NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAr Meesteel exen Dagblad in Haarlem en Dmbfreken. in de schaduw van den Bood. 20e Jaargang Vrijdag 23 Januari 1903. No. 6002 HAAHLElirS DAGBLAD Alaonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,,1.65 Afzonderlijke nummers0.02'/a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Va de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentlën s Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advc-rtentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Su'Jcïer Rraiteuspaarme No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Moutstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PtEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijn 31bis Faubourg Montmartre. Maiariem's Bag blad v»u 23 herat 0. a. Oostenrijk- Hongarije, Venezuela Do Katholieke pers over Dr. Seliaepinan, Een zainig beheer, Gysbreght van Aemstel. Jan. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Arthur Lynch, commandant der Ier- scbe brigade, die voor de Boeren streed, oorlogscorrespondent voor het Parij- sobe ochtendblad ,,Le Journal" en En- gelsch parlementslid, staat, gelijk men weet, thans te Londen terecht wegens hoogverraad. Wij willen hij déze gelegenheid nog met een enkel woord herinneren aan hetgeen deze ontegenzeglijk merkwaar, dige man reeds achter den rug heeft, en wat bij in Zuid-Afrika deed. Arthur Lynch is Australiër van ge boorte, doch had Iersche oudens, stu deerde te Melbourne, te Berlijn en te Parijs, schreef een aantal letterkundi ge paedagogische en wiskunstige wer ken, maakte als oorlogscorrespondent de Engelsche expeditie tegen de Ashan- tijnen mede, zwierf daarop lang in Amerika ron.d en bevond zich, toen de oorlog uitbrak, 'in de Transvaal, waar hij correspondent werd voor ,,Le Jour nal". Zeven maanden lang streed hij aan Boercnzijde, werd toen twee maan den als overleden beschouwd, kwam toen weer hoven water en begaf zich na de overgave van Pretoria op raad dei- Boerenleiders naar Europa, om daar de bloedige gebeurtenissen in Zuid-Afri ka juist vc-or te stellen. Terwijl hij te Parijs vertoefde, werd hij in Ierland, in het district Galway, met groote geestdrift tot parlements lid gekozen, wat een. gevoelige neder laag voor de Engelsche regeering was. Maar Arthur Lynch stond toen reeds onder beschuldiging van hoogverraad, en hij vond ',t heelemaal niet raadzaam naar Engeland over te steken, om in Westminster de eerste zitting van het Lagerhuis te gaan bijwonen, wel we tend, dat hij direct veil'ig zou worden opgeborgen. Zoodra de vrede geteekend was, be gaf hij zich toch naar Engeland en stapte te Newhaven aan wal. Vandaar tot Londen werd hij door detectives gevolgd, die hem eerst in de hoofdstad arresteerden- En nu staat hij terecht, In groote spanning zal men overal zijn proces volgen. Welke straf over hem zal worden uitgesproken, valt thans nog niet bij benadering te voorspellen. Frankrijk. Het socialistische Kamerlid Semhat heeft tegen het scheiden van de verga dering gisteren- nog een vraag gericht tot den minister van justitie over de Humberts. Hij vroeg waarom de familie uit Spanje was vervoerd in slaapwagens, terwijl een gewoon sterveling, die pre ventief gevangen gehouden wordt, tus- schen twee gendarmes en in de boeien wordt vervoerd. Vallé, de minister, antwoordde, dat dit de snelste manier was om de familie naar Parijs over te brengen. Sembat sprak ten slotte den wensoh uit, dat men voor de stumpers onder die boeven wat zachter zou zijn in het ver volg. Als het er op aankomt zijn zij veel minder schuldig dan de rijke oplichters. Duitschland. De lintjesregen bij het kronimgs- en ordefeest op 18 dezer is weer mild ge weest. In het geheel werden 2687 ridder orden en eereteekenen verleend, d. i. 239 meer dan in het vorige jaar. Het vaakst is de orde