fP0WELL'S> Balsem van Anijszaad PREDIOEORTES veeleisckend gebleken als de groote -agrariëers, doen zich twee vragen voor: lo. of da boer kan zich inder- daad nauwelijks boven water hou ten en zijn klachten zijn gegrond, in welk geval hij gelijk heeft wanneer hij aan het spreekwoord denkt: Ieder is een dief in zijn eigen nering, en daarnaar tot schade van ons, buiten landers,' handelt: 2o. of zijn klachten ziin overdreven en stelt hij zich toch solidair met de groote jonkers. In het laatste geval moge hij aan een ander spreekwoord denken: Wie het laatste uil da kan wil hebben, dien valt het lid op de neus. K. INGEZONDEN MHMEDÊfê- L1NGKN. 30 ceuts por resiel. Een klein ongeval kan groote ge volgen u.i zich sleepen. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat ons het een of ander klein ongeluk overkomt, waarvan wij op 't eerste oogenblik geen nota nemen, doch dat lvleine ongeluk kan dikwijls ernstige gevolgen hebben. Wij geven hier een treffend voorbeeld van den heer G. J. de Vaal die in de Voor straat te Woerden woont en de eigenaar is van een bloeiende hoeden- en petten- zaak. Het was ons ter oore gekomen, dat ook hem voor ongeveer vier jaren een klein ongeluk was overkomen, waarop hij inde beginne geen acht gegeven had, zooals het gewoonlijk in een dergelijk geval gaat. Hij was nl. op zekeren dag eens gevallen en var. lieverlede begon hij pijnen in den rug en lendenen te ge voelen. Die pijnen werden van dag tot dag erger en bovendien had hij nóg pijn ■in do zijde. Hij verklaarde aan onzen verslaggever .dat bij den meesten; tijd voor zijn zaken op weg was en hij ge dwongen werd door bovengenoemde pij nen te huis te blijven en dientengevol ge leedi de gang van zaken er door. Op aanraden had hij baden genomen, mas seeringen ondergaan, maar alles bleef zonder eenig resultaat. Gelukkigerwijs vernam hij, gelijk zoovele andere perso nen. die een ongehoopte genezing beko men hadden', door het lezen der dagbla den dat zij ,ot de Pink Pillen van Dr. Wil liams hun toevlucht genomen hadden. Zulks moedigde hem aan, begon op ge regelde wijze ze te gebruiken en van lie verlede bekwam hij zijne krachten terug en de rnggepijn verdween. Ik had zeker beter gedaan, zoo ging hij tot onzen, ver slaggever voort, hiOig eenige tijd met het gebruik voort te gaan, want zoo nu en dan bekom ik nog wel eens een kleine aanmaning: ik wil het dus nog eenige j tijd voortzetten om de wortel der ziekte geheel ,en al uit te roeien: maar dat kan- ik u verzekeren dat de Pink Pillen een heilzamen invloed op mijn gestel heb ben uitgeoefend en ik zal ze een ieder ten zeerste aanbevelen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve del echte Pink Pillen van Dr. Williams tej bekomen, want gelijk alle goede produk-j ten worden ook de Pink Pillen reeds op eeneigrove manier nagemaakt, zelfs zoo danig dat zij uiterlijk den schijn hebben j van de echte te zijn, doch de heilzame! en genezende bestanddeelen bezitten ze| in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten .zijn j aangegeven of zoo gij maar eenige twij fel mocht hebben, laat. ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de heer Snabilié. Prijs t 1.75 de doos, 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, j Rotterdam, hoofddepothouder voor Ne-j deriand en Apotheken. Franco toeiw- ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlemen Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Sedert 1824 bestaande Yoor Hoest, Verkoudheid, Asthma, Bronchitis, Influenza. aktSAM OFty, Bij Apothekers en Drogisten. Gemengd nieuws. Het kind eu do leugen. In öe laatste aflevering der Vra gen van den Dag" komt een. zeer inte ressante beschouwing