NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAP Meestgelezen Dagblad Sn Haarlem en Omtcreken. In de schaduw m den Bsod, "20e Jaargang Dinsdag 27 Januari 1903 Xo. 6005 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het gekeele Rijk, pei/3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.02Va Geïllustreerd Zoüdagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Va de omstreken en franco per post. 0.45 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks? behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G, L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Maartci«.8 Dagblad va» 27 Jan. Ppp O. a. Het aftreden van graaf' BaLles- trem, Eene interpellatie ii» de Fr an sc be Kamer. Kolonel Lyncli ter dood veroordeeld, Stukken van den Raad. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Chamberlain, van Potchefstroom ko mende, arriveerde te Ventersdorp op zijn doorreis naar Mafeking. Hij werd verwelkomd .door De la Reij, en die En gelse he en 'Hoillaindscbe bevolking, die te paard of in Kaapsche karren was ge zeten. Antwoordende op een adres van de inwoners, verklaarde1 Chamberlain verheugd te zijn over de aanwezigheid van De la. Rey, en wenschte hij de be woners geluk kameraden te zijn van een zoo groot en ridderlijk man. 1-Iij zeide te hopen, dat allen zijn vrienden waren- We hebben een goeden strijd: igevoerd, er is niets aan beide zij den waarover men zich behoeft 'te schamen. Laat ons, nu de strijd voorbij is, vrienden zijn. Ik be loof, ais gij loyaal zijt, een nieuwe re geering, die uw vrijheden zal handha ven. De Daily Chronicle verneemt uit Gerieve, dat die commissie uit liet En- gelsche departement van koloniën be kend maakt, dat aan Zwitsersche meis jes 100 tot 200 plaatsen in verschillen de takken van handel en bedrijf in Zd.- Afiika worden aangeboden, de sala rissen zijn driemaal zoj groot als de Zwitsersche en de overtocht naar Zd... Afrika'wordt, voor haar betaald. De meeste betrekkingen, die aangeboden worden, zijn te Johannesburg en Pre toria, waaronder eenige zeer winstge vende. op de g 0 u v en ïem entsb ure a u De Zwitsersche bladen waarschuwen de meisjes geen aanbiedingen aan te nemen, alvorens volledige inlichtingen te hebben ingewonnen. Engeland. Te Shrewsbury werd in November bij de verkiezing voor een lid van den ge meenteraad een liberaal door een con servatief verslagen». De liberaal teekendie echter verzet aan, omdat de conservatief met omkooperij te werk was gegaan. Dit is waar gebleken. Waar de wet den candidaat slechts toe liet een 28 pd. st. voor verkiezingsuitga ven te besteden had de conservatief 60 pd. st. aan zijn agent ter hand gesteld. En deze had er 0. a. eenvoudig -stem men voor gekocht. Waarschijnlijk zal de conservatief aftreden en de zaak nog ver volgd worden. De „Westminster Gazet- te" vreest, dat dergelijke verkiezings praktijken meer voorkomen. Kolonel Lynch is'tea* dood ve:oor- deeld. Men mag echter verwachten, dat de koning genade zal vettieenen. Hoogverraad is er voor de wet zeker gepleegd, en zoo goed als een reeks Kapenaars, die de wapenen tegen En geland opgevat hebben, ter dood zijn gebracht, heeft Engeland het recht, dat met den A-Ustralischen Ier Lynch te doen. Maar er staat tegenover, dat honderden Ieren gedaan hebben wat Lynch heeft gedaan en straffeloos zijn uitgegaan; dat Lynch, als ver slaggever van het Parijsche Joirnol en andere bladen uitgegaan, door de omstandigheden, waaronder hij in Zuid-Afrika verkeerde, tot deelneming aan de vijandelijkheden aangedreven is; dat hij als Ier gerekend mag wor den gelijk de Hollandsche AfriInlan ders, slechts in theorie aan E;/ge- land's zijde te behooran. Dit zijn toch verzachtende omstandigheden. Er dan is nu de oorlog voorbij. Voor lord Alverstone het doodvonnis uitsprak, hield hij een toespraak, waarin hij zich aan verwerpelijke