NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAr Meestgeleieen Dagblad in Haarlem en Omstreken. '20e Jaargang Donderdag 15 Januari 1903. No. 5995 HAARLEHTS DAGBLAD Abonnementsprijs -. Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02*k Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Vs de omstreken en franco per post0.45 A-dvcrtenticn Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zraider Bulienspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie. 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAT]BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. DU nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 15 Jan, bevat 0. ar. Minister-duel, Nieuwe familie verrassing. Ongevallenwet, Bureau voor haudelsinlichtingen, In de Vorstenlanden, Djarnbi, Klachten over bezorging der Courant gelieve NOOIT aan de ombrengers zei ven te doen, maar steeds (liefst schriftelijk) aan een onzer Bureaux Groote Houtstraat 55 of Z. B. Spaarne 6. DE ADMINISTRATIE. Üuiteniandsch Nieuws Engeland. In verband met de „Standard"-bewe ringen schoon tegengesproken dat Chamberlain zich zou hebben uitgespro- en leover het eventueele bedrag, dat Transvaal in de oorlogslasten zou neb ben te betalen, deelt de St. James mede, dat de Mijnkamer op verzoek van Cham berlain zou hebben gezegd, dat 30 of 35 uniliioen pd. st. een billijke bijdrage zou zij,4 De Engelsche regeering sprak er, eenige maanden geleden, van dat 740 Boeren zich aangeboden hadden om te vechten in de Engelsche gelederen tegen den Mullah, in Somaliland. Dit getal bleek te hoog te zijn en de 740 daalden tot 240. Maandag echter is het contingent slechts 100 man vertrokken uit Kaapstad, onder bevel van... niet Ben Viljoen, die er niet aan^gedacht heeft zich voor diezen liefdedienst be schikbaar te stellen, den Engel- schen kapitein Bonani. En dit honderdtal bestaat uit „handsoppers". Italië. Prinetti zal niet duelleeren, omdat men vindt, dat het niet op den weg van een minister liigt om in te gaan op de uitdaging van den eersten den besten, die zich door een raadsman der Kroon in zijn particuliere aangelegenheden niet voldoende gewaardeerd of zelfs mis kend acht; temeer, waar zoo iemand nog de ondergeschikte van den minister is. Nu is graaf de Belegarde, overste der cavaterie bij de reserve, van een maat schappelijk standpunt beschouwd, zeker niet de eerste de beste. Maar in die hoe danigheid meldde bij zich niet bij Pri netti aan. Hij liefhebberde in sociale en quêtes en eischte, dat de minister van buitenlandsche zaken hem als zoodanig al9 een autoriteit zou erkennen. Hij bad namelijk een onderzoek ingesteld naar den toestand van Italiaansche kinderen op Fransche fabrieken werkzaam. In- tusschen bad markies Paolocci, verbon den aan het Italiaansche gezantschap te Parijs, Teeds een zeer nauwgezette studie van' dit onderwerp gemaakt. Pri netti liet dus mededeel'en, dat hij geen behoefte had aan de Bellegaxde's werk en weigerde het verslag van dezen op staatskosten uit te geven. Toen trok de graaf zelf naar Prinetti toe en v. eg hem opheldering. De minister, die ook niet van de gemakkelijkste is, diende de Bellegarde nogal van krasse repliek en liet hem, toen hij kwaad werd, eenvou dig de deur uitzetten. De graaf zond daarop zijn getuigen naar den minister. Zij waren de afge vaardigde voor Rome kolonel Santini, gewezen officier van gezondheid, en prins Galeazzo Raspoli, .cavaljerie-offi- cier. Prinetti koos generaal Ottolengni, zijn collega voor oorlog, en generaal Avogadro de Quinto. Deze getuigen kwa men Zondag om 12 uur bij elkaar en Maandag nog eens weer, zonder tot een bepaald resultaat te komen. Maar :ij schijnen het toch wel eens te zijn, dat door de aaneming van deze uitdaging een precedent zou worden geschapen, dat