SLVAK BREEMffl C, S ANTHRACIETKOLEN. "ÏSSffiPL* Mn na-Lob MeuMeering. Firma F. MUSCHTER. J.W. D.DUBURG, ZIJLSTRAAT 33. Stoomververij en Chemische Wasscherij. J. PANDER, De JAMS en BUSGROENTEN 6. HONING ZOON, in Brandstoffen. Engelsche en BeMsche ANTHRACIIT. Telefoons, EMisele Schellen m ünriertei, Bisemaleiiers enz. ZIJLSTRAAT 33. Pinna Wed. C. WËIGAND. Ouvenvoordestraat 14, Brandverzekering- Maatschappij. Kruisstraat 9. Nette aflevering en billijke prijzen. «i HAARLEM. „Kennemerland" te Alkmaar het bekende merk „Postduif', „Be Postduif" te Helmond. Mtectr -d Technisch Installatie - Borcan, Electrische Verlichting en Krachioverbrenging, Plannen en foegrootiïigen hosteloos. Filiaal Kruisstraat 18, Tefiefson 412. Hoofdkant Bilderdijkstraat 183, Filiaal Spuistraat, Telef. 999. lieu in de posten der dokken verbon den, van wie 393 ernstig gewond wa ren en naar het ziekenhuis werden ge bracht. 29 Dokwerkers werden bij on gelukken op de plaats gedood. Kannibalisme in New-Guinea. Volgens mededeeling van het stoom schip „Miowere", van de New-Zealand Company, komende uit New-Guinea te Victoria, 'in (British Columbia), zijn de bewoners van New-Guinea, wegens ge brek aan auder voedsel, weder tot kan nibalisme teruggekeerd. Twee Euro peanen zijn gedood en opgegeten, en lierhaaldeelijke gevechten tusschen de stammen onderling worden geleverd alleen om slachtoffers te verkrijgen. Een yrij algemeen misbraik is het op zee over boord werpen van goed gesloten fiesschen met schrikwek kende mededeelingen, waardoor groo- te angst kan worden verspreid. Om dit misbruik tegen te gaan, en de fles- schenpost tot een zeker kenteeken van ongelukken met schepen te Slaken, lieëft de Kieler Nautische Verein beslo ten, pogingen in het werk te stellen, om voor bedoelde verzendingen hermetisch gesloten blikken bussen van bij zonderen vorm te gebruiken, waarin de naam van het schip gegrift is. Deze verandering zal wettelijk geregeld worden. Len moordzaak iu Denemarken. Voor zes jaar werd op het eiland Langeland in Denemarken een bejaard echtpaar vermoord. Thans eerst schijnt een vernieuwd onderzoek van de justitie licht te brengen in deze duistere zaak. Niet minder dan vier personen hebben bekend aan den moord en de daarmee gepaard gaande diefstal deelgenomen te hebben. En nog zes of acht anderen schijnen me deplichtig te wezen. Allen hebben tot nu toe het stilzwijgen weten te bewa ren. Een herrezen held. Een inwoner van een lersch dorp, Hugh Carberry, streed aan de zijde der Boeren; en op het eind van 1899 kregen zijn dorpsgenooten bericht dat de dappere Hugh in den slag bij Modderspruit gesneuveld: was. Dade lijk besloot men een bescheiden mo nument van hem op te richten en het duurde dan ook niet lang of een goe de 1500 gulden waren bij elkaar. Thans evenwel is e<r een brief uit Pre toria gekomen, van vriend Hugh in persoon, meldende dat hij gezond als een visch was, maar slecht van aard- sche goederen voorzien. Of ze dat geld voor het monument, waarvan hij gehoord had. nou maar niet aan hem zelf wilden opzenden? Hij kon er dan hij levende lijve nog van genie ten. De deelnemers aan de inschrij ving zijn woedend en beweren dat ze bestolen zijn, Ze willen van hun mo nument evenwel geen afstand doen en staan er op dat het toch worclrt op gericht. De ware geschiedenis van Otello eu Desdemona. Professor Cesare Augusto Levi heeft naar men bericht, hij zijn studies voor een Geschiedenis van Venetië" documenten gevonden, welke bewij zen, dat Otello an Desdemona waar lijk hebben bestaan. Andrea Calergi, een rijk bewoner van Candia, gaf zijn dochter Elisa beth ten huwelijk aan een neef Maf- fio Calergi. Na verloop van een paar maanden verliqt deze zijn vrouw, on der