dat de overtreders, die Ier verantwoor-1 ding worden geroepen voor de commis- siën, nu en dan over onderwijzers oi hoofden klachten uitbrengen, die dan door den secretaris der Commissie worden genotuleerd, maar waarvan de betrokkenen zelf niets hooreoi en waartegen ze zich dus ook niet kun nen verdedigen. De hier bestaande hoofden-vereeni- ging vond dit bezwaar belangrijk ge ne eg om het Zaterdagavond te bespre ken in een vergadering, waartoe ook de leden van de te Haarlem bestaande Comimissiën waren uitgenoodigd. Blijkbaar waren de invités op deze ge- dachtenwisseling weinig gebrand: van da drie commission waren er maar twee vertegenwoordigd', waarvan een door niet meer dan één lid. de derde commissie alleen maakte met vijf le den een goed figuur. In een discussie die twee u-ur duur de werd die zaak behandeld. Er werd niet verzuimd' te constatoeren, dat het moeilijk was te trekken de grens tus schen verontschuldiging van den voor de commissie gedaagde en beschuldi ging van een hoofd of onderwijzer. Bovendien werd er op gewezen, dat iu de geuite beschuldiging veelal de onbetrouwbare kinderfantasie zoo dui delijk bovenop ligt, dat de leden der commissiën er geen oogenblik gesloof aan hechten en dus ook geen reden hebben den onderwijzer dien het geldt, ervan in kennis te stellen. Van wege de hoofden werd evenwel opge merkt, dat toch dikwijls deze verhalen werden genotuleerd en dat er zoo doende een onjuiste opvatting over een school en haar hoofd of personeel zou kunnen ontstaan. Daar de commissiën tot bet tegen gaan van schoolverzuim officieel© col leges zijn. kon er op de vergadering geen gemeenschappelijk besluit wor den genomen. De hoofden zullen zich t©t de commissiën wenden met het verzoek dat de secretarissen voor elk geval dat zich voordoet waarbij een overtreder wordt opgeroepen om voor haar te verschijnen, een lijstje met bepaald geformuleerde vragen zenden aan het hoofd dér betrokken school, opdat, deze vóór de vader of moeder ge hoord wordt, de commissie kan heb ben ingelicht. De arrondissements-schoolopziener. d? heer Goedhart, woonde deze ver gadering bii Hei bestuur van de afdee- ling ..Haarlem" van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers 'is voor dU jaar samengesteld als volgt Jac. Jansen, voorzitter. R. Haver- schmidt, vice-voorzitter H. Cransherg le secretaris, D. Peereboom 2e secreta ris P. P. den Baars 3e secretaris Jan Vader, le penningmeester, F. Wijnia, 2de penningmeester. bijzonder de prachtige Carmen-crea- tie gaven aan de voorstelling haar voornaamste muzikale beteekenis. Verder droegen daartoe bij een wel- b est einde en volstrekt niet onaardige Micaëla. een Zuniga met een sonoor bas-geluid en een niet onverdienstelij ke Escamillo die echter als stieren- dooder nog niet veel vertrouwen in boezemde; daarvoor mist zijn optre den de noodige vastberadenheid! en kracht. Het overige, de koren incluis, maakt geen aanspraak op bijzondere vermelding. Alleen de loffelijke werk zaamheid' van 't orkest dient even te worden aangestipt. Zaal en gaanderij waren goed be zet, zoodat zich nu ook de klank in het nagenoeg gevulde lokaal liet be- oordeelen. Iets meer weergalm zou aan den glans van instrumenten en stemmen zeker ten goedé komen Daarentegen; is juist die geringe résonnance oor zaak dat ook ingewikkelde of snelle passages volkomen duidelijk blijven en dat de gezongen of gesproken tekst zonder inspanning is te-volgen. Bij tooneelvoorstellingen. lezingen, groo- te-re vergaderingen enz. zal déze acus- tische eigenschap van niet weinig voordeel blijken. PHILIP LOOTS Volksweerbaarheid. Woens-1 dagavond vergadert de afd. Haarlem dér Vereeniging „Volksweerbaarheid" ter verkiezing van 6 leden voor het Hoofdbestuur, en 6 voorliet afdeelings- bestuur. Van dit laatste treden af de heeren F. A. Boerée, H. D. Einrik, A. C. de Koek, P. II. van der Ley, H. A. Meerburg en A. J. Meyerünk. Zij zijn echter