Grand Prix, Gouden Medaille, van het Pausfee&t De opbrengst van deze collecte zal besteed worden voor de R. K. armen, welke daardoor extra bedeeld zullen worden. Zak-agenda. De directie van 't Brcngfbouw beeft aan zijn loden een fraaie en zeer doelmatige zak-agenda toeeezunden. De verschillende uitvoe ringen. die in het Brongebouw dit jaar plaats hebben, zl-jn alle bij den datum vermeld. Dies-viering. Zaterdagavond had in het Brongebouw de jaarlijksche Diesviering der Vereeniging van Oud- Leidsche Studenten te Haarlem plaats. Apollo. De Zang- en Tooneelver- eeniging Apollo" alhier gaf Zaterdag een soiree in de groote zaal van St. Bavo. Verschillende zangnummers werden ten u,hoore gebracht en voorts werden toonceistukje© opgevoerd. Na afloop der uitvoering werd nog menig dansje gemaakt. Timmerlieden. De afd. Haar- lem van den A. N. Timmerlieóenbond hield Zondag-avond een gezellige dij- eenkomst in het Brongebouw. Daar het feest een huishoudelijk ka rakter droeg, volstaan wij met deze mededeeling. Door den wind. Tengevolge van den bevigen wind reden gisteren de expresstreinen gaande naar en komen de van het buitenland met twee locomo- jöav^n. Uit de Omstreken. Heemstede. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Vrouwe J. E. Crommelin, douairière A. ran Lennep, van Amsterdam naar 't Bui- tenverbMjf „Het huis te Manpadt" al hier, waar de overledene heeft gewoond, overgebracht. Heden heeft de bijzetting in 't familie graf op de algemeene begraafplaats al hier plaats gehad. De indeeling van de militie, lichting 1903, zal voor deze gemeente plaats heb ben te Haarlem op den Doelen op Don derdag 5 Maart a.s., voonniddags 10 uur. Bennebroeh. Als vermoedelijk gevolg van broodnijd ontstond een twist tusschen L. de G.. melkverkooper alhier, en een bediende der melkinrichting Hartelust te Haarlem. Deze laatste schijnt de G. beleedigende woorden, zijn zaak betreffende, te heb ben toegevoegd, waarop de G. voornoemd zijn concurrent een flinke oorvijg toe diende. De politie is in de zaak gemoéid. Wederom heeft men hier getracht dief stal van kippen te plagen, en gedeelte lijk was men daarin reeds geslaagd. Het hok was reeds geopend, terwijl een dier, reeds bewusteloos voor het hok lag. De eigenaar K. v. D., ontwaakt door het leven, begaf zich naar buiten, en moest er zich mede tevreden stellen twee kerels te zien ontvluchten. Men schijnt hier met brutaal volk te doen te hebben, want men moest door overkiimming van ©em schutting komen en gaan. Men zij dus op zijn hoede. De aflevering der lotedinigen voor de lichting 1903 voor deze gemeente is be paald op Donderdag 5 Maart a.s. In het in aanbouw zijnd huis van de burgemeester alhier, heeft men de ge reedschapskist van D. G. opengebroken en daaruit nagenoeg al het gereedschap ontvreemd; een ongesloten kist die er naast stond en veel minder mooi gereed schap bevatte, bleef onaangeroerd Zou men hier ook met een wra.Kne-; ming te doen hebben. Hillegom. In de raadsvergadering van 6 Febru ari bleek bij de ingekomen stukken, dat bij de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 31 Jan. jl. in kas was een som van f 774.34. Bij de benoeming van een onderwijzer aan de O. L.S. werden uitgebracht op den heer Elzinga van Haarlem 7 stem men, terwijl de heeirea Smeets van Lisse, en Beumer van Sassenheim 4 en 1 stem kregen. Bij de benoeming van een onderwijze res aan de O. L. S. kreeg mej. de Wit van be Tenge 7 en mej. Rinkema van Hoofd dorp stemmen. Eerstgenoemden wer den dus benoemd. Daarop kwam in behandeling een adres van J. van Lierop Pzn., houdende ver zoek tot bestrating en rioleering van een door hem voor het publiek te openen toegangsweg van de Hoofdstraat tot de Van den Endelaan. Ter sprake kwam