Tweede Blad, In de schaduw den Qood. Behoorende bij „iiaarleni's êSogsslad" van Donderdag 22 Januari 1903 Nr. 6001 Binneuiaüü. Een maand in 's Rijks dienst. In de ,,N. R. Ct." verhaalt een ge- zcndheidscommissielid van zijn lij dien. Dezer dagen was het juist vier we ken, schrijft hij, dat ik de eer genoot met nog een half dozijn leden be noemd te worden tot gezondheidscom missie voor eene vereeniging van twaalf plattelandsgemeenten,te zamen 23,000 inwoners omvattende en gele gen binnen een cirkel ,met een straal vatn ruim drie uren lk woon aan den omtrek, vier uren verwijderd van de woonplaats van den voorzitter Het begin kostte reeds eenige malen straf port voor toegezonden stukken van den voorzitter, die niet wist, dat de leden onderling geen vrijdom van potr hadden. De eerste vergadering heeft ruim drie uren geduurd; ik moest heen en terug een half uurtje per spoor en even zooveel per tram, zoodat ik meer dan vijf uren afwezig was, waarvoor echter, omdat het nog geen zes uren is geweest, geen ver blijfkosten kunnen worden gedecla reerd. Acht dagen later heb ik met een medelid de zoogenaamde armenhuizen in een naburige gemeente geïnspec teerd. woorover erg geklaagd werd, omdat zij als 't ware te-midden van een vunzig moeras gelegen zijn. 't Was een wandeling van een uur heen en terug .terwijl met de nauwkeurige opneming ook bijna een uur gemoeid was; dit bezoek kostte dus weer drie uren, nog daargelaten de werkzaam heden thuis voor het opmaken van een rapport met schetsteekening. De vol gende week hebben de voorzitter (een medicus) en ik te-zamcn een bewaar schooltje onderzocht, dat volgens de klacht van den geneesheer aldaar een broeinest was van besmettelijke hoofd ziekte; de afstand was niet ver, maar een behoorlijk onderzoek maakte toch, in verband met een ongemakkelijke tramgemeenschap, dat ik vier uren van huis ben geweest. Ik heb het voorrecht in de com missie verkozen te zijn als scheikundi ge, daarom werd ik reeds terstond be last met het onderzoek van verschil lende monsters drinkwater, afkomstig van eenige publieke gebouwen en scholen in een nieuwgebouwde wijk, omdat al dit water vermoed werd lood houdend te zijn. Zulk een onderzoek is zeker niet moeilijk, doch omdat het lood slechts hij afwisseling voor kwam, was het noodig monsters -te la ten nemen onder verschillende om standigheden en bovendien moest het onderzoek met zor~ geschieden en van alles nauwkeurig aanteekening worden gehouden, omdat de resultaten zouden dienst doen ter argumentatie van aansluiting en steun eener water leiding. Hoeveel tijd ik opeenvolgend aan dit onderzoek reeds heb of no" zal moeten besteden, kan ik niet opgeven en is ook niet door mij aangeteekend, omdat toch nimmer, zooals bij andere onderzoekingen voor het Rijk of bij do vroegere ~eneeskundiige raden va catiegeld kan worden genoten. Dit alles is slechts de allereerste maand. Onze commissie vat haai- taak ernstig op. De werkzaamheden van deze eerste maand zullen onbeduidend zijn bij hetgeen in de toekomst voor der. boeg staat. Een van de hoofdinspecteurs der Volksgezondheid, die in zijn nieuwen werkkring nog vrijen tijd kan vinden ori iedere week een lang artikel in een dagblad te schrijven, en mee te werken aan litteraire tijdschriften, schreef on langs zeer terecht: ,,Werk wordt er van de gezondheidscommissie ver wacht. Geen vergaderen, zoo gewoon weg. een paar uurtjes in den avond, zoo nu en dan om eens over de zaken een praatje te houden en adviezen sa men te stellen, mar flinke, krachtige arbeid, krachtdadige werkzaamheid, enz. enz." Het commissielid vindt dit allee gced en wel, maar: ook op geestelijk gebied is het goed riemen snijden van een andermans leer! Niet veel verder van hem verwij derd dan de voorzitter der commissie, zetelt een hoofdinspecteur met een staf van vier inspecteurs. Behoorden dergelijke inspecties en onderzoekin gen niet meer eigenaardig bij deze gesalarieerde ambtenaren thuis, al moest ook hun aantal vermeerderd worden, indien zij dit werk anders niet af kunnen? vraagt hij Het is toch te vreezen, dat de commissie leden, die ook met de moeste ambitie hun taak hebben aanvaard, weldra zullen overtuigd worden, dat de last. Fenïï 1 «stom. Uit Jiei Engelsch\ van E. W. HORNUNG. 