De partij duurde tot half ééa uur na middernacht en zal a.s. Vrijdag, 27 de zer, gevolgd worden door een thé, waar op niet gedanst wordt. Yerkiezing voor de Tweede Kamer Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kameir in het kiesdistrict Ede (vacature Van Asch van Wijck) werden uitgebracht 3810 stem men. Geldig 3729 stemmen. Hiervan verkregen mr. W. H. de Beau fort (lab). 1292 en dr. M. A. Brandts (anti- rev.) 2437 stemmen. Gekozen is dus de heer Brandts. S. D. A. P. Door de S. D. A. P. zijn de statuten en het huishoudelijk «reglement goed gekeurd met respectievelijk 2711 en 26S4 stemmen voor en 36 en 63 tegen. Verdronken. Gerrit van O. en Jan P. uit het Alte- veer zijn Zondagavond te ongeveer 9 uur in de zoogenaamde Zijstukken (gem. Onstwedde) te water geraakt en ver dronken. Loterijen in Indie. Nu hier te lande meer en meer de afschaffing ..der ..staatsloterij en de te- gengang van ander dobbelspel ter sprake .komt, is het niet zonder belang na te gaan welke bepalingen op dit punt in Indië bestaan. Wij vermelden daarbij slechts ter loops de verloting van roerende goede ren (geen geld), waarbij het in loten te splitsen bedrag niet hooger is dan f 1000 daarvoor is de vergunning noo- dig van het hoofd van gewestelijk be stuur. Voor alle andere, dus ook voor geld loterijen, wordt de vergunning gevor derd van den Gouverneur-generaal. Als regel is daarbij aangenomen dat jaarlijks worden toegestaan éen groo- te loterij voor een of meer aanvragen met liefdadig doel, tot een totaal be drag van 1500.000, benevens hoogstens tien kleine loterijen, tot een gezamen lijk bedrag van 1100.000, voor liefdadi ge en andere doeleinden. Het te koop aanbieden, het verkrijg baarstellen. het verkoopen van loten of aandeelen in huiten Nederl.-lndië aan gelegde loterijen, uitgezonderd de Ne- derlandsche staatsloterij, is verboden. Over het toegestaan bedrag van elke loterij is verschuldigd een© belasting van zes pCt. ten behoeve van den lan de en een per mille voor de armen. Ziedaar in hoofdzaak de bepalingen, gelijk zij tegenwoordig luiden. In vroegere jaren werden groote loterijen niet uitsluitend voor liefdadige doel einden toegestaan, maar toch altijd voor onderwerpen, die, 'in min of meer ruimen zin opgevat, het algemeen be lang raakten. Een volledige lijst der van 1865 tot 1901 geautoriseerde loterijen vindt men in eene onlangs ter Landsdrukkerij te Batavia'gedrakte verhandeling van den heer D. W. F. van Rees óver de Staats armenzorg voor Europeanen (Hoofdst V). Wij zien daaruit, dat menige so ciëteit, het Bataviaasch tooneel, de Samarangsche schouwburg, de mu ziekschool te Batavia, de Planten- en Dierentuin aldaar, tentoonstellingen, kerkbesturen enz., hunne financiën versterkten door het netto-provenu van een of meer loterijen. In 't geheel werden in die jaren ruim 9 millioen gulden besteed aan loten voor liefdadi ge instellingen en kerken, bijna 6 mil lioen voor andere doeleinden, meest „met een vermaak." Deze laatste zijn nu, wanneer Mén dé „kleine" loterijen, waarvan de netto opbrengst hoogstens een paar duizend gulden kan bedragen, buiten sprake laat, voortaan geheel uitgesloten. Indien wij goed ingelicht zijn, is het gebruikelijk, 70 tot 75 pCt. van de op brengst der loten voor prijzen te be stemmen. Na aftrek der belasting en de onvermijdelijke onkosten blijft dus 15 tot 20 pCt. beschikbaar voor het doel waarvoor de loterij is georgani seerd. De loterij in Nedcrlansch-Indië is al- zon c-en middel, om de ingezetenen tot liefdadige plannen te doen meewerken. Men moge dat middel niet boven alle