Tweede Biad, Ongevallenwet. In de schaduw ven den Dood. kaarten aan collega's in andere ste den. Zoo roept elk jaar de telegraaf, die anders heil- en gelukwenschen blik semsnel langs den draad laat vliegen, de hulp in van haar minder vlug gaande zuster, de post. Dikwijls asso- cieeren beiden zich dan, en ook de te lefoon en een of andere kabelmaat schappij sluiten zich bij hen aan en zoo zenden zij dan hun gezamenlijke wenschen aan de bevriende kantoren over de geheele wereld. Meestal gaat die nieuwjaarswensch. ais drukwerk, op een min of meer fraai uitgevoerde kaart, waarvoor soms een speciaal ontwerp geteekend is. Andere kaarten zijn met moderne of oud-Gu- thische letters gezet of in calligrafisch schrift gesteendrukt; voor weer ander© zijn heel gewone versieringsmotieven gebruikt, zooals elke drukkerij die be-1 zit. Het spreekt van zelf. dat dit gebruik1 met den tijd meegaat en dus ook bier de vooruitgang en veranderingen op velerlei gebied te bespeuren zijn. Zoo vinden we op verscheidene kaarten heilwenschen van manlijke en vrou welijke ambtenaren en heeft ook hier de geïllustreerde briefkaart haar in trede gedaan. Zelfs van hetgeen er o 3 politiek gebied plaats heeft, bemer ken we den terugslag, waar dit jaar dj felicitatiekaarten van Transvaal en Oranje-Vrij staat gemist worden Vroeger geschiedde het zenden van de gelukwenschen aan d'e kantoren, waarmede men in verbinding staat.; per dienstbericht, dat 's nachts om lu uur door den directeur namens het personeel verzonden werd. Langzamer-1 hand zijn de felicitatie-kaarten meer e i meer in de mode gekomen, zoodat, de dienstberichten nu zoo goed als ge heel verdwenen zijn. Dit jaar werden op het hoofdkan toor te Amsterdam een zestigtal derge lijke briefkaarten ontvangen, ongere kend nog vele visitekaartjes en ge wone briefkaarten. Verscheidene steden zonden fraai gecailigrafeerde kaarten, meestal met een embleem van de telegrafie, een wapen of een kroon er boven, zoo o. a van: de Telegraaf en Telephoon te Ma drid een mooie kaart op geschept pa pier; uit Petersburg een Russische, uit Warschau een Fransche, voorts uit Stockholm. Paris-Bourse, Weenen en Berlijn. Ook het Militair Hoofdtele graafbureau te Serajewo zond een kaart met aardig geteekende letters. Modern van uitvoering is die vair Keu len, waarop een versiering met motie ven aan vruchten ontleend'. In oude karakters gedrukt zijn o. m. de kaar ten van Maagdenburg en Göteborg. Meer vermeldenswaard als curiosum dan wegens fraaiheid van uitvoering is de kaart van de Cable Submarino de Barcelona a Marsella" in groenen druk een kabelschip te zien gevend. De Ansicht' 'speelt een groote rol; vele Nederlandsche gemeenten, zoo wel groote als kleine, zonden geïllus treerde briefkaarten. Vele buitenland- sche steden deden eveneens. Een kiekje op het bureau met het personeel geeft de kaart uit Dordrecht. Ook op die uit Embd'en. een openslaan- d; kaart, komen een tweetal bureau interieurs voor, o. a. een photo van dj zaal met de kabelseintoestellen. De beambten zijn allen in uniform en in do hoeken der zalen staan hooge pal men. waardoor het telegraafkantoor een feestelijk aanzien krijgt. De Engelsche kaart uit Lowestoft dient weer om een andere reiden ver meld te word'en. Het is een Engelsche viewcard, waarbij, daar het kiekje de geheele achterzijde beslaat, de helft van de adreszijde ook voor mededee- lingen bestemd is. (This space aldus luidt de instructie as well as the back may now be used for communi cation; Post-office Regulation). Horta, Azorem. het o verdragkantoor, waar de kabel EmdenNew-York even aan land komt, zond ook een gelukwensch pei geïllustreerde briefkaart. Groote kaarten met symbolische voorstellingen van d'e telegrafie kwa men o. in uit Marseille