De Werkstaking van Spoorwegpersoneel AMSTERDAM GEÏSOLEERD. 1 keerde, was te wijten aan de vele sprekers over Waterstaat. De Min. kon eerst heden aan het woord komen. Velen bespraken provinciale en locale belangen. Zoo betreurde de heer Merckelbach de beperking, tot een ge deelte, van het plan voor een kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar den Amer, vreezerude dat er nu niets van komen zou. Zoo vroeg d® heer Van Lier bespoediging van de werken in zake het Meppelerdiep en van een ka naal naar de Weerdingervenen. Maar de heer Breebaart behandelde een groot belang, de droogmaking van de Zui derzee, waartoe hij den Staat finan cieel in staat achtte. Hij zette breed voerig uiteen, dat de voordeelen van dit werk zullen opwegen tegen het nadeel voor de visschers, die zich deels verplaatsen kunnen, deels andere mid delen van bestaan door de droogma king zullen vinden. De heer Michiels van Kessenich wees op de maatregelen van België ten aanzien van den invoer van ons vee en hoe de vexatoixe toe passing daarvan ten onzen nadeele kwam. De toestand van onzen vee stapel was thans zoo goed, dat België's maatregelen niet langer gewettigd wa ren. Hij drong op een onderzoek zij ner bedenkingen aan. De heer Van Velzen bepleitte Zon dagsrust voor het spoorwegpersoneel, maar aanstelling van hulppersoneel, als de Min. wilde, leek hem slechts een verplaatsing van het kwaad: ontheili ging van den cliristel ij ken rustdag. Over het tramwegwezen sprak de heer Havelaar, aandringende op een vast systeem bij den aanleg daarvan, zoodat men zou krijgen: locaal-spoor- wegen. aansluitingslijnen van afgele gen streken naar de spoorwegen en 'aanvullingslijnen daar waar de spoor wegen onvoldoende voorzien in htet locaal verkeer. Vooral voor de geïso leerde streken achtte hij hooge subsi dies geoorloofd. Een algemeen plan, een vaste basis, kwam hem zeer ge- wenscht voor. De heeren Hovy en Van Nierop brachten den minister hulde voor zijn voornemens ten aanzien van de Hem- hrug en van de brug over het Noord zeekanaal bij Velsen, die niet ontij dig mocht worden weggenomen. De heer Rahusen merkte op, dat de droogmaking der Zuiderzee een einde zou maken aan de sardijnen- vangst, die 2 millioen per jaar op brengt. De belangen der visscherij mochten niet worden onderschat. Als middel tot opbeuring van den land bouw achtte ook de heer Bultman de droogmaking der Zuiderzee niet te verdedigen; immers reeds thans ont braken den landbouw werkkrachten en dè.n zeker. Spr. dankte den Min. voor'zijn maarregelen tegen de tuber culose bij het vee. Men moest het bui-' tenland elk voorwendsel ontnemen om ons vee te weigeren. Terwijl deze spr. het geld aan het hengst-veulendepot te Bergen-op-Zoom besteed, weggeworpen achtte, werden de resultaten dier instelling door den heer Knol Welt verdedigd. De heer Sickinga maakte het dozijn sprekers vol met een beschouwing over de Friesche Wadden. Op dit vele en op verschillende niet gememoreerde kleine onderwer pen zal de Min. heden te antwoor den hebben. Voortzetting te 11 uren. Bij Kon. Besl. zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Sclieve- ningen (gemeente 's-Gravenhage)_, M. H. Sauer, ontvanger deirzelfde midde len te Meppel; tot ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Baarn c., a.. E. W. Beth, ontvanger derzelfde middelen te Haarlemmer meer c. a.: tot ontvanger dier invoer rechten. van den accijns op de suiker en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken teRo-; sendaal. L. J. Janssen, ontvanger dei- directe belastingen, invoerrechten en. accijnzen te Zier.ikzee c.a,; tot ont vanger der- directe belastingen, in voerrechten en accïjnsen te Harliin- gen N. Kikke. ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Veendam c a.tot ontvanger der directe belas tingen. invoerrechten em accijnzen te Enschede c.a., I. Noë. ontvanger der zelfde middelen te Roermond. Bij Kon. Besluit is aan A. M. van Rijsoort van Meurs, op zijn verzoek met ingang van 1 Februari e.k. eer vol ontslag verleen dl als notaris te Hulst, en benoemd tot ridder in de orde van Oran.je-Nassau, J. G. Verhoeff, predi kant bij dei Nederduitscbe Hervormde Gemeente te Bodegraven. Naar men verneemt heeft H.M. de Koningin een gift van f 500 geschon ken aan het Algemeen Nederlandsch Verbond, als blijk van Haar belang stelling in den arbeid van het. ver bond. meer speciaal in de Nederland- sche koloniën. INGEZONDEN MEUEDEH- LINGEN. 30 ceuts per regel. De Kina is de basis van eene menigte toebereidingen geworden, maar niet een is er toe gekomen de goede naam der Echte Quiua- Laroche te ontnemen, die steeds de zenuw versterker bij uitnemend heid is die door de geneesheeren aan de zwakke en bloedarmoedige, peisonen wordt voorgeschreven en wier spijsverterings organen noodig hebben hersteld en versterkt te worden. De Quina-Laroche het voorwerp zijnde van talrijke narnaklngen, is het volstrekt noodzakelijk in de Apotheken de Echte Qnina-Laroche te eischen, eenvoudige of ijzer houdende voorzien van de hand- teekening Laroche en het adres 20, rue des Fossées Saiut-Jacques. Parijs. Verbinding met Haarlem geschiedt zeer gebrekkig over Sloterdijk. Enthousiasme vau allo Arbeiders. De Spoorwegmaatschappijen plegen overleg met de Itegeeriog. ZATERDAG. Zooals we gisteren reeds per bulle tin bekend maakten had de directie van de H. S. M. een conferentie met het bestuur der Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Die conferentie had toen geen ver andering in den toestand gébracht. Beide partijen bleven op hun stand punt staan. De Raad van Beheer der H. IJ. S. M. zou den toestand aan de Regeering bloot leggen. .Gisterenavond nu is in Plancius zooals eveneens door ons hedenmor gen per bulletin bekend gemaakt em zeer druk bezochte vergadering gehouden om over den uitslag van de conferentie te beraadslagen. De zaal was stikkens vol. In dichte dTommen zaten en stonden de men- schen op en tegen elkaar Met adem- looze spanning werden alle sprekers aangehoord. Het was te zien ,dat allen den diepen ernst van den toestand be seften. Het scheen of de aandacht van heel Amsterdam zich op „Plancius" ver zameld had. Buiten stonden honder den mensclien in spanning den uit slag te gemoet. te zien. De conferentie had niet het resul taat gehad, als zich eerst liet aanzien. De directie dei* II. S. M. heeft be sloten, dat tegen de stakers geen ran cune-maatregelen zullen worden aan gewend en dat zij, die staken, hun vol loon zal worden uitbetaald. Met donderend applaus werd deze meded'eeling ontvangen. Het bestuur der Vereeniging voor I Spoor en -Tramwegpersoneel ried daar. op zijnerzijds aan niet onnoodig een algemeene werkstaking te proclamee- ren. Echter zou Amsterdam geïsoleerd blijven en wel, omdat men van mee ning was dat in Amsterdam aan het Centraal-Station drie machinisten door een superieur' waren misleid. Deze ihad, volgens mededeeling nl. gezegd dat zij niet moesten staken, dat dit reeds was afgesproken tussohen de di rectie en hun bestuur, terwijl zulks volstrekt het geval niet was. Namens een deputatie, die bij den ingenieur der Staatsspoor, den heer Huysenga geweest was werd medege deeld, dat de vertegenwoordigers der arbeiders hadden verklaard volkomen solidair te zullen zijn en weigeren zou den allen arbeid voor onderkruipers