Confituur- koek. f 1 en 50 Ct. per stuk. PRIJZEN: Uit de Omstreken. Heemstede. Eenige dagen geleden plaatsten wij een berichtje over de aanranding, op den weg naar Heemstede, van vier meis jes. De burgemeester van Heemstede heeft met zijn gewone energie onmid dellijk een nader onderzoek ingesteld en bericht ons nu als volgt- „Vier meisjes van 14 a 17 jaar keerden Zaterdagavond na hun werkzaamheden tegen half 8 van hunne bleekerij onder vroolijk gezang langs den Binnenweg naai- Haarlem terug. Plotseling werd een harer door een opgeschoten jongen, die zich met een kameraad aan den weg had neergelegd, bij den voet gegrepen. Zij is echter niet gevallen, maar natuur lijk wel geschrokken. Meer is er niet ge beurd. De jongens waren onbekend, 't Blijkt dus een kwajongensstreek te zijn geweest. Een aanranding van 4 meisjes door 2 jongens op een weg, die op dat uur niet eenzaam is. is dit feit althans moeielijk te noemen. Wilt u van het bovenstaande in uw blad melding maken, dan zult u „ang stige" personen daarmede allicht rust bezorgen". Het spreekt vanzelf, dat wij aan dat verzoek gaarne voldeden. Het schijnt dus, dat een van de meisjes tegenover onzen berichtgever, de zaak wat had op gesierd. Bennebroefe. De schuldenlast dezer gemeente be droeg op 1 Januari f 10.250, waarvan f 354~37A rente werd betaald en waar van alle jaren f 950 wordt afgelost. Yelsen Bij de heden gehouden aanbeste ding van het ophalen van vuilnis te IJmuiden voor den tijdJ van 3 jaren waren ingekomen 7 inschrijfbiljetten, a'» volgt: T. Beenhakker voor f 2389 per jaar. H. B. Boon, f 2100 per jaar. G. Zegel, f 1990 per jaar. W. Snijders Blok, f 1975 p. jaar. A. Braam, f 1495 p. jaar. A. Nieman, f 1455 per jaar. W. Braam f 1452 per jaar. Dit werk werd gegund aan W. Braam, als zijnde de laagste inschrij ver- Op 1 Januari 1903 bedroegen de schulden, dezer gemeente 1 48.400 Santpoort. De ruïne van Brederode werd in het 4e kwartaal 1902 bezocht door 516 personen. In het geheele jaar 1902 werd de ruïne bezocht door 12505 per sonen. Haarlemmermeer. De weduwe van den alombekenden dichter en kindervriend Dr. J. P. Heije, zal Vrijdag a.s. in 't familiegraf te Abe- nes worden bijgezet Voor de 6de maal zal de grafkelder weder geopend worden. De bestellers ten postkantore Haarlem mermeer worden van rijkswege van rij wielen voorzien. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per reeel. FIJNSTE DELICATESSE. Verkrijgbaar bij de voornaamste comesti- bleshandelaren. Binnenland. Atjeh. De „Deh Ct." ontving den 26en en 27en December de volgende telegrammen uit Koeta-Radja: De derde echtgenoote van den preten dent, favorite Potjoet Moerong en diens zoon toeankoe Brahim, in Pidië opgevat. De gevangenneming van Sultan's eenig- sten zoon en derde vrouw, benevens T. di Kroeëng Tjoembo met vijftien volge lingen, geschiedde door majoor Van der Maaten, die op spionnenbericht met ma rechaussee, infanterie en cavalerie de kampong Lho Peumeula omsingelde. Het geheele gezin des Sultans is thans in onze handen. Een zuinig beheer? Onder dit opschrift schrijft de Tel. In onze kolommen hebben wij her haaldelijk over de aftreding van den hoofdcommissaris van Politie gespro ken. Van betrouwbare zijde kwamen in den laatsten tijd berichten tot ons, die op die aftreding een zeer eigen aardig licht werpen. Volgens die berichten zou de Burge meester meer aandeel aan de aftreding hebben gehad dan wij vermoedden. De j Burgemeester moet namelijk buitenge woon ontstemd geweest zijn over het antwoord van den heer Franken in de bladen op het artikel van den ambte naar bij het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht alhier, Mr. J. A. Höfelt, betreffende het