NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omureken. 20e Jaargang Donderdag '26 Februari 1903 No. 6031 HAARLEM'S DAGBLAD Abonnementsprlls Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen/in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), pier 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02Va Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V» de omstreken en franco per post0.45 Aavertentlën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke-regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Bultenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. OU nummer bestaat uit zes bladzij den. Haanoos'8 Ragblad rai}26Febr. feteyat a. Marineaangelegenheden in Frank rijk, Het land in beroering, Ka- meroYerzicht. Loterijen in Indië, GrondwetsherzieningDe reke ning. Üfficieele Berichten. NATIONALE MILITIE. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Haarlem roept bij deze op de milicien-verlofgan gers Pieter Groot, Petrus Johannes Huis- initveld en Petrus Johannes Roest, uit de gemeeniteHaarlem, van d'e lichting 1899, behoorende toit het 2e regiment veM-artillexie, om zich op 16 Maart aan staande, des namiddags voor vier ure, te bevinden te 's-Gravenhage, bij hun kOTps; 2o. den milicien-verlofganger Sjoerd Burrij, uit de (gemeente Woniseradeel, van die lichting 1899,behoorende tot het 3e regiment veld-artillerie, om zich op 16 Maart aanstaande, des namiddags voor vier ure, te bevinden te Breda bij zijn korps; 3o. den milicien-verlo f ganger Bernar- dus de Vries, uit de gemeente Harlingen, van de lichting 1899, behoor ende tot het 2e regiment veld-antiilierie, om zich op 16 Maart aanstaande, des namiddags voor vier ure, te bevinden te 's-Gravenhage bij zijn korps, allen voorzien van al de voorwerpen van Meeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot ver lof medegenomen, ten einde in werke- lijken dienst te worden gesteld. Haarlem, 24 Febr. 1903. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voor- middags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 10 Maart e.k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter vi sie is nedergelegd, het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van Julius Wulff Co., om vergunning tot oprich ting van eens stoffen ververij en chemi sche wasseherij, waarbij als beweeg kracht ©ene stoommachine van 6 paar- dekrachten met stoomketel zal worden gebezigd in het perceel aan de Helmbre- kersteeg, no. 8, en dat op den veertien den dag na heden, zijnde 10 Maart e.k. en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaren' tegen het oprich ten der inrichting in te brengen. Haarlem, 24 Februari 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Baitenlandsch Nieuws Frankrijk. Marine-aangelegenheden. Een zeer interessant vraagstuk, dat voor al'e landen die een groote vlost hebben, van veel belang is, wordt thans in jnarinekringen clruk besproken. De ze vraag werd onlangs opgeworpen naar aanleiding van een beslissing van den Franse-hen minister van Ma rine en betreft de juiste wijze van op treden tegen die zeeofficieren, wier schepen bij manoeuvres of bij andere gelegenheden ischade hebben geleden. Afgezien van eenigie uiting van per soonlijke opin'ie ten opzichte der leven dige discussie over dit 'onderwerp, waarvan de Parijsche pers zich reeds meester heeft gemaakt, kan een eenvou dige opsomming der feiten niet nala ten leerzaam te zijn. Twee oorlogschepen, de Gaulois en de Bouvet, kregen eenige lichte schade tengevolge eener hotsing gedurende de algemeene manoeuvres van een eskader De bevelhebbers werden voor een com missie van onderzoek gedaagd, welke hen van alle schuld vrijsprak, evenals dit ook reecis de bevelvoerende admi raal van het bevelvoerende eskader te voiren had gedaan. De