52) De wijze waarop de oorspronkelijke vrager alle vragen aan hem gedaan afweerde, en het feit, dat hij heel spoe dig de club verliet, was minder wel willend en eigenlijk hoogst ondank baar. Op zijn weg naar buiten ging hij de leeszaal binnen en na een brief, dien bij dien namiddag geschreven had verscheurd te hebben, gooide hij de stukjes in de papiermand. Zijn plotseling vertrek uit de eet kamer werd intusschen gevolgd door een klein incident, dat Langholm bij zonder verbaasd zou hebben. Severi- no had bijna een uur aanéén doorge speeld en scheen geheel door zijn kunst in beslag genomen en volmaakt te ver geten, dat eir om hem heen gegeten en gerookt werd, waartoe men in deze club alle vrijheid had. En toch was Langholm nauwelijks weg, of de pia nist hield plotseling op en ging bij de hun op de schouders gelegd, werkelijk te zwaar is. Men herhale niet meer, zegt hij, wat bij de bespreking der nieuwe wet ten zoo dikwijls ter vergoelijking ge zegd is. dat in iedere gemeente, hoe klein en onbeduidend ook, toch altijd wel personen cevonden worden, die „voor de eer alleen" lid wiUen zijn van den raad. De behartiging van een tak van den publieken dienst mag op den duur niet afhankelijk worden gemaakt van den meerderen of min deren ijver, de kennis en den ledigen tijd van sommige pesronen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In den stand van de staking bij de drie maatschappijen voor goederen vervoer te Amsterdam is inog geen verandering gekomen. De bediening van de posterij ging geregeld onder sterk ipolitiegeleide door bet perso neel van „Amsterdamsch Goederenver voer". Ook het bezorgen van de cokes van de gemeente-gasfabrieken ondervond geen vertraging. Voor de stallen staan nog altijd nieuwsgierigen en stakers, 'politie maant tot doorloopen aan en verder bleef tot nu alles rustig. Het uitrijden van de postwagens met brievenbestellers en die voor de buslichtingen is in dezen toestand een publieke vermakelijkheid. Telkens schoolt bij het vertrekken van posten een talrijke menigte samen in de Spui straat voor het postkantoor en gaapt daar de bereden politieagenten aan die 'de bestellers omnibussen bege leidden; de bereden brigade is daar toe met eenige manschappen uit het corps te voet versterkt. Bovendien rijdt nog op ieder postrijtuig een agent van politie mede. Ongeregeldheden vallen bij het post kantoor niet voor het publiek houdt zich zeer rustig; het bestaat dan ook grootendeels uit nieuwsgierigen, die met do staking der voerlieden niets hoegenaamd uit te staan hebben. De uitgezette stakers-posten verstoren geen enkele maal de orde. Aan het station Weesperpoort waren Maandag door kwaadwilligen ijzeren •diaden gespannen. Daardoor viel een paard ovor een wagen met bestelgoe- deren. De koetsier en de agent van politie, die naast hem op den bok za ten, vielen er af, maar bekwamen geen ernstig letsel. Dinsdagochtend wilde eenige perso nen verhinderen dat een paard uit den stal werd gehaald om dienst te doen bij het rangeeren van waggons aan het station Weesperpoort. De sta tions chef. de heer Lichtermoet, be duidde de mannen dat er geen staking bekend was voor paarden en moest eindelijk politie doen aanrukken om het. werk te laten voortgaan. Gemengd nieuws. Een Chineesche muur. Een Chineeschen muur noemt rnr, 3. van Schevichaven in „de Verzekerings bode" het besluit der Regeering om aan geen enkele buitenlands che maatschap pij toe te staan, ingevolge