2 loo. Vorder behandelde spr. den inval van Kretzinger in dte Kaapkolonie. Met 150 man trok hij er binnen, doch toen hij er drie weken was, was de macht van Kritzinger 300 man sterk. Dui zenden Engelschen poogden toen de Tratisvalers tegen te houden, maar de Boeren lieten zich niet tegenhouden; hun commando's werden steeds groo ter. Ook vertelde spr., hoe hij zelf door de khakies omsingeld was en er 48 uur achtereen op hem werd ge schoten. Dynamietbommen werden geworpen hij massa's, zonder hem echter te raken. Later werd hij met nog 5 Boeren, toen hij bij een rand langs een voet pad lag, door 18 Engelschen bevuurd. Van de 18 Engelschen werden er 17 doodgeschoten, één er van wist licht gewond te ontkomen. Toen werden de Engelschen geschud, dat beteekent de kleederen werden hun uitgetrokken. Zoodoende kregen wij weer wat klee deren en tevens wat betere zadels. Na derhand werden 10 Engelschen uitge zonden om mij te vangen maar ook dit gelukte hun niet. doordat ik tijdig genoeg bericht kreeg van een mijner spionnen. En in plaats dat ik gevangen genomen werd namen wij de 10 En gelschen gevangen. Verder verhaalde spr. nog eenige van zijne ondervin dingen .opgedaan in zijn loopbaan in de Kaapkolonie, doch hiervoor verwij zen wij naar ons tweede blad van Za terdag, die wij toen reeds in een inter view met Botha hebben medegedeeld. Nog speet"liet Botha dat de vrede ge proclameerd jyas. Want toen de tij ding in de Kaapkolonie bekend was, dat de vrede geteekend was en zoo ten ongunste der Boeren, heerschte een doodsche stilte. Het was jammer. We hebben in den geheelen oorlog de Vervolgens werden vastgesteld a. het kohier van het verschuldigde school geld voor het 4e kwartaal 1902/3, tot een bedrag van f 336.50, en b. het sup pletoir kohier voor het le, 2e en 3e kwartaal 1902/3 tot een bedrag van f 73.875. Aan de orde was het request van de Maatschappij Pension Villa Maris", waarbij der gemeente werd aangebo den een straat, gelegen naast en ach ter hotel Beau Site. Het prae-advies van B. en W. werd voorgelezen, waar na het stratenplan goedgekeurd werd en besloten werd de weg over te ne men op de in het prae-advies bepaalde voorwaarden. Tot vroedvrouw werd benoemd met algemeene stemmen mej. C. Zankel te Edam. Tot onderwijzer werd benoemd de heer G. C. A. de Braai, te den Burg op Texel, en tot onderwijzeres mej. J. Schoppen te Oude Schoot. Daarna werd een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen vastgesteld. In het door B. en W. opgemaakt concept werden eenige wijzigingen gebracht op voorstel van den heer Zwaan. Tot leden van de commissie inzake vaststelling van de rooilijn in verband met art. 27 der Woningwet werden door den voorzitter benoemd de hee- ren Draijer. Driehuizen en Zwaan. B. en W. worden gemachtigd' zoo spoedig mogelijk maatregelen te ne men nopens bet sloopen van het huisje in de Haltestraat, met het oog op de verbreeding dier straat. De heer Bakkenhoven geeft in over weging de brandput op het Kerkplein ook in te richten voor gewone pomp, aangemeld, nl. 103 loonkiezers, 57 huurkiezers, 24 inwonende zoons, 1 vaartuigkiezer, 4 examenkiezers, en 2 pensioenkiezers. Voor rekening van G. en J. H. Hagen zal op 4 Maart a.s. in het café van D. van den Outenaar worden aanbe steed het bouwen van 2 woonhuizen en stalling aan den Groenenweg té Wijk aan Zee en Duin. Architect is de heer N. de Wolf. De hengstenkeuring voor de Ver- eeniging „Het Nederlandsch Paar denstamboek-' zal alhier plaats heb ben op 18 Maart a.s. Haarlemmermeer. De ijsclub „Uiterweg" te Aalsmeer, nog beschikkende over