigen met plun dering van magazijnen en loodsen, waarin koopwaren zijn geborgen. In de nahijheid der stad heeft men twee Orsini-bommen gevonden, gelijk aan die. welke in het „Teatro del Licio" werd geworpen De burgerwacht is dan ook door den gouverneur onder de wapenen geroepen. Letleren en Kunst. Willem Royaards in Deli. De „Deli-Ct." van 17 December schrijft: Hedenmorgen ontvingen wij het lang verbeide bezoek van den heer Willem Royaards, die gedurende zijn verblijf alhier zal logeeren bij den heer Burgersdijk. te Mabar. Ons telegram, via Pinang verzon den, heeft hem niet meer bereikt, maar hij heeft toch de verre reis aan vaard, in "de hoop hier animo te vin den voor zijn kunst, de schoone kunst van het woord. Met onze schikkingen heeft de heer R. gaarne genoegen genomen en be dankt hij de leden der commissie voor hunne bemoeiingen. De heer R. deelt verder mede, dat het hem 't best voor komt. voorloopig drie voordrachten te houden (denkelijk te volgen door een voordracht in Tebing Tinggi). Naar Tj. Poera en Pangkalan Berandan kan hij niet komen, daar het reizen hem nog al vermoeit. Zijn gezondheid' is wel is waar goed. maar toch verzoekt hij het pu bliek er beleefd op attent te zijn, dat het hem tot zijn groote spijt onmoge lijk is een voordracht in een zaal te houden waar gerookt wordt. Gaarne zou hij dan ook zien. dat men hem te dien opzichte ter wille kon zijn. Óp 18 dezer zal de Multatuli-avond in die Witte worden gegeven. Zooals wij al meldden, zal de heer R. alsdan de aanspraak tot de hoof den van Lebalc. de geschiedenis van Saïdja en Adiinda en de Kruissprook voordragen. Op 19 dezer zal hij te Bindjey op treden. waar het navolgende program ma zal worden gegeven, bestaande uit verzen van XVIIe en XVIIIe-eeuwsche dichters. Sclieepspraet ten overlijden van Prince Mouringh (Maurits van Oranje) van Huygens; vervolgens Beeckzangh, Wiltzangh en Op den dood van mijn dochterken. allen van Vondel. Sang, van Hooft; Nieuw Liedeken, van Bre- dero. en ten slotte Het Afscheid, van Willem Bilderdijk. Op 22 dezer volgt dan weer te Me- dan. in de Witte Sociëteit. Julius Cae sar, drama in vijf bedrijven, van Sha kespeare. vertaling van prof. da'. Bur gersdijk. Onderwijs. Acad. examens. Leiden. Geslaagd zijn voor het docto raalexamen in de geneeskunde de heer \V. J F. Nuyens; voor het theoretisch geneeskundig examen de heer A. J. M. Rademaker. Groningen. Geslaagd voor het docto raal examen in de klassieke letteren, de heer D. J. A. Westerhuis. Sport en Wedstrijden UITSLAGEN VOETBALWEDSTRIJDEN. Sparta—H. V. V. 1—1. Volharding—Rapiditas 4—2. Quick—Hercules 2—4. E. D. O H. F. C. III, 3—0. Door bovengenoemde uitslagen is de competitiestand op heden: De stand der le klasse Competitie A luidt: c o H Club g 3 pr' r- 2. a H. V. V. 6 4 2 10 23 6 Sparta 6 3 2 1 8 11 6 Ajax 7 2 3 2 7 12 11 Haarlem 6 1 3 2 5 12 19 Velocitas 4 1 3 2 5 13 R. A. P. 5 2 3 2 7 15 De stand der 1ste klasse Competitie B. luidt: Volharding 7 6 1 13 18 7 H B. S. 6 4 2 10 19 9 H. F. C. 6 3 3 6 15 11 Rapiditas 6 2 1 4 5 16 24 Hercules 6 1 - 5 2 14 20 Quick 6 2 4 2 9 20 Die van he Oosten is mij nog niet be- kend. AMATEUR. H. F. C II- Haarlem. Bovengenoemde t Iftaïlen speelden gisterenmiddag een wedstrijd voorden II. V. 3.. onuêr levüng van den heer Luces. H.F.C. trapt uit en reeds da delijk is de strijd op Haarlem's ter- rem, maar slechts voor korten duur, daar ook de voorhoede van Haarlem bijzonder door go?d samenspel, den backs van H.F.C. een'ig werk geeft. Na een kwartier spelen is het H.F.C.. die het Haarlemsche doel onophoude lijk bestookt, echter zonder succes, daar het schieten niet erg zuiver was. Ein delijk weet H.F.C. een goaltje door middel van Goosens in het net te wer ken. Niet lang daarna worden er nog twee goals achter pïkander gemaakt, doch een was hiervan ongeldig, daar de scheidsrechter .>ff-side gaf. Met half time wint H.F.C. dus met 20. Na half-time begint hetzelfde leven tje weer opnieuw, het geleek meer op goalschieteu dan op een wedstrijd. Daar de Haarlemsche voorhoede uit stekend in bedwang werd gehouden door de half-backs, konden zij slechts pogingen doen om hen te passeeren. alles was echter te vergeefs. H.F.C., dat onophoudelijk op goal schiet, krijgt nog 2 goals erbij en als de scheidsrechter zva fluilje laat hoo. ren. om time te. melden, heeft H.F.C. welverdiend met 4—0 gewonnen. De beide backs, dc gebroeders Rij- kens cu de keeper Utermark, van Haarlem, hebben zich zeer kranig ge weerd, en aan hen is het te danken, dat de score niet heoger is geworden. Scheidsrechter was minder goed. HaarlemAj ax. Een groot aantal toeschouwers was naar het Haarlemsche terrein geto gen, om van bovengenoeniden wed strijd getuige te zijn. Het veld ver keerde .ondanks het regenachtige we der der laatste dagen, in uitstekenden toestand, en als scheidsrechter Dijx- hoora den aanval blaast, binden bei de elftallen den strijd aan.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2