van den Rooden Ade laar verleend, namelijk 12-22 maal, w. 0. die vierde Masse 949 maal. De orde van de Pruisische Kroon is 533 maal verge ven, w. 0. de vierde klasse 221 maail, de huisorde van Hohenzollern 32 maaQ, het kruis van het- Algemeene Eereteeken 85 maal, het Algemeene Eereteeken zelf 815 maal. België. In den Belgischen ministerraad, onder leiding van den premier De Smet de Naeyer, heeft de minister vai. handel en nijverheid zijn colle ga's eenige amende(m enten voorge dragen op de ongevallenwet. Naar de Ind. Beige beweert blijft door deze amendementen het wetsontwerp zelf onaangetast; de clericale pers zegt, te weten, dat het niet de bedoeling der Regeering is de verzekering ver plichtend te stellen, evenmin het be drag der schadevergoeding, dat op 5') van het salaris is gesteld, ,e vermeerderen. De regeering verwerpt het Duitsche stelsel van schadever goeding, n.l. dat jaarlijks door de in- dustrieelen het noodige bedrag voor de schadevergoeding wordt gestort; men wil in België vasthouden aan 't stelsel van kapitalisatie, d.w.z. dat de werkgever ineens zal moeten beta len het kapitaal, dat noodig is tot vorming der rente, die aan den werk man zal moeten worden betaald. Er zijn nog geen schikkingen ge troffen om de landbouwers onder de bepalingen dezer wet te laten vallen. Qosteïirijk-HougHrije. Het meeningsverschil onder de ver schillende Tsjechische partijen uit de Oostenrijksche Kamer ten aanzien van de dwarsboompolitiëk schijnt wel tot een regelrechte vijandschap te kunnen leiden, wat geen geringe steun voor de regeering zoude zijn bij haar streven naar vruchtbaren ar beid van den Rijksraad. De vorige week werd,gelijk men weeit, de dwars drijverij enkel beoefend door de radi cale Tsjechen, die het ten slotte door uitputting hebben moeten op geven na twee nagenoeg onafgebro ken dag- en nachtzittingen. De Jong- Tsjechen, ofschoon ook niet plotseling gouvernementeele lammeren gewor den, bleken handelbaarder en waren o.a. bereid de Brusselsche suikercon ventie althans af te doen. Met dat al kon men de vorige week van niet veel meer spreken dan van een meeningsverschil tusschen beide fracties der Tsjechen. Nu lijkt het ernstiger te zullen worden. De. Na- roöny Listy te Praag, die zonder het officieel orgaan der Jong-Tsjechen e zijn ee» lijfblad hebben dezen niet - toch meestal als hun spreekbuis dienst deed, hen steunde althans, kiest, nu partij tegien hen. Het blad bevat een manifest aan het Tsjechi sche volk, waarin heftig geprotesteerd wordt tegen de jongste beslissing van het ^uitvoerend comité der Jong-Tsje- chische partij, welke hare leden niet de/ obstructie quand-même tot Dlicht stelt noch hen verbiedt om langer deel te nemen aan de verzoenmgscon- ferenties met de Duitschers. Het protest der Narodny is niet zonder beteekenis voor de Jong-Tsje- cben, want het blad bezit veel invloed en de populariteit zijner nieuwe tegen standers is er in den laatsten tijd niet grooter op geworden, zooals de laat ste verkiezingen hebben aangetoond. De radicale Tsjechen hebben Zon dag te. Praag een groote bijeenkomst gehouden, waar de nog doodmoede dwarsdrijvers uit de Kamer ook wa ren en geestdriftige ovaties kregen. De Jong-Tsjechen kregen er tegelij kertijd leelijk van langs en werden kortweg voor verraders der nationale zaak uitgemaakt. Op dezelfdei verga dering besloot men in het voorbij gaan opgemerkt algemeen een be zoek te brengen aan de dit jaar te St.