Tweede Blad, Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 9 Februari 1903 Mr. 6016 Haarlemsche Handels- vcreeniging. Goedgejc. bij Kon. Benlmt van 12 Nov. No. 22, 1S99. De Haarlemsche Handelsvereenlgtn# hi«r ter stede, opgericht 10 Mei 1892 heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende. La tij opge treden en dik wij 1b met groot succea. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deeren door als lid der vereeniftlng toe te treden. Et zijn wel meer dan 600 leden, maar dat la niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ga voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlamische h andelsver- eenlgiing steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die cLe Vereenigintr buiten hare bemoeiingen van verschil- ienlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer veie, en zeer groot tegenover de geringe ja&rlijksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsveaseeniging bemoeit zich ln de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informaUiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden hot recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs dor Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en faillissementen gratig voor hen optreden, natuurlijk alleen voor taken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeaien Mra. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph die Kant er ter. Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Hoeren I.aane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 8 pCt der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien rnoet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te Innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per Informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Information naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wonen de personen worden nüet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor potrtovergoe- dïng ig bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo psn jaar gegeven. In de maanden Mei en Junti a c. rijn 66 vorderingen tot een bedrag van f 2248.36 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsven van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan bet bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgeno 9 tot 1 uur. en 'snaniiddags van 2 tol i uur. waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan. Mevrouw de wed. Bitterberg, Hotel Zomerzo rg, Bloemendaal; Kops, Don kere Begijnhof 8rood; P. B. Janssen, Nas- saulaan 48; H. Dielemaras, Zoetestraat 2; A. D. Weber, Donkere Spaarne lSrood; De Vries, Oudeweg, Haarlemmerliede en Spaarnwoude; Mejuffr. de Haas-Wel- ler, Spaamwouderstraat 6rood, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Schouwburg. Dinsdag a.s. 10 dezer wordt in den Schouwburg een enkele buiten gewone voorstelling gegeven door het Nieuw Holland'sch Cooneelgezelschap, Directie A van Lier van Amsterdam. Opgevoerd zal worden ..Gravin Sarah tooneelspel in 5 bedrijven, van Georgg Ohnet, schrijver van .,De Industrieel van Pont-Avennes"'. Te Amsterdam werd dit zeer voor treffelijke stuk niet buitengewonen bij val opgevoerd en de uitbeelding van allen ten zeerste geprezen. Mevrouw Julia van Lier—Cuypers vervult op de imeesterlijkste wijze de titelrol, en wordt daarbij waardig ter zijde ge staan door de dames Henriette van Kuyk. Fennie van Bi ene, Mary Beek man, KaartWillemsens en de heeren Bert Smit, C. Lageman, L. Chrispijn Jr., Louis de Vries, Vervoorn, Spoor, v. Staalduyneai, v. I-I als wijk enz. De voorstelling zal dus te Haarlem zeker niet minder succes hebben, dan te Amsterdam. Protestantenbond. De afdee- ling Haarlem van den Ned. Protestan tenbond vergadert Vrijdag 13 Februari iri de gehoorzaal van het Bandsgebouw. Als