het uitmonden van het riool in de Lange Sloot of in de Beek. Daar de rijsloten van eerstgenoemde stil water hebben, werd uitmonden hierin verworpen. Daar de gemeenteopzichter op dit oogenbük bezig is met opmeten van een uitweg naar de Beek, werd deze zaak voor dit oogenblik aangehouden. In zake het adres werd besloten, dat de gemeente het riool zal leggen door bedoelde straat en alwijzend te beschikken op de bestra ting. Op het verzoek van genoemden adressant tot het bouwen van een schuitje langs den toegangsweg werd goedgunstig beschikt; de rooilijn valt 3^ M. uit de zuidzijde van bedoelden weg. Na ongeveer een uur pauze kwam de rioleering weer ter sprake; de buis zal zich nu uitstrekken door den geprojec- teerden weg, de Van den Endelaan, de Kerkstraat tot aan de Fransche school en dan uitmonden in Beek. De onkosten worden geraamd op f43 t 4400. Alsnu volgt het vaststellen van eenige rooilij nen voor te bouwen woningen. Daarna een adres van A. C. van der Schoot, hou dende verzoek tol demping van een slootje, liggende voor woonhuis „BLoem- heuvel", loopende van het begin der be plante hoek aan de Van den Endelaan tot aan de scheidingsloot aan de Six-; laanr, voorts tot wegkapping van het hout, staande langs bedoeld slootje en eindelijk tot plaatsing van een ijzeren bek op het hart van bovengenoemd slootje. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten op het verzoek in te gaan, behoudens rechten van derden, terwijl het opgaand eikenhout moet blijven staan, behalve enkele boomen die zioh mochten bevin den op een te maken toegangsweg. Wegens het late uur werden haven en kadegeld, bouwplannen O. L. S. en herhallngsonderwij s aangehouden tot een volgende vergadering. Zandvoort. De heer N. van der Mlje heeft de be noeming tot diaken der Ned. Herv. ge meente alhier aangenomen. Velsen. Vrijdagmorgen jl. werd ten huize van der. heer W. F. Meyer te Holland op zijn Smalst in deze gemeente ge vonden het lijk van den heer H. H. Cretier, met afgesneden polsen, die zich moedwillig van 't leven heeft be roofd. Sloten. In de afdeeling Slottêrdijk dezer ge meente is een bijzondere vereeniging opgericht, nl. een die zich ten doel stelt- nuttige kennis te verkrijgen op kerke- li:k, staatkundig en maatschappelijk gebied. Haarlemmermeer. De hear F. A. Kelting zal Vrijdag avond te Hoofddorp vanwege de afdee- ling der Uoll. Maatschappij van Land bouw een lezing houden over de bijen teelt in verband met land- en tuinbouw. In de buurt hij Aalsmeer en te Lis- serbroek zijn volkskiesvereen'igingen opgericht, in laatstgenoemd© plaats na het optreden van den heer Gerritz uit Haarlem. "ingezonden mededee- lingen. 30 cents per regeL VA.V DIJK's g Ontbijtkoek. f 0.30 VAX DIJK's Sucadekruidk. 0.40 VAX DIJK's Gemberkoek 0.40 VAX DIJK's Confituurkoek 0.50 in fraaie cartons ver pakt. VAX DIJK's Ontbijtkoekjes 0.10 VAX DIJK's Groote Tafelbeschuit VAX DIJK's Kleine Tafelbeschuit VAX DIJK's Chocoladebeschuit VAX DIJK's Keukenbeschuit in bussen verpakt. Alom verkrijgbaar, LONDEN 1903. KEULEN 1903. Binnen land. Mishandeling met d©ndel^|ken afloop. De 25-jarige gehuwde wouvr C. Bal- ter am, vrouw van A-. J. van Hout, die' gisteren naar het huis van bewaring te Rotterdam werd over gebracht, ver dacht van doodslag: op het 3-jarig dochtertje van haar zuster te Amster dam, heeft, naar wij, vernemen,thans bekend de misdaad gepleegd te heb ben- Het driejarig meisje was lijdende aan buikloop en zij had het daarvoor duchtig gekastijd, bij- welke gelegen heid het kind gevallen was, waardoor het den volgenden dag overleed. De vrouw die zelf geen kinderen heeft, staat bekend' als erg ruw an al len tact missend om met kinderen om te gaan. Bovendien maakt zij mis bruik van sterken drank. Zij