Wijkvergadering. Dinsdagavond werd in het café vaai den heer C. Per soon, Zuider-Buitenspaame, door de S. D. A. P. eene wijkvergadering gehoudem Ais sprekers traden op de heerei: A. Kap- tein en J. Gerritsz. Bij opening der vergadering werd me degedeeld, dat het doel van de S. D. A. P. was om door het houden van der gelijke vergaderingen als deze, de soci- aal-d'emocratische beginselen meer be kend te maken, en dat daartoe in alle wijken der stad cursus-vergaderingen zullen worden gehouden. De eerste spreker was de heer A. Kap- tein, die het doel van de S D. A. P. uiteenzette en de arbeiders ;n hun eigen belang aanspoorde zich in hunne vak- vereeniging te organiseeren om zoo doende te komen in de eerste plaats tot verhooging van loon; tot een wet op arbeids- en rusttijden en Stsatspension- neering. Vervolgens kreeg de heer J. Gerritsz het woord, die in hoofdzaak de vakorga nisatie besprak en daarbij bij de toehoor ders aandrong om zooveel mogelijk me de te werken tot stichting van een ar beidsbeurs, waarvoor, zooais epr. me dedeelde, binnenkort dioor de K. v. A. voor Metaal- en Houtbewerking een voorstel bij den Raad zal worden inge diend, om deze van gemeertewege te doen stichten. Omstreeks hall elf werd de door on geveer* 40 personen bezochte vergade ring gesloten. De afdeeling Haarlem der Algemeene Vereeniginig voor Bloembol lencultuur vergadert op Vrijdag 30 Ja nuari a.s., des avonds ten half acht ure, in het café ,,Neuf', Montagne. Punten ter behandeling: 1. Ballotage van de volgende nieuwe leden: A. van der Kraatz Az., Boskoop; K. Maarse Dz. Jr., Aalsmeer; W. Seig- nette, Heemskerk; J. Vreugdenhill, Ko ningstraat 4, alhier, T. J. Bakker, Baan 21b, G. Nobel, Winkel, M. Singer, Am sterdam. 2. Verkiezing van afgevaardig den voor het jaar 1903. 3. Bespreking van eventueele voorstellen voor de te houden Algemeene Vergadering in de maand Maart. 4. Vragenbus. 5. Verlo-. ting. Gevonden voorwerken: Twee vogels garnituur var een hoed. Een tijgerhond met lederen halsband. Een sleutel. Een damespcrtemonnaie met geld. Een donker bruinharig hondje Bemoeilijkt. Dinsdagavond is een metselaar, komende van Bosch en Vaan onder Heemstede bemoeilijkt door circa 100 werkstakers. Zij gooiden hem met steeneji en spijkers, waardoor de man wel geraakt doch niet gewond werd. Bij de Hazepaterslaan zijn de werk stakers met den sabel uiteengedreven. R.-K. Leesvereeniging. Slechts weinigen waren gisteren- at ond in een der zalen van de ..Ver eeniging" samengekomen tot bijwo ning van de tweede lezing in dit sei zoen vanwege d'e R.-K. Leesvereeni ging .te houden door den heer Th. van Berkel. kapelaan te Mijdrecht. Alvorens dezen het woord werd ge geven, wijdde d« waarn. voorzitter, de heer J. W. A. Beynes. eenlge zeer waardeex*ende woorden aan de nage dachtenis van ar. Schaepman. die zoo menigmaal voor de Vereeniging was opgetreden, wat de leden steeds als een groote eer hadden beschouwd. Door applaus stemden de aanwezi gen met het gesprokene in. De heer Van Berkel begon daarop met eeaiige herinneringen aan zijn reis naar liet Heilige Land. een on derwerp. dat de aanwezigen reeds da delijk aantrok. Van hier trok de eer waarde reiziger over Keulen naar Weenen, waar hij zich aansloot bij een karavaan, lö personen sterk, die het Heilige Land zou bezoeken. Per spoor ging de reis verder naar Triest, langs een afwisselend land schap; van daar per boot over Brindisl naar Alexandria, waar het nieuwe ge deelte der stad een Luropeesch ka rakter draagt, terwijl het ander deel Europa geheel deed vergeten vooral door de verscheidenheid van bevol king. in korte trekken verhaalde de spreker de geschiedenis der stad. waar hi, niet lang bleef. Meer scheen hem aan te trekken Cairo, waarvan de Feliahhutten met vrouwen in blauwe lompen en half naakte vuile kinderen geen al te gun- stigen indruk op hem maakten. En toch trof hem naast de armoede der bewoners