NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAF Meestg-ele^en Dagblad in Haarlem en Omhcreken. in ssiiaduw van dsn Deed, üüi:* ,i aargang Woensdag 14 Januari 1903 No. 5994 HAARLEHTC DAGBLA Atoonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden ,,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.02Ve Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Vs de omstreken en franco per post. 0.45 Asaverte-:!ïië.n. Vap 1—5 regels50Cts.n-.leiv ivg-I me is de prijs der Advertent Lm van 1 Groote letters naar plaatsruimte Reclames 3 l'jf.is. Buiten het Arrondissement Haarlem --*> regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. I Cent per regel. Bureaux: Xnldcr Bulteuspaar^e No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie (>00 en der Administratie 122, Groote Mo ut Straat Ne. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOW1. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Bit hiad verschijnt dagelijks, he halve op Zo se- en Feestdagen* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére O. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. SS i-aricm's IH.-M'iau 14 Jan. bevat <h a. Marobkaansche kwestie, Vene zuela, Verslagen der vergaderingen van Nijverheid, Weten en Werken, Tuinbouw en Behangers en Stof teerder 8. Buitenlandseh Nieuw; Frankrijk. Minis ter-president Combes is druk be zig met een ordening te maken in de verhoudingen deT 13,600 inrichtingen van weldadigheid en onderwijs, die in ver band staan met de Zustercongregaties, 10,900 die een verzoek om erkenning in dienden gaan met hun arbeid voort tot de parlementaire beslissing; 2700 werden in Juli 1902 gesloten na de circuïaire- Combes of op hoog bevel, en deden het verzoek na afloop van den bepaalden, termijn. 800 van deze aanvragen zijn ge weigerd en zuilen niet voor den Staats raad in behandeling komen. Combes zal op twee interpellaties, van Munter en Plichon, in de Kamer ant woorden. Inmiddels is in Bretagne de stemming weer ongunstig; de regeering heeft ge weigerd, die talrijke scholen in Bretagne die door de gebroeders Laniennais gead ministreerd worden, te erkennen. In Landerneau, Quimpeir, Lesneven en an dere centra van het vorig verzet ioopen weer lijsten om handteekeningen te verzamelen tegen de sluiting dezer onderwijsinrichtingen; en met recht vreest men voor een herhaling der too- neelen van het vorige jaar, Duitsehland. De Pruisische minister van hinnen- landsche zaken heeft aan alle Pruisi sche hoofden van de politie eene aan schrijving gericht waarin hij hun. op grond van de herhaaldelijke vergis singen en het machtsmisbruik dooi de politie in den laatsten tijd, opdraagt hun ondergeschikten in te prenten dat de persoonlijke vrijheid bij artikel 5 fan de Pruisische grondwet gewaar borgd is en dat die vrijheid» slechts onder bepaalde omstandigheden, dooi de wet nader omschreven, beperkt mag worden. Van zijn kant belooft de minister de politie steeds te zullen be- heschermen tegen ongerechtvaardig de- aanvallen. Maar daartegenover ver langt de minister ook dat de politie-be- ambten zelf hun bevoegdheid niet. te buiten gaan en zich bij de uitoefening van wettige maatregelen onthouden van een onnoodig 'kwetsend optreden De minister stelt de superieuren verantwoordelijk voor de uitvoering van deze voorschriften door hun min deren. Zwitserland. Bij de instructie tegen Machetto, den anarchist, d',e een bom geleigd heeft in de kathedraal te Genève, heeft de justi tie een belangrijke ontdekking gedaan. Machetto had namelijk verklaard, dat er in een bosch bij Bariswil een geheim depot van ontplofbare stoffen zou zijn. De staatsprocureur is er met een inspec teur van politie heengegaan. De gedeti neerde had nauwkeurig de plaats aan-1 gegeven: een vossenhol onder een den- neboom, zorgvuldig met steenen en mos, bedekt. Inderdaad vond men de geheime bergplaats, en nam haar in beslat'; dertig patronen met schietkatoen, twee