een flinke kas, heeft, nu geen sterk ijs meer te wach ten is, een biljard-concours gehouden waarbij 4 prijzetn werden uitgeloofd. goedheid leeren kennen van de Neder- j waarop de voorzitter antwoordt, dat landers en hadden zij- ons niet ge steund, dan was de oorlog nog tien maal ongunstiger voor ons Boeren af- geloopen. Met een woord van dank eloo.t spreker zijne lezing en hij be loofde dat, zoodra hij in de Kaapkolo nie teruggekeerd is, hij de Kaap-kolo nisten de goedheid en de edelmoedig heid van de Hollanders zou mededee- •len. Hierna nam de heer De Lanoy het woord, die den heer Botha hartelijk bedankte voor het gesprokene heden avond. Tevens deelde spr. mede dat de collecte, welke was gehouden, f 135 had opgebracht. Stokken van den Gemeenteraad Voorstel tot vaststelling van een 2e suppl. kohier der pi. dir. bel. dienst 1902 groot f 5209.16'. Adres van Jhr. J W. Quintus om eervol ontslag als curator van het gym nasium, wegens vertrek uit de gemeente. Uit de Omstreken. Heemstede. Naar we vernemen, worden bier po gingen aangewend ter verkrijging van een nieuw orgel in de Hervormde Kerk. Maandagavond gaf alhier voor een stampvolle zaal in het Wapen van Heemstede de Vrije Tooneelvereeniging „Concordia" wederom een uitvoering. Opgevoeid werd „Nelis in het Var kenshok' blijspel in drie bedrijven. Alles liep uitstekend van stapel en her haaldelijk betuigde het publiek door applaus zijn instemming. Na de pauze werd gespeeld ..Het spreekuur van den Dokter", blijspel in éen bedrijf. Ook dit stuk werd bij zonder goed gespeeld. Na afloop hiervan werden er nog verschalende nieuwe aardige voor drachten ten beste gegeven, waarna zulks ook reeds een punt van overwe ging heeft uitgemaakt in het college van B. en W. Daarna werd de vergadering geslo ten. Donderdagavond a.s. te half 8 uur zal de heer C. Botha in „Ons Huis" al hier eene lezing houden. Het onder werp luidt: „Stemming in de Kaap kolonie vóór, tijdens en na den oor log". De lezing van ds. Van Noort uit Amsterdam over ,,'t Is Oranje,'t blijft Oranje" zal gehouden worden op Vrij dag a.s. Velsen Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsém op Donderdag 26 Februari 1903, voorm. 11 uur. Agenda.: 1. Installatie van nieuw gekozen le den,, 2. Ingekomen stukken. 3. Adres aan de Regeering inzake be houd van de Velserbrug. 4 Voorstel van 9 leden van den ge meenteraad tot bepaling van de plaats voor een nieuwe school. 5. Benoeming en ontslag van onder wijzend personeel. 6. Overname van wegen te IJmuiden. 7. Klacht van J. Hoogerduyn te IJ muiden over overlast van 't publiek. 8. Adres J- J- Hanns Tiepen om een hoogere belooning voor wiskunstig on derzoek inzake pensioenregeling. 9. Verzekering van gemeentewerklie den tegen ongevallen. 10. Aanbieding' verslagen commissiën tot wering van schoolverzuim over 1902 11. Adres Tun nvereendging IJmuiden inzake gymnastiekonderwijs. 12 Adres J. Bontenbal c.s. inzake het doen houden van zitdagen door den gemeente-ontvanger op de Heide. 13 Benoeming commissie voorjaars- schouw over de wateren. 