NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAF Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OmLcreken. F©Ulll©t®M. In de sohaduw van den Dood. 20e Jaargang Vrijdag 30 Januari 1903 No. 6008 HAABLEnrS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,,1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Vz Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Va de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. B)j dit nummer behoort eea Bijvoegsel. üaan«3ii'8 Dagblad »ao 30 Jau- «»evat 0. a. Uit Duitschland, Kamerover zicht, Staking lood- en zinkbe werkers geëindigd, Lijkmis voor Dr. Schaepman, Nabetrachting en vervolg Gemeenteraad, Verslagen van vergaderingen, uitvoeringen, etc. NABETRACHTING van den GEMEEN IE RAAD. Ome Raad breidt zijn bezit uit, dat wil zeggen het bezit van de gemeente. Nadat hij langen tijd niets heeft dur ven koopan, koopt hij nu telkens wat Pas nog de terreinen van de oude gasfabriek., nu W oensdagmiddag weer 'n terrein, van 3200 vierk. M. in da Linschotenstraat voor de som van f 18.000 plus de kosten. Heel' goedkoop is grond in het Ro- zenprieel voer 6 gulden de meter niet, maar we weten nu eenmaal van oudis dat die gemeente niet behoort tot hen, die het goedkoopst ter markt gaan. E11 zonder tegenweer is de koop dan ook niet doorgegaan, want de gehei me vergadering, die kennelijk in hoofdzaak daarvoor aan het begin van de vergadering gehouden werd, duurde bijna twee uur en toen aan 't slot "van de vergadering de Raad in het openbaar over de zaak te beslis sen had („hoewiel vreemd aan de orde van den dag'zei de Burgemeester, waarover de Raad onwillekeurig in den lach schoot) toen stemden er.nog heel wat leden tegen. De stemming was anders kalm ge noeg. Alleen was de heer Van de Kamp niet te spreken over een advies* van liet Burgerlijk Armbestuur om trent voorstellen, die door hemzelf en de heegen Schram en Groot gedaan zijn tot wijziging van het tarief van 'Onderstand voor 1903. Hij wou het gedrukt hebben met die voorstellen en hoewel het dagelijkech bestuur daar weinig zin in had, dei voorzitter d'at als beginsel bedenkelijk vond en de heer Kruseman vreesde, dat de ar men er onder zouden lij dien, vond hij «•pnoeg steun bij den Raad. zoodat we een en ander gedrukt onder de oogen zullen krijgen. Wanneer dat nu gauw gebeurt, en het tarief dus half Febru ari vastgesteld wordt, dan heeft de Raad er meer dan drie maanden over gedaan, wat voor een eenvoudige) zaak toch wel wat heel lang is. Minder gelukkig in zijn oppositie was de heer Hugenholtz. ïn de vorige vek-gadering had hij er aanmerking op gemaakt, dat twee punten nieit voorkwamen op de lijst van aanhan gig gebleven stukken. Over een daar van had hij zelf in een schrijven aan den Voorzitter al moeten erkennen, dat hij zich vergist had en omtrent 't tweede wees de Voorzit/ter er op, dat h'ert door den Raad ter zijde had moe ten worden gelegd, omdat adressant het Haarlemsch Arbeifls-Secretariaat geen rechtspersoonlijkheid bezat. Waarom, o waarom dan ook dadelijk de aanmerking in den Raad gemaakt en er niet liever even bij den Secre taris huiselijk weg om gevraagd? De openbaarheid is een glad ijs en sommigen blijven maar. liever van het ijs af. Maai- was er glad ijs in het publiceerejn van het advies van het Burgerlijk Armbestuur inzake het tarief van onderstand? Er werd, zeer terecht naar mij dunkt, gevraagd om h)et te laten drukken, maar van de hoofdtafel wilde men 'daar niet aan. Nu zijn we nieuwsgierig geworden. Wat staat er clan wel voor ijselijksin dat advies? Wil het Burgerlijk Arm bestuur een revolutie maken? 't Stad huis bestormen? de Kroon in brand steken? de' Groote Kerk met dynamiet laten opvliegen? 