dyna- mieipatronen-, verschillende pakken ledi ge huizen en eenöge strengen lont. Later is gebleken dat Machetto deze stoffen twee jaren geleden gestolen heeft uit een rijksdepot van infanterie- en ca- valeriemunitie in Malden. Hij heeft er. ingebroken. Er zijn in de laatste jaren meer diefstallen met inbraak in militaire bergplaatsen van ontplofbare stoffen ge schied. De justitie vermoedt, dat Ma chetto die alle gepleegd heeft. Zaterdag is het parket van Bern uit per rijtuig opnieuw een .speurtocht, gaan maken; Machetto, door drie land jagers geëscor teerd, reed in een open rijtuig vooruit, om den weg te wijzen Sïarokko Indien -ar te Fez maar half zooveel verwarring heerscht- als in de berich ten uit heft binnenland, dan is het al erg .genoeg. Nauwelijks heette de toestand een voor den sultan gunsti- ge wending genomen te hebben, bf de telegrammen vermelden het op-1 rukken van Boe Hamara naar El Hillan op 20 K.M. van de hoofdstad, terwijl een nader bericht zelfs de mo- j gelijkheid in het vooruitzicht stelt van ernstige 'twisten onder Abd-ul- Azis' aanhangers. Moelei, Azis' broe der, zou weer in de gevangenis ge stopt zijn. In verhand met de jongste verhalen over Moetei's invrijheidsstel- ling en de rol die dqze broeder van den Sultan zou moeten spelen tegen over den pretendent, zou dat moeilijk J een andere beteekenig kunnen heir ben dan dat de Sul'tan, bang voor Moelei's vermeerderenden invloed, dezen, als mogelijken pretendent j dichtbij, nog gevaarlijker vin dit dan den pretendent ver-'af, en hem dus zoo spoedig mogelijk weer onschade lijk wil maken. Inderdaad ligt het voor de hand, dat, waar Boe Hamara zich op Moelei Mohammed beroept als op den rechthebbende op dein troon, en de tegenwoordige Sultan zelf Moelei weer in genade aanneemt het volk zich gaat afvragen of de heerschappij van den tegenwoordigen Sultan in die omstandigheden wel reden van bestaan heeft. Het bedoelde telegram moet echter nog met alle voorbehoud beschouwd worden. Ditzelfde- geldt in nog sterker mate van de velerlei geruchten over den achteruitgang van den Engelschen invloed aan het hof te Fez, over de wijze waarop de Engelschen daar weer terrein trachten te winnen, en de pogingen van Fransche en andere zijde gedaan om dil ta verhinderen. Al deze berichten tocnen te duidelijk hun verdachten oorsprong. Spanje Uit het onderzoek naar den aanslag op den Koning van Spanj e, of diens hof maarschalk Sotomayor, is niet slechts igebleJien, dat Feïlo krankzinnig is wat alle Spaansche anarchisten en uit voerders van aanslagen nu eenmaal hee- ten te zijn maar ook, dat de dader in geen verbinding heeft gestaan tot an dere anarchisten-, en dus geen verband bestaat met de Onsinibommen-zaak. Omtrent den aanslag te Madrid wei nig nieuws. De dader Feito zal genees kundig worden onderzocht. De vrouw en twee dochters van Feito bevinden zich te Buenos-Ayres. Aan de Argentijnse he rejgeerin-g zijn inlichtingen over Feito gevraagd. De politie .te Madrid zoekt thans den anarchist Pierconti, die uit Argentinië verbannen, uit Barcelona, waarbeen hij gegaan was, is verdwenen. Aan liet station te Madrid is op 6 Ja nuari irn een uit Barcelona komende kist, een dynamietbom ontdekt. Men ver moedt, dat een anarchistische can slag was beraamd bij de begrafenis van Sa- gasta op 7 December. Venezuela. De vraag, die thans de gemoederen bezighoudt is: zaL het Venozolaansche conflict wel ooit voor het Iiaagsche Hof behandeld werden 7 Uit Washington wordt gemeld, dat daar de manning heerscht, dat de Ve nezolaanse he kwestie wel door de ver tegenwoordigers van Duitsehland. En geland en Italic en jie van Venezuela in -ie Veroen, Staten zal worden uit gemaakt. De Amerikaansche gezant Bowen, die gisteren uit Caracas naar Washing ton vertroic, brengt het. antwoord van Castro op de eischen der mogendheden mede. Die eischen-, welke zooais Laf- fan meldde, voor Venezuela zeer ver nederend