Tweede Blad, Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 16 Februari 1903 Nr. 6022 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beoluil van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche HandelBveareemlging hier tor atede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In aeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, ie zij opga. treden en dikwijls met «root succaa. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deer en door als lid dar veoneehiging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat le niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren móesten hd worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlens&che Handelsver- eenigting steeds opneemt als doende, wat hare hand vlndit om te doen. De voordeelen. die die Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschlL lenl'en aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniglng bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden 'te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, an tnfürmailiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniglng te vragen, die ook ln pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniglng zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniglng is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniglng wordt een vast recht van i pCt der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten e#n vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 et. porto v-ergueding. Informatlën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden n'iet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe- dang is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo p«n jaar gegeven. Id w aanden Mei en Juni a. c 8«tot e«n bedrag van f KC4a.öo behaald. 15 vorderingen wo.r. ui^^^ldaald' en vorderingen zijn Volgens art. 7 dient het geheim dar lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgene 9 tot 1 uur, en '©namiddags van 2 tot i uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. „Zij, mie nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Harudelsvereeniiging oven het j.aar 1903—1904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid". Men wordt geraden alvorens te leveren aan Kops, Donkere Begijnhof 8rood; P. R. Janssen, Nasisaulaan no. 48; H. Dielemans, Zoetestraait no. 2; A. D. Weber, Donkere Spaame 18rood; De Viies, Oudeweg, Haarlemmerli'ede en Spaarnwoude; Mejulfr. de Haas-Wel- ler, Spaarnwouderstraat 6rood, zich om inlichtingein te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem hrengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. J. F. van Leeuwen om vergun ning tot het verkoop en van sterken drank in het klein in het geheele bene dengedeelte van het perceel aan de Gast huisstraat no. 42. Haarlem, 13 Febr. 1903. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hun ne beschikking van 10 Februari jl. aan J. F. van der Vaart vergunning is ver leend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Groote Houtstraat No. 71. Haarlem, 13 Febr. 1903. DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De. Secretaris, PIJNACKER. Stadsnieuws. O.p de groote zaal van het Ste delijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld teekeningen en prenten van Pie- ter Saenredam, den beroemden kerke- schilder der 17e eeuw. Het Museum is dagelijks geopend van 10—3 uut. Des Zondags is de toegang vrij. De Haarlemsche Bachveree- nigin geeft Dinsdag a.s. haar vierde concert met medewerking van het Con certgebouw te Amsterdam, onder leiding van Willem Mengelberg en mevrouw Niva Faliera Dulcroze, zangers uit Ge- nève. Het programma vermeldt: 1 Symplionie No. 6 „Patliétique" op. 74, van P. Tschaikowsky. 2. Aria mi Susanna en b. Aria di Che- rubimo, Figaro's Hochzeit, van W. A. Mozart. 