14. Aankoop huisje achter de voor- Ta Hoofddorp en Nieuw-Vennep lieerscht volslagen gebrek aan regen water. Velen nemen hunne toevlucht tot het onzuivere water van het Hoofd kanaal, dat als drinkwater wordt ge bezigd. Op de boerderij „de Schuilhoeve' te Haarlemmermeer zijn heden nacht een partij kippen ontvreemd. De politici doet onderzoek. De hoofdprijs in de Haarlemmer meer-verloting. eene boerderij met 50 koeien, staande te Laimuiden, is ge vallen op No. 28943. Gisternacht hebben kwaadwilligen 2 vaten petroleum, die aan Burgei- vjten (Haarlemmermeer) lagen, leeg laten loopen, door in de vaten gaatjes te boren. De politie doet onderzoek. Binnenland. Bennebroek. Gisteren middag is een jongetje van 6 jaar spelende in de Bemnebroeker- vaart geraakt. De kameraadjes liepen angstig en zonder alarm te makén weg. Gelukkig bemerkte een voorbij ganger het ongeval en mocht deze de voldoening smaken -het reeds geheel in zwijm zijnde kind uit het water te halen. Do inmiddels toegesnelde veld wachter wist door behandeling bet kind veel water te doen kwijtraken en heeft het, toen het tot bewustzijn was gekomen, naar huis gebracht. ?and voort. RAADSVERGADERING. In die Maandagavond gehouden open bare vergadering van den Raad wer den, na opening der vergadering door den voorzitter, den heer J. Beeckman, Burgemeester, de notulen der vorige vergadering van 28 Januari j.l. gele zen en go'edgekeurd. Daarna werd goedgekeurd de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1902 in ontvangst tot een bedrag van f 2246.605, in uitgaaf tot een bedrag van 1246.795. en alzpo met een batig saldo van f 999.81. Aan den heer J. de Roode werd op zijn verzoek vergunning verleend tot. het leggen en hebben van een beerput en een zinkput in gemeentegrond ten dienste van zijn nieuw te bouwen per ceel aan het Schelpenplein tegen een jaarlijksch huur van f 1 en zulks tot wederopzeggens toe. De heer Hagveld bleef buiten stemming. Aan den heer L. Kroon werd even eens vergunning verleend een koekoek aan zijn te bouwen perceel aan de Sm edestraat aan te brengen in ge meentegrond op dezelfde 'voorwaar den. 15. Mededeeling en voorstel van den voorzitter omtrent den toestaud en verbetering der brandspuiten. deze zoo gezellige avond met een ge-10 animeerd bal werd besloten en allen welvoldaan huiswaarts keerden. Het bestuur en den werkenden leden komt zeker een woord van dank toe voor dien genotvollen, avond aan de Hcemstedenarc-n geschonken. Vóór het verlaten der zaal werd door de aanwezigen, onder begeleiding van piano, het Wien Neerlandsch bloed, alsook het Transvaalsche volkslied gezongen. IJmniden. In de bovenzaal van Café Cycloop is Zondagavond het tweede gedeelte van den Reciteerwedstrijd gehouden, uitge schreven door de Tooneelvereeniging .Vriendenkring". Voor deze afdeeling Lu'iin waren ook, evenals voor de vorige, acht deelnemers opgekomen. De eerste prijs werd be haald door mej. C. Th. H. Smit uit Haarlem, mlet „Tante waarschuwt", door Holtrop. Om den tweeden en derden prijis moest geloot worden dooi de heeren W. II. de Mik, van Bever wijk, en, Oortman van Weesp, die een geiijk aantal punten behaalden, waar bij de beer Oortman de gelukkige was. Deze laatste had voorgedragen „Bij een Studenten-maskerade, van Lauriï- lard. terwijl de heer de Mik „Een kop pig Man" van W. van Zuylen had ge kozen voor zijn voordracht.. Evenals de vorige week was er een talrijk publiek aanwezig, dat zich blijkbaar uitstekend amuseerde. Nadat de uitspraak der jury bekend was gemaakt, heeft mej. Smit nog voorgedragen St. Nicolaas. van Jan v, Beers en een der juryleden, de heer Helmers, uit Beverwijk, „De blauwe Scheen, waarvoor beiden hartelijk toe gejuicht werden. In het Café „de Kleine Willem Ba- reridtz" heeft Zondagavond de Harmo- nievereeniging Concordia, directeur de heer N. C. Gonlag. haai- «laatste uit voering voor dezen winter gegeven. Zooals gewoonlijk slaagde het. con cert weder zeer goed en mochten de spelers de toejuichingen van het pu bliek verweiven. Niet minder was dit t geval met de voordrachten van den bekenden Ilaarlemschen declamator, den