de bepalingen der Ongevallenwet het risico te dragen in die gevallen, waarin het den werk gever wenschelijk mocht voorkomen, zich bij haar en niet bij de Rijksbank te dekken; ook niet wanneer zulk een maat schappij overigens aan de bij de Onge vallenwet voorgeschreven eisohen zou willen voldoen. „Tot dusver schrijft hij kon Ne derland ex roem op dragen, dat, ook al maakte men het Nederlandscheai verze keringsmaatschappijen in het buitenland we leens lastig, men hier daarin geen aanleiding vond, wederkeerig de buiten- landsche ondernemingen met plagerijen lastig te vallen. Zeker het is wenschelijk waarborgen te scheppen, dat geen zwen- delondernemingen, elders gevestigd, in Nederland slachtoffers maken. Maar voor goede en solide ondernemingen die nen de poorten zoo wijd mogelijk open gesteld. Zoowel onze tegenwoordige ver zekerden als onze wetgever schijnen on bekend met de ©roote vooTdeelen, die ons Nedierlandsch publiek voor een goed deel juist door de krachtsinspanning der buitenlandsche concurrentie, die binnen- landschen ondernemingsgeest opwekte, te danken heeft en oorzeker ook in de toekomst nog te danken zal hebben. Ik ben volstrekt, geen aanbidder van 't bui tenland ten koste van 't binnenland ik ben verklaarbaar genoeg zelfs ge porteerd voor de bimnenlandsche maat schappijen; maar ik heb het altijd een zeer gelukkig verschijnsel geacht, dat men het den buitenlanders niet lastig maakte, en geloof ook thans nog, dat de binnenlundsche ondernemingen zeiven er Dep staan, die de auteur zooeven verlaten had. Wie 'is die vent vroeg Severino, in zulk goed Engelsch, dat het lichte ïtaliaansche accent alleen diende om aan zijn bekoorlijke stem das te groo. ter vriendelijkheid te geven. Ik kon den naam nliet opvangen. De naam werd herhaald met eenige commentaren, die men gewoon is ach ter iemand's rug erbij te voegen. Een zeer goede kerel, die zeer slechte novellen schrijft, luidde een der opmerkingen. Je vergeet iets, zei een ander. Hij is de welbekende novellen3chrijver. die genoemd wordt als een buurman en vriend van Mrs Blikken van Venn en den dokter maakten, dat deze speech afgebroken werd, maar niet zoo gauw, of de jonge Italiaan had het belangrijke ervan gesnaptzijn ingevallen wangen wer den donkerrood, lei-wijl zijn ingezon ken oogen vlammen schoten. Het vol gend oogenblik stond hij op vol van opgewondenheid, geen enkele poging doende om die te verbergen en nog min der om de aandoening te bemantelen, die hem duidelijk overstelpte. Kent hij haar, zeg Kent hij Mrs. Minchin, op t>en dergelijke protectie niet eens zoo zoo bijzonder gesteld zijn. „Want met zuiver protectionisme heb ben we hier te doen en wel met een pro tectionisme, dat bedrieg ik mij niet door de Nederlandsche maatschappijen van verzekering tegen ongelukken wel licht dankbaar aanvaard zal worden, doch zeker niet met onstuimigheid door haar begeerd werd. Een andere dan een protectionistische beweegreden heb ik hier niet kunnen ontdekken: de alge meenheid van den getroffen maatregel sluit de gedachte aan elk ander motief uit; en dat de Rijksbank zelve de buiten landsche concurrentie vreest, mag men niet aannemen. „Wanneer men eich er toe bepaald had, van buitenlandsche maatschappijen te vorderen, dat zij alle gewenschte in lichtingen verstrekken zouden, ten einde zeker te zijn, alleen solide maatschap pijen toe te laten, het had er mee door gekund, hoewel zeker de vraag naar de soliditeit dier maatschappijen bij de door de Ongevallenwet zelve reeds geëischte zakelijke waarborgen niet zoo op den voorgrond .treedt als in vele andere ge vallen, Men had kunnen schiften; men had desnoods (hoewel ik 't ook ongaar ne zou hebben gezien) .een soort van maatstaf voor de soliditeit deT toe te la ten ondernemingen in het leven kunnen roepen; maar alle buitenlandsche onder nemingen eenvoudig uit .te sluiten