herkiesbaar. Vervolgens zullen verschillende ver slagen worden uitgebracht. Na afloop der werkzaamheden zal, zoo mogelijk, door den voorzitter den heer G. Graafland een voordracht wor den gehouden over wapenfeiten van het Neder! Ind. Leger. Uit de Omstreken, Zaterdagavond hebben le den der vereeniging ,,De Haarlemsehe Pers' den afgetreden voorzitter, den heer H. S. M. van Wickevoort Crommelin en den afgetreden secretaris den heer D. Kou- wenaar, tevens ter gelegenheid van het aftreden van eerstgenoemde als hoofd redacteur der „Oprechte Haarlemsehe Courant", ter waardeering van zijn ver diensten voor de journalistiek, een sou per aangeboden In „De Kroon". Het is een recht collegiaal en gezellig samenzijn geweest. Nederlandsch Strijkquartet ,en Carmen'. Voor de tweede maal, en nu in de kleine zaaj der „Vereeniging" trad ten onzent het „Nederlandsch Strijk- quartet" op. Tegen den naam. dien zich dit gezelschap koos, is van eeni- zqden bezwaar geopperd. Men zag er iets aanmatigends in. daar deze naam het bestaan van andere kwar tetten; in Nederland scheen te negee- ren. Zeer onjuist, dunkt mij. Ja, wan neer de heeren poseerden als „Het Nederlandsch" of Nederland's' Strijkquartet dan zou de aanmerking gegrond; zijn geweest. Zoo als hij is echter, vind ik dén naam vooral ook met het oog op een eventueel optreden in het buitenland uitmuntend ge kozen. Als ik een aanmerkingetj e ma ken wilde op den gekozen naam. zou he-[_dit zijn. Waarom schrijft zich dat „Nsïïerlandsch" Strijkquartet met qu' ei niet met kw? Wel. zal men zeg gen. men schrijft toch immers ook qu ar taal, qu artier en quartje!O zoo, natuurlijk, dan schrijven we in 't vervolg nooit andei's dan Quartet. Hiermee is het „critiscbe" gedeelte van mijn taak zoo ongeveer afgedaan. Want op het samenwerken der heeren Timmner, Herbschleb, Klimmerboom en Gaiüard valt wel niet te critiseeren in den gebruikelijker! zin van het woord. Al wat dit viertal te hooren geeft is zoo ter dege voorbereid, dat men misschien nu en dan iets tegen de opvatting, maar nooit iets tegen uitvoering als zoodanig kan hebben. E^ is absolute eenheid in klank, tech niek en voordracht, en iedere partij op zichzelf is volkomen afgewerkt. Zie hier de eigenschappen die het spelen van vier strijkers tot kwartet-spel het spelen van vier artisten tot kwar tet-kunst verheffen. Blijft dus de vraag of de vier heeren werkelijk kun stenaars zijn. Het antwoord kennen we. wat den heer Chr. Timmner be treft. al lang en ook met betrekking tot zijn medewerkers kan het. na ken nisname van wat zij praesteeren. niet twijfelachtig meer zijn. Het programma voor de séance van Zaterdag LI. bestond uit de drie vol gende kwartetten: Mozart No. 10 D- dur, Mendelssohn op. 42 No. 2. e-mol en Brahms, op. 67 Bes-dur Ik hoorde de beide eerste met groote voldoe ning. Alleen in het Scherzo van Men delssohn's werk ware m. i. wat meer echte bonhomie op haar nlaats ge weest; nu klonk dat overigens zoo geestig voorgedragen stukje wat erg spits en bits. Maar de eerste en laatste sats vooral van dit kwartet en het ge heel e werk van Mozart waren vol stemming en gaven in elk detail blijk van den ernst en de warme toewijding waarmede het Nederlandsch Strijk quartet zijn taak opvat en volbrengt Zondagavond hoorde ik in „De Kroon' een paar bedrijven van Car men door de Ned. Opera onder leiding van den heer C. v. d- Linden. Over ds opvoering zelf behoeft niet veel ge zegd te worden. De beide hoofdrollen Carmen en Don José hadden dezelfde bezetting als nog zeer onlangs in den Schouwburg n.m. door mej. Irma Lo- zin en den heer Schiirmann. Deze twee partijen en zeer in 't IJsquaestie. Zondagmorgen heeft het oude Bestuur van de ijsclub verga derd. en besloten' de voorgenomen con ferentie te houden met de vertegenwoor digers der groep ZeewoMt. De lieer Mr. F. Wdilekes Macdonald wiens schrijven, zooals wij vermoedden, wel degelijk strekte tot afwijzing van het voorstel om