beer A. M. Vrugt, die een viertal nummers ten beste gaf, en dat op zulk een uitstekende wijze, dat hij er de al gemeene goedkeuring mede mocht ver werven. Beverwijk. Mej. M. Kreijenbroek te Amsterdam is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier. Voor de kiezerslijst 19031 hebben zich 191 personen als aangifte-kiezers „Ned. Vrouwenbond voor geheel onthouding." In de vergadering van den Nederlartd- sohen Vrouwenbond voor geheel-onthou ding, welke te Amsterdam werd gehou den, werd besloten om, ten einde pro paganda te maken, een paar igezeliige bijeenkomsten te organiseeren, welke zullen plaats hebben op 11 en 22 Maart ,s. De eerste bijeenkomst zal worden houden in de vereeniging „Ons Huis" in buurt IJ. IJ. De tweede bijeenkomst zal plaats heb ben in het gebouw van de vereeniging „de Vrije Gemeente" aan de Wetering schans. Verder werd besloten, om bij verschil lende vereenigingen toestemming te vra gen tot het colporteeren van boekjes etc., welke op de drankbestrijding betrekking hebben, gedurende de openbare verga deringen, die door de vereenigingen worden gehouden. Een paar damesleden van den Bond hebben de colportage op zich genomen. Daar de Bond zich onlangs bij den „Nationale Vrouwenraad" heeft aange sloten, hield mevr. Schalkwijk Godefroy vervolgens eene rede, waarin het doel werd uiteengezet, waarmede de „Natio nale Vrouwenraad" is opgericht. Spr. deed verder eenige interessante mededeelingem uit de verschillende re- Per brancard naar het Ziekenhuis ge-' bracht bleek hij bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. Brand. Te Delfzijl is Zondagmorgen afge brand de behuizing, bewoond door den koopman en winkelier M. Müller. De brand ontstond doordat een. hond des nachts een kleedje van de tafel sleurde, tengevolge waarvan een op de tafel staand lampje op dien vloer viel. Het kar pet vatte daardoor vuur. Het huis was verzekerd voor t 1000, de inboedel voor t 600. Scliakiiig. Eenige dagen geleden werd te Ave- reest het dochtertje vermist van zeke ren Marx, kermisreiziger van beroep en tijdelijk aldaar woonachtig. Het vermiste meisje was abnormaal corpulent voor haar leeftijd. Deze bijzonderheid en, eenige andere omstandigheden waren oorzaak dat men vermoedde dat het meisje door den eige naar van een woonwagen was geroofd, en dit bleek later waar te zijn. De politie werd gewaarschuwd, volg de het spoor tot Zwolle ten kwam daar tot de ontdekking dat de roover in de richting vaia Deventer was verdwenen. De wagen was met twee paarden be spannen. Hoe snel er gereden werd kan men hieruit opmaken dat'de politie te Zutfen niet in staat was den walgen per fiets in te halen. Te Nijmegen gelukte het der politie eindelijk den dadler aan te houden en gevankelijk naar Zwolle over te bren gen. De gelukkige ouders waren daar aanwezig om hun verdwenen dochter weder te ontvangen. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Bij de behandeling der begrooting van spoorwegen liet mlindster Budde zich op zeer scherpe- wijze uit tegen de socialistische spoorwegarbeiders en be ambten. Wie zich aan socialistische propaganda schuldig maakte, werd on herroepelijk uit den d'ienst verwijderd. De quaestie is zeer ernstig, zooals wij aan een naburig land hebben gezien, waar niet zooveel energie aanwezig was, veridaarde de minister. De con servatieven, nationaal-liheralen en ul- tramontanen waren het met hem eens namens de vrijzinnige volkspartij pro testeerde de afgevaardigde Oeser op de scherpste wijze tegen 's ministers hou ding te dien opzichte. Zijn partij zou wellicht later nog op