van het werk, zich noch tot B. en W., noch tot Uwen Raad met eenig verzoek heeft gericht; dat het nu opmerking verdient, dat de heer Nieuwenhuijzen Kruseman bij de discussiën verklaarde, dat noch bij B, en W., noch bij de Lichtcommissie, iets be kend was van hetgeen hierboven omtrent den Directeur, den heer Blom, is me degedeeld. Adressant wijst ook op het feit, dat hij zich gxoote buitengewone uitgaven heeft getroost, niet minder dan f 40.000 en brengt in herinnering dat hij niette genstaande dit met stailen ijver het werk heeft tot stand gebracht en zelfs twee maanden voor den bepaalden datum heeft gezorgd dat gereed waren: elec- trische centrale, ketelhuis, accumulato renhuis en administratiegebouw. Hij verzoekt dan ook dat de Raad aan eene commissie uit zijne leden opdrage zich het noodige licht te verschaffen over de geheel in het duister gebleven vraagd, of de door hem medegedeelde verklaring door den heer Blom al of niet is afgelegd, en na rapport deswege als nog aan Item toe te kennen een aan de geleden schade geëvenredigde vergoe ding, althans ten minste een vergoeding gelijkstaande aan de gevolgen der fout in de berekening. Naar w ij vernemen z u 11 en de Kamers van Arbeid alhier zich wenden tot. den Gemieeniteraad, met het verzoek om voortaan uit de gemeentekas een jaarwedde te verleenen aan de Secreta rissen dier colleges, die tot heden hunne vele werkzaamheden onbezoldigd moe ten verrichten. Eenstemmigheid was daarbij in de ver schillende Kamers evenwel niet en die voor de Drukkers bedrijven doet aan het verzoek in 't geheel niet mee. Naar wij vernemen is een ge deelte van het huis, gelegen aan het Spaarne naast de Chr. school voor on- en minvermogenden, toebehoorende aan deze school ingericht voor twee school lokalen, welke binnenkort in gebruik ge nomen zullen worden. Een defecterail. Maandagmorgen ontdekte een wachteres op de spoorbaan bij den overgang aan den Oudenweg een defecte rail. Eenige treinen, waaronder ook de Zuid-express moesten voor deze rail stilstaan. Slechts langzaam konde'n de treinen er over rijden. Terstond werd een aanvang gemaakt om een nieuwe rail in te leggen. Hulpzendelin g-g enootschap. De een-en-vijftigste openbare jaar. vergadering van het Hulpzendeling- genootschap onder de zinspreuk „De Liefde van Christus dringt ons" werd gisterenavond: herdacht in de Groote Kerk. Nadat door de gemeente Psalm 67 vers 1 was gezongen, kwam ds. Van Faassen aan 't woord, die tot tekst woord had gekozen Rom. 10 6-17. Spr. die eerst de zegen voor de zending had1 gewaagd, deed als voorzitter ver slag der kas, waaruit bleek dat aan contributie was ontvangen f 422.873 uit de verschillende zenddngsbusjes t 267.84, en aan ingekomen giften 432.08. in totaal du? f 1122.08, terwijl was uitgegeven f 1118.485. zoodat er een batig saldo van f 4.3155 was. Spre ker beval de zending in ieders belang aan. Nadat Gezang 155 vers 1 en 5 was gezongen, beklom ds. E. Barger, van Amsterdam ,den kansel. Deze spreker, wien het genoegen deed als cud-voorzitter de feestrede uit te spre ken, wees op hef, werk diergenen, die Ir den dienst van Christus arbeiden op het zendingsveld. Vooral in de Mina Hassa en in Tobelo-Halmaheira, waar de zendeling Hueting den heide nen het ware Evangelie verkondigt, wordt veel gedaan voor dit werk, maar toch kan er niet genoeg gedaan worden voor den dienst van Christus. Na nog een woord van dank tot 't bestuur te hebben gericht voor zijn onvermoeiden ijver in het werk der zending, eindigde spreker, na de col lecte voor de in- en uitwendige zen ding bij een ieder te hebben aanbevo len met dankzegging. Tolstoï als karakter. Maandagavond hield Ds G. Huls man van Zandvoort voor de leden van het departement^ Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen" in de bovenzaal van het Bron gebouw een voordracht over „Tolstoï als karakter". In een zeer boeiende, onderhouden- improvisatie schetste spr. de levens geschiedenis van graaf Leo Nicolaï- witch Tolstoï, en ging in verband met zijne levenservaringen