3. Prelude (2e Acte) van de opera „Gwendoline", van E. Chabrier. a. Greichen am Spinnrade, van F. Schubert. b. Si mes vers avaient des alles!, van R. Hahn. c. Chanson Florentinelle, van C. Saint-Sahis. 5. Ouverture „Le Carnaval romain", van H. Berlioz. Binnenland. Hofbericht. I-Iet ihé-dansant, Donderdagavond ten paleizé te 's-Gravenihage gegeven, werd bijgewoond door de Koningin-Moeder, die met haar gevolg even voor negen uur ten Hove verscheen. Behalve de leden1 der hofhouding, waren er ongeveer 600 genoodigden tegenwoordig. In een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had Vrijdag eene vergadering plaats van Staatsspoorwegpers'oneel uit verschillen de deelen dies- llands, ten einde te gera ken tot oprichting van een Bond van Staatsspoorwegpersoneel. Na uitvoerige besprekingen werd tot oprichting beslo ten. Goed geëindigd. f Vrijdagmorgen te ongeveer 9 uur be merkte een werkman aan den achier- kann van het leegstaande koffiehuis in de Keizerstraat te Rotterdam, dat een, 4ta.li timmerlieden inden kelder rondom een open kolenvuur lagen uitgestrekt. Hij maakte onmiddellijk alarm. De politie kwam te hulp en onder een grooten toe vloed van menschen, waarvan de Visch- markt een groot aantaL leverde, werdige- constateerd dat alle vier bewusteloos wa ren, terwijl zelfs werdi verondersteld dat twee hun roekeloosheid reeds met dien dood hadden moeten bekoopen. Door-' dien deuren en ramen waren openge maakt, kwamen twee der werklieden on middellijk bij. De berde anderen, de doodgewaanden, werden elk op een brancard naar het Ziekenhuis gebracht-. Toen de voertuigen daar aankwamen, moest lechter de politie tot haar verras sing bespeuren, dat een van de dooden nauwelijks den tijd kon afwachten be- noodigd voor het losmaken van hef. zeil. Zonder hulp verliet hij de brancard en koos ommiddlellijk het hazenpad, zijn ge: leiders in stomme verbazing achterla tend. Ook de tweede doode was, alvo rens 'het Ziekenhuis binnen te gaan, weer springlevend. Desniettemin onderging hij daar nog een geneeskundige behande ling. De aanvankelijk tragische geschie denis kreeg dus een blij-eindend slot. Internatloneal Zeeonderzoek. Reuter zendt de volgende mededee- ling, aan het. blad „Danebrog" ont leend: I-Iet Centraal-bureau voor Interna tionaal Zeeonderzoek tot welk op richting en. vestiging te Kopenhagen voor eenigen tijd werd besloten, is thans onder leiding van dien secreta ris-generaal, dr. Hoek, uit Nederland, druk aan dien arbeid... De Deensche re geering zal binnen, kort beginnen met de onderzoekingen in de vaarwaters, waarvan het onderzoek aan Denemar ken is opgedragen. Waarschijnlijk maakt men een begin met het onder zoeken van het Kattegat; maar het zal zeker een reeks van jaren duren voor men gereed is, daar bet te o-nderzoe- ken zeegebied zeer groot is. Het om-1 vat Kattegat, Skagerrak, Oeresond, Groote e-n Kleine Belt. de westkust, van Jutland, de Oostzee en het zeegebied van de Far-Oer e-n van IJsland, Voor het doe-n -der onderzoekingen heeft, de Deensche regeering het stoomschip „Thor" aangekocht, dat thans voor zijn toekomstige bestemming wordt - uitgerust. Het schip krijgt een vaste bemanning van 14 koppen, goed ge oefende trawlvisschers en een flinken staf van wetenschappelijke mannen. Den 23en Februari zullen de leden van den Raad voor Internationaal Zeeonderzoek een vergadering houden •te Kopenhagen, om de instelling van het Bureau goed te keuren en de plan nen voor de onderzoekingen vast te stellen. Een mUlioenenjofFronw. De correspondent te Amersfoort van het Handelsblad schrijft: Amersfoort heeft zijn... milioenen- juffrouw. Vrij- geruiman tijd geleden kwiam hier een als dame gekleed per soon, gelijk de eigenaardige politie term