dit onderwerp te rug komen. Daarop antwoordde de minister Het gaat hier om de vraag, wie meester in huis zal zijn, de sociaal democraten. die den dienst onmogelijk zullen maken, zooals in een naburige staat is geschied, of ik als minister Ik heb slechts het huisrecht gehand haafd, tot welzijn van het vaderland' en van den publieken dienst. Het land in beroering. Het „Handelsblad" het bulletin als zou heden de staat van beleg voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn afgekondigd, zegt daarvan o. m. Reeds art. 1, bepalend wanneer de staat van beleg kan worden ver klaard, doet ons zien dat tot dusver geen dier drie voorwaarden is ver vuld. Zij zijn: Oorlog, oorlogsgevaar of binnenlandsche onlusten. Dit laat ste begrip wordt nog nader omschre ven door de beperking dat dergelijke onlusten „de in -of uitwendige vei ligheid van' het Rijk of van een ge deelte daarvan in dringend gevaar brengen" moeten. Eene volksbeweging, zich uitend in vergaderingen ,in heftige taal der pers, zelfs in optochten met uitdagen de opschriften, vormt eene zeer ern stige rustverstoring, welke door de po litie te keer kan worden gegaan, voor zoover zij in het openbaar plaats beeft, dit alles, hoe betreurenswaardig ook, is niet voldoende om het juridi sche'begrip „onlusten" te voltooien. Daarvoor is noodig krachtig verzet tegen de openbare macht, gepaard aan het plegen van gewelddaden, en dit wel niet in één enkel terstond on derdrukt geval ,maar minstens bij herhaling. Een dergelijk herhaald verzet tegen de openbare macht is nog niet voldoende als beweeggrond wereld van het Oostenrijksche fregatvoor het verklaren van den staat van ,Novara" in de jaren 1857—1859. Deze 1 beleg. Wanneer de veiligheid in een gedeelte van het Rijk door dit verzet in gevaar wordt gebracht, en daaron- Yerdronken. Zondagmiddag was de aalt „De vrouw Anna", geladen met cokes, komende van Middelharais en bestemd naar Helle- voefcsluis, zeilende op het Haringvliet, toen dicht hij de haven van laatstge noemde plaats de 21jarige Jacs Fabriek, van Middelharn/Ls, een der opvarenden, van het dek sloeg. De schipper kon niets tot redding doen; de ongelukkige zwom nog eemigen tijd en verdween daarna in de diepte. Een Onderzoekingsreiziger. Te Goerz, in Oostenrijk, is op 81-jari- gen leeftijd overleden ridder Karei von Scherzer. Hij was van 1875 tot 1878 con sul-generaal van Oostenrijk-Hongarije te Londen. Meer bekend is hij echter als ontdekkingsreiziger. Als zoodanig nam hij als geleerde een werkzaam aandeel in den onderzoekingstocht rondom de onderzoekingen waren hem opgedragen door aartshertog Ferdinand Maximiii- aan, den lateren keizer van Mexico, In 1866 werd hij in den adelstand verheven. Drie jaar daarna maakte hij eene nieu we onderzoekingsreis, die drie jaar duur de, thans door Siam, China en Japan. Hij heeft over zijne reizen eene me nigte werken geschreven. Blikgeaitrein voor bloemen en groenten. Uit Parijs wordt aan „Die Gartenwelt" medegedeeld, dat het voornemen bestaat een nieuwen bliiksemtrein voor bloemen devo.erimgen, betrekking hebbende*op dej en 8'roe'njt,ea ia te leggen tusschen Nice drankbestrijding, welke op het laatste te Landen gehouden congres van den „In ternationale Vrouwenhond" werden uit gesproken. Spr. eindigde met de mededeeling, dat de „Nederl. Vrouwenraad voor geheel onthouding" op de eerstvolgende jaar vergadering van den „Nationale Vrou wenraad" verslag moet doen van haar werken en streven. en Berlijn, via Lyon, Lons le Saulmier en Belfort, waarvoor dat traject tot 27 uren teruggebracht zal worden. Een