hield/ overigens zeer veel van het driejarig kind. Brand. Te Weststellingwerf is de woning van G. v. Huizen door onbekende oor zaak geheel afgebrand. Niets kon ge red worden. De bewoners, die reeds ter ruste waren, konden zich slechts met moeite ui* het brandende pereeel redden. Huis en inboedel moeten verzekerd zijn. De Staking. In een Van-dag-tot-dag in het „Han delsblad' wordt onder den titel: „Mij ne plichten... uwe rechten" een be schouwing gewijd aan de algemeene beweging ,die men onder de arbeiders kan waarnemen. Daarin wordt o. a. gezegd: Duizenden burgers zijn ziende blind geweest. Toen wij weigerden mede te wer ken een socialist in de Kamer te bren gen .hoorden wij vaak: „och, die so cialisten zijn tegenwoordig geavan ceerde radikalen. Ze maken geen mis-1 baar meer op straat. Ze zijn niet ge vaarlijk meer!" Het is alsof men om maar rustig te kunnen leven moedwillig de oogen sloot. De socialisten hebben de burgerij geblinddoekt door zich te onthouden van optochten en relletjes op straat en bedreigingen met geweld slechts eens dreigde Troelstra „het volk op straat te brengen!" Maar intusschen hebben zij onder de arbeiderspartij een sociale revolu tie voorbereid. En door hun slimme politiek van geen rumoer te maken hebben ze de georganiseerde maat schappij laten afglijden tot weerloos heid. De georganiseerde maatschappij verzwakte ,haar organisatie, haar weerkracht. Het oude beginsel: „gou- veraer c'est prévoir" kwam in discre- diet. En tot dit alles werkten mede de vleiers van demos en de sentimenteels radikalen in eiken stand. Onze koningen en koninginnen zijn van macht beroofd, ze hebben niet half de macht van den president der Ver- eenigde Staten. Maar demos is machtig en wordt het meer en meer, en daarom is demos thans omringd door een zwerm hove lingen, die uit honig- ©n strooppotten den nieuwen souverein besmeren. Onder al het weerzinwekkend! ge vlei en geflikflooi van den werkman die per uur betaald wordt want een werkman als ik die per maand betaald wordt, mag dien eerenaam niet dra gen heeft men vergeten zich zelf en dén gevleide telkens af te vragen, of hij op de zedelijke en verstande lijke hoogte staat om van zijn nieuwe almacht eenigszins rechtvaardig en nuttig gebruik te maken. In „Het Volk" treffen we over het oproepen der lichtingen o. a. het vol gende aan: Wat zullen de Nederlandsche ar beiders in dezen doen? Zullen zij. als daar straks 't geweer Van den voet af en misschien „over" gaat, kalm voor de bourgeoisie blij ven arbeiden of met de handen in de zakken het roekeloos bedrijf aanzien dat men met behulp van hun eigen vleesch* en bloed tegen hunne best georganiseerde kameraden denkt uit te voeren? Zullen zij zich wiliig en gedwee in 't apèüpakj© laten duwen en een ge weer in de hand laten stoppen, om het bloed van vaders, broeders en kameraden te vergieten? De Ned. Bond van miliciens en oud miliciens verklaarde zich reeds solidair met zijne medearbeiders. Laten de heeren dus niet alles, niet teveel, van de militairen verwachten, Laten zij liever de redding ergens an ders zoeken: in eerbied voor de door hun eigen wetten toegekende rechten, in vertrouwen op 't gezond verstand en 't redelijk beleid der spoorwegorgani saties, in tegemoetkoming aan recht matige eischen, in strikte onpartijdig heid in den strijd van arbeid en ka pitaal. Aanslagen op de vrijheid en 't recht des volks, onder welk voorwendsel ook, zijn in Nederland nog nooit ge lukt Onder de Belgische bladen schrijft het „Handelsblad van Antwerpen" in een eigen beschouwinkje: „Wij begrijpen niet wat een toe stand dat iis in Holland. „Men waant te droomen als men het volgende leest wat men uit een der hoofdplaatsen schrijft aan hiet „Algemeen Handelsblad": Het