bij de federatie aangesloten. Daarin, zeide spr., zit juist het mooie der sta- king. De penningmeester, de heer Küne- ken, voegde hieraan toe, dat de heer Huijsenga namens de directie bad toegezegd, dat bij de Regeering en veemarbeiders zou worden aangedron gen op spoedige beëindiging der zaak. Bovendien had de heer Huijsenga reeds de toezegging gedaan dat tegen over het stakende personeel geen ran cune-maatregelen zouden worden ge nomen en ieder in zijn volle positie zou worden gehandhaafd, terwijl te- vens het volle loon zal worden uitbe taald. Over een en ander was naar de directie van het Staatsspoor te 'Utrecht getel egrapheerd. bovendien; zou men tegenover de S.S. den loon- eisch niet handhaven en de organisa tie moest in elk geval erkend worden. De resultaten van deze besprekingen en telegram-wisseling zou men heden afwachten. Bij de loonbetaling op heden zou het politie-vertoon zooveel mogelijk vermeden worden en alleen politie aanwezig zijn om nieuwsgieri gen te weren: van de zijde der arbei ders was volkomen orde toegezegd. Men was thans zóó ver gevorderd, dat in het vervolg verzoeken der arbeiders niet meer naar de prullemand' zullen gaan; dat de vakorganisatie zal wor den erkend. Deze staking is wel het beste bewijs van groote solidariteit en „.nu het publiek op onze hand is", zeide de spreker, moeten wij geen misbruik maken van onze positie, doch toonen dat wij die goede meening waard zijn, door kalm, bezadigd, maa-r beslist optreden voor onze organisa tie". In afwachting van -hetgeen spre ker gezegd had. noemde hij voorals nog onnoodig de staking op dit oogen- blik verder te doen strekken dan tot Amsterdam, doch aan het Centraal station en Weesperpoort zou heden alles stilstaan en posten moeten aan het C. S. worden uitgezet. In perceel 28, P. II. kade, hoek Mar telaarsgracht, werd gisteravond eene zeer druk bezochte vergadering ge houden voor machinisten en stokers te water en te land. De lieeren Hermans, oud-machinist, en Van Ooijen voerden het woord. Het Hbid. geeft de volgende beschrij ving van het station aan de Weesper poort: Het station van het Staatsspoor le verde gisteravond een aanblik, zooals wij dien nooit te voren aan de Wees perpoort gekend hebben, 't Was een station in duisternis. Alle toegangen tot het gebouw waren gesloten; achter de hekken, die toegang geven tot de perrons, stonden een aantal politie agenten, die alleen openden voor hen, die door legitimatie-bewijs toonden recht van-toegang te kunnen erlan gen. Overigens op het perron, waar een paai- lantaarns brandden, enkele spoorweg-ambtenaren verder nie mand. De wachtkamers dicht, in de derde klasse-wachtkamer de stoelen opeengestapeld, alsof het voorgoed met dit .station gedaan was. Alleen in het bureau van den stationschef brandde het licht en waren enkelen van het dienstpersoneel bijeen, een rechtma tige rust genietend na een dag vol vermoeienis en inspanning. „Geen enkele trein vanavond meer vertrokken of binnengekomen?" vroe gen wij. „Geen enkele, mijnheer de ge- heele dienst gestremd." „Ook niet de internationale treinen geen trein gegaan voor de Zeeland- boot naar Vlissingen?" „Neen, mijnheer, ook die niet. Nooit gedacht dat we een werkstaking bij het Spoor zouden zien maar 't is een feit, nu staan we er voor. Morgen zullen we weer zien; voor vanavond is 't afgeloopen". Buiten het station een groote me nigte, kijkende naar de perrons, waar niets te zien viel. Sommigen langs het gebouw wandelend, om te zien of ze daar binnen ook iets konden ontdek ken, ten slotte maar de stad in, plaats makend voor andere nieuwsgierigen. Trams stonden er niet. Aangezien er geen treinen