voorwendsel, dat haar gedrag te lichtzinnig was. Hierop deed Andrea Calergi Maffio dooden, maar ont kwam door zijn aanzien en rijkdom aan gerechtelijke vervolging. Nu trouwde Elisabeth Calergi Pie- tro Quirini de BTabantio bij Shake speare. Zij hadden een dochter. Pal- ma, die in 1533 met Nicolo Quirini huwde. Dit waren de Desdemona en Otello van den Engelschen dichter. Nicolo Quirini was een dapper sol daat en verrichtte veel groote daden tegen de vijanden der republiek Ve netië, waartoe Candia behoorde, voor- ai tegen de Turken, maar leed' aan vlagen van jaloezie, die hem vooral verontrustten als hij op krijgstoch ten was, ver van zijn vrouw verwij derd. Deze moest, tengevolge van dien, zeer onaangename bejegenin genvan Nicolo ondervinden, die baar deden besluiten hem te verlaten en bij haar familie een toevlucht te zoe ken. Nu ontstond er tusschen Palma's ouders en Nicolo hevigen twist: hij beschuldigde hen, dat zij haar opge sloten hielden, zij verweten hem, dat lii] haar in een vlaag van ijverzucht had willen worgen. De autoriteiten van Candia bemoeiden zich met de zaak, maar vonden bet noodig, deze oor den Raad van Tien te Venetië te brengen. Deze achtte het raadzaam het geval zoo zacht mogelijk te be handelen, en riep Nicolo Quirini van Candia naar Venetië. Maar eenige ja ren na deze oplossing werd Nicolo vermoord, naar de aigemeene opinie zeide, door door een familielid van Palma, Antonio Calergi, een gezwo ren vijand van hem, evenals zijn neef, Carlo Quirini. Volgens prof. Levi moeten wij nu in Carlo Cassio, en in Antonio Jago te zien. Onder gemelde documenten vonidl Prof. Levi" ook het portret van Palma, gens hetwelk deze een vrouw was, die alle schoonheden, door Shake speare zijn heldin toegekend, heeft bezeten. Een nieaw ontdekte eigenschap van allnmininm. Een Duitsch uitvinder heeft on langs een zeer belangrijke en waar devolle nieuwe eigenschap van alu minium ontdekt, die bestaat in de toepassing van dat metaal als een aanzet- of slijpmiddel, waarvoor het teen opmerkelijke geschiktheid moet hebben. In het algemeen hebben metalen een sterk oplossingsvermogen, em alu minium bezit da structuur van een fijnen steen. De messen enz., hier- mede behandeld, krijgen de fijne snede van een scheermes, zooals met geen slijpsteen mogelijk is; een feit dat hij veelvuldige vergrooting van de snede duidelijk aan het licht komt. Ongeluk in fabriek. De muren eener electrische fabriek te Tubia in Asturiè (Spanje) stortten gisteren in elkaar. Zes personen zijn daarbij gewond, waaronder éen doo- delijk. Groote brand te Hanan. In de „Dunlop Pneumatic Reifenfa- brik" te Hanau heeft eën geweldige brand gewoed, die zich met groote .snelheid uitbreidde. De mannelijke en vrouwelijke werklieden slaagden er met moeite in ongedeerd uit het vier verdiepingen hooge gebouw te ontko men. De snelle uitbreiding van den brand wordt hoofdzakelijk toegeschre ven aan het rijkelijk voorhanden zijn van benzine, noodig voor het bewer ken der gummibanden. Men veron derstelt, dal, de brand) ontstaan is door het vlamvatten der benzine nabij een motor. De rijkste brandstof vond het vuur in de houten rekken, waaraan de half of geheel voltooide gummibanden ge hangen worden. Trots alle inspanning slaagde de brandweer er niet in, de uitbreiding van dien brand te keer te gaan. N;i verloop van een uur stortte reeds het dak en een gedeelte van de houten zol derverdieping in. Nog een uur later was het huis tot op de buitenmuren totaal uitgebrand. Het overspringen dei- vlammen op de met afgewerkte artikelen gevulde nevengebouwen kon voorkomen wor den. De schade kan nog niet begroot wor den, maar zij wordt door assurantie gedekt. Daar 'net gemakkelijk is, het oefenen, wat