Grand Prix, Gouden Medaille, Gekozen de heer Zeewoldt met 79 stemmen (35 -waren nog uitgebracht op den heer Van de Poll). De heer Zeewoldt verklaart, desge vraagd. de benoeming aan te nemen. (Bravo 2e vacature. C^nd. C, B. M. Grijseels en W. Th eis sing. Gekozen de heer Grijseels met 53 stemmen. e v a c 8 ture'. Cand. W. Theissing en J. Bos Az. Gekozen de heer Theissing met 58 stemmen. 4e vacature. Cand. J. Bos Az. en Mr. J. Smits <v. dor Goes Lieftinck. Laatstgenoemd© verzocht niet in aan merking te komen. Gekozen wordt de heer Bos met 58 stemmen. 5evacature. Cand. H. Roessingh en Mr. A. H. J. Merens Gekozen de heer Boessingh met 61 stemmen. 6e vacature. Cand. Mr. A. H. J. Merens en Mr. Ph. 't Hooft. Gekozen de heer Merens met 60 stemmen. 7c vacature. Candi H. Elde- ring- en L. H. Bijvoet. Gekozen die heer Eldering met 55 stemmen. 8e vacature. Cand. L. H. Bij voet en Ign. Bispinck. Gekozen de heer Bijvoet met 48 stemmen. 9e vacature. Cand. Ign. Bis- pinck en A. Brammen. Gekozen de heer Brammen met 33 fctèliiJftóü. I)ë heeren Theiitssing. Bos, Eldering en Brammen namen de benoeming aan. de twee laatste®, voorloopig. Aan de andere benoemden zal de heer Van de Poll kennis geven, met verzoek hun antwoord t© richten tot den heer Zee woldt. Zoo spoedig mogelijk het nieu we bestuur de functies verdeeld heeft, zullen de heeren Van de Poll en a an Bevervoorde de bezittingen aan den nieuwen president en secretaris over dragen. (Applaus). De heer KOLDERT dankte het afge treden Bestuur en in 't bijzonder dien heer Van de Poll voor wat dezen in 't belang der club, hedenavond opnieuw hebben gedaan. Wat er v. ver deze zaak te berde is gebracht, kan niets afdoen aan de appreciatie daarvan en van de correctheid, waarmee de heer Van de Poll oplossing heeft gegeven aan een zoo moeilijke quaestiei. (Appl.) Hiervoor dankende sloot de heen- Van de Poll de vergadering. Uit de ümstrekea. Bleemeiidaal. Donderdagavond werd .alhier in de Ned Herv. Kerk een uitvoering gege ven'door de Christelijke Zangvereni ging A. D. V. E. N. D. O. met mede werking van de heeren Jac. van Kem pen, tenor, élève Conservatorium te Amsterdam en Hanny Beek, violist, met begeleiding van het orgel door den Aveleerw. heer ds. J- A. van Leeu- W Beginnen we te .vermelden, dlat de kerk stampvol was. Het gemengd koor onder directie van den heer Rühl uit Haarlem voer de eerst op een niet onverdienstelijke wijze uit: De Morgenstond, van H. P. Steenhuis. Daarna zong de heer Van Kempen op onberispelijke, gevoel volle wijze een solo. Als leek durven wij haast geen oordeel vellen, maar wij gelooven dat heit auditorium una niem verrukt was over het geluid en dJe Avijze van voordragen. Den heer v. Kempen onze hulde en zoo'n voort durend succes. Wie de heer Hanny Beck is. weten wij niet. Dat hij ons echter door ziin heerlijk vioolspel geboeid heeft, bewees de stilte, die er gedurende zijn voordracht heerschte. Zijn zuiver spel en mooie streek, de den hem als een zeer goed musicus kennen. Gedurende de pauze sprak de wel- eenv. heer Ds. van Leeuwen tot de toehoorders en wekte hen met een hartelijk woord op tot meerderen steun van de Chr. Zangvereemiging, Terecht zeide de spTeker, dat er te Bloemende al meer goede krachten zijn, die onze zangvereeniging tot een uitstekend corps kunnen verhef fen. Waar liefdie voor muziek woont, daar Avordt veel kwaad voorkomen, zeidei spreker. Na de pauze werd het programma op verdienstelijke wijze vervolgd. „Advendo" heeft getoond, wat door oefening en volharding te verkrijgen is. Voorzeker komt een woord van dank toe aan den heer Rühl. voor zijn goede leiding. Een kleine opmer king achten wij echter niet misplaatst De toonlooze uitgangen in Stuk V klonken o.i. te hard. Er werd testark de a. klank gehoord, wat toch zeker niet mag. Zandvoort. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege werd tot diaken .verkozen de heer K." van der Mije. met 9 stemmen. De heer H. L. Schut verkreeg 8 stemmen. Donderdagavond vergaderde in het Café ,,De Gekroonde Valk" da Rede rijkerskamer ..Sandevoerde". Beslo ten werd in studie te nemen .Jonge Harten" oorspronkelijk blijspel in 3 bedrijven van Marcellus Emants. Ook werden 5 aandeelen uitgeloot van de indertijd aangegane rentedoo ze leening voor een eigen tooneel. Binnenland. Na de Staking. Uit Amsterdam schrijft men aan en kele bladen: De naweeën van de beroeringen der laatste dagen doen zich reeds gevoelen. De firma Wm. MüLLer Co. bericht, dat zij haar cargadoorszaak verplaatst naar Antwerpen de rijtulgmaatschapplj zal haar stallen (geleidelijk trachten van de hand te doen en zoodoende te liquidee- ren; ja zelfs uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat een der grootste ta- baksfinna's haar kantoren naar Bremen zal verplaatsen, dat op haar voorbeeld andere zullen volgen, zoodat thans 't treu rige vooruitzicht bestaat, dat onze bloei ende tabaksmarkt, waarop Duitschland fn de laatste jaren toch al zoo naijverig was, weldra te gronde zal gaan. Uit Durgerdam meldt men, dat de tij delijke politiebewaking van den Water- landschen dijk is geëindigd. De Durger- damsche visschers, die als bootwerkers hebben dienst gedaan, hebben htm ge wone bedrijf iveder opgevat. Eenigen van hen zullen echter wegens de ondervonden! mishandeling nog een tijdlang genoodzaakt zijn aan den wal te blijven. Nog een ondje. Te Rotterdam is de oudste bewoonster, mej. wed. J.W.Kramer.geb. Anna Ver kerk, in den ouderdom van 100 jaar en 6 maanden overleden. Een slachtoffer van den oorlog Kort nadat de Zuid-Afrikaansche oorlog Avas uitgebroken, verscheen hij op een dag voor 't eerst, aan onze bul letin-kiosk. Hij las met belangstelling de oorlogsbulletins en sjokte dan weer met groote slappen verder. Na dien tijd kwam hij geregeld te rug. Langzamerhand rijpte bij hem een grootsch plan. dat hij dan ook Aveldra ten uitvoer bracht. Men den handel in oude kisten verdiende hij niet veel, waarom zou hij 't niet eens probeer en met den niemvshandel Hij probeerdeen had geluk. Aan de kranten schreef hij de bulletins op en ging ze dan laten lezen in de café's. Langzamerhand kreeg hij vaste klan ten, en. er kwam welvaart in den spk- kel. Een betere jas, een portefeuille, die hij trotsch onder zijn arm droeg en waarin zijn nieuws geborgen was. waren evenveel t'eekenen van welstand. Geregeld verscheen hij aan onze kiosk. Hii wist, Avanneer wij gewoon lijk bulletineerden als er nieuws was en ontbrak op den Avinderigen straat hoek no oil op het appèl. Helaas ten slotte was de oorlog ten einde, en de arme man zijn brood winning kwijt. Nog dwaalde hij Avel eens in de buurt. Maar niet het klein ste nieuwsberichtje meer. dat hij in zijn portefeuille trots door de stad kon ronddragen. Een tijdlang hadden we hem niet gezien. Nu kwam hij vanmorgen op het kantoor. Hij had een „verschijn sel" gehad en wist, dat er belangrijk nieuws van de Boeren zou komen. Toen we hem zeiden, dat er niets was of verwacht werd, luisterde hij niet. Hij weigerde slechts heen te gaan. steeds maar mompelende, dat er nieuws zou komen. Eindelijk liet hij zich op het kantoor der administratie op den grond vallen en viel de bezoekers lastig, altijd maar mompedend „Ik heb een verschijnsel gehad. Er zal een belangrijk bericht van de Boeren komen Ten slotte moesten wij den man dien wij slechts bij zijn bijnaam „Gele Pee" kennen laten wegbrengen. En nu is bij voorloopig in een krankzin nigengesticht in observatie gebracht, het arme slachtoffer van den Arrede, die. droomend van de gouden bergen van weleer, zijn verstand heeft verloren. (N. Gr. Ct.) Iu vrijheid. De tweede verdachte inzake de brandstichting te Dussen, de schipper P. C. van der Pluym, is Woensdag ook uit de voorloopige hechtenis ontslagen. J. van der Steen, de andere verdachte, werd eenige dagen geleden in ATijheid gesteld. Ongeluk? Te 's Gravezande, Z.