luidt, en wist zich door haarin- nemeind optreden alras het vertrou wen te verwerven van een braaf bur gergezin, waar zij aanvankelijk be zoeken aflegde, doch al spoedig in huig ging wonen. Met stukjes en beetje-s werden de nieuwe huisgenooten nu ingewijd in de toekomst der dame. die 'Mortelde, dat haar een zeer groote erfenis te wachten stond en zij nu dezen, dan genen advocaat moest raadplegen. Inderdaad kwamen er telkens brie ven het vertelde bevestigen; brieven door haar zelve geschreven en waar op zelfs postmerken en bestellerstee- lccn keurig waren nagebootst. Geen wonder, was liet dan ook het geval van .Tannetjei Struijlc is immers al zoo lang geleden en... de wo,veld wil bedrogen worden dat er geld werd geleend, enz.: wel niet. tot aanzienlijke bedragen, maar toch vold'oe-nde om ten langen leste de de- huante-millioenanjuffrouw te doen •vervolgen wegens oplichting. Bij een1 in verband hiermee ingesteld.' onder zoek bleek haar „brand- en inbraak- vrij'' geldki,stjei inpl'aats van hypo theek-akten en papieren van waarde niets van dien aard te bevatfeh. Niet alleen bij de huislieden werden leeningen gesloten, maar ook bij hun geestverwanten, die met brieven wer den bestormd, zoodra -de schatkist der dame leegiraakt-e. Die brieven zul len wellicht een zeer kostbaar mate riaal vormen voor een andere instruc tie tegen deze groote huichelaarster en bedriegster. Zij schreef o.a. aan een der predi kanten om dazen mede te deelen. dat haar broeder was overleden en schet ste daarin op hartroerende wijze diens afsterven. Welnu, die broeder is nog springlevend en niet eens ziek ge weest. Toen de instructie wegens oplich ting tegen haar was geopend, he,eft ze getracht een polsader te openen, doch zoodra er wat bloed, te voorschijn kwam', alarm gemaakt. Ze werd' aan stond1? geholpen -en is nu opgenomen in hef AldegondlegAsthuis, vanwaar ze binnenkort naar Utrecht wordt overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Ook is gebleken dat ze. voor Amers foort. de eer genoot haar als inwoon ster te hebben, collec.tant.ei is geweest voor een der Zendingsgenootschap pen en dat. ze dé daarvoor ingezamel de gelden heeft... verteerd op een snoepreisje door Zwitserland. De politie deed -gisterenochtend on derzoek in de door haar. bewoonde ka mers en heeft, behalve het daar ge vonden materiaal, inmiddels 'n groot aantal- brieven teruggevraagd van personen die door haar warden inge licht omtrent den- stand dar erfenis- qua-estie. Een insluiper gejiakt. Te Zegge (N.-B.) wist das morgens een landlooper de woning van den; herbergie-r Jongeneelen, midden in het dorp, binnen te sluipen en aldaar op het kamertje te koïnen, waar de kinderen en de dienstrne|id sliepen. Qogenblikkelijk ging hij alles door snuffelen. Terwijl hij daarmede bezig was, bemerkte hij, dat op een den- bedste den een kind met aandacht zijne han delingen naging. Terstond dreigde, hij het kind te zullen wurgen, indien het durfde roepen. De meid. die in de nabijheid was en op het kamertje hoorde praten, dacht dat het kind riep e,n ging eens zien. Vlug verschool de deugniet zich achter een beldeurtje en het kind durfde uit angst niets zeggen. Daarop vertrok het meisje en even daarna ook dei indringer. Toen begon hef kind zoo hard t-e schreeuwen en nu ontdekte men wat gebeurd was. De meid, zonder om te zien. snelde hiern afchteirop en had hem spoedig te pakken, Zij lief niet los, totdat politie kwam opdagen die den indringer inrekende, die nog in het bezit was van het door hem ge- st-olene. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Uit Groningen schrijft men van Donderdagavond: Vier en veertig grondwerkers, werkzaam bij den bouw van een vetgasfabriek op het Zuider stations-emplacement, hebben het werk gestaakt. Zij verdienen 16 cent per uur en eischen 18 cent. De aan-1 nemer, de heer C. ter Horst, te Zwolle, is niet geneigd dien eisch in, te willi gen en zal trachten, andere werk krachten te verkrijgen. Bovendien dreigen de stucadoorsge- z ellen met een© werkstaking. Onlangs vroegen zij verhooging van het uur loon met 2 cent, dat Iha-ns 20 cent be draagt. Dat verzoek is thans afge wezen. Thans echter eischen zij 23 ct. per uur en verkorting van den werk dag met 1 uur. Over dezen eisch heb ben commissies van de patroons en de gezellen geconfereerd', tot nu toe zonder resultaat. Intusschen schijnt het vrij zeker, dat de gezellen, bij niet-inwilliging van den eisch. het werk met 1 Maart zullen neerleggen. De koetsiers te Hilversum geven hun loonbeweig-ing nog niet op. De vereeni- ginig van koetsiers hield in dun afgeloo- pen nacht eene vergadering, waar eenige sprekers uit Amsterdam! den zwakken broeders een riem onder het hart kwa men 'Stelten. Velen der koetsiers, die zicli. aan den eisch der stalhouders hadden onderworpen door te onderschrijven dat; zij zich niet aan de vereeniiginig zouden aansluiten, kwamen daarop terug. Binnenkort wordt eene huishoudelijke vergadering gehouden, waaro.p eventu eel aan de stalhouders ,te stellen, eischen besproken zullen worden. Spoorwegpersoneel. Blijkens eeoi onder het spoorweg personeel verspreidde oproeping zal Zondag 22 Februari a.s. te Utrecht een groote protestmeeting worden ge houden „tegen de eedbreuk van onze mede-arbeiders en tegen dle> jammer lijk© gebeurtenissen der laatste da gen van Januari 1903". De circulaire is onderteekendl door hefc voorloopig comité tot organisee- ring van den dienst bij stakingC. van Dorsten, hoofdcond. H. S. M., Den Haag: B. Nibbelke, hoofdcond! S. S. J. Vos, machinist H. S. M., RoozendaalE. J. Schutten, machi nist S. S., Harlingen E. Klabbers, perron-controleur S. S., Zutfen; Alf. de Rooy, opzichter W. W. II. S. M., Amersfoort. Op deze meeting zal tevens een de finitief comité gevormd word'en, dat zich belast met het uitmaken van den dienst der goeclgezind'en bij eventu- eel<e' staking em de naamlijsten der trouwe leden van het personeel aan houdt. Sport en Wedstrijden Automobielen. Voor de aanstaande Automobielenten- toonsleiiling le Leipzig heeft de Koninig van Saksen zijn hooge bescherming toe gezegd. In 1900 werd door Frankiijk voor eene waarde van 9.417.360 frs. aan automo bielen uitgevoerd en in 1901 voor 14.782.290 frs. De invoer beliep ï-x 1901 slecht 678.080 frs. De New-Yorksche Automobiel-Club hield dezer dagen haar grooten jaarlijk- schen maaltijd, waaraan 380 leden deel- j namen. Tijde-ns het diner, dat aan ver schillende tafels werd opgebiecht, kwam een automobilist de zaal binnenrijden en voerde met zijn rijtuig in flinken gang allerlei evoluties tusschen. de tafe'ls uit. Iemand, als agent van politie verkleed, maakte tegen den chauffeur proces-ver baal op wegens te hard rijden. Koloniën De pretendent-sultan. Aan de ,.De!i-Ct." werd dato 13 Jan. uit Koefa Radja geseind Hedenmorgen negen uur aariveebde hier sultan met favorite vouw. zoon en ongeveer 175 volgelingen hij, ge zeten in een directiewagen stoom tram. werd! begeleid door majoor van der Maaten, assist.-resident Vermeulen en controleur Westenenk. Veel belang stellende inland ens en Europeanen, waaronder autoriteiten, bij het sta tion aanwezig doch behalve genoemde heeren niemand in officieel kostuum het perren was gereserveerd voor At- j.ehsche hoofden. Van station naar zijn woning reed sultan in rijtuig van den generaal Van Heutsz, met zijn zoon en den a-ss.