verdenking verheven achten. zeker is het toch dat aldus het kwaad der lo terijen binnen enge grenzen wordt be perkt. en dat althans het voordeel is bereikt, dat bij de aanleggers der lote rijen alle egoïstische bedoelingen zijn buitengesloten. Het schijnt orus toe dat de in Indië gevolgdie ged't-agslijln de vergelijking met het moederland zegevierend kan doorstaan, en dat wij hier al een heel elind verder zouden zijn. wanneer het voorbeeld van Indië werd gevolgd. Het argument, dat 's lands financiën zich tegen de afschaffing der Staatsloterij verzetten, kan minder wegen, wanneer de belasting op particuliere loterijen op den Indischen grondslag geheven wordten dat de netto opbrengst van deze altijd moet worden aangewend xen bate van liefdadige instell/ingen is naar onze mcening een belangrijk voor deel. (Hbld.) Grondwetsherziening. Het voorstel van den heer Drucker en anderen, betreffende gedeeltelijke Grondwetsherziening, is medle onder teekend door de'leden Bos, Fokker, Ketelaar, Marchant, Nolting, Pijnac- ker Hordijk, v. Raalte en Smidt. Behalve hetgeen reeds vroeger om trent den hoofdinhoud van dit wets voorstel is gemeld, wordt het o. a. op de volgende gronden toegelicht: De voorstellers maken van hun recht van initiatief gebruik, nu in de naaste toekomst genoegzaam is ge bleken een voorstel tot Grondwetsher ziening ten opzichte van de vertegen woordiging van de Regeering niet is te verwachten. De voorstellers gaan uit van de overtuiging, dat ons volk rijp is voor het algemeen kiesrecht, maar meenen, dat door de ervaring is gebleken, dat een afdoende, voor goed bevredigende regeling, reeds van het kiesrecht der mannelijk© ingezetenen onder de heer schappij van art, 80 der Grondwet op onoverkomelijke bezwaren afstuit. Grondwetsherziening tor diefinitieve kiesrechtregeling is h. urgent, om dat de tegenwoordige regeling van het kiesrecht in hooge mate onbevredi gend1 is. Daarenboven behoort in onzen tijd niet langer bij de Grondwet aan de vrouw het kiesrecht te worden ont zegd. Omtrent de basis der nieuwe grond wettelijke bepalingen meenen de voor stellers. dat in een maatschappij als de onze alle staatsburgers bevoegd; moeten worden geacht mede te werken tot de samenstelling der vertegenwoor diging, voor zoover zij niet behooren tot bepaalde categorieën wier uitslui ting het publiek belang gebiedend eischt. In beginsel zijn de voorstellers te. vens, om ten aanzien van het kies recht de vrouwelijke Nederlanders met de mannelijke gelijk te stellen. Willen zij derhalve algemeen kies recht voor vrouwen gelijk voor man nen, en geven de voorgestelde artike len de gelegenheid daartoe, daarbij wordt ook echter de mogelijkheid open gelaten ,in mie er dan één tempo de vrouwen kiesbevoegd te verklaren, of wel. aanvankelijk hare kiesbevoegd heid voor die gemeenteraden op rui mer schaal te regelen, dan die voor de Provinciale Staten en de Staten- •Generaal. Zij achten daarbij een census, een capaciteiten stelsel, of eenig dergelijk willekeurig kènfceeken uitgesloten. Als minimum leeftijd is de burger lijke meerderjarigheid gesteld, de kieswet beslisse, of een hooger leef tijd moet worden verlangd. Uit het geldende artikel zijn de drie eerste categorieën van uitsluitingen overgenomen; voor het overige is den kieswetgever eenige ruimte gelaten. Elke der uitsluitingen wordt echter teruggebracht tot eene van deze drie hoofdgroepen; abnormale geestestoe stand; volslagen ©economische afhan kelijkheid ;grove verwaarloozing van plichten, die het staatsburgerschap oplegt. Tot de eerste rubriek worden ge bracht: de krankzinnigen, de idioten en andere gebrekkig ontwikkelden. Tot de tweede: degenen die, door loopend van armenzoig afhankelijk, elke maatschappelijke zelfstandigheid missen. De wijziging betreffende de samen stelling der Eerste Kamer, gaat uit van de meening, dat gebroken dient te worden met iedere regeling, waar bij tot de verkiezing der leden van de Eerste Kamer anderen worden geroe pen dan de kiezers voor de Tweede Kamer en zulks met het oog op de nadeelen van de verkiezing door de Provinciale Staten. In het stelsel der voorstellers moet ook de Eerste Kamer voortaan zijn het directe uitvloeisel van de volks keuze. In hun voorstel worden derhalve on der de leden van de Staten-Generaal volgens artikel 80 zoowel de leden der Eerste als die der Tweede Kamer be grepen. Ten aanzien van de samenstelling der Eerste Kamer weaschen zij zooveel mogelijk op het bestaande voort te bouwen en zijn volgens het voorstel de onderscheidende kenmerken van de samenstelling der Eerste Kamer ge legen. Ie. In de inrichting van het verkie- zingswerk op den grondslag der ge westelijke indeeling; 2e. In de verkiezing der leden voor 9 jaren, met aftreding van een derde gedeelte om de 3 jaren en bovenal, 3e. In de verkiezing uit categorieën, waarvan de Grondwet de omtrekken vaststelt, de nadere bepaling aan de Wet overlatende. Teneinde de invoering van evenre dige vertegenwoordiging mogelijk te maken, zijn de provinciën samenge voegd tot 5 groepen, waarbij de ver deeling van het grondgebied over onze 5 gerechtshoven is gevolgd. Wel ver dat de Eerste Kamer moet blijven een vergadering van aanzien lijken, wenscben zij voor dit college verkiesbaar te stellen allen die op het uitgestrekte veld van den maatschap- pelijken arbeid of in dienst van het algemeen belang, tot „aanzien" zijn gekomen. Van de 3 categorieën, uit welke vol gens het voorstel de verkiezing zal geschieden omvat de eerste, degenen die reeds het vertrouwen hunner me deburgers verwierven en als leden der Staten-Generaal, der Prov. Staten of der besturen van grootere gemeenten, werkzaam zijn geweest. De tweede categorie wordt gevormd door hen, die wiegens hunne kunde en ervaring, hunne talenten of hunne toewijding aan de openbare belangen op den voorgrond zijn getreden; die in de samenleving eene aanzienlijke plaats innemen of ingenomen heb ben; zooals de meest bevoedge verte genwoordigers van landbouw en in dustrie, van handel en scheepvaart, kortom van al de verschillende takken der volksnij verheid; vervolgens dege nen, die op het gebied van eeredienst, kunst of wetenschap tot aanzien zijn gekomen, en eindelijk "voor mannen, in het vereenïgnngsleven, leiders van vereenigingen, kortom, personen uit het volksleven. De derde categorie bestaat uit dege nen, die in het Rijk of in de Koloniën eene dier openbare betrekkingen be- kleeden of bekleed hebben, welke bij de wet worden aangewezen. In bet voorstel wordt voorts ook de vrouw verkiesbaar verklaard tot lid pen d'er vertegenwoordigende lichamen. Verder wenscben dia voorstellers de verkiezingen zoodanig in te richten, dat daardoor wordt gewaarborgd eene samenstelling van de vertegenwoordi gende lichamen, zoo nauwkeurig mo gelijk in overeenstemming met de betrekkelijke getalsterkte der groepen, waarin de kiezers zich verdoelender halve een stelsel van .evenredige ver tegenwoordiging, dat h. i. verre te verkiezen is boven het thans in Ne derland' geldende meerderheidsstelsel. Het denkbeeld van evenredige ver tegenwoordiging wenschen zij echter niet gebiedend in de Grondwet voor te schrijven. Vandaar dat het