niet tvil inzien, dat ons land te verde- digen is. Dit is niet alleen jammer, maar een groot dwaalbegrip, dat zoo spoedig mo- gelijk moet worden weggenomen. Ons land is best te verdedigen,wanneer het maar kan bogen op moedige, geoefen-1 de Vaderlanders, op flinke schutters, op mannen van sta-vast. Met een woord van dank voor het m hem gestelde vertrouwen sloot de voor zitter" de bijeenkomst. Hierna werden nog eenige huishou delijke zaken der Schietvereniging behandeld, waarvan wij nog het vol gende melden: Zoo spoedia mogelijk zal een regle ment en een plan voor deze schietver- eeniging worden vastgesteld. Het be staande" bestuur werd nog uitgebreid met den heer van Zalen. Het aantal leden is ongeveer S2. De heer Jenny Weyerman gaf een overzicht van het schieten in het af- geloopen jaar. en sprak den wensch uit dat. de leden steeds eendrachtig zullen blijven, opdat de -schietvereeni- ging „Volksweerbaarheid" een waardi ge concurrente moge worden van alle zustervereeëfgingen. (applaus) Omstreeks 11^ uur werd de hijeen- komst. gesloten. In een volgende ver gadering zal de Voorzitter een voor dracht houden over wapenfeiten van het Ned.-Indische leger. Red4* van den he^r Hngenholfz. Woensdagavond heeft die heer F. W. N. Hugenboltz, socialistisch Ka merlid, in het gebouw St. Bavo" een rede gehouden over „Het bank roet. der Christelijke politiek'. Spreker ving aan met een theoreti sche uiteenzetting van wat volgens zijn wijze van zien het banieroet der Christelijke politiek is. De regeering, zei de heer Hugen- holtz, heeft de meerderheid verkregen met behulp van twee andere partijen. In det eerste plaats hebben de conser vatieven van allerlei gading medege werkt. Zelfs de heeren van links liberalen als Mees. Van Karnebeeken Tydeman zijn dankbaar aanvaard ais bondgenootera. Dat het kiesrecht niet zou worden uitgebreid, van ar beidswetgeving weinig zou komen, was voor de oud-liberalen een vol doende reden, dit kabinet te steiunen. Democraten, die van Dr. Kuyper den man der „kleine Myden" iets verwachten, hielpen mede deze regeering op het kussen te brengen, doch zij"zijn zeer teleurgesteld. De anti-rev. afgevaardigde Duymaer van Twist durfde in de verkiezingsdagen zeggen: „Als gij mij kiest en er komt een Christelijke meerderheid, dan zal er na verloop van twee jaar voor ieder brood en werk zijn, en de soci ale quaestie finaal zijn opgelost." Hoe leelijk zijn de kiezers bij den neus genomen. In het voorloopig verslag der afdee- lingen zijn tal van vragen gedaan aangaande de Christelijkheid der po litiek, maar daarop is nooit een af doend antwoord ontvangen. Waar schuilde het gevaar, dat door esn Christelijke regeering zoo spoe dig mogelijk nmest worden afgewend? Is de Leerplichtwet afgeschaft? De liberalen zijn door de anti-revo- Jutionnainan afgeschilderd als baar lijke duivels. Wat nu te denken van de benoeming van den liberaal Lely tot gouverneur van Suriname, van Cort van der Linden tot lid van den Raad van State. Na deze theoretische bemerkingen ging spreker over tot praktische be wijzen. Wat heeft dit ministerie zich voorgenomen te doen? Ik vraag nu niet naar uitvoering van het anti- rev. program, dat door de coalitie on mogelijk is. doch naar het werkpro gram van het Kabinet. Daarop ston den finale oplossing der schoolkwes tie, arbeiderspensiorveering, invoering van invoerrechten. Al deze punten werdlen achtereenvolgens besproken. Wat is hier nu van terecht geko men? vroeg spreker. We hebben uit spraken v.an de regeeringstafol ge hoord, die ons recht geven onomwon den te zeggen: er komt niemendal van terecht. Mien heeft op die- deputaten-verga de ring de Patrimonium-mannen over gehaald de kiesrechtkwestie niet op den voorgrond te stellen, omdat an ders van de schoolkwestie niets te recht zou komen. En wat hebben we ten slotte van de regeering te hooien gekregen; de fi nale oplossing der schoolkwestie is