-Petersburg te houden pan-Slavi- sche tentoonstelling. De Jong-Tsjechen zitten tegenover de vijandige beweging hunner radi cale landgenooten eenigszins verlegen en weten nu eigenlijk niet welken weg in te slaan. Er bestaat daarom geen geringe vrees, dat de oogenblik- kelijke verdeeldheid, waarbij d© radi calen het heft in handen hebben, tot onderwerping der Jong-Tsjechen zal leiden. In dat geval wordt de obstruc tie in de Kamer weer zoo sterk, dat de parlementaire werkzaamheden an dermaal volkomen stop komen 'e staan. Hebben de Jong-Tsjechen daar entegen den moed front te blijven maken tegenover de radicalen scherper nog zoo mogelijk dan thans dan worden, gelijk in den aanhef gezegd, von Koerber's kansen op een vruchtbaar jaar op wetgevend gebied aanmerkelijk grooter. Yenuznelti. Officieus wordt nu bevestigd, dat Bo- wen namens president Castro aangebo den heeft, de Venezolaansche douane in pand te geven voor de vervulling der verplichtingen welke het- land op zich zal moeien nemen volgens de scheids rechterlijke beslissing. Een telegram uit Washington zegt, dat de vertegenwoordigers aldaar van Engeland en Italië het niet noodig ach ten, den aanvang hunner besprekingen uit te stellen tot na de komst van den nieuwen Duitschen gezant v. Sternburg. Van een gemengde commissie schijnt men niet te willen weteniedere mogend heid afzonderlijk wil haar -eischen door haar vertegenwoordiger afdoen. De „Norddeutsche Aligememe Zeitung" zegt, dat het gerucht, als zouden Enge land en Italië besloten zijn de blokkade te doen eindigen, ondanks den tegen stand van Duïtschland, van allen grond is ontbloot. Een gewezen consul van Maracaïbo, thans te Brussel gevestigd, verMaart, dat het incident betreffende de „Panther" onjuist is voorgesteld in de berichten uit Venezuela. Het is, volgens dezen zegs man, onmogelijk, dat het oorlogsschip het Venezolaansche fort op dit punit van de haven kan hebben aangevallen, om dat de doortocht aldaar te gevaarlijk was.- Het gevecht is begonnen door het fort, dat gebruik maakte van de gevaarlijke positie van den kruiser, die was opge- stoomd om de blokkade te voltooien. Stadsnieuws. Haarlem, 22 Jan. 1903. Boycot. Men meldt ons, dat in de druk bezochte gecombineerde vergade ring van metselaars en opperlieden ge houden den 20sten Januari in het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat, besloten is den boycot uit te spreken over den metselaarispatroon, den heer H. Blom al hier, waarvan eendge architecten en pa troons in kennis zijn gesteld. Tevens werd een comité van uitvoering gekozen. De IJsquaestie. Hoewel het nieuwe bestuur van plan was geweest ijsfeesten te organiseeren, heeft het Ihans in de gegeven omstan digheden daarvan voorloopig afge zien. en wil het daarmee wachten, tot de onaangename quaestie geheel zal zijn opgelost, waartoe ook het nieuwe bestuur alle pogingen in 't werk stelt. Want dit bestuur zou niets liever zien. dan dat de zaak in den kortst mogelijken tijd werd opgelost ten ge- noege van de leden. En dit blijkt ook wel hieruit dat de 5 bestuursleden, zooals wii gistellen meldden, hun man daat ter beschikking van de leden wil len stellen, zoodra het oude bestuur een vergadering uitschrijft. Dat de leden die zeer naar eenige gezellige avondfeesten verlangen, ook gaarne zouden zien, dat de quaestie nog liever vandaag dan morgen werd opgelost, laat zich begrijpen. Het is. daarom dat wij een beroep doen op het oude bestuur, om zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen, en daarmee niet te wachten, totdat de kans op vorst voorbij is. verder dan 9.50. Daarop gin? zij naar binnen met het z.g. gouden tien tje om het ontbrekende geld daar aan te vullen, en kwam daar tot de minder aangename ontdekking dat zij was be drogen geworden. Inmiddels was de vrouw uit den winkel verdwenen met do f 9.50 die zij terug moest hebben. Naar buiten gaande vroeg zii aan de werklieden van de daar in aanbouw zijnde huizen of zij een vrouw hare winkel hadden zien verlaten, waarop deze dooi- eenige werklieden werd ach terhaald en gedwongen werd het geld terug te geven, hetgeen zij dan ook voldeed^met de bewering dat het maar f 9 was* Natuurlijk veroorzaakte het een en ander nog al beweging