-H.. is gistermid dag een timmermansknecht door den zoon van zijn. patroon doodgeschoten. Berooving vau een gelddrager. De persoon, zich noemende Henri Martens, oud 35 jaar, die op den Spoorsingel te Rotterdam werd aan gehouden. verdacht van aanranding van den gelddrager W. Smit, van de, Dordtsche Bank, wien hij peper in het gelaat wierp, heeft thans eene omstandige bekentenis afgelegd, voorgevende, uit geldgebrek gehan deld te hebben. Het eigenaardige van het geval is, dat Henri Martens, volgens zijn eigen verklaring, een valische naam is. Hij weigert echter, vermoedelijk om zijne familie niet te compromitteeren, zijn juisten naam op te geven. Hij zegt advocaat te zijn. Dei man heeft een Amsterdamsch accent en in zijn bezit is gevonden een portret van eene jonge dame, door een photograaf te Amsterdam vervaardigd. De lichtingen 1900 en 1901 op geroepen. De St.-Ct. bevat een Kon. Besluit, houdende oproeping onder de wape nen van verlofgangers der infanterie en der genie van de lichtingen 1900 en 1901. De minister van oorlog heeft be paald, dat bedoelde verlofgangers den lOen dezer uiterlijk 4 uur des na middags onder de wapenen moeten komen. Naar het Hdbl. verneemt, zijn de miliciens der lichting van 1902 van het blijvend gedeelte' diia zich met verlof bevinden, opnieuw opgeroe pen. Miliciens en oud-miliciens. De volgende motie wordt toegezonden aan „Het Volk": „Het hoofdbestuur van den Bond van Miliciens en oud-miliciens, in vergade ring bijeen op Maandag 2 Februari 1903, gehoord het gunstig verloop van den strijd der transport-, veem- en spoorar beiders, spreekt ten volle zijn blijdschap h/ierovei! uit, verklaart met nadruk dat bij een even tueel geval de strijdende arbeiders ook op bet solidariteitsgevoel der miliciens en oud-miliciens kunnen rekenen, en zal tevens alle mogelijke pogingen ln het werk stellen om bovengenoemd doel te bereiken". Tentoonstelling van Automobielen Hedenmiddag te 2 uur Averd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam di© tentoonstelling van Automobielen, Motorfietsen en Motorbooten geopend De le Voorzitter der Nederlandsche Automobiel-Club, Jhr. Ma*. J. W. G. Boreet van Hogeland'cn, Burgemees ter van Haarlem, die de openingsrede zou houden, was door ongesteldheid verhinderd) over te komen. Morgen komen wij in een uitvoerig verslag op deze tentoonstelling terug. Wethouder en onderwijzers. Men weet dut de afd. Amsterdam van den B. v. N. O. in conflict ligt met den wethouder van het onderwijs, mr. J. N. van Hall. De wethouder wenscht. om zeker openbaar optreden de heeren niet meer te ontvangen. In de jongste „Volksschool", het or gaan van de afdeeling, wordt de in zake gevoerde correspondentie met dc noodige toelichting medegedeeld en 't eind is geweest, dat mr. v. Hall in zijn houding heeft volhard en heeft te ken nen gegeven, dat schriftelijke mede- deelingen de mondelinge desgewenscht- konden vervangen. Hieromtrent zegt de „Volksschool" De wethouder meent dus, dat het evengoed schriftelijk als mondeling1 kan. dat er geen schade van te duch ten is. Indien dit zoo ware. dan zou den wij vragen wat dan de