NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgele^eii Oagblad in Haarlem en ©mücrek.en. Dr, H. J. A, M. Sehaepman. Mr. T de Vries en A, P. Staalman aan het woord. 2üe Jaargang Donderdag 22 Januari 1V503. No. 6001 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02'/a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37]/s de omstreken en franco per post. 0.45 ■Ata-votr-tem-tiëira. Van 1 -5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Ztsider Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 72T. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit bi ad verschijnt dagelijksbehalve op Zon~ en Feestdagen Hoof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAVBE <Sc Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. IMt sa«(.«aamer öestaat zes Madizljdeau fSsaneni's Dagblad 22 Jan. 'ïe?at o.a, Venezaela, Chamberlain aan den Rand, Oproer in geyauge nissen, Troebelen in Marokko, Een maand in 's Rijks dienst, Maatschappij van Nyverheid, Dr. Sehaepman. f O Mi ei eek? Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen <te weten, dat bij hunne beschikking vaan 15 Januari jl. aan A. 'Jacobson vergunning is verleend tot oprichting van eene lompentoewaar- plaats in het perceel aan den Burgwal no. 18. Haarlem, 21 Jan. 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. Ta Rome, in de Eeuwige Stad, de stad die hij liefhad1 met al het em- perament van zijn dichterlijk gemoed met al het vuur van rijn echt Katholieken geest, is hij dezen nacht te 4 uur overleden, na er zijn laatste dagen in hevig lichaams lijden te hebben doorgebracht. Snel volgden de berichten van riem afwisselenden toestand zijner ziekte elkaar op, totdat plotseling, nadat eerst schijnbaar beterschap was in- I getreden, het overlijden nu geheel onverwacht gemeld wea'd1. Men was in Nederland op zijn dood voorbereid en toch is die geko men onverwacht, ©p men kan er ïich nog maar niet indenken, dat de Je- teekenisvolle staatsman, de vierkante figuur voorgoed zijn rol op het we* (reldtooneel heetft afgespeeld Het telegram hedenochtend aan „Het Centrum" ontvangen luidt: „Hedehimacht te tien minuten voor, 'viè- I ren is ma een rustigen nacht ten gevolge van een hartverlamming dr. Sehaepman overleden. Door de beide Hollandsche priesters, zijne oud-leerlingen Blom en Hoogveld, werd hij in zijne laatste stonde bijgestaan. Dr. Sehaepman rust in het gewaad 'der Franciscanen op het sterfbed". Dr. Sehaepman wordt, naar zijn laat- '9ten wensch, Donderdag te 9 unr te Rome op hei Kerkhof van San Lorenzo buiten de Muren begraven. Bij 't hooren die/r tijding van Sehaep man',s dood, gevoelt men, dat er nu iemand is heengegaan die een groot, ledig achter zich laat, een le dig waar men met verbijstering nap d staart, omdat men niet begrijpt h dit moet worden aangevuld1. Vriend en tegenstander, bewo1 aar en verguizer, zij allen erkf dat in Dr. Herman Johan A' Sehaepman iemand is heer y81113 die niemand koud liet iigegaan, Zijn gestalte, zijn wijze ken, heel zijn giganten-v van spre- imponeerde en zooals z' 'Srschijinig ning indruk maakt zor verschiL altijd alles indlruk wat maakte ook Men mo,est rekeninr ze*' den; hij was de poli' met hea31 tl0U" partij. deke leider zijner Sehaepman we- 1644 te Tubberge den 2en Maart ren, stu,leerde *h Overijsel geb.l- Rijsenburg, wp "te Culemhorg en te gewijd en za /rd in 1867 tot priester noemd tot *g zich in dat jaar be den aartsb-' tweeden secretaris "*an Voorts i'sschop van Utrecht. Rome er volbracht hij een. reis naar doctor - j. verwierf daar den titel van Octobf m de theologie, waarna hij m fesso- 4t 1870 geplaatst werd als pro- bur' r aan het seminarium te Rijsen- g