van de arbeidersverzekering tegen ongevallen in Nederland (want daarop komt de maatregel spraktisch neer) schijnt mij iets zoo ongehoords, iets zoo Chineesch- muurachtigs, dat een enkel woord van protest daartegen zeker niet mag uitlbij- ven, „Ts het nu inderdaad te wachten, dat wij, dat onze aanstaande wetgeving op de levensverzekerdin/gsondernemingen. betreft, diienzelfden weg zullen opgaan? Het is niet te hopen en moeilijk aan te nemen Ons land is te veel een land van handel en verkeer, dat wij ons ook hier met het optrekkcen van Chineesche muurtjes zouden gaan vermaken. Een bescherming van binnenlandsche onder nemingen mag niet ontaarden in een plagen van buitenlandsche! ,,Zao er absoluut „beschermd" moegt worden, zou de Regeering een den, indien zij eens energiek wilde vruchtbaar arbeidsveld daarvoor vin optreden tegen de plagerijen, onge motiveerde eischen en dwaze bepa lingen, die in het buitenland velen Nedrlandschn ondemmingen (niet alléén, maar wel voornamelijk op venzekermgsgebied) het leven zuur maken. Hier zou zij dan geen afslui tende muren bouwen, maar een pant ser smeden om stooten en prikken af te weren. Tot dusver echter hebben de Nederlandsche ondernemingen in het buitenland het ook zonder de krachtige hulp harer Regeering kun nen stellen. Maar zij mogen toch we' verlangen, dat die Regeering het haar niet nóg moeilijker gaat maken. En dat doet zij door het optrekken var den Chineeschen muur voor bui tenlandsche ongevallen-maatschap pijen zij geeft daarmede den protec- tionistischen buitenlandschen rogee- rïngen een motief in handen om het Nedeirlandschen ondlernemJingen nóg lastiger te maken. Men vergete niet, dat het die regeeringen maar al 'e vaak te doen is om hetvinden van 'n stok." Petrolenm. Een Duitsch wetenschappelijk tijd schrift gaf d'ezer dagen een belang wekkend' overzicht van de bijproduc ten die uit petroleum thans worden verkregen. De Standard-Oil-Company in de Vereenig.de Staten liet vroeger ongeveer een derde deel der productie verloren gaan, dat bij de zuiverinp- als waardeloos werd weggedaan. Thans gaat niets verloren, en weet met uit dien „afval" al ongeveer 200 verschil- Itendtj nuttige artikelen te halen. Vooral geldt dit van het naphta. dat men liet verbranden, en het teer. dat men liet wegloopen. Uit het naphtai bereidt men gazolinsoorten, waarvan 200 millioen liter 's jaars vooral in het eWtsen en Zuiden der der Unie al?, brandstof worden gebruikt en op straat worden gevent, terwijl een an der deel voqor beweegkracht (o. a. bij automobielen) dienst doet. Daaruit alleen worden 3 1/2 millioen dollars per jaar gehaald In de groote ste den gebruikt men gasnaphta tot ver sterking van watergas. Verder bereidt men groote hoeveelheden benzine. Nog veel meer wordt uit het teer gehaald: gasolie.. een aantal paraffi- no-artikelen waarbij was voor kaar sen; smeeroliën, vaseline schoensmeer, haarolie. verfstoffen, vernissen, ook als conserveermiddel om fruit, ham- men. enz. De zuren, die voor de zui- Ja, of hoe haar naam op 't oogen blik zijn mag, ja, dat zegt hij. En hoe heet ze nu Dat wilde hij nliet zeggen. Ook niet waar zij woont? Neen. Waar woont hii dan Dat weet niemand onzer, zijn woonplaats ligt in het duister. Venn was het piet dezen spreker eens. eenige bitterheid klonk daarbij in zijn toon. Een ander sprong voor Langholm in de bres. Wij zoudeu even geheimzinnig zijn zei hij, als wij een koorzangeres getrouwd hadden, die ons verlaten had en wij gingen daarna weg uit vrees, dat zij zou terugkeeren Toen vervielen ze in een gesprek over verschillende dergelijke treurspelen, die in de omgeving van deze en andere clubs werden afgespeeld. Hij was altijd een ongeluksvogel tegenover de vrouwen, en liet zich gauw inpakken, voegde de eerste spre ker erbij. Is het dus nu Mrs. Minchin? De naam scheen tooverkracht uit te oefenen op den jongen Severino. 