voor van Ca- mille Ménard, d'ie tot titel draagt: ,,D# psychologie van den leugen". De auteur heeft het, daarbij o. a. over liet kind en de leugen en merkt het volgende op: In den overgang van de oorspron kelijke oprechtheid tot de leugen kun nen wij een zeker aantal momenten onderscheiden; het kind komt van lie verlede tot de ontdekking van de leu gen; daarna merkt het, dat de leugen in zijn onmiddellijke omgeving in toe passing wordt gebracht: vervolgens constateert het, dat de» leugen nuttig of zelfs noodig is, en eindelijk went het zichzelf tot liegen, aan. Het eerste moment is de ontdekking van de leugen. Langs natuurlijken weg wordt het kind op den drempel der j leugen gevoerd, en wel door het spel. De overgang van het spel tot de leu gen is onbewust. Spelen is iets schep pen. creëeren. Spelen is leven in een drodmenrijk, een wereld van illusies; het vervangen van do realiteit door een fictie; het uitwisselen van de plat te, gelijk vlo ersche werkelijkheid, die veel te weinig in overeenstemming is met de begeerten en verlangens van 't kind tegen een zeer aanlokkelijke opvatting der dingen: wij hebben hier dus bijna reeds met een leugen te doen. Een klein meisje b.v., dat met haar pop speelt, zegt, dat ze een lief kindje heeft, dat het kindje flink groeit, dat het ol begint te praten, dat het verkouden is, en zoo al meer. De leugen is slechts een sterkere nu ance van dit alles. Als bewijs hier voor strekke het feit. dat wij soms, als wij naar het kind luisteren, zelf verward raken in het spel zijner fan tasie. Wanneer een kind ons b.v. snikkend komt vertellen, dat een van zijn vriendjes hem geslagen of een stuk speelgoed van hem gebroken heeft, kan het gebeuren, dat wij hem gelooven. tot d'e kleine plotseling in lachen uitbarst en bekent, dat hij dit alles maar „voor de grap" heeft ge zegd. Als wij de zaak bezien uit een zedelijk oogpunt, is er zeer zeker een wijde kloof tusscben zulk een spel en d© leugen, omdat de kwade bedoeling ten .©enenmale ontbreekt: deze analo gie ontneemt dus niets aan de bekoring en de onschuld van het kinderlijk spel. Maar van een psychologisch standpunt beschouwd, d. w. z. van het standpunt van. het mechanisme en den aard der feiten, is het nuance verschil ternauwernood' merkbaar: in het eene zoowel als in 't andere geval hebben wij te doen met een verkla ring, in strijd met de waarheid. En zoo is het natuurlijk, dat het kind door zijn spel tot de ontdekking der leugen komt: het behoeft op zekeren dag zijn spel maar een beetje langer te rekken: het behoeft zich maar vroo- lijk te maken over onze goed'geloovig- heidl, als wij do dupe worden van zijn verzinselsen de leugen is hem ge openbaard met al het voordeel, dat men daarvan trekken kan. Aldus heeft liet kind de leugen ont dekt; het weet, dat de leugen moge lijk is; dat er een middel bestaat, om cie menschen te misleiden, te bedrie gen; dat men een minder aangename werkelijkheid door een prettiger fictie vervangen kan. Er moet nog heel wat gebeuren, vóór het. kind een leugenaar wordt, maar toch is dit het begin, de eerste schrede op den weg naar de leugen. Het tweede1 moment is het leeren liegen door de macht van het voor beeld, de onthulling der leugen, niet meer alleen ais mogelijk, maar als werkelijk bestaande, in toepassing ge bracht door personen uit zijn naaste omgeving, soms zelfs door zijn eigen ouders en dit laatste vooral is een hoogst bedenkelijk iets. Laat ik hier al dadelijk doen opmerken, dat ik hier geenszins uitsluitend gezinnen op 't oog heb, waar de ouders verstokte leugenaars zijn. maar zelfs in brave, echt-chrïstelijke huishoudens, waar de oprechtheid' naar behooren geëerd