bedenkelijke gevolgen voor het Ita liaansche regeeringsstelsel kon hebben, zoodat ten slotte de Italianen het pikante genoegen zullen missen buitenlandsche zaken met de cavalerie-reserve slaags te zien raken. Oostenr ij b-Hongarije. De Zeit en de Oeslenre'chische Volks- zeitung weten, te vertellen dat Frans Jozef weer een nieuwe familie-verras sing wacht. De gewezen kroonprinses Stefanie, tegenwoordig eravin Lo- nyay, zou nu weer met haa. mort ove - hoop liggen en het geschil zou reeds zoo hoog geloopeu zijn. da; echlschc: ding ook hier het parool is. De Wiener Allgemeine Ze'tung ook al een blad, dat evenals de Zeit druk werk maakt van zulke vorstelijke familiezaakjes zegt, dat ga-aal 1 nyay besloten is Ie scheiden omdat hij geen lust heeft zich langer de on verkwikkelijke achieniitzet tinken te laten welgevallen, die hij van het Ocs- tenrijkscho hof heelt te verduren ge had bij verschillenae gelegenheden Bij die onaangename >ndervindingen komen nog financieele moeilijkheden Stefanie kreeg bij haar tweede huwe lijk van den Keüzer 2,000 000 k-onen mede als bruidschatkoning Leopold geeft haar jaarlijks 50,000 kruien. Maar zij komt er niet mede rond Het ergste van allets 's evenwel, dat ue graaf klaagt over het onverd-vgelijk karakter van zijn gemalin ïe's dat geen verwondering behoeft te "aren als men zich herinnert, dat diezelfde eigenschap van Stefanie van gezagheb bende zijde als een der redenen voor het tragisch uiteinde van kroonprins Rudolf is gegeven. Het schijnt dat graaf Lonyay on langs plotseling naar de Riviera is 'ge reisd en van daar Stefanie met zijn he sluit in kennis heeft gesteld). Na een tweede huwelijk van even twee jaar zij is in December 1900 met Lonyay getrouwd kan Frans Jozef dus nu zijn lieftallige schoondochter weer thuis krijgen. Een telegram uit Parijs in dit blad zegt, dat de Figaro en de Matin de mededeelingen der Dail - Express over deze kwestie tegenspreken. Dit bewijst nog geenszins, dat zij daarom on,u' t zijn. De „Petit Bleu" merkt op, dat zulke ge ruchten. reeds meermalen door zekere lieden de wereld werden ingezonden; net blad weet zelfs mee te deelen, dat in een brief van 5 Januari aan dien graaf en gravin van Vlaanderen prinses Ste phanie op geen enkele wijze een toe speling maakte op eene minder goede verstandhouding. Vereenigde Staten De aanvallen in de Vereenigde Sta ten tegen Roosevelt's neger-politiek grenzen aan het waanzinnige. Voor alle staten heeft* de Vereenigin'- van Blanken statistieken opgemaakt, om te laten zien hoe onbeschaafd de ne gers zijn. Onder hen b.v. treft men 75 procent meer analphabeten aan dan onder de blanken. Maar dit be wijst niets tegen Roosevelt's politiek. Al is het gros der negers onontwik keld, daarom kunnen toch enkele uit verkorenen.' zeer ontwikkeld zijn. Deze statistieken zullen dan ook wel uit gegeven zijn met de bedoeling om in het algemeen den haat tegen die niet- bl anken te vergroot en. Intusscbea blijken de bedreigingen der „Lelie-Blanken" toch uitwerking- te hebben. Een negerin mevrouw Cox. benoemd tot directrice van een postkantoor, heeft president Roose velt haar ontslag aangeboden, uit vrees voor de neger-haters Roosevelt heeft haar verzocht dit verzoek in te trekken, maar mevrouw Cox is bang voor het lynchen. Andere negers hebben reeds be dankt voor hun aangeboden open bare betrekkingen. Een groot blad in New-Orle&né ver klaart zelfs diat alle negers door pre sident Roosevelt geprotegeerd gedood zullen worden. Marokko. De .pretendent in Mrakko heeft vier urén van Fez een kamp opgeslagen. Drie stammen gingen tot den pretendent over. In Fez moet éen opstand tegen den sultan zijn uitgebroken. Moeley Arafa, oom van den sultan, moet naar Tangex zijn vertrokken om de stammen vein het Riff tot verzet tegen den pretendent