gebeurde Maandagmorgen dat de waarnemende statie-overste twee politiek gekleede personen verwijderde van de rails en hun zegde op de per rons te gaan. Hij kende de menschen niet. Denzelfden middag nog ontving hij een officieel schrijven uit Amsterdam, vanwege de Federatie der Transport arbeiders onder andere geteekendl door Petter, waarin hem werd aangezegd, dat hij voortaan beleefder had op te treden tegen de bestuursleden der ver eeniging, wijl er anders eene klacht zou worden ingediend' bij d'e H. IJ. S M. „Enfin, als ze in Holland de firan- ny van die honden op zulke manier dulden en 't zoo ver laten komen, dat ieen statie-overste niet meer meester is in zijne statie, en een andere met een klak in de hand aan cito-yen Hugen- holtz moest vragen, of een trein met Zijner Excellence's goedkeuring wel: mocht vertrekken, dan is het ver ge- komen. „Een menheer, die dat in België moest riskeer,en, vloog met klikken en klakken. de statie uit of werd door de politie in den bak gedraaid. „Daarbij, een statie-overste, die in .ons land zulke verregaande zwakheid 'aan den dag zou leggen, bleef ge-_n uren nog de roode pet draagen. Spoorwegpersoneel. In de 'groote zaal van Tivoil te Utrecht werd Zondagmiddag een openbare ver gadering gehouden vanwege de Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegperso neel. Die vergadering was te beschou wen als een landelijke meeting. Van heinde en ver waren die spoorweg arbeiders in dichte drommen toege stroomd en voor den aanvang reeds was de zaal stampvol. Voorzitter der vergadering was de heer Dijkstra, die een woord van welkom sprak en daarna het woord verleende aan den heer J. OUDEGEEST. Spreker verzocht alvorens tot de ver gadering het woord te richten een drie werf hoera aan te heffen ter eere van de kameraden Petter en v. d. Berg, waaraan met geestdrift voldaan werd. Wat ex gestreden en gewerkt is, zei spreker, is ontzettend geweest, en de overwinning is voor een groot deel te danken aan de energie der kameraden, aan de hechtheid der organisatie. Nu op dezen dag, zei de heer Oude- 1 geest, nu we onze overwinning herden ken, komen mij beelden uit het verleden voor den geest. En ik zie ons nog komen bij Nierstrasz, waar we na lang, lang wachten, werden toegelaten en' waar een onzer werd toe gevoegd: „trek je poolen bij, ga in de positie staan". Ik denk aan het feit, hoe werklieden aan de Genltrale Werkplaats werden ontslagen omdat ze een biljet voor een vergadering opplakten. En ik zie in mijn verbeelding hoe we den heer Van Hasselt, die altijd weigerde voorspeld hebben, dat er eens een tijd zou komen, waarin hij de organisatie diende te er kennen. En nu? Nu zie ik ons ter conferentie op dien bewusten Vrijdagavond, toen we ston den voor hen, die altijd geweest waren tyrannen voor hun volk, voor die def tige heeren van de Raad van Administra tie. Daar stonden wij tegenover, wij bur germannetjes, En we vroegen: erkent gij de organisa tie. Toen kwam er een stilte a an minu ten lang, totdat ten sl tte hei antwocrl kwarn „Ja Dat oogenblik zal ik mijn leven lang niet vergeten (daverend applaus). Daar op dat oogenblik ging bij de Raad van Administratie een gansch beginsel naar de maan; aan de zijde van het kapitaal ging een stuk leven weg, in de arbei dersbeweging kwam nieuw leven. Het recht der organisatie werd erkend. DèArom, omdat dit een wedergeboorte van de arbeidersbeweging is, is de pers zoo woedend en ben ik zoo'n gemeene kerel, die twaalf jaar de nor irn moet, zoo dom als ze vroeger waren, zoo krank, zinnig zijn ze nu, het is hun nu in den bol geslagen. Maar ik raad de heeren van de pers aan wat minder met vuur te spelen en den toestand even ernstig op te nemen als de hoofdbestuurders. Ik zal