-resident van Groot-Atjeh. daarachter miajoor van der Maaten met sultans echtgenoote. Sultan zag er uit als ieniand van ongeveer 35-jarigen leeftijd, kortge knipte haren, lengte iets kleiner dan middelmatig, klein donker kneveltje, ietwat ziekelijk hij kon moeilijk loo. pen en was gekleed in grijsachtig buis met dito broek. Het uiterlijk dier sultane door sluier niet zichtbaar. Sultans woniing afgesloten door om heining wordt bewaakt door drie wachten, de ingang door een officier. D© officieele onderwerping heeft waarschijnlijk over een paar dagen plaatsfotograaf Nieuwenhuys nam kiekjes. Aan luiitenanbgeneraal .T. B. van Heu'tsz is door ,de ingezetenen van Koeta-Radja een i&erenade gebracht. Sportpraatje. Of al de uitslagen van die voetbal wedstrijden wel waren zooals ze door velen werden verwacht, ik betwijfel heit. De hevige storm die Zondag over onze voetbalvelden woei. heeft hier aan zeker een groot deel schuld, 't was allertreurigst om te zien, hoe 't goede spel van sommige spelers door den wind verknoeid werd. 't Is be paald onzin dat met zulk een weer een scheidsrechter kan en mag per- mitteeren, dat :eejn voetbalwedstrijd doorgaat. Ik geloof als Zondag de voetballers eenparig hadden gestaakt om te spelen, dat de scheidsrechter dan misschien wel een beetje ver standiger zouden zijn geworden. Bij na al de wedstrijden zijn gespeeld. Het programma voor 1.1. Zondag zag er juist zoo interessant uit. Enfin, één ding is toch zeker waar. d'ooirde uitslagen van Zondag is erweor meer leven in de competitie gekomen. Om eens het lijstje na t.e gaan. moet ik beginnen met H. V. V., die- nog steeds vooraan staat. Maar hoe? Velocitas heeft Zondag een kranig werk ver richt door H. V. V. met 10 te; klop pen, iets wat nog g,een ver.eeniging dit- jaar heeft- kunnen doen. Sparta zal Velocitas dan ook wel zeer dank baar zijn, daar de kan? voor Sparta aanmerkelijk is gestegen, vooral door haar gelijk spel tegen Haarlem. Ik betwijfel clan ook niet 'of de wedstrijd tusschen H. V. V. en Sparta in den I-Iaag zal de» beslissing moeten geven. Tenminste al$ geen van beide clubs rare dingen gaan doen. De vier an dere clubs zijn reeds te verr achter om nog voor deze schoone plaats in aan merking te kunnen komen. Ajax, dat Zondag rust heeft gehad, blijft maar. steeds niet 1 punt verschil voor Haar lem; terwijl R. A. P. en Velocitas nog een eindje achteraan blijven. Hoe echter die: eindstand zal worden, ik weet het niet, Ik voor mij geloof dat alle clubs ongeveer even sterk zijn. Van den wedstrijd SpartaHaar- leimi had ik wel verwacht, dat die zou worden gewonnen door Haarlem, maar het mocht niet zoo zijn. De iroodbroeken schijnen zich dit jaar meer op gelijk spel toe te leggen. Ze vinden het zeker aardiger de puntjes te veredelen. R.A P. speelde Zondag voor het Gou den Kru'is, en zij ischijnt dit jaar dan ook wel eens dat ding in haar bezit te willen hebben. Hare1 stadgenoote Volharding heeft zij netjes van 't lijf wele.n te houden, en dat- niet alleen, zij heeft de eer van de competit/e A. hoog weten te houden. Als we zco over 't algemeen de ont moetingen tusschen de competities A. en B. nagaan dan schijnt A. toch wei heel wat. sterker te zijn dan B. Een uitzondering hierop maakt echter H. B.S.. dat, getoonl heeft door haar ge lijk spel met H.V.V., de eenige krach tigs club te zijn in de mindere compe- titieafdeeling. Is in competitie A. 't kampioenschap nog niet, beslist, in de andere compe titie is dat evenmin. I-I.B.S. zit maar geduldig te wachten op het bezoek van Vnihar'ding. wellicht dat dan de beslis sing zal vallen. H.F.C. is wel haast, zeker van de derde plaats, en zooals de stand op het oogenblik is. zal er wel geen verandering meer in kamen. In het Oosten is het kam pioen schei) zoo goed als zeker in handen van Vi tesse. Kranig hebben d;e Arnhemmers P.W. verslagen met 31. en hierdoor hebben zij dan ook een prachtig lijstje. 