een bespreking te hou den, zal daaraan dus nilet deelnemen. Feitelijk is dat ook niet noodig. Im mers wanneer uit deze bespreking voort komt de oproeping van1 een ledenverga dering door het oude Bestuur (wat wij zeer waarschijnlijk achten) al dan niet met mede-onderteekening van het nieuwe Bestuur, dan hebben de 95 leden der olub, die het veTzoek om zoodanige ver gadering tot het oude Bestuur richtten, hun zin en blijft de heer Macdonald met zijne ietwat onbegrijpelijke oppositie alleen staan. Intusschen is d'e conferentie bepaald op Donderdag a.s. bij navolgend schrijven van jhr. Van de Poll: Haarlem, 24 Jan. 1903. Haarlem. Den heer J. J. Zeewoldt Jr. WelEd'.Geb. Heer. Ik heb de eer u de goede ontvangst te berichten van uwe geerde missive dd. 23 j! Naai- aanleiding daarvan neem ik de vrijheid u uit te nooddgen Donderdag 29 dezer, 's avonds om 8 uur ,in Café Brinkman (de oude eet zaal, boven) te willen samenkomen met eene delegatie van de afgetreden bestuursleden, ten einde een en ander te bespreken. Van den heer Willekes MacDonald heb ik nog geen antwoord ontvan gen; doch, zeis ingeval hij en de ove rige heeren van zijn groep niet moch ten wenschen aan de voorgeslagen conferentie deel te nemen, komt het mij voor dat wij tot eene oplossing van de kwestie zullen kunnen gera ken. indien u met de beide door u ge noemde heeren met de delegatie uit de afgetreden bestuursleden confe reert. Ik geef u derhalve beleefdelijk in overweging de heeren A. Holdert en Mr. F. A. Bijvoet, te verzoeken met u Donderdagavond ons op die opgegeven plaats te ontmoeten. Hoogachtend. Uw dw. Ch. VAN DE POLL. De heer J li r. C h. van de Poll deelde ons mede, dat het zijn voorne men was geweest, ons kennis te geven van de mededeeling van den heer Mac donald, doch dat de heer Van de Poll ons vergeefs had opgebeld. Wij hebben ons daarom toen ge wend tot Mr. Macdonald zelf, die ons het volgende uittreksel uit zijn schrij ven gaf. „de Distel", 24 Januari 1903. Het schrijven van Mr. Mc. Donald werd gerichtaan de heeren Ch. v. d. Poll, K. Th. E. van Bevervoorde, W. Schorer,. II. Fokker, Dr. J.iPosthuma, L. II. Koolhoven. C. J. Posthuma en F. J. Eldering, te zamen uitmakende het bestuur der IJsclub Haarlem en Omstreken, alhier. Geheel voor zoover hem persoonlijk betrof de redenen ontvouwende, waar. om hij niet op het voorstel der afgetre den bestuurders kon ingaan. Hij geeft daarin o.m. te kennen, dat hij, ofschoon, zelfs tusschen de régels dtoor. in dat voorstel geen toezegging tot inwilliging van het gedane verzoek gelezen hebbende, noch ook dat het af getreden bestuur in beginsel zou heb ben besloten tot de belegging eener le denvergadering, gaarne zou willen meewerken tot verwezenlijking van het denkbeeld eener samenspreking, ware het niet dat lo. hij uit de 94 medeonderteekenaars onmogelijk een keuze kon doen zonder de niet gewilde kans te loopen de een of ander voor het hoofd' te stooten. 2o. hij geen hoogere kosten van meer dere bijeenkomsten verantwoord acht. 3o. hij voor zich van die samenspre king geen resultaat kan voorstellen, als niet in beginsel vooropstaat dat het afgetreden bestuur een ledenvergade ring zal beleggen. Voor dat beginsel verklaart hij zich in het belang der heeren voor d'e leden te hebben warm gemaakt, met de ver zending van het schrijven als uitvloei sel van de besprekingen in die bijeen komst van 19 Jan. acht hij zij.n taak geëindigd, zijn verdere inmenging niet eens gewenscht. Hij geeft, de heeren beleefd in over weging zelf uit de 94 een drietal te kiezen ,om. indien het bestuur zulks mocht verlangen die samenspreking te doen plaats hebben. De mogelijkheid niet uitgesloten achtende dat de 94 er anders over den ken, heeft hij het schrijven geretour neerd' 1en einde het bestuur in de ge legenheid te stellen hun voorstel aan een ander te adresseeren. Heemstede. De loteling dezer Gemeente N. J. M. A. Booms der lichting 1903, heeft aan H. M. de