premiënstelsel bij de politie. Dat geschiedde in de maand. Augus tus. Dat de Burgemeester over 't openlijk bespreken van deze kwestie in de dag bladen zeer boos was. bleek nog twee maanden daarna bij de behandeling van de begrooting in den gemeente raad m het laatst van October, toen hij met een stem trillende van toorn zijn afkeuring over dat optreden van den heer Franken te kennen gaf. Wat daarna is voorgevallen tus- srhen den burgemeester en den heer Franken, hebben wij niet te weten kunnen komen, maar zooveel schijnt zeker, dat de Burgemeester bezwaar heeft gemaakt het verlof van den heer Franken te verlengen, en de genees heeren den heer Franken daarna, als ongeschikt om den dienst te hervatten, hebben afgekeurd. Met nog eenige maanden verlof en een strenge rustkuur ware er mis schien kans geweest den heer Fran ken als hoofdcommissaris van politie te behouden, terwijl hem nu, nadat lüj slechts enkele jaren in gemeentedienst heeft doorgebracht, op ruim 40jarigen leeftijd een pensioen van f2400 moet worden toegekend. Ook bij d'ie pensionmeerihg doet zich een zonderling incident voor. De af keuring had een paar maanden gele den plaats, in November of begin De cember. De verloftijd van den heer Franken was 1 Januari om. Hij had dus of ontslag aan te vragen tegen dat tijdstip, of verlenging van verlof. Wat is nu gebeurd? De heer- Franken vroeg inderdaad zijn ontslag aan de Koningin, maar tegen 1 Februari 1903 en vroeg gelijk tijdig nog een maand verlof aan den Burgemeester, wegens ziekte. Wij kunnen ons het standpunt des heeren Franken wel verklaren. Door éen maand langer te blijven, in het nieuwe jaar geniet hij n'iet al leen gedurende die maand zijn volle tractement, dat ruim het dubbele be draagt van zijn pensioen, maar hij geniet nu verder voor zijn geheele le ven een vol jaar pensioen meer, om dat het ingetreden jaar voor een vol jaar telt. Dat wij deze regeling den heer Fran ken wiens verdiensten wij waardee- ren, wel gunnen, spreekt van zelf. maar er zijn ook gemeentebelangen in het spel en gevraagd mag worden, of zulk een regeling wel te verdedi gen is vair het standpunt der gemeen te. Wij gelooven het niet. Reeds meer dan een half jaar geniet de heer Franken zijn volle tractement, terwijl hij ziek fis. Hem nu nog daar enboven de gelegenheid te geven, zijn pensioen-aanspraken, die toch al niet gering waren, met nog een jaar dienst tijd te verhoogen, zonder dat hij daar voor een dag dienst verrichtte, getuigt o.i. niet van een juist inzicht in het gemeentebelang, allerminst van een zulinig beheer der gemeentefmanciën. De aanvraag om ontslag heeft de Koningin natuurlijk aan den Burge meester gezonden om advies. Dat deze er op adviseert, uitsluitend met het oog op den politiedienst, zouden wij kunnen begrijpen, indien aan dat ont slag niet verbonden ware een voor t pensioenfonds der gemeente zeer be zwarende uitkeering. Waar nu dit laatste het geval is. en dus zeer waar schijnlijk de zaak ook om advies is ■■-pweest in handen der pensioencom missie uit den Raad, kunnen wij ons niet begrijpen, hoe deze heeft kunnen medewerken te adviseeren, om het tijd stip voor het ingaan van het pensioen een maand later te stellen dan strikt noodig was. Wat licht over deze zaak zouden wij werkelijk niet overbodig achten. Lastige toestand. In 't begin der vorige week is bij Schokland door den sterken Oosten wind aan den grond gekomen het ijze ren tjalkschip genaamd „Nieuwe Zorg", van schipper G. Otter, geladen me» turf voor Zaandam. Door de aam- houdende vorst is clit schip rondom in het ijs geraakt, zoodat er nu geen mogelijkheid bestaat het uit dezen be narden toestand te redden. Men kan denken, dat de omstandig