wordt, komt het, helaas! nog slechts al te vaak voor, dat bet kind zijn ouders op heeterdaadi bij 't liegen be trapt. Wij liegen in 't bijzijn van on ze kinderen: er zijn honderden kleine leugentjes ,die wij niet alleen dulden, maar zelfs niet eens meer tellen. Wij laten door de meid „niet thuis geven", terwijl wij goed' en wtl in onze woon kamer zitten; wij maken den men schen in hun gezicht allerlei lieve complimentjes en spreken een afbre kende kritiek over hen uit, zoodra ze hun hielen hebben gelicht; we zeg gen, dat wij het heerlijk vinden, dat iemand gekomen is, en verklaren la ter, als die iemand weg is, dat hij ons zoo afschuwelijk verveelde, enz. Meer is er niet noodig: het voorbeeld is gegeven. Wij liegen ook wel eens het kind' zelf voor; hij maakt het ons b.v. lastig met allerlei moeilijke vra gen en om van hem af te komen, ant woorden wij hem maar zoowat, en zoowat" is dikwijls een leugen. Op zekeren dag komt hij daarachter, en het kwaad is geschied. Ook zijn er nog ernstiger' gevallen, waarin het kind' medeplichtig wordt gemaakt aan de leugen gevallen, waarin zijn moeder tot hem zegt: „Vertel dit of dat vooral niet aan papa!" En dat is het bederf van alle zedelijkheidsge voel. Het derde moment is de ontmoeting en de eerste botsing van het kind' met de maatschappij, de eerste schok van het maatschappelijk leven: het kind, dat reeds weet, dat de leugen mogelijk is. dat de leugen in zijn naaste omge ving in praktijk wordt gebracht, be merkt, dat d:e leugen in liet leven noodzakelijk is. Hij begint met, het leven in te gaan met een absolute waarheidsliefde en oprechtheid; hij zegt alles, wat hij denkt en voelt; nog sterker: hij zet al zijn indrukken in daden om; hij draagt nog geen nlt's- ker, Maar al heel spoedig ervaart hij, dat dit zóó niet kan blijven op den duur; weldira lijdt hij onder de gevol gen van zijn openhartigheid. In de eerste plaats maakt liij zijn ouders boos, want hij zegt alles, wat bij weet, alles, wat hij gezien en gehoord; heeft, allerlei dingen, die maar liever ver zwegen moesten worden; hij is een ..enfant terrible"; hij verraadt de in tiemste geheimen; hij wordt bepaald! onmogelijk en hoezeer men de op rechtheid als zoodanig ook moge eeren en liefhebben, ziet men zich toch wel genoodazakt .zulk een „enfant, terri ble" dringend te verzoeken, niet tot overdrijving te vervallen; men geeft hem natuurlijk niet den raad, te lie gen, maar men leert hem, dat men niet alles moet zeggen, wat men denkt, en dal, is al erg genoeg, want op die manier leert men het kind; dat het zicli niet mag geven, zooals het is: het is de onthulling van de ver plichte leugen. Maar vooral in den omgang met kameraadjes van zijn eigen leeftijd leert het kindi al heel gauw veinzen, want als hij zich in' alle naïveteit voordoet, zooals hij is; als hij geheel argeloos zijn vreugd'e en verdriet, zijn begeerten en verlangens uit. wordt hij voor den gek gehou- den. Dit is het eerste onvermijdelijke gevolg van zijn oprechtheid. Op een kostschool b.v. heeft een nieuwe leer ling, die misschien nog nooit een nacht van huis is geweest, een soms vreeselijke vuurproef te doorstaan: de ontdekking van de maatschappelijke i ruwheid en onfijngevoeligheid de ontdekking van de smartelijke waar- beid, dat men zich belachelijk maakt door oprecht te zijn. Het kind leert dan, jammer genoeg! dat. men wel ge- veinsd moet wezen. Niet alleen wordt hij uitgelachen, maar ook verraden; J men misbruikt het door hem ge schonken vertrouwen, en vroeger of later komt hij tot de ontmoedigende ontdekking, dat zij, aan wie hij zich heeft overgegeven, aan wie hij zijn verwachtingen, zijn plannen Heeft. blootgelegd, zich