NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Timmerlieden en Loodgieters. Liefde en Haat. 2Ue .laarman*; W oensdag 4 Maart 1903 No. 6036 HAARLEM* DAGBLAD Abonnementsprijs j&LCL'v&irt&xi.tl&xis Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 ^3pipjF IÏM Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een'Agent gevestigd is (kom der iS d® prijS der Advertentiën van 1-5 regels f °'75' elke regel meer 015- gemeente), per 3 maanden130 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 4?- - STX I I IM Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02Vt Bureaux: Ztiider Baltenspaarne No* 6> Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.371/» Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, de omstreken en franco per post. 0.45 Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère O. L. DAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 4 Maart bevat o. a Uit Zuid-Afrika, Nog eens de buitenlamlsche pers. Incident in de Fransche Kamer, Het laud in beroering, Woestelingen. In dit nummer wordt "een begin geuiaabt met een zeer boeienden roman „Liefde en Haat" uit den tijd van Cromwell. Wij bevelen dit werk zeer in de aandacht van onze lezeressen en lezers aan. buiteniandsch Nieuws Zuid Afrika. De deputatie van Transvaalsche bur gers, die den 8en Januari te Pretoria bij Chamberlain geweest is. legde hem ook hare grieven betreffende het on derwijs voor. Zij verlangden dat hun taal gelijke rechten zou hebben met het Ëngelsch, gelijk in de Kaapkolonie (althans volgens de wet) en 't Franscli in Canada Chamherlalin erkende toen, dat het onderwijs nog verbeterd kon worden en verzekerde, dat het „charter". de vredesvoorwaarden, trouw uitgevoerd zou worden. Toen de Boeren aldus klaagden, stonden bij het onderwijs in Transvaal (en Vrijstaat) hoogstens drie uren voor Nederlandsche taal en nog hoogstens twee uren voor godsdienst- en Bijbel onderricht {in het Hollandsch) uitge trokken. Router seint nu, dd. 27 Februari uit Pretoria, dat er een besluit ijs versche nen. waarbij een departement van on derwijs wordt ingesteld. Onder de be palingen komt voor, dat voor het on derwijs in het Hollandsch ui ter-lijk 5 uren in de week ruogen uitgetrokken worden, het godsdienstonderricht in begrepen. Het is dus gebleven bij het oude. Heeft Chamberlain geweten, dat er niets aan de bestaande bepalin gen veranderd zou worden, en de Boe ren dus met een van zijn goedkoope beweringen afgescheept? Of moeten wij in de weigering om de Boeren hier in tegemoet te komen, een voorbeeld zien. dat Milner de eigenlijke regeer der is, die Chamberlain, maar laat praten Engeland. De bijeenkomst, die Vrijdag in de Guildhall te Londen geopend is, om over middelen tegen de werkeloosheid te be raadslagen, is Zaterdag gesloten. De laatste zitting was eenigszins rumoerig, omdat verscheiden leden niet verkozen te luisteren naar het verhaal, dat de ver tegenwoordigers van da werkverschaf fing van het Heilsleger en van de Angli- kaansche Kerk onderkruipers-vereeni- gingenl riep een afgevaardigde van hun werk deden. Dat zijn bekende din gen, zeide men. Verschelden middelen tot werkverschaffing werden aanbevolen. Maar zonder hulp van een wet zou 't toch niet geven, vond men. Ten slotte werd er besloten een blijvende organi satie van deze vergadering te maken. Frankrijk Toen de Kamer Zaterdag bezig was met de wet op de middelen stond er op de publieke tribune eensklaps een man op met een spierwitten baard, en onder den kreet: „Weg met de falsarissen en de dieven. Leve de wet!" wierp hij een pak brochures in de zaal. Voor hij iets verder kon zeggen of doen was hij door de deurwaarders gegrepen en uitgezet. De man bleek te zijn een zekere Pierre Veuriot, wonende te Parijs. De in roo- den band genaaide brochure, die hij op zulk een zonderlinge wijze de Kamerle den aanbood, draagt tot titel.: „Een slachtoffer van de krijgsraden. Verzoek schrift aan de Kamer. De misdaad een raadsheer in het hof van appel en van een generaal". Veuriot beklaagt zich in dit geschrift het slachtoffer te zijn van den raadsheer Pequignot en van ge neraal Tournier, den gewezen comman dant van het 13de legerkorps. Veuriot is in 1873 voor den krijgsraad te Besancon tut zes maanden veroordeeld. Hij acht zich onschuldig «n dertig jaar zijn niet voldoende geweest om hem den moed te benemen en te berusten in de weigering, die hij steeds gekregen heeft op zijn ver zoek om revisie. Nadat Veuriot bij de quaestuur der Ka mer een standje had gekregen voor zijn optreden kon hij gaan. Maar hij schijnt wel eenige kans te hebben, zijn doel te bereiken, want men gelooft, dat de man niet heelemaal ongelijk heeft. Duitschland. Nog eens de buitenlandsche pers. De „Vo»ssische Zeitung" geeft een opsomming van den inhoud van de beide stakingsontwerpen. zonder een bepaalde meening uit te spreken. Over het enquète-ontw erp laat het blad zich als volgt uit„Het is te hopen, dat het gelukken moge. hier een grondslag te scheppen voor eeai duurzamen vrede. Dat. de thans bestaande ontevredenheid ten volle gerechtvaardigd was, al mo ge ook dewijze, waarop zij tot uiting kwam. bezorgdiieid wekken, kan o.a. daaruit blijken, dat een machinist, die in Duitschland een loon van 2800 Mk. heeft, in Holland zich met f900 moet