nu over het verloop der geschie denis niets zeggen, dat is bekend. Maar, m.en heeft gevraagd' waarom, toen wij den toestand in onze macht hadden, de looneisch niet doorgezet is. En dan is het antwoord dit: De toestand leek op eep rattenval en de looneisch zat er in als een stuk spek. De oliwè ratten pró-* beerdieü dat stdk spek door de tralies heen te krijgen, maar dat ging niet. De jonge ratten zeiden, waairom halen ze er dat nu niet uit. Maar wij wisten beter. We zouden nu slechts een zeer geringe verbetering hebben kunnen verkrijgen en als een vakorganisatie een kleine over winning behaalt heeft dan verloopt veel al de aotie. Daarvoor nu zijn wij te goed en te stevig georganiseerd. We zullen dus wachten tot de tijd gekomen is om dan in eens flinke verbeteringen af te dwingen. Wat er in al die jaren nu bedorven is, kan niet iru drie dagen staking worden goedgemaakt; daar moeten jaren over heen gaan. We mogen onze organisatie niet blootgeven aan een' klein succes. Spreker wees nu met nadruk op den ernst der tijden en wekte op to.t vertrou-! wen in de hoofdbestuurders, waarin hij mannen heeft leeren kennen met harten van goud. Die hoofdbestuurders zullen de organisatie verdedigen tegen eiken aanval; daarin stelle men zijn volle ver trouwen De vraag of nu allen: met staken wil den wachten op het sein van het Hoofd bestuur en of allen dan bereid waren wanneer het Hoofdbestuur het noodig oordeeldie het werk neer te leggen werd met „Ja, ja", beantwoord. De heer Oudegeest eindigde met een woord van. hulde te brengen aan het spoorwegpersoneel voor zijne houding in de verloopen dagen. Langdurige toe juichingen volgden op deze toespraak, waarop de heer Oudegeestzeide nog eren aan de vergadering te willen mededee- lem, dat door die spoorwegvereeniging „Recht en Plicht" een motie was aange nomen, houdende afkeuring van het op- tred/en der organisaties, en wees hij er vervolgens op, dat 300 leden van „Recht en Plicht" zijn overgegaan bij de Ned. Vereeniging. Hierna kwam het woord aan Mr. P. J. TROELSTRA, die begon met er zijn voldoening over uit te spreken, dart. hij in die vergadering het woord voerde. Het is hem een behoefte zijn verruk king uit te spreken over het bewijs van solidariteit, en zelfbeheersching, dat ge geven is. Gij hebt een macht getoond die allen, die staan aan den kant der strij dende arbeiders moed geeft in de toe komst. Doch diezelfde macht heeft de bezittende klasse de schrik om het hart doen slaan. Ten sterkste moet spreker opkomen tegen de vergiftiging der publieke opi nie in sommige persorganen en tegen het wantrouwen in de georganiseerde arbeiders. Gij hebt getoond, dat ge niet meer zijl een -aanhangsel van de machine of van het portier, dat ge menschen zijt, die u niet meer trappen laat. Zeker ge hebt getoond macht te be zitten, een macht die niet alleen de direc ties, doch het gamische Nederlandsche volk treft. Maar volgt daar nu meteen uit, dat men u die macht eensklaps ontnemen kan? Hoe zit het met de bezittende klasse. Zij heeft de macht direct alles te stop pen, wanneer haar dividenden niet hoog genoeg zijn, en wanneer gij stopt doet gij het slechts om brood. De bezittende klasse heeft ook het machtsmiddel: mili tairisme, dat zij evengoed misbruiken kan ais gij uw machtsmiddel. Spreker raadt dan ook aan een beetje vertrouwen te stellen in' d'e georgani seerde arbeiders. Laten zij deze nood zakelijke conclusie trekken; zij zijn door krachtige organisatie en noest werken gekomen tot hun macht, welnu diezelf de ontwikkeling zal er hen toe brengen van bun macht geen misbruik te maken. Mr. Troelstira herinnerde au aan' den- bloei en bet verval der „Steeds Voor waarts", aan de ontwikkeling van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel en wees, evenals de vorige spre ker er op, dat men goed gedaan had den looneisch nu niet door te zetten en wekte op tot vertrouwen in het Hoofdbestuur. De gansohe kapitalistische pers ver keert op het oogenblik in een stadium van vervolgings-waainzin. Ze jammeren over de schade, die ver oorzaakt is door die staking en vreezen voor niets minder dan revolutie. - Doch wie is voor de geleden schade aansprakelijk? De maatschappij immers, die de arbeiders steeds getart heeft. En de opruiing der kapitalistische pers kan geen ander gevolg hebben, dan dat het onweer niet van de lucht is. Mochten de geruchten waarheid blij ken te zijn, dat een bepaling zal worden in het leven geroepen tegen het werk- staken door spoorwegbeambten, dan wordt de persoonlijke vrijheid van- deze beambten aangerand en wil men deze tot spoorwegkoelies verlagen, Begrijpe lijk Is het, zegt spr., dat het personeel Zich hierbij niet zou neerleggen, maar het gehèêie proletariaat van ons land zou er zich tegen Verbetten en hoe zou een dergelijke bepaling moéten worden doorgevoerd? Men kan toch geen 17.000 man in die gevangenis zetten, want dan zijn er niet genoeg van. die inrichtingen (gelach). Gaat men met die stokerij vooTt, dan zijn er zeker geweldige da gen te wachten, want een algemeene sta king zou het gevolg kunnen wezen en daardoor zou weêr een revolutie kun nen ontslaan. Onder deze omstandigheden maande spreker tot kalmte aan. Het spoorwegpersoneel moet geen stri ke maken, zonder dat het Hoofdbestuur deze beveelt. Indien vertrouwen wordt getoond in de handelingen van het per soneel, dan zal- dat zeker niet nalaten dat vertrouwen waardig te blijven. Spreker brak hierna een lanis voor Staatsexploitatie der spoorwegen. De particuliere maatschappijen zijn geen philantropi'sche inrichtingen. Zij zijn in de eerste plaats gebaseerd ophet maken van winst. De winsten die behaald wor den zijn niet groot, maar bij Staatsex ploitatie is het maken van winst geen doel en hier wel, en bovendien kan dan de Volksvertegenwoordiging weer direct iriytoSfl' uitoefenen op de exploitatie, dus ook op dé behandeling van het perso neel. Na .nogmaals de sööOPSVe&beambtèfl aangespoord te hebben zidh te blijven organiseeren en de solidariteit hoog te houden, eindigde mr. Troelstrd onder luide toejuichingen zijn rede. Na eenig niet-principieel debat iVëtd de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gehoord de bespre kingen, -spreekt hare goedkeuring uit over het beleid van het Hoofdbestuur in de afgeloopen staking, uit den wensch, dat, nadat de eenheid in de vakorganisatie binnen den kortst mogelijken tijd zal zijn tot stand ge bracht, het noodige zal worden gedaan om verbetering te brengen in de loonen en den arbeidsduur van het personeel, opdat aan de meest dringende eischen zoo spoedig mogelijk wordie tegemoet gekomen, verzet zich bij voorbaat tegen allen aanslag op hunne persoonlijke vrij heid en hun recht van vereeniging, waarop door een deert der pers wordt aangedrongen, stelt volkomen vertrou wen in het doorzicht van het Hoofdbe stuur om ter afwering van dat gevaar dë maatregelen te nemen, die het noo dig acht. en doet een beroep op de gan- ische Nedertandsehe arbeidersbeweging om als één man d'e organisatie tegen elke' aanranding te verdedigen". Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De eischen van de Amst. Werklieden On J>e ledenvergadering van dien O 'njtralen Gemeente-werkliedenbond in de groote Koopmansbeurs, gehouden des avends den 3en Februari 1903, werden- door de afdeelingen de volgende eischen voorgelegd aan het bestuur van den Centralen G emeen te-werkli edenb o n d Afdeeling Beplantingminimumloon f 14 timmerlieden minimumloon f16; voerlieden: minimumloon f 14.50; Overwerk te bei-alenop werkdagen met 50 pet., en op Zon- en feestdagen met 100 pet. Bewaking zoowel voor Zondag- nacht- en avonddienst te be talen evenredig aan liet uurloon. Afdeeling stadstimmertuin vaklie den in welk vak ook f 17, sjouwerlie den f 15.. Werklieden onder 23 jaar zullen evenveel venhooging ontvangen als de volwassenen. Afdeeling telefoon. Voor niebvak- lieden 23 cent per uur. Vaklieden, on verschillig in. welk vak, 27 cent per uur. Erkenning als vaklieden der losse lijn- werkers. Het verschaffen van aan stellingen aan hen, die eenige jaren in lossen dienst der Gemeente zijn, en uitkeering. van ziekengeld bij ziekte. Voor de werklieden afd. Magazijn dienst f 15 aard werkers Publieke Wer ken f 15 opperlieden Bestrating f 15 Bij voortbestaan blijven van stukwerk het overgeld gelijk te verdoelen met de straatmakers. Afdeeling Waterkantoorsluisdiepers 28 cenit per uur. steenzetters 28 cent per uur, aardwerkers, peilers en meters 27 cent per uur, schuitvoerders 25 cent por uur, petroleum dienst 25 cent per uur (allen 60 uur per week). Sto kers stoomgemaal Zeeburg verzoeken hun loon over 60 uur per week bere kend te zien en doorwerken van schaft tijd' le zien betaald. Nacht- en Zon dagsdienst met 100 pet verhooging voor allo werklieden. Waterleidingen vaklieden, poetsers en stokers, die dag-, nacht- en Zon dagsdienst verrichten f 15 gravers, fittershelpers en terreinwerkers f13. Dit meet gelden voor hen, die zoowel binnen als buiten Amsterdam werken Tevens een vrijen Zondag. Afdeeling Abattoirvaklieden mini mum f 15 niet-vaklieden f 14. Over. werk met 50 exi Zondags met 100 pet. verhooging. Afdeeling Stadsdrukkerij voor werk lieden boven 23 jaar minimum f15. Voor nacht- en overwerk 100 voor over werk en Zondagswerk 50 pet. Afdeeling Tram, ©taldienstEen mi ni mum Ic on van f13. Handelsinrichtingen. Vaste werklie den magazijn- en pakhuisdienst f 15 vaklieden f 16, sjouwerlieden f14. Petroleum entrepotmachinisten f 1.8 kuipers f 17, stokers 115 vaste en los se werklieden zonder vakkennis f14. Overwerk en nachtwerk 50 pet. verhoo ging Zondagswerk 100 pet verhooging. Afdeeling Petroleum-Entrepot. Boot kapitein f 17, machinist f 17, dekknecht f 12, losse werklieden 24 ct. per uur. Hydraulieltstokers, fitters en kraandrijvers f 16, afschaffing nacht arbeid dit niet kunnende, betaling voor werk na 5 uur 's avonds 50 pet. verhooging' en Zondags 100 pet. Afdeeling Reiniging Belt-werklie den, afschaffing tariefwerk, f 15, sor, teerdere 28 cent per uur, voerlieden f 14.50, schuitevoerders f 14.50, aanslui- ters, tijdelijk Liernur f 14,50, pompers id. id. f 14wisseltonnenstelsels dra- g?-rs f 14,50, voorlieden kraandraaiers, Liernur, f 15, kraandraaiers Liernur, f 14.50, gravers 23 per 11 «7, titters id. 2?' cent per uur, bankwerkers ifl. 27--- 3d cent per uur, handlangers id. f 14, vegers en pubscheppers, f 13.50, schuite- voerders kuilruimers f14.50, pompers kuiiruimers f 14, bagger li eden (vrij ge reedschap) f 15, stalpersoneel f 15.50, opbrekers f 14.50, bijjongenjs f7, werk lieden storthuisjes f 16, dekknechteu sleepdienst, f 14.50, handlangers pomp. station f 15 per 60 uur, Lieraurstelsel en ammoniakfabriek f 15 60 uur, vak. lieden Li emir stelsel f 16, vaklieden centrale werkplaats, afschaffing tariei met vrij gereedschap 27—30 cent pei uur, handlangers centr. werkplaats 3C c.t per uur, handlangers Liernurstelsel (nachtwerk) 24 ct. per uur, leerjongens centrale werkplaats (nachtwerk) hand- luchtpomp f 15, portiers f 13.50. Afdeeling Gasfabrieken Werklieden aan distillatie f18, vaklieden 27 pei uur. niet-vaklieden 25 ct. per uuf, 5( pet. verhooging voor nac% en 100 pei voor Zondagsarbeid. Overwerk map niet worden