Koningin ontheffing van den werkelijken dienst der Militie aan gevraagd, op grond van te zijn student an de Godgeleerdheid. Hillegom Naai* wij vernemen, is concessie aan gevraagd voor den aanleg van een zinkwaterleiding uit „het Zilkerduin" naar Hillegom en Lisisc. Santpoort. Woensdagavond a.s. om zeven uur zullen het Kamerlid A. P. Staalman en Mr. T. d:e Vries alhier een spreekbeurt komen vervullen in een openbare ver gadering, die toegankelijk zal zijn voor de inwoners van Saaitpóori en alle om liggende plaatsen. IJinniden. Te IJmuiden bestaan op kerkelijk ge bied groote plannen, nl. de bouw van een nieuwe R. K. kerk en een kerkge bouw voor de Gereform, Gemeente, ter wij 1 het in de bedoeling ligt voor de Ned. Herv. Gemeente een eigen predi kant te verkrijgen. Haarlemmermeer. De heer G. KoóLstra te Hazen (Gr.) benoemd tot hoofd der Ghr. School te Oudle-Wetering, heeft voor deze benoe ming bedankt Halfweg. Terwijl de vijftienjarige A. de Kreek, zoon van den Rijkspontwachter aan zijkanaal F, Zaterdagavond omstreeks 7 uur, met de roeiboot over zou varen, om iemand van de overzijde van het. kanaal te halen, viel hij in het kanaal en eer men zulks bemerkte, was hij reeds verdronken zijn lijk werd spoe dig opgehaald. Uiterlijk 1 Mei a.s. zal het telephocvn- kantoor alhier geopend' worden, zulks in verband met Haarlem. lijke vleugel, die .een weinig veronacht zaamd was ter wiBe van het tabakspak huis, geheel en al te branden. Het dak, dat langen tijd onaangetast was geble ven, vatte nu ook vlam en weldra brand de het over de geheele breedte. En toen de pannen waren neergestort en er niets meer over was dan een smeulend, gloeiend geraamte, leek het wel, alsof wij hier stonden voor het slotstuk van een groot vu ui-werk op den Amstel. Lang zamerhand, stuk voor stuk, vielen de overblijfselen naar beneden, een zee van vonken verspreidend, en telkens met een- gejuich begroet, dat ons alweder aan de Amsteloevers op 31 Augustus herinnerde. Om neigen uur was het interesse van het schouwspel af, ten.' minste voor hen, d/iie den brand van het begin af hadden bijgewoond. De „Jan van der Heyclen" zette de achterzijde- letterlijk met haar dikke, massieve stralen geheel onder water, zoodat dieze zijde weldra in het duiister lag. Nu en dan kwam nog een verrader lijk tongetje even om een hoekje gluren, maar spoedig verdween het weer. Bookmakers. Behalve de talrijke bookmakerskau- toren te Middelburg en Vliissingeu heeft men thans in ons land nog op de volgende plaatsen dergelijke kantoren: Rozendaal (N. Br 1 4. 's Gravenhage 2. Scheveningen 2 Delft, Schiedam, Val. kenburg, Maastricht, en Gaals ieder 1. Ontvlucht. Twee jongens van het Rijksopvoedings- .gesticht „De Kruisberg" bij Doetiechem zijn ontvlucht. aldaar staande woning, aan velke groote schade awerd toegebr vcht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De justitie van Leeuwarden stelde reeds gisteravond alhier een onderzoek in. Een gezond oord. Te Raveniswaay aan den Rijn, eeai dorpje met ongeveer 450 -ingezetenen, kwam in het afgeloopen jaar slechts één sterfgeval' voor. De man, die overleed, was 72 jaren oud. IJsongelukken. Twee kinderen van C. S. /te Lutjebroek (N.-H.) zakten door het ijs; een hunner, een 5jarig meisje, verdironk. In de Scharsterrijn (Fr.) is een 13jarig jongeije door het ijs gezakt en verdron ken. Binnen land. Dievenbende. Te Haarsteeg hadden den laatsten tijd een reeks diefstallen' plaats, waar van de daders onbekend bleven. Door de ijverige nasporingen der maréchaus- sée uit Heusden wordt thans een geheele bende dieven achtervolgd. Er schijnt een komplot te bestaan. Smokkelen. Men schrijft aan de „Tel." België heft op honderd KG. haver een invoerrecht van 3 'franken. Om dit hooge invoerrecht te ontduiken be proeven velen de Nederlandsche haver frauduleus over de Belgische grenzen te brengen. Dit smokkelen van haver gaat gewoonlijk niet zeer moeilijk, 's Avonds of 's nachts dlraagit men eeni- ge zakken haver in de schuur van een landbouwer, dlie dicht bij de Neder landsch.