minister van Marine scheen ech ter een geheel andere meening te zijn toegedaan en onthief d'e beide zeeoffi cieren van hun commando. De meeste bladen protesteer'den, tegen deze daad van het hoofd van het Marine-Depar tement. Een dezer, de „Echo de Pa- riis", had een onderhoud hierover met den heer Loekroy, den vo.rigen Minis ter van Mairine, dieterloops zij het gezegd nog erg gebeten is op zij u opvolger en dezen dan ook telkens zeer streng critiseert. De heer Loekroy be gon .met te zeggen, dat hij niet bekend is met de bijzonderheden van het in cident in quaestie, maar dat in zulke gevallen het wenschelijk is, om de in zichten ter technische raadgevers aan te nemen. Het is niet mogelijk om een juist oordeel te vellen over eene zeemanoeuvre, welke oorlogsschepen uitvoeren, terwijl men op een ministe rieel bureau zit.Bij dergelijke ge vallen 'is het verre van goed, om een buitensporige straf op te leggen, want het gevolg ervan zal allereerst zijn. dat de commandanten zullen gaan aar zelen om een moeilijke manoeuvre te laten uitvoeren, uit vrees dat er onge lukken zullen gebeuren. Zij zullen hun mannen niet langer operaties toe vertrouwen, welke somwijlen gevaar lijk kunnen zijn, omdat zij weten, dat, indien erbij toeval door die scheepsbe- wegingen schade of ongelukken ont staan, hun carrière dan gebroken zou zijn. „Ik zal niet beweren, zoo giug de oud-mlinister voort, dat gestrengheid in zekere gevallen niet gerechtvaardigd zou zijn, maar men moet goed weten te oordeelen en de strenge straf mag alleen dan worden opgelegd, indien zij werkelijk verdiend is." In antwoord op de vraag, of het niet mogelijk zou zijn. om indulgentie te betrachten in geval van ongelukken, zeide de heer Loekroy „Die theorie kan bijzonder worden toegepast op kleiine schepen, zooals torpedo-booten en torpedo jagers. De officier, die de meeste schade aan die schepen bezorgt, is bijna altijd de be kwaamste, aangezien die booten be stemd zijn om ondiepe wateren te be varen en voortdurend bloot te staan aan allerlei gevaren. Bovendien kan men in 't algemeen zeggen, dat., ipdien men goed scheeps volk en goede zeeofficieren hebben wil, het noodzakelijk ils, om het risico te loopen, dat de schepen schade krijgen, daar èn de bemanning èn de comman danten alleen in gevaarlijke manoeu vres bun beroep behoorlijk kunnen lee- ren uitoefenen. Indien zij niet aan ge vaar gewoon raken, wat zal er dan in oorlogstijd moeten gebeuren Het „Journal des Débats". dat zich b'ijkbaar door een technische autori teit van den allereersten rang heeft laten 'inlichten, pleit eveneens tegen de ministeirieele beslissing. Stadsnieuws. Haarlem, 25 Febr. 1903. R. K. Leesvereeniging. Dinsdagavond heeft de huldiging van dr. Schaeppian's nagedachtenis hier ter stede plaats gehad. Door de R. K. Leesvereeniging was nl. in de bovenzaal der Sociëteit Ver- eeniging een vergadering uitgeschre ven, waarin als sprekers optraden de heeren Dr. G. Brom,, Rector te Utrecht, die een gedachtenisrede hield en G. J. van Gasteren, van Haarlem, die het laatste gedicht van Dr. Schaepman, ge titeld „Frans Hals", voordroeg. Met een kort woord leidde de voorzit ter, de heer Gonnet, de sprekers bij de aanwezigen in. Daarna verkreeg Dr. Brom 't woord, die erop wees dat.dli*. Schaepman een der Nederlanders is geweest, die al gemeen geacht en' bemind was. Het woord van dr. Kuyper bij het ontvangen van het bericht, van Schaep- man's overlijden gesproken „Wie zal niet weenen", heeft dan ook overal in den lande weerklank gevonden. Thans nu alles voorbij 'is, achtte spr. den tijd gekomen, om een levensschets te geven van den meest populairen man van geheel Nederland. Als leerling had spr. Dr. Schaepman tal van jaren gekend en liefgehad. Steeds had hij hem bewonderd, en daarom was