NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OiiiLcreken. •f 20e Jaargang Zaterdag 7 Februari 1903 No. 6015 HAARLEM'S DAGBLAD Atoonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,,,1.30 Franco door het geheele Rijk; per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Va Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Va de omstreken en franco per post. 0.45 Aavertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zalder Kraitenspaarne Ho. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Mcmtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zee" en Feestdagen» Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. U&aFiem's öagSïlad van 7 Febr. iasvafc 0. a. S" Chamberlain's reis. Poging tot zelfmoord var. een afgevaardigde in den Rijksdag, Arbeidersbewe ging in Amsterdam* Een slacht offer van den oorlog. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavcndnummer. Meermolen zijn wij tot ons leedwezen genoodzaakt Adverteniiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnuromex, die de» Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dam is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, dia moei lijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Buitenlandsch Nieuws Zuiti-Atrikft. Chamber lain'3 reis. „Central News" meldt, dat Chamber lain op weg van Paardeberg naar Abra- hamskraal bij drie boerehoeven aan hield, nl. van Groen/ewald, Ortel en Wes- sels; met ieder hunner had hij een "kort •gesprek. Tusscken Abrahamskraai en Bloemfontein is "t een vruchtbaar land. Verscheiden verwoeste en verlaten plaatsen kwam men voorbij. Bij verschei den andere boerehuizen hield Chamber lain meer stil. Volgens den correspon dent der Times vroeg hij telkens of ze igrieven hadden:. Een hunner meldt Reuter vroeg verlof voor zijn zoon in Amerika om terug te keeren. Dat mocht. Men is verbaasd over de taaiheid waar mede Chamberlain affle vermoeienissen draalgtt De liberaal-unionistische partij in En geland maakt toebereidselen om Cham berlain bij zijn terugkeer aan een feest maal te huldigen; de hertog van De vonshire zal voorzitten. Toen de minis ter vertrok werd hem een feestmaal aan geboden door alle partijen; het was niet de partijman die uittrok, zoo heette het, maar de vertegenwoordiger van het En- gelsche volk die met open oog ging zien wat hij doen kon om rust en welvaart in Zuid-Afrika te herstellen. Heeft men nu ingezien, dat Chamberlain' van begin tot .eind de partijdige staatsman gebleven is? Het is nu alleen zijn eigen partij die hem weer huldigen gaat. Een gepaste hulde overigens: aan feestmalen heeft Chamberlain op zijn reis het meeste suc ces gehad. Dnitscbland. Poging tot zelfmoord van een afge vaardigde in den Rijksdag. Uit Berlijn wordt gemeld: De sociaal-democratische Rijksdag afgevaardigde Agster heeft gister middag in het gebouw van den Rijks dag, in een aanval van waanzin, ge- tracht zich van het leven ta berooven Hij is echter onverlet gebleven en werd naar een geneeisinrdchting ver voerd. Over dit- in dien Rijksdag groot opzien barend voorval bevattSn de Duitsche bladen nog het volgende be richt: De afgevaardigde Agster had zijn hospes te Berlijn schriftelijk doen we ten, dat hij zich in den Rijksdag van liet leven zou berooven en had1 dit plan.ook aan een aantal Rijksdag afgevaardigden per brief medege deeld. De hospes zond liet schrijven onmiddelijk naar liet bureau van den Rijksdiag. Alvorens men maatregelen kon treffen, hoorde men reeds een schot vallen. De toegesnelde afgevaardig den vonden Agster bewusteloos op den grond liggen. De nationaaJ-liberale afgevaardigde en gezondheidsraad dr. Endemann, die met den afgevaardigde Singer, er bij geroepen werd, kon echter consta- teeren, dat geen verwonding had plaats gehad. Agster had den kogel t.e voren uit de patroon verwijderd, zoodat slechts zijn vest in