© grens woont en den volgen den morgen kan men de haver als Bel. gisch product vervoeren. Op de haver staat immers niet geschreven, waar zij gegroeid is. Toch had deze week te Koewacht een aanslag plaats. 700 K.G. haver werden in beslag genomen, terwijl de smokkelaar gevankelijk naar het bu reau der invoerrechten vervoerd werd. 's Nachts wist echter de man uit de handen der douanen te ontsnappen en was in een oogenblik over de Neder landsche grens. Treurig I Te Rheeze is het negenjarig zoontje van N ij huis -door 't ijs gezakt en ver dronken. Brand. De Groote Kerkeraad der Ev. Luth. gemeente heeft, wegens het be danken van Ds. M. vaai Kleeff uit Lei den, de nominatie aangevuld met Ds. J. A. Helper Sesbrugger, uit Amsterdam. Gisterenavond omstreeks kwart over zes heeft een hevige brand gewoed in de pakhuizen van de firma Wed. C. Sants en Zoon in de Planeiusstraat te Amsterdam. Deze pakhuizen, waarin vroeger een mouterij van den heer Hovy was gevestigd, dienen thans voor den opslag van granen, meer speciaal van eenilgszins beschadigde granen, die dan door stoom worden gedroogd. Zoo was eenxge dagen geleden ïai een der pak huizen, het is een geheel pand van acht perceelen, die alle onderling in verbin ding staan, lijnzaad opgeslagen, afkom stig uit het stoomschip „Platea", dat drie weken geleden op een der pieren voor IJmuiden was geloopen en daarbij lek was geworden, zoodat de lading bescha digd was. Men vermoedt, dat dit lijnzaad aan, het broeien is gegaan en dat aldus dje brand ontstaan is. Om zes uur werd de brand ontdekt, doordat een' reusachtige vlam uit den schoorsteen sloeg, die kort daar op gevolgd werd door uitslaande vlam men uit het derde perceel. Toen de brandweer aankwam -sloegen de vlammen bijna overal aan den voor kant uit en geleek het complex van ge bouwen weldra een vuurzee, ondanks 't feit, dat de brandweer met veel mate riaal was uitgerukt. Den eersten tijd ver mocht zij zoo goed als niets. De pakhuizen liggen zeer ongunstig om bij brand het vuur met 'Stoomspui ten te bedwingen, zoodat het geruimen tijd duurde eer men den brand meester was. Vijf stoomspuiten stonden opgesteld op het terrein tusschen de Houtmanstraat en de Pianciusslraat, aan de Zoutkeets gracht. Twee stoomspui,ten stonden in de Breeuwerstraat. Naast de pakhuizen staat een Christelijke school, en hiervan werd bij tusschen,poozen met twee of drie stralen ijverig in de vuurzee gespo ten. Ongelukkig is deze school zeer laag, zoodat het water niet verder kon door dringen dan in de tweede of derde ver dieping. In de Zoutkeetsgracht lagen eenige zolderschuiten en hier werd het blus- schingswerk aan de achterzijde beproefd. Doch, zooals gezegd, won men niet merkbaar op de vuurzee, waarop de heer Meier, die zelf tegenwoordig was en de leiding had, daarbij wakker bijgestaan door de heeren Proost en Nieuwenhuis, de „Jan van der Heyden" li-et aanrukken. Omstreeks half acht begon de Zuide- Uorlog en Marine. Naar de „N. R. Ct." uiit welingelich te bron verneemt is het nog te sterk uitgedrukt van een „plan" tot vereeni ging van de départementen van ool-- log- en marine tot één departement van landsverdediging te spreken. De mo gelijkheid tot samensmelting der beide genoemde departementen werd wel overwogen doch de waarschijnlijkheid is het allergrootst, dat de onmogelijk heid zal blijken, en er dus niets van komt. Van de vorming van een nieuw departement zal dan ook geen sprake zijn. Lafhartig. Door de gemeentepolitie te Dieren is tegen den arbeider W. A. proces-ver baal opgemaakt, wijl bij de laaghartig heid had om, terwijl hij bezig was met stroo te lossen-, van af de kar zijn; hooi- voTk naar een voorbijgaanden hond te werpen. De tanden vaai de vork drongen het dier in het lichaam en jankende van pijn liep hij voort totdat de vork