trouweloos en laag- j hartig tegen hem hebben gekeerd; I En aldus wordt de onmogelijkheid, om zonder de leugen te leven, hem ge openbaard. De „eieren-hoofdstad" wordt sedert eenigen tijd de stad Kas an genoemd, die niet ver van den oever der Woitga, iru Oost-Rusland, gelegen j een belangrijken handel naar het Zuid- Westelijk deel van Azië onderhoudt- en ook het handelscentrum voor eieren van I geheel Oost-Europa is. Ofschoon deze I handel reeds betrekkelijk oud is, heeft J hij zich toch eerst in den loop der laat- ste 12 jaren kolossaal ontwikkeld, j Sinds 1890 exporteerde Kasan naar de meeste naburige landen een totaal van omstreeks 50 millioen eieren. Thans zijn ev daar 6 buitenlandsehe handelshuizen, die al oe eieren opltoopen; welke; op de markt van Kasan gebracht worden. Zij kunnen nauwelijks aan de steeds' toe nemende best.e'llin'g'en uit Dnitschlandi Oostenrijk-Hongarije, Turkije en Enge land voldoen. In het jaar 1902 steeg de uitvoer zelfs tot IS millioen eieren, die een waarde van 2.500.000 roebels verte genwoordigden en die voor het trans port 1230 waigigojis noodig hadden. De wraak van een Turk. Te Kaifa, in Palestina, had de 27jari- ge Italiaan Ottorin© DatodIL een innige liefde opgevat voor de lOjarige dochter van den Turkschen overste Padri Bey. Toen de Italiaan, ondanks de "waarschu wing van den vader, .de briefwisseling met het meisje voortzette, vond men na eemgen tijd zijn gruwelijk verminkte lijk op het Lateinsche kerkhof. De jonge Italiaan was aan handen en voeten ge bonden en met het hoofd tus scben de knieën gedrukt den verstik- kinsgdood gestorven. Op aandringen van de Italiaansche regeering zullen de daders worden gestraft. sprak door te zeggen, dat de dron kenschap zich uitbreidde en dat hij kroegen oolc volstrekt niet zulke plaatsen van ongerechtigheid achtte. D.e burgemeester ging z^lfs verder, door te verzekeren, dat hij het zeer nuttige plaatsen vond, waar arme luiden een weinig verpoozing konden zoeken, waar warmte en licht was. Ongeveer aldus eindigde deze zonder linge burgervader zijn zonderling be toog „Dames, u hebt thuis alle mo gelijke weelde, maar er zijn andere maatschappelijke klassen, die dJat voorrecht niet genieten, en u kunt niet meespreken over wat u niet kent". Een vonnis. De arbeider Bentin, die twee vrouwen en drie kinderen doodde, is door de rechtbank te Stolp, vijfmaal ter dood. en wegens diefstal tot vijf jaren tucht-1 huisstraf veroordeeld. In welke volgorde de ongelukkige deze straffen zal moeten ondergaan wordt: niet vermeld. Japan. In een onderhoud dat wij deze week liet voorrecht hadden te voeren me't den Japanschen hoogleeraar prof. Dr. Tsu- ruda, die van de Japansche regeering in opdracht kreeg verschillende weten schappelijke proefnemingen op zijn gebied in het Piiy&iscli Laboratorium te Leiden in ©ogenschouw te nemen, bleek ons met welke ruime opvatting Japan" het stelsel huldigt van tijde lijke uitzending van jongelieden in den vreemde. Prof. Tsuruda maakt zelf. als hoog- 1 eer aar te Tokio, deel uit van 100 we tenschappelijk gevormde Japanners, die na aan de universiteit te Tokio af gestudeerd hebben (waarvan twintig sedert, tot Japansch hoogleeraar be noemd), voor verschillende vakken, verschillende vreemde universiteiten bezoeken. De Regeering betaalt voor reis on verblijfkosten 2.161» gld. per jaar (wel wat laag naar Èur. begrippen Red.) en bovendien eenmaal in de 0 jaar een tegemoetkoming in de reis ad. 300 gel. Daartegenover wordt niets anders ver langd dan dat de c audi daten twee maal per jaar een beknopt bericht in zenden. In de wijze van -opvatting hunner studiën en onderzoek blijven zii geheel vrij. Verder deelde de heer