reden kan .zijn het Bestuur niet te ontvangen. Het Bestuur kon de zienswijze van den Wethouder niet deeltyi en beslont nog een laatste poging te wagen om lot den goeden toestand weer te kee. ren liet Eestuur zou den Wethouder bezoeken en een mondeling onderhoud kon en moest tengevolge hebben her stel van de vorige verhouding. Er was toch misverstand in het spel Zaterdag 24 Jan. lieten voorzitter en secretaris zich bij den wethouder aan dienen. doch kregen bericht dat deze hen niet. kon ontvangen, zonder meer. Pat is erg. Doch erger nog ils, dat in het vrijzin nige Amsterdam door den wethouder voor het onderwijs geweigerd wordt het bestuur eener vakvereeniing te ont vangen, dat tusschenkomst van het bestuur voor persoonlijke belangen overbodig en oiigewenscht wordt geacht. Jaren hebben de vakvereenigingen gestreden om erkend; te worden door hare werkgevers en met succes. De vakvereenigingen treden hande lend en onderhandelend op voor haar leden. Het moreele recht om op te komen voor cl-j leden der vereeniging tezamen en afzonderlijk wordt maar zelden meer betwist Nu nog bij den gj*ootschen strijd van de transpoa-tarbeiders en het spoorweg- peisoneel tegen hun maatschappijenis dat recht erkend geworden. Dat moreele recht voor den Bond van Nederlandsche Onderwijzers wordt echter aangetast door den Wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam Tot hoe lang Doodelijke verwonding Het gerechtshof te Leeuwarden heeftin1 hoöger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Nubert V., verpleegde in die rijkswerkinrichting te Veenhuizen, die door de rechtbank te Assen is veroor deeld tot 6 jaren gevangenisstraf. Zooals reeds vroeger vermeld, heeft hij den 24en Dec. jL dien onidexbaas Hief onverhoeds aangevallen en met een mes, dat hij te voren aan twee kanten had la ten slijpen, in den nek een levensgevaar lijke verwonding toegebracht, aan de ge volgen waarvan de onderbaas is over leden. Het hof heeft het vonnis bevestigd. 1 Beroepswet. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben, ter uitvoering van art. 16 der Beroepswet, bepaald: lo. het aantail werkgevers, die te za- men één werkgever kunnen aanwijzen om mede te werken tot het opmaken eener voordracht voor benoeming tot lid- werkgever of plaatsvervangend lid-werk gever van den raad van1 beroep te Am sterdam op 16 en voor den raad van be roep te Haarlem op 25; 2o. het aantal gemachtigden van werk gevers, die te zamen één werkgever kun nen voordragen voor benoeming tot lid werkgever en één voor benoeming tot plaatsvervangend lid-werkgever van den raad van beroep te Amsterdam op 3, en voor den raad van beroep te Haarlem op 4; 3o. het aantal werklieden, die te za men één werkman kunnen aanwijzen om mede te werken tot het opmaken eener voordracht voor benoeming tot lid-werk man of plaatsvervangend lid-werkman van dien raad van beroep te Amsterdam op 60, en voor den raad van beroep te Haarlem op 52; 4o. bet aantal gemachtigden van werk lieden, die te zamen één werkman kun nen voordragen voor benoeming tot Ud- werkman en één voor benoeming tot plaatsvervangend lid-werkman van den raad van beroep te Amsterdam op 11, en voor den raad van beroep te Haarlem op 10. Rechtszaken. Doodslag De Rechtbank te Winschoten veroor deelde Arie Eindhoven, wegens doodslag tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch luidde 5 jaar. Inbraak. Voor de 4e Kamer der Amsterdam- sche rechtbank stond Donderdag te recht Margaretha de Groot, beklaagd1 van heling van geld, afkomstig van een bij den vermelden diefstal gesto len bankbiljet van f 1000, Voorts had zij met f 10 van dat geld een gekochte kachel betaald. De beklaagde