na de ontwik keling en ontplooiing van zijn karak ter. Als student vrijwel mislukt, trok hij zich terug te midden van dei stompzinnige Boeren, die niets van ontwikkeling, hervorming en verbete ring willen weten, en die maar steeds antwoorden: Het komt er niet op aan. Laat ons maa.r blijven wecken, zooals onze voorvaderen steeds gedaan hebben. Met vervlogen illusiën gaat Tolstoï daarna naai- den Kaukasus en neemt hij in 1854 aan den Krim-oorlog deel in dienst van het Russische leger. De belegering van Sebastopol wordt door hem medegemaakt, en daar de Czaar het jammer vond, dat een man als Tolstoï bij dit beleg zou kunnen komen te sneuvelen, maakte bij hem commandant van een bergbatterij. Hoewel Tolstoï in dezen oorlog vele heldendaden had zien verrichten, ve le opofferingen had zien brengen, had de krijg toch het schoóne, dich terlijke voor hem verloren, en noem de hij dezen onedelend, afkeurens waardig. Na dien oorlog legde hij dan ook zijn wapen neder, om in het vervolg de pen als wapen te hanteeren. Als man van grooten aanleg en ta lent, was Tolstoï weldra in de letter kundige kringen te Petersburg opge nomen, en braken voor den gevierden schrijver zeer prettige tijden aan. Doch ook spoedig begint dit vroolijk; losbandige leven hem weer te verve- lien, en onderneemt Tolstoï een reis door het beschaafde Europa om de toestanden in zijn eigen vaderland te leeren kennen en in de overige lan den van Europa. En toen hij terugge keerd was en ontzaggelijk vèel ken-, nis had opgedaan, voelde hij zich nog niet gelukkig, want het hinderde hem dat hij overal die sterke tegen stelling tusschen rijkdom en armoede had aangetroffen. Zoolang dit con trast blijft bestaan, mag de wereld niet van beschaving spreken, aldus beweert Tolstoï. De ouheiusehe behandeling van een liedjeszanger te Lucern, die door een rijkaard wordt afgestooten, doet den hekel aan de kringen der beschaving nog meer bij hem opkomen, en ka-ijgt hij tevens oog voor het vel© goedle, dat in het hart van het volk schuilt. Het gevolg van een en ander was dat liij aan de Regeering goedkeuring vroeg tot het oprichten van 12 model scholen op zijn landgoed, waar indi vidueels vrijheid zou heerschen. Deze goedkeuring werd verleend, en hoe wel deze scholen de knapste leerlin gen hebben opgeleverd, werden ze in 1863 weder door Tolstoï opgeheven, omdat hij er zich bepaald nog niet geheel mede- kon bevredigen. In de werken van Tolstoï, die een scherpen blik op da werkelijkheid had behandelt hij de problemen van rijk dom en armoede; van hel bezit, den dood en de liefde. Hij wijst in zijn werken erop, hoe het volk wordt afgejakkerd door de bezitters, die wanneer zij konden van de huid van het volk nog leer zouden maken en knoopen van hun botten; hij schrijft dat hij liefde en vertrou wen eischt voor het volk, dat liever den dood verkiest boven een geschand- vlekten naam; hij teekent het gemak kelijke sterven van den arme, en het moeilijke sterven van dear rijke; en hij herinnert er aan, hoe de liefde .schoon is voor een oogenblik, maar dat men blij mag zijn, wanneer deze op den duur vriendschap wordt. De boef Soutajeff wijst tear slotte Tolstoï op den troost van het geloof, en nu volgen de jaren van stipte on derwerping aan de ceremonieën der Grieksch-orthodoxe Iverk. Dan komt weder de tijd der vrijma king van het kerkgebruik, en ernstige studie doet. Tolstoï den Christus der weerlooze liefde kennen. Na 18S0 is To'l'stoï's levensopvatting niet meer gewijzigd en is zijn karak ter voltooid. Ten slotte wees spr. er nog eens op, hoe Tolstoï niettegenstaande zijne afdwalingen een zeer groot man is. Met een luicl applaus werd spr. door het auditorium, grootendeels uit dames bestaande, dank gezegd voor zijne schoone voordracht. Nij verheid. Buitengewoon groot was het auditorium, in de vergadering van 't departement Haarlem der Nederl. Maats, van Nijverheid, Maandagavond in een der zalen van Café Brinkmann al hier bijeengekomen. Veed dames waren er, voor Nijverheid een ongewoon ver