hij zijn vriend geworden. Zelden heeft, de historie in éen man zooveel talenten vereenigd, en daar om achtte spr. het noodzakelijk, de fi guur van Dr. Schaepman van verschil lende kanten te bezien. Allereerst gaf s(pr. nu een korte le vensbeschrijving van Dr. Schaepman's vader en moeder, en daarna van dr. Schaepman zelf. Achtereenvolgens schetste spr. Dr. Schaepman afe geleerde, als dichten- en prozaschrijver, als volksredenaar en als staatsman. Een geleerde in den engeren, dikwijls gobmikelijken zin des woords was hij nietomvangrijke werken zijn nooit van zijn band. verschenen. Wel bezat bij derf helderzienden blik en de taaie werkkracht van een geleerde. Gaarne was bij bij zijn boeken en dik wijls kon men hem dan ook aantref fen te Rijsenburgh in zijn studeerka mer. Van zijn gedichten trok „De Paus," een schepping op 22jarigen, leeftijd, aller aandacht. Sedert werden zijn gedichten met veel belangstelling ontvangen en al hadden zij niet de gratie van Vondels verzen, toch sleepten zij mede door overweldigende rethexriek. Hij blijft dan ook de Nederlandsche dichter, die op de Katholieken een be zielenden invloed had. Als prozaschrij ver stond hij hooger dan als dichteir. Zijn stijx was vol temperament, tin telend van humor maar ook wel zie dend van toorn, doch steeds meeslee- pend. Krachtige teekening van karakter, breedheid van gebaar, soms scherpe critiek, dit alles vindt men in het proza door Dr. Schaepman gegeven. Bovenal was Dr. Schaepman een eminent redenaar. Niemand beeft ooit iu Nederland in zooveel verschil lende plaatsen en over zooveel verschil lende onderwerpen gesproken als bij, de Koning van het woord, en overal hoorde men hem gaarne. Met zijn overtuigingskracht, zijn wegsleepende taal, beheerschte hij steeds het audito rium. Over Kerk en Paus sprak hij 't liefst, getuige- zijne mededeeling voor zijn vertrek naar Rome, toen hij zijn spijt erover uitsprak, dat hij nu te -Amster dam geen rede zou kunnen houden bij het jubilé- van Z. I-I den Paus in Maart a s.. Ook als staatisman was Schaepman een man van beteekenis. Als opwek- ker der Christelijk-sociale actie werd hij geprezen. Dr. Schaepman was een man, die zijn eigen weg ging en zich van zijn eigen partij 4n sommige pun ten van Staatsbelangen afscheidde. Spr, zag de oorzaak hiervan in. dat de Nederlandsche Katholieken uit sluitend geconcentreerd waren op ka tholiek terrein en zich enkel afvroegen, of ook een conflict te vreezen was. Dr. Schaepman daarentegen vroeg naar vrijheid in alle quaesties. Hij was een priester, die zijn begin sel nooit verloochende. Geheel voor zijn Kerk en zijn Vaderland heeft Dr. Schaepman geieefd. Spr. eindigde zijn rede met in welge kozen woorden het, sterven te schetsen van Schaepman in de Eeuwige Stad. Met daverend applaus werd spreker dank gezegd voor zijn boeiende rede.. Hierna droeg de heer van Gasteren op die hem eigen gloedvolle wijze het schoon© gedicht „Frans Hals" voor, waarmede spr. eveneens veel succes inoogstt'e. De heer Gonnet was dan ook de tolk van het auditorium, toen hij beiden sprekers dank zegde voor het genot, den aanwezigen verschaft De gymnastic k-v«ree niging Wil- helminia-Garde, zaü op Zaterdag 28 Febr. eene uitvoering geven in de groote zaal van St. Bavo. Na afloop zal een bal ge geven worden. Eenwoordtotdegoedge zinden. Aan het personeel der Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. alhier is het vol gende bekend gemaakt. Daar het mij bekend geworden is, dat er bij een eventueels staking goedgezin- den zijn, die der directie getrouw willen blijven, doch bevreesd gemaakt worden, zoo kan ik thans mededeelen, dat die personen ten allen tilde en in alle om standigheden door de maatschappij be schermd en gehandhaafd zullen woTden. (w. g.) L. SLOOT. Chef Centrale