niet te verkrijgen zonder grondwets herziening. Men is -dus verlakt. Vooral legde spreker den nadruk op de bekende motie beoogend verbe tering in de positie der bijzondere on derwijzers. thans heftig door dr. Kuy per bestreden. Het is voor de arbeidersbeweging van groot belang, dat er goed en vol doende onderwijs wordt gegeven en daarom zeggen de sociaal-democraten subsidieer dan het bijzander onder wijs, daaraan verbindend de voor waarde dat het onderwijs in elk op zicht goed zij. Bovendien moet die rechtspositie der Christelijke onderwijzers verze kerd worden. Daarvoor heeft Troelstra in de Kamer' -een lans gebroken, ter wijl de heer Bijleveld, de van God- gewilde man, er tegen opkwam. Wat het tweede punt, arbeiderspen- sioen, zal gelukkig niets te recht ko men. Gelukkig, omdat arbeide-rspensioan bij deze ■regeerïng beteekent: arbei dersbelasting. Breedvoerig bleef spreker stilstaan bij het laatste punt, de invoeringvan invoerrechten, waarop hij de sociaal democratische critiek oefende, en aantoonde, dat er dus niets overblijft dan enkel vage aankondigingen. De conclusie nu is eenvoudig en wel deze, dat Dr. Kuyper mogelijk ge meend heeft zijn theoriën in de prak tische politiek te» kunnen belichamen doch er is een macht, sterker dan dr. Kuyper. dat is het kapitalisme, en dit wil dr. Kuyper niet bestrijden. Ten slotte stelde de heer Hugen- holtz in het licht,wat de christelijke Re geer ing gedaan heeft, en wees daarbij op het z.g. speetwetje._ op de Beroepswet, die zoo omslachtig en machinaal is als nog nooit een libe rale rqg-eering heeft gedaan. Overigens is bijna het geheel© jaar verloopen met militairistische onder werpen. we denken slechts aan het pantserschip, aan de militaire straf wetten. Den christelijken „Kleinen luy-öen" zal ten slotte duidelijk worden, dat bij de sociaal-democraten hun belan gen het veiligst zijn. Na een opmerking van den heeT Nauta werd de vergadering gesloten. Men schrijft ons T h eo s o f i e. In de tweede openbare vergadering van de Haar! Loge der Theosofische Vereeniging, Woensdagavond jl. in de bovenza.-il der Vereeniging gehouden, trad als spr. op de heer Dr. J. J. Hallo, niet het onderwerp „De Levensbe schouwing der Theosofie." Spr. begon met er op te wijzen, dat volgens de Theosofie ontwikkeling het doel van het leven is. Reeds bekend in planten- en dierenrijk, achtte spr. deze wet ook toepasselijk op de men- schelijke ziel die zich ontpopt, evenals de eik uit den e'ikel. Ontwikkeling noemde spr. een uitdrukking van een Wil. in de wereld. Dezen Wil kennen wij als wetten in de natuurkunde, in de plant- en d&erlcunde, in de zedeleer. Ren algemeenen raam voor dezen wil vond spr. in het begrip wiet van Rechtvaardigheid, waarvan de Godde lijke beteelcenis in de godsdiensten der wereld werd gepredikt. Het ongeloof aan deze allesbeheerschende wet spruit voort, aldus meent spr., uit 'srnenschen onkunde. Dat de mensch zich slechts bewust is van bestaand onrecht in de wereld, in plaats van recht, komt, door dien hij uit zijn geheugen bant de zg. leer van Rëinkarnatie, of wedergeboor te in stoffelijke lichamen. Juist deze leer van reïnkarnatie heft in het be wustzijn alle gevoel van onrechtvaar digheid op zooals spr. trachtte aan te toonen. Hij stelde in verband hiermee voor hce de krachten der natuur wer ken op drieërlei gebied, nl. op stoffe lijk. verstandelijk en zedelijk gebied. Zoo is het te verklagen, dat er bron nen van energie zich achter ons be vinden. die blijven tot de volgende in- kamatie. De lotsverschillen onder de mensch en werden door deze leer be vredigend verklaard. Hoe geschiedt dan de ontwikkeling D.w.z. hoe is het bejvust worden van den Gjddelijken wil? Door ondervin ding. door botsing tegen de wet, zoo zei spr. De mensch bleef nooit in het op doen van ondervinding zonder leiding. Steeds hielden ae godsdienststichters hem te volgen regels voor, waardoor hij