veinzerij te buiten ging. Vooree st verweet hij Lynch, dat hij zich ge voegd had bij een vijand, die zijn land van deszelfs plaats onder de na ties wilde onttronen en deszelfs naam tot een spot- en smaadnaam makm. Leugen! De Boeren wilden hun on afhankelijkheid' verdedigen en niets meer. Dat de oorlog Engelands naam to* een aanfluiting heeft -gemaakt, is niet hun schuld. En verder riep de rechter in zalvende verontwaardiging uit: „En tegen welken sourvierèin en v. elk land heeft de gevangene gehan deld! Een souverein, het meest ge liefd en het diepst geëerd in die heele lab'ge reeks van onze souvereinen, en ee.' land, dat het tehuis is geweest van vooruitgang en vrede en onder welks weldoenden scepter de gevan gene, waar hij in deszelfs gebied ver koos te blijven, de grootste vrij mul had genoten!" Welke cant! Het land. waartegen Lynch het geweer ge voer! heeft, is het land, dat zijn vade-'and Ierland, langer dan een eeuw ver drukt en in ellende gedompeld beeft. En wat maakt het dan uit of dat ge schied is onder een brave -vrouw, ge lijk Victoria geweest is! Frankrijk. In de zitting der Fransche Kamer hield Lazies eene interpellatie over den vooruitgang van hieit internatio nal is ine en herinnerde hij aan den lof door den Duitsc-hen Rijkska-se- li«r Von Bülow Millerand en Jaurès toegezwaaid. „De loftuigingen van vieemdelingen", zeide hij, „zijn dik wijls het moeilijkst te verdragen. Door Jaurès tot haar vice^voorzk''°r te kiezen keurde de Kamer de leer der internationalisten goed. Men kan massa's werklieden P een dwaalspoor brengen, maar de dwaal begrippen zullen niet lang stand hou den. Lazies voegde hieraan toe, a at de regeering niet streng kan optreden tegen de internationalisten, die per saldo dia meerderheid vormen, donh hij vraagt welke leer Jaurès den so cialisten zal prediken ingeval oorlog- met Duitschland uitbreekt. Jaurès houdt een lange redevoering en ontzegt Descbanel alle gezag. Hij prijst de redevoering van Ribot en voegt daaraan toe, dat veel op 'iet gebied dar internationaliteit, wat her-1 ser,schimmig schijnt, vasten v-rm Ibegint aan te nemen. De werkelijke; 'en definitieve vrede begint voor Eu- 'repa mogelijk te wordlem. „Wij hopen j cla.f de vrede, die, zonder dat een groote oorlog heeft gewoed, in Eu-o- pa reeds twee-en-dartig jaren heers 'ht zal voortduren, zegt spreker. De twm groote systemen van bondgenootschap (welke in Europa bestaan, ontwikke- j ie 1 zich in da richting van den vrede ten reeds ontkiemt een Europeescue alliantie voor arbeid en vrede. I Jaurès herhaalt hetgeen hjj zeide I betreffende den Driebond, die niet tot 'stand kwam, meteen offensieve strek king. Hij gelooft niet, dat Duitsch land de bedoeling bad, Frankrijk oan te vallen en zelfs in 1875 alleen be- oogde een handhaving van zijn oor- j deelen. „Op liet oogenblik", zegt hij, I „zoekt Duitschland nieuwe symo i- jthieën, tegen Engeland gericht. Ik 1 meen, dat het Fransch-Russisch ver- ibond een zuiver defensief doel iie'-ft, men moet de belangrijkheid ervar, niet overdrijven. Het verbond met Rusland is eerst ontstaan toen w*'j sterk genoeg waren.1' Hij verwijt een 'nationalisten, dat verbond als een j politiek wapen te hebben willen uon- wenden, eindigt met een h artstor ho- lijkc lofrede op den vrede en de ont wapening en protesteert tegen den bijnaam „ziel van een 'vreemdeling' (<rine d'étrangar), wielken men hem naar het hoofd geworpen heeft. Ribot aan het woord komende, z^gt zonder Jaurès te willen beschuldwen van gebrek aan patriotisme, dat dezi met het oog op het Fransch-Russis me verdrag onvoorzichtige woorden heeft gebruikt. „Het is niet genoeg te -'.eg gen, dat Elsas-Lotbaringen het. recht aan zijn zijde heeft, men moet ook zorgen voor de toekomst. Hij vraagt Jaurès, wat deze denkt van de af schuwelijke pamfletten, die tot strek-: king hebben het leger te