zijn. worden nog geheim ge-1 houden. Is dit heit geval, dan is het duidelijk, dat Castro ze alleen aange nomen heeft, door den birmenlandschen toestand genoodzaakt. Hij hoopt wel licht, als eens de buiteniandsche moei lijkheden geregeld zijn, de revolutie nog te kunnen onderdrukken. Tegen de overwinningsberichten, die Castru de wereld inzendt wordt uit Caracas aan het Beriïner Tageblatt gemeld: ,,De toestand in Venezuela, wordt zeer bedenkelijk omdat de op standelingen steeds meer aanhangers krijgen. Generaal iVlatos verklaarde openlijk, dat hij binnen enkele dagen de mogendheden de blokkade zou doen opheffen In welken zin Matos deze woorden zou gebruikt hebben, is niet duidelijk. Waarschijnlijk meent Castro weldra tot afdanken te kunnen brengen, zich zelf dan aan liet tnoïd der Regeering te plaats ui en door geheele aanneming van de eischen der mogendheden de blokkade ie doen ophouden. Zelfvertrouwen bezit Malos* genoeg. S taüsaieuws. Haarlem, 13 Jan. 1903. Zondag 11 Januari hield de ver- eeniginig van postduiven-liefhebbers ,.de Luchtgids" goedgekeurd bij Kon. besluit van 26 Juli 1901, een onderlinge tentoon stelling van postduiven in 't locaal van den heer Driessen, Botermarkt. De prij zen werden als 't volgt behaald: le klasse Blauwkras-Doffers: le prijs: J. A. Broekhof; 2e prijs: J. A, Broekhof; 3e prijs: C. v. Meurs. 2e klasse: Bonté Doffersr le prijs. J. van Bracht, 2e prijs: J. Boon. 3e klasse: Blauw en Blauwkrasduivem le prijs: G. Zomerdijk, 2e prijs: II. Keer- woif, 3e prijs: J A. Broekhof. 4e Klasse. Bonte duiven. le prijs: S. Bokhoven: 2e prijs: J. v. Bracht, 3e prijs: J. A. Broekhof. Een zïiveren medaille uitgeloofd door den heer G, H. Stouten, voor de choon- ste duif of doffer, werd behaald door den heer J. A. Broekhof met een Blauw Krasdoffer. Nijverheid. De afd. Haarlem van de Maats, van Nijverheid vergaderde Maandagavond in de kleine achterzaal van het nieuwe gebouw van Gebr. Brink- mann. De waarnemend voorzitter, de heer J. van den Ban. de vergadering ope nende, sprak den wensch uit, dat het departement na de tot stand gekomen fusie der Maats, met de Vereen, voor Fa- brieks- en Handwerksnijverheicl, zal blij ven groeien en bloeien. Daarna kreeg de heer W. Cool, inge nieur te Rotterdam, het woord, om een en ander mee te deelen over de tentoon stelling te Dusseldorf. Hij deed dit op een boeiende aantrekkelijke manier voor de vuist weg, vertoonde daarbij tal van lichtbeelden naar meerendeels door hein zelf gemaakte photo's en gaf zoodoende een vrij volledig overzicht-van de hoofd zaken der tentoonstelling, met voorbij gaan nagenoeg van de «amusemeuten. Hierover had het auditorium z'ch even wel niet te beklagen, daar ook zonder dat de siof ruim was, te meer daar de hoer Cool de gelegenheid waarnam aan zijn voordracht een beschouwing te ver binden over het zoogenaamd gewapend beton, waarvan hij een groot voorstan der bleek te wezen. Interessant waren o.a. de afbeeldin gen, die betrekking hadden op den mijnbouw, waaraan de spreker er zelfs een van een ontploffing had toegevoegd, die uit den aard van de zaak door hem- zelven, noch door een ander was gekiekt. Er waren photo's van de gevels der ge bouwen, die gelegenheid gaven tot cri- tiek op de keizerlijke inmenging op ar chitectonisch gebied; van het inwendige der zalen, van de Rijnoevers en van zoo veel meer, die voor hen, die er geweest zijn een aangename herinnering en voor de anderen een leerzame nieuwigheid vormden. Nu en^dan strooide de heer Cool een aardigheid als een prikkelende zoutkor rel over zijn voordracht heen. Ilij ein digde met er op te wijzen hoe tragisch het is, dat deze tentoonstelling j-uist haar kracht vond in de expositie van vernie- lingswerktuigen en drukte den wqnsch uit, dat juist het .aanschouwen daar van meewerken zou, tot het ontstaan, in de toekomst, van een betere oplossing der geschillen dan door geweld. Het was zeker geen onverdiende hul de, die de waarnemend voorzitter,.den spreker voor zijn voordracht toezwaaide. De hoorders stemden daarmee van harte in. Daarna waren er nog een paar punten van huishoudelijke®, aard. De heer Jhr. Ch F. van de Poll, die den vorigen keer tot bestuurslid; gekozen was en die be noeming toen aangenomen had, bedankte sedert wegens persoonlijke redenen. De vergadering koos thans eenparig den heer P. Goedkoop Dzn. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, op 20 dezer te Amsterdam, werd bij acclamatie de heer J. Merens benoemd. Ten slotte ging de vergadering na een korte bespreking der candidaten voor het nieuw te vormen hoofdbestuur uiteen. Nieuwe fiets. De menschen ver dringen elkaar voor het raam van den showroom van de firma Heringa en Wüthrich in de Barteljorissiraat om te kijken naar een curieuse fiets, waarvan gezegd wordt, dat ze op hefboomen werkt en vijf versnellingen heeft. Een van de .firmanten heeft ons dat vreemde instrument eens van naderbij laten kijken en zelfs de vriendelijkheid gehad, er ten onzen faveure eens mee rond te rijden in een lokaal-van zijn kan toor. Het merkwaardige zit'hierin, dat men, daar hefboomen de beweging over brengen., de pedalen niet meer rondtrapt, maar slechts even op en neer, Dat het wielrijden daarmee bevallig er bewegin gen toelaat, vooral voor dames, spreekt van zelf. j De versnellingen kunnen met de hand j veranderd worden en, onder het rijden, door middel van luchtdruk, waarvoor een bonton aan den stuurstang is aan gebracht. De laagste versnelling is 55 inch, de hoogste 100.. Wie lust heeft, kan dus het kopje oprijden mei de eerste en af met de laatste. Merkwaardig is het., dat de rijder op deze fiets 'voor de twee voeten twee verschillende versnellingen inzetten kaai. 1 Natuurlijk heeft de fiets freewheel en 1 j bijhehoorende rem. Drukt men op de j twee pedalen telgelijk, dan loopt ze lang-' zamer, gaat men er op staan, dan staat! de fiets ook stil. Er zijn nog andere nieu wigheden van ondergeschikt belang: zoo is b.v. de step niet achteraan, maar in 't midden: De fiets die van Zweedschen Oorsprong is, kost t 200. Op onze vraag, of niet de j hefboomsoverbrenging het aanwenden van meer kracht zou eischen, dan bij j een gewone fiets noodig is, kon men ons nog geen antwoord geven. De firma! moest het zelf nog ervaren, maar zag J hierin geen bezwaar. Te Amsterdam loopt er al langen tijd een en de berijder is I er zeer over tevreden. Over dat punt zullen we dus wel na-1 der hoeren. In elk igeval is het nu al in-i teressant om eens een kijkje te gaan nemen. Tuinbouw. Maandagavond had in dë bovenzaal j van het gebouw Weten en Werken"' eene buitengewoon druk bezochte ver- j gadering der afdeeling Haarlem en omstreken plaats. Deze bijeenkomst had dan ook een éenigszins feestelijk karakter, hetwelk' werd ontleend aan het feit, dat zich; onder de aanwezigen 2 jubilarissen' hëvondon, die zich gednrende 50 ja-' ren door trouwe dienstvervulling had den onderscheiden. De zetels dezer jubilarissen. Renner Preeneri en M. van Buggenum waren te midden van groen geplaatst, en daarnaast zaten dicht op elkander gepakt de leden, die de zaal tot in alle hoeken vulden. Met een woord van gelukwensch' aan cle leden, en het uitspreken van de beste wensqhen voor de afdeeling Haarlem, opende de voorzitter deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst, werd het woord gegeven aan den heer .1. Sturing, die eene Iezin: met fraaie lichtbeelden toegelicht, hield over ,,Op Excursie". Allereerst wees spr. op het nuttige en tevens hoogst aangename, verbon den aan een uitstapje in de omstre ken. Door het bezichtigen van ver schillende tuinen en kassen ziet men tUerlei nieuws en moois, maar ook de verkeerde handelingen op tuinbouw gebied. en daarom zijn deze bezoeken zoo nuttig en leerzaam. Men doet daarbij zelfkennis op. en leert een an ders werk waardeeren. Ook wordt daardoor meer eendracht