op te wekken. Over een treffen tusschen de regee- ringstroepen en de volgelingen van Boe Amara zijn nog geen bijzonderheden tot ons gekomen. De consuls gaven dén Eu ropeanen den raad Fez te verlaten. De Duitschers alleen moeten tot dusver de zen raad hebben opgevolgd. Macedonië. De „Nowoja Wremja" schrijft in een hoofdartikel over de hervormingen in Macedonië, dat het gemakkelijk is de hoofdpunten dezer hervormingen vastte stellen. Deze moeten zijn: financieele controle over de belastingheffing in de Europee- sche vilajets en over de tractementsbe- taling aan ambtenaren en troepen; con trole over de gendarmerie, door verkie zing van officieren behoorende tot de neutrale Europeesche staten (Holland, België, Dultschland); controle over het geheele bestuur van Macedonië door een van Turksche invloeden onafhankelijke persoonlijkheid. In zijn eigen belang zou Turkije zich aan deze zijn eigenliefde misschien krenkende operatie dienen te onderwerpen. De Russische en Oostenrijksche gezan ten te Konstantinopel hebben van hunne regeeringen gelijkluidende lastgevingen de Porte in zake Macedonië te stellen, ontvangen omtrent de door beide re- geeringen overeengekomen eischen aan Frankrijk In, de Fransch©-Kamer is Bourgeois tot president gekozen. Stadsnieuws. Haarlem, 14 Jan. 1903. Gisteren bezichtigden eenïf- tal leerlingen der huishoudklasse van de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school de bakkerij der firma Franken, waar alles het bedrijf betreffende met belangstelling in oogenschouw werd ge nomen. Opde hedengehoud en buiten- gewone algemeene vergadering van aan deelhouders in die Naamlooze Vennoot schap Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gebr. Figee, werd ingevolge zijn verzoek, aan den directeur den heer Hk. Figee om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend met 1 Maart e.k. werd die daaruit voortvloeiende statuten wijziging go edigekeurd Op deze statutenwijziging zal de Ko ninklijke Bewilliging aangevraagd wor den. Verder werden als directeuren be noemd met ingang van vorengenoemd tijdstip de heeren J. F. Hulswit en F. C Dufour, thans als onder-directeuren aan de vennootschap verbonden. Inde Nationale Schietwed strijd uitgeschreven door de Scherp- schutters-Vereeniging Willem de Derde te Hilversum behaalde de schietvereeni- ging „Claudius Civiiiis" alhier den 3en prijs op cylindergeweer. in 't bijzonder, hetzij dan door inner lijk gehalte of door de volmaaktheid van uitvoering, geheel onze aandacht in beslag narn, zoodat het pijnlijke van die ondervonden .schokken betrek kelijk weêr spoedig was vergeten. Bij de viool nummers was het wel op de eqrste plaats de volmaakte uitvoering die ons boeide, hoewel het genoemde concert van Brack (op. 44) rijk is aan nobele muzikale gedachten en ook in den vorm ovaal den meester verraadt. In dit werk deed) zich de violist dan ook het meest als kunstenaar kennen, terwijl bij Vieuxtamps meestal de vir tuoos aan het woord was. En in het virtuose daaronder niet enkel te var- 'staan een buitengewone technische vaardigheid, maar ook die overheex- schende zin voor uiterlijke klank schoonheid en in hat algemeen voor alles wat maar de zinnen van de ziel raakt is Ysaye inderdaad groot. Zijn viool is als eein deel van hem zelf en een doode strijkstok schijnt in zijn hand een bezield wezen te wor den. 