gemakkelijker het pad door de we relden kon betreden. Langzaam schreed die ontwikkeling voort, maar zij kon verhaast worden. Daarom boden de godsdienstleiders hun steun aan daarom ook is het dat thans de Theosofie tot de menschen te rugkomt. De Theosofie, zoo betoogde spr., maakt het leven van meer beteekenïs, iedere kleinigheid in het dagelijksch leven doet zij voor den geestelijken mensch belangrijk zijn. Vandaar dat zij nooit, zooals sommigen ten onrech te denken, de eischen van het lichaam veronachtzaamt, integendeel, zij wijst er op hoe, voor alle geestelijk werk zonde lichaams-ontwikkeling gebieden de noodzaak is. Spr. eindigde mor, kortelijk te schet sen hoe de Theosofie voldoet aan ver standelijke neiging, aan een hernieuwd vertrouwen in God en aan een grootsch gevoel van eindelooze poëzie. Bij Kon. besluit is Jhr. mr. J. W. Quintus, thans rechter alhier, benoemd tot vice-president der arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Jhr. P. Gevaerts van Geer- vliet, oud-kolonel der huzaren, heeft het Eere-voorzitterschap aanvaard van de afd. Haarlem der Koninklijke Ver eeniging van Gepensiomieerdë Onder officieren en Minderen van het Neder! Leger, gepensionneerd voor de wet Laefdadigheddsvoorst -ellinig. Het genootschap „Melpomene en Tha lia" dat nog Zaterdag haar 30jarig be staan op feestelijke wijze herdacht, gaf gisteren een liefdadigheidsvoorstelling. Reeds meerdere malen werd door de ze vereeniging met een menschlievend doel eene welgeslaagde voorstelling in den Haartemschem Schouwburg gege ven, en evenals toen werd ook Woens dagavond hun werk inet succes be kroond. De schouwburg was nu wel niet geheel vol, maar toch gelooven wij, dat deze voorstelling nog een vrij aanzien lijk bedrag heeft opgeleverd, om de wed. A. T. Scheffers met hare vier kinderen eenigszins te kunnen steunen. Het stuk dat gisterenavond werd opgevoerd was „Katharina Howard' of „De twee 'schij-n- dooden". Een romantisch tooneelspel in 5 bedrijven van Alex. van Pray. De di verse rollen waren er in zeer goede handen. Vooral de rol van Hendrik de Achtste verdient met liof te worden ge noemd. Prinses Margaretha, zuster des konings, voldeed ons goed. Het eenigste» wat wij minder .aangenaam vonden, wa ren de lange pauzeeringen tusschen de tafereelen. De costumes zagen er zeer fri-seh uit. Te ruim half twaalf was de voorstelling ten einde. Wij wenischen het bestuur van het Genootschap geluk met het suc ces wederom behaald. Arrondissements-Rechtbank. Zitting vanDonderdag 29 Jan. 1903. Balkendiefsta! In de zaak van J. Bleeker, tegen wien wegens ver duistering van balken vóór eenige we ken door het O. M. 9 maanden gevan genisstraf werd gevorderd, werden he den op last der rechtbank nog gehoord1 de getuigen P. Hoogmoed, KI. Dolle man, J. Dekker, J. de Vries, G. Hus- slager. Daar het O. M. van meening is dat na dit getuigenverhoor de identiteit der balken voldoende vaststaat, per sisteert het bij zijn genomen eisch. Hulde aan mr. Quintus. In zijn requisitoir vond de subst. officier van Justitie tevens de gelegen heid om te gewagen van een treffend verlies dat de Haarlemsche rechtbank, had geleden door het vertrek van mr. Quintu6 naar den Haag, wegens zijne benoeming tot vice-president van de rechtbank aldaar. Spr. verheugt zich over deze benoe ming voor mr. Quintus, die hierdoor ongetwijfeld een zijner wenschen ver vuld ziet; maar voor de rechtbank be treurt hij dit verlies, daar hierdoor eene vacature ontstaat, waarvoor de regeering hoogst moeilijk een even waardig opvolger zal vinden. Daar de subst.