Prof. Tsuruda mede; dat op handelsgebied (in Japan zijn handel en landbouw in een Mi nisterie vereenigd) een zelfde aantal jongelieden wordt uitgezonden. Dat wij van deze mededeelingen met groote instemming kennis namen be hoeft geen betoog, de strijd op de we reldmarkt is o.i. voor de kleine landen zoo moeilijk, dat zij op den duur al leen door de meest vertakte connectiën opgewassen kunnen zijn tegen de over macht van in het groot beschermde emeurrenten. De ondervinding ter plaatse opgedaan, de taalkennis, snel le opmerkingsgave, het aanpassings vermogen. dit alles echter is zooveel waard, dat het. altijd verre de baas zal blijven van administratieve maatrege len., hoe beschermend ook getint. Wij hopen derhalve, dat. het voor beeld van Japan nog meer een spoor slag moge zijn voor de Nederl. Regee ring om op het veld van den consulai- ren arbeid, dat. in den verouderden vorm noodzakelijk door het geringere prestige van kleine landen steeds min der reisuliaten oplevert, de comtmer- cieele kracht dier vertegenwoordiging, thans vooral, ie zoeken in de gelegen heid o mi bekwame jongelieden op elk gebied van die consulaten in alle ge westen. waar ook, tijdelijk, hoogstens 3 jaren en matig bezoldigd) te laten uitvliegen. (Ned. Exportbl.) cliistische anaslagen ontdekt en ter verklaring tevens van geschiedenis sen als der Mano nqgra's e.a. diene het volgende voor waar medegedeel de1 verhaal. Indertijd werden i& Barcelona zes d'ynamietbommen in beslag genomen en geheime politieagenten kregen de opdracht ze in zee te werpen. De .slimme heerschappen begrepen ech ter dat ze op andere wijze meer voor deel konden trekken van de keischei machines. Ze borgen d'e bommen op in d'e kelders van het gouvernements huis. Bij alle buitengewone gelegen heden, als er eens een staking is of de regeering veel last heeft van d'e socialisten, worden die bommen voor den dag gehaald en met grooten op hef verklaard, dat ze hier of daar zijn gevonden en de politie een ern stig onderzoek instelt. Nooit ontplof fen die bommen; altijd ontdekt d'e po litic ze juist op tijd en geven ze haar gelegenheid een razzia te houden on der de werklieden en socialisten. Bo vendien voeden ze de vrees van de burgerij voor de „opruiers". Het ongeluk heeft echter gewild, dat een der kostbare bommen verlo ren is gegaan. De politie wilde zich ontlasten van zekeren Franciscas Do mingo. Niets gemakkelijker dan dit. Do politie zond hem eenvoudig een 'der bommen, netjes ingepakt en af te halen van het station. Kwam hij daair dan werd hij gearresteerd, en do po litie zou alweer een goede vangst hebben gedaan. Maar Domingo is uit lief land weg: hij kwam het kistje niet' afhalen en de bom is op die wijze uit de handen der politie ver dwenen. Ze moeten het te Barcelona nu met vijf bommen doen. Politiebescherming. Om het opdringen van he.t publiek in den Thlergarten te Berlijn tegen te gaan, wanneer de Keizer uitrijdt, worden de rijen van politieagenten verdubbeld. Men zegt dat dit vooral geschiedt om de gras perken, aie anders door het publiek plat getrapt worden, te beschermen. Ook On der de Linden beslaat, thans in den. om trek der voornaamste kruispunten, bijna om de drie passen een agent in uniform; op het eindje van het paleis tot aaii de Brandemburgsche poort, ongeveer 70 uni formen; bovendien nog eeru aantal leden van de geheime politie in politiek bij het uitrijden van den Keizer. Een crediteur van den Spaanschen Staat. Een republikeinsch journalist Lhulij y Taulena, had wegens diensten ge- j durende den Cubaanschen oorlog een; som van 150.000 dlouxo's te vorderen, van den Spaanschen, staat, die hem echter niet betaalde. De journalist! I nam toen zijn toevlucht tot een arti-j I kei in het, tijdschrift La Republica, 'waarin hij een uiteenzetting, gaf der, I feiten, nadat hij gedurende, twee jaar j vergeef.sóh op zijn geld had .gewacht. Als antwoord liet de) regeering hem' j arresteeron. En de bedoeline zou zijn hem' voor krankzinnig te laten ver-! j klaren, teneinde hem voorgoed kwijt i I te raken. Er zouden reeds sjeneeshee-j ren gekozen zijn, die dat karweitje I wel opzich wilden nemen. Aan de zijde van den journalist staan natuurlijk vele van zijn geest verwanten. 