't Was waarlijk een buitenge woon genot dezen eimïnenten viool speler in zijn schitterende voordracht te volgen en het kon dan ook niet verwonderen, dat zijn auditorium hem niet zonder bisnummer liet ont snappen. Het orkest gaf als hoofdnummer Schumann's Symphonie No. 3. De eerste Sahn, vol leven en Schwung, maar wat massief van orkestratie, maakte het publiek nog niet recht warm; maar gaandeweg werd de stemming geestdriftiger en het geheel maakte blijkbaar dank ook de voortreffelijke uitvoering door 't Am- sterdamsch orkest -• diepen indruk. Ook de heide andere orkestwerken, het reeds genoemde Parsifal-voorspel en Liszt's „Tanz in der Dorfscherke" genoten een vertolking zooals weinig andere orkesten kunnen geven. Maar misschien nog meer bewonderens waardig dan in de eigen werken was het orkest, waar het den solist bege leidde. Hier wordt dubbele inspan ning geëischt, zeer in 't bijzonder van den dirigent. Ik heb nimmer dit orkest een solist hooren begeleiden, zonder de slagvaardigheid van Men gelberg en zijn schare ten zeerste te bewonderen. Ook hierin laten zich de Amsterdammers door wed niemand overtreffen, Resumeerende mogen wij vaststel len, dat het laatste Bach-concert, zoo al geen buiteingewonen totaal-indruk dan toch vele en velerlei schoone her inneringen ons heeft achtergelaten. PHILIP LOOTS. Heden werd in de Infan- teriekazerne alhier o" plechtige wijze het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen (Atjeh) uitgereikt aan den milicien Weijers. 3e. Bachconcert. Het laatste Bachconcert heeft, dunkt mij, nog meer publiek getrokken dan' de beide voorgaande. Waarschijnlijk wegens de medewerking van den be roemden violist Eugène Ysaye, aan wiens muzikaal spel d'e herinnering nog levendig moest zijn. Het valt dari ook niet te ontkennen, dat het optre.- den van een eminent kunstenaar zelfs aan de Bachconcerten, die om hef; orkestrale deel al zoozeer de be langstelling wekken,, een bijzondere aantrekkelijkheid geeft. In dit bij zonder geval valt alleen te betreuren, dat het programma van den solist niet tijdig bekend was; waarschijn lijk zou dan een gedeeltelijk andere keuze van orkestwerken gedaan en een beter geheel verkregen zijn. Het voorspel van het „Buhnenweihfest- ipeil" Parcifal tusschen een viool concert van Bach en een „Ballade et Polonaise" van Vieuxtempsü Iets gek- keirs laat zich toch bijna niet denken. Zou het geen overweging verdiend hebben, nog op hèt laatste oogeriblik Wagner's Voorspel door een ander werk te vervangen, dat een geschik- teren overgdng gevormd had naar Vieuxtemps' luchttrapèze-muziek? En fin, hert noodlot schijnt het zoo gewild te hebben en wij moeten er ons in schikken. Een geluk nog dat elk werk Kamer yan Koophandel eu Fabrie ken te Haarlem. Heden ontvingen wij de verslagen der vergaderingen op2Dec. en 6 Jan. 1.1. op het raadhuis gehouden. Wij ontleenen diaarait het volgende; Op de eerste vergadering waren te genwoordig de heeren: ror. Johs. En schedé, J. H. Kersten, E. Sabelis, J. J. Kerbert, E. J. Westerveid, H. T. Pel- tenburg, J. J. F. Beijnes, A. de Clercq en P. Goedkoop Dz. Werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergaderin uito-e a- ne stukken, waaronder: i. Eene missive, gedagteekettd II November, aan den directeur van het Nederlandsch Wapenmagari inzake vertraging in eene bestelling van uit het buitenland verzonden. b. Eene missive aan den Raad van administratie der H. IJ. Spoorweg maatschappij voornoemd, gedJagtee- kend 12 November, waarin dank wordt betuigd voor mededeelingen Hierna werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken, waaronder: a. Eene missivé, gedagteekend 12 November; van het bestuur der af dee ling Haarlem en Omstreken van d« Hollandsehe Maatschappij van Land bouw, in antwoord op het schrijven der Kamer van 11 October, waarbij haar o. a. de vraag is gedaan, of er naar haar gevoelen voor deze provin cie behoefte aan een contróle-slation voor de boterbereiding, zooals dit door de Kamer te Delft wordt bedoeld, be staat. en met welke naa? deze Kamer verwezen wordt naar het bestuur der Vereenigïng tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier .adres den Voorzitter: 'en heer K. Breebaairt, te