losliet. (Z. C.) Ingebroken. Te Nijkerk is onlangs ingebroken in een der openbare lagere scholen. Van diezen diefstal wordt verdacht een zekere V., -laatstelijk -onderwijzer aan de Chr. schoo-l te Zw.artebroek, doc-h door het bestuur van die inrichting wegens dron kenschap ontslagen. Een merkwaardig spoorwegongeluk Men meldt uit Rolsward: De personentram, bestaande uit machine met een wagen, die gister middag om 1.25 uur van hier vertrjx, naar Sneek, moest onder Nijland wis selen met een goederentram. De ma chinist, die vermoedelijk hiervan niet dacht, reed door den wissel en kwam op het enkel spoor zoodat eenei botsing met de goederentram, die reeds in de nabijheid was, onvermij delijk weird. De machinist der personentram, die het ongeluk zag aankomen, .«prong van zijne machine. Door een of s>nder geluk brak de koppelstang der perso nentram. zoodat de wagen bleef staan en de machine verder reed. De chinist van de goederentram, óók het gevaar ziende, had de tegenwoor digheid van geest den handel zijner machine om te gooien, zoadat de goe deren tram begon achteruit te soc men, maar sprong óók van zijne ma chine. De machine van Bolsward haaide de goederentram in en zoo ging bet in vliegende vaart naar Sneek, al waar voor den overweg van heispoor do goederenwagen ontspoorde en zoo doende alles te land kwam tegen ten Een verwaarloosde Te liter Hugowaard is een half idioot. bekend onder den naam „Kees Veel", wegens den verwaarloosden toe stand, waarin hij verkeerde, uit het krot waarin hij woonde gehaald, om in een gezin te worden verpleegd. Hoewel schrikwekkend in voorko men. deed hij niemand kwaad noch veroorzaakte iemand overlast. Nu ziekte geneeskundige behandeling en •vooral behoorlijke verzorging noodig maakte, liet hij zich goedwillig over brengen, hoewel hij vrij wat tegen de daaraan voorafgaande reinigüngskuur had in te brengen. Zijn woning verwekte walging hij wié haar binnentrad. Bij 'smans rei niging bleek, dat de voeten waren ge schonden door clg ratten, zelfs was uit zijn woorden op te maken, dat hij meer malen de ratten van zijn aangezicht had verdreven. Af en toe scheen de ongelukkige te lijden aan vervolgings waanzin. Hoewel van gemeentewege voor de verpleging was aangewezen een huis- g"zin. waar een kamertje ter zijner be schikking was, wend hij van. andere z>.jde overgebracht i-n een woning, waarin behalve vier volwassen perso nen ook reeds een paar kinderen in een enkele kamer verblijf houden. Door den geneesheer werd aange- dxongen op beter verblijf voor dezsn patient. Stokvis-fonds. Een circulaire is verspreid, waarin gezegd wordt Het onverwacht en plotseling ver scheiden van den hoogleeraar B. J. S'okvis heeft niet alleen in universi taire kringen maar ook ver daarbuiten groote verslagenheid teweeg gebracht. Bij velen in den lande bestaat de overtu'iging, dat in dien man Nederland iemand verliest, die beter dan eenig ander in staat was om onze natie op het gebied van wetenschap en kunst op waardige wijze te vertegenwoordi gen. Voor velen zal het, naai- wij mee- nen, een behoefte zijn. om aan de na gedachtenis van hem, wien Nederland in allerlei opzlichten zoo veel verschul digd is. een blijvende hulde te bewij zen. Wij meenen uitdrukking te geven aan hetgeen in veler harten omgaat, indien wij een poging doem om eenheid te brengen in het van verschillende zijden weldra te verwachten streven oin den onvergetelijke op duurzame wijze te eeren. Stokvis had een open oog en warm hart voor veel. maar wel het meest voor het gctstelijk welzijn zijner leer lingen getuige de bestemming die hij, ter gelegenheid van de feestelijke her denking van zijn 25-jarig professoraat, aan de door dezen bijeengebrachte gel den gaf. „Er zal zijn, zoo ispi'ak hij toen een Reisfonds voor de meestbe- gaafden onder de leerlingen onzer Al ma Materhet rnioge hen in staat stel len om begonnen studies vooi-t te zet ten en die ontwikkeling te verkrijgen, welke m en