desorgaui- soeren. Generaal André 'is van meeniag, da- de militaire lasten zwaarder op het proletariaat dan op de bourgeri se drukken. De tweejarige dienst tijd zal echter de ongelijkheiden op heffen. Wij allen", zegt Ribot, „zijn hét er over eens, dat de oorlog een ramp is, doch de grootste ramp zc.u zijn, het verlies onzer onafhankelijk heid. Het is aan onze kracht, dat het ontstaan van het verbond met Pus land moet worden toegeschreven. Aan den sterke zal langen tijd het recht zijn, de door den oorlog verwekte wanorde te herstellen, en bet is daav- om, dat ik 'het leger krachtig georga niseerd wensch en dat het altijd ge hoorzaamheid aan de wet, eerbied voor de discipline, en gehoorzaamheid aar de regeering zal handhaven en 'den minister van binnentandsche za- ken behulpzaam zal zijn, de congre gaties, die zekere katholieke kringen beheerschen, te ontbinden. Wat de aangehaalde pamfletten be treft, verneme man, dat het leger de discipline zal handhaven en niets ?al gedoogen wat deze aanrandt. fLang- durige toejuichingen bij de meerder heid). Ten slotte nam de Kamer met 453 tegen 57 stemmen een motie aan om tot de orde van den dag over te gaan. De motie was voorgesteld door Roch en de regeering had zich er mede vexeenigd. In de motie worden de verklarin gen van de regeering goedgekeurd. Duitschland. Er wordt natuurlijk druk geschre ven in de bladen over het aftreden van. Ballestrem. De Germania, het hoofdorgaan van het centrum, twijfelt er niet aan of graaf Ballestrem zal herkozen wor den. Daar dG meerderheid van den Rijksdag hem zoodoende een ondub belzinnig votum van vertrouwen zou schenken, mag men ook aannemen dat hij een herbenoeming zal aanne men. Naar de Germania verder ver neemt, is von Normann. de voorzitter van de Duitsch-conservatieve partij. Zaterdag tijdens de vergadering van den Rijksdag graaf Ballestrem in zijn huis gaan opzoeken, om hem mede te deelen dat zijne (Normann's) verkla ring in den Rijksdag het karakter had van een uiting van vertrouwen van de «conservatieven 111 Ballestrem's beleid. Andere partijleiders zouden dit voor beeld volgen. De Kreuz-Zeifcung. wier kritiek voor Balie-strem de aanleiding is geweest om .af te treden, verklaart dat. moeite heeft gedaan om aan die kri- jtiek een vorm te geven d'ie getuigde van hoogachting voor rijn persoon. (Zij herinnert er aan dat zij hem steeds heeft, verdedigd, toer, andere partijen hem aanvielen, en betreurt het dat hare volkomen loyale kritiek hem tot zijm buitengewoon, besluit •heeft bewogen. De Kreuz-Ztg. zegt (dan nog verder dat baar eigen uiün- 'igen niet'die van de conservatieve par tij als zoodanig zijn. en dat zij het de beste oplossing zou vinden als graaf Ballestrein zich liet herkiezen. ;Ook alle andere kranten voorspel len 'dat Ballestrem herkozen zal wor den. Alleen de Vossische -Ztg. acht het, twijfelachtig. o.f Ballestrem de be noeming zal aannemen, daar hij er ttodh niet in slagen kan de positie te rug :ce krijgen die hij vroeger in het vertrouwen van alle partijen bekleed de. België. 'Over de mijnen is de -senator Picard aan Eet woord geweest. Picard wees er op. boe kalm en kalm eer end de be raadslagingen van den Senaat over de kotenbeddirgeri waren geweest Elk heeft, zijn be schouwingen ten beste ge geven. en bet zal de taak zijn eer re- geer hm de verschillende meeniugen met elkaar 'te verzoenen en geen eeu wig durende concessiën .reeer toe te «taan als op een begraafplaats. Pi card werd weemoedig als hij dacht aan de veranderingen, ciie het landschap van Conscience en Georges Virrès nu stond te ondergaan „ik houd wel van de landschappen in de Borinage, maar die zijn toch heel anders. Ik voel dat ik er droefgeestig van word. ..Ja. roept. Keesen. (die indertijd als pastoor in Tessenderioo heeft gestaan) dal. gevoe1 begrijp ik." Och, mijnheer Keesen. zoo richt zich Picard