bekende. Bouquet en Spekkers waren in haar zaak getuigen. Het O. M„ rekening houdende met de langdurige hechtenis en met het fedt, dat bekl. nog nimmer in aanra king is geweest met de justitie, vorder de veroordeeling tot 3 maanden ge vangenisstraf. Mr. Wienecke betoogde, dat ten op rechte in de dagvaarding was gespro ken van de opbrengst van een „bank biljet," hetzij dan dat het bankbiljet is gewisseld, hetzij dat daarmede een gekocht voorwerp is betaald. Verder kon naar pleiter betoogde een geldsom niet worden beschouwd als een „voor werp". Pl. vermeende voorts dat over macht aanwezig is, waar bekl, onder bedreiging van Bouquet heeft gehan deld. De conclusie was vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervol ging. De subst.-officier mr. Baart de la Faille bestreed de door den verdediger verkondigde theorieën. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per reffeL VAK DIJK's Ontbijtkoek. f 0.30 VAK DIJK's Sucadekruidk. 0.40 VAK DIJK's Gemberkoek 0.40 VAK DIJK's Confituurkoek 0.50 in fraaie cartons Ver pakt. B VAK DIJK's Ontbijtkoekjes ,0.10 VAK DIJK's Groote Tafelbeschuit VAK DIJK's Kleine Tafelbeschuit "VAST DIJK's Chocoladebeschuit VAK DIJK's Keukenbeschuit in bussen verpakt. Alom verkrijgbaar. LONDEN 1902. KEULEN 1902. Een raad aau duizend© vrouwen Het is dikwijls nuttig alles te zeg gen wat men op het hart heeft. In dien wij: jegens elkander wat open hartiger waren als gewoonlijk dan zouden duizenden onaangenaamhe den vermeden worden. Meijuffrouw J. van den Berg, Kar- nemelksloot 524 te Gouda is openhar tig geweest. Zij schreef ons, laat uw verslaggever maar tot mij komen, want ik beschouw het als een plicht U mijn hoogste dankbaarheid te doen kennen want gij hebt mij van mijn martelingen verlost en dank aan U kan ik gelijk voorheen mijn gewone bezigheden verrichten. Bij het bezoek dat onzen verslagge ver H.Ed. bracht, weid hem het vol gende medegedeeld: Sedert anderhalf jaar ben ik lijdende geweest aan een soort van bloedvergiftiging; er ont stond een klein wondje aan den top van mijn wijsvinger van de" linker hand, van lieverlede zette het kwaad zich voort, mijn arm zwol tot aan den schouder toe op en werd geheel on bruikbaar, daar bleef het echter niet bij. want bet gaan werd mij onmoge lijk. Om mij van de eene plaats in mijn huis naar de andere te begeven, moest ik mij van een stok bedienen en aan de muur vasthouden. Ik had totaal geen kracht meer in mijnei bee- nen. In mijn wanhopigen toestand was ik ten einde raad, en had ik niet het geluk gehad zoo vele wonderbare ge nezingen in de couranten vermeld, te zien, door het gebruik der Pink Pillen van dr. Williams, dan had ik U zeker niet meer kunnen ontvangen en had de dood' een einde aan mijn lijden gemaakt. Gode zij dank dat ik da ingeving heb gehad tot het gebruik dier Pillen over te gaan, want na verloop van korten tijd, en ik moet U zegen ik heb ze geregeld ingenomen, wend! miin arm al dunner en dunner, ik kon mij gemakkelijker bewegen, en zooals U thans ziet kan ik mij zonder stok bewegen, em blijft er al leen een klein lidteeken aan mijn wijsvinger over van den oorspronke- lijken wond. Buiten en behalve de beslommeringen van het huishouden is de vrouw blootgesteld aan tal van ziekten en ongevallen haar geslacht eigen, en die het geheele memschdom aantast, o.a. zwakte in de lendenen, bleek*© gelaatskleur, scheele hoofd pijn, gebrek aan eetlust en slaap, «die allen voortkomen uit een zekere wanorde in het lichaamsgestel en die hoofdzakelijk voortspruiten uit den slechten toestand van het bloed. Het geneesmiddel dat juffrouw van den Berg genezen heeft, is het niet het krachtigste wapen tegen dien geduch- ten vijand, n.l. de bloedarmoede, die zoo vele huisgezinnen doet treuren en zooveel werk bezorgt aan de dood gravers. Laat da genezing van juffrouw van den Berg tot voorbeeld van vele vrou wen strekken, zulks is onzen vurig- sten wensch. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat 'men wel acht geve dq echte Pink Pillen van Dr. WiHi- am.3 te bekomen, want gelijk alle goe de produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en ge nezende bestanddeelen bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depóthouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eeni gen twijfel mocht hebben, laat ze1 rechtstreeks van den Hoofddepóthou- d©r komen, den Heer Snabilié. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco to«n&- ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlemen Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Onderwijs. Acad. examen». Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsAvetemschapde heer A. Rombach. Uit de Arbeitlerswereld BINNENLAND. Spoorwegpersoneel. Het extra-nummer van het orgaan van de Nederl. Vereen iging van Spoor- en Tramwegpersoneel was ge heel geAvijd aan de staking. Een uitvoerig overzicht wordt gege ven van de geschiedenis, en geëin digd met een uiteenzetting van het werk van hejt Hoofdbestuur, waaraan wij het volgende ontleenen: Zoo kwam er dus Zaterdagsmor gens regeling en orde en kwam de tijd om de laktiek te bepalen. Door het stilleggen van het Cen traalstation was uitbreiding van den postenidienst noodig. Dekkers zorgde voor de bewaking der S.S., v. Moua-ik voor .die van H.S.M. Twee mannen wei-den belast me.t de bedie- nincr der tedephoon en 60 bestellers, waaronder 2 per fiets, waren voort- /durend' in de weer om telegrammen en or diers over te» brengen. Het noodige schrijfwerk werd door de gezamenlijke hoofdbestuurders gedaan. Wij willen, voor het vervolg, er op wijzen, dat de brandende lust om te staken ons onnoemelijk werk en hon derden guldens heeft gekust. 1-Ie.t regende telegrammen of men mocht gaan staken en onverbiddelijk moest worden geantwoord: Niet voor het Hoofdbestuur er last toe geeft. Daarmede), waarde vjrienden! hebt ge ons een strijd bezorgd, die ontzet tend was. De vrees, dat de stalling algemeen zou worden, drukte ons ontzettend. Want als datgen ei, wat nog moest smeulen, zou zijn uitgebarsten in lichtelaaie, was de beweging verloren gew eest, omdat dan de loon eisch niet had kunnen worden vermeden. Het stellen van dezen eisch zou de organisatie met lamheid hebben ge slagen voor de toekomst; Aan het slot vian het uitvoerig re laas wordt medegedeeld, dat door ce behaalde overAvinning deweg tot lotsverbetering is gebaand, dat men door versterking der organisatie a er- hooging van de loonen en verm mde- ri.ng van de diensturen moet trachten te verkrijgen. De correspondent te Rotterdam van het Hbld. bericht: Onder de afdeelingen van d©n Bond van Spoorwegpersoneel die minder te- vredèii zijn met de wijze, waarop de staking is geëindigd, behoort ook Rot terdam. Reeds de vorige week, in de vergadering, waarin men aangemaand werd zich gereed te houden, werd al een motie aangenomen waarbij het hoofdbestuur de opdracht ontving, te gelijkertijd op loonsverhooging aan te dringen. De ontevredenheid bleek zoo hoog gestegen, dat een lid van het hoofdbestuur ,de heer Petter, het noo- d;ig heeft gevonden naar Rotterdam over te komen teneinde nog eens dui delijk te maken waarom het d,eze week ging. In een vergadering, die tot 's nachts één uur heeft geduurd, heeft hij nogmaals de oorzaken en de aan leiding der staking uiteengezet, beken de feiten, die geen