bun tevredenheid. Verteld werd hoe in Egypte niet gezongen werd. üit de wolken komt de regen, waar hei besproeiingswater voor de velden, het drinkwater voor mensch en dier onttrokken wordt aan de Nijl. die vruchtbaarheid brengt aan het land. Hoe Cairo er uitzag, werd beschre ven door een rijtoer, die alle gelegen heid gaf het bonte van kleuren en ge woel op te merken; het verschil te zien tusschen de oude en de nieuwe stad. de eerste in hooge mate schilderachtig. Natuurlijk werden de pyramiden, do grafplaatsen der Koningen bezocht; d* Sphinx bezichtigd, het reuzenbeeld als wachter bij de pyramiden. Het museum van oudheden eischte eenige oogenblikken to evens en te midden van tal van historische stuk ken merkte d<e bezoeker op mummies van Egyptische Koningen, die hij hun leven duizenden doodden en tiendui zenden deden beven en nu met een nummer in de catalogus zijn aange duid. Van het merkwaardige Caïro ging het naar het Heilige Land. naar Jaffa, een stad op rotsen gebouwd, met nau we heuvelachtige straten, slecht ge plaveid. wier straaitooneel in levendi ge kleuren werd geschilderd; doch den spreker aanleiding te over bood zich te verdiepen in Bijbelsche herinnerin gen: van Jaffa ging spreker dan ook o tot Jerusaleim. vanwaar het Chris tendom zich verbreidde Lang toefde spreker in gedachten in do heilige stad. voor allen van zoo groote aantrekkelijkheid, waar thans zooveel veranderd is. waar zooveel moderns oude herinneringen heeft ver dreven. Verschillende historische plekken werden bezocht en beschreven: in de eerste plaats de kerk van het heilige graf, onafscheidelijk verbonden aan de lijdensgeschiedenis van Jezus en voor den geestelijken bezoeker van bijzonder belang. Tal van geheiligde plekken werden bezocht, bijzonderheden tot in onder- deelen omschreven van het dal van Josephet. de olijfberg vanwaar men het prachtvolste gezicht heeft op Je rusalem .het hart van het Beloofde Land, zelfs op Jericho. Rijk aan stof tot overpeinzingen waren de omzwer vingen van den heer Van Berkel. wien het gelukte zijn toehoorders eenigs- zins te brengen onder het bekoorlijke van door hem gesmaakt genot. Met alle aandacht werd dan ook geluisterd en volle instemming vonden de woor den van dank aan het einde tot den spreker gericht. Bij Kon. besluitis, opgrond van de 3e en 4e zinsnede der Mili- tiewet, aan de loteling der lichting 1903, D. Bond, ontheffing van den werkelij ker dienst verleend, tot 1 Maart 1905. Haarlemsche Kegelïond. De jaarvergadering zal igehouden wor den op Vrijdag 30 Januari a.s. in de bo- venvoorzaal van café Brinkmann. De agenda bevat de volgende punten: Notulen der laatste vergadering. Inge komen stukken. Jaarverslag van den se cretaris. Jaarverslag van den Penning meester. Benoeming eener commissie tot naziening der rekening en verantwoor ding. Aftreding en verkiezing van 2 be stuursleden volgens art. 13 van het re glement. Verkiezing van vie** leden voor de ballotage-commissie (zie Art. 4). Rondvraag. INGEZONDEN MEUEUEE- LINGEN. 30 cents per regeL. Hoest niet meer. Men lacht om deze aanbeveling die men nutte loos, bedriogelijk of onmogelijk oordeelt en evenwel is het een bewezen feit door meer dan 80 jaren van succes dat de Keating's Borst Pastilles, tegen hoest en keelziekten de flinkste resultaten bekomen. De geneesheeren aar zelen met het gebruik aan de zieken aan te bevelen, want de Keating's Pastilles die men in alle apotheken vindt kunnen door de delicaatste personen genomen worden. Uit de Ümstrekea. Heemstede. Ter. Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een bruin gevlek- len hond, die alhier is komen aan- loopen. IJmnideu. Men meldt uit IJmuiden aan de „N. R. Ct.": Gisteren is een huishouden van vijf personen na het eten van andijvie ziek geworden. De geneesheer constateerde vergiftiging. Hoewel niet buiten gevaar, bestaat er hoop dat allen he' leven zul len behouden. Beverwijk. De verkooping van hakhout, staan de op de Algemeene Begraafplaats, behoorende aan de gemeentes beeft slechts f 18.75 opgebracht. De heer D. P. Garns, evangelist al hier, heeft voot zijn benoeming als zoodanig te Amsterdam, bedankt. Door Ged. Staten is den loteiing der lichting 1899 J. G. Poel, die van de uitspraak van den Militieraad in hooger beroep was gekomen, vrijstel ling verleend wegens gebreken en is P. J. Duin voor den dienst aangewe zen Halfweg Gisteren warden alhier 7 anderhalf- jarige paarden aangekocht voor bui- terlandsche rekening; hoogste prijs 200. Ds. N. Y. van Goor, predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Wildervank bedankt Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zal wegens voortdurende ongesteld heid van den predikant weder voor drie maanden dooT dei ring in de pre dikbeurten worden voorzien. Binnenland. Kameroverzicht. Van de redevoert n(g waarmede de heer Vening Meinesz in de Eerste Kamer het debat over de Staatsbegrooting opende, is telegrafisch het voornaamste gezegd. Slechts dienit nog deze aanvulling, dat de heer Meiniesz, sprekende over de po litie, in verband met de Amsterdamsche postenurder, voor de burgemeesterlijke zelfstandigheid een lans brak Wat den heer van der Biesen betreft, wiens rede mede in hoofdzaak is wedergegeven, gaf de middelen aan die z. i. tot redres en den toestand der gemeente-financiën koiKdien leiden. I-Ifj somde achtereenvol gens op: een gemeentelijke bedrijfsbe lasting, herstel van de geme ntelijke ac cijnzen, zuinigheid bij armw ezen en on derwijs; grootere rijksbijdragen voor verscheidene takken van openbaren1 dienst; protectie in Nederland, differen- tieele rechten in Indie. Bleet men bij het vrijhandelsstelsel dan zou dit de dood worden van Amsterdam en Rotter dam. De heer Van Velzen, enkel woorden aan het werkplan der regeering wijden de, nam het haar niet kwalijk, dat zij nog geen finale oplossing dei school- quaestie had gevonden en aan ziekte verzekering den voorrang toekende bo ven die tegen ouderdom en invaliditeit. Er was eerst meer geld no o dig en dat moest ook z.i. gevonden woraen door de invoering van beschermende rechten. Daarom moest het tarief va i invoer rechten zoo spoedig mogelijk aan de or de komen. Beschermende rechten zou den niet alleen de consument treffen, doch ook als receprociteitsmaatregel te genover het buitenland nuttig zijn. In de plannen der regeering ten aanzien van den landbouw, het middelbaar en het vakonderwijs verheugde spr. zich. In het algemeen wilde hij de daden der Reg. afwachten. Maar bij voortduring drong hij aan 'op eenheid van tijdrege- lïng, met den Greenwichtijd als grond slag. De heer Van Nierop sprak mede over de gemeentefinanciën, ten aanzien waarvan hij reeds nu, un afwachting van de plannen der Reg., een debat ge- wenscht .achtte. Hij wees er in de eerste plaats dan op, dat de te Amsterdam ont stane toestand niet bepaald Amster- damsch was, doch dezelfde bezwaren in alle groote plaatsen in mindere of meer dere mate: de uitgaven hebben een snel ler tempo aangenomen dan Je ontvang sten. Het was onjuist dat in het buiten land die uitgaven voor onderwijs lager waren dan bij ons; waar di' zoo was, was het ook slechter dan bij ons. Des niettemin erkende spr. zekere weelde, maar niet daardoor waren d uitgaven gestegen, doch door den enormen aan was der bevolking in de groote steden en daarvan waren enorme uitgaven voor openbare werken het gevolg, ook voor veiligheid1, brandweer, hygiène. En wat Amsterdam aanging, de universiteit kostte wel 3 ton maar gaf ook directe voordeelen. In T algemeen kon men echter de groote steden nóch voor on derwijs,. nóch voor publieke werken, nóch voor hygiène, te grootuitgaven verwijten. De wetten echter dwingen de gemeenten tot uitgaven uit sociaal oog punt. En wat nu de inkomsten betreft, men moest onderscheiden: inkomsten uit bezittingen, heffingen, rijksbijdrage