Berlijn, Nice, Antwerpen en Kopenhagen. De laat ste is een zeer mooie penteekening met als randversiering, om de felici tatie. telegraaf-attributen. isolatoren en papierdragers. Wat tokening en uitvoering betreft, verdient ook ge noemd te worden de moderne kaart uit Antwerpen: een vrouwenfiguur, de eleciriciteit, contact makend tusschen seiner en ontvanger, voorgesteld door jongelingsfiguren. Een bijzonder groote kaart, aardig van teekening is die, door Brussel ge zonden. Hierop komen alle moderne vervoermiddelen voor. benevens de centrale telegraaf-commutator, met ia het midden een vrouwenfiguur, do telegrafie. Berlijn geeft op zijn kaart den stij genden Duitschen adelaar met een kabel in zijn klauwen en Nice een kaart met engelen, het telegraafbedrijf voorstellend. De ondergrond-teekening op de kaart van Marseille vertoont een ge deeltelijk zichtbare wereldglobe niet telegraafpalen. Ten slotte de beide hoofdkantoren iri Nederland. Rotterdam en Arnster- dam, zoowel de post. als de telegraaf in beide steden, zonden eLk een grooto kaart, die echter geen van alle bijzon der uitmunten. Het best is nog_.de kaart van het telegraafkantoor to Bot terdam. Die van de Amsterdamsche telegraafambtenaren, als gegeven niet onaardig, is te woelig. De postkantoren Amsterdam en Rot terdam zonden kaarten met ouderwet- sche versieringsmotieven. Zorgvuldig worden al deze kaarten, nadat ze op het hoofdkantoor tentoon gesteld zijn, in albums geplakt en be waard (Telegraaf). Eeu vrijgesproken duellant. Men zal zich waarschijnlijk berin neren, dat in September van het vo rig jaar te Parijs een jonge Pool, Nieciengiewicz, een landgenoot en vriend, met wien hij, naar aanleiding van het feit, dat de laatste hem beschuldigde een scheermes van hem te hebben weggenomen, dueflijerde en in het tweegevecht zijn tegenstan der doodde. Dit twintigjarig jong- mensch verscheen Donderdag voorde jury te Versailles. Het bleek nu, dat de beschuldigde bij het eerste verwijt, dat hem door don verslagene werd gedaan, eenvon» dig d© schouders heeft opgehaald en hem vervolgens geheel negeerde. Toen hij hem enkele dagen later een hand Weigerde is de oorlogsverklaring ge volgd en het duel had plaats. Nadat Donderdag zijn verdedJger zijl pleidooi geëindigd had, voegde de beschuldigde daar nog aan toe. dat men in Polen nooit verontschuldig;n- gei; aanbiedt of aanneemt in gevallen van beleediging. ,,In mijn land", zeide het jonge- mensch met bibberend stemgeluid, i-5 de eer alles. Daaraan offert men alles. Ik heb volgens mijn opvoeding gehandeld. Ik had bovendien kunnen vluchten om de gevolgen van mijn daad te ontgaan, maar juist de ter gebood mij te blijven." De „Ehren- raann" werd vrijgesproken. Aftreden van kardinaal Rampolla Geruchten doen te Rome de ronde dat kardinaal Rampolla binnenkort zal af treden en als staats-secretaris zal ver vangen worden door kardinaal Svampa, aartsbisschop van Bologna. Wat de mensch eet. Een beoefenaar der statistiek heeft zich het genoegen niet kunnen ont zeggen om te berekenen, wat een man van gemiddelde grootte eri gemiddel den eetlust, die met een goede maag toegerust is en een leeftijd van 70 jaar bereikt heeft, gedurende zijn leven in het geheel eet. Hij kan zich beroemen 25.000 KG. brood, 18.000 K.G. vleesch. 