onderha vige wetsvoorstel zich er toe bepaalt de hindernissen weg te nemen, die de werkzaamheden des wetgevers op dit gebied zouden kunnen bemoeilijken. Daarom wordt voorgesteld, uit artikel 81 der Grondwet te doen vervallen het voorschrift, dat voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer het ftiik in kiesdistricten moet worden verdeeldmet dien verstande ech ter dat. zoo dergelijke verdeeling wordt behouden, deze bij de Wet moet wor den geregeld Noch de bepaling, die het lidmaat schap doet verliezen, noch de moge lijkheid van herkiezing mag naar hunne meening worden opgeofferd. Het stelsel van evenredige vertegen woordiging Éehoort zoo te worden ge lei zen, dat toepassing van art. 96, 4e l.d der Grondwet, mogelijk blijft. Verrassing van Wesel? Het garnizoen van Wesel, ls, volgens uit Duitschland ingekomen berichten, dezer dagen aanzienlijk versterkt, en nog meer troepen worden er verwacht. Men gist er naar wat daar de rede nen van kunnen zijn. Grappenmakers beweren dat het geschiedt, om voorbe reid te zijn tegen een reprise der „ver rassing van Wesel" van Nederlandsche zijde, nu de troepen bij ons op zoo ver ontrustende sterkte worden gebracht. Het land in beroering. Gedurende de laatste jaren gold als vasten regel' bij de directie der Staats spoorwegen, dat geen personeel voor eene betrekking als conducteur of we ger in aanmerking kon komen dan ge- pasporteerde onderofficieren beneden den leeftijd van 34 jaar. Zelfs het per soneel in vasten dienst der Maatschap pij, als arbeiders, wisselwachters, voer lieden enz.-, werden afgewezen, zelfs in dien zij de vereischte bekwaamheid hier voor bezaten. Deze bepaling strekte zich zelfs uit tot de kinderen van het perso neel, hoewel de „Bepalingen van het personeel" aangeven, dat hunne kinde ren, mits bij gelijke bekwaamheid, den voorrang genieten. Dat hierdoor wrok ontstond, ligt voor de hand, en deze ont stemming werd erger in verband met de gebeurtenissen der laatste dagen. In hoeverre de Exploitatie-Maatschappij met het uitsluitend aanstellen van ge- pasporteerde onderofficieren, die nog wel zonder examen af te leggen in dienst werden genomen, haar doel heeft be reikt, hebben ons de dagen in het laatst van Januari doen zien. Zeer zeker in verband hiermede, en met het oog op eene vredelievende op lossing van een der voornaamste grie ven zal door genoemde Maatschappij de ze bepaling ten minste gedeeltelijk wor den opgeheven. Aan een groot aantal beambten is de vraag gesteld of zij genegen zijn als leer ling-conducteur te worden benoemd. Blijkt het, dat zij hiervoor de noödige bekwaamheid bezitten, wat afhangt van een voorloopig examen, hetwelk op een der bureaux van den heer inspecteur der 'exploitatie wordt aflgenomen, dan is hun het uitzicht geopend op een be langrijke verbetering hunner positie, en wordt tevens een oorzaak van groote on tevredenheid weggenomen. Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en der St. Josephs Gezel- len-Vereemging, den ernstigen toestand dezer dagen overwegende, en gehoord de besluiten der vergadering van ver schillende vakbonden van Vrijdag 1.1. in het gebouw dier Alg. Ned. Diamantbe werkers gehouden, keuren af het be sluit, daar genomen om de werklieden te prikkelen tot revolutioninair verzet; verwerpen den toeleg om de Regee ring te bemoeilijken en sporen de arbeiders aan, in de leiders der christelijke organisaties vertrouwen te stellen, daar deze langs den ordelij ken weg niets onbeproefd zullen laten om de bestaande grieven in de onder scheidene vakken uit den weg te rui men; en sporen alle arbeiders aan van chris telijke beginselen om zich bij hun chris telijke vereenigingen aan te sluiten. W. C. J. PASSTOORS, president N.ed. R. K. Volksbond, G. STOFFELS, president St.