schijnsel. Alles uit belangstelling voor den heer C. A. A. Dudok de Wit van Amsterdam, die vertellen' zou van zijn reis door Ne- derlandsch indië en daarbij 450 licht-1 beelden vertoonen. Dat is ook /gebeurd, maar de verslaggever kan het tot zijn spijt niet oververtellen. Hoe zou hij ook, waar de heer de Wit zelf, de beelden als de hoofdzaak, het verhaal als de bijzaak verklarende te beschouwen, een relaas gaf zoo huiselijk mogelijk, gezellig om naar te luisteren, nu en dan met een grapje er tusschen, maar vol met per soonlijke opmerkingen als: „dat is mijn heer Die, getrouwd met freule Zus en Zoo". Kortom, 't was aardig, gezellig, huiselijk, prettig, precies alsof wij alle maal, dames en heeren, bij den heer de Wit op de thee waren en hij tot ons ge- zeid had: „nou zal ik jullie eens wat van mijn reis vertellen" maar de ver slaggever moet erkennen dat hij te kort schiet in 't weergeven van, deze toelich ting en dus volstaan moet met de op merking, da* de vroolijke heer Dudok de Wit, wethouder van publieke vermake lijkheden zooals hij zichzelf noemt, zijn toehoorders een alleraardig,sten avond heeft verschaft. De heer F C. Dufour, voorzitter, nam nog even het woord om er aan te her inneren, dat voorstellen voor de a.s. al- gemeene vergadering spoedig bij den secretaris, den heer J. Merens, moeten worden ingediend en ten slotte natuur lijk om den spreker te bedanken, waar mee de vergadering van heeler harte in stemde. Bakkersgezelle n, De correspondent der N. Rt. Ct. heeft dezer dagen een conferentie gehad met de directie der ITaarlemsche Brood- en Meelfabriek, die hem het volgende me dedeelde De verhouding tusschen directie en gezellen laat, voorzoover de eerste be kend. niet te wenschen over. Het is niet waar, dat de directie het ant woord schuldig is gebleven op tot haar gerichte verzoeken om de loonsquaestie en den arbeidsduur te regelen. Het personeel heeft om meer loon ge vraagd, op zeer behoorlijke wijze, en die verhooging ils door de dlireciie toe gezegd, ja, zelfs weet het personeel, dat die verhooging iis ingegaan vanaf 1 Januari jl., dloch eveneens weet het. dat de uitbetaling eerst dan zal plaats hebben, als ophoudt bet geschrijf in sommige bladen waarin de directie wordt beschuldligd van uitbuiting, af beuling enz., omdat het anders den schijn zou hebben, dat de loonsverhoo- ging is gegeven als een gevolg daarvan, terwijl reeds in het najaar daartoe was besloten. De werktijden zijn lang, doch het zijn de werklieden die ze lang maken, want de gewone werktijd is van 72— 76 uur per week, maar de werklieden zelf hebben liever overwerk, dan dat er m eer personeel zal worden aange- steld. Klachten over te langen werktijd' kwamen bij de directie niet in van haar personeel-gezellen. Wat aangaat de depothouders, deze hebben 11/2 pot. plus 1/4 pet. premie en zouden nu 2 pet. willen hebben, 1 een eisch, die de directie niet toestaat, omdat voor den verkoop geen bijzon dere moeite moet gedaan worden, want het brood der fabriek is zeer gewild. Wat aangaat de mindere omzet der depothouders deelde de directie mede, dat een depothouder had geklaagd 8 klanten te zijn kwijt geraakt door de rondgezonden circulaires, maar niet tegenstaande dat was zijn totaalomzet toegenomen. Waai" de gezellen geen eischen de den. is het de directie een raadsel, hoe kan gezegd worden, dat de depothou ders die zullen steunen. Van een voorgenomen staking is bij de directie niets bekend en zij gelooft daarvan niets, omdat zooals boven ge zegd. de verhouding tusschen haar en de gezellen niets te wenschen overlaat en de lconquaestiie op de vriendschap- pc-lijkste wijze is bespreken. De correspondent vernam uit den mond der gezellen de volgende tegen spraak van deze mededeeling der di rectie Loonsverhooging was toegezegd dioch 'hoeveel die zou bedragen, en wanneer die zou worden uitbetaald, was hun niet gezegd. Het was niet waar. dat zij gaarne zoo lang aan den arbeid bleven, doch zij moesten dat wel doen, om een fatsoenlijk weekgeld te krijgen. Aan de fabriek