NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 2Ue •Itiaigwiiy Dinsdag 17 Februari 1903 No. 6023 HAABLEHTS DAGBLAD Atoonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de 'dorpen in den omtrek- waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02llt Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Vs de omstreken en franco per post. 0.45 ■A.d.-tT'esrteia.-tiëxx s Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1 -5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Bul&enspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Hoatstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten vóór het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Monirnartre. Maar»em's Baghi&fï fw>17Febr. 0. Ecu moordenaar. J)e interpella tie over de zaak Humbert. Nieuwe wetsontwerpen, Re spoorwegsta king, Bakkersgezellen beweging te Haarlem. Öffïcieele berichten De BURGEMEESTER van Haarlem breriigt bij deze .ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente, dat de op den 12en Februari 31. executoir verklaarde kohieren nos. 1 en 2 afd. 1 op de perso- neele belasting, dienst 1903 op he den aan den ontvanger der directe be lastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 14 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. Buitentaiidsch Nieuw Engeland. Een moordenaar. De bedrijver van de moorden te Ley- ton is ter dood veroordeeld. De mo'or- denaar, als Edwards bekend zijn ei genlijke naam schijnt Owen te wezen had een winkel overgenomen en den voormaligen bezitter, met diens vrouw en kind om hals gebracht en de lijken begraven. De verdediging was, dat de man ontoerekenbaar was. Zijn vader was een volslagen dronkaard geweest en in den drank ondergegaan. Een oom was krankzinnig gestorven, een oudtante en drie nichten waren of volslagen of na genoeg krankzinnig. De moordenaar zelf toonde afwijkingen. Hij heeft voor ver schillende misdrijven al 15 jaar in de gevangenis gezeten; o.a. 7 jaar voor he ling. De verdediger wees ook op het ab normale in dezen moord zelf. Onder heel hei geding bleef de beschuldigde ijzing wekkend kalm, behalve als hij van tijd tot tijd in woede uitbarstte. Den ochtend van zijn veroordeeling, had hij zich in zijn oei getarrikadeerd, en vijftien man kwamen er aan te pas om hem er uit te halen. De rechter beduidde echter de jury, dat zij met al die overwegingen niets te maken 'had; het zou wat moois met de maatschappij worden, als men in zulke gevallen maar ontoerekenbaarheid pleitte. De jury sprak het schuldig uit. Het slot van de terechtstelling was merkwaardig. Toen na de uitspraak van de gezworenen den beschuldigde vraagd werd of hij nog wat te zeggen had, zeide hij:- „Nee, ga voort; maak er gauw een einde aan. Toe dan!" De rechter zet daarop zijn zwarten kap op (ten teeken, dat een doodvonnis zal uitgesproken worden). Edwards: „Dat heeft iets van een komedievertooning". Daarop begon de rechter een toespraak tot Edwards, hem zijn verleden en het afschuwelijke van den moord voorhou dende. Toen viel Edwards hem in de rede (gelijk de beschuldigde in het bekende geding van Laboulaye's Paris en Amé- rique): „Ik zou gaarne zien, my Lord, dat u het vonnis over mij zoo snel mo gelijk uitsprak". De rechter vervolgde zijn toespraak, die eindigde met het doodvonnis en de woorden: „En moge de Heer uw ziel genadig zijn." Amen, riep de geestelijke. En Edwards lachte hardop. België. Nieuwe ive'sant-werpen. Het regeermg-sgezinde Handelsblad van Antwerpen zegt 0.111. in een hoofd artikel over de nieuwe wetsontwerpen De minister meent, dat stijging van den verkoopprijs van alcohol het doel matigste middel is om 't. alcoholisme te keer te gaan. De wet van 17 Juni 1896, waarbij de accijns op den in 't land vervaardigden alcohol gebracht werd van 64 tot 10U Ir. den hectoliter brandewijn van 50 gr. en waarbij in verhouding verhoogd werden de rechten van invoer op de gedistilleerde alcoholische vloeistoffen, alsmede op de met brandewijn ver duurzaamde eetwaren, bracht reeds een gunstigen invloed op het bedrijf; het is verminderd met mieer