herhaling behoe ven. Hij voegde daaraan de mede- deeling nadrukkelijk toe dat het win nen van dezen principieelen strijd de spoorbeambten niet hoovaardig moest maikeai. Bij een inspectie der ver schillende stations was hein gebleken, dat een andere geest in het personeel gekomen is, dat enkelen zich tegen hun superieuren verzetten en dat is onder de gegeven omstandigheden verkeerd'. Om volledig vrachten van den arbeid te kunnen plukken, moet een geheele omwenteling in de maat schappelijke verhoudingen plaats hebben, zei spr. Die revolutie is er nog niet en daarom moeten we den gelei delijken weg blijven bewandelen. Vooral blijkt onteAmedenheidl te be staan wijl men denkt, dat het bestuur in het geheel niet gedacht heeft aan lotsverbetering, 't Bestuur heeft daar over wel degelijk met de directie ge sproken, aangestipt dat met boeten etn straffen wordt geregeerd:, waardoor een ernstige verbittering is ontstaan, en 't bestuur achte 't een onmogelijk heid om reeds nu op een globale loonsverhooging aan te dringen, om dat de maatschappijen dat niet kun nen dragen. Door zoo iets te eischen, had men het succes der beweging in den waagschaal gesteld. Zeker, weg werkers die met f 1.20 of f 1.30 per dag naar huis worden gestuurd, moes ten ten spoedigste worden geholpen,, maai* een loon,eisch behoort goed ge formuleerd te zijn en tevens moet ge zegd worden, dat niets onredelijks wordt gevraagd. Uit het verslag der H. IJ. S. M. over 1900 blijkt, dat aan loonen beneden de 2000 werd uitbetaald een bedrag van vijf millioen, een algemeen© loonsver hooging van slechts 10 zou dus een half millioen vergen, terwijl over het zelfde jaar die geheele Avinst slechts 800 duizend gulden heeft bedragen. Bij de S. S .is het nog erger. Bij 10 verhooging van loon zou voor de aan deelhouders slechts 1 overschieten en men begrijpt best dat de aandeel houders bedanken zouden. Er dient nu dus gezind op andere middelen om tot het doel te geraken, op vermeerderingen van inkomsten door tariefverhooging, vermindering van onderlinge concurrentie enz. En daarvoor is tijd noodig. Als die is aan gebroken, zal het bestuur wat minder krachtig ageeren dan in dezen strijd, dien het bovendien niet bezoedelen wild© door daaraan egoïstische eischen vast te knoopen. De vergaderden waren nog niet zoo spoedig overtuigd, er waren er die zeiden, d'at Petter hier het belang der aandeelhouders had staan te beplei ten en met deze, die nimmer hart ge toond hadden voor het personeel, had men niet te maken. Anderen merkten op, dat hun vrouwen door diie verkre gen erkenning der organisatie geen krent meer konden koopen; e»n derde wees er op, dat men telkens verbeter bladen ontvangt, waaruit blijkt, dat de salarissen van het hoogere perso neel bestendig worden verhoogd', En zoo ging het maar door. Doch Petter verdedigde hardnekkig zijn standpunt, zoodat ten slotte een motie werd aan genomen, waarin vertrouwen in het hoofdbestuur werd uitgesproken, maar tegelijkertijd weder aangedrongen wordt op spoedige stappen tot loons verhooging. Arbeidersbeweging in Amsterdam De Aveiklieden van de waterleiding te Amsterdam hebben besloten, Maan dag te staken. De stratenmakers zullen zich onder werpen aan de beslissing van het be stuur van den Centralen Bond van ge meentewerklieden. Zij wilden eerst van geen uitstel weten, doch na veel moeite en veel debat werden zij tot bo vengenoemd besluit gebracht. De vereeniging van koetsierspatroons blijft haar voorstel handhaven, voor zoover betreft loon en arbeidsregeling, doch ook, dat het ontslag van Schouw gehandhaafd blijft. Het personeel kan dan op Vrijdag weder op den gewonen tijd aan den gang