werd het laagste loon betaald wat te dezer stede werd gege ven. en dit is oorzaak dat ook andere patroons weigeren 1 over te gaan tot •loonsverhooging. Die zeggen, als er om gevraagd wordtga maar naar de fabriek, daar is het nog lager. Eveneens is het de schuld der fabriek dat hier Zondagsochtends nog verseh brood wordt rondgebracht. Houdt de fabriek daarmee op, dan hebben alle andere patroons, die nu nog laten be zorgen op Zondag, toegezegd daarmee te zullen eindigen. Dat over te langen arbeidstijd niet werd geklaagd, heeft zijn oorsprong te i zoeken in de noodzakelijkheid om door langer werken te komen tot een eenigs- zins voldoend' loon. Daarom wordt ook tegengehouden d'e aanstelling van meer personeel. Van een depothouder, die niet mede- deed met den eisch om 1/4 pet. meer provisie te hebben op 1 KG. brood, doch die den eisch niet onbillijk noem- dp, vernam dezelfde correspondent het volgende Om een weekloon te halen, moet bij na den geheelen dag worden gewerkt. Zooals Zondagochtend werd mede gedeeld, is nu de provisie H cent en wordt bovendien op den zg. diividen- dendag 1/4 pet. premie betaald over den geheelen omzet Op die premie moet dus een jaar worden gewacht. In den loop van het gpsprek kwam het ook over de benoodigdc karren. Die moe ten door de dlepothouders zelf worden aangeschaft, doch worden op kosten van de directie geschilderd. Huishuur is voor rekening der depothouders. Ook kwam ter sprake het loon cler gezellen Daarover wilde men geen oordeel uitspreken, doch het werd ver-' keerd gevonden dat door de gezellen; werd verzwegen dat zij het brood had den tegen den. prijs, waarvoor dit werd verkocht aan de depothouders, en ver der. dat zij boven hun loon ook op den dividendendag, bv, iemand die f 12 per week verdiende, f24 kregen en boven dien met. Kermis en Nieuwjaar f 3 per persoon, terwijl eindelijk in de fabriek ook melk werd gegeven. Voor een depothouder, die uitslui tend moet bestaan van den broodver koop en dlie niet het geluk beeft ook klein brood te slijten, werd het depot- liouderschap genaamd, dunne spoeling. Maar de meesten, zoo niet allen, ver kochten, en mochten dit doen. ook nog koek enz., waardoor de inkomsten dus verme erderden. Volgens vastgestelde lijsten bedraagt hiet aantal kiezers van de Ka mers van Arbeid in deze gemeente. Metaal- en houtbewerking (werklieden): in 1903 1884, in 1902 1720; idem (patroons) in 1903 105; in 1902 78. Voedings- en genotmiddelen (werklie d/en): in 1903 364, in 1902 284; idem (pa troons): in 1903 108; in 1902 84. Drukkersbedrijven (werklieden): in 1903 348, in 1902 341; idem (patroons): in 1903 33, in 1902 33. Confectiebedrijven (werklieden): in 1903 240, in 1902 163; idem (patroons) in 1903: 71, in 1902 54. Bloembollenteelt (werkliedJen): in 1903 92; idem (patroons) in 1903 24. Totaal in 1903: 3189; in 1902 2757. Uit de Omstreken. Overvecn. Maandagavond was er in de bene denzaal van het Café Roosendaal al hier een buitengewone vergadering der R.-K. Kiesvereen. „Bloemendaal." De zaal wa.3 geheel gevuld, en als spreker trad op de heer Wierdels, redacteur van „da Tijd". Nadat door den vice-voorzitter, den heer J. Roozen, de vergadering geopend was en de noodzakelijke werkzaamhe den aan een dergelijke vergadering verbonden, waren verricht, kreeg de geachte spreker het woord. Ir, een boeiende improvisatie besprak de spreker de verschillende partijen in ons land, de liberale, de anti-revolu- tionnaire, d'e roomsch-katholieke en de sociaal-democratische, beschreef daar bij .den politieken strijd in Nederland, diie bij het wegvallen der verschillende lusschenpartijen zich ten laatste zou oplossen in den strijd tusschen Chris tendom en sociaal-democraten. Het hu'idige ministerie werd vergele ken bij het voorgaande en al mocht men ook in den lande van de werk kracht van het eerste aan vele zijden niet veel verwacht hebben, te meer om dat het vorige zooveel jaren de teugels in handen had gehad en daardoor ge makkelijker kon .sturen, die vergelij king viel ver in het