't Komt mij voor dit erentfesite, rustige en bedaarde College hoogst onwaarschijnlijk voor. Maar waartoe dan die tegienzin in la ten drukken? Er werd opgemerkt, dat het Armbestuur voortaan allicht niet alles zou meedeelen, wanneer betwist dat zijn adviezen zouden kunnen wor den gedrukt. Ik meendle in mijn on- noozelheid juist het tegendeel, ik dacht, dat het Burgerlijk Armbe stuur in de openbaarheid juist een voordeel voor zijn mededeelingen zou zien. Maar ik kan mij natuurlijk vergis sen. En ik zou wanneer Woensdag morgen iemand mij gezegd had, dat we dien middag een militairistisch debat in den Raad zouden krijgen, hem zeker gezegd hebban, dat hij zich vergiste. En toch was het zoo; De heer Van de Kamp bracht de voorge nomen verbouwing 'van die kazerne aan den Koudenhorn ter sprake,..met de bedoeling dat eens zou worden be sproken, of de gemeente diie terreinen niet terug kan krijgen, om ze te ge bruiken voor markt, scholen, musea, schouwburg of iets van dien aard1. De voorzitter zei, dat B. en W. de zaak besproken hadden met de mili taire autoriteiten en dat dezen wel geneigd waren te verhuizen, als mm hun een groote tegemoetkoming <Ieed, bijvoorbeeld een ^eheel nieuwe kazern© cadeau gaf. Dit zou een half miillioentje kos ten! De heer Stolp, voor dit bedrag nog lang niet vervaard, wou dat B. en W. .een nieuw voorstel zouden doen (en de beer Van do Kamp wou offi- (cieele onderhandelingen aanknoopen, linplaats. van de officieuse, die zoo weinig resultaat gaven. Het kloekst sprak de heer Hugenholtz, die de Iheele kazerne wou verwijderen op grond van de woningwet. Als dat kon! Maar dat zail wel niet kunnen! En misschien zou het ook linderdaad1 wat al te kras wezen. Maar zeker niet krasser, dan het huurcon tract van 1860, tusschen da Gemeente en het Rijk over deze gehouwen en terreinen aangegaan. Deze overeen komst zit zoo fraai in elkaar, dat de gemeente geen den minsten invloed ikan uitoefenen als die Regeering wil 'gaan verbouwen en zelfs de huur niet ikan opzeggen. Wel was de gemeente raad sdaafsch in die dagen. Tegen woordig zou zoo'n contract toch een ondenkbaarheid wazen. De heeren Tjeenk Willink en Dr. H. D. Kruseman zongen samen een lofrede op dei Rijks-verzekeringbank, waarvan de beteekenis mij ontgaan is. Niemand immers dacht er aan, zich tegen de verzekering bij die Bank te verzetten! En de aandacht van dé leden voor de .rede van den heer Kru seman was dan ook nieit groot, het geen naar ik hoor, jammer was. Wij konden er op onze plaatsen maar weinig van verstaan. De Raadsleden maakten te veel leven. Over 't alge meen is de stilte in deze zaal, dtenke- lijk door die groote afmeting, lang niet zoo volkomen ais in het oude vergaderlokaal. Ten slotte een klein, ietwat vinnig debatje, tusschen de heeren Nieuwen- huijzen Kruseman en Schram over de betaling van eenige schoolbehoet- ten door de oudiers van de leerlingen aan die school van den heer Brouwer. Dc heer Hubreigtise had daarover een brief geschreven en de heer Brouwer dito dito, maar veel langer. Het schrijven van den heer Hu- bregt.se kwam. als ik het goed begre pen heb, hierop neer: „Eenige schoolbehoeften worden aan mijn school gratis verstrekt, om dat ze gratis verstrekt worden." Het schrijven van den heer Brou wer behelsde in hoofdzaak: .,E enige sc 11 oolbahoeften worden aan mijn school niet gratis verstrekt omdat ze niet gratis verstrekt wor den. Zooals men ziet, afdoende weerleg ging van het bezwaar van den heer Schram, dat hiermee art. 44 van de wet op het L. O. overtreden wordt op de school des heeren Brouwer. Waarom zjei nu niet de wethouder flinkweg, dat hij zorgen zou, dat ook aan de school van den heer Brouwer die leermiddelen kosteloos zouden worden verstrekt? Dan was de heele zaak uit geweest. Want nu is 't on zinnig, dat op twee gelijk- en gelijk vormige scholen op dat punt onge lijkheid heer'scht. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Er is in Engeland een half-onthou- dersvereeniging opgericht. D° leden leg gen deze gelofte af: „Ik veibind mij plechtig met Gods hulp mij te onthou den van bedwelmende dranken behalve bij mijn middag- en mijn avondeten". Dnitschland. Te Gostyn, een kreisstad in de pro vincie Posen, heeft dezer dagen de landraad Kurt von Willich, een van de ijverigste voorvechters van de verduit- sching van de oostelijke mark, zichzelf van kant gemaakt. Er is veel gegist naai de reden voor deze wanhopig- daad, en hoewel alle duistere punten no- niet zijn opgehelderd, is toch reeds zooveel ze ker dat Willich aan heftige aanvallen van zijn politieke tegenstanders heeft blootgestaan, en dat hij, als gevolg daar van; in een vlaag van moedeloosheid en zenuwoverspanning de hand aan zichzelf heeft geslagen. Zijn voornaam ste tegenstander was de ultra-agrari sche majoor von Endiell. Dezt en zijn aanhang hebben ook alle mogelijke moeite gedaan, om von Willich in het maatschappelijke leven te boycotten, en hun invloed was zoo groot, dat zelfs zijn superieuren niets deden om Willich te beschermen tegen die aanhoudende vervolging. Zoo is het gekomen betoogt de Köln. Ztg. in een artikeltje over Willich dat een van de Duitsche mannen die de verduitschingspolitiek vai den Kei zer en de rijksregeering onbaatzuchtig heeft gesteund, tot zelfmoord is gedre ven.. Daar de rijkskanselier en de regee ring toornen dat zij zelf de verduitsching uit alle macht in de hand willen wer ken, is het dubbel treurig, dat de hoo'ge ambtenaren (die Willich niet beschermd hebben) zoo weinig geschikt zijn om deze politiek te helpen uitvoeren. Op het onhandige optreden in de zaak van Löhning (den directeur der belastingen die, om zijn huwelijk, geboycot werd) volgt nu de treurige zaak va* Willich. Op deze wijze kan het vertrouwen en de opgewektheid van de Duitschers die de politiek van den Keizer en den rijks kanselier willen verdedigen, niet ver sterkt worden. Duizenden arbeiders van Krupp heb ben Zondag te Essen, Altendorf en Bor- beck vergaderingen gehouden, om te antwoorden op de aanmaning van den Keizer om zich los te scheuren van de sociaal-democratische partij. Alle loka len werden., omdat zij overvol waren, van politiewege gesloten. Te Essen en Borbeck werd met een stem tegen een motie aangenomen, inhoudende dat die vergaderden nooit het tafellaken zou den doorsnijden", omdat de sociaal-de mocratie de eenige werkelijke arbeiders partij was, Peus, het sociaai-democrati- sche lid van den Rijksdag, voerde over al bet woord over Krupp, de, redevoe ringen des Keizers en de sociaal-demo cratische partij. De vergadering in Al tendorf werd 's nachts om twaalf uur door de politie ontbonden. Het bijzondere gerechtshof, ingesteld om de echtelijke geschillen tusschen den kroonprins van Saksen en dt kroon prinses te beslechten, kwam Woensdag morgen in het gebouw van het Ober- landesgericht bijeen. De opening der zitting was openbaar; daarna werd de beraadslaging met gesloten deuren voortgezet. Tnrkije. Volgens de Polit. Korr. hebben meer dan dertig Turksclie ambtenaren Rus sische orde teekenen gekregen. De prefect van Konstantinopel, Redvan- pasja het grootkruis der orde van den Witten Adelaar; Nury-bei, secre taris-generaal van buitenlandsche zaken, grootkruis der orde van St. Anna, enz. De reden voor deze mildheid wordt niet opgegeven. Zou zij in verband staan met de doorvaart der torpedo jagers, waarvan no. 3, blijkens een telegram, nu ook door den Bosporus is gestoomd? Van dat telegram gesproken: de lange tusschenpoozen, welke er ver- loopen voor de eene torpedojager den anderen volgt, zijn ook niet onbelang wekkend en zeker niet onopzettelijk. Bulgarije. De verzoening der beide Macedoni- sche comités die zoo goed als beklon- ken heette, is ter elfder ure mislukt tengevolge van persoonlijke naijver. Maar niet alleen, dat de verzoening mislukt is, neen, beide partijen zijn nu ook