heden. waarin zich gedurende een week de opvarenden bevinden, niet erg benijdenswaardig zijn. Zondag hebben enkele burgers en schippers van Kaïnpen zich met het motorschip Eendiacht van den heer G. J. de Jong. naar het eind van het Ganzendiep begeven, en van daar per schaats naar het schip, om te verne men den toestand van bevolking en vaan-tuig. Het bleek dat er aan niets gebrek was. ook rïiet aan consumptie. Deze week hoopt men pogingen te doen om het vaartuig uit het ijs te krijgen. Zoo dit vruchteloos mocht zijn. wat wel haast zeker is. zullen de opvarenden het verlaten. Schip en lading zijn niet verzekerd. Toch niet. Een renteniertje uit Batenburg van 67 jaren had zich in het hoofd gezet te trouwen met een 62-jarige weduwe aldaar. De ambtenaar van den Bur gerlijken Stand werd eenige dagen van te voren gewaarschuwd, opdat 1e noodige stukken klaar waren. Daags voor zijn ondertrouw kwam hij zeg gen, dat hij vooralsnog van zijn voor nemen afzag, doch 's avonds van dien zelfden dag verklaarde hij, ,,dat het er nu toch maar door moest" en diens- voigens werd het paartje den volgen den dag in ondertrouw opgenomen. Maar ook nu was het nog ver van lachen, zooals de bruid uit het spreek woord zegt. Het bruiloftsmaal, bestaande uit 'dikke paling en eieren, bekwam den bruidegom zoo slecht, ,,dat hij er nu toch maar voor goed van afzag." En aldus geschiedde. Branden. Maandagavond omstreeks half ze- veu ontstond door eene tot nog toe onbekende oorzaak een uitslaande brand in een dubbele woning aan don Wolfskuil te Hees, bewoond door den landbouwer Otten en den arbeider Lam. De vlammen namen in korten tijd zoo toe, dat aan blusschen niet te denken viel, ofschoon de brand spuit uit Neerbosch daartoe nog alle moeite aanwendde. De» inboedel van beide gezinnen is nagenoeg totaal verbrand en eene koe van Otten in de vlammen omge komen. De inboedel van Otten is ver zekerd, doch die van Lam, een huis vader van 10 kinderen, niet. Te half acht brak Dinsdagavond te Leiden brand uit in de woning van der. heer T. J. Boudie, hoefsmid aan de Varkensmarkt. Het woonhuis en tie smederij zijn geheel uitgebrand, ook veel van den inboedel ging verlo ren. Huis en inboedel waren verze kerd. Ongeluk. Te Culembong was eene dame bezig handschoenen met naphta te reinigen. Door een theelichtje, dat op tafel stond, raakte het fleschje naphta in vlam, als mede de handschoenen, die zij aange trokken had. Zij bekwam ernstige brand wonden aan handen, armen en hoofd. Rijksverzekeringsbank. De minister van bimnenlandsche za ken brengt ter kennis, dat in de aanstel ling van administratieve ambtenaren en van agenten bij de Rijksverzekerings bank thans in zooverre is voorzien, dat op verdere sollicitaties naar die betrek kingen voorshands niet meer kan wor den gelet. (St. Ct.) De -moord in de Czaar Peterstraat Dat de justitie den schrijver van de bekende dreigbrieven nog .niet in handen heeft, kan blijken uit het feit, dat vrouw- Verhoef, te Bussum, jl. Vrijdag wederom een dergelijken brief ontvangen heeft, welke, naar veirzekerd wordt, met het schrifx der vorige brieven geheel over eenkomt. De zaak is uit. Men deelt mede, dat de Consul-gene raal van Turkije het bedrag der schuld, waarvoor men hem te Rotterdam in de gijzeling wilde stellen, heeft afgedaan, zoodat die zaak hiermede is beëindigd. Een hollende stier. Woensdagmorgen bij het lossen van een wagen stieren op het goederenter- rein S.S. te Venlo sprong een stier uit dien wagen, liep in diolle vaart van daar naar het emplacement, gevolgd door eene massa nieuwsgierigen. Nie mand durfde het wagen het dier te naderen, daar. als men er kort hij was. het in dolle vaart on de menigte instoof. De rijks-gemeentepolitie spoe dig ter plaatse zijnde maakte hieraan een einde, door het dier een tiental schoten in den kop te jagen, waar door het beneveld werd en daarna door middel van touwen kon worden gevangen Door een goed getroffen slag plofte het daarna op den grond neder en werd op de plaats afgemaakt. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dr. Schaepman. De katholieke pers wijdit uitvoerige artikelen aan dr. Schaepman, waarin eerbied spreekt en groote droefheid over het verscheiden. Uit „Het Centrum", dat in rouwrand verschijnt citeeren we de volgende uit spraak: „De levensgeschiedenis van dien mach tigen voorganger is de geschiedenis van het katholieke Nederland gedurende de laatste twintig, vijf en twintig jaren. Wat al vraagstukken werden door hem behandeld, besproken, beschreven! Wat al licht spreidde hij met zijn geniaien geest, zijn welsprekend woord, zijn ko ninklijke pen over de groote quaesties van zijn tijd! „Hij was een baanbreker. „Met zijn reuzenkracht ruimde hij de moeilijkheden weg, die den vooruitgang onzer partij moest belemmeren. Van de groote hoogte zijner zeldzame talenten zag en overzag hij de maatschappelijke en staatkundige dingen, en onwrikbaar in zijn overtuiging, kon geen tegenslag, geen gewriemel om hem heen, hem ooit afhouden van de taak, die hij zchzelven had afgebakend. De nieuwe tijden brach ten nieuwe eischen; en het is de onster felijke verdienste van doctor Schaepman, da.t hij die eischen gekend, begrepen heeft, dat hij zijn schitterende gaven aanwendde, om wat er goed en recht vaardig was in deze verlangens te be vredigen. Het biad besluit: Maar toch, „hoe geducht strijder hij zich toonde, was hij ook een voorbeeld van verdraagzaamheid. Aan alles wat zweemde naar kleinzieligheid, naar in tolerantie had hij, de „zwartste der zwar ten", een hartgrondigen afkeer. Zijn op treden verruimde, verfrischte het poli tieke leven. En daarbij was deze „ultra- montaan" ook de meest eerlijke en loyale vaderlander, dien men zich denken kan. Rome en Nederland, Nederland en Rome, hij vereenigde ze beide in dezelfde liefde, hij was het levend bewijs van de oude waaTheid, dat Kerk en Staat in de beste harmonie kunnen samengaan, wanneer slechts de goede christelijke geest we derzijds woord en daad beheerscht". „De Tijd" waardeert hem als dich ter en redenaar, om dan Schaepman le teekenen als politieke persoonlijk heid. Het blad brengt in herinnering, dat de meerderheid der katholieke mede leden in de Kamer en ook de redactie van De Tijd zelf, vaak meeningsver- sohil met dr. Schaepman hadden. „Dat in politieke zaken meermalen ernstige meeningsverschillen zijn voor. gekomen tusschen hem en de meerder heid zijner katholieke medeleden dat ook ,,De Tijd", tot wier hoofdredactie en mede-arbeiders dr. Schaepman ja ren lang behoord heeft, zich in latere tijden meermalen genoodzaakt heeft gezien, zijn politiek te bestrijden, is ten zaak van algemeene bekendheid en welke ook hier. in dit kort woord, niet geheel onvermeld mag blijven. Terwijl wij ons in den geest bevinden aan zijn doodsbaar, achten wij het ze ker niet het geschikte oogenblik, op dit onderwerp, hetwelk bij velen onzer. katholieken, pijnlijke herinneringen wakker roept, nader in te gaan. Bij het graf mogen hij ons en bij anderen, die bi' alle voorgekomen punten van verschil, ons steeds gedurende het ge heele levtn van dr. Schaepman met hem door eenzelfde geloof en éenzelfde liefde lot de zaak der kerk verbonden hebben gevoeld, alle herinneringen aan vroegeren strijd rusten en de gedachte zich richten niet op datgene, wat ons heeft verdeeld, maar uitsluitend op datgene, wat ons 'in dit rijke leven heeft