spreker treedt op de weleerw. heer J. C. Voorduin van Naarden. ZondagS F eb r. geeft het Strijk orkest van Haarlemsen, Muziekkorps ei n Populair concert in de „Vereeniging". met medewerking van die uitstekende duettisten de heer en mejuffrouw Nardi- ni, en den Hollandschen karakter-komiek Hartoraa. Op het protgTamma der orkest- nummers komt o. m. voor een Fantasie uit Japansche Operette The Geisha en het Militaire Tonbild Eoldaten. leben, van iKéler Béla. Uit de Omstreken. H eemstede. Het perceel weiland gelegen aan 't Oude Slot alhier dat diezer dagen in publieke veiling werd opgehouden, is nu uit de hand verkocht aan den. heer J. Milatz alhier. Maandags en. Dinsdagavond a s. zul len alhier in het Wapen van Heemstede door de onlangs opgerichte Vrije Too- n eel vereeniging- Concord'ia de eerste harer voorstellingen wordn gegeven. De vele inspanning, d:ie het bestuur, alsook de werkende teden zich hebben getroost zal hun zeker ook zeer doen verlangen te mogen optreden voor een flink gevulde zaal. Zatui voort. I-ledenimoïgen werd door den archi tect W. F. Doeglas alhier aanbesteed Het verbouwen a an perceel No. 78 aan den Hoogenweg. ingeschreven door A. H. Siegers Zandvoort f4950, J. N. v. d. Vlei'lc, Haarlem, f4847, O. Schrik keina, Zand'voort, en F Zwaan, dito. beiden f4790,. J. Water, Zandvoort, f4650, A. en W. Groen. Zandvoort, f 4525, en J. A. Kaub Halfweg, f3628. Haarlem menu eer. De heer Voorthuizen, die voor éen jaar benoemd was als tijdelijk amb tenaar bij de directe belastingen te Haarlemmermeer, is nu definitief als zoodanig beneemd en heeft Ilaarl.meer als standplaats aangenomen. Binnenland. Het paard van Treje. In een gemeente to de buurt van Kat wijk kwam op een avond een man vra gen of op bet erf vaai den boer tot den anderen dag ©era draaiorgel mocht staan. Het werd1 toegestaan. Edoch de boer hoorde gekraak in het orgel, liet een veldwachter balen; men opende het orgel en toen bleek, dat in bet instrument een manspersoon zat vermoedelijk een1 handlanger van den bezorger. Tegen dien man. werd proces-verbaal opge maakt. Moordenaar bij ongeluk. In de werkplaats vara den timmerman B. te '-s-Gravenzande, bad ©en treurig ongeluk plaats. De 15jarige zoon, die geen- school had, stond in de werkplaats van- zijn vader een geweer te bekijken, niet wetende dat het geladen was. Op eens ginig het af, era trof -dien 19jarigen knecht v. d. A., zoon en kostwinner eeraer weduwe, diie te 's Hag a woont, in het hoofd, en wel zóó ernstig dat de on gelukkige terstond overleed. De versla genheid was -algemeen era de politie stel de dadelijk ©era onderzoek in. Geen schooljongens speelgoed. Te Leeuwarden zal, vanwege de American Petroleum Company te Rot. terdaan. nabij het spoorwegstation, een ijzeren gebouw worden opgericht, be stemd voor bewaarplaats van ongeveer 140.000 L. petroleum. Te Wijk bij I-lensden is gistermiddag de woning van het hoofd der openbare rhooi afgebrand. Het schoolgebouw kon met moeite behouden worden De brand ontstond waarschijnlijk bij het aanmaken der kachel. Geen slecht zaakje. Te Edam ie door de verschillende pa troons-werkgevers in eene tot dat doel belegde vergadering besloten het te be rekenen uurloon aan hunne werkgevers van nu af 1 cent hooger te stellen tot dekking der verzekering, bij de onge vallenwet. Ongeluk. Over bet ongeluk te 's-Gravezande ver neemt men nader: De löjairige zoon van dien timmerman Burigersdijk legde schertsend een geweer ,aara op den knecht. Daar hij meende dat dit ongeladen was trok hij af, waarop de knecht A. uit Den Haag dwars door het hoofd gescho ten dood ter neer stortte. De staking en de sportbladen over de Automobiel. De sportbladen, zijn wel de eenige behalve de socialistische organen die juichen over de staking. De Kampioen jubelt: De staking in het spoorwegbedrijf heeft aan de geschiedenis van onze sport een merkwaardige bladzijde .toegevoegd. Toen de „groote broeder" ruiet meer loopen wilde, was ons land als bij tooverslag teruggezet in de periode van de trekschuit. Eensklaps gingen de oogen van onze verwende 20e-eeuw-mensche.n open in een klaar en schrikwekkend begrijpen van de betekenis van af standen. Afstanden in ons klein land je, door de menigte getaxeerd vol gens de officieel© cijfers in het spoor boekje, ze moesten plots worden om gezet in de verouderde spelling van uren gaans en uren te paard. Maar welk een glorie, welke schit terende triumfegi vierden thans wiel rijders en automobilisten over d'en afstand! Welk een enorm© beteekenis lcre- gien onze moderne vervoermiddelen: opeens in onze modern©: trekschuit- periode! Hoeveel benijde.rs hadden wij en welk een ontzaglijke propagandia is deze spoorwegstaking voor het rijwiel en de automobiel geweest! In hetzelfde blad verhaalt d'e secre taris van de N. AC.: „Niet op verzoek van den minister vap waterstaat, gelijk eehige dagbla den vermeldden doch uit eigen be weging heeft hef, bestuur der N. A. C. na een enkel (Vrijdagmiddag te 5 uur) aan dei leden-automobilisten rond gezonden telegram, hef genoegen ge had rped-3 Zaterdagochtend te 11 uur aan den directeur-generaal der pos terijen 26 automobielen te kunnen aanbieden voor zoo goed mogelijke voortzetting van den door dei spoor wegstaking gestoorden, postdienst. Gretig en dankbaar werd het aanbod aangenomen, waarbij de heer Pop zijne, blijdschap uitsprak ten eerste over de daadwerkelijke hulp, maar ook over het feit, dat than® het offi- cieele bewijs was geleverd, dat met automobilisten en N. A. C. eene aan gename samenwerking in het publiek belang zéér wel mogelijk wias. In aansluiting daaraan te'lepho- neerdie de directeur van het postkan toor te Amsterdam, al spoedig om minstens 12 automobielen op uiterlijk Maandagochtend 8 uur; een halfuur daarop om zooveel mogelijk wagens en we,l zoo spoedig mogelijk. Dank zij de welwillende medewerking der leden, kon. het bestuur de voldoening aan alle aanvragen toezeggen. Voor den dienst AmsterdamAlk- m aarAmi«rsfoortUitlrechtLeiden, evenals Den HaagRotterdamGou daUtrecht was inmiddels reedis zcio goed mogelijk gezorgd door vrijwilli ge en gecontracteerde automobiel- diensten. evenals voor de verspreiding ,van onze voornaamste dagbladen, die geen o ogenblik hunne lezers in den steek hebben behoeven te laten. Het'is pu eenmaal niet anders: des eeneri dood is des anderen brood. Ware het algemeen belang bij die be ëindiging der staking dan ook niet- zóó o ver wiegend geweest, men zou het den automobilist niet kwalijk hebben kunnen nemen, dat het hem speet, toen Zondagmorgen vroeg liet tele gram bij ons inkwam: „Staking ge ëindigd, auto's niet meer noodig,Post directeur Amst erdam." Beter, doeltrefjfeudler, ovelrtuigen- der propaganda voor de automobiel was wel niet denkbaar. Fantasio in de Fiets is er waarlijk over aan 't dichten geslagen: een blijspel ..Haat .en Liefde", in het eer ste bedrijf, vóór de staking, bomt d'e bode van het departement den minis ter een automobilist aandienen: De minister: Wel saprénon. (iin zichzelf! ...daar had 'k me haast vergist.. (Luid): Wat moet die kerel hier? Heeft hij mij wat te vragen? De bode: Hij zegt, Ksellentie, dat hij zich komt beklagen. De M i n i s t e r: De man heeft ongplijk en ik. ik heb geen tijd. Mijn zorgen zijn geheel aan 't Va derland1 gewijd. Zeg, bode, zeg- hem dat en dat hij eclipseea-e! (In zichzelf): Zoo'n stiukvrachtrijdler komt mij hier nog taquimeeren. Dat sm.eer'g henzinevolk! Den hemel is 't geklaagd! Zij hebben mij te lang en reeds te veel geplaagd. Drie duizend honderd' zeventig verordeningen Moest ik