1-Iij was vol attentie, men kon dat op zijn gelaat lezen. Als je zijn adres buiten niet kent, barstte hij los, noemi mij dan dat in vering van petroleum gediend hebben, worden niet meer weggeworpen, maar in meststoffen veranderd Zoo levert petroleum thans bijpro ducten op. die meer waard zijn dan di petroleum zelf. Een gevolg daar van is o a. geweest ,dat men veel meer dan vroeger die producten tracht af te scheiden en daardoor de gezui verde petroleum veel zuiverder is ge werden. en ma minder gevaarlijk. Uit Weenen wordt onder voorbe houd gemeld dat de Kretenzische cuaestie binnen enkele maanden zal •zijn opgelost. Overeenkomstig het verlangen van Prins George van Griekenland zal Rusland het initia tief nemen en zal het eiland door Griekenland worden geannexeerd. De Duitsche minister van oorlog heeft het schenken van sterke dran ken in de cantines der kazernes ver boden on tevens het gebruik van der gelijke dranken in de kazerne door soldaten en korporaals. Op deze wijze wil hij trachten de nog al eens vorkomende dronkenschap in heit le ger tegen te gaan. Een heer uit Londen moest te De- ver voor den rechter verschijnen voor het. volgende misdrijf. Een hond eet naar hem en hij gaf het beest met zijn stok een slag op den kop. Het beest stierf er aan. Het was een ras hond en een lievelingshond van een idamsd- De Lond^naar moét f 250 schadevergoeding en de kosten van het geding betalen. Te Washington zijn bij het schaat senrijden op de Potomac veertig men- schen tegelijk door het ijs gezakt. Drie verdronken. Vergiftigd door bedorven worst Te Somnierfeld in de Lausitz zijn de vrouw vanden zadelmaker Müsch en haar tweejarig dochtertje dood ge vonden. Geneeskundig onderzoek toonde aan ,dat de dood het, gevolg was van vergiftiging, dloor bet ge bruik van bedorven worst Ook een vierjarigdochtertje is korten tijd later overleden, terwijl de man en een zes jarig dochtertje zwaar ziek zijn, maar nog schijnen te kunnen herstellen. Karl Hagenbeek. In alle hemelstreken heeft Hagen beek, de grootste handelaar in wülde dieren, personen in dienst, van jongs af aan in het vak opgevoed, die niet alleen niet wilde dieren weten om te gaan, maar dlie zich ook talen en dia lecten moeten weten eigen te maken, gesproken in die streken waar zij werkzaam zijn. Zij dienen tevens zelfstandig te kun nen optreden en volleerde handelaars te zijn. Hagenbeek, de eenvoudige man. die zich niet schaamt er voor uït te komen, als knecht in een vischwin- kel begonnen te zijn, heeft op het oogenblik 5 tot 6000 personen van al lerlei rassen in dienst. In Binnen-Azië laat hij in het Pamir- gebied zeewild en enkele soorten van po of die ren verzamelen de Vier daar toe aangewezen agenten hebben ruim duizend inboorlingen m diest, die de cfiieren hebben te vangen en naar de be woonde streken te vervoeren. Een van de meest vertrouwde ver tegenwoordigers van het huis reist te genwoordig in Korea en Japan. Hii vertrok uit Hamburg met een trans port dieren bestemd voor den zoolo- gischen tuin te Tokio. Drie andere personen verbleven .een aantal jaren in Brazilië en keerden in den zomer met een groot transport dieren terug. Eenigen tijd te voren kwam een an der agent van Calcutta terug met twin tig wild opgevangen olifanten, en een groot aantal in de jungle gevangen dieren. Anderen' zijn aan de Kaspi sche Zee aan liet hoofd van tal van kozakken op de jacht naar wilde wa tervogels, anderen weer doorkruisen Australië tot het vangen van kange- roos, in verschillende soorten en van interessante vogelsoorten. Onlangs werden er 32 kangoeroes in acht ver schillende soorten aangebracht. Zelfs op de Vuurlandsche eilanden aan de Zuidpunt van Zuid-Amerika heeft Hagenbeek een agent. Het vangen der Wilde dieren is en blijft dikwijls het geheim van de daar mee belaste inboorlingen. In het al