voordeel van de tegenwoordige regeering uit.. Boven dien mloest men geduld oefenen en met kalmte na verloop van eenigen tijd de werkkracht ervan nagaan. En vraagt men wat dlit ministerie voor de kerkelijke partijen reeds had gedaan, ofschoon het nog sléehts een jaar aan het bewind was De spreker zou hier niet alles opsommen, doch wel bracht hij in herinnering, dat de afge vaardigde uit Beverwijk, en dus ook; voor Overveen. in de Tweede Kamer daarvcor in een boeiende rede meer dan diie kwartier noodig had gehad. Vervolgens kwamen nog eens weer de sociaal-democraten aan de orde. Het stelsel van den genialen Marx, dien elke partij, welke met hem mee kon gaan, met fieren trots als leider mocht beschouwen, doch voor de Christenen geen leider kon zijn. wijl zijn stelsel op voor de geloovigen onaannemelijke philosofie was gebouwid, werd in en kele hoofdpunten besproken. Ook aan de hand van andere bekende schrij vers, alls dr. Gorter, van d'er Goes, Ger hard, mevrouw Roland-Hoist en ande re werd het socialisme tegenover het Christendom gesteld, het materialisme tegenover het liooge, edele begrip van zedeleer der geloovigen en rechtsbe grippen der Christenheid. De sociaal- demokraat weet door zijn zoet gefluit door zijn dikwijls aanlokkelijke voor stellen van vrijheid en menschwaardig bestaan menigeen te verschalken, doch aan de hand der laatste gebeurtenis sen, de' werkstakingen, de praktijk der sociaal-democraten, toonde spr. in meer dan éen geestige zet aan, wat men van die vrijheid te denkeu had. Eenige personen slechts deelden de lakens uit en de anderen volgden allen als gedweëe schapen. Geen vrijheid duis voor den arbeider, maar dwang, overgaande in tyrannie. Aan welke zijde ons dan te scharen A-in die. welke het gezag cmver wil werpen, dlie u wetten belooft, maai" waarvan ge de vruchten niet plukken kunt, oindat heit noodzakelijke1, het geld, ontbreekt, om die uit te voeren, aan de zijde van het materialisme Of aan clien kant, die het gezag hoog in eere houdt en terpens langs geleide lijken gang het verkeerde in de maat schappelijke toestanden tracht te ver beteren en den arbeider een meer waar dig bestaan te verzekeren, maar die otk haar hoogste punt in God ziet'? Na nog een opwekkend woord lot de arbeiders vooral in deze zoo dikwijls woelige tijden op het gebied van werk stakingen. eindigde spr. zijn rede die telkenmale door applauis de goedkeu ring der vergadering wegdroeg. Er was gelegenheid tet debat gege ven. doch er wercl tot spr.'s spijt, zoo drukte li ij rich u)it, geen gebruik van gemaakt. Ten slotte spoorde hij de vergader-! den in eenige krachtige welgekozen woerden aan om zich aan te sluiten en lid te worden van de R.-K. kiesvereen. Bloem end aal. De uitstekende rede door hem gehou den, en ,de krachtige aansporing heeft er zeker- veel toe bijgedragen, dat nog denzelfden avond een groot, aantal personen zich als nieuwe leden opga ven. Na. een hartelijk woord van den vice-voorritter gebracht aan den be gaafden spr. en hem een tot weer ziens te hebben toegeroepen, werd de vergadering gesloten. B<tnnebroefe. Gisteren gaf de Christelijke Zang vereeniging „Bennebroek" haar 4e uit voering, die als volkomen geslaagd mag worden geschouwd. Zeer zeker tot haar voldoening mocht zij het genoegen smaken zich te dloen hooren voor een. zeer groot aantal belangstellenden, want het kerkgebouw der Ned. Hervormde gem. voor deze uitvoering welwillend afge staan door heeren kerkvoogden, was meer dan stampvol. Voor de pauze werden eeD zevental nummers op zeer bevredigende wijze uitgevoerd en telkens weer getuigde de zangvereeniging van volhardende stu die en geleidelijke ontwikkeling. Na elk nummer kon men genieten van keurig orgelspel, welwillend ge geven door den heer Wessenius uit Haarlem, die daartoe door de zang vereeniging was aangezocht. Het i9 waar wat Ds. Gerth van Wijk in zijn dankbetuiging zed, de man dien we heden avond niet zagen, maar wiens spel ons zoo hoogst voldeed, heeft to nen aan 't orgel ontlokt zoo mooi als we niet