reeds aan mijn brein arm breintje mijn ontwringen. En nóg, nóg rijden zij in roeke'looze vaart, Geen klinker en geen kei wordt op den weg gespaard. Ik vloekte z' allen. als ik vloeken mocht, Maar in dit Kabinet wordt niet gevloekt. Gedrocht Der twintigste eeuw! Kwaadriekerad I duivelswagen, Schuim-uïtwas van de tractie. Ergste van de plagen, Waarvan 't. aloud Egypte niet eens diroomen kon! *«t Was zeker Satan zelf. die dit mtachien verzon! Maar kom. Ik late mij door toom niet. overmannen En ziet tot denken mij. Mijn hersens ingespannen Tot. heil van land en volk. Jaja, h.et is een baantje Als je minister bent. (Hij pinkel oogt een traantje). Het tweede bedrijf speelt op den groeten stakingsdag. D© bode meldt, denze'lfden heer aan, d)Le met zijn auto... De minister: Zijn auto? Bode, bode, bode, houid, o Houd u dit eens voor al gezegd: Zoo'n hear is hier altijd terecht. Snel, vlieg en laat meneer toch binnen Zing liederen hem toe. Wat zou 'k beginnen, Al® hij weg ging? Buig tot den grond. Laat hem tot mij... Neen, 'k ga tot hem. Terstond! (In zichzelf): O, bod© uit den hemel neergedaald. Benzine-engel. „schandelijk gesmaald Door wie u niet begrepen. Heiige motorwagen! O wonder van de twintigd-eeuwsche dagen! Gezegend viiegmachiien. Heil u op 't Binnenhof. Ik knield' als 'k knielen mocht graag voor u in het stof. Wat zeg ik: stof! Ach neen, geen stofje werpt gij op. Uw vreugd maakt zinloos mijn. Hiep Hiep hiqp hoera, hop hop- Ik snel ter strate op. (Verschijnt een auto-heer) Heil u op deze plaats! Mijnheer, wat schaft mij d'eer? Aandoenlijk dankt Het Rijwiel het treinpersoneel dat staakte: „Aha! dachten wij, bravo! De auto mobiel breekt zich haan. De, post gaat, wel is waar nolens volens, per auto. Weg nnet den mars kramer! Weg met clo diligence! Weg met de sporen! Leve de auto! Dank, o treinpersoneel dat staakte! Dank. in naam van het automobilis me1! Uw staking is voor de auto een prachtige reclame, een reclame zóó doeltreffend ah maar mogelijk is. Daarbij een reclame die... niets kost aan de auto-fabviekem. Laaf. ons hopen dat. nu die post het nut der auto ine e zien Reeft., de auto hij haar in eere zal blijven. Natuur lijk zal de dienst, vooj plaatsen aan de spoorlijnen gelegen, binnen enkel ei dagen weer als gewoon per trein gaan. Maar de ver van de lijnen gele gen plaatseai, zou daar nu niet de dienst, per auto ingevoerd worden? Ongetwijfeld zou dit uitstekend zijn oil voor het automobilisme èn voor de post. Het bezorgen en halen van brieven en pakjes zou veel sneller gaan. Een afstand waar nu bijv. S uur over gedaan wordt te voet of 4 uur per wagen, kan per auto in een uur afgelegd worden. Time is money! i Laat, ons hopen, dat da auto nu bij1 de post in eere zal blijven. Dank, o treinpersoneel dat staakte! Dank, in naam van het automobilis me voor de reclame die u voor het moderne voertuig gemaakt hebt!" De antomobielisten zélf. ze ge voelden zich als halfgoden! De Kampioen schrijft Een onzer kennissen, die met twee wagens van 6 P.K. tusschen Amster dam eii Utrecht de postcomimunicatie mee had helpen onderhouden, vertelde ons omtrent zijn nieuwe ervaringen als automobilist typische bijzonderheden. 't Was om verwaand te worden. Ver heeld je, de veldwachters, dlie we op den weg ontmoetten, maakten bij onze nadering halt en front en bogen def tig in Utrecht werdén we door het publiek met hoera's ontvangen; mijn automobiel mocht op het trottoir staan en twee agenten stonden hem deftig op tc passen en hielden de jongens op een afstandwe reden voortdurend op de vierde snelheid, en alles wat we deden was mooi en braaf en goed, en de po litie cri het publiek wedijverden in lievigheid. Nooit van mijn leven heb ik zulke vriendelijke politiemannen en zoo'n voorkomend publiek gezien Aan een handelaar, die deze auto's ter beschikking van de posterijen had gesteld, vroegen we: ,,U hebt zeker goede zaken gemaakt met deze historie. „Nu, dat lijkt maar zoo. was het ant woord. 