Winkel, aan welken wenk berieds door den voorzitter ge volg was gegeven blijkens een schre ven aan dat bestuur, cLd. 18 Novem ber j.l. b. Eene missive van Burg. en Weth., dd. 21 November, houdende bericht, dat tot leden dezer Kamer waren her kozen de heeren J. J. F. Beijnes cn mr. J. Enschedé, dat tot leden waren gekozen de heeren G. P Heems en E. H. Krelage, en dat voor de vijfde vacature op 28 November eene her stemming zou plaats hebben tusschen de heeren G. v. d. Most van Spijk en J. Merens. c. Eene missive van dezelfden, dd. heden, houdende kennisgeving, dat bij de herstemming voor een lid van deze Kamer gekozen was de heer G. van der Most van Spijk. De beide laatste brieven werden voor kennisgeving aangenomen. d. Eene missive van Burg. en Weth., houdende verzoek om hun zoo moge lijk vóór 15 Maart e-k. te doen toeko men een verslag van den toestand, waarin handel en nijverheid in deze gemeente in het jaar 1902 verkeerd hebben. Wordt besloten aan dit verzoek op de gewone wijze gevolg te geven. Vóór het sluiten der vergadering werd door den voorzitter het woord gericht tot de heeren J. H. Kersten J. Sabelis en J. J. Kerbert, ten einde hen. die nu voor het laatst in de verande ring der Kamer tegenwoordig z; dank te betuigen voor hetgeen door hen gedurende een reeks, van jaren in het belang van handel en n'"verheid was verricht, met aanbeveling in hun ne voortdurende welwillendheid en vriendschap, welke toespraak door ieder hunner met de meeste hartelijk heid werd beantwoord. id. derland .toegezonden bij uw schre ven van 18 November j.l.. no. 1186, en heeft de eer u bij dezen te berichten, dat betreffende genoemde zaak eene groote beweging gaande is. die in handen eener Nedertandsche commis sie ongetwijfeld s-^edie haar beslag zal krijgen. Heit bestuur, hoewel de oprichting van boter-contröle-stations alleszins gewenscht achtende, meent, dat men in Noord-Holland, alwaar de boterfa- bricage en handel van geringe betee- kenis is. zich zeer goed kan aanslui ten bij Zuid-Holland. Oprichtin- al daar wordt dientengevolge voorshands niet noodzakelijk geacht. Werd' besloten van dit antwoord aan de Kamer te Delft naar aanleiding van haar adres mededieeling te doen. Ten sloffe kwam alsnog opnieuw in behandeling het adres van de firma L. W. Heil en Zoon. alhier, waarbij de wensch wordt geuit, dat in de maan den Februari. Maart en April de kaas markt voortaan niet alle weken, maar slechts om de veertien d«gen zal wor den gehouden. Nadat een der firmanten omtrent dit adres door de Kamer persoonlijk was gehoord en deze het adres eenigs- zins nader had toegelicht, besloot de vergadering in hoofdzaak en behou dens eenige>\fwijkingen -nnstig on het adres te adviseeren. Op d'e tweede vergadering waren aanwezig de heeren: mi-. Joh. En schedé, E. J. Westerveid, H. T. Pel- tenburg. J. J F. Beijnes, A. de Clercq en P. Goedkoop Dz. Bij ontstentenis van een voorzitter fungeerde de heer Westerveid' als oud ste lid als zoodanig. Deze opende de vergadertr Hierna kwam aan de orde het on derzoek der geloofsbrieven van de her benoemde leden: de heeren mr. Joh. Enschedé en J. J. F. Beijnes en van de nieuwbenoemde leden: de heeren E. H. Krelage, G.t P. Heems en G. van der Most van Spijk. Nadat die ten fine van onderzoek waren gesteld' in handen eener com missie. werd overeenkomstig haar ad vies tot de toelating van allen beslo ten. De nieuwbenoemden werden daar na door dén secretaris ter vergade ring ingeleid en door dén fungeeren- den voorzitter niet hunne benoéming gelukgewenscht. Zij namen daarop zitting. Vervolgens wordt overgegaan tot. de benoeming van een voorzitter der Ka mer-voor 1903. Daartoe werd met bijna algemeene stemmen benoemd d° heer mr. Joh. En schedé, welke die benoeming aannam met dankzegging voor dit