reden, bad de Gemeente tram natuurtijk de wagens Dam Staatsspoor maar op stal gezet. Een paar maal kwamen er nog rei zigers, die nog maar niet hadden ge loofd dat nu heusch de dienst ge staakt was en de berichten der avond bladen dienaangaande niet hadden ge loofd. Ze waren nu overtuigd en gin gen mopperend Amsterdam weer in; sommigen in de hoop weg te komen met den Hollander, anderen naar een hotel of familie om nachtverblijf. Zoo was het aan het station Wees perpoort te Amsterdam in den avond van 30 Januari 1903. Door den Minister van Waterstaat is aan de leden van de Nederlandsche Automobielen-club aangevraagd auto mobielen ter zijner beschikking te stel len, in het belang van den postdienst. Naar men verneemt hebben reeds verschillende leden dezer club aan dit verzoek gehoor gegeven. De Minister heeft eveneens aanvra gen gedaan bij verschillende automo bielen-handelaars. Naar men verneemt, wordt Hr. Ms. pantserschip Evert sen" te Nieuwe diep gereed gehouden, om naar Am sterdam te vertrekken met het oog op den toestand in het transportbedrijf. Gisteravond is uit Nieuwediep een tweede detachement mariniers van ongeveer 60 man, onder bevel van den 2en luitenant van dat corps, P. J. J. Michielsen, naar Amsterdam vertrok ken. Men meldt nog uit Den Haag: Te zeven uur is een escadron huazren per Hollandsche Spoor naar Amster dam vertrokken. Tot op dat uur had in den Haag geen enkel beambte het werk neergelegd en had alles van hier uit zijn gewone verloop. Uit Den Haag wordt aan het Hbl. geschreven: Voorzoover het de Holl. Spoor be treft, ligt het vracht- en ijlgoederen- vervoer van en naar Amsterdam stop. Tot Haarlem geschiedt de verzen ding nog geregeld. Sedert 3 uur gistermiddag is van het Staatsspoor alhier ook de perso- nendienst naar Amsterdam via Har- melen gestaakt. Er bestaat evenwel gelegenhead om over Utrecht de hoofd stad te bereiken. In de drukbezochte vergadering te 's Gravenhage werd besloten eventueel tot staking over te gaan. Te Rotterdam werd besloten een te legram naar Amsterdam te zenden van den volgenden Inhoud: „De groote vergadering van de ge zamenlijke Rotterd'amsche spoorweg arbeiders, bezocht door ongeveer 100O personen, spreekt met de staking der Amsterdamsche spoorwegarbeiders volle sympathie uit en verklaart zich bereid, indiien zulks noodig zal blijken, den arbeid neer te leggen". De vergadering van het georgani seerd spoorweg-personeel der afdeel ing Haarlem, besloot om in zake de Werk staking een afwachtende houding aan te nemen, en besloot verder, om zoo noodig als één man de werkstaking moreel te steunen. In den loop van den dag hebben wij een reeks bulletins uitgegeven, die wij hier laten voligen met vermelding van de uren van uitgifte. Zaterdagmorgen vroeg. Gisterenavond is in •„Plancius" in Am sterdam een vergadering gehouden die verbazend druk bezocht was. In dichte drommen vulden leden van het spoor wegpersoneel de groote zaal. Buiten stonden honderdeni te wachten. De ulAsiatg kwam ten eerste bij monde van den voorzitter der vergadering die mededeelde, dat de directie der Holland sche Spoorweg-Maatschappij besloten heeft het staken volkomen vrij te laten, ieder in zijn post te handhaven en het volte loon uitte betalen. Een deputatie heeft, eveneens gisterenavond een on derhoud gehad met een ingenieur der Staatsspoor, die geen vaste toezegging kon doen doch aan de directie te Utrecht geseind bm dezelfde voorstellen te doen, die de 11. S. M. gedaan heeft. Voorloopig werd dus de algemeene sta king niet geproclameerd en blijft de toe stand dezelfde. De organisatie is hiermede door de spoorwagd'irecli,e erkend. Van Amsterdam af