't Is waar. we zullen voor dit werlc vergoeding krijgen, maar daar voor hebben we onzen tijd en ons ma terieel feitelijk niet beschikbaar ge stéld. We hebben dat in hoofdzaak ge daan bij wijze van propaganda voor het automobilisme. Ik zal dan ook maar alleen de gemaakte kosten in rekening brengen, zoodat het een heel schappelijke rekenling wordt." Als men nu weet, dat, onze automo- bielhand'elaren, die uit alle richtingen met hun rijtuigen naar Amsterdam togen zoodra de algemeen© staking ge proclameerd was. groot© sommen had den kunnen verdienen met liet vervoe ren van passagiers, voor wier smee- kingeu zij echter in het belang van het postverkeer doof bleven, dan weet men meteen, dat. de Neder! an dsche regee- ring reden tot dankbaarheid jegens on ze Nedierlanüscihe automobilisten en hun esprit de corps heeft. Ter wille van het algemeen belang hebben zij ,n groote vergevensgezindheid kolen vuurs gestapeld op het hoofd van on zen Minister van Waterstaat, die als streng handhaver van al te strenge verkeersbepalingen, als voorstander van tolheffing op de openbare wegen hekend is. De staking. Het Utrechtseh. Dagblad wil. tegen over de loyale waarschuwing van het oppermachtig hoofdbestuur der Ver eeniging voor spoor- en tramwegperso neel, dat bij een wet tegen 't staken, wederom gestaakt zal worden, de waar-, schuwing stellen, van hetgeen er ha ars inziens bij een hernieuwden aanval moet worden gedaan. „Vooreerst is het wenschelijk, dat alten, diö voorraden henoodigen van goederen, die per spoor moeten .wor den aangevoerd, reeds nu zorgen, vol doende reserves op te slaan. Dan be hoort oii'j -te beginnen, de gereering gebruik te maken van de bevoegdheid hair gegeven bij art. 187 der Grond wet. om elk gedeelte van het grondge bied des Rijks te verklaren in staat van oorlog of in staat van beleg. De bevoegdheden van heit. burgerlij ke gezag- ten. opzichte van die openbare orde en dte politie kunnen daarbij ge heel of ten deele op het militair gezag overgaan en onder meer kan^iet recht van vereeniging en vergadering tijde lijk worden opgeheven. Naar onze meening zou aanstond^ het Rijk moeten worden verklaard in staat, van oorlog en de stad Amsterdam mi staat van beleg, Alsnu zou de plicht tot voorziening in het spoorwegverkeer móeten wor den verdeeld tusschen het militaire ge zag en de direction der spoorwegmaat schappijen in onderlinge samenwer king ui dien zin. dat de laatstgenoem de de zorg op zich nemen voor het ver voer, t ei wij I de militaire macht hun daarbij ter handhaving van orde en veiligheid, bescherming verleende. Zoo onverhoopt weigering om dis pensatie te verieenen van de wettelijke verplichting tot vervoer niet mocht ha ten, da n kan de regeering met art. 53 alinea 2 der Spoorwegwet ün de hand. dat voor elke wettelijke niet-nakoming der we'tehjke verplichtingen een hoeie van f 0.50 tot f5000 bedreigt, desnoodig ec-n druk op de di.rectiën uitoefenen. Desgelijks kan de regeering aan het. spoorwegpersoneel herinneren de be paling van art 50, welke zegt, dat de .beambten en bedienden van den spoorweg worden gestraft zoo zij de bepalingen der wet niet naleven en daarmede in strijd handelen of doen handelen niet een boete van f 0.50 tot f1000." Nu is er onder het personeel een groot gedeelte, dat niet staken wil. Beschermt men hen voldoende, dan kan men dezen kern aanvullen door een oproep te doen van de vrijwilli gers der machinisten en stokers van de marine om dienst te doen op de machines, door een beroep op de werk tuigkundige studenten te Delft., en de leerlingen dier rnachinistenschool te