7 wedstrijden gespeeld, 7 gewonnen, terwijl P. W. in 8 wedstrijden 3 pun ten minder heeft. Nu is echter de vraag zou het kampioenschap van Neder land, ook in Arnhern terecht komen? Ik denk het haast niet. daar de Weste lijke clubs zich nog steeds de meerde^ ren hebben getoond. Zondag wordt het programma weer voortgezet Onze roodbroeken trekken naar T door- hun zoo gevreesde H.V.V. Waarom zou 'ik hier Haarlem nu de Nederlaag moeten voorspellenR.A.P. en Sparta kunnen toch wel gelijk spe len tegen H.V.V.waarom dan Haar lem niet Gaat niet met een angstig hart naar den Haag, maar denk Waarom wij niet en de anderen wel? Met een beetje geluk zeg ik, dat. Haar lem wel een kans heeft op gelijk spel. Doet alles wat gedaan kan worden. Ajax wordt bezocht doorR.AJ?., ook een mooie wedstrijd is hier te voorzien. Als R.A.P. zoo- aanpakt als in den laatsteu tijd, -wellicht dat die overwin ning haar ten d'eel valt. Ons H.I.C. zal hei moeten bevechten met Volharding in Amsterdam. Wat- hiervan te zeggen is, weet ik niet. Het spel van H.F.C. in oogenischouw nemende. dat zij heeft laten zien tegen Haarlem, geloof ik thans meer aan de triomf voor de onzen dan voor de A mist erdammers. I-Ioudt de eer van Haarlem- hoog In Utrecht komt H.B.S. nog eens twee puntj-- - wegnemen, tenminste als H.B.S. in conditie 'is. In het Oosten gaat Vitesse naar Nij megen Quick bevechten, en zonder twij fel is hier een overwinning voor de a.s. kampioenen weggelegd. En P.W. gaat terwijl een bezoek aan Go-Ahead brengen. De Wageningers, die zich nog niet van de slechtste zijde hebben laten zJien, konden P.W. nog wel eens een puntje ontnemen. Het programma, zooals hier vermeld, belooft dus weer veel. Wat beter weer dan verleden week en de voetbalvrien- d'ïn kunnen Zondag genieten. AMATERUR. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaatsexamen in de scheikunde door den heer H. E. Boeke. Leiden. Geslaagd voor het eerste gedeelte arts-examen de heer Ph. M. van den Haar. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer W. van Hoogenhuyyze geb. te Se- marang. Brieven uit Berlijn. Boeren en buitenlui in de hoofdstad. Berlijn, 12.2.'03. In de linksliberale bladen en in de Vorwfirts kon men dezer dagen weer de gewone goedkoope schimpscheuten vinden aan het adres van de ..notlei- dende Agrariër", die zooals elk jaar, in liet midden van Februari, in grooteh getale naar Berlijn zijn gekomen. Hunne tegenwoordigheid op de plaat sen van verstrooiing van verschillende soort, waaraan de hoofdstad zoo rijk is, gaf aan de tegenstanders wel eens aanleiding tot de bewering, dat de nood der Agrariërs (landbouwers, toch zoo groot niet zijn kan. Dezelfde te genstanders maken echter geen aan merkingen op de feestelijke bijeenkom sten der noodlijdende „proletariërs", op duitsche socialistische congressen, zooals in den afgeloopen zomer in MiiXiChein, waar naar behooren aan Carnbrinus geofferd werd. Een objec tief toeschouwer moet hier het Duit sche spreekwoord toepassen „Was dem Emen recht 1st, muss dem Andern billig sein." De landbouwers komen waarlijk niet alleen om zich te verstrooien in de ..grosse Landwirtschaflswoche" naar Berlijn. Vakbelangen op maatschap pelijk en politiek gebied, vakvergade. ringen, vaktentoonsiellingen, staan in de eerste plaats op het programma. In zomer, voor- en najaar kunnen zij zeer moeilijk op hun plaats gemist worden. De winter is de eenige- tijd in het jaar, dat zij eens voor een poosje kunnen ufi tb-re ken, wanneer het werk op de landerijen rust. Sinds eenige dagen kan men overal op straat en iri verschillende „Lokale" zooals hier de restaurants genoen d worden, de stoere, gezonde buitenlui aantreffen, die op het eerste gezicht van de stedelingen- zijn te onderschei den. Niet alleen door hun kleeding, ofschoon de nationale drachten