gemeen tracht men, door de moedei neer te schieten, olifanten, rhinoce- rossen, leeuwen, tijgers, bavianen, chimpansé's, gorilla's, orang-oetans, etc., of door de moeders door opjagen van de jongen te scheiden giraffen, herten, antilopen, zich van de jongen meester te maken. In 1901 rustte Hagenbeek een zeer merkwaardige expeditie uit naar de de stad. Dat weiten wij evenmin. Dan zal ik mijn best doen er ach ter te komen En de bleeke musicus stoof de kamer uit, om den man op te sporen, die den geheelen dag zijn best had gedaan hem te Vinden. HOOFDSTUK XXII. De amateur detective wandelde langzaam den kant uit naar Piccadilly en klom boven op een omnibus van Chelsea, hij zag er zeifis voor het oog van een toevallig .voorbijganger ter neergeslagen uit. Hij was uiterst te leurgesteld door den uitslag van zijn snel genomen plannen en boos op zich zelf om de verkeerde gevolgtrekkig, die hij gemaakt had. Hij voelde zich innig beschaamd. Nu zag hij zoo dui delijk de onwaarschijnlijkheid van de conclusie, die hij in haast getrokken had. gedreven door de eerste inbla zingen van een groote phantasie. En wat een voor de hand liggend idéé was het geweest. Alsof hij de eenige zou zijn, in wiens hersens zooiets zou op- kmen I Langholm zou om zijn theorie van steppen van Binnen-Azië, te voren nog nooit door Europeanen bezocht, ten einde, ingevolge opdracht van den Hertog van Bredfort, eenige dei- aldaar volgens mededeeling van den beken den Russischen natuurvorscher Pres- wralski, voorkomende oorspronkelijke wilde paarden op te vangen. Drie van zijn meest ervaren lieden werden er mee belast, en hielden gedurende 16 maanden een leger van 2000 bereden Mongolen in dienst, die de nog fabel achtige wilde paarden onvermoeid in de steppen opspoorden. Toen hel hun eindelijk gelukt was de drinkplaatsen van die dieren te vin den, slaagde men ei* ook in 25 veulens te vangen. De moeders daarvan moes ten echter helaas worden neergescho ten men verving ze door melkgeven de merries, die voortdurend met de expeditie werden meegevoerd, en zoo doende slaagde men er in, niet min der dan 13 kerngezonde veulens in Hamburg af te leveren. Van een gedeelte werd de Hertog van Breilford voor f 6000 de gelukkige eigenaarde overige paardjes bleven en zijn nog bij Hagenbeek en worden voortdurend door allerlei wetenschap pelijke menschen bestudeerd. Hagenbeck's enorme werkzaamheden zijn niet alleen van wetenschappelijk, maar ook van practisch nut. De door hem bewerkstelligde importat'ies van Afrikaansche zebra's hebben bijv. al aanleiding gegeven tot allerlei proe ven van fokken en kruisen, die tot ge volg hadden, dat een mooie muilezel- soort geschapen werd, die een bijzon- ier groot uithoudingsvermogen heeft, en vooral in de tropen voor militaire en andere doeleinden (o.a. in Duitsch O. Afrika) de grootste diensten bewijst, •temeer omdat die soort zebra's geheel en aL ongevoelig zijn voor den steek van de beruchte Tsetzevllegen, waar aan paarden en ezels in Afrika bezwij ken. Met dergelijke proeven gaat de onvermoeide man, die nog even hard werkt als zijn jongste bediende, ijverig voort. Zoodra hij weer wat nieuws heeft, telegrafeert hij aan de directeu ren van de zoologische tuinen met de uitnoodiging „Komt en overtuigt u". Nu houdt hij zich bezig met proeven van kruising tussclien het Aziatische, wilde schaap en fraaie soorten Euro- peesche soorten het doel is, om een grooter soort schapen voor de Euro- peesche markten te fokken. Uit lief hebberij beproeft bovendien Hagen beek voortdurend om alle denkbare soorten Wilde dieren te kruisenbijv. de Noord-Amerikaansche luipaards de koningstijgers met leeuwinnen en pan ters. etc etc. Hadden de Oertijden dergelijke die renkruisers en koppelaars opgeleverd, dan wus Darwin er wellicht ~cle kluts geheel door kwijt geraakt. Te Parijs is dezer dagen een ten