-Josephgezel'len-Vereeniging. Men schrijft van welwillende zijde aan De Tijd,, Groote geheimzinnigheid heerscht in de regeeringskringen en alle krin gen daaromheen, zelfs de eenvoudig ste ambtenaar is voorzichtig in zijn uitlatingen. Ik kan mij begrijpen, dat persmannen met wantrouwige blikken worden aangezien, waar zelfs leeken in 't courantenvak niets te hooiren kunnen krijgen. Vooral omtrent de wettelijke maatregelen, die deze week de Kamer in ontwerp zullen be reiken. lekt. niets uit; alleen vernam ik dat bij de samenstelling ervan 3 departementen betrokken zijn ge weest: Justitie, Waterstaat en Oorlog De regeerings-machioe heeft nog nooit zoo vlug gewerkt als in den laatsten tijd, en 't ontwerp moet er goed uitzien ook, indien ik tenminste op de ohderhandsche loftuitingen mag afgaan, 't Is anders werken gew?eest, zoowel voor d'e betrokken ambtenaren 'als voor de boven hen staanden, de ministers niet te vergeten natuurlijk. En zelfs de Raad van State heeft er Zondag 't bericht is juist voor vergaderd. Blijkens een dioor den inspecteur der Staatsspoorwegen to,t het personeel ge richte kennisgeving, mag niemand van het personeel zonder speciale toestem ming zich van zijn standplaats verwij deren. Men schrijft uit Amersfoort aan „Het Volk": De burgemeester van Amersfoort ont ving Dinsdagmiddag een telegram van de regeoring, waarbij gelast werd, dat de brandweer zich gereed moest hou den t,er bescherming van de rijksgebou wen. De brandmeesters hebben last gekregen de allereerste bluschmiddelen bij zich in huis te nemen. Zaterdagavond zal er te 's-Gravenha- ge een groote meeting gehouden wor den. Als sprekers zijn uitgenoodigd de hoeren mr. Troelstra, Ter Laan, Van den Berg, Domela Nieuwenhuis, Petter, Ou- deigeest en mevrouw Roland Holst. Het onderwerp zal zijn: ..De spoorweg staking en de anuilkorfwet der christe lijke regeering". De chef-machinist van het station te Haarlem vond Dinsdagochtend in zijne brievenbus eene mededeeling van tien machinisten, waarin zij verklaarden in ieder geval te zullen rijden, wat er ook gebeure. Op verschillende kantoren te Am sterdam gaat een lijst, rond, waarop ieder kan .teekenen, die in 't geval, dat zijn hulp in den strijd) vereischt wordt, door den burgemeester zou opgeroepen wordien, om de or^ie in de stad te helpen handhaven. Den tijd, dien men er voor beschikbaar heeft, moest men zelf invullen. De uitnoodii- ging gaat van den burgemeester uit. Hedenmorgen bij dien aanvang van den dienst is het station Geldermalsen bezet dioor elf man van die .rijks-politie - t den omtrek, die in het „damessa lon' 'ondergebracht zijn.en waarvan er voortdurend twee op het perron surveilleeren. Op bevel van boogerhand is de wachtkamer 3e klasse van het station der S.S. te Sittard betrokken dioor de kaderleden der dd'. schutterij. Men seinde aan Het Volk, dat de soc.-dem. conducteur Lentz van de H. IJ. S. M. te Apeldoorn geschorst is we gens het verspreiden van manifesten. Naar Het Volk mededeelt, heeft het door 40 centrale arbeidersorganisaties gesticht© comité van verweer zich als volgt geconstitueerd: J. Oudegeest, voorzitter; W. H. Vliegen, secretaris; G. van Erkel. penningmeester; A. C. Wessels, P. H. Meyer, H. Alkema en de door de spoorwegfederaties te be noemen gedelegeerde leden. Besloten werd: lo. Aan alle deelnemende organisa ties een geldelijke bijdrage tot het voeren van de agitatie te vragen. 