veffenigd." Ook ..De Maasbode" zinspeelt hierop. „Dat dr. Schaepman in de politiek andere inzichten had dan de meerder heid zijner geloofsgenooten. en dat hij dikwijls diepgaand verschil van ge voelen had met talentvolle politici als wijlen den ook door hem zeer hoogge. schatten mr. Bahlniann, ja met zijn eigen vrienden als dr. Nuijens en Thijm, is bekend. Het is thans de plaats niet. in resumtiën te treden van dr. Schaepman's politieke loopbaan. Ons blad heeft meermalen getoond, het. gelijk de meeste onzer Kath. land- senooten, in vele opzichten niet met zUn staatkundige opiniën eens te zijn en het heeft zulks steeds gedaan, rond borstig, ruiterlijk en met open vizier, wat ook bij den bestredene, vierkante, kloeke figuur als hij was, de achting wegdroeg, die men den eerlijken te genstander toedraagt. „Zonder ons dus aan deze droeve lijkbaar in een politieleen terugblik te verdiepen, mogen we ons bepalen tot de erkenning, dat met dr. Schaepman is heengegaan de talentvolste afgevaar digde der Kath. partij, van wier Ka merfractie hii m den laatsten tijd. sinds het heengaan van den lieer Dob helman, het presidium waarnam." Ook andere bladen dan de katho lieke wijden artikelen aan dr. Schaep man. die vol waardeering zijn over den grooten staatsman. De N. Rott. Courant zegt o. a.: ..In dë politieke geschiedenis van Nederland zal zijn naam bewaard blijven. Al genoot hij beurtelings gunst en ongunst, al werd hij gisteren gevierd en heden gesmaad, steeds was hij de man van beteekenis. eene fi guur onder hen, die in ons parlement het meest op den voorgrond treden. Een man, die voor zich innam door de eigenschappen van heel zijne per soonlijkheid en meesleepte door zijne welsprekendheid". Het „Vaderland": „Er zijn weinig mannen in ons land wier dood zulk een leegte zal la ten. Want niet enkel voor zijn ge loofsgenooten, niet alleen voor zijne politieke vrienden, is Schaepman's dood een slag .dien men niet spoedig te boven komt. „Met dezen Roomschen priester, die ver van zijn vaderland stierf in de stad, die hem heilig was. is een stuk Nederlandsch volksleven heengegaan. Zijn breede figuur, populair in de ver ste hoekjes van 't land. was den Pro- testantschen Nederlander de belicha ming van een veerkrachtig Katholi cisme; deze stoere strijder heeft veel gedaan ten bate van zijn kerk. maar daarvan was zijn optreden ziin „le zen' 'heel Nederland door. zijn schrij ven en dichten, in 't kort alles, waar in hij zijn eigen forsche persoonlijk heid kon leggen, het voornaamste en het doeltreffendste. „Want daar gin? van dr. Schaep man een eigenaardiger! invloed1 uit, dien men misschien niet bekoring mag noemen: te velen waren er. die hij volstrekt niet bekoorde; maar die hij toch pakte en boeide. ..Het past niet. aanstonds na het af sterven van een- man als dr. Schaep man te wijzen op de zwakke punten, die ook in hem waren aan te wijzen; politieke en wetenschappelijke ver deeldheid heeft hier te zwijgen; bij de baar van dezen machtigen tegenstan der spreekt de andersdenkende zijn woord van hulde en respect, ontbloot het hoofd en zwijgt". ..De Nieuwe Courant merkt o. a. op: Schaepman is „krachtens zijn we zen en uit den aard van zijn beroep een bestrijder van de liberale begin selen geweest, zijn leven lang. Maar zijn politieke tegenstanders mogen niet vergeten, en hebben ook niet. verge ten! zijn persoonlijke beminnelijkheid werkte' daar trouwens toe mede dat hij een onzer NecLerlandsche mannen van beteekenis is geweest en dat zijn invloed op ons volks- en Staatsleven voor een deel ook door hen kan wor den gewaardeerd. „De Standaard" treurt over het ver lies van dezen man, die» ook voor dit ministerie een kracht was: „Schaepman