40.000 K.G. groenten 3 tot 4000 dozijn eieren ge geten en ongeveer 500 H.L. vloeistoffen van verschillende soort gedronken te hebben. Het totaal bedrag van deze etenswaren en dranken, die deze mensch alleen tot zich genomen heeft, bereikt het aardig sommetje van onge veer 24.000 gulden Hnmor. In een schouwburg te Edmburg was men dezer dagen in een stuk aan eert oogenblik van de hoogste spanning ge- komen.De heldin barstte in tranen uit; de familienotaris had aangedaan: „Vaar wel, God zegene u," gezegd en begaf zich langzaam naar de deur. Een adem- looze stilte heerschte in de zaal, menig oog werd vochtig; daar klonk het eens klaps van het schellinkje: „Hei baas je vergeet je hoed!" Treurig. Drie tooneelspelers van een gezeL schap t.e Bordeaux zijn te Biarritz op treurige wijze om het leven gekomen, liet ziin de regisseur Charley, Fayol en Vignau. Na afloop van de tooneelopvoaring, waartoe zij naar Biarritz waren over gekomen, wandelden zij langs het strand. Om half vier zag men hen langs de Rochet" de la Vierge omlaag gaan. Maar omtrent dienzelfden tijd hoorde de chef der kusttelegrafie wan hoopskreten. Toen hij trachtte de oorzaak d'aarvan te onderzoeken, zag hij niet.s. Sedert bleven alle nasporingen te Biarritz en te Bordeaux vruchteloos. De drie personen zijn op het gevaarlij ke terrelin ongetwijfeld door de heftige golven, meegesleurd. Havenongelukken te Antwerpen. Van jaar tot jaar groeit het aantal ongelukken in de haver: van Antwer- pen aan. In 1902 werden 2.769 perso- Behoorende bij „Haarlem's Dagblad1' van Donderdag 29 Januari 1903 Mr6007 Reeds meermallen kwamen vragen'tot ons betreffende de Ongevallenwet en baiie werking. Vragen, die zoo bij elk voor de hand liggen, omtrent aangifte, hoegrootheid v.an schadeloosstelling, wie verzekerd zijn, wanneer men op schade loosstelling aanspraak heeft, enz. Wij zullen nu, aangezien deze wet op 1 Februari a.s. Imi werking treedt, trach ten in enkele artikelen een zoo duide lijk mogelijk overzicht te geven van de wet en hare toepassing m de praktijk, hopende daarmede tevens een antwoord te geven op de ons gestelde vragen./ Het doel. Het doel van de Ongevallenwet is de arbeiders te vrijwaren tegen de geddie- lijkt nadtelen, wanneer dood of onge schiktheid tot werken hen treft in en door de uitoefening van hun bedrijf. Vele patroons hebben reeds hunne werklieden tegen de geldelijke nadeelen van ongevallen en hun nabestaanden wanneer de dood het gevolg is, verze kerd. De werkgever heeft echter ge meend dat dit niet voldoende is en dat de patroons krachtens wettelijke voor schriften (gedwongen moeten zijn arbei ders te verzekeren. De werkgever heeft het dus billijk ge acht, dat de industrie zelf de arbeiders zou verzekeren te«en de nadeelen, die ze door ongevallen kunnen krijgen, wanneer ze zijn in de uitoefening van hun bedrijf of vale. Het is niaituurlijk niet onze bedoeling hier nader op de beginselen i te gaan. Het doel hebben we hiermede voldoende omschreven. De eerste vraag, die nu voor de hand ligt is: Zijn alle werklieden nu in deze wet begrepen? M. a. w. is deze wet op alle arbei ders toepasselijk? Zuilen nu op 1 Fe bruari a. s. in eens alle werk lieden geheel of gedeeltelijk gevrijwaard worden tegen de geldelijke nadeelen voor hen en hun gezin, wanneer een ongeval hen treft? En het antwoord hierop luidt: Neen, niet op alle werklieden zijn d gunstige bepalingen dezer wet van toepassing. De ongevallenwet is toepasselijk op alle werklieden, die arbeiden in eene onderneming of fabriek, waarin voor het bedrijf eenig krachtwerktnlg wordt gebruikt. (N.B. Men verstaat on der krachtwerktuig ieder toestel, dat de (drijfkracht levert voor het in bewe ging brengen van arbeid sw erktuigen). Het komt er niet op aan of dat toestel in beweging wordt gebracht door mensch of dier, of door gas, petroleum, stoom, benzine, of electrieiteit: stoommachines •en petroleum of gasmotoren zijn kracht werktuigen, doch even goed molens, al worden ze bewogen door wind, of wa ter of dieren. Bovendien is het onverschillig of het krachtwerktuig slechts wordt gebruikt in een Igedeelte der onderneming. Heeft men dus in een fabriek een gasmotor, die enkele machines in beweging brengt, b.v. in een