gaan., doch men ver wacht in ieder geval hedenmorgen te 8 uur dien uitslag van de hedennacht gehouden koetsiersvergadering. De zaak komt hierop neer, dat er tus- schen dc stalhouders en koetsiers ver schil van gevoelen bestond1 over de vraag of de koetsiers de aangeboden arbitrage al dan niet hadden gewei gerd. De koetsiers zeidenneen de sialhouders ja Nu Avilden de stal houders niets meer van arbitrage weten. De koetsiers hebben zich echter nog eens officieel bereid verklaard arbitra ge te aanvaarden. Ter kenschetsing van den geest, die onder vele werklieden heerscht. deelen Avij den inhoud mee van het A'olgende gisteren verspreide strooibiljet Algemeen© werkstaking. Er komt roering onder de lang ge trapte slaven, zij beginnen aan hunne ketenen te rammelen. Zal het hun gelukken, de ketenen weg te smijten, en de uitzuigers toe te roepen nu ils het genoeg I? Ja ia het zal hun gelukken De arbeiders, niet alleen zij, die zwa- ren handenarbeid verrichien, in onge zonde stinkende Averkplaatsen, maar ook zii die op de kantoren, zooals bijv. op het Oost-Indische Huis, bij de groo te winkeliers, aan de effectenbanken, waar de heeren zich vetmesten ten kos te van de gezondheid en het levensge luk van hun personeel en d'e kleine burgers tot op hun gebeente uitkleeden. Door de Algemeen© Werkstaking moet een einde komen aan alle uitzuig- systeems, aan alle uitbuiting. Kameraden, Medewerklieden- Denkt er om, de regeering loert er op, ons een aderlating toe te dienen, geeft die geAvapende macht niet de ge legenheid om ridderorden te halen, verdiend op het slagveld tegen de uit- gezogenen. Weest kalm en waardig, vastberaden op het doel af, de boeien verbroken de eenheid bevorderd. Door den muur van georganiseerde loonslaven is niet door te dringen. Houcl moed. KameradenDe zege is ons Leve de Algemeens Werkstaking Benevelt u niet door den sterken drank Kan het, Bondsbestuur er iets aan doen, dan zal de werkstaking onder de gas- werkers niet uitbreken. Deze hebben gis teravond een druk bezochte vergadering gehoudlen in het gebouw „Neerland's Werkman". Daar deeiide de secretaris van het Bondsbestuur, de beer Fruytman, mede, dat zoowel het Plaatselijk Arbeidssecre tariaat; de federatie der transportarbei ders; bet bestuur van bet spoorwegper soneel en van de bootwerkers bet gesteld ultimatum als „onzinnig" hadden be stempeld. Hij bracht den mannen de ge volgen van een werkstaking in bet gas bedrijf onder bet oog, vooral wat betreft de duizenden gezinnen, die op gas bun spijzen bereiden en de Gasthuizen en deelde mede, dat de Burgemeester bad gezegd; dat de loonregeling in bespre king was. Daarna trad de heer Domela Nieuwem- huis a'Ls spreker op. Deze keurde af de houding van de Raadsleden en meende, dat de heer Henri Polak o.a. had gespeeld met de bedreiging der arbeiders. Maar de arbeiders hadden nu .al drie jaar gewacht op een betere toonregeling en een werkstaking zooals men nu bedoelde zou zóo ernstig zijn in. de gevolgen, dat spr. den gaswerlrers toeriep: „Toont nog wat geduld; toont B. en W. en den Raad dat ge hun de gelegenheid wilt geven binnenkort de loonen te regelen, dan kan u geen verwijt treffen dat ge hun geen tijd hebt gelaten. Hebt nog twee weken geduld". Hiertegen kwam een «torm op; „Neen, nieeml" werd geroepen. De secretaris Fruytman vroeg of men dan geen vertrouwen meer stelde in eea man als Domela Nieuwenbuis, die jaren lang de beweging der arbeiders leidde. Daarop volgde een algemeen: „Ja!" Het slot is geweest, dat besloten werd met staken althans nog veertien dage» fte wachten. Omtrent do door de werklieden gestei-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2