en gemeentelijke belastingen. Wat de eerste betreft, de gemeentebedrijven ga ven, althans te -Amsterdam, mcoie winst. De rijksuitkeering hield geei. gelijken tred met de toeneming der bevolking. En nu de belastingen. Meerdere heffing van opcenten, waarin de gemeenten trouwens toch al beperkt zijn, was niet mogelijk; de inkomstenbelasting kon te gemakkelijk wiorden ontdoken, omdat de ergerlijke geheimhouding der kohie ren van de rijksbelasting een bezwaar is voor een goede heffing. In elk geval, betoogde de heer Van Nierop. was verruiming van het be lastinggebied der gemeenten noodig, want met de bestaande middelen ging het niet langer. Welke dan. Protectio nisme zou den nekslag tvezén voor Amsterdam en Rotterdam. Hoogere uitkeeringen van den Staat benadee- len de zelfstandigheid der gemeenten Neen. men moest de gemeenten toe staan wat naar de wet niet verboden was: belasting van den bebouwden grond en van bouwterreinen, heffin gen van den grond, dip thans ten on zent veel te laag zijn. De gemeente moest daarom een compensatie vinden voor de uitbreiding der bevolking die het gevolg is van nieuwen aanbouw. Voorts een bedrijfsbelasting voor uit wonenden. in elk geval van de naarn- looze vennootschappen, desnoods door middel van opcenten Ten slotte meende spr. dat de Staat, rekening houdende met de schatkist, meer zou kunnen doen voor de gemeenten, al kon hij dit niet met cijfer- aantoonen, slechts als oninie uitspreken. Heden half twaalf voortzetting. Hofbericht. Naar alle waarschijnlijkheid zal den 12en Februari een thé dan tarnt ten Hove gegeven worden. Prins Hendrik vertrekt heden naar Mecklenburg, ter viering van den ver jaardag zijner moeder en zal daar een paar dagen blijven. Ministers. De mlinister van binnenlandsche za ken, dr. Kuyper, is in zooverre her steld dat hij heden in de vergadering d'~r Eerste Kamer tegenwoordig was. De minister van justitie, die zwaar verkouden is, wa§ lieden iets beter, hoewel hij heden het bed moet houden. Handeldrijvende Middenstand. Donderdagvoormiddag te 11 uur ver gadert te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. de Nederlandische Bond van Vereenigingen van den Handeldrijven- d"ii Middenstand ter vaststelling der statuten enz. Verlaging yan den suikeraccijns Het bestuur van den Anti-Suikerae- cijns Bond heeft zich tot de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Finan ciën. van Waterstaat. Ilandc-l en Nij verheid en van Koloniën gewend, met een adres, waarin o.m. het volgende gezegd wordt Het Bestuur van den Anti-Suikerac- cijnsbond, gevestigd te Utrecht, ver oorlooft zich ter kennis van Uwe Ex- cellentiën te brengen, dat het piet be langstelling in de Memorie un Ant woord, betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring der Brusselsche Con ventie, in zake de suikerbelasting, ge lezen heeft, dat de Regeering voorne mens is een wetsvoorstel in te dienen, tct verlaging van den suikeraccijns mei het bedrag der vrijvallende pre- niien. dat is van f27 tot f24 per 100 Kilogram voor geraffineerde suiker, en voor and'eire naar evenredigheid dat. waar blijkens de Memorie van Toelichting betrekkelijk dit wetsont werp van deze verlaging verwacht wordt, dat zij de verhooging van den suikerprijs, die van de afschaffing der premiën wordt tegemoet gezien, zal neutraliseeren, het nochtans te betwij felen valt, of die verhooging wel ten naastebij met het b edrag der te bespa ren premiegelden zal gelijk staan, en bij de onzekerheid, d!ie vooralsnog om trent den invloed, welke de Conventie op de suikerindustrie zal hebben, be staat. met niet minder recht een veel aanzienlijker stijging van den suiker prijs mag worden aangenomen dat evenwel, ook indien de Conven tie geen verder.e prijsverhooging dan de door de Regeering geraamde, van circa 3 cent per K.G., mocht te weeg brengen, het nog de vraag zoude zijn, of bij eene accijnsverlaging met