1 De aicobolqixaestie ia Frankrijk In Frankrijk zijn de gemoederen zeer in beweging gebracht door de pu blicatie van den directeur van het Instituut Pasteur, dr. Duclaux, over de waarde van den alcohol als voe- j dingsmiddel. De handelaren in gedis- I tilieerd maken er gebruik van tot re- clame voor hun artikelen, die zij aan- bevelen als een voor de gezondheid onontbeerlijk voedsel". De geheel-ont- houdersvereenigingen daarentegen zijn zeer krachtig in verzet gekomen en een andere vereeniging. tegen de ver spreiding van tuberculose, besloot plakkaten aan te plakken om tegen de gevaren van het alcoholisme te waarschuwen. De prefect van de Seine wordt nu echter door het syn dicaat van wijn- en drankhandelaars bedreigd met een proces, als hij daar toe toestemming geeft. De directeur van het Inst. Pasteur wordt nu schert senderwijze Duclaux Vougeot ge noemd, naar den beroemden Bour gogne-wijn. Burgemeester en kroeg. De burgemeester: van Liverpool heeft de dames van lret stedelijk ma tigheidsgenootschap tegen zich in het harnas gejaagd. Trouwens, ,ea- is re den toe. Op een plechtige propagan- da-bijnenkomst had' de burgemeester te antivoorden op een uitvoerig rap port, waarin gewezen werd op den vei'derfelijken invloed van het kroeg leven. En in plaats van den vorigen spreker te volgen in zijn afkeurende kritiek en ook zijn afkeer van het be zoeken van kroegen onder woorden lo brengen stak de burgemeester een zeer zonderlinge redevoering af om te betoogen dat men onwaarheid Een opsluitiïigszaak. Op last van het parket van St. Etien- ne, Frankrijk, 'is de kantonrechter- Per- rin, vergezeld van dokter Reynaud, naar Suint-Genis Terrenoire gegaan, omdaar een onderzoek te gaan instel len naar een opsluitingszaak. In genoemd dorp leeft sedert twin tig jaren, vrijwillig of onvrijwillig, van cle wereld afgezonderd, een juf frouw Chavane, die 54 jaar oud is. Zij 'is in die twintig jaren, nooit de deur uitgeweest. Bij het begin van haar afzondering had juffrouw Chavane eau oude dienstbode bij zich Toen deze stierf, kwamen er dr'ie bóerenmeiden in dienst, die elkaar alle 24 uur aflos sen Sedert vijf jaar heeft de juffrouw behalve deze drie vrouwen, nooit meer een iTiensch gezien. Zij leeft in een kamer, waar het zoo smealig is, dat het vuil van allerlei aard tot den rand van het, ledikant ligt opgestapeld. Het is geen armoede, die hier in 't spel is. want het vermogen dei-'oud:e wordt op ten minste honderdduizend francs geschat, terwijl trouwens die aanwe zigheid van drie dienstboden op zien- zelf al er op wijst, dat hier iets andeals dan gebrek de oorzaak van den zon derlingen. afkeerwekkend en toestand Flanel ette. Er is vroeger al eens gewezen op het gevaar welke de stof voor ondergoed, die onder den naam van flanelette ver kocht wordt oplevert wegens de ge makkelijkheid, waarmee ze in brand vliegt. Thans werden uit. Engeland weer twee; gevallen vermeld van doo. der.de verbranding. „The Lancet" geeft daarom den raad ann de verkoopeps de verplichting op te leggen de stof roet het woord „band- baar" of een andere waarschuwing te merken. Waar is de oudste wijn te