Als dichter heeft Sehaepman zi'h ,rooten naam gemaakt in onze litera tuur en vooral als Vondelkenner er Vondelvereerder. Van zijn gedichten vermelden wij ,.De Paus" (1866), „Kerstnacht," naar lW. Woltetrus' Mysterie-spel, (1868), „Het lied des Konings" (1869), „Ver zamelde dichtwerken" (1870), terwijl voorts uog van hem zeer bekend rijn een bewerking van vier treurspel in van Vondel, en zijn „Aya Sofia" (1886). Sehaepman hield van helle kleu ren, van groote woorden-overvloed; zijn letterkundig werk dlraiagt den stempel van een stoute fantasie en meesterschap over den rijkdom van onze taal. Als Kamerlid was Sehaepman de erkende aanvoerder dejr Katholieke fractie, een spreker van groot talent, van veel beteekenis. Een .staatsman v,an buitengewone beteekenis. Zijn spra(ken, dat -mak leek het bulderen van een orkaan, wekte altijd de onverdeelde aandacit der Kamer, en zoowel zijn voor- els tegenstanders kwamen onder de 1 e- koring van zijn rhetorisch talent, en der den indruk van zijn veelomvat tende kennis en de diepe studie, die hij had gemaakt van alle onderhavi ge vraagstukken. Het is niet de taak der dagbladpers een zoo groote figuur als Schaepmen was ten voeten uit te teekenen. Dat behoort in een tijdschrift thuis. De geschiedschrijver die het Nederland van onze dagen schilderen zai onder figuren die relief aan onzen tijd gegeven he/bben, zeker in de allereer ste plaats Sehaepman naar voren doen treden in het kader van zijn tijd. Hij was een machtige persoon lijkheid». Zich geven deed mei heel zijn eclel hart, Het richtsnoer van Zijn vlekkeloos ge weten Door ijdlen waan of lusten nooit verward. Nu rust hij in de stille doodisvalleae In vrede. Maar vol leven rijst zijn beeld, Of menig oog ook bittre tranen schrei e, Van 't zachte l'cht der heugenis om speeld. Al blijft d>e wonde ook schrijnen, in het harte, Al vlijmt eerv Pijn, die nooit de ziel ver geet, De erinnering is de zaliging der smarte, Een boodschap uit den hemel in oms leed- Zij die getrouw aan God en hun. geweten Hun leven leefden, dienstbaar aan hun plicht, In goedheid en eenvoudig zelfvergelen, Zij leven voort in 't ondoorgronde licht. I Buitenlandsch Nieuws Za id-Afrika. Belangrijk genoeg om er wat uit voerig lsij stil te staan, zijn dei rede voeringen, door Chamberlain Zater dag te Johannesburg in de Wande rers Hall gehouden. De beslissing in de geldkwestie viel eerst kort voor het feestmaal. Cham berlain kreeg toen een telegram van1 de Engelsche regeering over de zaax Hij deelde dat zelf mede. 's Ochtends was er een bijeenkomst geweest van de vertegenwoordigers dei- loyale Dr. Sehaepman is ook in ome ge- Eogelschen", met wie de overean- meeinte geen vreemdeling. Meermalen werd aangegaan. Die bijeen- trad hij, o.a. in de B. K. Leeavereeai- ging, als spreker op en bewonder ie ieder zijn machtig geluid, zijn wei sprekendheid eri dichterlijke natuur. Wij herinneren ons nog goed, hoe hij optredende in Teyler's gehoor zaal daarmee aller aandacht boèidë. Ook heeft hij zich hier eens óp po litiek tejrrei.n. bewogen, namelijk in 1897, tperi. hij na Farncombe Sanders' overlijden bij de tweede candid Uit stelling van den heer Rethaan Ma- Caré diens tegencandidaat was. De heer Mac ar' werd toen gekozen. Onder de vele vrienden, die Dr. Schaap man in Haarlem heeft en had, behoorde ook eeji man, die lange jaren in Haarlem heeft geleefd en gewerkt en ieders ach ing genoot, wij bedoelen wijlen Jhr. W. M. van de Poll, in leven dijkgraaf van ,den Haarlemmermeerpolder en tal van jaren lid van, den Raad. Tjoen de heer Van de Poll stierf schreef D' Sehaepman ter zijnier nagedachtenis e /en gedicht vol gevoel. En nu wij dat herlezen