weer tot hun vroegere houding teruggekeerd en blijven ook op dat punt dus verdeeld. Aan de eene zijde staan Michailefsky en Zontsjef, aan de andere staat Sara- lof. Laatstgenoemde predikt in over eenstemming met de „Macedonische binnenllandsche organisatie", m. a. w. de revolutionnairen, opnieuw den opstand. Michailofsky en Zontsjef ra den nu weer aan eerst den uitslag der hervormingen af te wachten. On gelukkig voor de geloovigen, die niet haasten, is de „bdnnenlandsche orga nisatie" bijna oppermachtig in Mace donië. Da kans op opstand blijft daarom groot. Stadsnieuws. Haarlem, 29 Jan. 1903. Men schrijft ons: Een zilver feest. Als een echt paar zijn 25-jarig huwelijksfeest/viert, in den kring zijner familieleden en vrienden, is dat een gewoon alledaags verschijnsel, doch als dat gevierd wordt door de familie met hare onder geschikten is dat al een bijzonderheid in dezen tegenwoordigen tijd, den tijd van verwijdering tusschen patroon en werklieden. Daarom zeker is het wel dubbel de aandacht waard dat de firma G. Ho ning en Zonen te Haarlem en Amster dam hunne zaak in brandstoffen uit oefenende, nu reeds in een half jaar tweemaal een zilverfeest heeft gevierd met haar werkvolk en hunne vrou wen van beide plaatsen. Eerst als herinnering aan het 25-jarig bestaan der zaak van den heer G. Honing, werd er een zomerpartij gegeven te Bloe- mendaal, waar veel, zeer veel geno ten werd, zooals door de werklieden geuit werdl Thans heeft de firma een ander feest georganiseerd en wel het 25-jarig huwelijksfeest van den oudsten patroon; dat feest werd Zater dag 24 Januari 1.1. aangeboden te Am sterdam in „Belvédère" aan de Ruij- terkade. Aanwezig waren 70 k 80 per sonen, de werklieden en hunne vrou wen, van Haarlem en Amsterdam, en last not least de familie en genoodiig- den van de firma G. Honing en Zonen. Er heerscbte eene aangename harmo nie; blijkbaar was er onder de werk lieden van beide plaatsen in alles eens gezindheid' en in alles uitte zich hoog achting voor de patroons. De feest liederen, aangeheven, gaven blijk van werkelijke toegenegenheid, een ver schijnsel dat dezer dagen tot de zeld zaamheden behoort. Aan het einde van den feestavond, had er een intie me conferentie plaats tusschen de pa troons en alle werklieden, waaruit la ter vernomen werd, dat als herinne ring aan het eendrachtig samenwer ken, ook in deze weer betoond, zou worden opgericht een fonds voor zieke en ongelukkige werklieden, werkzaam aan de fabrieken of magazijnen van de firma G. Honing en Zonen te Haar lem en Amsterdam. Waar feestvie ringen niet altijd dat gunstige ver loop hebben, mogen wij de firma G. Honing en Zn. geluk wenschen met deze uitnemend geslaagde proeve van samenwerking in het aiangename, maar ook in het noodzakelijke van het leven. Moge er kracht ten goede van deze samenwerking blijven uitgaan is de wensch van Een Feestgenoot. Volksweerbaarheid. Woens dagavond had in café Brinkmann een algemeene vergadering plaats der af. deeling Haarlem van de vereeniging „Volksweerbaarheid". De bijeenkomst werd gepresidieerd door den heer G. Graafland, den nieuw gekozen voor zitter. die in zijn openingswoord o.m. den wensch uitsprak, dat de afdeeling steeds meer in oloei moge toenemen, tn den leden de verzekering gaf, dat hij heii dikwijls bij elkander zou roe pen, om de afdeeling zoodoende weder in het rechte spoor te brengen en meer teekenen van leven te doen geven. Vervolgens had de verkiezing van 6 leden voor het Hoofdbestuur plaats. Bij acclamatie werden herkozen de heeren A. L. W. Seyffardt, J. T. T. C. van Darn van Isselt, C. Schreinema- cher. Dr. G. Kalff Mr. A. D. H. Focke- ma Aridreae en gekozen de heer P. J. Oaill, kapitein bij d'e Infanterie te Mid delburg. Tot leden van het afdeelingsbestuur werden herkozen de heeren F. A. Boe- rée, H. D. Emrik, A. C. de Koek, P. H. van der Ley, II. A. Meerburg en van Ommeren Tot nieuw bestuurslid werd. gekozen de heer Jac. J. Meyerink. Ui't het verslag van den secretaris den heer J. J. Verwijnen bleek o.m., dat de afdeeling thans 95 leden telt. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar sloot, dank zij een gift van f 100 van Douairière Teixeira de Mattos te Amsterdam, en door een gift van f5 van X., met een voordeelig saldo vaiv f20.40. Over het voorstel ojn de contributie der leden van de scbietvereeniging ..Volksweerbaarheid" te verhoogen van f 1 op f 1.50, per jaar werd langen tijd gediscussieerd. Nadat éen der leden had voorgesteld de verhooging voorloopig voor éen jaar in te voeren, waartegen liet be stuur geen bezwaar had, werd het al dus gewijzigde voorstel aangenomen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat er een aanschrijving gekomen is van het Hoofdbestuur om zooveel mo gelijk propaganda te maken voor het orgaan der Vereeniging „Allen Weer baar", Het is een zeer goed geredi geerd orgaan. Kan men het niet al leen in eigendom nemen, dan is het zeer wenschelijk, dat bijv. een gezeL schap van 10 personen zich abonneert op eenige exemplaren. Ook de secretaris, de heer J. J. Ver- wijnen, wekte de leden daartoe op. Het gevolg hiervan was dat enkelen zich bereid verklaarden een abonne ment te nemen. Ten slotte wees de voorzitter er op, dat ons volk een volk is van goedetn aard, en moedig, wanneer het een dap per chef heeft, maar dat het geen vef- trouwen stelt in eigen kracht, dat het Uit het Engelsch van E. W. HORNUNG. 58) Beste Mrs. Brunton. rien hij uit, wat ter wereld is er gebeurd? U ver wachtte me toch niet vroeger, wel? Heden morgen telegrafeerde ik u. met welken trein ik zou komen. O, neen, dat is 't ook niet, mijn heer. Het is het is die arme jonge gentleman En zij veegde met haar schort over de oogen. Welke jonge gentleman. Mrs. Brunton? Dien u in Londen zag en dien u hierheen zond om verandering van lucht ?Hij was niet in een toestand om die reis te doen Ik heb hem den ge- heelen nacht en dag moeten verplegen Een jonge gentleman, door mij gezonden? Langholm stond een oogen- blik 11a te d'enken, toen kwam een nor- sche uitdrukking op zijn gelaat. Hoe heet hij. Mrs. Brunton? Dat kan ik u niet zeggen, mijn heer. Hij zei, dat hij een vriend van u was ,en dat was alles, voordat hij ziek werd. Hij is den geheelen dag te ziek geweest, om vragen te beantwoor den En bovendien wisten wij, dat u 'spoedig hier zou zijn om alles op te helderen. Zeker een vreemdeling? Ja, ik zou zeggen van wel. mijn heer. En zei hij u inderdaad, dat ik hem gezonden had? Ja, zoo precies kan ik dat niet zeggen, niet in zooveel woorden, maar dat maakte ik er uit op. Ik zal u ver tellen. hoe het zich heeft toegedragen, vervolgde Mrs. Brunton, terwijl zij te genover elkaar stonden op het voch tige grint; gisteren juist ongeveer om dezen tijd stond ik te strijken, toen mijn neef. de jongen, die voor u wel eens brieven wegbracht en die hier nu weer zijn zomervacantie doorbrengt, naar mij toekwam en zei: Er is iemand voor u. Ik ging er op af en daar stond een jonge gentleman, die er uitzag of bij zoo om zou kunnen val len. Hij had een tasch hij zich, en hij kwam wandelend van het station Up- thorpe; maar gisteren was het de warmste dag. dien wij nog gehad heb ben en nooit zag ik een menschelijk gelaat zooveel op den dood gelijken. Er was nauwelijks leven genoeg in. om Ij vragen, of u hier woonde, en toen ik zei van ja, maar dat u niet thuis was, toen knikte hij en zei, dat hij u juist in Londen ontmoet had; en hij zou zeker wel even mogen binnenko men en een oogenblik rusten. Niet alleen stond ik hem dat toe, maar omdat u nooit iets wegsluit, was ik ia de gelegenheid hem ook een flink glas whisky te geven! Heel goed. zei Langholm, en toen? Het scheen hem wat te verkwik ken en hij begon