wisten dat het kon voortbren gen. In de pauze hield ds. Gerth van Wijk een zeer belangwekkende rede ever de beteekenis van den zang in het algemeen en het kerkgezang in het hij zonder. Na de pauze werden weer zeven nummers, afgewisseld door orgelspel, ten beste gegeven. Verschillende ma len werd: een stuk voor de tweede maal gezongen, omdat namens het publiek daartoe de wensch werd te kennen gegeven. Een lied dat zeer goed vol deed, was het Werkmanslied, en het ware te wenschen dat in dezen tijd van ontevredenheid de eenvoudige maar pakkende woorden in wat meer ruime kring werden verspreid om dan wellicht hun goeden invloed' te doen gelden. Als dames-solisten deden zich hoo ren mej. J. Granneman en A. Plan ting, terwijl 2 maal een kwartet werd uitgevoerd door de dames A. Planting, r Granneman, D. v. Keulen en K. v. d. Berg,en de heeren T. Liefhebher, C Stijger, K. Zietsma en S. Planting. Een stem die ons zeer goed' voldeed en die zich telkens passend liet hoo ren is die van den heer T. Liefhebber, maar zeer zeker is het voor de zang- ereeniging een alleraangenaamste gewaarwording te weten dat ze in haar middelen de krachten heeft om solo's uit te voeren en zij niet zooals bij andere vereenigingen dikwijls het ge val is, solisten behoeft te leenen. Door ds. Gerth van Wijk werd een welverdiende hulde gebracht aan al len diie het hunne er toe hebben bijge dragen om dezen avond zoo genotvol te maken, maar zeker was die aan den wakkeren directeur ,den heer J. Snippenberg, zeer op zijn plaats. Hij heeft alle eer van zijn lang niet ge makkelijk werk, maar door zijn nauw gezette plichtsbetrachting en volhar dende ijver mag hij zeker met vol doening op de resultaten van rijn ar beid neerzien. Ten slotte nog een woord van op wekking voor onze zangvereeniging, want zij behoeft nog wat steun. Ten eerste hopen we dat velen nog als do nateur! tot haar gullen toetreden, maar zeer zeker zal de vereeniging bet waardeuren wanneer werkende le den zich aanmelden, want mannen stemmen komt de vereeniging nog te kort en 9teun van dien kant zal met open armen worden ontvangen. Wij hopen dat de zangvereeniging met nieuwe lust en goeden moed zich voor haar 5e uitvoering zal gaan oefe nen, die wij intusschen met verlan gen tegemoet zien De kiezerslijsten voor de Kamer van Arbeid, gisteren door B. en W. vast gesteld bevatten 10 namen van patroons en 67 namen van werklieden. De lijs. (en liggen ter secretarie ter visie. Zand voort. Op 1 Januari 1902 waren alhier van kracht 23 verdunningen tot den ver koop van sterken drank in het klein en op 31 December 1902 een gelijk aan tal. Daaronder waren begrepen vier voor verkoop van sterken drank in ge sloten kannen, flesschen of kruiken. Aan vergunningsrecht, werd in 1902 ontvangen een som. van f 1625. Beverwijk. Tot onderwijzer aan de R. C. School alhier is benoemd de heer W. Poort te Eenrum. De gisteren door de Beverwijkscbe Voetbal-vereenig'ing gespeelde match tegen V.S.E, uit Haarlem is geëindigd roet gelijk spel, 22. Door eenige heeren alhier en te Wijk a. Zee en Duin is een comité gevormd, ten doel hebbende een meeting te or- ganiseeren ter bespreking van de wen- schelijkheid van een wet ter beteuge ling van de prostitutie. Leden van d'it comité zijn de heeren dis. Creutzberg en pastoor J. Fokkes te W. a. Z. en D., en II. Breukelaar, A. Waare, C. A. Zwager, A. Hofland, H. E. Jansen, J. Philipoom, Dr. J. W. Schuit en J. S. IToek te Beverwijk. Op 20 Februari a.is. zal in café de Groentenbeurs voor rekening van den heer Joh. Majoor worden aanbesteed: liet bouwen van eeai woonhuis en bloenibollenpakhuis niet stal, aan den Strengweg te Heemskerk. Architect is de heer N. de Wolf, alhier. Lfmaiden. Alle acht de deelnemers aan de af- deeling Ernst van den reciteer-wed- strijd, uitgeschreven door de vereeni ging Vriendenkring, hebben Zondag avond in café Cycloop hun voordracht gehouden.De uitslag was, diat aan mevr. ArntzenWafelbakker de eer st© prijs werd toegekend voor extra- keurige voordracht van den dialoog