2o. Alle organisaties in alle plaat sen zich te doen vormen tot plaatse lijke comité's van verweer, met ééD centraal adres. 3o. Alle sprekers te verzoeken zich tot optreden voor het comité gereed te houden, en alle andere spreekbeur ten daarvoor achter te stellen. 4o. Een verweerschrift samen te stellen, ten einde de publieke opinie betert te wapenen tegen de leugen- campagne tegen de arbeidersbeweging op touw gezet. 5o. Aan de heele beweging er drin gend op te wijzen, dat aan het comité van verweer, en aan dit comité alleen, de bevoegdheid is gegeven, den strijd te leiden en desnoods werkstakingen, gedeeltelijke of algemeen© te procla- meeren. Dat het daarom er op wijst, dat geen werkstaking uit mag breken dan op last van het comité van ver weer. Nog een paar maatregelen, niet voor publiciteit bestemd, werden ge nomen. Maandagavond kwamen te Deven ter de besturen van 19 vak- en poli tieke vereenigingen bijeen, ten einde te trachten een comité te vormen, dat (rich op de hoogte zal houdien van alles belangrijks voor den georganiseer- èen arbeider in dezen spannen- den en kritieken toestand voordoet. Het comité dat zich samengesteld heeft 'uit 7 personen, zal al zijne bevindin gen en besluiten op vast te stellen plaatsen publiceeren en zich in ver binding stellen met het opgerichte co mité te Amsterdam. Men schrijft aan Het Volk uit Zaan dam: Heden telegrafeerde K. Prins, vo'or. zither van het P. A. S., aan Elfering, secretaris van dien Metaalbewerkers- bond te Haarlem, het Volgende: „Ondierkruipers Westermann, heden voor de rechtbank, ovatie gewenscht". Heel spoedig kwam het telegram te rug met het geld er bij en een brief, meldende dat op grond van art. 29 (lees art. 8) der Telegraafwet, het te legram geweigerd was. De Zwolsche Bestüurdersbond be sloot de arbeidersvereenigingen op te roepen tot vorming van een plaatse- ijk comité van verweer. Het comité van werkgevers in de bouwbedrijven te Utrecht, dat 16 Fe bruari is benoemd, heeft, naar Het Volle mieldt, eene proclamatie tot alle ordelievende arbeiders in de bouwbe drijven gericht, waarin zij worden aangespoord geen gehoor te geven aan de roepstem van de sociaal-democrati-- sche organisatie, om zich te orgarui- seeren. Zij zijn bereid' ten allen tijde met besturen der ordelievende organi saties overleg te plegen, ©n ven-klaren 'iet ©en uitsluiting te zullen advisee ren. alvorens eene algemeen© verga dering van patroons te hebben opge roepen en ook die besturen te hebben, gehoord. Naar Het Volk mededeelt is de ma troos le klasse Noorda gestraft met 8 dagen scheepsarrest wegens het ver spreiden van anti-militaire geschriften en de matroos-schrijver lansma, se cretaris der afdealing van den Ma- trozenbond, die de Vrijdag jl. te Am sterdam gehouden vergadering van hoofdbesturen van verschillende or ganisaties bijwoonde, met 5 dagen irovoost en afvoering van het certifi caat van goed gedrag. INGEZONDEN MEDEDEE LT NG EN. 30 cents per regel Een verwaarloosde hoest kan de ergste gevolsen na zich slepen en het is van belang dezelve van af het begin te doen veidwijnen. De Faculteit stemt er in toe te erkennen dat er geen beter ge neesmiddel is tegen hoest en keel ziekten dan de KEATING's PASTILLES, zij geven eene on middellijke verlichting en kunnen zonder inconvenient door de deli caatste personen genomen worden. I 33. LAMP. Barteljorisstraat 22-24. ja Specialiteit in Lederwaren. 1 „UNIVERSUM" F Nieuwste en meest praetische portemonnaie. fj P r y 8 f 2.