ook blijkens mededeeling bedrijf in een ander gebouw uit te oefenen, wat ook blijkens mededeeling van den directeur weldra zal geischie- den, za! het personeel slechts enkele dagen buiten werking zijn. Dood van een merkwaardige hoaderdjarige te Rome. Te Rome is een honderdjarige da me verbrand: Mevr. Anna Moroni Tuchi, diieden 6en October 1802 werd geboren. Zij verbrandde tengevolge van he/t omwerpen van een stoof. Mevr. Anna Moroni ontving haar opvoeding in het klooster ,,Buon Con- cilio' te Cori, waarvan moeder-over- s+-j was donna Teresa Prosperi Buzzi, tante van moederszijde van Gia Chi- no Pecci, den tegenwoordige» Paus. De kleine Joachim wierd vaak door zijn moeder medegenomen naar dit klooster om zijn tante een bezoek te brengen. De leerlingen hielden dlan het knaapje bezig en Anna Moroni met- hasar vrdendinnetjies (speeüden vaak ,,móedertje" met hem. Zij was thans de eenige overgeblevene per soor. ter wereld die den opperpriester ng in haar armen had gewiegd. Toen mgr. Pecci Paus was gewor den, ontbood hij de oude dame dik wijls hij zich om met haar nog eems over die jaren van voorheen te pra ten. Het ongeluk, haai' overkomen, heeft hem dan ook zeer smartelijk aange daan- Als bijzonderheid zij hier nog ver meld, dat mevr. Morini juist op den morgen van den dag dat zij het levejn verloor (Donderdag 1.1.) door een cor respondent van een Parijsch blad was geïnterviewd, die haai' tot onder werp van zijn brief wilde maken. De jaloersche barbier. Uit Parijs o. m. ,,het Eldorado van liefhebbers van „barbiersverha- len" wordt het volgende gemeld: Een bekende beursman laat zich sedert vijftien jaren hij een Boulevard- coiffeur scheren. Hij had zich tot vóór enkele weken nooit te beklagen ge had ,maar toen sneed hem een onhan dige bediende op zekeren dag bij het scheren plotseling in de wang. Woe dend beklaagde de financier zich bij den eigenaar van de zaak. die hem be loofde, om hem d'e volgende maal door een anderen bediende te laten helpen. Maar ook deze bediende was zoo on beholpen .om den financier bij het scheren vrii leelijk te verwonden. De financier greep naar zijn hoed en stok e verliet, buiten zichzelf van woede, den winkel, terwijl hij de verzekering gaf. er nooit meer in te komen. De financier had: de zaak reeds bij na geheel vergeten, toen hij een dezer dagen op den Boulevard een der coif feursbedienden, die hem in zijn wang gesneden had, ontmoette en die op hein afkwam en hem aldus toesprak: .,Ik moet u eene bekentenis doen. mijnheer X., mijn collega en ik heb ben u niet uit onbeholpenheid ver wond. maar wij deden dit op bevel van onzen patroon". „Wat?" riep de financier veront waardigd' uit „Ja, 't is toch zoo", ging de bar- biershediende voort. „Onze patroon is zeer jaloersch en verbeeldt zich. dat alle personen .die in zijn zaak komen, d,. kassierster, die zijne vrouw is. erg het hof maken. Toen hij nu kort ge leden vroeg, wie onder de klanten zich van de gunstigste zijde bii haai- voor deden, wees zij. om zijne lastige vra gen te ontgaan, met den vinger op u. De patroon geraakte in hevige woede e-i beweerde, dat hij wel een middel zou vinden, om u nooit meer in den winkel te doen komen. Over aristokrati8che uitvinding in Amerika In dei „Kölnische Zeitung" vindt men in eene causerie het volgende: Gioote deelneming heeft gedurende de laatste weken de jonge Vanderbilt in het geheele land (Vereenigde Staten) gevonden, toen hij wegens eene ern stige ziekte te bed lag. Als de oudste overgebleven zoon van den tweeden Corwnelius Van derBilt, was hij tot hoofd van de familie aangewezen, maar vervreemde zich van zijn vader door zijn huwelijk met de tamelijk veel oudere Grace Wilson, en werd hij daarom door zijnen