de omge ving van het hart door het kruit ver brand was. Nog gedurende de zitting "werd de ongelukkige door twee be dienden van den Rijksdag wegge voerd en, onder voorwendsel dat men biet hem een rijtoer wilde doen. naar de Charité overgebracht. Uit den Rijksdag. In antwoord aan den afgevaardigde Ledebuhr die beweerde, dat Duitschland geen oorlogsvloot noodig heeft, ver klaarde de Rijkskanselier, dat het groot ste deel van het Duitsche volk er op zal blijven staan, dat het recht heeft op de stichting van. een vloot, niet tot aanval lend optreden, maar tot verdediging van de vaderlandsehe kusten en ter be scherming van de Duitsche belangen in de overzeesche gewesten. Verder wijst Vdn Bulow er op, dat hij nu reeds bijna zes jaren voldoende heeft bewezen geen avontuurlijke plannen te koesteren. De Samoa-quaestie werd tot algem.ee- ne bevrediging opgelost; bij de Boksers beweging stond Duitscbland aan de spits der mogendheden en slaagde het er in, in. Oost-Azië zijn invloed onverzwakt te handhaven. In Venezuela plaatst het zich thans geheel op hetzelfde standpunt als Enge land en Italië; met kalme voorzichtigheid wil het 't leven, het eigendom en den handel der daar gevestigde Duitschers beschermen. In de wereldpolitiek zal Duitschland den middenweg bewandelen; het zal niet de slakkenpolitiek volgen, doch ook niet die politiek, welke onze invloedssfeer al te zeer wil uitbreiden, en die afhankelijk is van gemoedsstemmingen, in plaats van het voortdurend met kalmte over wogen belang van het Duitsche vo'k. De vlootplannen van keizer Wilhelm De „Vorwarts" beweert in staat te zijn te verklaren, dat de Duitsche Kei zer van zins is om aan den Rijksdag veel aanzienlijker credieten te laten aanvragen dan tot nu toe het geval was, ten einde de uitvoering van het pro gramma der vlootuitbreiding te ver-j haasten. Hat socialistische orgaan vraagt zich af. welken indruk dit feit wel op den Engelschen bondgenoot zal maken, die weet dat de beraamde Duitsche vloot uitbreiding .ten doei heeft om zijn heer schappij op zee te betwisten. Venezuela. Binnenlandsche aangelegenheden. Naar de ,,Matin' meldt, zouden de re- vol'utionnairen, die zich aan de oevers van de lagune van Maracaibo bevinden, zich aan de Regeering hebben onderwor pen:. Deze heeft er een aanzienlijke troe penmacht onder generaal Eexrer gezon den naar Guatire en Guarenas, waar zich hetgros van het revolutionnaire le ger van generaal Rolando ophoudt. Als generaal Rolando nu even ongeluk kig is ais zijn medestanders, de gene raals Du Charme en Antonio Fernandez, die bij Comatagua geheel werden versla gen en 3000 patronen met 300 geweren in de handen van Castro's troepen moesten laten, zal de regeeringspartij t.e Caracas wel blijde worden gestemd, niettegen staande het in die stad aan levensmid delen begint te ontbreken en de bakkers hun winkels en de twee groote beschuit- firma's Montauban en Ramella hun. ma gazijnen hebben gesloten, aangezien hun voorraad igeheel is verbruikt. Stadsnieuws. Haarlem, G Febr. 1903. hoogst verrassend, 't Is merkwaardig hoe vlug hier de leerling vorderingen heeft gemaakt, en daar komt bij dat de a/rbeid door de machine veel sneEer ge schiedt dan met de hand. Men moet hier evenwel niet vergeten dat op het gebied van kunst de arbeid op de Singer machine zeker even hoog staat als werkte men met de hand. Slechts de machine doet de naald op en neer gaan, zoodat schepping van pa troon en kleurennuanice geheel aan de borduurster wordt overgelaten 't is slechts sneEer arbeid die de machine produceert. Als voorbeeld van correct en netjes werken, gepaard met artistieke opvat ting, zagen we tal van zaken, zoowel voor- luxe als huishoudelijk gebied bestemd; mooie kleedjes, tafelloopers, tafeldoekjes, kussens, vuurschermen, niet te vergeten, patronen om meubels te decoreeren, enz. Ook de verstelafdieeling was zeer inte ressant; we zagen stopwerk, haast niet van het origineele werk er om heen te onderscheiden, en dat alles op de Sin ger-machine gedaan, 't Was niet aleen verbazend knap, maar het getuigt zeker van de uiinemendste constructie van de origineele Singer-machines. Het onder richt geschiedt in alle borduur-systemen, als veelk eurig en mos-, koord- en mo nogram-borduurwerk, hole zoom en d jour werk, en wordt op de borcluur-cur- sussen kosteloos verstrekt. 