tot zijnen collega, ik ken uw Tessenderioo zoo goed en Guitrode en Lanklaar en Asch, al die heerlijke heidevelden, waar ik zoo dikwijls een broodje geknapt heb bij het gebruik van een haring. Ik ineen, zoo vervolgde spreker, on der algemeen gelach, dat de Senaai vooral zi]n aandacht gevestigd moet houden op de mogelijkheid van specu lation. De geschiedenis der Belgische Voorstel van B. en W. om op nieuw aan den onderkeurmeester J. van der Wateren over 1902 een grati ficatie van f 250 toe te kennen. Voorstel van B. en W. om den verkoop aan de Werf Conrad van een strook gronds en gedeelte sloot aan den .Spaarndainmerweg in te trekken, omdat gebleken is. dat deze wel door ■den Staat in beheer van de gemeente zijn overgegeven, doch aan den Staat toebehooren. Voorstel van B. en W. om aan Dr. H. C. Folmer vergunning te ver- mijnen is leerzaam op clat punt. Men Kenen tot bet hebben van een schuur begint met een maatschappij tot ver- °P den voor tuin bestemden grond, kenning, die haar concessie verkoopt an een nieuwe maatschappij tot ont ginning. De'eerste ondernemers gaan uit de zaken, ze hebben hun schaapjes op het droge en laten de risico verder voor de volgenden. Vóórdat de kolenlaag bereikt is die met vrucht kan worden gedolven, zijn onder de eerste vier, vijf lagen de on dernemers bedolven. Het is als een belc-gerde stac!. De eerste - stormers vullen de grachten en loopgraven en de volgende soldaten gaan als overwin naars over de lijken hunner kamera den. Kent u het poro-vico-spel? Een van de spelers strijkt een lucifer af en geeft ■die over aan zijn buurman en die geeft hem door en aan het uiterste puntje brandt nummer laatst zijn vingers. Dat. pern-vico-spei wordt door onze fi- nancieeJe ondernemingen dagelijks ge speeld. Picard zou dan willen vra gen, een bepaling, clat, cle oprichters- a art deelen op naam moeten staan, dat zij mogen worden vervreemd nadat de exploitatie wan de mijn vijf jaren in gang is en nadat aan de gewone aandeelhouders uitkeeringen worden verstrekt. Picard hacl van alle kan ten veel bijval. Tot een beslissing is •de Senaat niet gekomen. De mijnen es. het. ontwerp-Hanrez zullen weer op het tapijt worden gebracht als eerst •het wetsvoorstel op de nieuwe mijn concessiën zal zijn ingediend. Stadsnieuws. -Haarlem, -26 Jan. 1903. StLukketi van den Gemeenteraad Voorstel van S. en W. om aan den onderwijzer IJ. van Akkeren, op zijn verzoek, wegens voortdurende onge steldheid. eervol ontslag .te verleenen, met ingang van 1 Januari 1903. Voor-stel van B. en W. om de ver zekering tegen ongelukken der meente-w erk li eden op te «dragen aan de RijksverzekerragbankHet risico op te dragen aan een naamlooze ven nootschap of aan een vereeniging. die rechtspersoon is, achten B. en W. niet wenschelijk. Voorstel van B. en W om In de verordening op de Commissie van Bij stand te doen ventallen de bepaling. befioorende bij hef perceel Frans Hals traat no. 3. Voorstel* van B. en W. om aan de naaml. vennootschap Het Onderling Crediet en aan de heeren J. II. en H. Numan te Amsterdam resp. 145 en 15 vierk. M, gemeentegrond aan den Sohotersingel te verkoopen, voor f 5 per vier. M. Voorstel van den heer van de Kamp tot toevoeging van een amendement aan art. 3 sub a van cle voorgestelde Pensioenverordening. Deze alinea bepaalt den leeftijd voor ontslag met pensioen op 65 jaar. Het amendement stelt voor daaraan toe te voegen „voor zoover bij den in art. 2 bedoelden Staat voor bepaalde categoriën van ambtenaren geen ande re leeftijd is vastgesteld. Verga dering vanden Raad der gemeente Haarlem, op Woensdaig 28 Ja nuari 1903, des namiddags ten 14 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W. wijziging veror dening samenstelling en werkkring vaste raadscommissiên. 4. Id. id. adres IJ. van Akkeren, om eervol ontslag aks onderwijzer 5e Tus- schenschooi. 