dan één liter per hoofd. De regeering stelt nu voor het ac- cijnsrecht te verhoogen van 100 tot 150 fr, per heet., brandewijn van 50 gr. Op 150 frank gebracht, is heir recht bijna juist gelijk aan dat welk de Ne derlanden onlangis hebben bepaald (147 frank), het overtreft met 30 tot 40 t.h., datgene hetwelk bestaat in Frankrijk (110 fr). en in Oostenrijk (105 firank). Van al de naburige lan den van het onze, zal enkel Engeland een hooger fabrikatierecht heffen dan in België. Artikel 3 verwezenlijkt het sinds lang door de regeering opgevat voor nemen om de koffie, deze uitnemend gezonden en populairen drank, gansch van belasting vrij te- stellen. Dit ar tikel behoudt slechts een gering recht op de gebrande koffie welke, bij den invoer, meerendeels een vervalschte koopwaar verbergt. België zal alzoo de eer hebben, het eenige land te zijn in Europa, waai de drie voortbrengsels, welke dienen tot herending der meest aanbevelens waardige dranken thee, chocolade en koffie, van alle belasting vrij zijn. Nochtans maken de liberalen en so cialisten de verwoede oppositie, die men kent. onder de bewering dat de staat alweer de werkende klasse be last 't Is wat schoons, jenever en werken de klasse in éen adem te noemen en hetzelfde te he eten. 1 F rank rij k. De interpellatie over de zaak Humbert De.Kamerzitting van gisteren werd tegen half drie des middags onder voorzitterschap van den heer Lockroy geopend. De ministers Combes en Val- ié waren aanwezig. De heer Binder vroeg om de regeering te mogen in- ternelleeren, over de rol, die minis ters en politieke personen in de zaak- Humbert hebben gespeeld. Hij zeide: ,,Wij weten nu vrij goed te oordeelen over de moraliteit van de rageering, die door den kameleon Combes wordt gepresideerd". (Levendige protesten ter linkerzijde). De heer Lockroy verzocht den spre ker om zijn woorden in te- trekken. De lieer Binder: „Ik doe dit zeer; gaarne en ik zeg nu: Wij weten al j sedert lang wat wij moeten denken' van de moraliteit d©r regeering, die door den uitnemend en heer Combes wordt gedirigeerd. (Rumoer van ver schillende zijden). Spreker sprak vervolgens over de viqi'schijning voor de correctioneele politie van de „fine fleur" der parle mentaire en ministerieel e wereld. (Hevige protesten bij de linkerzijde. Toejuichingen bij de rechterzijde). De heer Lockroy: „Ik roep u tot de orde!" De heer Combes stond toen op, om te spreken; dan verliet hij de zaal, gevolgd door minister Vallé. Een ze ker aantal leden der uiterste linker zijde ging eveneens uit de vergader zaal, maar kwam zeer spoedig tqrug. Verscheiden afgevaardigden vielen den interpellant aan en vervreten hem „tar tuffelle". De heer Lockroy: Het woord is aan den heer Binder over de toepassing der-censuur. De heer Binder: Wij zijn volstrekt niet verbaasd over de semsatiewek- kende onthullingen, welke wij hebben' vernomen door de verschijning voor de rechters der correctioneele recht bank van lieden, die tot de politieke en regeerinigskringen hebben toebe hoord. (Beweging. Agitatie^. De Voorzitter: Ik consulteer de Ka mer over de eensuur. De geheele linkerzijde en het groot ste deel van het centrumstonden op en verklaarden zich vóór de censuur. De ministers kwamen nu terug en namen weer plaats. De heer Binder zeide, dat men er zich niet over ver wonderen moet, te zien hoe de meer derheid, die tot- hare leiders mannen heeft gekozen, van zulk een verdacht gehalte en die zoo zeer gecompromit teerd zijn... (Protesten ter linker zijde). De Voorzitter: Daar de heer Binder aldus voortgaat, ben ik verplicht hem J te verzoeken de tribune te verlaten, j (Kreten van: Ja! Ja! links. Toejuichin-" gen). De hieer Binder sprak nog voort; maar men kon hem absoluut niet mee-r verstaan door het hevig lawaai. Dit werd zelfs zóó erg, dat de: heer| Lockroy opstond, zijn hoed opzette en de zaal verliet. De zitting werd verdaagd, om te kwart over drie te worden heropend. De heer Binder wilde weer van de tribune spreiken, maar dit werd hem belet. Toen sprak de minister Vallé, die zeide, dat het nu reeds voor de