toonstelling van 72 olieverfschilderijen geopend die alle zonder behulp van penseel of palet zijn vervaardigd, een uitvinding van den schilder I. F. Raf- faelli. Na een aantal proefnemingen is het dezen gelukt olieverf in vasten vorm te vervaardigen en er teekenstif- ten iri den vorm van pastelstiften var, te maken In Juni maakte hij zijn ontdekking bekend en thans kan men over de toepassing oordeel en op de tentoonstel! ling, waarop döor meer dan 20 kuns tenaars Is ingezonden. Onder dezen bevinden zich behalve Rafaelli, Stein- len, Albert Besnard, en Cheret. Al hun inzendingen zijn met olieverf gedaan, die niet met het penseel van het palet zijn genomen, maar dlirect op het linnen werden overgebracht. De verven bevatten de juiste hoeveelheid olie, nit te veel en niet te weinig, zoo dat het gevaar van verbleeken of later te donker worden is uitgesloten. Zij zijn, in tegenstelling van de gewone pastelver-ven. onoplosbaar en behoe ven niet gefixeerd te worden. Titiaan's wenisch ,,0, dat wij kon den schilderen 'met verven, die wij in de hand hebbenis dus verwezen lijkt Niettegenstaande China's protest, heeft Rusland zijn plan, tot het op richten van douanekantoren te Dahni doorgezet Rusland is verder voorne mens langs den Mantschoeschen spoor weg douane-kantoren op te richten. Men denkt, dat Engeland en Japan de door Ruslad opgerichte douanekan toren niet zullen erkennen. Volgens de laatste berichten zijn er bij de ramp, waardoor de stad Andiz- jan ie gronde ging, 7000 personen om het leven gekomen! Het juiste aantal dm gewonden lis nog niet bekend. De materieel© schade wordt begroot op 15.000.000 roebeL Er heerscht thans ecu felle koude, in de verwoeste stre ken en bet liiden der inwoners, die er t :even hebben afgebracht, iis verschrik kelijk, Do regeering van den Congostaat heeft, naar uit Brussel gemeld wrdt, hosl'.en een aanklacht wegens afdrei- zooeven hebben kunnen lachen, als ze hem alleen het verlies van éen dag ge kost had, maar bovendien was hij zijn zelfvertrouwen kwijt, wat hij des te moeilijker kon missen, omdat het bij hem geen karaktertrek was. Nu drong hii pas goed door in dc moeilijkheden van zijn taak en de verkeerde wijze, waarop hij de zaak begonnen was. Zijn verbeelding was met hem op hol gegaan. Hij moest in deze kwestie zijn verbeelding niet laten werken. Het was een zaak van geduldig onder- ze ek, verstandig overleg en logische redeneering, allemaal kunsten, waarin een man met, een levendige verbeelding het bijna nooit ver gebracht heeft. Nu kwam Langholm zijn licht tem perament weer te hulp om een idéé los te laten, even snel als hij het gevormd had. en zijn nog kort geleden gevorm de vermoeden was reeds weer ver strooid naar alle winden. Enkel hoopte hij nu nog. dat hij in do club niet had laten blijken, wat hem zoozeer vervuld had. Langholm was Jen ïechtvaar- dig man. en hij betreuipe eerlijk de on rechtvaardigheid. die hij begaaimh^. al was het alleen in zijn eigen b'fmen- ste en voor enkele uren. maar tegen over een volkomen onschuldig man. En op weg naar Piccadilly zat deze ging in te dienen tegen den Engelsch- inan Burws, omdat deze teneinde zich te wreken ver de niet-hemieuwing van zijn diei'istcontract, een boek schreef waarin hij den Congo-Staat en zijne ambtearen van wreedheden jegens de inboorlingen beschuldigde. De aanklacht zal worden ingediend bij een Engelsche rechtbank. Nog altijd is de Mont Pelée op Mar tinique niet geheel tot rust gekomen. De jo.igste officieele berichten loopen tot 23 December en waarschuwen de scheepn. zich niet al te dicht bij de kust te wagen De vulkaan werpt rook wolken uit waardoor het gericht be lemmerd wordt, zoodat een vaartuig er lichtelijk aan den grond zou kunnen loopen. Zaterdag werd met succes een nieuw zcsÈienduuns kanon beproefd te Sandy- hcok, in het bijzijn van vele voorname