gelijk bedrag ook de détailprijs van het arti kel eenzelfde vermindering zoude on dergaan, en of niet veeleer zich de her haling zoude voordoen van het meer malen waargenomen verschijnsel, dat een geringe verlaging eener verbruiks belasting niet of niet ten volle den consument ten goede komt, maar ge heel of grootendeels aan de zoogenaam de tusschenhand blijft kleven dat trouwens de noodzakelijkheid eener zeer sterke ontlasting van de suiker zich in de bestaande omstandig heden opdringt aan alle landen waar, evenals hier. beperking der binnen landsche consumptie door buitenspo rig hooge accijnsheffing eenerzij ds, en aunmoedliging van voortbrenging door uitvoerpremiën anderzijds, tot de te genwoordige overproductie hebben ge leid dat. nu dientengevolge de Suikerac- cijns in Duitschland een vermindering van 20 tot 14 Mark. of met 30 pet., en in België van 45 tot 15 Francs, of met 66h pet. zal ondergaan, tejrwijl in Frankrijk een van 64 tot 27 Francs per .100 K.G., of met 58 pet. 'is voorgesteld, naar het gevoelen v£n adressant, met het oog op de onderscheidene groote belangen, ook hier bij de productie en de consumptie van suiker betrokken, eene zoo geringe verlaging van den ac cijns als van f27 tot f24 erf met circa II pet., te eenenmale onvoldoende schijnt dat er in verband hiermede adres sant zich veroorlooft er d'e aandacht van Uwé Excellentiiën op te vestigen, dat, tengevolge van den lagen accijns, die in den vervolge in Duitschland en België (onze Oostelijke en Zuidelijke grenslanden) zal geheven worden, de détailprijs van dit artikel in die lan den ongeveer 15 tot 16 ets. per kilo la ger zal zijn dan in Nederland, en het meer dan waarschijnlijk is. dat daar door evenals vroeger bij den zoutac- cijns. een uitgebreide smokkelhandel in suiker zal ontstaan, ten nadeele van de schatkist en van den binnen]and- schen producent dat omtrent welke andere regelingen van fiscalen aard. waartoe de Brussel sche Conventie aanleiding kan geven, een groot en soms scherp verschil van meening moge bestaan, de wensche- lijkhei't eener aanmerkelijke verlaging v$n den Suikeraccijns in beginsel na genoeg algemeen wordt toegegeven, en alleen de ëischen der schatkist als ar gument daartegen worden aangevoerd; dat. hoe zwaar dit argument ook weegt toch niet voorbij gezien mag worden, dat de groote vermeerdering van het suikerverbruik, die na een sterke accijnsvermindering niet zal kunnen uitblijven, na eenige jaren de schatkist voor die vermindering zal schadeloos stellen, en in ieder geval de verbetering, die een ruimer suiker- verbruik lin de volksvoeding in het al gemeen. en speciaal in die der lagere klassen, zal teweeg brengen, met een aanzienlijk geldelijk offer van de zijde van den Staat niet te duur is betaald dat adressant, erkennende de bezwa ren, die thans aan de bereiking van het door hem beoogde einddoel de af schaffing van den suikeraccijns in den weg staan, voor het tegenwoordige zich vergunt met verschuldligden eer bied Uwe Excellentiën te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat een wetsvoorstel tot veel grooter verlaging van dien accijns, dan waarvan in bo- en bedoelde Memorie van Antwoord sprake is. bij de Sraten-Generaal wor de ingediend. Een duel. Men schrijft uit Breda aan de ,,N. C."; Breda heeft een heusch tweegevecht gehad En niet om een of andere kin derachtigheid. maar om het echt rid derlijke motief: de vrouw in casu het meisje. Twee vereerders waren er van één meisje en toen de een wat al te veel naar den zin van den ander met de jeugdige blondine had schaatsengere- den. volgden tusschen de heeren hoo ge en dikke woorden, en als waardig slot een kinnebakslag: Die beleediging kon slechts met bloed worden uitgê- wischt. daarover waren de medemin naars het treffend eens. Maar hoe wei fel gebeten op elkaar, zij verlang den elkanders dood niet. De duelvoor- waarden waren dan ook niet al te