-. W WWW Eind goed al goed. Men heeft niet noodig als men sol daat geweest is, de een of andere oor log meegemaakt te hebben om den in- vloed van het militaire leven op latere' jaren op zijn lichaamsgestel te onder vinden. Het gewone militaire leven met zijn jaarlijksche kampeeringen en bivakken in ons vochtig Nederland zijn reeds voldoende om een noodlotti- gen invloed uit te oefenen op vele per sonen. En iedereen weet, zoo niet bij ondervinding, dan toch van hooren zeggen, dat vele mannen op zekeren leeftijd rheumatische aandoeningen hebben die wei degelijk het gevolg zijn van de koude en vochtige nachten die zij in een bivak hebben doorgebracht. Zoo was 't ook 't geval met den Heer H. Franzen thans muziekonderwijzer, wonende in de Sloestraat 28 te Arnhem. Genoemde heer verhaalde aan ónzen verslaggever bij zijn bezoek dat hij se- De Heer FRANZEN, volgens portret. det 20 jaren aan chronische rheuma- tiek geleden had, en het was zijn stel lige overtuiging, dat hij die kwaal ge durende zijn militaire loopbaan als stafmuzikant had opgedaan. Ik had altijd, zoo ging hij voort, een vermoeid gevoel in de beenen, en zulks was niet in eens opgekomen, maar van lieverlede, en die rheumatische pijnen, waarvan ik veel te lijden had. deden zich vooral voor in de rechter heup. Op 't laatst werden die pijnen zelfs zoo ondragelijk, dat ik niet meer wist, hoe mij en'an te bevrijden. Op aanbeveling van een mijner kennissen, die zelf ook de goede uitwerking der Pink Pillen van Dr. Williams ondervonden had, ging ik ook tot hun gebruik over, en weldra mocht ik mij over een goed re sultaat verheugen, daar mijn rjieuma- tische pijnen thans verdwenen zijn, ik kan een ieder ze ten zeerste aanbeve len en machtig U mijn attest en por tret hetwelk op waarheid gegrond is, te publiceeren. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede producten worden ook de Pink Pillen reeds op een grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig, dat zij uiterlijk den schijnt hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geenen dee- le. Koopt ze «slechts bij de depothou ders, of, zoo ge maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, den heer Snabilié. Prijs 1 1.75 de doos, 9 per 6 doozem. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Ne derland en Apotheken. Fr*aeo to«MB* ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Tusschen de Lijnden en Halfweg is te Haarlemmermeer ©en werkstaking uit gebroken onder de grondwerkers, die grond afgraven en maaT de zandbakken in de Ringvaart vervoeren; de stakers 'namen een zeer dreigende houding aan tegen den aannemer; politietoezicht is aanwezig. Te Hilversum duurt nog altijd een be weging onder de koetsiers voort. De pa troons hadden zich tegen een koetsiers- vereeniging verklaard; en een twintigtal koetsiers zijn dientengevolge buiten be trekking geraakt. Nu heet het, dat de patroons zich alleen tegen een vereeni- ging, staande onder soc.-dem, invloed, hadden gekant. Door het Dagelijksch bestuur van den Centralen Bond van Gemeente werklieden te Amsterdam is een ma nifest uitgegeven, waarin de Gemeen te-werklieden in verband met de din gen die komen zullen, op hun plicht gewezen wordt, dat is hun eigen orga nisatie en de verschillende organen daarin te er-kennen voorts, dat zij de leiding zullen overlaten aan hen, die daartoe door henzelf zijn aangewezen. Niemand uwer. aldus luidt' het ma nifest d'an verder, is gerechtigd tot de een of andere daad over te gaan. Wie onverhoopt toch iets op eigen gelegenheid mocht ondernemen, zal den Bond niet naast, doch tegenover ziïch vinden. En aan het slot Wat er dus ook gebeure, ge blijft allen