5. Id. id. vaststelling tarief onder stand 1903. 6. Id. id. intrekking raadsbesluiten d.d. 6 Februari 1901 no. 17 en 13 Maart 1901 no. 10. 7. Id. id. adres „Onderling Crediet" en J. H. en H. A. Numan, aankoop grond Schotersimgel', 8. Id. ld. vergunning bouwen op voor tuin bestemden grond Frans Halsstraat no. 3. 9 Schrijven id. toetreding Rijksverze- keringbank. 10. Voorstel id. gratificatie Wed. J. v. d. Berg. 11. Id. id. id. onderkeurmeester slacht vee, vleesch en spek. 12. Adres Dr. I. van Walt van Praag herbenoeming gemeenitegeneeskundige. Feuilleton. Uit hei Engehch van E. W. HORNUNG. 56) Hij had gehoopt uit de volledige ver slagen van cle terechtzitting te weten te komen wat hij noodig had, maar dat onderzoek was uitgegaan van de ge dachte, dat zijn vrouw en niemand anders den dood van Alexander Min- chin op haar geweiten had. Geen han delsvriend van den overledene was bij de getuigen geweest en juist hij had cp de boogt© kunnen zijn van zijn fi- nantieele moeilijkheden, waarover op de openbare terechtzitting geen woord was gesproken. Langholm voelde zich weer in eigen achting stijgen door de kracht van zijn nieuwe ontdekking, begon steeds meer mogelijkheden in die beschouwingen te zien en zoo gauw als het telegraaf kantoor open was, verzond hij een lang bericht aan Mrs. Steel met antwoord betaald. 1-Iet was eenvoudig om hef handelsadres van haar vorigen echt genoot te vragen met den naam en het adres van een deelgenoot in zaken of een anderen handelskennis, dien hij vaak in de city ontmoette. Als het te legram geen vertraging onderging, berekend© Langholm, dat hij het ant woord' binnen een paar uur kon heb hen, en liet kwam ook in den middag. „Effectenkantoor 2 Adam's Court Old Broad Street, met zekeren Mr. Crofts, zijn vriend, maar liiet de mijne. Rachel Steel." Langholm keek eerst naar de onder- ioekening. en was dankbaar, dat. het antwoord van Rachel zelf kwam. Maar die clausule voorspelde een complica tie. Daarmee meest zij een bedoeling hebben. Het kon moeülijk een onnoo- dige uitdrukking van misnoegen over dien Mr Crofts zijn. Langholm las in elk geval een waarschuwing in die woorden, een waarschuwing voor hem zelf om zich niet te beroepen op Mr. Crofts als een vriend van de vrouw van den vermoorde. En dit maakte het ingewikkelde van den toestand des te grootea*, het zette hem aan tot een stoutmoediger zet dan hij eerst van plan was. maar tot een, waar hij zonder aarzelen toe overging om Rachel's wille. Hij had in zijn zak de kaart van het hoofd der detectives, die hem toegang tot het Black Museum h^d verschaft, gelukkig zag de kaart er nog netjes uitLangholm wenschte alleen, dat hij dat van zichzelf ook kon zeggen, toen hij er eindelijk op uitging. Mr. Crofts was thu'is, zijn klerkje zei het en de zoogenaamde detective volgde het kaartje van den waren in de binnenkamer van het nieuwe kan- tpor op de derde verdieping. Mr. Crofts zat met een ontsteld ge laat in zijn kantoorstoel, het duidelijk beeld van een man, die voelt, dat zijn uur geslagen iis, maar diie zich af vraagt. welk van zijn vergrijpen aan het licht gekomen zou zijn. Hij was groot en blozend met een kaal hoofd er. een geverfden knevel, maar zijn kleur was te purper om gezond te schijnen, zooals zijn bezoeker opmerk te. Het spijt me. dat ik u moet lastig vallen. Mr. Crofts, begon Langholm maar ik ben gekomen om U eenige vragen te doen omtrent den overleden Alexander Minehin, die'ik meen, dat. Ja zeker O ja! riep Crofts, ter wijl het purper in zijn opgewonden ge laat veranderde in normaal rood'. Ja.' Alexander Minehin, arme kerel voor waar Ga zitten, 'inspecteur, ga zit ten. Het zal mij aangenaam zijn u in te lichten, zooveel in mijn vermo gen staat. Mr. Crofts mocht er verlicht uitzien, wat trouwens menig onschuldig rnenseh zou overkomen bij een derge lijk onderzoek, niet. minder verlicht was