drukkerij, en is in diezelfde fabriek een binderij gevestigd, waarin men van de genoemde beweegkracht geen gebruik maakt, dan vallen de werk lieden in die binderij eveneens onder de ongevallenwet. Voorts zijn verzekerd de bedrijven voor welker gedeeltelijke of geheel uitoefe ning gewoonlijk stoom of gassen worden gebezigd, waarvan de spanning in verband met de toestellen zekere grens overschrijdt. Ook vallen onder de ongevallenwet alle werklieden, die arbeiden in on dernemingen, waar ontplofbare ofvlaehtige en licht ontbrandbare stoffen voor de uitoefening van1 het bedrijf wor den gebruikt of in groote hoeveelheid aanwezig zijn. Hiertoe worden b.Y. gere- Feuilleton. Uü het Engelsch van E. W. HORNUNG. 58) 2. Verliet het hotel kort na aan komst tegen middernacht, is vermoe delijk tusschen twee en drie terugge keerd en zou dus afwezig geweest zijn juist op den tijd toen de moord bedre ven werd volgens medische en andere getuigen. Alleen nauwkeurige tijd van afwezigheid! uit het hotel kan bewezen I worden. 3. Kende M. in Australië, maar was in Engeland onbekend bij M. tot twee morgens vóór den moord, toen M. een brief schreef op ontvangst waarvan... naar de stad kwam (aankomst bij het tooneel van den moord zooals hierbo ven gezegd is omstreeks den tijd. dat bij bedreven is). Dit alles kan zedelijk eji waarschijnlijk ook wettig bewezen worden. 4. Crofts vroeg, waarom een man. dien hij in zoo langen tijd niet gezien had. zijne schulden zou betalen; maar kend slóffen zooals buskruit, dynamiet, benzine, naphta, petroLeum, mengsels met salpetersoorten, enz. Onder de ongevallenwet vallen voorts: Vervaardigen of bewerken van aarde werk. Aardwerkers. Apothekers. Exploi- iteerèn van abattoirs. Azijnmakers. Asch- lieden. Acetyleenfabrieken. Bergers van schepen. Bedienen van bewe> ibare brug gen. Ballast-ondernemers (bv. bootwer kers, wegers van granen, kolen- en-turf - dragers, sleepers, voerlieden, schuiten voerders), Plaatsen, leggen, herstellen enz. van buisleidingen en riclen. Idem van bliksemafleiders. Baggerlieden. Bouwondernemers en sloopers van bouw werken. Behangers en stoffeerders. Ver vaardigen van borstelwerk. Boekbinders. Bierbrouwers. Boterfabrikanten, die cen trifuges gebruiken. Brandweerlieden. Brievenpost®®. Cementijzerfabrjkanten. Cichoreifabrikanten. Vervaardiging van chemicaliën. Exploiteeren van droogdok ken. Duikers. Delven van ijzererts, igrint of keien. Bewerken van dian ant en an dere edelsteienen. Maken en herstellen1 van dakbedekkingen (b.v. leidekkers, pannendekkers, stroodekkers). drukkers en boekbinders (boekdrukkers, letterzet ters, plaatdrukkers, lMhographen). Dis tillateurs van gegiste vloeistoffen. Dijk werkers. Expeditieondernemers. Laden, Hossen, stap elm, wegen, vervoeren van goederen, (ook wanner zulks geschiedt door werklieden van een ondernemer, die 't schippersbedrijf (zie schippersbe drijven) genoemd, uitoefent, en insge lijks door werklieden (bootwerkers) in dienst van een zeeschipper, wanneer deze den zetel van zijne orderneming of een agent hier te lande heeft. Het schippersbedrijf met zeeschepen is ove rigens niet verzekeringsplichtig. Gasfit ters. Gistpakkers. Vervaardigen en be werken van glas. Glazenmakers. Glazen- wasschers. Grondwerke/s. Heiers. Be werken of verwerken van hout. Jenever stokers en likeurstokers. Bewerken of verwerken van kurk. Idem van cement en kalk (kalkbtescbers en kalkbran ders). Kuipers. Onderzoekingen in labo ratoria, ook ten dienste van onderwijs. Stokerij van lak en vernis. Lantaarnop stekers. Leerlooiers. Bewerken of ver vaardigen van lederwaren. I.ompensor- teerders. Vervaardigen van lucifers. Mandenmakers. Bewerken of verwerken van metaal. Metselaars. Meubelmakers. Mineraaiwaterfabrikanten. Mouters. Om- nibusondernemingen. Vervaardigen