-officier van Justitie meent dat de benoeming geheel zal strekken met de wenschen van mr. Quintus, zoo hoopt hij dat de nieuwbenoemde een gelukkige toe komst te geanoet mag gaan in de resi dentie. Diefstal. C. F. W. Fiege, een persoon, die reeds meermalen met den strafrechter heeft kennis gemaakt, had zich thans weder te verantwoorden terzake van diefstal van eene para- plui en een wandelstok uit de woning van dien weleerw. heer J. Dieckman, pastoor te Schoten. Bek], bekende volmondig en zeïde in eene oogenblikkelijke opwelling te hebben gehandeld. Het O. M. vorderde 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. Manger Cats, voerde als verzachtende omstandigheid' aan, dat bekl. niet met, voorbedachte rade had gehandeld. De berouwvolle bekentenis kon eveneens als eene ver zachtende omstandigheid worden aan gemerkt. Om deze redenen vroeg de verdediger eene lichtere straf. Beleediging. R. Gouda reed in de gemeente Beverwijk op 24 Decem ber met een hondenkar. In strijd met de politie-verordening zat bekl. op de kar ,en werd daarover door den Bur gemeester, die bekl. tegenkwam, on derhouden. In plaats van zich aan het bevel van den Burgemeester te storen om van de kar af te gaan, voegde bekl. hem de woorden „leelij- ke, vuile ellendeling" toe en reed door. Op verzoek van den Burgemeester werd de man een eind' verder aange houden door een jongen. Deze werd hiervoor nu weder door bekl. getrapt en mishandeld.. Het gevolg van de zaak was dat bek! zich nu heden wegens mishan deling en beleediging van een ambte naar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening had te. verantwoor den en 1 maand gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Tot zijne verdediging voerde bek! aan, dat hij niet geweten had, dat de Burgemeester hem aansprak. Anders had hij bepaald die beleedi- gende uitdrukkingen niet gebruikt en het bevel voorzeker opgevolgd. De Burgemeester daarentegen ver klaarde, dat hij zich direct bekend had gemaakt. Onachtzaamheid'. Hendrikus Landwehr Johann, te Haarlemmer meer, had op 23 November 1.1. onder de gemeente Schoten een handwagen met een hond er onder laten staan op de rails der stoomtram, waardoor ge vaar is ontstaan voor d'e tram, die te 5 3/4 uur t.e Schoten aankomt. Deze tranr is dan ook inderdaad te gen de kar aangereden, waardoor een lantaarn van de locomotief en een ruit van een der rijtuigen werd ver nield. De handwagen werd eveneens stuk gereden, doch de hond kwam er ge lukkig ongedeerd! af. Het O. M., wijzende op de groote on achtzaamheid en roekeloosheid' van bekl., waardoor gevaar voor door stoom voortbewogen voertuigen is ontstaan, vorderde 14 dagen gevange nisstraf. Volksfeestavond. Woensdag avond werd door de onafhankelijke Orde dier Goede Tempelieren een volksfeestavond' gehouden in het ge bouw van den Protestantenbond. Een vrij groot aantal leden dezer orde waren bijeengekomen. De vergadering werd geopend met gebed. Hierna ver toonde de heer Olson, uit Noorwegen, de sciopticon. Met de meeste aandacht volgden de aanwezigen de aanschou welijke voorstellingen. Eerst werden op het witte doek gebracht een paar gewone platen, daarna een paar zee gezichten ,om allengs over te gaan de menschen in de gelegenheid te stellen ook op andere plaatsen een kijkje te nemen van hunne mede-broeders en zusters op de wereld. Een zeer mooie fotografie kregen wij te zien van eene groote vergadering die onlangs in Londen in een deel van het parle mentsgebouw was gehouden. Tot slot zagen wij een voorstelling van de be keering van een diep gezonken zoon. Al deze voorstellingen werden door den heer Olson met korte besprekingen duidelijk gemaakt. Het tweede punt op het programma was het optreden van den weled. heer Pol et uit Amsterdam. Spr. gaf een korte schets van het doelder tempelieren en zeidie dat op de geheele wereld Teed's meer dan an derhalf millioen menschen tot deze goede orde waren toegetreden. Tot slot maande spr. de aanwezigen aan steeds in het belang der goede zaak te werken en dat zij steeds moeten zor gen dat de orde in bloei toeneemt. On der d'e pauze ging de secretaris der orde rond, om' te vragen of er wellicht personen aanwezig waren die lid wil den worden van de orde. Na de pauze liet de