't Is een lust om deze interessante ex po, siitie te gaan zien. De dames verzui men niet een kijkje te nemen in deze magazijnen, Zijlstraat 51 alhier. Mevrouw W. W ij n a a n d t s Francken—Dyserinck uit Den Haag 1 zal de volgende week voor de afdee- j linn- Haarlem van de Vereeniging I voor Vrouwenkiesrecht in eene open bare vergadering optreden. De gun- stige naam, dien de spreekster zich reeds verwierf, zal zeker velen eene opwekking zijn haar te gaan hooren. 1 Onderwerp en plaats zullen nader per advertentie worden aangekon digd. Vrijdag 20 Februari a.s. voert onze Haarlemsche afdeelingvan Toonkunst, Mendelssohn's „Elias" i uiit. Zoowel de keus van dit oratori- j um als van de solisten belooft een avond van groot muzikaal g-enot. De dames Anna Kappel. sopraan uit Den Haag. en Jacoba Dhont, alt, uit Amsterdam, en de heeren Joh. M. Mèïsschaert, bas, uit Wiesbaden en J. I. Rogmans, tenor uit Amsterdam. zullen hunne medewerking verleenen j begeleid door het versterkt orcheisti van Haarlemse!» Muziekkorps. 1 Men schrijft ons: Tentoonstelling Singer Kunst- borduurwerk. Evenals het vorig jaar is in de maga zijnen van de Singer Maatschappij, Zijl-; straat 51, een tentoonstelling geopend van kunstborduurwerken, vervaardigd door eenige dames, die met vrucht ge-! durende korten tijd1 de lessen beoefend hiebbeu op de Singer naaimachine, spe- ciiaal wat betreft het kunstborduren en I verstellen van goed. Werkelijk, de re sultaten, door dien korten leertijd ver kregen, n.b, een drietal weken, zijn Tuinbou w. Voor de leden der afd. Haarlem van de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw- en Plantkunde hield Donder dagavond de heer E. H. J. Cuneaus zijn laatste of zesde lezing in dit wintersei zoen. Ditmaal betrof het: 't kweeken van orchideëen als snijbloemen. Allereerst werd behandefd de vraag wat de oorzaak is, dat de cultuur van die planten door onze kweekers zoo wei nig wordt ter hand genomen. De prijzen zijn niet zóo afschrikwek kend hoog en bij gelukkige cultuur is men verzekerd van voldoende winst, vooral daar orchideëen meer en meer ge- bruikt worden. Orchideëen eischen niet zooveel zorg en niet zooveel aan stookkosten als het schijnt, evenmin telt het bezwaar der bijzonder ingerichte kassen. Men begin ne slechts niet in eens met uitgebreide collectie aan te leggen, doch houde zich slechts bezig met enkele sooi-ten en ga dan bij slagen verder. Ons klimaat ver der is even goed er voor geschikt als eftders. Wat de cultuur aanbeveelt, is de lange duur der bloem, zoo op plant als op sten gel, Dat lokt koopers. Bij het kweeken van orchideëen diene men betoogde spreker eerst na te gaan hoe de toestand is op de vindplaats der plant, hoewel sommigen het tegen deel beweren; men dient te weten den eisch van vochtigheid, van groeihoogte. van vochtigheidsduur. Belangrijk is daar om het voedings- en bemestingsvraag- stuk, ofschoon velen zich dat te lastig voorstellen. De voeding en de bemesting van som mige soorten weixLen besproken, de eisch van Echt vooral, die niet te gering ge schat moet worden als men nagaat, dat tal van orchideëen boven in boomen voorkomen. Dat is dan ook de oorzaak der schijnknollen, die vocht bewaren. Het materiaal is niet in de eerste plaats de bron van voeding; vocht, vochtige warmte en voldoende toetreding van lucht, zijn de voornaamste eischen. Een bepaalde cultuurwijze zeide spr., wiens