gekweekt on der de leden, en zullen zij beseffen dat het inzenden op onderlinge ten toonstellingen niet is om elkander den loef af te steken ,maar ter veraan~e- naming der bijeenkomst. En daar mochten enkele leden der afdeelin- ook wel eens op letten. Ten slotte wees spr. er op dat. het op excursie gaan eene zeer aangena me verpoozing is. en noodigdehij allen uit zoo'n reisje denkbeeldig met hem mede te maken door de vertooning van verschillende lichtbeelden. Allereerst voerde spr. nu de aanwe zigen naar Beverwijk, uit welke plaats eenïge fraaie tuinen met kassen op het doek (of beter ttezegd' op den muur) werdén gebracht, vervolgens naar Vel- sën (de stoomponten). dan naar de modelstal te Santpoort, waarvan een goed geslaagde photo werd getoond, voorstellende den heer Kelting te mid den van zijn bijenpark. Daarna werd de fraaie tuin van den heer. Bolderdijk met zijn prachtige kassen vol mooie planten, vertoond, nog eens een kiekje van het bloemen-corso op het Klooster gegeven, en wel het met orchideeën versierde rijtuig van Minister Cremer. Hierna werden verschillende goed geslaagde photo's van de kweekerij van den heer Tubergen aan den Ko ninginneweg vertoond, voorts eehige kijkjes gegeven in den Haarlemmer hout. en in cle bloemententoonstellin gen der Maatschappij in ,,De Kroon" en te Bloemendaai plaats cehad. enz. Ten slotte werden de portretten der beide jubilarissen vertoond. Hierna werd gep&useerd en vond de voorzitter, de heer J. D. Onderwa ter, gelegenheid om aan Reinier Pree- nen. werkzaam bij Gebr Roozen en M. van Buggenum. werkzaam bij de firma F, van Vclseh .Ir., te Overveen, cle medailles voor 50-jarigen trouwen dienst uit te reiken. De heer Onderwater, er aan herin nerend dat deze vergadering niet al leen belegd, was voor cle leden, maar ook ter eere van 2 mannen, die zich op het tuinbouw-gebied hebben onder scheiden. niet alleen door vakkennis maar ook door trouw© plichtsvervul ling. noemde het een zeer gelukkig iets dat de Maatschappij deze plichts betrachting weet te beloonen. F©a il£©&ois. Uit het Engelsch] van E. W. HORNUNG. 45) Maar hij dacht, dat hij nog later was want in de laan was etr geen enkel rijtuig voor, naast of achter hem, ook kwam hij er geen tegen; en de deur werd niet open gedaan, voordat Langholm bel de zooals men gewoon is te doen als er nog een gast verwacht wordt. Ver volgens leek het huis hem buitenge woon stil toe, toen de deur voor hem geopend was, en de lakei had een bij zondere uitdrukking op het gezicht, toen hij den laatkomer verzocht de leege ontvangkamer binnen te gaan. Langholm was nu bijna overtuigd dat hij zich in den dag vergist moest hebben, en dat stond nog op zijn ge laat te lezen, toen Steel binnentrad met zijn servet in de hand. Ik heb mij zeker in den dag ver gist! riep de transpireerende schrij ver uil Volstrekt niet, antwoordde Steel wij dachten alleen maar, dat je in 't geheel niet kwam. Ben ik werkelijk zóó laat? En Langholm begon te wenschen, dat hij zich liever in den dag vergist had. Neen, zei 'Steel, slechts eenige minuten, en er was dus nog geen re den voor. Maar wij dachten, dat je wegbleef, zooals ieder ander. Zooals ieder ander? Beste vriend, zei Steel, terwijl hij om de verbazing 'van den ander glimlachte. Ik vraag je nederig ex cuus omdat ik je een oogenblik heb kunnen rangschikken in het ge lid van onze welwillende buren; want een feit is het, dat allen uitgezonderd twee op het laatste moment hun ex cuus hebben' gemaakt. Een dezer da gen zullen da telegrammen daarover je amuseeren! Maar ik was daar niet bij, ver klaarde Langholm, toen hij begon t.e begrijpen wat gebeurd was. Neen, dat weet ik; en mijn vrouw vertrouwde zeker,dat je komen zoudt; de fout is dus geheel aan mijn. kant. Langholm, jij was vlak bij, toen zij gisteren aan den ouden rech ter werd voorgesteld? Ja. Iieb je vermoed, wie zij was I voordat zij met mij trouwde of heeft iemand het je verteld? I Ik vermoedde het. j Steel bleef een oogenblik stil staan, terwijl zijn oogen den ander uitvor- schend aankeken, met vastbesloten ;mond, met een, frisch gelaat als dat van een jongen man, met zijn zilver wit haar glinsterend bij het electrisch licht. Langholm keek den man aan, die hem fixeerde1 en hij kon hem niet 'haten, zooals hij zou willen. Én verlang je nu nog met ons te dinéeren? vroeg zijn gastheer ten j slotte; j Het zal u misschien pijnlijk zijn 'mij nu te ontvangen, zei Langholm aarzelend, want dit moment O neen.