komt de lust bij ons op om daaruit een paar strophen aan te halen, omdat ze van toepassing zijn op den dichter zelf, die thans is heengegaan. ts>e nder- jnnen, Nu heeft de dood) dit edel hart genomen Tot doelwit en 't getroffen met zijn schicht; Wij staren op het vredig aangezicht En voelen vol de erkmeringen komen. Een echte man, van Holland's beste zonen Der besten één, v.Ol "wijze, kloeke kracht, Die de arbeidskrooh als de edelste aller kronen Gewonnen heeft, bij wat een voorgeslacht. Van vrome en woede vaadren had ge wonnen. In jonge 'jeugd door ernstig werk ge staald. Volhardend) bij wat eenmaal was be gonnen, Van 't rechte pad geen oogwenk afge dwaald, Heeft hij dien weg van 't volle groobsche leven Bewandeld in der eere zonnelicht, Voor niets beducht, het hoofd steeds hoog geheven, Het oog gevest op 't ééne doel: zijn plicht. Zijn plicht, de kern van heel zijn krach tig streven., Het heilig vuur. dat gloeide door zijn ziel. Van 't igoede schip, hem voerend door het leven Het anker, 't roer, de hooge mast, de kiel; De heiige wet, die hem zichzelv' vergeten, beste vertegenwoordiging van d© *o- yale Britsche bevolking, die er te krijgen was, en bestond, volgens den correspondent der Times, uit afga- vaardigden van de kamers van mijn wezen en koophandel, de effecten beurs, de Vereeniging van Prospec- teerders en Claimhcüdérs, het Trans- vaalsche Mijnwerlcersveirbond en de Transvaalschê Politieke Vereeniging Gezwegen nog van de vraag of de Ëngelschen in het overige de-el van Transvaal die van het land bijv. behoorlijk vertegenwoordigd waren staat heit dus vast, dat de Boeren over de vraag met welken schuldenlast bun land bezwaard zou worden, niet gehoord zijn. En de Vrijstaat, die voor de leening van '35.000.000 p. mede verantwoordelijk wordt- gesteld is dan geheel buiten de deur gelaten. Chamberlain kon niet nalaten op hatelijke Wijze het verleden weer op te halen, waar hij de Randbewoners verdedigde tegen het verwijt, dat zij daar waren alleen om snel geld te verdienen en dan te verdwijnen. De Boeren beduidden hun dan ook op al lerlei wijzen, diat zij orugewenschte vreemdelingen waren! Maakten de Ëngelschen op den Rand het er ook niet naar? En bovendien, in haar al gemeenheid is die voorstelling van Chamberlain onwaar! Maar nu «ou dat verlangen om spoedig weer weg te gaan stellig minder worden; o.a. zou de gelegenheid voor onderwijs van hunne kinderen verbeteren. Chamberlain wenschte voorts rijn toehoorders geluk, dat Johannesburg gelijk hem uit alles gebleken was, door en door een Engelsche stad is. Van de Boeren sprekende hield hij hun naast de bekende liefheden voor, dat zij gelijk hun Hollandsche voorouders in den tijd van Canuiag van den stelregel waren van „giving too little and asking too much" lie weinig geven en te veel vragen). Dit is Chamberlain's uitlegging van het standpunt der Boeren, die de ver woesting van hun persoonlijken eigen dom eenigszins vergoed', gelijke rech ten met hun Engelsche mede-onder danen en amnestie willen hebben. Over de geldkwestie sprekende, er kende Chambarlain, dat hij in Zuid- Afrika gekomen was met een ander plan dan nu uitgevoerd zal worden. Hij wilde dat Transvaal van het over schot van nieuwe bronnen van in komsten talk ens een deel aan Enge land z.ou geven tot een zeker maxi mum, dat veel hooger was dan de som die nu als oorlogsleening vastgesteld is Maar men had hem beduid, dat later deze uitbetalingen als een hate lijke schatting aan het moederland in opspraak zou komen en tot onaan- genamen strijd kon leiden. Chamberlain sprak met veront waardiging heit gerucht tegen, dat hij met de Randmenschen een over eenkomst was