te vertellen. Van aJle groote - hier uit den omtrek wilde hij iets weten, waar zij woonden en hoe lang zij daar gewoond hadden. Ten slotte liet hij zich door mij den weg naar Normanthorpe House wij zen. nadat hii wat meer omtrent Mr. en Mrs. Steel gevraagd had; het kostte mij moeite niet te vertellen, wat pas bekend is geworden, maar ik herin nerde mij, wat u tot mij. voordat u wegging, gezegd heeft mijnheer, en ik liet dat aan anderen over. Goed! zei Langholm. Maar is hij naar Normanthorpe gegaan? Hij ging op weg, ofschoon ik hem verzocht hier te blijven totdat wij ge probeerd hadden een rijtuig uit het dorp te laten komen, en zijn. geest kracht kostte hem bijna het leven of zal het hem misschien nog kosten. Hij was nauwelijks uit het gezicht, toen wij hem terug zagen komen met zijn zakdoek voor zijn mond en het bloed druipende door zijn vingers op straat! Een bloedspuwing! Ja. mijnheer, dat zei de doctor ook, en hij zei als hij er nog een .krijgt, zal 't met hem gedaan zijn. Nu kan u begrijpen wat een nare tijd ik gehad heb! Als hij een vriend van u is mijnheer, dan heb ik het er voor over. In elk geval, arme man Hij is een vriend van mij. viel Langholm haar in de red'e, en wij moeten alles voor hem doen. wat wij kunnen. Ik zal u helpen, Mrs. Brun ton. Dezen nacht zult ge uw slaap hebben. Heeft u hem in mün kamer gebracht? Neen. mijnheer, uw bed was niet opgemaakt, daarom brachten wij hem rechtstreeks in onze eigen kamer, en nu heeft hij alles zoo netjes, zoo hel der en zoo gemakkelijk als ik bij machte ben het te geven Onder ons gezegd echter als hii het er nog maar levend afbrengt, die arme jonge man! God zegene u voor uw daden en woorden, zei Langholm uit den grond van zijn hart; het zal Zijn wil zijn en niet uw schuld als hij mocht sterven. Ja nu zou ik graag den armen kerel zien, als ik mag. Hij verwacht u, mijnheer. Hij zei tegen Dr. Sedley, dat hij u zien moest direct als u thuis kwam en de doctor gaf daarvoor zijn toestemming. Neen. hij zal niet weten, dat u al hier is en hij kan geen woord gehoord hebben, want onze kamer is aan den voorkant van 't huis. Dan zal ik alleen gaan. Mrs. Brunton. als u er niets tegen heeft. Severino lag in een hoog. vierkant bed. zijn zwarte lokken spreidden zich uit op een vlekkeloos witte peluw, even wit als zijn gelaat; een doorschijnen de hand kwam te voorschijn van on der de dekens om de uitgestrekte hand van Langholm te beantwoorden, maar ze viel in plaats daarvan neer op den borst van den zieken man. Vergeeft u mij? fluisterde hij, met een schorre .holle stem. Waarvoor? glimlachte Langholm. U had het recht te gaan. waar u wil de: we zijn in een vrij land, Severino. Maar ik ging achter uw rug om naar uw hótel! Dat kan ik je niet kwalijk nemen, beste jongen. Kom. laten wij elkaar de hand drukken, of je er lust in hebt of niet. En de gezonde man nam met vrou welijke teederheid de hand van den zieke in de zijne pn zoo zat hij naast het bed. kijkende in de groote, don kere. koortsachtig gloeiende oogen; toch scheen de koorts nu sreweken te zijn. want zijn hand was koel. U vraagt mij niet waarom ik het deed. klonk ten slotte van de bevende lippen. Misschien weet ik het. Ik zal het zeggen, als gij 't bij het rechte eind hebt. Je wilde haar nog eens zien uw liefste vriendin en de mijne, zei Langholm hartelijk. Ja! Ik wilde haar no*? eens zien voordat ik sterf! En de zwarte oogen schitterden weer. Je zult nog niet sterven. zei Langholm om hem gerust te stellen. Ja. dat zal ik wel. Heel spoedig. Onder uw handen, vrees ik, want nu heb Dc haar toch niet weer gezien! Je zult haar zien. zei Langholm tee der en ernstig. Hij werd beloond met een lichten druk van de vermager de, hand; maar voor 't eerst bemerkte hii. dat Severino op zijn beurt Lang holm onderzoekend aankeek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1