aan uw werk, en wacht op de beslissingen van het Bondsbestuur. Moet er gehandeld worden, dan zul len we niet in gebreke blijven. We rekenen on uw trouw. In het gebouw van den Diamantbe- werkeaisbond te Amsterdam vergaderde de Bestunrdersbond, om zijn houding ten opzichte der Meibewe-ging vast te stellen. Door het bestuur werd voorge steld den len Meidag te vieren op de wijze, vastgesteld door internationale soc. dem. congressen, d. w. z. onder de volgende leuzen: voor de wettelijke 8 urendag en voor de internationale soli dariteit deir arbeidersklasse. Hierbij werd facultatief voorgesteld, den ln Mei-dag ook te bestemmen voor een tegenmani- festatie, wanneer de regeering e-en wet tegen liet staken mocht weten door te drijven. Doo,r het bestuur werd bij mon de van den secretaris S. J. Pothuis ge zegd, dat men niet de leuze voor 't alge meen kiesrecht had gesteld, omdat .-.nil.- afbreuk zou doen aan het internationaal karakteir van het 1 Mei-feest. Van de zijde der S. D. A, P. werd in tegendeel aangedrongen op agitatie voor het algemeen kiesrecht, waarvan in de eerste plaats voordeel voor de arbeiders klasse te wachten is. Hoezeer algemeen kiesrecht noodig is blijkt juist; in deze dagen, nu er een eenheid bestaat, niet om iets te veroveren maar iets te verde digen. Wil men ter verovering uitgaan, dan zal dit eerst kunnen geschieden als het algemeen kiesrecht, het voornaam ste machtmiddel, in handen is gekregen. Een zeer langdurige discussie over beide tegengestelde denkbeelden volg de, waarna werd gestemd. De stemmen staakten, zoodat de be- slislsinig werd verdaagd. Letteren en Kunst. Bacon-Sbakospeare. Dr October van 't vorige jaar heeft de bekende uitgever-Shakespeare-vor- scker Edwin Bormann (Leipzig) aan gekondigd, een boek te zullen publi ceeren, dat, met betrekking tot het vraagstuk, als 't ware den sluitsteen van zijn gedurende vele jaren volge houden arbeid vormen zou. Hij be loofde een beknopt overzicht der resul taten van zijn onderzoek te geven, en, hebben we 't wél begrepen, dan wil hij in hoofdzaak ermeê een verweer uitlokken op de zeventig door hem vergaderde bewijsgronden „dasz Ba con dien Shakespeare schrieb". Die stellingen zijn o. m.: De vader- van den tooneelspeler Shakespeare kon niet schrijven. Evenmin de moeder. Evenmin do dochter, Judith. Van den tooneelspeler Shakespeare- zelven vermag men niet anders aan te wijzen dan vijf, op verschillende manieren, slecht geschreven naam tee- keningen. Shakespeare, de tooneelspeler, heeft eene zeer gebrekkige opleiding geno ten. Hij heeft geen enkel, tot dusver be kend, manuscript nagelaten. Evenmin een boek. Toen Shakespeare stierf, beeft nie mand in gansch Engeland den groo. ten dichter ook maar één regel in proza of dicht gewijd. Ben Jonson, die den tooneelspeler heeft gekend, en die vijf jaren ach tereen met Francis Bacon in één© woning gehuisd heeft, noemt in zijn „Levens der Engelsche dichters" (van zijn tijd) niet Shakespeare, maar roemt als de grootste der grooten: Ba con. Ben Jonson getuigt van Francis Ba con, dat hij was: op 't hoogst de luis ter der Engelsche taal. Toby Matthews, Bacon's boezem vriend, heeft geschreven: den groot sten dichtergeest, schoon onder ©en anderen naam bekend, wijs ik uw Lordschap toe. Toen Francis Bacon stierf, versche nen er 32 treurdichten zijner nage dachtenis gewijd. In ©en van deze zangen roept d© Muze der tragedie; geeft mij mijnen Apollo weer! In een anderen zang wordt Bacon een „Quirinus" (d. i. speer werper Eng. Shakespeare) genoemd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2