- wat dat aangaat! riep 'steel uit. Ben je zeker, dat je de kennis met ons nog zult aanhouden? Natuurlijk, dat weet je wel, zei Langholm ronduit. Kom dan binnen, alsjeblieft, en neem ons, zooals wij zijn. Eén ding nog, Steel! Ik kan daar niet hij; begrijp ik je goed dat je gas ten, je in den steek hebben gelaten om reden dat... dat... Mijne vrouw zekere Mrs. Min- chin is geweest voordat zij haar naam veranderde in Steel! Ja, ieder der uitgenoodigde gakten behalve de predikant en zijn vrouw, die getoond hebben wezenlijk goede vrienden te ■zijn. Daar behoor ik ook bij, zei Lang holm fluisterend door zijn knevel, j De bedienden hebben allen den dienst opgezegd, de een na den an der. Ik ben ook haar dienaar! mom pelde Langholm, toen Steel naast hem jging staan om hem vóór te laten gaan;.maar ditmaal sprak hij bin- 'nensmonds, ofschoon de woorden uit 'zijn hart kwamen, waren zij alleen voor hem zelf verstaanbaar. HOOFDSTUK XIX. Rachel's Verdediger. Hetgeen nu onmiddellijk volgde, was minder pijnlijk dan Langholm vèrmoed had. Zijn levendige verbeel ding had hem 'de lange tafel voor cogen gesteld, geschikt voor zes en twintig gasten, maar de telegarmmen warén nog bijtijds ingekomen om de tafel op haar normale lengt© terug te brengen en Langholm kreeg een plaats tusschen Mrs. Woodgate en Mrs. Steel in. Hij werd enkel verle gen, toen Rachel opstond en hem in de oogen keek, voordat zij haar hand uitstak. Heeft u het .gehoord? vroeg zij hem met een klem, even koud als haar marmeren gelaat, waaruit ech ter duidelijk fijngevoelige en op een afstand houdende minachting sprak Ja, antwoordde Langholm, droe vig; ik heb het geboord. En nieftegens'aande dat. Hij viel haar op een anderen toon ia de rede. Ik weet wat u van plan is te zeggen! Ik waarschuw u, Mrs. Steel, dat ik er niet naar wil luisteren.' Neen, u moet mij dat besparen; be denk, wat ik reeds geloofde, lang voordat ik nog iets wist! Het behoef de geen ziertje erger te zijn dan ik gisteren bij mijzelf vermoedde, en dat uw echtgenoot mij zooeven bevestigd heeft. En toch is het, zoo mogelijk, tienduizend maal erger en zekerder! j Ik' herinner het mij, zei Rachel .langzaam; en op mijn beurt geloof ik wa't u zegt. Maar de uitdrukking van haar ge laat veranderde niet, toen zij hetm de hand gaf; de hare was zoo koud, dat hij haar bezorgd aankeek; en zij stond daar, een steenen. beeld gelijk. Toen liep het diner' verder af zon- der eenig incident; het maakte den indruk van een zeer klein en huiselijk feestje, waarop enkel een paar gasten 'geïntroduceerd waren. Door de on- j vermoeide tact van Rachel's echtge noot, was de menu kleiner gemaakt, evenals de tafel, zoodat men niet on- noodig aan het gemis van de andere een en twintig herinnerd werd; alles werd heel eenvoudig behandeld. J Aan den anderen kant werd niet verborgen gehouden wat gebeurd was, geen moeite gedaan om over dat ééne onderwerp niet te spreken, waarvan ieders gedachten vervuld waren. Mrs. Woodgate bijv. riep luide uit, wat zij bij zichz:elve. dacht, (dat zij nooit in haar leven meer een woord tot Mrs. Venables zou spreken, haar echtgenoot was dat met haar I eens. Rachel bracht daartagen in, dat de Woodgates dientengevolge met iedereen breken zouden, die niet in haar geloofde, zij raadde hen dat niet alleen af, maar zei, dat het haar zou hinderen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1