autocratischen vader op 1 1/2 millioen na onterfd. La ter. na den dood van den vader (1899), ontving hij met goedvinding van zijne broeders en zusters toch nog een lca- Ipitaal van zes millioen dollars, zoodat Ihet hem aan niets ontbrak. Cornelius I Vanderbilt de derde, thans ongeveer 130 jaren oud. heeft het hart zijner landgenooten gewonnen, doordat hij- de voorkeur geeft aan zijn natuurkun dig laboratorium hoven het luidruch- j tig gewoel van de beurs. In genoemd laboratorium vond hij een nieuwe [stookinstallatie voor locomotieven uit, welke eene groote besparing van steen kool toelaat, en welke uitvinding hij. nu twee j aren freleden, in eene open- ;bare vergadering van ingenieurs uit eenzette; zij is thans hij een reeks van groote spoorwegmaatschappijen in toepassing gebracht. Een ander „gou den" Anierikaansche uitvinder is J. J. Astor, geboren in het jaar 1864. een achterkleinkind van den stichter der familie. Hij heeft aan den Spaansch- Amerikaanschen oorlog deelgenomen; als sportsman legde hij zich toe op de verbetering van het rijwiel hij liet een nieuw soort, rem construeeren en op moderne uitvindingen ter ver betering van. wegen. Een nieuwe uit- ivinding, die hij onlangs deed,, paten- teerde hij „niet", om een ieder in de gelegenheid te stellen die zooveel mo- gelijk te vervolmaken. In het rijk der I romantiek voert ons de naam van prins Augustijn Iturbide. een klein- jkind van den in 1824 doodgeschoten I ex-keizer Iturbide van Mexico, die in een vorostad van Washington woont. De zoon van. den terechtgestelden kei zer huwde met eene zekere juffrouw Green, van Georgetown, bij Washing ton, en zijn zoon is de jonge prins Itur bide. die in 1863 in Mexico geboren is en door den ongelukkigen Maximi- liaan tot erfgenaam werd benoemd. Deels in Mexico, deels in het George- townsche Jezuïten-college opgevoed, heeft izch de jonge man op de optiek geworpen en reeds twee uitvindingen laten patenteeren, w. o. die betreffende een nieuwe microscoop, met een bui tengewoon groot gezichtsveld' en een dubbel parabolische reflector, met pa rallel loopende lihctstralen. Ten slotte willen wij nog gedenken een Ameri- kaanschen afstammeling der Napo leons, Charles Bonaparte (geboren In 1851), rechtsgeleerde in Baltimore, een kleinzoon van koning Jéröme van Westfalen, die welis waar geen uit vinder is. maar goed zegenrijken ar beid verricht als politieke hervormer, vooral in zake het bestuur der ge meenten. De onderzeesche telefoon. De langste onderzeesche telefoon ter wereld is is die tusschen België en En geland, welke binnenkort geopend en j tegen een tarief van 8 ct. per drie mi nuten gesprek voor het publiek toer gankelijk gesteld zal worden. Zij is aangelegd van St. Margaretsbay (na bij Dover) naar eene plaats or> de Bel gische kust. in de nabijheid van Os- tende. en heeft eene lengte van ruim 63 mijlen. Behalve deze telefoon zijn er geen andere onderzeesche telefonen van. eenig belang dan de Engelsch-Fran- sche. die van S. Margaret&bay loopt naar San Gotte, bij Calais (24 mijlen), ea de Engelsch-Iersche, die van Port- Mora naar Donaghadee leidt (onge veer 30 mijlen.) Men hoopt in Enge land thans weldra zoover te zijn, dat men in telefonische verbinding kan treden met alle voornaamste steden van Frankrijk. Reeds heeft rnen te 'Londen gesprekken kunnen voeren met Marseille (650 mijlen) en een conversatie tusschen Rome en Londen is nu nog maar een kwestie van zeer korten tijd. In Amerika is de langste telefonische verbinding tusschen Chi cago en New-York, die 950 mijlen van elkander verwijderd zijn. Een ballontoeht over zee. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat d.» ballon „Svenska" die te Stockholm is opgestegen, na 700 KM. te hebben afgelegd, bij Randers in Jutland is neergekomen. De reizigers, luitenant Eneström en. zijn metgezel, hebben 26 uren achtereen in hooger sferen door gebracht en zouden den tocht nog ver der voortgezet hebben, als zü niet met tegenwind en dichten nevel te kam pen hadden geha'd. De reis heeft groote wetenschappe lijke resultaten ongeleverd. De koude was soms geweldig en de ballon was met ijs bedekt, dat echter ten slotte smolt. De ballon ging 2500 meter hoog over het eiland Anholt De zonne schijn was op deze hoogte zoo fel, dat men uit vrees voor een ontploffing de klep opende. Twee uur later vloog de ballon over de Jutlandsche kust. Het denkbeeld om naar Engeland te gaan, werd met weerzin ongegeven, daar de wind' op het oogenblik naar het Noorden omsloeg. De luchtschip pers zijn weer naar Stockholm ver trokken. waar zij spoedig opnieuw zullen opstijgen. Engelsche zeden. Weer wordt een geval gemeld van la-" ",ge tentoonstellings-jaloezie. .e King" en .Wandle Queen", twee zwarte mopshonden, waarvan laatstgenoemde vooral voor de eigena res Miss Daniel, een massa gewonnen heeft, kwamen doodziek van de laat ste Aquarium-schouw teru°- en de vee arts constateerde arsenikvergiftiging. Tijdige huln heeft hen voor den dood behoed, doch zij konden niet mededin gen op de People's Palace schouw, waar zij ingeschreven waren. („Ned. Sp.") André Giron is uitgesloten van de Dresdener Universiteit om de een voudige reden dat hij zijn collegegeld over het laatste kwartaal nie* heeft be taald. Marktnieuws. Purmerend, 27 Jan. 1903. Aangevoerd: 61 stapels kaas, 28.50 per 50 KG.; 1032 KG. boter 1.30—/ 1.40 per KG.; 308 Runderen, vet vee 52—65 ct. per KG.; 16 paarden; 71 vette kalveren 70—90 ct. per KG.; 170 nuchtere kalveren 12—/ 24; 287 vette varkens 4146 ct. per KG.; 57 magere idem t 14— /24; 315 biggen 6/ 11; 792 scbape nen lammeren; 35 HL. appelen 1.50—/ 2; 25 ganzen ƒ2.50; 3 eenden ƒ7 ƒ5. Eieren 4— 5 per 100 stuks. Advertentlëu Van Vloten De Vries, Kassiers eu Commissionairs in Effecten, Nieuwe Groenmarkt 5, Haarlem, berichten dat zij hun cliëntele op verzoek thuis bezorgen: a. des morgens om 9 uur de slot- koersen der New-Yorksche beurs b. des middags om 2 uur de ope ningskoersen der Amsterdam- scbe beurs. c. des avonds om 61/, uur de ope ningskoersen der New-Yorksche beurs. Deze koersen worden ook voor de ramen van hun kantoor bekend gemaakt. belast zich met den In- en Ver koop van Effecten, het Verzilveren van Coupons, wisselt Vreemde Munt en bankpapier, Prolongatiën, Wissels enz. enz. Agent Aigemeene Mij. van Le vensverzekering en Lijfrente. TELEPHOON No. 780. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid vu Haarlem naar: HBKWVm» HEKKSTKMEi i i l 1& Ote. IS®» £8te Couponboekjes Terkrij$sia®r gesteld bö de go®, dereaagenteffi, geven voor korte a&tasdea veel besparing, uit de fabriek zijn verkrijgbaar te Haarlem bij A. v. d. MAAREN JANSEN, A. TOESET Zn.. D. GROENENDAAL, Jb. VERMEER, J. BUSÉ Jr., J. BUSÉ Zn., H. J. STOL, J. J. VOLLEBREGH. Eenig Adres: JE E X ter vervanging van Natuurboter heerlijk, zuiver, goedkoop. Franco rembours overal Tubs 2 kilo netto f 1.80 Vaatjes 10 kilo f 7.50 4 »3.25 y> 20 x>14-. Stoomkleerenbleeberij VAN JOHs JACK. Lange Heerenvest 135-333, Haarlem. Bediening naar wensch. Attesten op mijn kantoor ter inzage. De wasschen zijn tegen brandschade verzekerd. HAABLEM, Parklaan 76. Telefoon interc. 30. BLOËMEIÏDAAL, Boschlaan A 386. AOTSTMKDABI, Heerengracht 43-45-47. Telef. interc. 1676 en 2678. LEVEREN PRIMA Nette en spoedige bediening. Soliede uitvoering. In Filiaal HAARLEM is een rijke sorteering Electrische Ornamenten, Beelden enz. enz. aanwezig.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6