I.angholm, toen hij niet dadelijk herkend werd. Hij nam den aange boden stoel des te gewilliger aan, toen hij opmerkte hoe dicht hij bij de deur stond. De oorzaak vaa den dood van Mr. Minehin is. zooals u weet, nog steeds een geheim. Dat wist fik niet, viel Cr-ofts in de rede, die zich spoedig hersteld had. Ik dacht, dat alleen nog een geheim was, hoe het mogelijk is dat .twaalf verstandige mannen zijn vrouw kon den vrijspreken. Dat was, zei Langholm, de opinie van velen uri dien tijd; maar het is er een, die wij verplicht zijn voorbij te zien. hetzij wij er mee eens zijn. ja of neen. De zaak vraagt nog onze attentie, en moet dat blijven doen tot-, dat. wij ieder spoor van onderzoek hebben nagegaan. Van u wil ik te weten komen, mr. Crofts, iedere in-, lichting, die U mij geven kunt om trent Mr. MInchin's finaaitieelen toe stand in den tijd van zijn dood. Die toestand was slecht, zei Mr. Crofts onmiddellijk, bijna zoo slecht Theosofie. Woensdagavond houdt de Theosofische Vereeniging eene open- öicmu 10 uwu vervairen ue nepaiing, hare vflrt"i/lnrir,(T ak dat de vooratter daarvan als zoodanig v S ^"venzaal d-er -voorzitter is van alle sub-commissiën vereeniging. Als spreker zal optre- •ei verder, wegens het. veelomvattende; (ie'n <ie keer Dr. J. j. Hallo met het oiv van het beboer der lichtfabrieken, de deiweiP ..De levensbeschouwing der sub-commissie te doen bestaan uit vier Theosofie." leden .behalve den voorzitter. I - Voorstel van B. en V. om aan da; Toepassing der Leerplicht weduwe van den werkman bi. de rei- wet. Rij de toepassing van de wet mgmg J van Jen Berg opnieuw een; op den leerplicht doen zich eigenaar éét Pi-vr'1"1 verleenen dige bezwaren voor, zooals trouwens voor één jaar. 'bij iedere nieuwe wet Een daarvan is. als mogelijk is. Hij had éen vlaag van geluk en dat zou zijn ondergang geweest zijn als hij was blijven leven. Hij steunde op dat geluk meer dan hot waard was. en het liet hem direct ia den steek. Ja, die arme drommel, zuchtte Crofts, hij dacht dat hij bezig was zijn fortuin te- maken, maar de volgende week zou hij failliet gegaan zijn. Kende u hem al lang, Mr. Crofts Nog geen zes maandenaan het strand te Brighton ontmoetten wij el kaar voor "t eerst, geheel bij toeval, en wij raakten in gesprek over Westra- liërs. Ik bracht hem toen tot cCie eene welgeslaagde speculatie. Zijn vrouw was toen bij hem Wij konden niet met die vrouw overweg Zij was veel te goed voor mij en mijn vrouw om van haar eigen echtgenoot maar niet te spreken. Jk herinner mij eens een avond op de pier Ik zal u niet lastig vallen over Brighton, Mr. Crofts, viel Langholm hem zoo beleefd mogelijk in de rede. Mr. Minehin was vroeger geen deelge noot van U, is 't wel Nooit, ofschoon ik n!iet zeggen zal, dat hij het niet geworden zou zijn, als de zaken anders geloopesn waren, hij zou dan misschien met eenig ka pitaal naa<r WestraLia gegaan zijn. Intusschen had hij den loop van mijn kantoor, en dat was alles. En zelfs niet het voordeel van uw advies, als het noodig was Hii wou het niet aannemen, toen het hem eens tegengeloopen was. Tot zoover had Langholm eenvoudig zijn eigen nieuwsgierigheid bevredigd op éen of twee punten, wat. den ver moorde betreft, den dooden man, die tot nu toe weinig meer dan een naam voor hem geweest was. Zijn eenige ontdekking van weinig waarde Avas, dat Minehin waarschijnlijk gestorven was in moeilijke geldelijke omstandig heden. Hij raadpleegde 1111 eenige no tities, die hij op een enveloppe had geschreven op weg naar de City. U weet zeker, vervolgde Lang holm, dat Mr. Minehin evenals zijn vrouw in Australië geboren was. Had hij veel Australische Arienden hier in Londen Geen een, hernam Mr. Crofts, zoo ver ik weet. Ook niet ergens anders in den cmtrek, denkt u? Niet. voor zoover ik mij herinner. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1