koop? Amerikaansche bladen antwoorden Iu AmerikaTe New-York zijn onlangs liefst 5000 dollars voor eén vat sherry uit het jaar 1767 betaald De wijnoogst werd destijds bijna ge heel voor Napoleon I gereserveerd slechts een klein gedeelte ervan kreeg de koning van Spanje. Napoleon vond. den wijn overheer lijk. maar natuurlijk had hij het te druk met zijn krijgstoeruSlLnge.il om zilch veel; met zijn wijnvoorraad bezig te houden. Het bewuste vat werd in de kelders der Tuileriën weggeborgen, kwam eerst weer voor den dag na den slag bij Waterloo en werd' ten slotte voor rekening van een rijken Ameri- kaanschen liefhebber gekocht en naar de Vereenigde Staten overgebracht. Spaauscbe bommen. Als een ilustratie van de wijze waaropl cld Spaansche politie anair- Kruger. Een ooggetuige meldt uit Men tone, dat Kruiger tamelijk goed uitziet. Terwijl hij in d'eni tuin van. zijn; villa wandelde, zich met zijn omgeving onderhield, was zijn stem op vijftig pais afstands te hoo- ren. Bij het teruggaan naar hui-s groette hij de verzamelde menigte. Ter doodyeroo'deeling in Turkije De apotheker sleeding Hatschekian, dei den aanslag tegen den Armeni- sciien patriarch Ormanian gepleegd; heeft, is te Constantinopel tejr dood veroordeeld. Hetzelfde vonnis werd geveld over zijn medeplichtige, die op de vlucht is. Andere medeschuldigen kjreg/en gevangenisstraf, waaronder twee levenslang. Eeu Parijsch drama- Een „echt Parijsch" drama heeft zich dezer dagen in de nabijheid van het mi nisterie van buitenlandsche zaken afge speeld. Dr. Boucher, die juist met gra vin de Contades-Mery uit het hoteJ d'Or- say kwam, ontmoette plotseling den. echtgenoot van genoemde dame. De graaf loste a hout portant een revolver schot op dr. Boucher, waardoor deze licht verwond werd. Hij verklaarde, dat hij uit jaloezie zoo gehandeld bad. De igravin is onmiddellijk na het drama ver dwenen en men weet niet wat er verder van haar geworden is. Yerdwenen soldateu. Men meldt uiit. Londen.: Het schijnt, dat een groot aantal manschappen van het le bataillon „Scotch Guards", te Wind sor volgens de eenen 19 man, volgens de anderen 50 man, sedert de maand Januari verdwenen zijn. Zij klagen over te veel werk en te wei nig eten. Studente tipleixier Het „Jenaer Volksblatt" geeft een beschrijving van een Istudentenjool, die in Jena plaats heeft gehad. Er werd, niettegenstaande dit zonder voorafgaande bewilliging (verboden is, een optocht gehouden met muziek. In een café wetrden 400 bierglazen „gebruikt.". Honderd! werden name lijk in het lokaal zelf stuk gesmeten en de 300 anderen dienden om het standbeeld van Hanfried, dan stichter van de Hooge School, te bombard'ee- j-en. Het beeld bevat, duidelijke spo- rep. van beschadiging. Denzelfden avond vochten de dapperen nog on derling in een café met damesbedie ning. De politie stond eenvoudig machteloos. Oyerstrooming iu Schotland. De Clyde is buiten liaar oevers ge treden en heeft groote overst.roomin- gen veroorzaakt in de omstreken van Glasgow. In de "voorstad Dalmamoch zijn de spoorwegen en andere open- hare werken ovesrtroomd. De schade wordt op vele duizenden ponden ster ling becijferd. Veje huizen zijn inge stort en staan onder water. Eeu teuHisstrijjd. Iu de ,stad' Truro in Zuid-Australië, waar Vrouw Sport nog steeds hoog in aanzien is, bestaan twee teinnis-clubs een voor heeren en een voor dames. Deze laatste overwon haar zusters zoncler uitzondering en dit succes gaf de dames moed ook de heeren eens uit te d/agen. Hoogmoieidi komt voor den val! De uitslag van den glorieu- zen wedstrijd was dat de damsq een nederlaag leden. Natuurlijk hadden ze een uitvluchtje: de belemmerende klee.ding was de oorzaak van