Werkplaats H: S. M. Men schrijft ons: Kunstve r e enig in g „O. D. O." Zaterdagavond Jl. hield bovenstaande vereeniging haar eersten jaariijkschen feestavond op de bovenzaal van Brink man,n voor hare leden en een groot aan tal genoodigden. Nadat de president, de heer Van den Heuvel zijne openings rede had uitgesproken en allen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd overgegaan tot het opvoeren van meer dere tooneelstukjes en voordrachten, die alle een uitbundig succes hadden, getui ge het applaus, dat den acteurs telken male te beurt viel. Eene even aangena me als artistieke afwisseling bracht de heer F. Diebeis, leerling aan het Con servatorium in den Haag, met het ten .gehoore brengen van eenige vioolnum mers, die uitgevoerd werden op eene wijze, zooals dat alleen van iemand met veel talent te verwachten is. Het pu bliek toonde zijne ingenomenheid dan ook met daverende toejuichingen. Een zeer .geanimeerd bal, dat tot vroeg in den morgen duurde, besloot dit feest, waarop èn het bestuur èn de leden van de jonge vereeniging ,,0. D. O" met trots kunnen terugzien. Hetbestuur van de afd. Haar lem van den Bond van miliciens en oud miliciens, heeft in hare vergadering be sloten bij de verschillende vak- en an dere vereenigingen lijsten aan. te bie den, ten einde de gehuwde miliciens van de verschillende lichtingen, nu on der de wapens, geldelijk te steunen. Het adres van den penningmeester is J. J. Naüies, Weverstraat no. 17. Verder deelt het bestuur mede, dat de openbare vergadering van Maandag 2 Maart niet door gaat wegens te drukke werkzaamheden. Kantongerecht. Dro nk en schap. J. Looper, werkman, wonende te Haarlem, was op 14 Dec. 11. in staat van dronkenschap des avonds om 9 uur met geweld tegen een deur in de Kerkhofstraat aange- loopen, denkende dat hij in zijn eigen woning terecht kwam. De politie, dit ziende, maakte hiervan proces-verbaal op. Bekl. hoorde tegen hem wagen f2 subs. 2 dagen hechtenis. Straatmeiden. Met dezen naam mogen Alida van Dam en Jo hanna van Assendelft terecht betiteld worden. Op 17 Dec. des avonds te kwart over 10 hebben zij de baldadig heid gehad met een wagentje te gaan rijden, dat op de Riviervischmarkt voor een winkel stond, waarna zij het. wa gentje omwierpen en de ruitjes ervan vernielden. Tegen deze meiden, die reeds geen kinderen meer zijn. werd! een. geldboete van f3 subs. 3 dagen hechtenis gevraagd. Bij vonnis van de arrondlsse- ments-rechtbank alhier d.d. 24 Februari 1903, is in staat van faillissement ver klaard Thomas de Jong, timmerman, wonende te Zaandam. Rechter-commis- saris Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Drankwet. F. v. d. Kaart, los werk man, wonende te Haarlem, stond terecht wegens overtreding van de drankwet. Hij had nl. op 14 Dec. des namiddags om kwart voor 2 iemand in zijn café, die een glaasje jenever zat te drinken. BeM. zei, dat hij 'dien persoon een bor rel gegeven had, omdat deze hem een dienst had bewezen. Niettemin vroeg de ambtenaar tegen dezen persoon eene geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis, Het Be-stuur der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool verzoekt U beleefd het onderstaande te willen doen plaatsen in Uw veelgelezen blad. Het nieuwe schoolgebouw (Schnee- voogtstiraat) werd in de afgeloopen week door ongeveer 400 belangstellen den bezocht, zoodat het Bestuur be sloten heeft 't voortaan eiken Woens dag, van 24 uur voor belangstel lenden ter bezichtiging te stellen ter gen entrée van 25 ct. pea* persoon. De nieuwe cursussen (duur 4 maan den) vangen met Maart aan kook cursussen voor dames des Donder dags- en Vrijdagsmorgens van 9^12 uur, voor onderwijzeressen Woens dagsmiddags van 2—uur, voor dienstboden Maandagsavonds van 7\ tot 9i uur en fijne keuken Dinsdags