verkoold lyk. @§1 in een huisje aan het Hooge Zand te 's-Gravenhage werd Maandagochtend het verkoolde lijk eener 80jarige vrouw ge vonden. Vermoedelijk is de ongelukkige in aanraking gekomen met vuur in een test en had zij de kracht niet meer om hulp in te roepen. Tweede Kamer. De groep van socialistische Kamerle den hield Maandagmiddag een vergade ring. Hedenmorgen vergaderde de groep der vooruitstrevende liberalen. Sporten Wedstrijden "Voetbal. Na de wedstrijden van Zondag is de stand der le klasse competitie in het Westen als volgt: Een fabriek gesloopt. Uit Oudenbosch wordt aan de „Maas bode" gemeld, dat de suikerfabriek der firma Granpré Molière Jager Co., niet alleen zal worden stop gezet, doch ook dat zij geheel gesloopt zal worden. Bankbiljet van,f 1000 vermist. Maandag werd aan het postkantoor te Gouda ontdekt, dat uit een aangetee- kenden brief een bankbiljet van f1000 wordt vermist, gemerkt A F. 5886. De commissaris van politie aldaar verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Het bankbiljet is ontvreemd tusschen 21 en 23 Febr. Déraillement. Zondagavond derailleerde een waggon van de Westlandsche stoomtram dicht bij Loosduinen. Hoewel geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn, be kwamen eenige reizigers toch kneuzin gen en werden anderen in een slootje geworpen. Gepaisseerden nacht is het beschadigde materieel opgeruimd en heeft men den weg hersteld. Door de verlegging van de trambaan waarmee men nu reeds goed vordert, wordt juist deze sterke gevaarlijke bocht gecorri geerd. Ongelnk. Maandagmiddag omstreeks 5 ure is op het etablissement Fijenoord te Rotter dam de 46jarige werkman Fitter Ver meer, die werkzaam was op het daar op stapel staand stoomschip „Oranje", door mis te stappen in het laadruim ge vallen, waardoor hij een schedelbreuk bekwam. Afd. A. Doelpunt. Club 'Jew O 2 "S 2 V PT H. V. V. 4 3 1 11 25 9 1.38 Sparta 7 3 3 1 9 13 8 1.29 Aj-ax 8 3 3 2 9 20 14 1.13 Velocitas 6 3 3 6 8 14 1.— Haarlem 9 1 5 3 7 17 25 0.78 R. A. P. 6 Afd. B. 4 2 8 21 0.33 Volharding 10 9 1 - 19 29 9 1.90 H. B. S. 8 5 2 1 12 22 14 1.50 H. F. C. 8 3 1 4 7 17 14 0.88 Rapiditas 9 3 1 5 7 18 26 0.78 Hercules 8 2 1 5 5 16 21 0.63 Quick iA'f.) 9 2 7 2 11 29 0.22 der is te verstaan zoowel d'e veiligheid van personen als die van goederen, is voor den voorzichtigen wetgever nog niet genoeg aanwezig om tot den staat van beleg te mogen overgaan. Het ge vaar moet niet een persoonlijke angst van eenig bewindhebber zijn, hij mag niet redeneeren: als dit of dat zoo voortgaat dan zou de veiligheid in ge vaar komen; maar het gevaar moet „dringend" zijn. Welke daden de vei ligheid van den Staat in gevaar kun nen brengen kan men nagaan in den eersten titel van het tweede boek van trouwbare bron verneemt is de vorige het Wetboek van Strafrecht, waarin de i }.veeli, aan a,Je telegraafkantoren van .misdrijven tegen ds veiligheid van j 5* seheime instructie gezon. geheel in de geheime instruktle voorge schreven. Het mondeling medegedeelde woord is: autoriteit. De eenige gevolgtrekking die uit een en andier te halen is, is deze, dat men daar boven den aanval organiseert op het personeel. Dait er een staking zal worden gepro voceerd, of dat de maatschappij over een uitsluiting denkt. In zulke omstandigheden is het voor 't op die manier besprongen personeel vooral zaak koel bloed te bewaren en voorail niets te doen dan op last van de hoofdbesturen. Tegenover brutale kapitalistenover- moed behoort kalme, maar onwrikbare arbeiders-vastberadenheid te staan. In „Plaricius" te Amsterdam werd gisteren een