alles. Ze daagden de heeren opnieuw uit, op voorwaarde dat deze iu vjrouwen- klëerejn zouden spelen. Duizenden toeschouwers etr.oomden 'samen om van het merkwaardige schouwspel getuige te zijn. En weer verloren de dames het. Een derde wedstrijd) zal volgen. Omtrent het costuum is nog niets bekend. Burgerlijke Stand. HEEMSTEDE. Bevallen; M. Bo# Rusman z. M. A. Toledo Spook d. E. Goosen de Reus d. Overleden: H. J. Weijers 5 jaar W. Slobbe 35 jaar. SPAARENDAM. Bevallen: S. Vermeeren Breuring d. E. Klomp van Reijendam d. Overleden C, Meijer wed. G. Har- tog 82 j. HAARLEMMERLIEDE en SPAARN- WOUDE. Ondertrouwd: A. van Koperen en A. C. Houtwipper. Getrouwd: Th. Ui termark en L. vani Merjiëruhoer. Bevalilen; A. van Nieuwenhuijzende Jong z. Overleden: E. A. v. d. Maat d., 5 m. SCHOTEN. Bevallen: M. C. Bosniavan Beursen z.; A. Snijder—Krijt z.; J. van Roode— Stelielenburg, id.; C. E. de Bruin—Hogen- diorp z. Overledene G. van Eerden d. 4 d„ VELSEN. Getrouwd: T. Boers en G. de Rooij. G. van Zelf en C. M. Ausz, P. Brouwer en T. cle Vries. P. Verwoerd en M. Vooijs. L. P. Scheffer en H. H. Puovano. Bevadlen: R. Visser— Mieclema z. A. Gravemalier—Wijker z. A. W. Bierste ker—de Viruk C. van der Laan—Ivlaas- sen T. Klaver—Kaandorp d. C P. H. Eriks—van ,der Wel z. Overleden: A. Heijstek, 72 j„ H. H. Cre- tier 36 j„ M. Langbroek, 36 j.; J. Molen kamp, 7 w. F. de Weers, 7 j.; D. Koning, 7 m„ J. Kok, 80 j„ C. J. Jasper,se 4 w. W. P. M. Boon, 5 m. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: j. Faas en M. v. d. Vis. M. Kruger en G. Spaargaren. J. C. v. d- Aar en A. v. Kiel. 1 Getrouwd: W. Verheulen en M. C. Boelé. Bevallen: L. A. Smeerdijk—Wijsman, d.: B. Roubos—Loosbroek z. C. Nuyt— Eveleens z. A. Hoogschagen—Alewijn d. C. RietveldSehoonderwoerd d. A. Roos- Tazelaar z. J. v. Krimpen—Roos z. L, v. Dongen—Timmers d. E. Mulder—Eilan der d. T. v. d; MorenDekker z. Overleden: A. v. Gijlswijk 63 j„ C. Kort hals, 10 m„ M. v. d. Heuvel 65 j„ .J. El- schot 55 j„ A. Heij, 35 j„ G. Visser 53 j. op ZONDAG 15 Februari 1903» te IIAAKJLFM. Groote Kerk. Voorat. 10 ure. Van Paassen. 's Avonds 6 ure; Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, de heer Hilhrander. Eglise Wallonne, Voorm. 10), ure, Mr. Pouget. pasteur fi Amsterdam. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5^ ure, Dezelfde. Woensdagavond 8 ure, Muller (Klein Heiligland). Voorm. 10- ure, Ds. Tibben; 's Avonds 5J ure, Dezelfde. "(Zuiders'traat). Voorm. 10 ure en 's avonds 51 ure^ G 0 dsdienstoef ening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Kutsch Lojenga. pred. te Santpoort. Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nassaulaan) Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm, 10 ure, Plantenga. 's Avonds 6 ure, Elhorst. .Remonstrantsch-Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Ph. H. I-Iugenholtz Jr„ Voorganger der vrije igem. ie Amsterdam Repetitie van het Zangkoor prec-ies half twaalf in de kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, I-lekker. Hersteld Ev. Luth. pred. te Amsterdam. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk. Heemstede. Voorm. 10 ure, Jonker, is Avonds 7 ure, de heer J. L. Zegers, Directeur van Meer en Bosch. Zendingsrede. Houtrijk en Polanen. Voorm. '10 ure, Claassen, pred. te Uitgeest. SanitpooTt. Voorm. 10 ure, Poolman. pred. te Haarlem. Spaarnda/m. Voorm. 10 ure, BaJjon. Zanövoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. Nain. 3 ure. Dezelfde. Doopsbediening. IJmuiden. Voorm. 10 uur, J. de Vries. 's Avonds 5 uur, J. de Vries, Apostolische Zendinggemeente. Voorm, 10 uur en 's avonds 5 uur.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6