Amsterdam. „Vrijwilligers uit kader en reserve kader worden allicht gevonden, die ge schikt zijn om. stations- en seindiens; te verachten. De constructie van wis. s ?ls en seintoestellen wordt, bedriegen wij ons niet, reedis op de H. B. S. on derwezen in elk geval is zij niet zoo geheimzinnig, dat een praktisch ont wikkeld persoon van intelligentie en •lauwgezetheid zich daarmede niet ver trouwd zou kunnen maken. In de vei ligheid der spoorwegen kan doorge wone militairen worden voorzien. Men bedenke bij dat, alles, dat, het voor onze lands defensie niet alleen van belang, maar zelfs noodzakelijk is dat onze militairen, althans een ge deelte daarvan, met de behandeling van spoorwegen zijn vertrouwd. Nu moet men het. die kern ook mo gelijk maken dienst te doen. Dat zij de taak der militaire macht. Het Centraalstation te Amsterdam wordt met infanterie en artillerie be zet eri vormt de basis der operation. Van dit terrein uit bezette men geheel op voet van oorlog de lijn van Amster dam over Haarlem naar 's-Gravenha- ge en van Amsterdam over Nieuweslui3 naar Utrecht. Op deze trajecten late men loopen een beperkten dienst. Den eersten trein desnoods met minimale snelheid, la ter bijv. drie treinen per dag. Op eiken trein een sterke militaire bedekking. Naarmate de provisioneel? spoorweg dienst vorderingen maakt en meer per soneel beschikbaar komt, strekke men de militaire bezetting en de exploitatie uit. eerst van 's-Gravenhage tot Rot terdam en van Utrecht tot Arnhem, later van Rotterdam tot Rozendaal Essen en van Arnhem tot Emmerik. De dienstdoend© spoorwegambtena ren miet hunne gezinnen kampeer en op het terrein van het Cetraalstation te Amsterdam, of in de buurt in afge- lnun'de hotels. Men late het hun aan niets ontbreken. Ten overvloede doorkruisen patrouil les van huzaren onder commando van maréchaussees en politieagenten de ri?,d' om on het eerste toeken van nris handeling of molestatie van zg. „on derkruipers" onverwijld te kunnen in grijpen. Geweld worde gekeerd door onmid dellijk geweld." Dit plan. de1 campagne acht het. U. D. nog voor uitbreiding vatbaar. Men behelpe rich inmiddels met au tomobielen, paarden, wagens en ver voer te water, veetransporten .,ie voet" enz. enz. ..Kortom, de macht der Overheid is nog niet tot die afmetingen geslonken, dat zij voor de oorlof-verklaring van het georganiseerde sociaal-democrati sche proletariaat het hoofd zou moeten buigen. En ter. spijt van de sentimenteele sympathie var. sommigen met al wat socialist en tegen de maatschappelijke ovcte i- betrachte zij de spreuk: a corsair©, corsaire et demi." Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). RIJKE „KURPFÜSCHER" (KWAK ZALVERS) EN ARME ARTSEN. Berlijn, 5 Febr. 1903. „Mundus vult decipi!" De wereld' wil met all© geweld be drogen worden. Al komt telkens op nieuw het bedrog zonneklaar aan het licht, toch zijn er altijd een massa menschen geweest, die.zich bijna met open oogen lieten bedriegen, enhet genus der argeloozen, die er met een vaartje in loopen. wanneer maar met bravour wordt reclame gemaakt, zal wel nooit uitsterven. Uit het groote kwakzalversproces, dat op 't oogenblik in Moabit gevoerd wordt, blijkt ten minste, dat een „Kurpfuscher" in het land der dich ters en denkers nog uitstekende zaken kan maken. Welk een omvang de kwakzalverij' in Duitschland heeft ge nomen, blijkt o. a. uit een statistiek over de provincie Brandenburg, van wege de A er zie Kamrmer" openbaar gemaakt. Alleen in Berlijn zijn bij de politie niet minder dan 600 kwakzalvers be kend, mannelijke en vrouwelijke, ter wijl men buiten Berlijn in de provin cie Brandenburg bovendien nog 383 Kurpfuscher heeft opgespoord; in één provincie dus circa 1000 personen, die niet in de medicijnen geestudeerdi heb ben en toch recepten schrijven, het geen in Duitschland de wet niet ver biedt, zoolang geen vergiften worden voorgeschreven. Hoezeer tegen de laatste bepaling gezondigd wordt, is uit het aanhangige proces Nordenköt- ter, bezitter van een heil-institut Qui- sisana. Friedrïchsstrasse 160. duidelijk geworden. Onder de bekende kwakzalvers in de Mark Brandenburg waarvan de offi cieel© statistiek melding maakte, zijn alle mogelijke beroepen vertegenwoor digd: 6 ziekezusters. 