aangegaan, waarbij hij, in ruil voor hun financieele bij drage, den invoer van Chineeizen had toegestaan. De afkeer tegen dien in voer is te geroot, zeide de minister; en alleen als alle andere middelen uit geput zijn, kan er weer over gedacht worden. In dit verband mag herin nerd worden, dat, volgens de Finan cial News, onlangs ta Londen op een vergadering van Randfinanciers be sloten is om voorloopig den invoer van Chineezen te laten rusten, etn er mee te wachten tot de tijd gunstiger is Geen afstel dus. Maar de Kaffers meent Chamberlain, moeten tot den arbeid gedwongen worden. De Boeren klagen ook over gebrek aan Kaffers voor den land bouw. Nu is elke Engelschman wel tegen gedwongen arbeiid. maar de Kaf fer neemt vrouwen, om voor hem te laten werken, dat is nog eens gedwon gen arbeid En dan moeten de Kaf fers leeren, dat zij niet in leegheid kunnen zitten, waar de geheele wereld als stelregel heeft dat. arbeid plicht is. De Star zegt naar aanlelid'ing van deze woorden, dat Chajnberlain maar eens beginnen moest, met de blanken die niet werken, tot den arbeid te dwingen, en het blad herinnert aan de blanken d:e ook door hun vrouwen een luilek- ker leven hebben o.a. de. vele Engel sche lords, die Amerikaansche erfdoch ters aan den haak slaan. Chamberlain had nog een argument om de Kaffers aan het werk te zetten. Zuid Afrika moet. een land van blan- ken worden in Transvaal was er voor j den oorlog I blanke op 9 zwarten, nu is bet al 1 tegen 5 Het gaat dus güéd. Maar als de Kaffer in ledigheid kan vermeel-deren, wordt hij toch ge vaarlijk. De gevolgtrekking, die Cham berlain niet maakte, is dus, dat de Kaffers gedwongen moeten worden tot werk. dat hun voortplanting beperkt. Chamberlain is er niet voor. blan ken het Kafferwerk in de mijnen te laten doen. Toch 'is hij sterk voor ver meerdering van de blanke bevolking- Maar die moet met het hoofd werken. Er moeten daarvoor komen scholen en een hoogeschcol. beter dan eenige an dere in de wereld. Altijd weer die En gelsche superlatief Van Robinson sprekende zeide Cham berlain dat Boer noch Brit Downing- street zou willen ruilen voor Park-lane. Park-lane is, gelijk men weet, een der weelderigste straten van Londen, vele Randrijkaards wonen er. Deze op merking was dus niet alleen tegen Ro binson gericht, maar in het algemeen tegen een regeering door de Randlords. al woont. Robinson ook in de Parklaan. Overigens sprak Chamberlain met deze woorden Rhodes na, Voor de Zuid- afrikaansche Commissie zeide Rhodes, dat de samenzweerders van 1895 nliet van plan waren Kruger voor Robinson te ruilen. In dlit verband zeide Chamberlain ook. waar hij tegen ontijdige toeken ning van eigen bestuur sprak, dat de Ëngelschen toch niet hun tegenstan ders in staat wilden stellen door poli tieke agitatie de macht te verkrijgen, die zij niet met het. zwaard hadden kunnen verwerven. Valsche voorstel ling Met het zwaard hebben de Boe ren alleen hun vrijheid verdedigd. Ten slotte zeide Chamberla/in heb ertrouwen in MilnerEn in zijn pe roratie ,,De dagen van de kleine rij ken met hun kleinen naijver zijn voor bij; de toekomst is voor de groote rij ken. Er is geen grooter rijk dan het Britse he Rijk Engeland. De vrouwen Sach en Walters, diie te recht stonden wegenis kindermoord, zijn ter dood veroordieeld. De beschuldiging luidde, althans in .een geval, dat juf frouw Sach aan juffrouw Walters een kind uitbesteedde en deze hielp het door he.t iets in te geven., zoogenaamd om het zoet te houden, naar de andere wereld. Zoo was althans de beschuldiging in een bepaald geval. Beide vrouwen ontkenden eenigen opzet. Juffr. Sach beweerde dat zij het kind aan juffr. Walters had ge