alleen door den wij deren gezichtskring, zooals reizen dien geeft, verwerven kan." Het was een zijner liefste wenschen, dat zijn leerlingen de wetenschappe lijke vleugelen breed zouden kunnen uitslaan. Dat zij nog na zijn dood zouden kunnen doen, daarin trachtte hij reed;s bij zijn leven te voorzien, Edoch het staat te vreezen, dat zijn Reisfonds", waaraan de bescheiden man n'ict eenmaal zijn naam heeft wil len verbinden, een kommervol bestaan zal leiden. Want de som, toen bijeen gebracht, zal gewis ontoereikend blij kern. om datgene, wat Stokvis beoogde op ©enigszins ruime schaal mogelijk He maken. Daarom wenschen wij een Stokviis- fond's. dat te beschikken heeft over zoo ruim/ mogelijke inkomsten. Wij wenschen een Stokvis-fonds, dat veelbelovende Nederlandsch© Studen ten 'in staat zal stellen zich door stu diereizen wetenschappelijk verder te ontwikkelen. te. in onze beginselverklaring neerge legd- De grondgedachte, dat „aan gestuurd moet warden op het wegne men van de maatschappelijke oorza ken, welke tusschen de leden van bet volk, tem aanzien van hun ontw'kke- lingsvoorwaarden, ongelijkheid schep pen of versterken." Blijkens het verslag van den secreta ris, den h!eer C. A. Zelvelder, telt de Bond thans 275 personeel© leden en 37 aange sloten vereeniigingen, welke laatsxe '2500 leden tellen, wat op vooruitgang wijst. De voorzitter bracht aan de heeren F. Mol en mi\ E. A. Smidt, die bedankt hebben als bestuurslid, dank, voor het geen zij voor dén Bond' hebben gedaan. In behandeling kwam nu het ontwerp Gemeentelijk program. Hierover werden die ailigemeene be raadslagingen geopend. Eerste spreker hierover was., prof. xnr. M. W. F. Treub. Prof. Treub, der commissie hulde brengend voor haar degelijk ontwerp, wees op enkele noodzakelijke aanvullin gen. Zoo 'is er b.v. niet aan gedacht dat de gemeente ook als vex-pachter van lan derijen plichten heeft na te ko-men.Voorts is geklaagd, dat dit program te zeer al leen staat, geen nauwer contact heeft met het 'algemeen© werkprogram van d*em Bond. Spr. dluidt aan, dat in het program de inleiding, in de toelichting liet vraagstuk der verhouding tusschen rijk, provincie en gemeente is ter zijde gelaten. Dit blijkt uit de paragraaf be treffende de middelen van openbaar ver keer. Immers bij het intercommunaal verkeer is het de provincie en niet de gemeente die dient in te grijpen. Ook heeft spr. bezwaar tegen liet opnemen van de gemeentelijke brandvei'zekering in het program, omdat men op dit oogen blik voor slechts drie gemeenten in ons land, naar zijn oordeel, het stelsel zou mogen toepassen. Bij acclamatie werd aangenomen een bestuursvoorstel! waarbij de vergadering wordt uiitgenoodiigd, thans geen beslis sing te nemen ter zake van de bestuurs inrichting in het stelsel der gemeentelijke geldmiddelen, daarbij zich voorbehou dend, later op de bestuurs-inrichting te- rog te komen en zich voornemende, aan. eene commissie het indienen van een rappoTt over de geldmiddelen en die fi nancieel© verhouding van rijk en ge meenten op te dragen. Hierna ging men over tot de artikels- gewïjze behandeling. Gekozen werden tot bestuursleden in plaats van. de heeren F. Mol en mr. E. A. Smidt, die bedankt hebben, de hee- xien P. Hofstra, te Menial duim en mr. E. Fokker. Herkozen zijn de aftredende be stuursleden mr. Z. v. d. Bergh, P. W. J. van Hassel, Th. M. Ketelaar en H. Snij ders. Vryzinnig-Demokratische Boud. Zooals we reeds mededeelden, werd d'e openingsrede gehoudten door Mr. A. Kerdijk. De heen* Kea'dijk heeft o.m. op h-t voigende den nadruk gelegd: Overtuigd èn uit beginsel, èn om practische overwegingen dat roo d's is ontwikkeling Van onzen <on- stituiioneel-parlementairen réjgeerings- vorm, in democratischen zin. En des wege als eerste eisch stellend een her ziening der Grondwet, voor zoovel dez"1 thans die ontwikkeling be-em inent en belet. Zoo hebben de man nen der Vrijz.