was hedenochtend t,e zeven uur nog geen enkele trein te Haarlem aangekomen. Wel waren van Haarlem uit treinen naar Uitgeest en Zandvóort vertrokken. Zaterdagmorgen half negen. Heden zal geen trein, noch voor per sonen, noch voor goederen Amsterdam verlaten, wat zeggen wil, dat het trein verkeer zoowel op het Hollandsche Spoor als op het Staatsspoor voor Am sterdam i'S gestaakt. De staking iis niet algemeen voor het geheele land; de treinen op alle lijnen -leppen, doch kunnen Amsterdam niet meer binnenkomen of uitgaan, zoodat. men bv. wel zal kunnen rijden van Hil versum naar Utrecht en verder en met Staatsspoor misschien van Utrecht tot Abcoude, en dan maar verder moeten zien te Amsterdam te komen. H:-t station te Haarlem staat vol met treinen, die naar alle richtingen ver trekken, behalve naar Amsterdam, i Vele reizigers naar Amsterdam staan nolg hoopvol op een trein te wachten. De beteekenis der staking is dus, dat Amsterdam geheel geïsoleerd is. Zaterdagmorgen half elf. i H t niet vertrekken van treinen naar Amsterdam heeft velen ontzaglijken over- last bezorgd. Sommigen keerden naar hu te terug, anderen gingen per rijtuig. De stalhouders vroegen f 6 voor eiken persoon en 2 voor lederen volgende. Tal van personen gingen per fiets naar Amsterdam, ook zagen we_ vele auto mobielen snorren over de Haarlemmer vaart. Het telegraafkantoor was overladen met dépêches, op intercommunale tele- phoon-aansluitinlg moest men minstens een uur wachten, Dat de booten van Bus passagiers ver voerden was een gerucht dat onjuist bleek te zijn. De directie denkt er niet aan en is er ook niet op ingericht. Te negen uur vertrok een trein naar Halfweg. Zaterdagmiddag twee uur. Tclephonische berichten uit Amster dam tot ons gekomen, spreken tegen dat de algemeene werkstaking gepro clameerd zou zijn. Telephonisch bericht uit Utrecht meldde ons, dat- te 12 uur de Directie der Staatsspoor haar antwoord nog niet gepubliceerd had. Van. den dienst, op Sloterdijk heeft men een soort omnibusdlenst gemaakt, die heen en weer rijdt. Dé organisatie heeft, verboden, dat er nog één trein in Amsterdam aan komt. Het PI. Arbeids-Secretariaat alhier, heeft zich van de beweging meester gemaakt ten aanzien van de werklie- I den aan de Centrale Werkplaats en dezen opgeroepen tot een groote alge meene vergadering in de zaal van St. Bavo op Zondag. Twee nog onge noemde, sprekers zullen het woord voeren over de aan te nemen houding. Aanvang 10 uur. Dé be-tureu der Spoonvegvereeni- ginuen alhier hébhen lieden het. P.A.S. meegpfleêid, geen. veiraaderiaigen te be leggen daar het met de zaak niets heeft uit 1e slaan, -en mocht, er agitatie voor do stak'teg gemaakt worden, de bovengenoemde hes-turen daartoe zelf wel in staal waren. Kijkje aan het- Station. Den geheelen morgen was het druk aan ons station. De menschen. waren evenwel niet lastig of slecht gehu meurd, wel bestormden zij uit den aard van de zaak het. personeel met vragen, maar de antwoorden, die zij kregen, waren natuurlijk zeer vaag. „Wij kunnen voor niets instaan", was de vaste repliek. Voortdurend zwierven, er nog men schen rond' over het perron, in de hoop dat er nog wel een trein zou komen, die hen naar Amsterdam vervoeren zou, totdat zij hun geduld verloren en droevig verdwenen. De treinen in andere richting lie pen vrij geregeld, Niet alleen onder de reizigers heerschte een opgewekte stemming, ook de conducteurs en ma chinisten keken vroolijk uit hun oogen en lachten nu en dan onder elkaar over dezen nooit gehoorden en door nie mand voorzienen toestand. Hadiden zij de gesprekken van de reizigers kun nen volgen, dan zouden zij gehoord hebben, hoe