zeer druk bezochte ver gadering gehouden om te. protestee ren tegen het oproepen der lichtingen. Het woord werd gevoerd door den heer F. van der Goes en HenrLette Ro land Holst. Van der Goes zei o. a. dat in de Statuten der vakvereenigingen 'de be paling moest worden opgenomen, dat bij werkstakingen geen militairen wer den vervoerd. De dag van morgen (heden) wat die zijn zal. wat die brengen zai, weet men niet. Het arbeidscontract, waar naar men zo'o lang uitgekeken heeft, zal nu komen,e heeft men nu Ln vier weken gereed gekregen. Maar het is niet dat arbeids contract, wat men verlangt, het zal de rechten van den arbeider inkor ten. Natuurlijk zal er niet met even- zoovele woorden in staan, dat de ar beider niet staken mag, maar toch aal zijn macht er door gebonden wor den. De arbeider contracteert dan niet meer alleen met zijn patroon, maar tevens met het groot-kapitaal. Niet vooruit moet er gewaarschuwd1 worden, wanneer men staken wil; het recht van plotseling staken moet on verkort blijven, geen termijn hiervoor. Uit Deventer is de 3e compagnie 2e bataillon, 8e regiment infanterie, ter sterkte van 100 onderofficieren en manschappen ,naar 'Apeldoorn ver trokken onder bevel van den kapi tein J. H. F. graaf Du Monceau, aan wien de le luitenant G. R. Fauchey en de 2e luitenant W. JArriëas wa ren toegevoegd. Het 3e eskadron van het le regi ment huzaren, commandant de rit meester jhr. Boreel, heeft eveneens or der gekregen zich tot eventueel ver trek gereed te e Door het hoofd der politie te Gouda zijn een 20-tal burgers aangesteld om met gemeente- en rijkspolitie in het station van ae Staatsspoor dienst te doen! Alle wapens van bet Rijk, in ge bruik bij Weerbaarheids- en Schenn- vereeinigingen te Gouda, moeten wor den ingeleverd, zoodat de oefeningen van leden dier vereenigingen voorloo- pig zijn gestaakt. De troepen te Leeuwarden waren gisteren allen geconsigneerd. Naar „Het Volk" uit volkomen be den Staat" worden behandeld. Hierbij is zoowei van inwendige als van uit wendige veiligheid sprake. Zelfs indien d'e thans heerschende spanning onverhoopt nog veel heftiger mocht worden, dan zij nu reeds is, gelooven wij niet dat zij onder de daar genoemde feiten zou zijn te brengen, en terecht is dan ook bij de behande ling der wet in de Tweede Kamer met kracht geprotesteerd tegen de door den, waarin hun o. a. gelast wordt bepaalde telegrammen, die met sta kingen in verband staan, te weigeren. Wij achten het niet overbodig zegt „Het Volk" er op te wijzen, dat artikel 8 der telegraafwet in zulke gevallen bepaalt, dat van de weigering onmiddellijk moet kennis gegeven worden aan den hoogst en ter plaatse aanwezigen burgerlijken overheidsper soon welke tusschen den telegraaf-di- Op Bentveld hadden Zondag twee voetbalwedstrijden plaats. Z. V. V. I speelde tegen A.d.v.e.n.d.o. uit Haar- lem en won met 31. Z. V. V. II speelde tegen Agile uit Overveen. Uitslag 50 in het voordeel van eerstgenoemde club. Wielerpad's Kertogenbosch-Boxtel Wielerpad 's-Hertogenbosch-Boxtel. Niet door den Wielerbond, gelijk de zer dagen werd bericht, doch door den Algemeenen Nederlandschen Wielrij- dersbond, is aan net gemeentebestuur van 's Hertogehbosch een subsidie van f500 toegezegd als bijdrage in de kos ten van den aanleg van een Wielerpad langs den weg 's Bosch-Vught-Boxtel. Het werk, waarvan de kosten geraamd zijn op f1455, wordt uitgevoerd onder beheer van de drie genoemde gemeen ten en zal ongetwijfeld tot groot, gerief van de vele wielrijders in Noord-Bra bant strekken. sommige leden geopperde bedenking1 rec^eur en