in de buurt. Treurig De twee gebroeders De Boer, wonende in de Zuidpolderstraat te Haarlem, vermaakten zich Woens dagmiddag op het broze ijs in Liede met schaatsenrijden. Plotseling zakten heiden er door. en niettegenstaande spoedige hulp kwam opdagen, mocht men er niet in slagen 7.2 te redden. Eenige oogenblikken later werden de lijken opgehaald. Oplichti ng. Woensdagmorgen om 8 uur vervoegde zich bij een win kelier in de Paul Krugerstraat een vrouw, wonende aan de Generaal de! Wetstraat, om een half pond suiker, j Zij gaf toen een nieuw 2 1/2-centstuk in betaling met de woorden of de win-! kelierster terug had van een goud tien-' tje Terwijl de winkelierster bezig was om uit. de lade het benoodigde geld bij elkaar te garen, kwam zij niet' Gisteren (Woensdag) zijn reeds 2 man voor de lichting 1903 zonder loting bij de militie .ingelijfd, omdat zij verzuimd hadden zich voor de militie te doen inschrijven. Tengevolge dat ver zuim moeten zij, op grond van art. 151 der militiewet, twee jaren achtereen on der de wapenen blijven. Bij den 21 en dezer te Amers foort gehouden schermwed&trijd van den Nederl. Onderofficieren-Schermbond is door de schermvereeniging der schut terij alhier behaald oen 3e prijs korps- geweer en een 3e prijs korps-degen. Gysbreght van Aemstel. De traditioneele Gysbreght en de niet min der traditioneel© bruiloft van Kloris en Roesje hebben altijd dat vooiTecht, dat ze in onzen Schouwburg veel be zoekers trekken. Veel meer. dan tien tallen tooneelw-erken. die moderner van oorsprong veel dichter dan de Gysbreght in de lijn liggen van ons hedendaagsc'he voelen en denken. Is dat misschien juist, de bron van Gysbreght's populariteit, dat hij zoo oudis? Liefde tot Vondel kan het kwa lijk wezen, want als men in onzen en- quète-lievenden tijd er een kon instel len in ons aller boekenkasten, dan zou men er de deelen van zijn dicht werken onopengesneden onder een stoflaag vinden. Of is het, omdat de menschen het stuk zoo goed kennen, en zich aangenaam getroffen voelen1 wanneer de bekende verzen worden uitgesproken ..O Kerstnacht, schooner dan de dagen" en ..Waar werd op- i*echter trouw"? Er zijn er. wars van schokkende verrassingen, die graag van te voren weten wat er komen gaat, 1 Misschien is het een van die rede nen, misschien alle samen, die de menschen naar den schouwburg drijft. Zooveel is zeker, dat zij niet behoeven te gaan om verzen mooi te hooren zeggen. Het is of vooral de dames meenen, dat hier eenvoud uit den booze is. adres aan de abdis Cla-' risse, mej. Klaassen. en aan de Reij van Burghzaten. mevr. Pauwels van Bie-ne, die het prachtige vers dat zij te zeggen had, voordroeg op deze ma nier: ,,Waarr werrd oprrechterr trrouw, dan tusschen man en vrrouw, terr werrreld1 ooit gevonden?" zoodat iedereen er den indruk van zal hebben overgehouden, dat hij nooit geweten had dat er zooveel r's in dat gedicht waren De heer Van Schoonhoven speelde als vanouds den Gysbreght en me vrouw Mann was Badeloch. Te Am sterdam was deze rol in handen van mevrouw Holtrop. die hier Rafael was en haar verzen veel mooier zei, dan de anderen. De Bode is een van de rollen, die van Bouwmeester op la Roche is overgegaan. Hij deed zijn verhaal goed. maar met minder kracht van expressie dan zijn voorganger. Daar na Kloris en Roosje. Zonder Nieuw- jaarswensch. Thomasvaer en Pieter nel hadden het over ons Vorstenhuis en over een burgemeester die den Leeuw gekregen heeft welk geval het publiek. als ons Haarlemmers niet rakende, koud liet. Denkelijk zouden de toeschouwers nog meer vexwonderd zijn geweest over de schraalheid van den wensch als zij geweten hadden, dat een van onze stadgenooten. die in den regel onze tooneelverslagen schrijft, aan het Nederlandsch Tooneel eeivjreel aardigen Nieuwjaarswensch heeft aangeboden, die betrekkin? had 00 