streng. Er zou gevochten worden met zoogenaamde reprimeerdegens, waar van de kling slechts eenige centime ters kan dringen in het lichaam van dengene. die getroffen wordt. Ten ein dt onaangenaamheden met de politie der getuigen zijn ruim kantoor ais- Ie voorkomen, zou de strijd binnens huis geleverd worden .waartoe een ponibel stelde; geneeskundige hulp zou c q. verleend worden door een semi- arts, expresselijk daartoe overgeko men. Alles is behoorlijk en strik volgens de regels gegaan. Bij de zooveelste ..ronde" kree"- de heer K. een steek in den linkerschouder, het bloed spoot ui de wonde en aan de eer was voldaan, dé smaad was afgewischt. Dj tegenstanden gaven elkaar de hand d semi-arts verbond den gekwetste en de ongekwetste ging naar de jonge dame. wier kleuren hij droeg en voorj wie hij zijn leven gewaagd had. Gevolgen van een ongeluk. In het academisch ziekenhuis te Utrecht zijn de beide voeten afgeze-, van den lossen werkman der Staatsspoorwegen A., die verleden week door een lorrie over de beenen werd gereden Een aanranding. In den nacht van Zondag op Maan dag te ongeveer een uur is een inwoner van Amsterdam, de heer V., een dia manthandelaar, toen hij zich naar zijn woning aan de Weesperzijde begaf, op brutale wijze aangerand. Aan de brug bij het Amstelhotel gekomen, snelde plotseling een man op hem toe, die hem eerst een slag in het gelaat gaf en daar na trachtte den heer V. zijn hoed over het gezicht te slaan, wat hem echter niet gelukte. Toch was de aanrander zoo brutaal nog een poginig tot berooving te wagen, door 's heeren V.'s kleeren open te rukken. De heer V. greep daar op den man vast, die hem toen in zijn handen beet. Hel gelukte hem echter niet, los te komen. Een agent en een bewoner uit de buurt, die op het ge roep van den heer V. ve huip gesneld waren, hebben vervolgens den aanran der gearresteerd. Later is i een café aan de Weesperzijde ook nog iemand aangehouden, in wiens gezelschap da aanrander den geheelen avond had doorgebracht. Yermissing; van brieven. De Januari-aflevering van ..De Post el Telegraafwereld" bevat een artikel over vermissing van brieven zijnde de fragmenten uit de voordracht, in de Vereeniging van postambtenaren ge houden door den heer A. P. Mestdagh. De sch,rijver wijst er op. dat de oor zaken, die leiden tot. het. niet besteld worden van correspondentie, zoo vele en velerlei zijn. dat er naar zijn mee ning meer moest en kan gedaan war-, den om het aantal te beperken. Het kan niet ontkend worden, en 't jaarlijksch verslag aan de Koningin levert er liet bewijs voor. dat een enor me hoeveelheid brieven die onbestel baar blijken to zijn, eenig en alleen door nonchalance van de afzenders. Het aantal, dat in 1900 vernietigd word. bedroog 39000 stuks. Afdoende "maatregelen te nemen te- j gen vergissingen A an het publiek men zal liet moeten toegeven. is on mogelijk. maar een stap in de goede richting zou het toch wel zijn. indien er meer voor werd geijverd om de ge woonte ingang te doen vinden, dat de afzendïrs hun naam en woonplaats op de keerzijde hunner correspondentie zouden vermelden. Hiervoor moest meer reclame worden gemaakt. Wat is er tegen, om op de achterzijde van van rijkswege uitgegeven briefomsla gen te doen drukken ..Naam en woon plaats van den afzender" of ..Afgezon den door". Nog enkele andere wenken worden door den ischjrijver gegeven om die vergissingen van het publiek tegen te gaan. Verder wordt een enkel woord gewijd aan het werpen van brieven in de brievenbussen, waarvan volgens het opschrift aanteekening bedoeld is. Deze I zeer af te keuren wijze van verzending waarop, bij voldoende frankeering, met de minste strafbepaling gesteld is, neemt hand over hand toe (te Amster dam is dit reedis gestegen tot gemiddeld 6 per dag). Waar d'e ambtenaren, hij het niet opmerken van die brieven, zich aan boete blootstellen en bij het eventueel te loor gaan aan