en bewerken van papier. Pannen fabrikan ten. Polderjongens. Reinigen van wegen, straten, riolen of sekreten. Bewerken of verwerken vaar riet. Rijtuigen en rij paard-ondernemingen. Schil persbedrij ven met schepen, die de binnenwateren bevaren, of de rivieren van de naburige landen. (De Zuiderzee is een binnenwa ter) Uitgezonderd is het schippersbe drijf, wanneer het wordt uitgeoefend met één schip van minder dan 60 kub. M,, dat niet door eenig krachtwerktuig wordt bewogen. Scheepsmakers en scheepsloopers. Scheepstakelaars. Schil ders, Schoorsteenvegers. Schoenmakers, wanneer in de onderneming werktuigen worden gebruikt, dus niet kleine schoen- bouwwerken. Sluiswachters. Slachters makers of schoenlapper*. Sloper» van (en vilders). Spoorwegondernemingen. Exploiteeren van steengroeven. Stuka doors. Bewerken of verwerken van steen. Idem van stroo, wanneer in de onderneming werktuigen daartoe wor den gebruikt. Steenfabrikanten en pan nebakkers. Tegelfabrikanten. Tabaksker- vers. Timmerlieden, meubelmakers. Touwslagers. Tramwayondernemingen. Veerschippers. Verveners. Vetsmelters. Fabrieken van verduurzaamde levens middelen. Viischdrogers, vischrookers, visch zouters. Visseherij, uitgeoefend op rivieren of binnenwateren. Vervaardi gen of bewerken van vlas. Vleeschhou- wers en vleeschwarenfabrikt nten. Ver vaardigen of bewerken van zeil. Zeep zieders. Zegeliakf abrikanten, Zoutzie- ders. Bewerken van. ijzer, staal, koper (dus vervaardigen en herstellen van ma chines en instrumenten, uurwerken, rij wielen enz). Maken, herstellen,, opbreken of afbreken van wegen, spoo-- en tram wegen, kanalen, sluizen, havens, dok ken, bruggen, dijken of andere water werken. (Wordt vervolgd). Binnenland. Oude munten. Door iemand te Noordwijkerhout is bi] het omspitten van een stuk tuin- mumt stukken gevonden. Deze worden grond een pot met oude zilveren door hem voor f 300 verkocht, d'e waarde van het zilver. M lachte en zei, dathij hem in zijn macht had". C. zou ditzelfde voor het gerecht durven verklaren en daarbij nog uitweidingen kunnen doen, o. a. dit. d'at M toestemde om geld geschre ven te hebben aan „een millionair". 5. Woonde de terechtzitting van Mrs. Minchin van bet begin tot het einde bij. maakte daarna kennis met haar en vroeg haar ten huwelijk zon der vooruit iets te weten omtrent haar karakter of antecedenten. Mogelijke motieven. is een menschelïjk raadsel, zijn verleden nog grooter raadsël. Hij houdt zich met zorg. alsof hij nooit een deel van zijn leven in Australië heeft doorgebracht. M. zei, dat hij hem daar kende; dat is dus die reden waarom hij hem in zijn macht had' en hij betalen moest! Geldafpersing niet onvereemigbaar met het karakter van M. Het is meer voorgekomen, dat men- schen vermoord zijn. wat zij verdie nen. door te dreigen met geldafper- sing. Mogelijk motief voor het huwelijk: Boete van den schuldige tegenover de onschuldige. Terwijl Langholm deze nauwkeuri- gp aanteekeningen las en herlas met iets van dezelfde genegenheid en vrien- Draadlooze Telegrapliie. Men schrijft aan het Hbld. Naar wij vernemen, bestaan er plan nen om proeven te nemen met vier ver schillende systemen van draadlooze telegrafie, tusschen seinstations in Am sterdam en Kampen, om daaruit te kunnen bes1 issen. welk systeem het best zal voldoen aan .boord van onze oorlogschepen. Door dat traject voor proefneming te bestemmen, heeft men het voordeel, dat de proefstations niet uitsluitend door water gescheiden zijn en dat bij eventueele gebreken vergis singen besprekingen enz., d'e commu nicatie tusschen de beide stations door den geregelden stoombootdienst, be trekkelijk gemakkelijk en met weinig kosten kan geschieden. Van verschillende zijden werd er door