-Dem. partij op het Bin- nerhof het begrepen, toen zij zich aan den arbeid zetten om een voor stel tot Grondwetsherziening voor te bereiden. Uit naam der vergadering bracht hij hun daarvoor hulde en dank. (Applaus). Na die stellige mer dedeeling van hun woordvoerder mag als zeker worden aangenomen, dat 't aangekondigde wetsvoorstel door hen zal worden ingediend binnen zt-er korten tijd. Door invoering van de be geerde heiwormang zal ©en tijdperk worden ingeleid, waarin Nederland zal bezitten een volk s-vei*tegenwoor- diging in den (vollen zin van het woord, omdat d&n ganisch het volk, ix. al zijn geledingen, zal zijn geroe pen om de richting te bepalen, waar in 's lands bestuur gevoex-d' en 's lands wetten gemaakt worden. Doch evenmin, vervolgde spr., be hoef ik er voor u klem op te leggen, dat onze Bond is en wil zijn een sociaal-politieke partij, die zich be wust is van den plicht der Staatege- meenschap, om, zoover haar vermo gen reikt, droeve toestanden voor meer bevredigende te doen wljkea; ie dier einde voor krachtig ingrijpen in maatschappelijke verhoudingen niet terug te deinzen; en bij dat ingrijpen zich te richten naar de grondgedaeh- INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Toen in 1901 onder de leuze: „Geloof tegen ongeloof" door de Christelijke partijen de overwinning bij d© stem bus was behaald, toen zou de geest des ontfermens vaardig worden over Nederland. Ons volk zou voortaan Christelijk worden geregeerd; dat moest beteekeaen ,dat liefde tot de kleinen voortaan de wetgeving zou be- heex'schen. Reeds verscheidene jaren geileden sprak Dr. Kuiper: ..Heer© mijn God. zij (de arbeiders) kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht!" Hoe weinig dir. Kuiper zich nog van die woorden herinnert, wat de arbei ders en kleine luiden van deze regee ring kunnen verwachten, d'at zal Woensdagavond' dooi- Hugenholtz wor den uiteengezet. Niemand, die belang stelt in den grooten strijd' onzer da gen, mag de gelegenheid verzuimen, de critiek te hooren, die op de daden der huidige Regeering wordt uitgeoefend door de sociaal-democraten, de felste bekampers vaar het consexwatisme, dat in onze ministers en onze Kamermeer derheid! is belichaamd. Allen dus Woensdagavond naar St. Bavo! Het Bestuur S. D. A. P. Mijnheer de Redacteur. Voor opname dezer regelen bij voor baat mijn d'ank. UEd. dw. dn. B. VAN 't SAND. Bloemendaai, 26 Jan. 1903. Dit schrijven dient tegen de practij- ken van een persoon, die alom zegen verspreidt, maar zeker 't meest d!aar... waar hij niet komt, D© man is bril- lenkoopman en zegt te reizen voor het ziekenhuis te Utrecht, en is zoo welsprekend dat mij zelfs een geval bekend is. dat het hem gelukt is. een eenigszins d'oove, een bril te verkoo- pen als middel tegen doofheid. 't Zou mij daarom niet verwonderen dat hij eilders tracht brillen te verkoo- pen tegen kies-, maag-, buik of andere pijnen. Misschien ook tegen jicht en rheumatiek. De man heeft zijn adres achtergelaten als: Ziekenhuis, Klopper- singel, Utrecht. Daar er in Utrecht geen Klopper singel bekend' is. en het ziekenhuis ge vestigd is Catharijnesinge! meen ik dit redén genoeg is ,aau de geloof waardigheid' des mans te twijfelen, en voor likdoorns geenbill te ge bruiken. Achtend, alsboven. Geachte Heer Redaoteurl Bij dezen neem ik de vrijheid plaat- sin® van bijgaand request aan het Col lege van B. en W. en dit schrijven in, uw blad te verzoeken. De aangelegenheid is van verdere strekking dan mijin prisoonlijk belang gaat, waarom het mij gewenscht voor komt, da.t allen die belang kunnen heb ben bij leveringen aan de gemeente of het verrichten van werkzaamheden voor haar, daarvan kennis nemen, en even tueel het door mij voorgestane doel hel pen bevorderen Dit klemt te meer nu het gebleken is, dat B. en W. een sterkeren drang schij nen noodig te hebben, dan een eenvou dig schrijven, om hen te brengen tot het

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2