verdere wenken- van bijzondere studie getuigden is niet te geven, om dat de toestanden zoozeer verschillen en elke soort zijn ij zond ere eischen heeft. Vervolgens werd besproken de behan deling van enkele soorten: Odontoglos- sum crispum, Cattleya lubiata, Cypripe- dium en De'ndrobium, die alle hun bij zondere eischen hebben. Ten slotte werden enkele wenken t- ege- ven bij de behandeEng na de importatie. Zeer terecht dankte de waarnemende voorzitter, de heer P. W. Voet, den heer Cuneaus voor zijn aEeszirus belangwek kende, van studie en groote zaakkennis sprekende voordracht en met een lang durig applaus stemden de aanwezige le den met die woorden in. Ï.Jscniaestie. Er waren Donderdagavond ec-11 klei ne 150 menschen 111 de groote zaal van t Brongebouw bijeen, om een nieuw bestuur te kiezen van de IJsclub voer Haarlem en Omstreken, naar aanlei ding van .de opi'oeping daai toe gedaan door de leden van het. oude Bestuur en twee leden van het nieuwe, de heereii Zeewoldt en Theiss'ing. Op het po dium zaten bijeen de heeren Jhr. Van de Poll. Engelberts van Bevervoorde, C. J. Posthuma, L. H. Koolhoven en Mr. Sehoivr, met de heeren Zeewoldt J. Bos Azn. en Theissing. De heer VAN DE POLL de vei'gade. ritig openende, wees er op, dat vele leden oer IJsclub meenen. dat het af getreden bestuur feitelijk nog »n func tie behoorde te zijn. terwijl een ander deel oordeelde, dat het nieuwe bestuur rechtens en wettelijk gekozen is. Van daar de tweeërlei oproeping, die voor deze vergadering aan de leden gezon den is. Spreker is aangezocht om de vei'gadering te leiden, »naar zal dat niet doen, wanneer er leden zijn. die daar bezwaar tegen hebben en wen s-hen, dat de heer Zeewoldt presidee- ren zal. (Met applaus juicht de vergadering toe, dat de heer Van de Poil presi- d eer en zal). ,.ls niemand er tegen?" vraagt de heer Van de Poll? (Applaus.) Verlangt niemand hoofdelijke stem ming?" (Applaus.) ..Dan zal ik deze vei'gadering leiden." De heer ZEEWOLDT doet mededee- ling, dat hei bestuur gekozen den 15den Januari, in de vergadering onder voor. z it terschap van den heer Holdert. be sloten heeft, zijn mandaat te stellen in handen der vergadering. (Applaus). Spr. verlaat daarop met de heeren Theissing en Bos het podium. De heer VAN DE POLL wil, voor tot stemming wordt overgegaan, de leden der ijsclub bekend maken met de over wegingen, die het oude bestuur tot het innemen zijner positie hebben geleid. Noch in het reglement, noch in de statuten is een bepaling opgenomen, waarin staat wat er gebeuren moet. wanne e»- een bestuurslid zijn functie neerlegt. Velen meenen, dat hij dan in functie blijft, totdat zijn opvolger is benoemd. anderen, waaronder de le denvan het oude bestuur, meenen dat zoodra bestuursleden ontslag hebben gen-men, hun taak onmiddellijk op houdt. Datzelfde recht is gegeven aan leden van Colleges, die zeker niet min der hoog staan dan het bestuur van deze club, de Tweede Kamer en het Provinciaal Bestumv Of dit ons standpunt nu juist of on juist is, daarover kan ieder zijn opinJie ïmbben, de leden van het oude bestuur meenen niet, dat zij de wijsheid in pacht hebben, maar hebben tegen hun ne opvatting toch ook geen steekhou dende argumenten gehoord. Als er een beslissing had moeten worden ge- riemen. dan zou dat door de bevoegde macht moeten zijn geschied. I-Iet oude Bestuur is van meening geweest, dat de vergadering gepresi deerd door den heer Holdert, absoluut het recht bad een nieuw bestuur te kie zen. Of die veikiezing nu geheel in den vorm is geschied, ia een quaestie, waarmee wij ons niet hebben willen bemoeien. Dit verschil van meening is oorzaak geweest, dat het oude bestuur een brief heeft, gekregen van 95 leden, die meen den. clat zijn opvatting onjuist was. Het heeft zich toon in contact gesteld I met bei nieuwe bestuur, waarbij, alle i medewerking gevonden