behoorde dan ook aan heel het land. Als dichter van ongemeen talent; al schrijver van groote superioriteit; maar bovenal als politiek man. Hij was een der leiders van de Roomsche Staatspartij, een man die in meer dan een opzicht op politiek gebied een woord van groot gewicht heeft gesproken. De man, die gevoelde en het ook uitsprak, dat de Roomische Staats partij een zelfstandige organisatie behoefde en niet kon buiten een eigen program. De man, die vooral in de hitte van den schoolstrijd, maar ook op zoo menig ander gebied met de anti-re volutionairen in de Kamer trouw sa menwerkte; die volijverig was en - al was dat in de laatste jaren minder hel geval een machtigen invloed oefende op zijn partijgenooten. Het is nog niet de tijd om de vele verdiensten, die dr. Schaepman bezat vast te stellenmaar dat zijn heen- gaar. een verlies is, gevoelt het gan- sche land. Een der veteranen is aan onze Ka mer ontvallen; een staatsman met scherpen politieken blik, die zijn va derland vurig liefhad, en het getrou welijk heeft gediend. Ook deze ledige plaats zal moeilijk worden vervuld." Ter verklaring der mededeeling in het telegram uit Rome,dat dr.Schaep- man in „het gewaad der Francisca nen begraven wordt", deelt Het Cen trum mede: Zondag vóór acht dagen werd mgr. Schaepman door pater Othon, defini- tor-generaal der Franciscaner-orde, in den derden regel van St. Francis- cus opgenomen. „Ik wil in het habijt der Tertiarissen ter aarde worden be steld. Want ik ben niet waard in de priesterkleeren te worden begraven," zeide Schaepman. Reuter's bijzondere dienst tei Rome deelt nog mede: De begrafenis van dr. Schaepman is vastgesteld op Vrijdag. Het .ijk is tentoongesteld in de kapel van het klooster der Zuster-mlissio narissen van den H. Franciscus, waarin Schaepman overleden is. Talrijke no tabelen, ongeveer de geheele Neder- landsche kolonie, en vele hooggeplaat ste personen uit het Vaticaan plaats ter hunne namen in de neergelegde registers. Voor zijn overlijden sprak Schaep man den wensch uit te Rome begra ven te worden. Te Venhuizen is een 6-jarig zoontje van P.; te Enkhuizem een 9jarig van W. ver dronken in een wak. IJS Uit Werkendam Drijf ijs over ruim de helft der breed te stoombootdienst F op Smit en Co. noggeregeld. Blijft de vorst aanhou den. dan zal de vaart spoedig weer gestremd zijn. Uit Schoonhoven De Lek is overdekt met drijf ijsde pont 'is van de reep de overtocht ge schiedt met roeibooten. maar zeer moeilijk. Uit Lexmoxid De rivier is nu geheel en al overdekt met drijfijs. Overtocht per roeiboot gaat hoogst moeilijk. Uit Vreeswijki Heden worden voor beide schutslui zen de schotbalken neergelaten, zoo dat opnieuw de scheepvaart gestremd is. Uit Ochten Het ijs is sterk toegenomen en be gint voor opvarende schepen hinder lijk te worden Uit Woudrichem Het drijfijs. dat door de Maas wordt afgevoerd, is heden veel verminderd, daarentegen is het in de laatste uren op de Waal belangrijk toegenomen. Zeilschepen worden niet meer gezien. Bij aanhoudende vorst is het te vree- zen, dat binnen éen of twee dagen ook de stoomvaart zal moeten worden ge staakt. Uit Aineide a.d. Lek De rivier gaat overdekt met drijfijs heden kwamen nog enkele sleepboo. ten met schepen op en afoverigens is de scheepvaart gesloten. Stoomboot- dienst CulemborgRotterdam wordt nog uitgevoerd. Overtocht met roei booten moeilijk, 15 cent de persoon. Uit Hardinxveld Vannacht is het drijfijs in de Mer wede zoo sterk toegenomen, dat de rivier heden weer overdekt gaatde lichter aan 't stoombootenveer is nog niet weggenomen. Uit Nieu w-Beier land In het Spui gaat heden eenig l'icht drijfiis, hoofdzakelijk langs den lin keroever. Uit Gorinchem: Heden was de Merwede over de geheele breedte met nieuw drijfijs bedekt, ook zwaar ijs komt de Maas af en wordt nu hinderlijk voor de scheepvaart. Het ijs op het Merwede-Kanaal is in den afgeloopen nacht door een stoom- pont gebroken. Heden was het Kanaal weder bevaarbaar. Uit Vianen: Rivier gaat voor 3/4 overdekt met zwaar drijfijs. Overtocht, die nog per roeiboot plaats heeft, wordt zeer moeie lijk. Te Vreeswijk zijn, de scho tb alken aangebracht en scheepvaart iis nu ge heel gestremd. Uit Hardinxveld: Sedert vannacht is het drijfijs in de Merwede voor onze gemeente zóó sterk blijven toenemen, dat de rivier heden weer overdekt gaat, De scheepvaart, die vandaag reeds zeer werd belemmerd, zal heden,, wat de zeilvaart betreft, ze ker gestremd zijn, Het water blijft val len. Inbraak. Uit Zomeren meldt men: Ten huize van twee bejaarde lieden alhier is in den nacht ingebroken en diefstal gepleegd. Men heeft In den kel der weten te komen, en heeft zich mees ter gemaakt van een som van f 185, die aldaar in een ketel was opgeborgen. Letteren en Kunst. Mevr. AndréMeuwissen, de gaarne geziene actrice van het Grand Théatre, die sedert langen tijd ongesteld is, gaat niet vooruit, integendeel, haar toestand wordt met den dag meer zorgwekkend, zoodat men het ergste vreest. Op het banket, dat Zondag j.l. in het „Hotel de Rome" te Berlijn aan Maurice Maeterlinck, ter gelegenheid van de op-, voeringen van diens „Monna Vanna" werd aangeboden, waren veel bekende personen van de Berlijnsche kunstwereld tegenwoordig, o. a. Luding FuMa, Her mann Sudennamm, Tereslna Geszner, Rosa Bert ens, Luise Dumont, Gabriele Reuter. Otto Sommerendorff, Klara Vie- big, Max Klein, Kruse en burgemeester Reicke. Sudermann dronk den Belgi schen dichter in welgekozen woorden het welkom toe. Rechtzaken Verduistering van effecten. Het Openbaai' Ministerie bij de recht bank te Arnhem eischte tegen den be klaagde Martens wegens verduistering van effecten anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van dein tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. Onttrekking van een kind aan het wetteiyk gezag. Voor de rechtbank te Rotterdam stonden Dinsdag terecht G. Boer, 53 jaar, landbouwer, en J. D. Boer, 31 jaar, koetsier,beiden te Schiebroek. die te zamen en in vereaniging en in gemeenschappelijk overleg te Schie broek opzettelijk den minderjarige G. Boer, geboren te Schiebroek 13 Maart 1S93, zoon van den tweeden bekl.. tij dens eene echtscheidingsprocedure krachtens beschikking der rechtbank van 7 April 1902 aan de moeder toe vertrouwd en die oorspronkelijk bij deze verbleef, aan het alzoo wettig over hem gestelde gezag der moeder hebben onttrokken, door van af 3 Aug. 190217 October 1902 in de woning van den len bekl. te doen verblijven en door gedurende dien tijd bij herha ling te weigeren dat kind af te geven op 2 October 1902 aan den deurwaar der F. M. Lorwa en op 17 October aan M. C. de Bruijn en C. van Vliet Jr., die het namens de moeder kwa men opvorderen. Uit liet verhoor van bekin. bleek, dat het knaapje uit eigen beweging gegaan was van zijne moeder te Over- schie naar zijn grootvader te Schie broek. wegens minder goede behande ling. Toen den 17en Oct. de justitie en rechter-comnüssaris op het erf van den len bekl. ie Schiebroek kwamen, was. zoo werd door het O. M. in her innering gebracht, het kind in het hooi verborgen en de rijksveldwach ters waren genoodzaakt met hun re volver te vertoonen ,het kind op te eischen. De eisch luidde 1 maand gevange nisstraf voor ieder, op grond van art. 279. waarbij het O. M. het verzet uit een menschelijk oogpunt verklaarbaar ackite. De verdediger, mr. E. S. Hollander, concludeerde