middags van 2—4 uur, voor kinderen Woensdagmiddag 2—4 uur (heit be reidde maal wordt door de kinderen zelve genuttigd). Strijkcursussen worden gegeven voor dames Donderdags- en Vrijdags- morgens van 9iUJr uur voor dienstboden Maandagsavonds 79 uur en voor kinderen Woensdagsmid dags van 24 uur. De opleiding nuttige en fraaie hand werken vangt eveneens met Maart aan. De ©enige leerling voor het exa men nuttige handwerken legde dit met goed gevolg te 's Gravenhage af. Het 2de halfjaar voor de afd. In dustrie-onderwijs, Linnen- en Cos- tuumnaaien begint Maandag 2 Maart. Dit onderwijs omvat behalve naa ien 't knippen en teekenen van klee- dingstukken, ornarnentteekenen, strij ken, nederl. taal en rekenen. De avondnaailessen voor kinderen (57 uur en 7^9£ uur) beginnen eveneens den 2en Maart, die voor dienstboden (het -vervaardigen van een eigen ja pon) 16 Maart. Voor diegenen, die verhinderd zijn op het gewone spreekuurMaandag en Vrijdag van 24 uur, te komen, is de directrice ook te spreken des Woensdagsavonds van 79 uur. Het teekencollege „Kunst zij ons Doel" heeft Dinsdagavond in het Bron gebouw weer een har ar zoo aantrekke lijke kunstbeschouwingen gehouden. Inbraa k. Hedennacht is ingebroken in een pakhuis van een brandstoffen-' handelaar op het Phoenixterrein. Ver mist worden 6 HL. amthraciet, ter waar de van 12. Uit de Omstreken. Heemstede. De bloembollen zijn in den laatsten tijd zoo sterk ontwikkeld, dat zij, in plaats van laat, zoo ais wij onlangs meld. den, toch nog op tijdzullen zijn. Halfweg. Sinds Maandag zijn alhier bij de twee veldwachters nog twee gemeentelijke politiebeambten aanwezig, meer bijzon der voor den stationsdienst. Binnenland, Kameroverzicht. De duizend of zoo Hagenaars die gis teren meenden'dat van het Binnenhof uit de revolutie zou beginnen, zijn lich telijk teleurgesteld. Zoo men binnen als buiten de Kamer wat zenuwachtig bleek, in afwachting van de dingen die komen zouden, er vie len geen incidenten voor. Zelfs waren de eerste woorden, in de Kamer gesproken, woorden van rouw om dr. Schaepman, van wiens dood de officieel© kennisgeving inkwam. Zij gaf den voorzitter aanleiding ongeveer het volgende te zeggen: Mijne Heeren- Wij allen werden droevig getroffen door de tijding dat dr. Schaepman te Rome is bezweken aan de kwaal die in den laatsten tijd van zijn leven hem sloopte. Zijn stoffelijk omhulsel rust thans verre van hier, op den stillen ak ker des doods in de Stad der zeven heu velen; maar zijn nagedachtenis zal hier, in zijn vaderland, dat hij zoo lief had, voortleven en vooral in deze parlemen taire vergadering, waarin hij door zijn bekwaamheden, zijn groote vaderlands, liefde, zijn wiegslepende welsprekend heid, zijn trouw aan beginselen en bo-; venal door zijn karakter een zoo voor name plaats zich heeft verworven, ook bij den tegenstander, dien hij wist te waardeeren. Met weemoed wordt Schaepman voor al nagestaard door hen, die inzonder heid meer van nabij met hem verbonden in hem een trouw en hartelijk vriend verliezen, steeds bereid met raad en daad. Ik heb gemeend dit korte woord van dankbare herinnering te moeten wijden aan de nagedachtenis van den man, die inzonderheid in deze vergadering, maar ook in binnen»- en buitenland lang zal worden betreurd. Het was een van Schaepman's meest besliste medestanders, de heer Kolkman, die dank betuigde voor deze woorden en op zijn beurt met weemoed herdacht, den grooten meester en betreurden vriend, den vurigen katholiek en patri ot, den ervaren en beginselvasten staats man. De ouderen onder ons zeide mr. Kolkman hebben hem gekend in zijn rusteloozen arbeid; met moed heeft hij naar lichaam en geest voor zijn begin selen gestreden. En toen de krachten hem begaven heeft hij nog altijd met pen en woord buiten het