is, en zoo valt nu aan spreker de eer te beurt, deze I vergadering te leiden Spr. vraagt nu wie van meening tis, dat deze verga- gaclering onwettig is? (Algemeen stilzwijgen). Op verzoek van den heeir Van de Poll leest de heer VAN BEVERVOOR DE thans de artt. 69 en 10 der sta tuten en vervolgens de artt. 1012 en 13 van het huishoudelijk i-eglement. Achter ons hooren wij zeggen ,.dat staat er niet". De lieer VAN DE POLL geeft hiervan de oplossing door mede te deel en, dat dit voorgelezen is uit het nieuwe reglement, totsiand 'geko men in Juni 1902, terwijl in deze quaestie vaak een oud »*eglement ge bruikt is. Thans wordt overgegaan tot de ver kiezing van een nieuw bestuur. Twee stembureaux worden gevormd, een be staande uit de heeren Repelaer van Spijkenisse, cie Koek van Leeuwen en Mr. Lieftinck, links in de zaal, het andere, bestaande uit de heeren Hol dert, Mr. Bijvoet en Kool rechts in de zaal. Aan de leden werd vei'zocht voor elke verkiezing afzonderlijk, waarvoor twee candidaten gesteld werden, hun briefje bij een van deze bureaux in te leveren. Daarna kwam een van de leden van het bureau op het podium om den uitslag mee te deelen. De aspirant leden mochten niet mee stemmen. Op de voorste rijen werd gefluisterd het oude bestuur stem men waarop de heer VAN DE POLL. dit hoerende, verklaarde, dat geen der leden van bet afgetreden Bestuur een benoeming aannemen zou. Eerste vacature. Voordracht de hee- 1 ren J. Zeewoldt. en C. B. M. Grijseels. S*"«5(lief sa i!e schaduw van den TJit hei .Enyslsch van E. W. HORNUNG. Als ik in jouw schoenen stond, zou ik eerst nog wat meer zien te weten te komen, zei Steel. En dan? O, dan zou ik mijn plicht als •mensch doen en er al het mogelij ke voordeel uit zien te halen. Steel was onredelijk. Langholm werd vuurrood. Dat zal ik! aei hij binnensmonds Ik heb n geraadpleegd, dat zal niet weer noodig zijn. Ik zal <&r mijn best voor doen u aan uw woord te hou den. En is u nu van plan mij aan wal te zetten? Toen zij de landingsplaats bereik ten. vielen otr eenige droppels regen; zij liepen haastig naar het huis, en bemerkten daar, dat de fiets van Langholm niet meer bij de voordeur stond, waar hij hem had neergezet. O, laat u niet storen, zei hij, on vriendelijk, want hij was nog niet bekomen van den gevoeligen steek, die hij juist ontvangen had. Ik zal mijn-wiel zelf wel vindien. Steel stond op de stoep naar Lang holm te kijken, een glimlach in zijn oogen, maar niet om zijn lippen. O, heel goed. zei hij, Je weet de zijdeur naast de billardkamei*? Zij hebben het wiel waarschijnlijk in de .eerste kamer aan den linkerhand- ge zet; diaar bewaren wij de onze want wij zijn ier eindelijk ook toe overgegaan. Goeden dag, Langholm, denk aan mijn raad. Daarop keerde die gastheer zich om op zijn hielen en verdween door zijn voordeur, terwijl, hij Langholm in groote woede achterliet. Maar nu mocht hij minder dan ooit aan zijn woede toegeven, evenmin als e«n rechter dat mocht tegenover zijn gevangene voor de balie of .de beul tegenover det» booswicht aan de galg. Langholm wenschte na eenig na denken, dat hij boos op dien man zou kunnen blijven, maar hij wist wel, dat het hem onmogelijk zou zijn en dat nog veel inwendigen strijd hem stond te wachten. Straks zou hij zijn fiets vin dien en weggaan van deze tegelijk dierbare en vervloekte plaats; want dierbaar was die plaats hem geworden deze gansche, onverge telijke zomer door; maar nu rustte de vloek van Caïn op haar koele, witte muren, en diep ingebouwde vensters evenals ingezonken oogen in het ge laat van een doode. Langholm vond da kamer, die hem was aangewezen; inderdaad hij ken de haar van vroeger. En daar ston den twee nieuwe Beeston Humbers; maar hun glimmend nikkel en onbe rispelijk émail maakte zijn oude kar niet beschaamd, want de verloren machine was daar niet te vinden. Langholm wilde