geven om het verder uit te besteden, en deze dat zij het kind niet had v'lien do oden. De jury kreeg de vraag te beant woorden of beide vrouwen schuldig wa ren aan moord met voorbedachten rade. De voorman der gezworenen verzocht den rechter, dat hun de keuze zou wor den gelaten tusschen moord en dood slag. De rechter weigerde. De jury moest, dus kiezen tusschen moord of geen moord, feitelijk dus tusschen doodstraf of vrijspraak. Zij sprak het schuldig uit, maar pleitte verzachtende omstandighe den, Welke verzachtende omstandighe den? vroeg de rechter. Het zijn vrouwen, zeide de voorman der gezworenen. De rechter nam dat echter niet aan en ver oordeelde beide vrouwen tot den dood. Zou zoo'n vonnis aan een rechtbank zon der gezworenen mogelijk wezen? Met de moeielijke taak om bewijs te leveren^ met name in het geval van juffr. Sach, hoefde de rechter zich niet te bemoeien. Dat besliste de jury van eerzame bur gers. Van zoo'n crimineel vonnis is er in Engeland geen hooger beroep, gelijk men weet- Italië. Aanleiding tot betoagingen van so cialistische studenten, en werklieden voor St. Pieter te Rome vond men in de aan houding op Zaterdag jl. van een vijftal studenten-vrij denkers, die zich in de ba siliek zelve onbehoorlijk gedroegen. Deze arrestatie bracht de gemoederen zoo in beweging, dat Zondag op het plein voor de kerk bovenbedoelde betoo- igingen plaats haddeni De politie slaag de er in de manifestanten té beletten in de St. Pieterskerk door .te dringen, waar op een afdeeling bersagJieri ze ver strooide. Daar de kerk Zondag zeer vol was, vreesde men aanvankelijk voor een botsing, maar er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. De plotselinge militaire machtsontwik keling op het plein van St. Pieter deed een ogenblik het gerucht ontstaan, dat een ernstige ongesteldheid des Pausen de oorzaak er van was. Maar de on juistheid van dit gerucht was betrekke lijk spoedig bekend. Yenuzüela. De nederlaag, die de Panther" heeft geleden in zijn tweegevecht met het fort San Carlos bij Maracaïbo, ontstamt de Duitschers buitenmate, doch niet alleen tegen de Venezola- nen en tegen den commandant - an dri. fort, ook en wel voornamelijk ,e- gen den bevelvoerder van den krui ser, die, dit wordt door den Venezo- laanschen commandant noodzakelijk verklaard, zonder reden of nadrukke lijkheid den aanval begon eai dus niet alleen den vreedzamen loop vau zaken maar ook de eer der Duitsche marine compromitteerde. Nu Bowen te Charlestown aan wal is gestapt en de voorbereidende werk zaamheden voor de bijeenkomsten al daar ter oplossing van de Venezo- laansche quaestie heden zijn begon nen, zal men denkelijk wel terstond maatregelen nemen om herhalingen var, gewelddadigheden, te voorko men, zooals de „Vineta" en de „Pan ther" hebben bedreven. Het is te hopen, dat de nieuwe Durtsche gezant bij de regeering der Ver. Staten tevens het zijne zal bij dragen om d quaestie niet een ee- vaarlijke phase te doen intreden. Doch als het waar is wat een cor respondent van de „New-York He rald" uit Caracas bericht, dat een hooge staatsambtenaar aldaar hem een brief van president Castro heeft getoond, waarin deze verklaart, dat hem do. 11 Januari was medegedeeld dat een week later de aanval op het fort San Carlos zou plaats hebben, volgens ordiers, die ontvangen waren uit Berlijn, nog vóór dat de heer Bo wen in de Ver. Staten zou zijn aange komen, dan bestaat er weinig kans op eepi spoedig en vreedzaam einde van het hangend geschil. Stadsnieuws. Haarlem, 21 Jan. 1903. LezingChr Nat. Werkmans bond. Op uitnoodiging der afdeeling Haarlem van den Ckristelijk-Nationa- len Werkmansbond, zal op Vrijdag 30 Januari