tusschen de Koningin-Moeder en de Koningin, uit de Vorstenschool van Multatuli. Den tweeden prijs verwierf ook een dame, en wel mej. Woortman van .Amsterdam met het stuk van Aug. Snieders: Aan den ingang van een kerk, en de derde prijs werd' toege kend aan den heer A. H. van der Berg, ook van Amsterdam, met de Werkstaking, yan Coppéjp, vertaling J. L. Werthedm. Het talrijke publiek gaf op ondubbelzinnige wijze te ken nen, dat men het met de juryleden volkomen eens was, om mevr. Arnt zen den eersten prijs toe te kennen. Zondë.r twijfel heeft de vereeniging Vriendenkring een. zeer genotvollen avond bereid aan een groot aantal plaatsgenooten met het op touw zet ten van dezen wedstrijd, haar bestuur heeft daarmede een hartelijk woord van dank verdiend. Haarlem mermeer0 Een voornaam handelskweeker, de heer D. J. Tas te Aalsmeer, is in hoo- gen ouderdom overleden. De overledene stond als handels kweeker in het binnen- en buitenland hoog aangeschreven. Ook was de heer Tas sedert lange jaren lid van den Raad te Aalsmeer. Aan de Vijfhuizen, (gem. Haarlem mermeer) is onder leiding van Ds. Iiengelbroek, eene vereeniging opge richt, tot verkrijging van eene school met den Bijbel. Een voorloopig bestuur is gekozen uit, da z e ven-en-twi ntlg toegetreden leden. Dei brigadier 'titulair J. Lameyer te Haarlemmermeer, is bevorderd tot bri gade-commandant. standplaats Pur- m erend1. Binnen laad. Hofbericht. De Koningin heeft aan het bestuur van de Vereenjigïng tot wering van schoolverzuim te Amsterdam doen we ten, dat H.M. zich voorstelt, een ge deelte van den feestavond' op Woens dag 18 Februari bij 'te wonen. De leden van de Koninklijke familie worden morgenavond verwacht op het tweede bal van_de sociëteit ..Casino" in de zalen van Pulchri Studio. De Zuid-Afritaaiische taalbond. Den 20en Januari is er naar Ons Land meldt een vergadering te Stel- lenbosch in de Kaapkolonie gehouden met het doel den Z.-A. Taalbond weder op te richten en te zien wat gedaan kan worden om in Zuid-Afrika Hollandsche lectuur gemakkelijker verkrijgbaar te maken. Onder de aanwezigen zag men de vier professoren van het theo logische seminarie, di. Neethling en van Broekhuizen, den ed. heer J, H. Ilofmeyr, dr. Viljoen, den heer H. I. Louw, M. Besselaar, advokaat Malan, mevrouwen J. Roos, A. B. de Villiers. P. Viljoen (Worcester), mejuff. Adriani (Bloemhof), E. Neethling, en eenige andere dames. Professor de Vos werd tot voorzitter gekozen. De heer H. J. Louw, die onlangs uit Holland en België is teruggekeerd, deelde aan de vergadering mede, dat men in de Nederlanden bereid was met de Afrikaanders mede te werken in. 't verschaffen van hollandsche boeken voor verplaatsbare bilbliotheken als an derszins. Oa. las hij een brief voor van dr. K. de Jonge, secretaris van het Al gemeen Nederlandsch Verbond. Een centrale commissie, bestaande uit de vier professoren, dis. Neethling, dr. Viljoen en den heer II. J. Louw. wérd benoemd om den hartelijken dank der vergadering aan de vrienden in Nederland over te brengen en om ver dere stappen in verband met deze zaak te nemen. Ook werd besloten clen ZuLd-Afri- kaanschen Taalbond weder op te rich ten. Een hoofdbestuur werd benoemd bestaande uit prof. .de Vos, ds. Moor rees, dr. Hoffman, de' heer J. II. Hof- meyr (oude leden), prof. Marais, advo kaat Malan, dr. Viljoen, den heer H. J. Louw. en den heer Besselaar (secre taris). De Taalbond zal zijn werkzaam heden in verband met liet uitschrijven van examina in Hollandsche en Kaap sclie geschiedenis hervatten. De vol gende examina zullen in September as. gehouden worden. Waarschijnlijk zal een prijsvraag uitgeschreven worden vour een opstel over een of ander on derwerp. D© hartelijke medewerking van alle vrienden der Hollandsche taal wordt verwacht. Permits voor Zuid-Afrika. Ter waarschuwing voor hen die naar Zuid-Afrika willen gaan en door den Britschen consul worden voorzien van een voorloopig permit, behelzende de mededeeling dat op vertoon van dit bewijs te Kaapstad een verlof naar