Parlement er voor gearbeid-. Het is dan ook zeker dat hij een grooten invloed in de laatste 25 jaren op den gang van zaken in ons land heeft geoefend. De critiek tegen zijn arbeid smartte hem soms, maar was geen reden voor hem om af te wijken. Voor zijn geestverwanten was dr. S. door eerlijkheid en trouw de grootste kracht, voor zijn tegenstanders een hoffelijk be strijder. Hoezeer zijn verlies ons volk heeft getroffen, bleek uit de spontane uitingen van leed bij zijn heengaan. Hij stierf zooals hij het heeft gewild: naar zijn hartewensch, te Rome, in 't boete kleed van den Capucijner. De geschiede nis zal over dezen merkwaardigen mensch oordeelen; wij, zijn vrienden, vreezen dat oordeel niet; men zal zijn naam met eere blijven noemen als een van Neerland's beste zonen en zijn naam zal vlekkeloos worden bewaard. Van de linkerzijde voerde de heer Mees het woord, er op wijzend hoe hier ge bleken was dat het heengaan van een tegenstander even hard trof als van een' geestverwant. Dr. Schaepman was dan ook een man van buitengewone begaafd heden, een merkwaardig man. Er zijn vraagstukken geweest, waarbij hij de neutrale zóne breeder uitmeette dan zijn medestanders. Maar waar kerkelijke quaesties zich voordeden bleek hij bo venal Katholiek. Het is gebleken dat hij, bij alle verschil in .richting, bij allen in aanzien was en ook van deze zijde der Kamer hoog gewaardeerd werd. Zijn na gedachtenis- zal dan ook bij ons dank baar blijven voortleven. Namens de Regeering sprak de heer de Marez Oyens, Min. van Wat. (met zijn ambtgenooten van koloniën ea oor log tegenwoordig) woorden van instem ming met het gehoorde. De Volksverte genwoordiging had in dr. S. een zijner edelste, bekwaamste en aantrekkelijkste figuren verloren en het zal moeite kos ten de figuur van dezen reus van leven en schoonheid een woord van Schaep man zelf te missen. Ook de Reg. deelt in den rouw der Kamer( het is haar ei gen rouw en met smart staart zij den ontslapene na, den uitnememden spre- ker, den zielsverheffenden christen-dich ter, den trouwen aanhanger van 't Huis van Oranje, den echten Nederlander, die het geheele leven van zijn natie tot 't zijne had gemaakt en op wien aldus besloot de Min. de natie trotsch ging omdat ze in hem een der waardigste ver tegenwoordigers zag van den Nederland- schea zin voor vrijheid, godsdienst, recht en schoonheid. Onder verwijzing naar de schriftelijke toelichting diende de heer Drucker, na mens de club der vrijz.-dem., het aan gekondigd wetsontwerp in tot herzie ning der Grondwet. De heeren Lucass© en Aalberse deden hun intrede. En toen kwam het ver wachte; de aanvraag van interpella- ties in verband met de staking. De heer Mees vroeg verlof om op een nader te bepalen dag eenige vragen aan de Reg. te mogen richten naar aanlei ding van de gedeeltelijke staking in 't spoorwegverkeer in de laatste dagen van Januari. De heer Troelstra verzocht mede ver lof om de Reg. te mogen interpelleeren aangaande de redenen voor de buiten gewone bijeenroeping van eenilge lich tingen der militie, omtrent haar verdere plannen te dien opzichte en of zij in ver band met de jongste gebeurtenissen wet gevende maatregelen denkt te nemen en zoo ja, welke? Tot beide interpellaties werd verlof verleend; de dag van beraadslaging zou nader worden bepaald. Heden tegen 11 uur is aan de orde ge steld het wetsontwerp houdende over eenkomst met België betreffende het ka naal Terneuzen—Gent. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins bezochten Maandagavond het thé dan sant, dat H. M. de Koningin-Moeder ten Haren Paleize gaf. Genoodigd waren op deze soirée o.a. het geheele corps diplomatique, dames en heeren van Hr. Ms. huis en uit de hooge kringen der residentie.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1