derde niaal is, dat men hem over de zaak Humbert wilde interpelleefren. „Ik zou gaarne weten, of in dit land be driegers en gauwdieven het recht lre/bbien om eerlijke mensehen te be schuldigen. Men heeft mij eerst ver weten. de Humberts niet te hebben laten 'arresteeren. Nu verwijt men mij, dat ik dit wel heb gedaan. (Toe juichingen). De minister-president. Combes stel dé ten slotte voor om deza interpella tie achter te stellen bij d'e andere nog te behandelen. Dit werd goedgekeurd waarna de discussie over het finan- cijeele wetsontwerp weer werd opge vat.. Men ziet. het resultaat van deze rnmn.qri.ge Kamerzitting is vrijwel nihil! De „Gaulois" en de ..Echo de Pa ris" verwonderen er zich over, dat de minister van Justitie Vallé, niet reeds vrijwillig zijn ontslag genomen heeft na de onthullingen in de gerechts zaal, maar die bladen duiden met geen enkel woord aan, wat dat voor ..onthullingen" zijn. Voor den onpartijdigen. koelen be schouwer is dit schouwspel der merk waardige uitvinding eener sage. als det gehete»!e, HurnHert-aangelegenheid is en de systematische op vin ding van de openbare meening zeer interessant om gade te slaan. Dn Dr pi fu^mak. Jules Comely heeft in het „Journal de Genève" een artikel geschreven over de aanstaande onthullingen van Jaurès over de Dreyfus-zaak. Hierin vertelt hij dat de voorzitter van den krijgsraad van Renines, overste Jouaust, nadat het schul dig was uitgesproken door de meerder heid der rechters, dezen vroeg hoe zij tot zulk een besluit konden komen, daar er toch geen enkel bewijs van schuld geleverd was. Een der rechters, een kapitein, ant woordde: „Wij hebben documenten ge zien; welke gij niet ke.nt". Overste Jouaust merkte toen op dal er dan onre gelmatigheden in het pr.ooes moesten zijn voorgekomen. De rechters wilden daarna overstemmen, wat de voorzitter weigerde. Een dezer documenten is het borde reau van den Duitschen Keizer, met het vervalschte. randschrift. Buïtschland. Du tschland en Venezuela. De „Nordd. Alg. Ztg." meldt het vol gende over den inhoud van het D ui tsch-V enez olaansch pro to col. Venezuela verbindt zich de Duitsche preferente vordering ten bedrage van 1.71S.000 bolivaras, dadelijk in zijn geheel te voldoen, deels in gereed geld. deels in voldoende gewaarborgde wis sels. Het protocol erkent in beginse len alle overige Duitsclie eischen. Deze; eischen zullen in bijzonderheden vast gesteld worden door een gemengde commissie, bestaande uit éen Duitsch en éen Venezolaansch lid, en wanneer deze beiden het niet eens kunnen wor den, zal President Roosevelt een voor- zuier benoemen. Als waarborg dienen dertig procent van de douane ontvangsten van La Guayra en Puerto-Cabelio, waarvan 't bedrag jaarlijks op 5£ xnillioen boli- vares geschat wordt. Over de vraag in hoeverre deze waar borg ten goede zal komen aan de drie blokkeerende mogendheden of ook aan andere mogendheden, zal hét Haagsche arbitragehof beslissen, wanneer niet op andere wijze een regeling te verkrij gen is. Venezuela verplicht zich zijn 5-pcts. leening, welke grootendéels ;in Duitsche handen is, te gelijk in et zijn andere buitenlandsche schulden opnieuw te regelen, waarbij ook gelet zal worden op de belangen van de Duitsche groote V en ezuela-spooiii j n. Het Wolff-bureau publiceert den woordelijken inhoud van het Venezue lan-protocol, dat uit aclrit pax-agrafen bestaat. Venezuela erkent in principe de rechtvaardigheid der Duitsche eischen. en verbindt zich tot een voorafgaande betaling van 1,718.815 bolivares, zijnde het bedrag der Duitsche vorderingen, voortgesproten uit de burgeroorlogen van 1898 tot 1900. Van deze som zal 137.500 bolivares in gereed geld worden betaald, de rest in vijf op den 15en van Maart. April. Mei, Juni, Juli en Augustus ve.rvallende wissels. De be taling dezer wissels wordt gewaar, borgd door de douaneontvangsten m La Gua3rra en Puerto-Cabello. Tot regeling der overige Duitsche eischen is een commissie benoemd, bestaande uit éen Duitscher en éen Ve nezolaan. welke het bedrag der vorde ringen zal vaststellen. Kunnen deze beliden