tot vrijspraak. Pleiter was het niet eens met de appreciatie van het feit. De weigering om af te geven ,is niet in strijd met de Straf wet. Voor onttrekking is noodig eene wijziging in den toestand, die hier niet heeft plaats gehad. De moeder was niet bekleed met wettig gezag, zoo lang de scheiding niet was uitgespro ken. Voorts voerde pleiter aan. dat het feit niet valt onder art 279, omdat het vonnis niet was gegaan in kracht van gewijsde, terwijl spreker als laat sten grond aanvoerde, dat de afstand van het kind niet was geschied op verzoek van den moeder. Uitspraak over 14 dagen. Be manslag te Enschede. Het gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep behandeld de zaak van A. D. A. D. was door de rechtbank te Almelo, wegens mishandeling met doodelijk gevolg gepleegd op den po litieagent De Ruiter te Enschedé, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. De beklaagde hield zijn onschuld staande, maar als een verzwarende omstandigheid deelde de advocaat-ge neraal mede. dat bekl. bij zijn trans port naar Arnhem de woorden had geuit: „Ais ik nou nog eens vier jaar had". Er werd' bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. Valsclie verzekering bij overlijden Voor de rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht R. Steenber gen. beklaagd van valschheid in ge schriften. De aan hem ten laste gelegde feiten komen hierop neer. In 1898 had hij gesloten bij de Alg. Friesche Levensverzekering-maat schappij een verzekering op liet le ven van een zekeren Rokus Blom West broek, die toen zeer ziekelijk was en van wien het was te voorzien, dat hij spoedig zou sterven. Hij liet de aanvraag tot verzekering evenwel teekenen door een 16-jarigen barbiersbediende aan wien hij had ge zegd, dat deze er geen kwaad mee kon. In plaats van den zieke Westbroek werd door den geneesheer der maat schappij gekeurd de-" gezonden bar biersbediende. die ook de zoogenaam de geneeskundige verklaring met den naam van Westbroek teekende. Toen Westbroek in 1899 was overleden, maakte bekl. een valsche quitantie op en teekende die met den naam van een familielid' van Westbroek. Ou die quitantie ontving bekl. f 200 bij den hoofdagent der maatschappij. Derhalve was aan bekl. naast het doen opmaken van valsche stukken ten laste gelegd de gebruikmaking dier valsche geschriften. Beklaagde ontkent absoluut alle schuld. Hij zeide van het geheele ge val hoegenaamd niets te weten en het geld in ontvangst te hebben genomen van een onbekende vrouw. Bekl. be weerde zelfs, dat hij den naam van den barbiersbediende, die bij hem in betrekking was (bekl. is barbier) niet heeft gekend. Dit jongmensch heet J. F. Kloek. Hij had zich bij de keuring uitgegeven voor Rokus Blom Westbroek. Uit bet getuigenverhoor kon worden opgemaakt, dat deze Kloek, benevens diens moeder, niet onbekend zijn met de feiten, die aanleiding gaven tot de vervoleing van dezen beklaagde. Het verhoop d!er elf gedagvaarde getuigen benevens van de heeren Gart- sen en Engelgeer als schriftdeskundi gen. nam den geheelen dag in beslag. Tot een bepaalde conclusie, aan wien de. onderzochte handteekening moesten worden toegeschreven waren de deskundigen niet gekomen. Het O. M. bij monde van mr. Bosch van Oud-Amelisweerd meende, dat be wezen was het uitlokken van valsch heid in geschrifte door dezen bekl. en het gebruik maken van valsche ge schriften, bij dagvaarding ten laste gelegd, ofschoon evengoed de tenlaste legging had kunnen zijn oplichting. Gerequireerd werd veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. Lam berts Hurrelbrinck wees als den eigen lijken schuldige aan ook in straf-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2