velen de organisatie pre zen. die tot zulk een merkwaardig feit blijkt te zijn in staat geweest. Een eigenaardigen indruk maakte een groepje spoorweg-postambtenaren, die op het perron bij elkaar stonden te praten en blijkbaar overlegden, hoe zij nu wel thuis zouden kunnen ko men, nadat hunne treinen hen hier op dit ongewone eindpunt hadden af gezet Zij hadden trouwens weinig te doen, want de dienst, der posterijen werd zooveel eeniigszins doenlijk was verricht door automobielen, dezelfden die in Amsterdam zoo smadelijk in de genomen proef zijn te kort geschoten. Treinen die anders naar Amsterdam doorrijden, keerden nu van Haarlem af terug, of bleven hier staan. We za gen er een paar op zijsporen wegge borgen. Van nachtgoederonvervoer natuur lijk geen sprake. Een gedelegeerde van de Vakvereni gingen alhier is voor instructies naar Amsterdam vertrokken. Bij informatie aan post- en telegraaf kantoor alhier, bleek ons, dat de tele graafdienst, hoewel overkropt met werk, regelmatig kon voortgaan. Met oe |:-.stverzéndiug ging' het, zoo als ie begrijpen, is, minder goed', wat a ij dan ook aan wat wij ontvingen, Konden bespeuren, Uit Amsterdam werd ons geteleplio- neerd, dat wanneer de treinenloop Zondag niet geregeld is, de te Haarlem houden voetbalwedstrijden geen. voort gang zullen hebben. Toen ons 2e blad reeds was afge drukt, vernamen wij, dat er Zondag in de Waalsche Kerk geen dienst, zaJ zijn. Uit Utrecht werd ons omstreeks '12 uur getelepboneerd: De directie van de Staatsspoor heeft tot heden nog geen besliss-ing geno men. Aan het station Maliebaan is nog geen enkele trein aangekomen. Aan het Centraal-station gaat de geheele dienst gewoon zijn gang, uit gezonderd die voor de lijn naar Am sterdam vice versa. Uit Amsterdam werd ons getelepho- neerd te half een: Alles is rustig. De houding der sta kers laat niets te wenschen over. Aan het station Weesperpoort ko men nog enkele treinen aan; aan het Centraal-Station geen enkele meer. De doodsche stilte die daar heerscht, maakt een allerzonderlingstcn indruk. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering, belegd door de commissie uit den tabakshandel, bestaande uit de heeren: W. Jiskort H. P. Manus, Herbert Crenier, E. Kroetzer, E. A. Lehmann, Gerbrand Olie, H. J. Seelig, en bijgewoond door de commissie der makelaars in tabak, de heeren: F. L. Gramsberg, J, H. WoltersL.Hzn., A. C. Dentz, directeuren en commissaris sen van 't Blaauwhoedenveem, Vries- seveem, Leydsoheveem, Groenhoeden- veem, Wilhelminaveem, Nederlandsche veem, Purperhoedenveem, Oranje-Nas- sauveem, destelijk Entrepöt, A. C. Sterba en P. H. Früyt, is een vereeni ging van alle bovengenoemde veemen en expediteurs tot stand gekomen en heeft de commissie uit de tabakshan del zich bereid verklaard, zoo noodig op verzoek der bij de werkstaking be trokken partijen, bemiddelend op te treden. Onze verslaggever seint uit Amster dam: De geheele weg naar Amsterdam is vol rijtuigen, fietsen, auto's en ook wandelaars. In Amsterdam zit in het gebouw van den A Tg. Ned. Diamant bewerker Bond het Hoofdbestuur der Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel. Het is zeer druk in dein omtrek van dit gebouw. Honder den. loopen af en aan om aan dit be stuur mededeel ingen te deen 'of daar van instructies te ontvangen. Men deeldei mij mede. dat op dit oogenblik de toestand stationnair blijft. Geen trein komt te Amsterdam aan en er vertrekt ook geen. Hedenmorgen kwam aan liet stati on Weesperpoort een trein uit Ara- hem aan. Het bestuur van de veree niging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft aan de Directie der Staats spoor