7 vroedvrouwen, 24 vrouwen van arbeiders, een domi nees- ©n een onderwijzersvrouw, 38 onderwijzers en predikanten, 48 boe ren (collega's van h.et Staphorster boertje!) 32 kooplieden. 51 handwerks lieden, 46 arbeiders, 15 scheepers, 6 houtvesters, veeartsen, tand'endokters, zelfs een ritmeester, een tooneelspeler en 'n ingenieur. En al deze lieden dok teren er maar op los, zonder van de medische wetenschap een studie ge maakt te hebben. Dat het domme pu bliek liet gelag moet betalen, toont de bewuste statistiek duidelijk aan. In 185 gevallen werden ongeneeslijke ge volgen van de behandeling door den kwakzalver geconstateerd. In 24 ge vallen was d© dood eén gevolg van deze behandeling, in 151 gevallen wer den de patiënten verkeerd behandeld of de tijdige hulp vanwege een gestu deerd man door den Kurpfuscher ver hinderd, terwijl in vele gevalle schan delijke afzetterijen aan het licht kwamen. Het proletariaat onder de geappro- beerde artsen in de groote steden van Duitschland is in de laatste jaren enorm toegenomen. Tegenover een klein aantal beroemd'; specialiteiten, die over een groot jaarlijksch inkomen beschikken, staat de overgroote meer derheid, die gemiddeld 's jaars nog geen 3000 Mk. (1800 gld.) verdienen, terwijl onder deze meerderheid; natuur lijk nog een groot percentage gevon den wordt, dat feitelijk gebrek lijdt. Hieraan is het toe te schrijven, dat de aangeklaagde Nordenkötter op zijn ad vertentie, waarin „een instituut met „schriftelijke" behandeling een arts zoekt voor diens vrije uren", 78 aan biedingen van geëxamineerd© artsen ontving. Nordenkötter hield niet van halve maatregelen. Hij kwakzalverde in het groot en beschikte over een jaar lijksch inkomen van pl. m. 800,000 Mk., waarin hij slechts door enkele wereldberoemde wetenschappelijke Berlijnsche specialiteiten wordt ge ëvenaard. Met behulp van een groote reclame hoofdzakelijk in de provin ciale pers,, wist hij zich steeds nieu we patiënten te verschaffen, die dan „schriftelijk"' behandeld1 werden. Dat deze behandeling in d© papieren liep en lang duurde, kan men zich denken. Om te beginnen moeten d'e patiën ten ©en vraaglijst invullen en dan met Mk. 5.15 aan het Versandtgeschaft Nordenkötter te zenden. Hierop ontvin gen zij een paket met medicamenten tegen rembours en gelijktijdig een re kening voor geneeskundige behande ling en chemisch onderzoek, waar voor doorgaans 90 M. in rekening werd gebracht. De grondstoffen ontving Nor- de-nkotter van een en-gros-zaak in apotheker-artikelen en zond ze dan door aan zijn zwager en mede-aange klaagde Klesper in een provinciestadje, die met hem gemeen© zaak maakte. Zooals ik hoven reeds zeide, hield! Nordenkötter niet van halve maatre- gfjcn. Uit d'e gerechtszitting bleek, dat hij gewoon was zelve eveneens re cepten klaar te maken en wel in het groot. In dezelfde badkuip, welke door rouw gebruikt werd om te ba den, werden door hem medicamenten voor in- en uitwendig gebruik emmers- wijze „gebrouwen". Wanneer de vrouw van den beklaagde gebaad had, werd de badkuip eenvoudig met koud water uitgespoeld en daarna weer op nieuw in gebruik genomen voor den aanmaak van nieuwe medicamenten! Behalve de bedienden, d!ie uitslui tend voor de verzending der medica menten hadden zorrg te dragen, had den drie correspondenten da handen vol om de patiënten-hóeken in te vul len. Tot hun taak behoorde eveneens het schrijven van maanbrieven van achterstallige patiënten. Ofschoon zij nimmer eenig medisch examen hadden afgelegd, werd door hen de gewone correspondentie gevoerd en ook op hun eigen houtje nakuren verordendl en nieuwe recepten voorgeschreven, waarbij zij door drie schrijvers werden gecontroleerd. De beklaagde Dr. Kronhcim, had de opdracht, de vra genlijsten door te zien en de diagnose te stellen, waarvoor hij 150 Mk. 