het niet met elkander eens wor den, dan zal de president der Vereen. Staten een voorzitter benoemen. Tot waarborg van deze en gelijksoortige vorderingen van andere mogendheden zal Venezuela vanaf den len Maant, 3C pet der douane-inkomsten van Puerto- Cabello en La Guayra deponeeren bij den vertegenwoordiger van de Engel- sche Bank te Caracas. De geschilpunten over het recht der drie blokkeerende mogendheden op een afzonderlijke inwilliging van hunne eischen zullen voor het Haagsche Ar bitragehof behandeld worden. De in beslag genomen schepen zul len teruggegeven worden. Italië. De Paus. Zooals men weet liepen geruchten van een minder gunstige gezond heidstoestand van den Paus. Deze worden achter tegengesproken. De Romieinjsche correspondent van het „Bex-liner Tageblatt" heeft ovei' die geruchten gesproken met den genees heer van den Paus, professor Maz- zoni. Deze verklaarde het volgende: „Alles wat-in dien laatsten tijd over een slechten gezondheidstoestand; ge meld wordt, is beslist onwaar. Het is een wonder, maar met het klim men der jaren wordt Z. H. gezonder en kalmer. Zoo dikwijls een nieuw jaar voor hem aanbreekt, zegt hij: „Dat is het laatste", en telkens"wordt het tegendeel bewaarheid. Let eens op, de» Paus wordt niet alleen honderd jaar, maar dan eerst begint hij paste leven. Hij heeft het gestel van een jongen man, alle organen zijn ge zond, geen spoor van een hartkwaal of iets dergelijks! Daarbij leidt 7. II. lxet meest re gelmatige leven ter wereld en ge bruikt haast in het geheel geen al cohol". „Is lxet dan zoo vreemd, dat hij nog leest zonder bril, nog wandelt zonder •stok, zich alleen aan- en uitkleedt en nog 14 a 15 uren pea' dag werkt?" „Ik kan het mij werkelijk niet voor stellen, waaraan Paus Leo XIII een maal sterven zal. Indien ik den Heili gen Vader iets moest toewenschen, zou ik niet weten wat...." gen de I-Iaarlemsche Brood- en Meel fabriek, de fabriek bij uitnemendheid in lage loonen. Half Juni is reeds een verzoekschrift aan de fabriek gericht om een nieuwe loonregeling en korter werktijden, en hebben de depothouders reeds huii wensclx te kennen gegeven om 1/4 pet., meer verdienste op den broodverkoop. E11 deze verzoeken zijn niet onbillijk, wanneer men nagaat, dat ieder jaar vau 17 tot 20 pet. dividend wordt uitge keerd. Thans is het loon f 10 voor 78 werk uren zonder schafttijd, schandelijk Jaag dus. En alle pogingen om daar- in vei'betering te brengen, hebben ge faald. Thans nu wij de bemiddeling van den Burgemeester hebben inge roepen, schijnt de stijf-conservatieve directie eenigszins inschikkelijker te worden en heeft zij een loonsverhoo- ging toegezegd, in de volgende week. Hierna schetste spr. een onderhoud, dat hij voor eenigen tijd met de Directie gehacl heeft, waar hij en zijn collega van den heer Sluyterman van Loo ten i antwoord kregen, dat zij zich niet met zaken van derden hadden te bemoeien. Voorts zeide hij, dat het 36 jaar lang goed gegaan was aan de fahx'iek en dat hij, wien het niet aanstond, kon heengaan. Stadsnieuws. Haarlem, 16 Febr. 1903. Harmonie. Zondag gaf de muziek- vereeniiging „Harmonie", directeur de heer H. W. Hofmeester, een maikieé voor hare lieden en. genoodigden in de con certzaal der Sociëteit Vereeniging met medewerking van den heer A. M. Vrugt. De goed gevulde concertzaal leverde het bewijs, dat deze matineé's zeer in den smaak vallen. Ook bleek dat voort durend uit 't applaus, na ieder nummer van 't programma, gebracht aan directeur en leden; eene huldebetuiging die 0, 1. alleszins verdiend was, daar de verschil lende nummers zeer goed werden uit gevoerd. De geheele uitvoering getuigde ervan, dat Harmonie door krachtige en ernstige studie steeds tracht een hooger stand punt in de muziekwereld te bereiken. De heer Vrugt wist als karakterkomiek zijn ouden roem te handhaven, en werd na iedere voordracht luide toegejuicht. Wegens de uitvoering van Toonkunst wordt dé lezing van Chris- tiaan Botha niet op Vrijdag gehouden, maar op nader te bepalen datum. Toen de beer Sluyterman bad uitge sproken, gaf hij te