onaangename gevol gen en s mis ernstige verdenking, zou het alleszins aanboA'elenswaardïg zijn die brieven niet ten flink strafport te belasten. Wat het personeel betreft, het be hoorde. volgens schrijver, veel meer dan tot nu toe, te worden gecontro leerd. biet alleen wat aangaat de uit oefening van hun dienst, vooral bui ten het kantoor, maar ook niet het minst wat betreft hun eerlijkheid. Als men ni ;t weegt, zal men ook niet Ave- ten. wie te licht zal worden bevonden. Tegenwoordig leiden voornamelijk alleen toevallige omstandigheden tot ontdekking van diefstal. Wetenschap. Professor Tizzoni. van de universi teit van Bologna, heeft naar uit Rome aan het ..Berliner Tageblatt" wordt ge meld. een serum ontdekt tegen long ontsteking. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Uit de Arbeiderswerdd BINNENLAND. Steeds meer gespannen wordit de toestand in de transportbedrijven. Aan de Wester Suikerraffinaderij is de toestand nog dezelfde, maar te gen eem deel van het personeel is door stakenden geweld gepleegd. Door eenige werklieden op de fa briek was, opdat een groot d'eel werk lieden binnen de fabriek niet zouden moeten stoppen, beslo ten zich te belasten met het vervoer van suiker. Toen deze mannen zich naar huis begaven, wer den zij lastig gevallen door eenige werklieden, die hun verweten dat zij naar aanleiding van dei quaestie ,,Vriesseveean" ondorkmipefswerk deden en werden eenigen van hen mishandejld. Hedenochtend hebben zich drie van hen ziek gemeld. Het gerucht, dat bij deze fabriek een aantal Averklieden opnieuw zou zijn ontslagen, is onjuist. Er wordt niemand ontslagen, doch waar de di rectie gem voorraden meer ter afwer king heeft in de eene of andere afdee ling, moet daar natuurlijk tijdelijk stop worden gezet. Het stoomschip Ursula Bright, een groote houtboot, zou eerst in de Hout haven worden gelost, maar is door gestoomd naar de Ert skade, waar het lossen onder toezicht zal geschieden. Op verschillende plaatsen zijn we der kleine huishoudelijke vergaderin gen gehouden voor personeel van ver- schiilleinde maatschappijen. De heer Van Erkel en eemige bastuurderen van afd'eelingen van het Watertrans- ;port, voerden het woord; algemeen werd besloten dat men scherp zou toezien, dat ear geen onderkruipeirs- werk wordt verricht. Ook de kraan draaiers of -dirijvers van de gemeente, ongeveer 70 in getal {gem'eentei-ambtenarein dus) hebbteu allen geweigerd te werken. Aan de Handelskade wordt evenals de vorige week nog steeds aan de loodsen van Blauwhoeden veem en Vriesseveem geAverigerd goederen af te geven of te lossen voor de werk lieden van de verschillende trans portmaatschappijen. Dieze dlirectiën staan hier dus tot nu machteloos. Naar vernomen wordt is ook nog naar de IJkade gedirigeerd H. Ms. kanoneerboot „Bever". Aan de dertigtons kraan aan de Handelskade wordt weer gewerkt door den opzichter Kramp, die eenige jaren heeft dienst, gedaan als kraan drijver. Heden te twee uur zal door de werklieden voor het Watertramsport weer eene groote huishoudelijke mee- t'ng worden gehouden in het gebouw ..Handwerkers Vriendenkring'. Stoomvaartbericlilen. Het stoomschip Koningin Wilhelmma arriveerde 25 Jan. van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip lx ion, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Jéirl van Tan gier. Het stoomschip Bogor, van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Jan. van Perim. Het stoomschip Besoeki, van Java n. Rotterdam, vertrok 26 Jan. van Mar seille. Het stoomschip Rhipeus, van Batavia naar Amsterdam, vertrok ?4 Jan. van Port Said. Het stoomschip Sloterdijk, van de Hol landAmerika lijn, van Newport News naar Amsterdam en. Rotterdam, vertrok 27 Jan. van Amsterdam. Gemengd nieuws. Verarmde prinsen. In een memorie, welke aan lord Cur- zon, vice-koning van Britsch-Indië, is bericht, wordt de aandacht gevestigd op den precairen toestand, waarin de