heer Olson zijne sciopticon wederom werken. Ook nu kregen de aanwezigen zeer fraaie beel den op het doek te zien. Tot slot van den avond sprak de heerSpaink. van Amsterdam, nog een kort woord tot de aanwezigen waarna de avond met een dankgebed werd geëindigd. Onze voeding. De foyer van de schouwburgzaal van „de Kroon" bleek gisteravond juist groot genopg om allen te bevatten, die belang stelden tin hetgeen de heer J. A. Lodewijks, arts, op uitnoodiging van de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleeding over 't boven staand onderwerp zou vertellen. De invloed van de mode, een der vraagstukken, die door de V. v. V. v. V. onder de oogen worden gezien, heeft zich ook doen gelden ten opzichte van onze voeding. De heer Lodewijks Wilde daarom nagaan, welken invloed de mode op onze voedingswijze uit oefent Vooraf ging hij in 't algemeen na het doel van de voeding, en kwam daarop op de mode, welke meer en meer in zwang komt het dierlijk voedsel te la ten staan en uitsluitend plantenvoedsél te gebruiken. De grondten, waarop de vegetariërs hun leer baseeren, zijn niet juist. De bewering bijv., dat de mensch van huis uit een planteneter is, is niet juist. Alles toch wijist erop, dat de mensch in den oertijd leefde van jacht en visch- v,angst. Ook d!e oudste historische volleen leefden niet van den akker bouw. maar van jacht en visscherij. Bij de thans bekende wilde volkeren staan ook de vischvangst en de jacht in hoog aanzien. Van nature is de •mensch volgens spr. een vleescheter. De stelling, dat, waar veel overeen komst bestaat tusschen gebit en li chaamsbouw van dén aap, (is daarom nog geen bewijs, dat de mensch daar om een planteneter zou moeten zijn. Evenmin is dit af te leiden uit de leng te van de darmen, en den vorm der handen. De aap is trouwens geen vruchten, maar een -alleseteo*. Op physiologiische gronden is d'e ve getarische voeding evenmin een ideale. De eentonigheid van het vegetarisch dieet bevordert den eetlust in geenen deele. De vegetariërs beweren, d'at vleesch schadelijk is voor de gezondheid. Hel staat op 'net. punt van ontbinding. Met doode planten is evenwel hetzelfdfe 't. geval. Het gevaar bestaat, dat bij voeding met vleesch men lintwormen krijgt en trichinen tot zich neemt. Het staat evenwel vast. dat planten- voedlsri meer aanleiding geeft tot ziek ten dan het vleesch. Er worden gemoedsbezwaren aan ge voerd tegen het gebruik van vleesch en daarover valt niet te twisten. Even wel, men moet ook geen zijden klee- ren. geen leeren schoenen en wollen kleeren dragen, want ook hiermee zijn dierenlevens gemoeid. In den Bijbel is geen enkele plaats te vinden, die 't eten van vleesch verbiedt. De economische toestand zou door het vegetarisme zooveel verbeteren, maar het bewijs daarvoor is nog niet geleverd. Spr. zal geenszins ontkennen dat het vegetarisme veel goeds heeft gedaan, want o.a. hebben de vegetariërs de aandacht in meerdlere mate op de voe ding gevestigd' en ook is er door bewe zen, dat het uitsluitend eten van plan ten is een heilzaam middel tegen vele ziekten, noodzakelijk of gewenscht voor alle menschen acht spr. het uit. sluitend eten van plantenvoedsel geens zins. De vraag h'oe de voedselopnanue per dag verdeeld moet worden, hangt af van het individu. Op deze vraag heeft de voedingsleer nog geen afdoend ant woord gegeven. Na de vegetariërs kwamen de geheel onthouders aan de beurt, of liever, werd besproken het gebruik der genot middelen. Voor de menschen is het gebruiken van genotmiddelen een behoefte. Met de stelling der geheel-onthou ders dat van alcoholgebruik niets dan kwaads is te zeggen, kan d'e heer Lode wijks zich in geenen deele vereenigen. Hij haalt aan een uitspraak in het pasverschenen werk van professor Stokvis, die 't gebruik van alcoholische dranken in sommige gevallen ge wenscht acht. Aan hei slot van zijn rede zei spr. dat hij hoopte er toe te hebben