vrijwel tot het verleden belmoren, maar ook doo,r lam frissche kleur, en net rond borstige trouwhartige in hun uiterlijk, Reeds lang volgen zij de steedische kleederdracht. maai* op hunne wijze. Alias moet stevig en solide zijn, zware schoenen sterke pakken en dikke over jassen, waarbij meer gelet wordt op het praktische dan op het smaakvolle. Op het hoofd een deukhoed van zwart vilt of bruin peluche, in de hand een eiken stok met een langen hertshoor nen kruk. zoo uitgerust stappen zij door het drukke gewoel vari Leipzii- ger- en en Friedrichstrasse Meer dan anders vei toonen zich dezer dagen ook groene uniformen en groene deukhoe den der houtvesters in de drukke stra ten. Evenals op de Landwlirte oefent de hoofdstad in de maand Februari op de Forster een groote aantrekkingskracht uit wegens verschillende vakvergade- rintren. maar vooral door de groote jaarlijksehe gewe[tentoonstelling, wel ke telken? op 27 Januari, den verjaar dag des keizers, geopend wordt. Hout vester en jager zijn in Duitschlaiul twee onafscheidelijke begrippen. Een Forstor is gelijkertijd een deskundige op het jachtveld en een gepassiohneerd deskundige bovendien, hetgeen niet te verwonderen is in een land, waar zoo overvloedig wild wordt aangetroffen, niet alleen hazen, konijnen en allerlei gevogelte, maar ook vooral hot zgn. Rotwild, Dammwild en Rehwild, en waar dientengevolge het vlcesch van Wild en gevogelte ook onder hot. bereik van den burgerman komt. Voor drie mark (f 1.80) kan men overal een haas knopen, voor 1.50 mark (00 ets.) eeo wildes Kamickel", een veldkonijn. voor 80 ds. (48 ct.) een pond „Virscli- keule". De door duizende leden bezochte jaarlijksche vergadering van den Bund der Landwirte en de jaarlijksche jacht te ntoonstelling, beide in de maand Fe bruari, waren de groote factoren voor het ontstaan van de zoogen. ..Land- wii'tschafthche Woehe" in Berliju. vaa 7 tot 17 Februari. De overige landbou- wersvereenigingen en corporaties volg den het voorbeeld van den machtigen Rund der Landwirte, die tegenwoor dig 250.000 leden telt over het geheele rijk, waaronder slechts een zeer ge ring percentage van 1455 leden tot de zoogenaamde Grossgrundbesitzer be lmoren. Voor den grooten en kleinen land bouwer is de week even interessant als voor den fokker van paarden, vee en gevogelte. Ieder vindt wat voor zijn gading. Gedurende de voor- en namliddaguren worden op verschillen de plaatsen populaire voordrachten gehouden over speciale vakonderwer pen er wordt vergaderd en van ge dachten gewisseld en aan verschillen de vaktentoonstellingen een bezoek ge bracht. Evenals op congressen, waar men in afdeelingen vergadert, gaat de Deut sche Landwirtschaftsgesellschaft te werk welke zich ineer op speciaal vakgebied beweegt, terwijl de Bund der Landwirte zijn hoofdaandacht aan het politieke en oekonopiische vraag stuk stuk wijdt. In de speciale afdee lineen voor akkerbouw voor vrucht en wijnbouw voor fokkerij voor meststoffen JKainiet) voor gereed schappen, wordt over deze onderwerpen het woord gevoerd. Hoenderfokkers hooren in den Klub deutscher Geflügelzüchter, een voordracht van Dr. Blaucke over het vraagstuk, welke rassen voor den landman het meest zijn aan te beve len. de lichte of de zware, varkens fokkers, in de Vereinigung deutscher Schweiinezüchter voordrachten over longziekte bij de varkens, over de middelen tot wering van zmkten, over veevoeder, enz.; in den Ver tin der Verin szüchter wordt over wol aucties gesproken; in den Verein zur Fördei'ung der Moorkultur, over de tuHproductie, over tui'fstrooisel, over het gebruik van turf op spoor wegen en stoom-booten, over de aan staande groote tentoonstelling voor turfkultuur en turf industrie in 1904; in den Markisch&u Forstveredn over de