medegedeeld, dat indien weer oen trein te Amsterdam aankomt,van de zijdie' van het personeel maatrege len zullen worden genomen. Geen trein ma<<? Amsterdam bereiken. Het ochtendblad van de Nieuwe Courant kon niet te Amsterdam aankomen. De Amsterdamsche Courant geeft nu de Ochtendeditie van De Tele graaf als hij blad. Nader meldt onze verslaggever per draad Aan het- Centraal Slation is alles al gezet docr politie en militairen. Nie mand heeft er toegang. Het staat op het plein zwart van nieuwsgierigen en detachementen militairen bewaken de baan om te voorkomen, dat wissels verlegd worden of andere dingen ge beuren. Namens de Directie der II. IJ. S. M. werd ons medegedeeld, dat de Directie naar den Haag op audiëntie bij den minister is. Aangezien 't gerucht liep. waarvan echter geen bevestiging te verkrijgen is, dat ook op dat traject zou worden gestaakt, vreest men, dat bet resultaat van dat onderhoud eerst laat in dan middag bekend zal. II. M. pantserschip ,,Evertsen" is heden voormiddag uit Nieuwediep naar Amsterdam vertrokken, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. van Roissum., De konormeerboot „Ülfr" volgt, terwijl de „Ever" en „Schorpioen" worden gereed gehouden. Behalve het detachement huzaren uit 's-Gravenhage, zijn tot heden in het geheel aldaar in garnizoen aan gekomen een, detachement huzaren uit Haarlem, sterk 70 man, onder be vel der luitenant® de Joncheerei enVan I.ielyveld; van het le reg. inf. 40 on derofficieren en minderen uit Den Helder, onder bevel van kapitein Wonnink en luitenant Venema; van het. reg. grenadiers en jagers 175 man onder bevel van kapitein Van Boc- kom Maas en de luitenant® De Quay en Nieuwiland; van het 4e reg. inf. uit Gouda 50 man onder bevel van kapitein, van Meurs en luitenant Den Ouden. De vergadering, gehouden door het gezamenlijke spoorwegpersoneel te Haarlem, gehoord de besprekingen omtrent de oorzaak der staking van het spoorwegpersoneel, besluit indien door het. Hoofdbestuur der verschil lende vereenigingen besloten wordt tot. eene algemeene werkstaking, zij aan dit besluit, gehoor zal geven, en zich solidair zal verklaren met all e spoo rw ogm akkers. Vertegenwoordigd waren de veree nigingen Door Vereeniging Verbete ring, zijnde treinpersoneel: Vereeni ging van Spoorwegpersoneel, de Ma chinisten Vereen. Eendracht maakt Macht, en Ons Aller Bellang, het trac- tiepersoneel. Halfdrie ontvingen wij. bericht, dat aan het treinpersoneel dat hier aan het station was, geseind is vanwege de organisatie, dat het personeel niet mocht vertrekken, maar hier op nader uitsluitsel wachten. Getracht is de gasvyerkers der H. IJ. S. M. die bij de gasfabriek aan den Haarlemmerweg werkzaam zijn tot staken over te halen, echter zonder succes. De boot lag gereed tot vertrek. Aan boord bevonden zich behalve de passa giers, die hier aan boord gingen, de hee ren Boissevain, en Tegelberg, directeu ren der Maatschappij en eenige hoofd ambtenaren van de „Nederland". De boot was gelijk wij .gisteren reeds meld den niet geheel geladen, doch alle pas- sagiersgoedeien waren tijdig aan boord gekomen. De gezagvoerder, de heer D. J. Dum ber, had zich betoond een man le zijn, die zoowel aan. boord als aan de wal handelend en degelijk weet op te treden. Hij woont te Haarlem en moest heden ochtend vroeg aan boord zijn. Aangezien hij zoo vrueg onmogelijk een rijtuig kon krijgen, daar deze voor het grootste deel duor forensen waren, besproken,, huur de de heer Duimker een paard en reed daarop naar Amsterdam. En zoo zag het verbaasde „Nederland" personeel' de ge zagvoerder der „Koning Willem III" van. ochtend te paard de ponrt binnenrijden. Hulde! De