a.s. in Weten en Werken de heer W. H. König een lezing houden over „Een Koning op 't Schavot." Liefdadig doel. De uitvoering waaraan de Christelijke Zangvereeni- ging ..Soli Deo Gloria" directeur den heer A. W. Wesselius Jr. .en het fan farekorps der Christelijke Jongelings- vereeniging Pred. 12 la. directeur den heer Georg Schmidt, hunne wel willende medewerking verleenen ten bate van het ziekenfonds van den Christelijk-Nationalen Werkmansbond wordt gegeven in de groote zaal van "t Brongebouw, Dinsdag 10 Febr. a.s. Daar de vereenigingen in Haarlem een goeden naam hebben en een mooi programma samengesteld is. bestaat er zeer veel reden om deze uitvoering te gaan bijwonen, vooral met het oog op het goede doel. De ijsbaan. De ijsbaan aan den Zijlweg was heden weder geopend. De baan was, niettegenstaande den dooi. uitstekend1 in orde. Dezer dagen vervoegden zich aan een der kostelooz.e scholen twee bestuurders der Liefdadigheids- vereeniging „Streven naar Verbete ring" met verschillende kleedingstuk- ken voor arme. schoolgaande kinde ren. Deze vereeniging is gevestigd' te Amsterdam. Amstel 129, en strekt hare werkzaamheden, al is het voorloopig nog op bescheiden schaal, over het geheele. land uit. Men kan lid der vereeniging worden tegen betaling van eene contributie van f 1.50 's jaars. Goede harmonie. Dinsdagmid dag had een draaier, werkzaam aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. alhier, het ongeluk met zijn jas tus schen een kamrad bekneld te raken. De man bleef ongedeerd, doch zijn jas werd in stukken gescheurd. Zijn ka meraden, die zeer goed wisten, dat dit een schadepostje voor den „gesjoch ten jongen" was. besloten onderling eene collecte te houden Voor de op brengst werd een nieuwe jas gekocht, zoodat de man, in plaats van zonder jas met- een nieuwe en met een dank baar hart voor zijne goede kameraden, di werkplaats verliet. Waaghalzerij Dinsdagmiddag omstreeks half twee waren alhier op den Heerensingel nabij de Amster- damsche Poort eenige jongens aan het zoogenaamde gammeltje trappen Me nig voorbijganger hield het hart vast, wanneer hij het ijs onder de voeten der jongens buigen zag. Veilen waarschuwden de jongens, doch een luid gelach of een hoeraatje was het eenige antwoord. Hun bruta liteit ging zoover, dat zij een voorbij ganger, die hen waarschuwde, zelfs met steen en wierpen. Om vier uur. toen de school uitging, werd het gevaarlijk spelletje voortge zet. doch dit duurde niet lang. De 12- jarige P. IJsels zakte er tot aan den hals toe door. Met groote moeite werd' de jongen uit het zwakke ijs gere^ en naai' zijn woning op den Oudenweg overge bracht Marokko Uit Tanger komt aan de „Morning Leader" het bericht, dat de troepen des Sultans den Kabylen een nederlaag toe- brachtens waarbij zij een aantal krijgs gevangenen maakten. 6 rebellen werden onthoofd. Officieel wordt bovendien een nog gewichtiger overwinning bericht op de Hamin-Kabylen, maar bijzonderhe den omtrent deze ontbreken. In de groote' zaal van het Bronge bouw had Dinsdagavond eene groote openbare meeting plaats, waar de heer Mr, T. de Vries van Den Haag spxak over het onderwerp: Volharden bij het idleaal, en de heer A. P. Staal man over het onderwerp: De christe lijke democratie en het Christelijk Ministerie. De zaal en de galerijen waren ge heel bezet. De heer Staalman begon met te zeggen, dat opzettelijk de bestuurs tafel slechts met hem en den heer De Vries bezet was, omdat zij willen op treden onafhankelijk van elke ki<«- vereeniging of eenigje afdeeling van ..Patrimonium". Tevens wilde spre- k€r deze en dergelijke vereenigingen

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1