bijge dragen dat men zich over sommlige vraagstukken een zelfstandig oordeel kan vormen en niet blindelings voor waar aan zal nemen, hetgeen enthou siaste voorvechters van sommige be ginselen verkondigen. Mevrouw Vogel zeide den spreker dank voor zijn. ernstige en degelijke voordracht, welke ongetwijfeld weer een steentje bijbrengt voor het doel der vereeniging te komen tot de meest practische leefwijze. Uit de Omstreken. Zaudvoort. RAADSVERGADERING. In de Woensdagavond alhier ge houden raadsvergadering, waarbij de heeren Van der Werff en Bakkenho ven afwezig waren, deelde d'e Voor zitter, de heer J. Beeckman, na ope ning der vergadering, lezing en goed keuring der notulen van de vorige vergadering, mede diat heeren Ged'ep. Staten die rekening over 1901 gesloten hadden, de begrooting voor 1903 goed gekeurd hadden, evenals het raadsbe sluit tot overname van eenige straten van de Erven den heer De Favauge. Ook werd medegedeeld diat de Comm. der Koningin tot buitengewoon ge meenteveldwachter had' aangesteld G. de Veer en J. A. Hartman, dat de heer Luijendijk de benoeming tot lid van liet Burgerlijk Armbestuur had aan genomen, dat tot voorzitter en secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd waren de heeren H. C. Voet en M. Tiekman. Het verslag dier commissie over 1902 zal aan de leden worden rond gezonden. Aan M. Zwemmer Tzn. en Jb. de de Wid' werden twee perceelen strand verpacht voor het plaatsen van strand stoelen tegen f 8 per strekkende me ter. Een stratenplan, ingediend door de maatschappij „Persion ViLla Maris" werd gesteld in b n van B. en W. om prae-adivies. Het ingediende stratenplan van de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-maat schappij werd in behandeling geno men. B. en W. hadden prae-advies uitge bracht en overeenkomstig dat advies werd een besluit genomen. De verordeningen tot heffing en in vordering van het schoolgeld voor het herhalingsonderwijs werden gewijzigd) •overeenkomstig het schrijven van Ge deputeerde Staten en daarna opnieuw vastgesteld. Aan mej. G. Mooij werd' op verzoek tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs alhier. Aan mej. W. J. van den Boster Smitten werd1 eene gratificatie ver leend, groot f 100, voor bewezen ver loskundige hulp bij armen in 1902. Besloten werd van gemeentewege een vroedvrouw aan te stellen. De jaarwedde werd bepaald op f 300 over eenkomstig advies van B. en W. De heer Draijer had voorgesteld f 400, welk voorstel echter verworpen werd. Daarna werd de instructie vastgesteld. Naar aanleiding van het request van den heer J. van Duivenboden werd be sloten, d'at kinderen, die volgens ad vies van den behandelenden genees heer niet tea' school mogen komen, geen schoolgeld) behoeven te betalen, voor zoover de ziekte minstens 2 maan den geduurd heeft. Aan G. W. Ehbrecht werd een gratificatie groot f 10 verleend, voor liet behulpzaam zijn bij het opmaken van het suppletoir kohier van den hoofd, omslag. Daarna werd vastgesteld een nieu we instructie voor de brandweer al hier. De wijziging van de concessie-voor waarden van de Eerste Nedl. Electrici- teit-Mij. werd aangehouden tot de volgende vergadering. Besloten werd het. dagelijksch be stuur te machtigen het risico bedoeld bij de Ongevallenwet 1901. over te da-a- gen aan d'e Eerste Rotterdamsche Maatschappij. Nog werd besloten, wanneer het be drag in kas de borgstelling van den gemeente-ontvanger te boven gaat, dat alsdan het geld zal geborgen worden in een brandkast met 3 afzonderlijke sl.oten. Daarna wordt de vergadering geslo ten. INUKZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeS. I H. LAMP. I Barteljorisstraat '22-24. Gedurende eenige dagen |j Binnenland. Kameroverzicht. Zooattis men bemerkt heeft, liep het debat bij de „algemeen© beschouwin gen" in de Eerste Kamer giootendeels, zoo niet geheel, over dien nood der ge meenten. Wat daarover gisteren nog