Transvaal of die Oranje-Kolonie wordt afgegeven, deelen wij hier med© eeni- bijzonderheden ontleend aan een brief van een Hollander aan zijn ouders in Nederland. Deze jonge man die in het bezit was van het bedoelde bewijs, verhaalt zijn wedervaren als volgt: „Van de boot ben ik dadelijk naar het permit-office gegaan, waar mij werd gevraagd of ik burger was ge weest en aan den oorlog bad deelge nomen; als hoedanig en hoe lang ik in het veld ben geweest; of ik gevan gen ben geweest en ben ontsnapt; op welke wijze ik uit het land ben ge gaan ,op wiens kosten en waar ik ge land ben; waar ik gewoond heb tij dens mijn verblijf; hoe oud ik ben en waar ik ben geboren; hoeveel geld ik bezit en of ik een ambacht versta. Toen ik al deze vragen had beantwoord, werd He met een brief naar kapitein Wath gezonden, waar ik opnieuw werd ondervraagd; doch hier hi hoofd zaak omtrent mijn familie. Men zei mij hier, dat ik nog geen permit kon krijgen, doch dat er naar Waterval- Boven en Pretoria zou geteiegrapheerd worden. Ik moest over een week of veertien dagen terug komen om te hooren of ik in Transvaal zou wor den toegelaten. Maar ik zal nog wel langer moeten wachten want er zijn er hier (er zijn buitengewoon veel Hol landers, alle hotels zijn bezet), die reeds 7 8 maanden wachten. ,,U ziet dus, dat het niet zoo ge makkelijk gaat als men wel zou den ken. Dat gele papier is niet van de minste waarde, men wilde het niet eens "inzien, niettegenstaande ik zei, dat men het mij had verstrekt met de verzekering, dat ik er hier een permit voor zou kunnen krijgen". Men ziet uit dezen brief dat de toe gang tot de nieuwe koloniën nog altijd even scherp wordt bewaakt. Hbl. Het kiesreeht,vraagstuk. „De Standaard" meldt: Op voorstel van den voorzitter van het Centraal-Comité besloot de jong ste deputaten-vergadering het Cen traal Comité te ven-zoeken het kies- rechtvraagstuk in handen eener com missie te stellen, welke de behande ling van dit onderwerp voor een vol gende deputaten-vergadering zou voorbereiden. Naar wij vernemen, is op de jong ste vergadering van het Centraal Co mité dit verzoek in overweging geno men, en heeft het comité aan den wensch der deputaten-vergadering gehoor gegeven. De kiesrechtcommis sie is samengesteld uit de heeren prof. D. P. D. Fabius, mr. Th. Heemskerk en ds. A. S. Talma. Ongevallenwet. Onder voorzitterschap van het Eer ste Kamerlid J. E. Schollen vergader^ den gisteren te Groningen afgevaar digden der Ongevallenwet-comité's uit die provincie. Medegedeeld werd, dat aan 936 werkgevers en 4021 werklie den kaarten werden uitgereikt, die het recht geven 9 werkgevers en 12 werklieden te kiezen. Om het ver- eischt© getal (20 werkgevers en 20 werklieden) voor dien beroepsraad te krijgen, kunnen Ged. Staten dus nu buiten de in te zenden voordra,ebten om elf werkgevers en 8 werklieden in dien beroepsraad benoemen. Van een enkele gemeente was nog geen opga- we ingekomen. De comité's zullen hun best doen alle kaarten te verzamelen. Ongevallen verzekering van journalisten „Van den heer mr. H. J. D. D. Ensche dé ontving de voorzitter van den Kring bericht, dat door de firma Enschedé in zake de Ongevallenwet eene zoodanige aangifte is gedaan dat de redactie van de „Oprechte Haarlemsche Courant" me de daarin is begrepen en wel omdat de courant is gevestigd in hetzelfde gebou wencomplex waarin ook de drukkerij enz. is gevestigd die de krachtwerktui gen gebruikt. De beslissing van de Rijks verzekeringsbank wordt op deze aangifte nog gewacht." Bovenstaand berichtje vinden wij tot onze verwondering in de Mededeeling en van den Neder], Journalistenkring. Tot onze verwondering want in de gegeven omstandigheden moet het re- ■dactiepersoneed worden verzekerd, on verschillig of de eigenaar of directeur der courant dat wenscht of niet. Als bijzonderheid heeft het bericht dei-halve geen zin. Bij ons en elders is het redactiepersoneel ook verzekerd, eenvoudig al omdat de wet dat voor schrijft.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2