hernieuwd blijk van vertrouwen. Daarna kwam aan de orde de be noeming van een plaatsvervangend voorzitter voor datzelfde jaar. Na ge houden stemming werd daartoe ver kozen de heer E. J. Westerveid. üp grond van diens hoogen leeft"d maakte dieze bezwaar die benoeming 8en* aan te nemen. Tengevolge hiervan werd er op nieuw eene stemming gehouden en bleek daaruit, dat voor deze betrek- kingde volstrekte meerderheid der stemmen was uitgebracht op den heer A. de Clercq. die onder dankbetuiging Kantongerecht. Zitting van Woensdag 14 Jan. 1903. J. Nijssen stond terecht omdat hij op 2 Oct. zich op den openbaren weg bevond, met een dubbelloops schiet geweer. Een veldwachter zag hem met dat geweer op een haas schieten, die op het weiland van den heer Bo- reel liep. Het beest was echter, niet dood en kon nadat hert even op de grond had gelegen, wederom onge stoord doorrennen. Tegen dem bekL werd eene geldboete van 2 'maal f 5 of 2 maal 5 dagen hechtenis ge vraagd. Uitspraak heden over 8 dagen. Een domme streek. G. P. van den Aar, die in een winkel uit een toonbanklade eenige centen had ontvreemd en zoodoende met een politiebeambte naar het bu reau moest om aldaar zijn naam op te geven, gaf inplaats van zijn eigen naam een geheel anderen op. Terwijl de jongen echter in een cel zat her kende een der ambtenaren hem, en zoodoende was de bedrieger bedro gen. Tegen dezen kwajongen vroeg de ambtenaar van het O. M. 10 dagen hechtenis of f 10 boete. Uitspraak over 8 dagen. Bouwen zonder vergun ning. C. D Rate die op een ter rein nabij da Haarl. Ijzergieterij een houtloods, een stal en een kantoor had laten bouwen, zonder vergun ning van B. en W., hoorde tegen zich. vragen 3 maal f 10 of 3 maai 5 dagen rechteniis. Uitspraak over 8 dagen. Voor het overige was dd zitting ge wijd aan kleine spoorweg overtredin- N q dl Vegetariërsbon d. Dinsdagavond had in de bovenzaal van café Smit de tweede cursusavond! van den heer D. de Clercq van Bloe- mendaal, plaats. verklaarde de benoeming aan te ne-j De zaal was geheel gevuld! met le~ men- iden der afdeeling Haarlem en Om- De heer Enschedé fungeerde nu on-Waken en verdere belangstellenden. 1PTTW file, vnr»r7.1 ttOT an mool-to van. Op de hem eigen prettige wijze hield nieuw als voorzitter en. maakte van.; deze geigenheid gebruik om de leden in hartelijke bewoordingen.geluk te wenschen met het pas ingetreden nieu we jaar Verder richtte hü het woord tot de nieuwbenoemde leden, de hee ren Krelage .Heems en v. d. Most v. Spijk, wenschte hen. en de Kamer met die benoeming "-eluk. waarop deze toespraak door ieder hunnea- kortelijk werd beantwoord. Werd nu mededeeling gedaan van de sedert d'e vorige vergadering inge komen stukken, waaronder: a. eene missive gedagteekend' 12- De cember van het bestuur der Vereeni- ging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, luidende: Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier nam met Bpr. thans eene voordracht o<ver Wo ning en Kleeding", een onderwerp, waarover de heer De Clercq reeds meermalen hier ter stede het woordl heeft gevoerd. Wij volstaan derhalve met een kort rejaas. De heer de Clercq is van meening, dat onze kleeding geenszins overeen komt met de wijze, diei door de na tuur wordt, aangegeven. De kleeding laat over het algemeen te weinig de uitwaseming van het lichaam door en is daarom ongezond. Een meer poreuzer kleeding zij daarom aanbevolen. Ten opzichte van de vTOüwenklee- ding trok spr. ondanks professor belangstelling kennis van het adres rr „„1, rt* in zake dp oprichtiiid en instandhoudTreub te?«n h®' corset ding van Provinciale stations voor de 611 Pleitte hij voor de reformkleeding. contröle op de boterbereiding in Ne-1 Wat de woning betreft, deze moet

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1