woa'telvorniing van een- en tweejarige sparren; in den Verein deutscher TeichwLrze (eigenaar? van vischvijvers) over het transport van visch per spoor, over vischziekten, over den aanleg van vischvijvers, over de kunstmatige voedering van visschen, over de teelt van Schlei (een speciaal Duitsche zoetwatei'- visch), kortom, de vakman, die niet alleen naar Berlijn is gekomen om zich te am u se eren, kan dezer dagen zijn voordeel d'óen en veel opsteken, In den tegenwoordigen tijd, waar in de georganiseerde arbeider zich de allures geeft alsof hij alleen de we reld in pacht heeft, alsof aan zijn wil ieder zich blindelings moet onderwerpen, heeft het een eigenaar dige bekoring onder het £|ehooir te zijn van mannen uit. een georgani seerde middenstandspartij. diie niet minder krachtig pleiten voor hun recht op een behoorlijken boterham, al mogen ook hunne eischen in veel opzichten te hoog gesteld zijn. In den grooten steenen circus- Busch woonde ik de jaarlijksche ver gadering bij van den politieken Bundi der Landwirte. liet was een impo sant gezicht. Daar zaten in het hooge amphitheater in het rond tot aanden nok van het geweldige gebouw meer dan 7000 vertegenwoordigers van den Duiitschen landbouw schouder aan schouder- Berieden in de ruime arena aan lange tafels, de persmannen. In d'e vestibule, in de gangpaden, in de breed© gangen buiten rondom de arena, waarlangs avonds de afge richte paarden worden geleid, overal een gewemel van bezoekers. Vóór den aanvang der zitting hink een oorver- doovend geraas van duizenden stem men in de groote ruimte. Men voerde drukke discussies over de jongste ge beurtenissen in den Rijksdag, over de aanstaande verkiezingen, over' de punten der agenda; rondom, waar heen men zag, stevige kloeke gestal ten. in de kracht van het leven, ge zonde. baardige gezichten, In kracht en zelfbewustzijn, in veelheid van eischen. in goede organisatie en het bezit van energieke leiders, die we ten wat zij willen en geen ooron heb ben naar transigeeren. doet de con servatieve Blind der Landwirte zeker niet onder voo-r zijn tegenvoeter, de sociaal-democratische partij. Evenals do laatste neemt de Bund geen blad voo-r den mond en heeft hij aan de rbgeering den oorlog verklaard nu deze zijne eischen in de fóltarief- lcwestxe niet heeft ingewilligd. Men zal zich herinheren, dat het tots tand' komen dor tariefwetten uitsluitend het. gevolg i? geweest van een com promis der verschillende partijen met de rogeerius, uitgesproken in het voorstel-Kardorff tot aanneming en- b'loc van het tarief. De conservatie ven van don Bund der Landwirte, Wangenheim, Rösickc, Hahn, die al les of niets wilden hebben, stemden in den Rijksdag togen, andere con servatieve leden '/an Rijksdag en Bund' der Landwirte, o.a. de presi dent van het Abgeor-dnetenhaus, v. Kröcher vóór het voorstel. Interes sant was het nu in de vergadering in het Orcus-Busch te hooren consta- teeren, dat- de leden van den Bund het volmaakt eens waren met de be- stuuvsgroep WangenheimDr. Iiahn die van geen transigeeren in dein Rijksdag hadden willen weten. Het waren op enkele uitzonderin gen na uitsluitend de vertegenwoor digers van den middenstand ten plattemlande, die hier in het Circus- Busch alle plaiatsen bezet hadden, mannen uit den gezeten boerenstand, die persoonlijk geducht de handen uit den mouw moeten steken. Al deze mannen bleken hetzelfde gevoelen te zijn toegedaan als de aristocratische groot-grondbeziiters. Ook een voor beeld van merkwaardige „solidariteit" Een oorverdoovend applaus ging op toen Dr. Hahn constateerde, dat zij allen evenzoo zouden gehandeld heb ben al? bij wanneer zij in denRijks- dacr hadden moetpn stemmen. Nu de boeren-mid'den?tand even

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5