kennen dat wij wel j heen konden gaan, en wlilde wegloo- I pen. Spr. had daarop tot dein heer S. gezegd dat het zijn doel was om cte j zaak in der minne te schikken, waarop de heer Sluyterman antwoordde Je maakt er toch een publieke zaak van, I en liep weg. Ook de heer Sneltjes be- I aaiqde ten volle wat de heer Sluyter- 1 man zeide. waarna wij vertrokken zijn, en de zaak nauwkeurig hebben gepu- j bliceerd. liet gevolg hiervan was, dat- niet alleen de arbeiders maar ook de I bourgeoisie-ons heeft gesteund, want verscheidene dames hebben de depot houders der fabriek opgezegd. Ook de verbraikersbond, die zich ten doel stelt goed betalende fabrikanten en patroons te publiceeren, hèeft ons gesteund en verplicht een loonstan- danrd op te stellen. Dit is toen ge schied in een huishoudelijke vergade ring en zij komt hierop neer f 17 voor een ovenist, f 16 voor een deegmaker, f 15 voor een volwassen werkman, f 10 voor een halfwas, met bepaling dat op de 3 per-sonen 1, op de 6 personen 2. en op nog meer personeel slechts 3 half wassen mogen zijn. Het loon voor noodhulpen ils op 23 cents per uur be paald. Wat de arbeidstijden aangaat, déze zijn gesteld 5 dagen van 11 uur, en Zaterdag 15 uur, terwijl dagelijks de schafttijd van tweemaal een half uur wordt verlangd» Hierna wees spr. er op, dat er ook een patroonsorganisatie is opgericht, die, naar hii hoopte, niet tegenover maar naast hun organisatie zou wer ken, en zoo mogelijk te zamen. De nieuwe loonstandaard is reeds bij de patroonsorganisatie ingediend, en is, naar spr. heeft vernomen, vrij gun stig ontvangen. Van de 28 aanwezige der werkzaamheden het loon zou uit betalen en daarmede niet 2 dagen zou wachten. Hierna brachten verschil lende personen iets in het midden. Een sprak er zijn verwondering over uit dat de Directie niet evenals de patroons-organisatie den loonstan daard bad ontvangen; .en het ant woord daarop luidde, dat men alleen bij eene organisatie kan aankloppen, waarvan de Directie dan ook maar lid moest zijn. Een derde zeide, dat de Directie aan de patroons geant woord had, dat zij geen inmenging wenschte van derden, noch van pa troons, noch van gezellen. Nadat medegedeeld was, dat de afd. Haarlem der bakkersgezellen bij heit II. A. S. was aangesloten, werd het woord aan den heer F. W. N. Hu- genholtz gegeven, die in zijn korte red'e het personeel der Haarlemsch© Brood- en Meelfabriek waarschuwde zich niet door een leepe zet te laten beetnemen. Denkt niet, dat de Direc tie ongevraagd nu reeds de verlroo- ging toestaat en dus toch zoo slecht met is. Want dan wil spr. eens even herinneren aan de veie. pogingen, die door liet II. A. S. bij de Directie zijn ingesteld, en welke alle gefaald heb ben, omdat de Directie steeds ber- weert, dat de toestanden aan de fa briek nog niet zoo slecht zijn, en de Directie geen inmenging van derden verlangt. Ditzelfde mondelinge antwoord kreeg spr. van den heer Sneltjes, op een tweetal schrijven van het H. A. S. aan do Directie, waarop nooit an ders geantwoord was. Daardoor had spr. wantrouwen ge kregen in die Directie en spoorde hij: het personeel aan om pal te blijven staan voor hunne eischen. Berust niet in de vage toezegging der loons- hooging, w.ant dan krijgt ge niets. Blijft dus staan op uw eisch, onaf hankelijk van wat de Directeur zal doen. Per post zullen de eischen aan de Directie worden gezonden. Evenals de' spoorwegdirecties heeft ook cle Directie der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek steeds hoog hartig alle eischen afgeslagen. Jaren lang hebben de gezellen gesloofd en de depóthouders geploeterd in kleine winkels, terwijl de, Directie hooge di videnden uitkeert. I11 deze misstanden irioet dringend verbetering komen. Organiseert u alien derhalve krachtig, aldus ein digde de heer Ilugenholtz zijn met applaus begroette rede. Daarna werd de bijeenkomst huis houdelijk verklaard. De conferentie, waarvan in dit ver slag gesproken wordt, heeft heden tem Raadhuize plaats gehad. De Burge meester zegde zijne bemiddeling toe en beloofde de zaak te onderzoeken en