den belanghebbende be „als zou eene Règeering eventueel door j s^s^> terwijl voor die beslissing be- deze wet een wapen in banden kun-11 oeP °P den Minister, nen krijgen, om ter bescherming van de belangen der bezittende klassen de De „N. A. C." schrijft: veldwinnende arbeidersbeweging te I Vanaf gistermorgen 7 uur zijn in bestrijden, ook wanneer voor ernstige de Willemskazerne te Arnhem gereed verstoring der openbare orde geen (gehouden om op het eerste bevel uitte werkelijk gevaar bestond". Men zietrukken drie compagnieën infanterie dat reeds vijfjaren geleden beproefd is 1 en een detachement gewapende wiel- van deze wet een schrikbeeld te ma-j rijders uit de Menno v. Coehoornka- ken ,doch dat de wetgever zelf die haar aannam, dit terstond beslist en op goede gronden heeft weersproken. „I-Iet Volk" zegt van absoluut ver trouwbare zijde het volgende te verne men: Aan alle .stationschefs is door de di- rekties een geheim pakket gezonden, dat ze niet mogen openen dan in drie geval len: 1q. als een staking op het punt staat uit te breken voor dat de chef den alge- meeniem dienst in kennis heeft kunnen stellen: 2o. als een staking uitgebroken i; 3o. als de chef van de direktie een te-! leigram krijgt, inhoudende een monde ling medegedeeld woord. Het pakket in kwestie bevat allerhan de stukken, die hij in geval van staking noodig heeft, formules voor bewijzen van toegang en dergelijke, alsmede een geheime instruktie voor de stationschefs. Daarin komt o.a. voor dat, i.n geval iemand van het personeel dienst wei gert, hij dadelijk geschorst wordt, en een termijn van 4 uur krijgt voor schrif telijke verantwoording; dat zelfs zij die staken en in woningen der maatschap pij wonen die op het terrein van den spoorweg staan, tot die terreinen en dus tot htm woningen niet mogen worden toegelaten; dat zij die werken, op de stations zutei worden gelogeerd en ge voed, indien zij dat verlangen. Enz. enz. Zoodra het bewuste telegram ontvan gen is, moet de stationschef de hulp van den burgemeester Inroepen tot hand-, having der orde. De manier waarop is! zerne, verder van de rijdende artille rie, onder commando van dien kapi tein baron Van Hogendorp. twee pelo tons, ieder ter sterkte van 1 officier en 35 onderofficieren en minderen. Naar geruchten houdt deze maatregel verband met nog op te roepen groot, verlofgangers. Nader vernemen wij het volgende: Nadat de in do Willemskazerne' ge consigneerde troepen eenige oefenin gen gehouden hadden is omstreeks 12 uur gisterenmiddag deze maatregel wederom opgeheven. De militaire wielrijders, die giste renmorgen uitrukten, maakten een oefen ingstocht naar Oosterbeek en keerden des middags weer naar de Menno van Coehoornkazerne terug. Do herhaalde verplaatsing van troe pen van de eene naar de andere garni zoensplaats houdt, naar men verneemt, alleen verband met. liet gebrek aan ruimte 'in de verschillende kazernes, temeer nu in begin Maart aanstaande ock de miliciens van de lichting 1903 moeten opkomen. Zondagmorgen negen uur, moest de d.d. schutterij te Venlo op het Markt plein aantreden, waarna een groote wapenschouwing gehouden werd door den majoor en den burgemeester in ambtsgewaad. De burgemeester hield daarna een toespraak tot de troepen, waarbij met nadruk erop gewezen werd, dat men zich nliet zonder voor kennis buiten de stad mocht begeven en zorg moest dragen zich desnoods elk oogerblik van den dag te zijner beschikking te kunnen stellen. Ter bewaking van de spoorlijn nabij Helmond vertrok Zondagmorgen per

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2