's maands ontving. Uit liet. getuigevophoor van een ze keren Münzberg, een faktotum van den hoofdbekïaagde ,die allerlei baan tjes bij dezen bekleedde, boekhouder, expediënt, pakker en ook voor het va derland weg recepten schreef, bleek hoe frivool mét de „patiënten werd omgesprongen. In den lijd, dien hij in de zaak doorbracht, was geen enkele arts aan de inrichting verbonden. Het gebeur de dlikwijls, dat, aan den beklaagde Klespea- recepten werden gezonden zonder ondertcekening van een arts. Gewoonlijk duurde een kuur 13 weken en kostte per week 4 ^Ik. Medicamen ten, sterk - vergif inhoudend, werden niet zelden als monsters zondier waar de verzonden. Dagelijks kwamen on geveer 90 brieven binnen, waarvan ge middeld 10 brieven van nieuwe patiën ten. Elk patiënt moest, gelijktijdig met het, geld een fleschje urine inzenden, dat echter gewoonlijk eenvoudig werd weggeworpen, zonder dat eenig onder zoek plaats vond. Een ander getuige, een gewezen f ehrijvci', vertelt hoe Nordenkötter bij zijn „brouwen" te werk ging. In een donkere hoek van de woning waar een grenzenlooze wanorde heerschte, waar b.v. groote hoeveelheden sterk werken de vergiften in de keuken stenden naast dingen voor dagelijksch ge bruik, werden de vloeibare medica menten gemengd in verschillende kleuren en grootere kuipen. Even gewetenloos als de handelwijze van den beklaagde, was de houding van den getuige Henke. eigenaar van de Salomons-apotheek, die de verzen ding der medicamenten op zich had genomen, en zonder de middelen aan een controle te onderwerpen, eenvou dig aan de patiënten verzond, niette genstaande de recepten dikwijls onge- teokend waren of alleen met de letter II. gesigneerd. Door den getuige werd b.v. een ongeteekend recept klaarge maakt en verzonden, waarin niet min der dan 0.5 gram marphine en fenace- tin werd voorgeschreven, welke dosis volgens den Sachverstaraclige veel te groot was ,om aan een leek in handen te geven. liet getuige-verhoof in deze schande lijke zaak is nog niet niet afgeloopen. Teekonend voor de ongelukkige, maat schappelijke en financ'ieele positie, waarin vele artsen hier verkeeren, is zeker het feit, dat, gestudeerde mannen bij deze ergerlijke praktijken hand- langersdiensten verrichtten. K. Rechtzaken. 'm®* De moord in de Dubbele Puurt Vrijdagmorgen werd de behandeling van de zaak tegen P. A. Muiselaar, F. Groot en H. E. van den Dool voor de oe kamer der Rechtbank alhier her vat. De belangstelling was niet minder groot dan de vorige dagen. De nieuwsgierigheid na de moord-affai- re is bij het vrouwelijk geslacht relatief nog toegenomen. Op de deftige plaatsen is dit sterker waarneembaar dan op de galerij der Criminal-studenten D© drie meubeltjes van wijlen juf frouw Dijkshoorn: de secretaire, de chiffonnière en het lantaarntje (alle drie geforceerd) geven aan den recht zaal h©t eigenaardig aspect, dat. bij dit strafproces behoort. De behandeling der zaak werd voortgezet met het hooren van L. Th Kroes, bijgenaamd, Luuk de Koetsier,' tot voor eenigen tijd gehouden heb bende een bierhuis aan de Nes 17. waar de bende veel verkeerde. Kroes woont thans in de Armsteeg en heeft het beroep van koetsier weer opgevat. Kroes verklaarde, dat hij alle drié

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5