werd gezeigd, o.m. door de heeren Sic- kenga, van der Does de Willebois, van Lier, Sassen e. a., de verschillende wen ken door hen gegeven, verloren veel van hun beteekemis door de mededeelimg van Minister Kuyper dat bij aan H. M. de Koningin zal voorstellen naar de oor zaken van den nood der gemeenten door een Staatscommissie een onderzoek te doen instellen. Aan het- antwoord dat de Min. op dit stuk gaf, .gingen nog enkele speciale punten vooraf, door eenige sprekers aangeroerd. Zoo had de heer Faure eenige vragen gesteld over d>. regeling van het beroep in zake de Ongevallen wet, nu de Raden van.' Beroep er nog niet zijn. De Min, gaf te kennen, dat bij bestuursmaatregel zou worden bepaald, dat de griffiers dier raden voor de eer ste maal door den Commissaris der Ko ningin zouden beëedïgd worden. Zij kon den dan benoemd worden en er was ge-, legenheid om eventueel© bezwaarschrif ten in te dienen. Wat de eenheid van tijd betreft, de eene spreker had dien van Greenwich, de ander dien van midden-Europa aan gegeven, welke laatste afbreu zou doen aan onze historische positie. Het oogen- blik was voor een" regeling niet ge schikt. Wat de -politie aanging, de Min. er kende dat het gemis eener behoorlijke regeling van rijks- en gemeentepolitie moeielijkheden geven kon. De Amster- damsche burgemeester had die, in zake den postenorder, met tact vermeden, doch hc-t gebeurde had de nood/ lijk- heid -eener regeling, met handhaving der gemeentelijke autonomie, nader aangetoond. Over de g-emeentefinancië.n sprak de Min. met de grootste reser**° want de zaak verkeerde in het eerste stadium vain onderzoek* Maar de noodstand was gebleken. De uitgaven stegen, de inkom sten hadden de grens bereikt; de aard der ziekte stond vast, al. bloedarmoede Er was dus nieuw bloed noodig. Want, al gaf Amsterdam den stoot, de kwaal was algemeen en. het middel van redrès moest dus ook .algemeen zijn Een af zonderlijke regeling voor de groote ste den zou niet baten. Een belasting op de bouwterreinen zou Amsterdam helpen, LekkeTkerk niemendal. De taak der ge meenten stond niet voldoende vast en dus kon men niet weten hoeveT de fi nanciën zoud-en reiken. De Min. ontken de gezegd te hebben, dat Amsterdam te weelderig was beheerd. De hoofdoor- aaak voor den achteruitgan zou we! voornamelijk liggen aan den aanwas der bevolking en aan de lasten der ge meenten als Rijksorgaan. Mam* de ge meenten moesten dat blijven, de wel vaart der burgerij moest de basis zijn van die gemeentelijke actie en daarom zou de Min. de .gemeenten nooit willen ontheffen van de lasten- die 't Rijk haar oplegt, -evenmin ais hij het Rijk alle kosten voor armwezen, onderwijs, poli tie zou willen opleggen. Wat de beide eerste onderwerpen betreft-, zou de Min zijn denkbeelden' neerleggen- in de aan te bieden ontwerpen. En wa de pblitie aanging, zou de Min. overleg plegen- met zijn ambtgenoot van just. De Min. zou alle hem aangeboden recepten voor loopig bewaren; erkennende dat voor het Platteland misschien andere oorza ken zijn te zoeken. Maar noch in de rich ting van vermeerderde rijksbij dragen, noch in die eener -geheele omwerking der gemeentewet wilde de Min. gaan. Ten aanzien der gemeentebedrijven achtte hij een grens noodig maar hij hield die voorloopig nog voor zich. Herstel van accijnse-n, die bij ons nog vrij hoog zijn, keurde de Min. af; eer der wilde hij er meerder afschaffen. In de tariefherziening wilde de Min. mid delen zoeken tot verbetering van- den finan-cieelen toestand des lands, doch hij gaf den raad. dat men zich geen il lusies moest maken: protectionisme wil de die Reg. n,iet- Na replieken- en de aanneming van het hoofdstuk, kwam Buitenlandsche Zaken aan de orde. Daarbij wees de heer Rahusen op de wenschelijkheid tot opneming van de arbitrage-clausule in alle verdragen. En hij stelde voorts de vraag of het waar was dat Carnegie een enorme som had aangeboden