officieren. Het kanon, dat een pro jectiel van 2400 pond twintig mijlen yoortslingert. wordt het krachtigste ter wereld geacht. Te Genèvc hebben onderscheiden© personen oa. verscheidene bastuurde- ressen van jcngedameskostscholen bij de kantonnale overheid verzet aange teekend tegen het verder verblijf der Kroonprinses van Saksen. Van de be doelde bestuurderessen schreef er een, dat. zij haar dagelijksche wandelingen met haar scholieren door de stad hoeft móeten staken, uit vrees de Vorstin te zullen tegenkomen. Intusschen wordt uit Genève gemeld, dat de Prinses en G'iron die stad heb ben verlaten. Nu de toestand door de laatste onderhandelingen is geregeld, begeven zij zich naar het Zuiden, waar zij zich zullen vestfigen. Malimoud Pacha. schoonbroeder van den Sultan van Turkije, leider der vooruitstrevende partij, die sedert vele jaren uit Turkije was verbannen, is te Brussel overleden. Zijn oon heeft ver klaard. den door zijn vader gevoerden strijd tegen Sultan Abdul-Hamid's re ceiving met onverminderde hardnek kigheid te zullen voortzetten. Be toestand der Rumeensche joden. Aan de „J. C." ontleenen wij eea correspondentie uit Ru-menie, teil opschrift dragende: „De leugen der Naturalisatie". Er op wijzende dat de Rumeensche Regeering wederom een politieke truc gebruikt heeft om de niet-ingewijden met beloften ten aanzien dier Joden te overbluffen, gaat de cor. voort: Laten wij onderzoeken wat de heer Stourdza er toe gedreven heeft, deze laatste leugen met de „naturalisatie der joden op de markt te brengen; wij moeten dan zeggen, dat de naas te oorzaak de Amerikaansche nota ls. Zooals is af te leidëfn uit onthullin gen, over de Hay'sche nota, was de lieer Stourdza, en in het algemeen de geheel ei Regeering, incluis ce kroon, pijnlijk getroffen door dezen onverwachten maatregel des Ameri- kaanschen manifeters. De oeconomi- sche toestand van Rumenië, die nooit een goede was, werd daardoor zeer na aan den rand van den j f- grond gebracht. Daarbij kwam d© wankelende positie van den heer Stourdza en de onaangename, ge waarwordingen, die deze aanklacht tegen Rumenië bij den persoon des konings den waren buitenlandschen minister, gewekt 'heeft. En dan men wilde rust. Zoo ontstond de leu gen der naturalisatie. Des heeren Stourdza's ideeëngang was zeer eenvoudig. De jodecn bekla gen zich over hun toestand in Rume nië en verlangen gelijkstelling. Dus beloven wij hun gelijkstelling, na tuurlijk niet voor dadelijk, en verlan gen daarvoor reeds nu intrekking hunner klachten. Er moet wederom rust heerschen in het koninkrijk, is het ook voor niet lang, dan minsteas zoo lang als de heer Stourdza aan het roer is. Om de belofte niet na te komen, daartoe bestaan er duizend middelen. Zoo bijv. kan men ten eer ste een commissie van afgevaardig den, die de zaak moeten bestudeeren, en de regeering rapport moeten ilt- brengen, benoemen. Dejse commissie kan echter langen tijd daarvoor noo dig hebben. Intusschen kan de Re geering vallen en met haar natuurlijk wordt de commissie opgelost, of di© kar na jarenlang onderzoek tot een negatief rapport der zaak komen, of er kan onderling meeningsverschil tbeptaan, zoodat weer een andere commissie benoemd moet worden; ik heb slechts eenige middelen hier'op- man niaar enkele duimen van hem af met bartstocbtelijken ijver zijn ge! laat bestudeerende en moed bijeen ra pende om te sprekeneindelijk bij 't Hyde Park Corner waagde hij dat, toen een tusschen hen in zittend pas. sagier opstond. Langholm was eenigszins ontsteld op het hooren van zijn naam, wat zijn overdenkingen afbrak en toen hij om- keerende juist het gelaat zag. waarvan hij vervuld' was, bestierf een antwoord op zijn lippen. Mijn naam is Severino, verklaar de de ander, Ik werd een paar uur geleden aan u voorgesteld op de club. iV.'ordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5