ingehaald door verzuim op andere dagen. Afschaffing tarief- werk. Afschaffing Tourniquet. Af schaffing leerlingstelsel. Afischaffinj klassestelsel. Handhaving art. 2 werk liedenreglement. Voor alle werklie den, die dag- en nachtdienst hebben 3-ploegensteiseL Loonuitbetaling ii gemeentetijd. Uitreiken voor aanstel lingen aan handlangers voor het vak dror hen tot dusver uitgeoefend. Vooi Zon- en feestdagen zonder ondeiischeic te betalen 100 pet. verhooging. Vooi elk overwerk betaling. Weder indlienst I stelling van dien ontslagen werkmai Llnselt'. Verstrekken van vaste aan stellingen aan hen, die langer dan éei jaar in dienst zijn, ongeacht den leef tijd. Voor werklieden onder 20 jaai 20 pet. loonsverhoogirtg, BestratingVoor elk stratenmakei f 1b, overwerk 50, pet, Zondagswerl IÓG' pet. BrandweerDag- en nachtd'iërièt Promótié' naar anciënniteit. Erken ning dei" vereeniging door den Cóm mandaat. Tram Techniek Minimum voor alli werklieden f 13: Bestaande loonen bo ven f 13 verhoogd1 met 10 pet.. Nacht arbeid 50 pet. en' Zondagsarbeid 10( pet. verhooging'. NaMat-, dag- en Zon dagsdienst Electriscli bedrijf,, finvoe ring 3-ploegen-stelsel', 1 vrijen Zondaj in de 14 dagen. De 'gemeentewerklieden in den; Haaf hebben aan B. en W. een adres inge diead waarin geklaagd wordt, dat oi een adres, ingediend in December 1901 betreffende een betere regeling van dei diensttijd en de schafturen voor die brand weer nog geen antwoord is ontvangen, dat hun echter bekend is, dat die Com man'danit der Brandweer, geheel buitei hen om, eene commissie heeft benoemd bestaande uit één le, één Se en één 3< lilas brandwacht, om eene regeling sa men te stellen; dat door deze daad hunne vakvereeni- ging door den Commandant niet wordl erkend en zelfs hunne leden veromacht zaamd Worden; redenen waarom ze lo. protesteeren tegen de wijze, waar op bovengenoemde gemeenteambtenaai in deze zaak, die voor hen allen van het hoogste belang is, optreedt; 2o. B. en W. beleefd maar dringend verzoeken, den bovengenoemden Com mandant te gelasten, met de afgevaar digden van liet Bestuur der afdieelinp „Brandweer" te overleggen over de rege ling van dienst- en schafttijd; 3o. nogmaals dringend om spoedigt afdoening dezer voorstellen vragen. Te 's-Gravenhage wordt aan de druk' kerij en cartonnagefabriek der firma Wed. F. G, Mortelmans gestaakt. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam ten kantore der Westersuikerraffinaderi! een conferentie plaats gehad tusschen dl directie, die heeren M. C. P. Barbe en A Freytag en vier vertegenwoordigers vai de werklieden', de heeren- v. Oogen, val „Handel en Nijverheid", Ter Laere, se cretaris van de Federatie van Transport arbeiders, Van Erkel, secretaris van hel N. A. S. en Mieier. De heeren Jiskoot en Rehbock, eventueel© voorzitters van d« vereemigingen, opgericht tot behartiging van de belangen van den tabaks- en kof fiehandel, waren u-irtgenoodigd deze con ferentie bij te wonen, evenals de ver slaggevers van verschillende bladen. Deze conferentie was belegd naar aan leiding van een schrijven van de Natio nale Federatie van Transportarbeiders aan de directie, waarin gezegd wordt, dat deze haar woord geschonden heeft door de arbeiders Corbran en Geilswijk niet in dienst te nemen. De directie antwoordde hierop o.a.: Wat uwe zeer gewaagde bewering be treft, dat wij onis woord hebben geschon den, door de kolenwerkers Corbran en Geilswijk nog niet te hebben aangeno men, zullen wij -ons thans alleen bepa len tot de meded^ehng, dat beiden w-edei worden aangenomen, zoodra er voor hun werk is, doch zoolang er 18 van do 24 lcetels uit zijn, hebben wij ook slechts één van de drie mannen -noodig, dus

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2