de volksvertegenwoordiging aan getwijfeld, of het oogenblik al gekomen was om de toepassing van draadlooze lei.igraphie aan boord van oorlogssche pen als een groote aanwinst te be schouwen. Men vreesde voor het onderscheppen van berichten door den vijand en voor de mogelijkheid dat de vijand het sei nen ondoenlijk zou kunnen maken. Voor het eerste bestaat minder gevaar wanneer van geheime seinen wordt ge. bruik gemaakt. Is het seinen door den vijand ondoenlijk te maken, dan dient hij toch van een inrichting van draad looze telegraphie voorzien te zijn, en zal het ons op onze beurt., ook voordeel kunnen verschaffen, wanneer wij tot hetzelfde in staat zijn. Vindt men door te nemen próeven een 'geschikt systeem voor onze oor logsschepen. clan zal dat zeker een aanwinst zijn. I-Iet zou niet alleen op onze kusten, maar nog meer in Indië uitstekende eclaireursdiensten kunnen bewijzen. Opgesteld op hooge pun ten in den archipel zullen de seinsta tions ons van nadering en bewegingen van vijandelijke schepen en transport- vloten op de hoogte kunnen houden, behalve natuurlijk het buitengewone voordeel van de telegrafische verbin ding in tijd van vrede, die in den In- disehen archipel zeer schaarsch is als gevolg van de hooge kosten van aan leg van onderzeesche kabels. Mochten onze schepen van inrich tingen voor draadlooze telegraphic voorzien worden, dan is het te hopen, dat er bekwame deskundigen aan boord •dlier schepen zullen geplaatst worden, want het zou niet de eerste maal zijn, dat proeven en goede systemen mislukt geheeten werden, door onbekwame be handeling. Gezondheidsstatistiek der ge vangenen. De tegenwoordige gezondheidsstatis tiek van -ie bevolking in de gevange nissen en aanverwante gestichten is door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek onvoldoende geoordeeld voor 't doel. met die statistiek beoogd. Om in deze lot juiste resultaten te komen, is, na gepleegd overleg met dat Bureau en den generaal-majoor inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, door den minister van jus titie machtiging verleend, met ingang van 1 lanuari jl„ voor dat deel der ge vangenisstad stiek hel tells aarten stelsel in te voeren. Volgens dat stelsel wordt voor eiken gedetineerde in, een strafgevangenis, een Rijksopvoedingsgesticht of eene Rijkswerkinrichting eene kaart aange legd welke kaart aan den eenen kant aanwijzingen bevat omtrent den gede tineerde en diens komen en gaan, en aan den anderen kant plaats geeft voer de vermelding van de op hein be trekking hebbende ziektegevallen en hun verloop, tijdens zijne opsluiting. Voor gedetineerden in de huizen van bewaring word'en zoodanige kaarten alleen aangelegd, als zij tijdens hun verblijf in die inrichting ziek worden. Aan het einde van elk jaar zullen al die kaarten moeten worden opgezon den aan het Centraal bureau voor de Statistiek, IJ8. Uit Krimpen a. d. IJisel: Zoo goed als geen drijf ijs meer op de rivier. De pont van Capelle aan de IJsel is heden weder aan den reep. Uit Vianen: Dei schipbrug wordt Dinsdag weder gelegd), zoodat het verkeer Woensdag al-s gewoon zal plaats hebben. Van Urk: De postboot Rengers had Zaterdag eene moeieüjke, gevaarlijke reis, en heeft den nacht tusschen ijsduinen onder Urk doorgebracht. Zondag half tien is zij. hier aangekomen. Mist maakte den overtocht onmogelijk. Uit Monnikendam: Al het ijs rondom Monnikendam is bijna verdwenen. Het verkeer met Amsterdam heeft weer op de gewone delijke verrassing, waarmee hij zoo n en dan een van zijne vroegere no vellen doorbladerde, wenschte hij zich zelf geluk met het klaarblijkelijk hel der oogenblik. dat hem nog zooveel logisch had doen opschrijven van de chaos, die daarbinnen heerschte. Ter wijl zijn hoofd nog zoo