Ilaarlemsche toestanden, maar dien het Nederl. Tooneel per schrijven van dertien Januari meende te moeten af wijzen omdat die dan gelezen had moeten worden. Is het geheugen van mevrouw Poolman en den heer Schui ne zóó kort. dat ze liet vers in acht dagen niet uit 't hoofd konden leeren? in het e.k. nummer van ..de Zater dagavond" zullen wij er nu een en an der aan ontleenen. Van de meespelenden waren vooral mej. Rika Hopper en de heer Van der Hilst als Elsje en Krelis heel aardig. De dikke boer. de heer Van Dommelen deed heel komiek ,de souffleur kreeg zijn fleschj© wijn en alles liep in orde af Geheel naar traditie. Over een jaar komen ze weerom, precies als de Enkhuizer Almanak en de goede wenschen van den lantaarn opsteker Hedenmorgen werd door het Prov. Bestum van Noord-Holland aRsier aanbesteed: lo. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieu- v.ingen aan de rijks- hoogere burger school in Den Helder, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tu' on met 31 Dec. 1904. Raming 1 2500. I Ingekomen waren 12 biljetten, j Laagste inschrijver de heerA. Krij- nen te Helder voor 2399. 2o. Het onderhonden van en het' doen van herstellingen en verniewin- gen aan de leerschool en het teeken- lckaal behoorende bij de rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 Dec 1904 3030. Ingekomen 5 biljetten. Laagste in schrijver de heer A. Rinkema alhier voor 2624. Sl'eta iï s etosï Uit hei Engelse,h van E. W. HORNUNG. 53) O ja, dat is waar zei Langholm, zich. herstellende. Toch een wonder, want wij hebben zeker ongeveer op denzelfden tijd de club verlaten, en toch zag ik u in 't .geheel nieit, tot op dit oogenblik. Severino ging op de open plaats naast Langholm zitten. Mr. Langholm, zei hij met tril lende, zachte stem, ik moet u eerlijk, iets bekennen. Ik volgde u, nadat ge de club verlaten hadt. Volgde11m ij Onwillekeurig legde Langholm den dubbelen klemtoonhet scheen alsof de rollen omgekeerd waren, een bijna al te romantisch einde van zoo'n slecht gebruikten dag. Hij kon niet anders dan een glimlach onderdrukken. Ja, ik volgde u, herhaa" -Je jon ge Italiaan met zijn eigenamdig ac cent en sympathieke stem,,en ik vraag u daarvoor excuus ofschoon ik het toch wee^r zou doen ik zal u vertellen waarom. Ik dacht dat u over mij sprak, toen ik op de club op de piano knoeide. Natuurlijk is het mogelijk, dat lilc mij vergist heb, maar t.oen u wegging, hield ik plotseling op en vroeg inlichtingen. En ze vertel den mij, dat u een vriend was van een groot vriend van mijn vriendin van Mrs. Minchin Ja. dat is waar, zei Langholm na een pauze. En Zij was een groote vriendin van mij, herhaalde Severino. Dat was alles. En hij zuchtte. Dat heb ik gehoord, zei Langholm met sympathie. Ik kan het mij best begrijpen, want ik kan bijna hetzelfde van mijzelf zeggen. Di bus reed langs het park. De twee lange rijen lichten schenen te rijzen, totdat zij elkaar ontmoetten, de twee mannen keken er naar, terwijl zij spraken. Tot heden, vervolgde Severino, wist ik niet of zij dood was of nog in leven. Zij is in leven en gezond. En weer gehuwd En weer gehuwd. Toen volgde een lange pauze, die pas verbroken werd, toen de omnibus het park al voorbij was. Ik wou u een groote gunst vra gen, zei Severino, terwijl zij Knights bridge passeerden. Zij was zoo goed voor mij Ik zal dat nooit vergeten, en toch ben ik nimmer ïn de gelegen heid geweest om haar te bedanken. Ik lag bijna op sterven en in dien tijd gebeurde het toen ik weer tot bewustzijn kwam, was zij verdwenen. Ik verzoek u vriendelijk maar met den meesten aandrang, Mr. Langholm mij haar naam te zeggen, en waar zij tegenwoordig woont! Langholm keek naar zijn metgezel in de samenvloeiing van lichten op den hoek van Sloane Street. Het blee- ke gelaat had een hartstochtelijk op gewonden uitdrukking en de