voor een bibliotheek voor het Hof van Arbitrage en of het juist was dat dit doo" hem ge noemd aanbod op zuiver vormelijke gronden was -af ge wezen-. Voorts bepleit te deze spr. medewerking -tot verkrijging van uniformiteit van het zeerecht. De heer Van der Does de Willeboif besprak de gewraakte aanstelling van een niet- Nederlander (Armeniër) tot drogman te Konstarutimopel, juichte de aangekondig de benoeming van een secretaris van legatie to,e en drong er op aan het wek ken van gevoeligheid hij de Port-e te ver mijden. Heden 11 uur voortzetting. Verduistering. Bij het 6e reg. infanterie te Breda is thans een senteatiewekkende zaak in behandeling. De beide administra teurs eener compagnie, de sergeant majoor en de fourier, zijn -onverwacht in preventieve hechtenis gesteld. Zij, worden verdacht verduistering en on eerlijke praktijken gepleegd te heb ben. D© vertrekken der compagnie zijn verzegeld. Marechaussees kwamen Zaterdag met kleedingstukken in de kazerne, die bij een kleerenkoopman waren in beslag gjenomen en vermoe delijk die vermiste zullen zijn. Ook moeten er goederen ontvangen zijn, die niet op de ontvangiststatendoch wel op het zakboekje voorkomen, of wel goederen op den man zijn ge schreven, die hij nooit ontvangen heeft. Een pas overgeplaatste luitenant leidt het onderzoek. Lijkmis voor dr Sebaepman. De Mis voor de zielerust van dr. Schaeprn-an, die in Den Haag zoovele geestverwanten em vrijenden telde, werd in dë Jacobsk-erk aldaar, op in drukwekkende wijze, gevierd. Het in zwart gehulde hoogaltaar straalde in liet licht van honderden waskaarsen, om een in het priesterkoor gestelden catafalk. Op het fluweel-en rouw kleed lag een paarse stool, het teeken van de priesteriijke waardigheid van den ontslapene. Aan de voorzijde van de baar waren twee cartouches aangebracht waarop zinnebeeldig wa ren voorgesteld deviezen, die dar. Sebaepman bij voorkeur op zijn ge schriften voerde, o.a. cl© pen, het symbool v.an zijn spreuk „Credo; Pugno"; ik geloof; ik-strijd. Voor het priesterkoor hing een draperie met zilveren franje. Daar namen mr. Kolkman, president en Van Vuuren, secretaris deir R. K. Kiösvereeniging, de honneurs waar tegenover de ge- noodig-den, de ministers Harte van Tecklenburg en Bergansius, de mees te katholieke leden der Eerste Kamer ,en de te^ 's-Hage wonen-die katholieke 'leden der Tweede Kamer, dè katho lieke leden, van de hoogste Staatscol leges. van rechterlijke macht., van provinciale e<n gemeentelijke verte genwoordiging, en vele geestelijken. De Mis van Requiem- werd gecele breerd dooi* den deken J. M. van Er ven Dorens. In een der zij-altaren werd een stille Mis gelezen door dr. Nolens, lid der Tweede Kamer, ter wijl een zoon van mr. Kolkman be diende. Ee/i zangkoor van 60 zangers onder den heer IJ. van den Bosch, begeleidde de godsdienstige plechtig heden. 't Requiem, van Verhulst werd op aangrijpende wijze gezongen en als solist,en werkten mede de. heer Oreilio en de heer Van Son uit 's-HeT- togenbo-sch. De uitvoering maakte diepen indruk. Nadat door de geeste lijkheid dei absolutie was gegeven,was de plechtigheid geëindigd. Op vrije voeten. De 17jarige Hendxika Roorda, wonen de te Gorincbem, die door cTe marechaus see was gearresteerd als verdacht van- brandstichting onder Dongen, is op vrije voeten gesteld. Juffrouw, pas op dat hondje. Een hondje in het Friesche dorpje Birdaard speelde aan den open baren weg met een voorwerp. Een voorbijgan ger zag, dat het een beursje w-as, nam 't diertje dit af, en ging er mede naar den eigenaar van 't hondje. Deze her kende 't beursje, waarin f 35 en een regu van 10 niet als het zijne, doch nam het aan, om het aan dei rechtma- tigen (eigenaar terug te geven. Niet lang daarna kwam eene dame opdagen, die het, beursje voo eenigen tijd, tijdens eene wandeling in haar tuin, verloren had.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2