verward' was. had die ordelijke opsomming van in drukken, feiten en vermoedens het voordeel, dat het hem zijn gevoel van eigenwaarde teruggaf, maar aan den anderen kant zag hii ook hoe zwak zijn zaak nog stond op dit oogenblik, welk gevoel nog sterker werd, als hij zich de opmerking van het hoofd der detectives te Scotland Yard herinner de. „Zie. dat je iemand (oud-Austra liër) vindt die een revolver draagt zoo als deze en bewijs dat hij in Chelsea was in den nacht van den moord, met een motief om dien moord te begaan, en wij zullen blij zijn met zijn naam e i adres." Langholm had den oud- Australiër gevonden, van wien men kon bewijzen, dat hij in Chelsea of in den omtrek daarvan geweest was in den nacht in kwestie; maar er was geen hoop de revolver te vinden, en het motief was enkel vermoeden. En toch. in zijn eigen geest, dien hij zoo zorgvuldig trachtte te bewaren voor vooroordeel en vooringenomen- wijze plaats; met Marken eenigszins belemmerend nog, maar toch doen baar. Uit Utrecht. Da stoombootdienstan Utrecht- Vreeswijk en UtrechtIJselstein, welke wegens ijsgang gestaakt wa ren, zijn hedenochtend te 10 uur her vat. Letteren en Kunst. De taalstrijd ia België. Men schrijft uit Kortrijk aan „Het Volksbelang": Hoeveel eerbied onze burgemeester voor de taalrechten der Vlamingen toont, bleek nogmaals in d'e Gemeen teraadszitting van den 12en d. m., waarin hij verklaarde dat het niet „serieus" is te vragen dat de secreta ris in 't Ned'erlandsch de beslissingen voorleze, in eene vorige zitting geno men. Hij zei o.a. „Sedert mijne benoeming als bur gemeester heb ik gewild, dat alles, wat noodig en redelijk is, zou gedaan zijn in dat opzicht. Ik doe in 'tVlaamsch schrijven aan de Vlaamsche gemeen ten en aan de personen, die maar al leen Vlaamsch kennen; wat „serieus" is, is lang gedaan; komt hier toch niet met zulke dingen! Wat nut kan het hebben hier in 't Vlaamsch lezing te geven van dien „sommaire"? Daarop zei de heer Kerkhofs: Ik heb vroeger meer dan eens ge waagd dat in 't Vlaamsch zou ge schreven worden aan de personen die geen Fransch kennen; en dat wordt niet gedaan; stukken, in de twee ta- '.en gedrukt, worden in 't Fransch al leen ingevuld. De heer Reynaert. Ik twijfel er aan. Zoo, zoo, de heer burgemeester twijfelt er aan! voegt de redactie van „Het Volksbelang' er bij. Voor ons liggen o.a. stuks, aan in woners van Kortrijk, meedeelende dat zij van de kiezerslijsten zijn ge schrapt. Deze stuks dragen als datum Sn October 1902, hebben betrekking op de lijst, welke in kracht zal tre den den len Mei a.s., zijn uitsluitend in 't Fransch ingevuld en aangevuld en dragen als onderteekening: Bur gemeester en Schepenen, A. Rey naert, Onderwijs. Acad. examens. Utrecht. Cand. Theol. 2: D. Crom- melin. Cand. Theol. 1: Wa J. Roscam Abbing. Gemengd Nieuws, Het fortuin van Krupp. Men kent nu het cijfer van het ka pitaal. dat wijlen Krupp heeft nagela ten; het. is een sommetje van ongeveer 121 1/2 millioen gulden. Gebrand. De beroemde Duitsche professor Mommsen heeft .toen hij zich met een brandende kaars in zijn bibliotheek wilde begeven, ernstig gebrand, door dat zijn lange grüze haren vlam vat ten. Griezelige vondst. Bij het verbouwen van een hotel te Keulen zijn eenige skeletten gevon den, die een vreeselijke misdaad doen vermoeden. Sedert emdie December was bedoeld hotel wegens vertimme- img gesloten. Op de plaats, waar nu de skeletten gevonden zijn, heeft het buffet gestaan, in welks omgeving langen tijd een zeer onaangename en verdachte reuk werd opgemerkt. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier, naar men vermoedt, met een zware misdaad te doen, die ongeveer veertig jaren geleden gepleegd moet zijn; deskundigen althans nemen aan dat de lijken hier zoo l'ang gelegen hebben. Nieuwjaarskaarten van de Telegrafie. Een aardige internationale gewoon te die zeker niet algemeen bekend' is is in de laatste jaren bij de telegrafie meer en meer in gebruik gekomen, heJ zenden dóór het ambtenaren-per soneel d:er kantoren van nieuwjaars- heid wat zeker geen gemakkelijke taak was in zijn geest dan leefden kleine omstandigheden en nog kleiner indrukken, d'te op niemand anders in vloed konden uitoefenen, die als ge tuigenis voor de rechtbank niets zon den beteekenen, maar die voor Lang holm zwaarder gewicht in de weeg schaal legden dan alle gerangschikte notities in zijn zakboekje, die hij zoo stipt en accuraat had' opgeteekend. O. a. dacht hij aan het vruchteloos beroep van Rachel ot> haar echtgenoot. ..Ontdek wie schuldte is als je wilt, dat de menschen zullen gelooven. dat ik niet schuldig ben." Weerom zou zoo'n natuurlijk ver- czek vergeefs gedaan zijn aan een echtgenoot, die ten minste getoond had 1 aanspraak te maken op de eer van zijn vrouw en die de middelen had om den meest talentvollen detective in zijn i dienst te nemen? Langholm kon maar één reden daarvoor bedenken; de echt- genoot had niets meer te ontdekken, maar ter wille van zichzelf alles te verbergen. Langholm herinnerde zich. hoe Steel zijn vrouw met wijdopen oogen had aangestaard alvorens te antwoor- den, en hc> i Langholm er over i dacht .boe meer verward had Steel zich daarna getoond. Zijn lippen wa- ren inderdaad vastgesloten geweest, maar in onbewuste overdrijving had Langholm ze eerst zien trillen. En dan de houding van Steel tegen over hemzelf, zijn wantrouwende ver wijten en eindelijk zijn uitdaging. Het speet Langholm niet, dat Steel hem zoo behandeld had; dat onthief hem van het zelfverwijt, dat hij achter zijn rug om tegen hem ageerde; het spoorde hem aan het ergste te vol brengen en terwijl hij dacht aan den afloop van de verhouding tusschen Steel en hemzelf, sloot hij zijn oogen voor de mogelijkheid, dat hij zijne vrouw op deze wijze zou kwetsen. Zoo kwam Langholm terug uit het zwoele Londen in een wereld van rook e.-. regen, waar de fabrieksvuren door de vuile armen flikkerden en het roet vermengd met stof een van de vuilste steden van Engeland te zien gaven: maar hij schudde spoedig dat vuil van zijn schoenen; langs een achterwegje kwam hij bij een lijn van de locaal- spoor. die- hem naar een landelijk sta tion bracht, ongeveer anderhalve mijl van zijn huisje verwijderd. Dien af stand liep hij langs moddert-e wegen door de bijzonder vochtige atmosfeer, die op langdurige reg-.nbuien volgt en langs een doorweekten grond kwam hij eindblijk aan het achterpoortje van zijn druipenden tuin aan. Daar stond hij en ademde met wellust de fijne, aardsche geuren op. hetgeen eenigszins moest vergoeden het déso- late tooneel. dat zich aan zijn oog ver toonde. De rozen waren alle weggere- gend. Hier en daar hing nog een William Allen Richardson aan de zuid kant. beschut door een afdak, maar zij waren hun eersten jeugd al lang voorbij en hadden even goed met de schoonheden op de dunne stammetjes kunnen verongelukken. De doorweekte bladeren hadden een blauwachtige tint; het boschachtige hoogland aan den anderen kant van het dal zicht baar door de gaping in de heg van egelantieren, lag kleurloos en onopge merkt evenals een verlepte plaat van 'een onvolmaakt negatief. Een voetstap kraakte langs het vochtige grint ach ter Langholm. Goddank, dat u terug is, mijn heer! riep een eerbiedige stem in de Yorkshire tongval uit; en toen Lang holm zich omkeerde, zag hij het be wogen gezicht en de vermoeide oogen van de vrouw, die vlak naast hem woonde .die voor hem het huishouden deed. terwijl zij in haar eigen huis woonde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5