ingezon ken oogen schitterden. Dat kan ik u niet vertellen, ant woordde hij kortaf. Is het uw eigen naam Goede God, neen En Langholm lachte scherp. Wil u mij zelfs niet vertellen, waar zij woont? Dat kan ik niet zonder haar toe stemming, maar als u er op gesteld is, wil ik met haar over u spreken. Er volgde geen antwoord, terwijl zij verder reden. Toen werd plotseling de arm van Langholm gegrepen en door magere vingers stijf gedrukt. Ik ben stervende, fluisterde de zachte stem heesch in zijn oor. Kan u dat niet aan mij zien? rk zal nooit weer heter wordenmisschien kan 't nog éen of twee jaren duren, misschien maar een paar weken. Maar ik moet haar weerzien en haar geruststellen. Ja, 'k heb haar liefDat wil ik niet ontkennen. Maar het komt alleen van mijn kant en ik ben stervende, en zij is weer getrouwd Wat voor kwaad zou het iemand kunnen doen, als ik haar nog eens zag? De hoLIs oogen stonden vol tranen. Nog meer tranen klonken u'it de holle stem. Langholm was innig geroerd. Beste vent, zei hij, ik zal het haar doen weten. Neen, neen niet dat laat ste natuurlijk. Maar ik zal dezen avond nog direct naar haar schrijven, zou dat niet goed zijn? Severino bedankte hem met een zwaren zucht. Oh. ga niet heen, voegde hij erbij, toen Langholm opstond. Ik zal niet meer over haar spreken. - Ik heb mijn hotel in deze straat, verklaarde Langholm voorzichtig. En dit is mijn adres, voegde de ander erbij, terwijl hij een kaartje uit zijn zak nam en het aan Langholm overhandigde. Als u medelijden niet mij heeft, laat mij dan hooren van u, zoodra u bericht heeft van haar. Langholm aarzelde op straat, totdat de omnibus, die hij verlaten had, niet langer ite onderscheiden was door de algemeene drukte in den doorgang. Het adres op het kaartje was dat van het pension, waar hij dien avond had aangebeld. Hij verheugde zich er nu over, dat hij niet zelf Severino had opgespoordzijn verwaandheid zou er maar door toegenomen zijn. Aan een kant voelde hij zich nu meer aan getrokken tot den armen, openhart/igen jongen, die nog zoo kort geleden het slachtoffer was geweest van ziin on rechtvaardige en ongegronde vermoe dens. Het deed hem goed aan hem te denken, zij hadden als 't ware een verbond gesloten een nieuwe bond van sympathie of jaloezie, zoo nieit van beiden was ontstaan. Maar Langholm was niet in Londen om een anderen man sympathie of vriendschap te be tonnen. Hij was in Londen enkel en alleen voor zijn eigen, groote kwestie, waarvan niemand hem mocht afbren gen. Daarom was hij voorzichtig ge weest omtrent zijn verblijfplaats ofschoon niet voorzichtig genoeg en daarom wachtte hij tot de omnibus uit het gezicht was, alvorens zijn hotel binnen te gaan. De oud-Londenaar had vergeten h'oe weinig geschikte ho tels er in Sloane Street waren. Een moeilijke vier en twintig uur stond hem te wachten. Zij begonnen heel goed met de on verwachte ontdekking, dat een hij zon der knappe autoriteit op het gebied van misdaden en misdadigers, die, toen hij in Londen woonde, een goed vriend van Langholm was geweest, nog in de stad was. De auteur ging dien avond naar zijn huis, hoofdzake lijk omdat het niet langer dan tien minuten van heit Cadogan Hotel af was, en met weinig hoop hem thuis te zullen treffen Toch was zijn vriend wel thuis hij had zooeven zijn nacht lamp aangestoken en heette Langholm zoo hartelijk welkom, dat Langholm hem direct zijn vertrouwen schonk. En de man, die alle detectives in Londen kende, lachte dezen dilettant niet uithij glimlachte alleen maar. Ik zal u zeggen, wat ik doen kan, zei hij ten slotte. Ik kan u een kaart geven, die u toegang zal verschaffen in het Black Museum op het New Scot, land Yard, waar zij u een'ige reliquien zullen laten zien, die betrekking heb ben op den Minchin-moord. vV.ordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1