bakkers-organisatie te Amster dam heeft de bakkersgezellen opgeroe pen, de stakers te steunen door geen meel uit de veemen te dragen en dus ook geen broodje van dat meel te bak ken. Zondag 1 uur vergadering in Plan cius. De bakkersptitroons vergaderen nog heden. Wegens de staking zal het telegraaf kantoor alhier morgen, Zondag, ge opend zijn van des morgens half acht tot des avonds half tien. Wie het meest door de staking van den treinenloop gedupeerd werden, wa ven werklieden die met een werkmans- lcaart dezen ochtend vroeg van of naar Amsterdam moesten komen. Sommigen hunner igingen, daar er in den vroegen ochtend ook nog geen teein naar Sloterdijk reed, maar loopeneen. wandelingetje van meer dan 3 uur. Ge lukkig dat deze en gene onderweg door een rijtuig of een wagen werd opgepikt. Hef begin der qoapstie. Door het Bestuur van de Vereeni- ging van Merkgevers op Scheepvaart gebiedlis aan het Bestuur der Scheepe en Bootwerkers-v'ereemging „Recht en Plicht" het volgende schrijven ge richt: „In antwoord, op uw brief van gis teren, waarin wij den wensch lezen een uitweg te vinden uit d.e tegen woordige moeilijkheden en onzerzijds verlangend eene overeenkomst, die in in de toekomst dergelijken strijd moet voorkomen op rustige en ordelijke wij ze te kunnen tot stand brengen, stel len wij het volgende voor: Eene arbitrage-commissie in het le ven te roepen, welke naar onze mee lang als volgt zou moeten worden sa- i mengesteld en aan welker uitspraak alle partijen zich bij voorbaat verbin den zich te zullen onderwerpen: Twee leden te benoemen door onze Vereeniging, welke leden geen Werk gever® in het Transportbedrijf mogen zijn. Twee leden te benoemen door uwe Vereeniging of de Nationale Federatie van Transportarbeiders, welke leden geen werklieden in een der transport bedrijven mogen zijn, Een vijfde lid door de vier anderen gezamenlijk aan te wijzen, of, zoo zij het, over zijne benoeming binnen 24 uur niet eens kunnen worden, aan te Wijze door den burgemeester van Am sterdam. Deze commissie azl na kennisma king van de aanleiding tot de slaking der werklieden der firma Wm. H. Mül- ter en Co., van de wijze en voorwaar den. van aanneming van nieuwe werk lieden door ons bestuur in plaats van de anderen, en van de correspondentie over dit onderwerp tusschen u en ons, te beslissen hebben: A. óf de vroegere werklieden van Wm, H. Miiller en Co. opnieuw bij de ze firma behooren te worden geplaatst, dan wel of de nieuw aangenomen wekliedren in hunne betekkjng besten- dirgd behooren te worden. B. óf eenige en welke schadeloos stelling aan de oude werklieden toe komt, indien de commissie beslist, dat zij niet weder bij de firma Wm. H. Müller en Co. geplaatst behooren to Worden. Zonder uitstel zullen de werkgevers op Scheepvaartgebied, die in het Dok en Veembedrijt' en h.h. schuitenvoer ders met de betrokken arbeidersorga nisatie® regelingen ontwerpen betref fende den arbeid in d'e toekomst. Zoo lang deze regelingen niet tot stand zijn gekomen, zal de arbitrage commissie in. lioogste ressort beslissen omtrent alle tusschen werkgevers en werklieden in deze transportbedrijven hangende of ontstaande geschillen en zoodanige regelingen voorschrijven als zij ter oplossing dier geschillen noodig acht, en dit gedurende een termijn van ten hoogste drie maanden, Indien dit voorstel aangenomen Wordt zullen de werkgevers in de bo vengenoemde transportbedrijven de thans stakende werklieden, voor zoo ver zij niet ontslagen zijn, weder in hunne werkzaamheden toelaten. De vraag of ontslagen werklieden in dienst genomen moeten worden zal,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2