Donderdag' een resultaat ihade te dteelen. Arnicitia Juncti. Tot dusver bleven die faits et gestes der Haarlem sche gymnasiasten letterkundige ver- eenigiing- binnen de muren van haar eigen huis, waarvan, nu ja, af en toe Bakkersgezellen en Depothouders In de bovenzaal der Sociëteit Veree niging had Zondag-morgen een verga dering van bakkersgezellen en depot houders plaats, d'ie zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer Bisdom, open de de bijeenkomst me er zijn verheuge nis over uit te spreken, dat de opkomst zoo groot was, wel een bewijs, dat de animo voor de toonbeweging en den arbeidstijd onder de gezellen groot rs. Hierna gaf spr. een uiteenzetting van den werkkring der afd. Haarlem van den Bakkersgezellenbond. Hoewel men reeds eerder een loon- beweging op touw had willen zetten had men daarmede gewacht, totdat de meeste arbeiders zich hadden aange- slotn en getoond hadden vertrouwen te hebben in hun organisatie m.a.w., dat zich daarbij niet voor enkele dagen hadden aangesloten eenige heethoof den, wier eenige doel slechts is staken. Wat de werkzaamheden betreft, reeds 4 of 5 maagden wordt er geageerd te patroons vonden26 dezen billijk, alleen; de deur voor eenige gasten w.al waren zij het over den ai'beidstijd nog eens_ werd opengezet, maar die toch 1 onmiddellijk weer met een forschen bons gesloten ward, als er eens iemand binnen wou gluren, die de intimiteit van het onder-onsje zou kunnen verstoren. E11 nu, zoowaar, bij gelegenheid der feestelijke herdenking van het 15- jarig bestaan is de deur wijd openge zet. Men heeft de pers toegang ver leend, zoodat nu eensklaps de intimi teit der Amicitia-kring in het volle licht der openbaarheid komt te staan. En lichtschuw behoeven de jeugdi ge leden niet te zijn, want zij hebben 1113 i eens. Mochten de patroons deze tijden niet goed weten te regelen, dan wil het be stuur gaarne uiteenzetten, hoe dit moet geschieden. Hierna wees spr. er op, dat voor den bakkersgezel de huiselijke samenle vingtot dusverre niet bestaat, en daar in dringend verandering moet kojnen. Laten wij daarom trachten den loon- star.daard doorgevoerd te krijgen, dan is reeds veel gewonnen. Wat de depothouders aangaat, ook zij hebben reeds langen tijd geageerd voor 1/4 maar. In verband met dei hun lustrum op zeer waardige wijze groote risico en het steeds moeten j gevierd, n.l .door het uitschrijven trekken door weer en wind, is deze j van eem opstellen en van een reeiteer- eisch niet onbillijk, te meer wanneer men de groote winsten door de Di rectie gemaakt, nagaat. Eene tot dusverre ongekends sa menwerking tusschen gezellen en de pothouders is tot stand gekomen. Laat deze voortduren, vereenigt u krachtig in den strijd voor betere le- vensvoorwaarden. Ten slotte wees spr. er op, dat de gezellen zich nu niet met 1 cent ver hooging moesten laten afschepen, maar eensgezind den nieuwen loon standaard bij de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek trachten door te voe ren, opdat niet meer kan voorkomen dat daar personen loopend,e gees ten noemde spr. ze 90 tot 100 uur per week moete/n werken voor f 10. Ook drukte spreker de-n gezellen op wedstrijd. De fleestavoird van Zaterdag j.L ving met dien reciteer-wedstrijd aan, waaraan door de volgende heeren werd deelgenomen: W. van Hoevell, met --De dood van Mei" van Gorter; •T. G. de Jongh met ..In de Smidse", Hk. Mulder met. „Het. lied van de Zee". 11. J. C. van Scherpenbexg met „Met z'n achten" en D. W. Hackevan Tienho'ven met „Voor de liefste". De jury bestond uit: rnej. J. A. van Walsem en do heeren Dr. A. H. Gar- •rer. Esser Jr., R. Zuïdema, E. J. van Sonsbeek en R. Prins. Deze jury kende den eersten prijs toe aan den beer Mulder en den twee den aan den heer Hacke van Tien hoven. Dezelfde jury had ook uitspraak te het hart, dat zij niet zouden rustendoen over de ingezonden opstellen alvorens de depóthouders 1/4 meer, qn kende de volgende prijzen toe in hadden em dat de Dir. direct na afloop» deze afdeeling: 1e prijs den heer Hk.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1