weggaan, toen een glazen geweerkast zijn aandacht trok. Ja. dit was de kamer, waarin die geweren en revolvers bewaard werden. Hij had ze daar dikwijls ge zien. Maar zij hadden hem vroeger noodt geïnteresseerd. Langholm was geen liefhebber van schieten. Nu ech ter tuurde hij door het Mas haalde zwaar adem en opende een van de schuifdeuren met bevende hand. Daar aan een spijker hing een 011de revolver apart en in 't oogvallend roestig; en ze geleek op de relequie in het Black Museum als de eene druppal water op de andere. Maar Langholm nam haar in de hand om er zeker van te zijn. En de naam van den fabrikant op den loop was dezelf- 1 de naam. dien hij in het Black Mu seum had opgeteekend; het laatste en het hoofdpunt was dus gewonnen; van de voorwaarden, die door den ambtenaar in genoemd museum ge steld waren. De toevallige uitvinder van dat alles sloop als een dief weg steeds meer begon Langholm zichzelf een misda diger te voelen toen de kamerdeur geopend werd en Steel zelf in de deur stond met een sarcastische glimlach hem aankijkend. Hef spijt mij, Langholm, maar ik heb je verkeerd ingelicht omti-ent de fiets. Zij hebben haar in de stal len gebracht. Ik heb hun gezegd, dat zij hem vóór moeten brengen. Dank u. Wil je dus niet wachten, tot de regen voorbij is? Neen, dank u. Wil je ook binnen door gaan? Neen. dank u. O, heel goed! Goeden dag, Lang holm, denk aan mijn raad. De aftocht van Langholm was niet roemrijk; maar hij dacht hij zichzelf, jwas ooit een triomph zoo weinig j roemrijk? Hij wist niet meer, wat hij gezegd had; er was maar één ding, dat hij wist. Maar zou zelfs het ge- I recht in staat zijn zich met ZQo'n |man te meten? HOOFDSTUK XXVII. De geheele Waarheid. Zijn de dames heengegaan? Langholm had een grooten omweg door den regen gemaakt, om haar te vermijden; en ofschoon er geen spoor van Rachel's rijtuigje tq zien.was; toch waren het de eerste woorden die hij over het poortje heen fluisterde en hij wou geen voet aetten op het verraderlijke natte grint, vóórdat Mrs. Brunton hem verzekerd had dat de dameis een poosje geleden vertrok ken waren. En hij is na dat bezoek een an der mensch. voegde zij er bij. Maar wat is u doorweekt van den regen? Maar, maar, maar, het is hoogst on voorzichtig van u! O, mijnheer, ga toch gauw die natte kleeren uittrek ken, anders zal ik u ook nog moeten verplegen! De goede, eenvoudige ziel haastte zich weg om hem een groote kan heet w~ater te brengen, en Langholm waschte en verkleedde zich, voordat hij zijn zieke bezocht. Hij voelde zich toen ook een ander mensch. De regen had zijn hoofd verkoeld en zijne ze nuwen ge(kalmieerd. Zijn hersens haakten naar rust. maar alles was hem nu duidelijk. Was het volhren- :eu van zijn plicht maar even een voudig als de oplossing van al die ge heimzinnigheid. Toch gaf de oplos sing van dat raadsel hem alle gele genheid om alleen te denken aan het geen hem nu te doen stond. Maar holm had buiten zijn zieken gast ge- riekend; hii ging er heen met het idéé i hoogstens vijf of tien minuten te j blijven. I Sevierino lag daar te glimlachen als een gelukkig, opgewonden kind. Het verontrustte Langholm, dat hij zich zoo vermoeid had etn hij besloot daarom zoo kort mogelijk te blijven. Het trof hem aangenaam, te zien, hoe netjes en vriendelijk de kamer er nu uitzag, want dat was zijn eigen werk en Rachel en Moraa hadden dat kun nen aanschouwen. Hat goede echt paar Brunton had veel van hun huis raad gebracht in de kai»ier. waarmee zij zichzelve nu moesten behelpen. In plaats daarvan had Langholm ver schillende dingen opgezocht uit den voorraad op zijn bovenverdieping; hij had ze met eigen hand schoonge maakt en daar geplaatst. Naast het bed stond nu een echte Chippendale tafel, met een echte Delftsche vaas gevuld met de niet verregende rozen etr op. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1