afstammelingen der vToegeie koninklij ke familie van Delhi thans verkeeren. Zij zijn ten getale van vijftig, waaronder er verscheiden zijn, die als kruier met groote moeite in hun onderhoud voor zien. Een van hen repareert oude hor loges en eindelijk is er een onder deze vorstelijke afstammelingen, die langs de straten bedelt. Die brave Bulgaren De keizerlijke commissaris te Sofia heeft die Porte medegedeeld, dat de Bul garen uit de omstreken van Philippopo- li de muzelma/nlsche bevolking op aller lei wijzen kwellen en in moskeeën enMa- homedaansche scholen vernielingen aan richten. Brand in Ierland. Een hevige brand heeft in Armagh, een lersche stad. tien' groote handels- inrüjchtingen ven*woest, zoo dal voor 8U,0Ü0 p. st schade is aangericht- De gevolgen van den brand zullen zich zeer sterk op den handel der stad doen gevoelen, maar men is nog dankbaar, dat de onmiddellijke gevolgen niet ernstiger zijn geweest; in een der win kels was nl. een aanzienlijke partij dynamiet geborgen, die men gelukkig bijtijds kon redden, terwijl de krach tige pogingen om de sterk bedreigde kathedraal te redden, ook met goed succes bekroond mochten worden. Een rechtskwestie. Dezer dagen stierf ie Breslau de actrice Vilma Illing van het Breslau. sehe Stadtheater. Deze actrice had z'ch voor a'ijf jaar verbonden aan het Stadtheater te Frankfort. Maar de directie van het Lessingtheater te Ber lijn had der Frankforter directie ge- vraagdl het contract te verscheuren en zou dan 20.000 mark schadevergoeding betalen. Dat. Avas afgesproken. Nu is Vilma Illling gestorven is het Lessing-theater nu toch de 20.000 mark schuldig aan het Frankfortsche Venetië. Op de Piazza San Marco te Venetië staan, zooals men weet, voor de kerk twee hooge masten, waaraan op feest dagen de vlag var. Venetië wappert. Zaterdag bemerkte men. dat een van deze masten dreigde cm te vallen. Men heeft een onderzoek ingesteld en bevonden! dat onder het voetstuk van den mast een verzakking moet hebben plaat,? gehad, de vloer was daarenbo ven gebarsten. Men schrijft dit toe aan de werken die men heeft moeten doen om de fundamenten van den Campanile, Avaar deze mast vlak bij staat, te> onderzoeken. Bij die onder zoekingen heeft men bemerkt, wat sommigen voor een zaudVerzakking, anderen voor een waterstroompje hiel den, waartioor een leege ruimte onder den mast zou zijn ontstaan. Men heeft dadelijk onder den grond stutten aan. gebracht en zou den mast wegnemen en hem. niet weer plaatsen, eer de fun deering heelemaal goed in orde was. Roovers. Een zestigtal inwoners van 't Rus sische dorp Belogorodki bij Kiew, waar sinds eenigen tijd een bende roevers allerlei diefstallen en gewel denarijen pleegde, heeft een drijf jacht op die roovers gehouden. De rooA'ers, ongeveer 20 in getal, wisten voor het meeremdeel te ontsnappen. Maar twee, die in een but de wijk namen, werden door hunne vervol gers, toen die daar binnendrongen, doodgeslagen, en later nog verschei dene anderen op wreede wijze mis handeld. Toen den volgenden mor gen de justitie kwam, stonden de boeren geschaard om de hut, waarin de verslagen roovers lagen. Zij wilden de mannen van het gerecht niet toela ten en schreeuwden, dat men hun al de dieven en roovers van den omtrek moest uitleveren om die ter dood te brengen. De politie nam tien van de opgewonden mannen in hechtenis. De boeren hielden daarna eene ver gadering, waarin een tiental bekende dieven uit Belogorodki werden ver bannen. Vervolg Stadsnieuws. I n b r a ak. Hedennacht is getracht in te breken bij de firma Ant. van Vel- sen en Co., Wilhelminapark alhier. Er is niets ontvreemd. De hand van een fiets werd ergens verder gevonden. Getracht is de deur te openen, maar dit is niet gelukt. De sleutel hing aan de deurpost Heden is men begonnen de richting der electrische spoorweg Am sterdamHaarlem op de Amsterdam-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2