vergenoegen. Ook zijn de bepalingen betreffende pensioen voor de Holland- sche arbeiders veel ongunstiger. En daarbij komt dan nog, dat de loonen bij de Staatsspoor 10 tot 20 lager zijn dan bij het Hollandsche Spoor." De katholieke „Kölnische Volkszei- tung" zegt: „Het spreekt van zelf, dat het spoorwegverkeer niet zonder meer onderworpen kan worden aan de so ciaal-democratische dictatuur, en het is een onverdraaglijke hoon. wanneer de sociaal-democratische leider Troel stra verklaart, dat de eed welken de spoorwegarbeiders in hun socialisti sche vakorganisatie hebben afgelegd, den te voren af gelegden eed als spoor wegbeambte opheft." De „Mecklenburger Nachrichten" prijist den Duitschen spoorwegminister Budde uitbundig voor zijn in 't Prui sische Hof van afgevaardigden afge legde verklaring, dat spoorwegarbei ders, die lid zijn van de sociaal-demo- cratischo vakvereeniging onverbidde- lijk worden ontslagen. Het blad trekt uit hetgeen in Holland voorgevallen is de conclusie dat de internationale sociaal-democratie er naar streeft, om voornamelijk onder de spoorwegarbei deis aanhangers te winnen, teneinde door een staking het geheele verkeer te stremmen, om door middel van de alsdan intredende calamiteit haar doel te bereiken. Des te sterker rust op de spoorwegbesturen de plicht om alle weerspannige of onzekere elementen uit de rijen dei" ondergeschikten te verwijderen." De nationaal-liberale „Rheinische Westphalische Zeitung: „De voorge stelde maatregelen hebben aan de be houdende partijen hun vertrouwen in de regeering teruggegeven. Zij geven veel meer dan men verwachtte. Na- tuuriijk zijn zij den „Ueberliberalen" te reaktionair. Overigens vindt de regeertng overal Instemming, uitge zonderd hij de socialisten. Wij gelooven, dat de regeering in het algemeen eeu goede greep heeft gedaan. Vooreerst is het hoog tijd. dat een einde kome aan den misstand, waardoor het Hollandsche leger slechts een compagnie voor den bruggenbouw bezat, die van het spoorwegbedrijf niets kent. Zonder een korps, dat in geval van nood de voornaamste spoor wegverbindingen onderhoudt, ware een verbod van staken nagenoeg pro blematisch. Dan zou men immers geen plaatsvervangers hebben. Verder moet de parlementaire- of staatscommissie met vreugde worden begroet als een bewijs dat de regeering ernstig het welzijn der arbeiders wil bevorderen. Deze commissie is wellicht het mid del tot verzoening. De meerderheid zal, weliswaar, er niet mee tevreden zijn en moord en brand schreeuwen wegens de wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht, welke een zeer sterke gelijkenis hebben met het Duitsche an ti -s t aküngsontwerp (het zoogenaamde tuchthuisontwerp), doch nog veel ver der gaan. Het blad geeft dan een uiteenzetting van de strafbepalingen, waarna het de meening- uitspreekt, dat de ver wachte spoorwegstaking elk oogenblik kan uitbreken. De „Kölnische Zeütung" zegt: „De redevoering, waarmede de mi nister-president, Dr. Kuvper, aan de Tweede Kamer de nieuwe wetsontwer pen voorlegde, welke noodzakelijk wa ren geworden door de onlangs plaats gehad hebbende gebeurtenissen, heeft een buitengewoon gunstigen indruk gemaakt. Bijzonder is men ingenomen met de beslistheid, waarmee de regeering over haar vast voornemen spreekt, om een herhaling der jongste gebeurtenissen ten eenenmale onmogelijk te maken. De voorgestelde drie wetsvoorstellen zijn ontworpen en opgesteld met een vlugheid, waaraan inen anders niet gewoon is. Vooral den minister van Oorlog, ge neraal Bergansius, komt uit dien hoofde een bijzonder woord van lof toe Het Keulsche orgaan wijst er verder op, dat de Enquête-commissie breken moet met de helaas bestaande gewoon te haar werkzaamheden te rekken zoo dat, als het werk eindelijk gereed is, reeds een geheel ander ministerie dan dat, hetwelk haar heeft benoemd, ach ter de groene tafel zetelt. Onze Duitschecollega zegt verder, dat de rede van den Duitschen minister Budde iri Nederland instemming heeft gevonden, ja, zelfs bewonderd wordt wat niet het geval is met de bewering van den afgevaardigde Goldschmidt, dat de loon standaard der Hollandsche spoorwegambtenaren zeer laag is. De kwestie gaat. ijnmerfe niet over liet loon, doch hier was sprake van so lidariteit. De sociaal-democratische Vorwarts komt tot dezelfde slotsom als de Frkf. Ztg. De Vorwarts verwijt het Berli ncr Tageblatt dat dit de Nederlandsche uitzonderingswetten heeft toegejuicht. He recht van staken is onafscheidbaar met het vereenigingsrecht verbonden. Wie het eerste verkort, verkort ook het laatste. Een recht van vereeniging zonder 'recht tot staking is humbug, een bespotting van het werkelijke ver eenigingsrecht. zoo betoogt de Vor warts. In Pruisen zijn een aantal hooge ambtenaarsposten met nieuwe man nen bez»et, in verscheidene provincies zijn nieuwe -regeeringspresidentein (de hoofden van de regeeringsdistricten waarin elke provincie verdeeld is) be noemd. De liberale pers constateert, dat de nieuwe mannen over het alge meen van dezelfde politieke kleur zijn als de vroegere. De geruchten dat de regeering nu eens aan de agrariërs hare tanden zou toonen. zijn dus niet bewaarheid. Geen van de nieuwe dis trictshoofden is bekend als tegenstan der van de agrariërs, en von Waldow de nieuwe opperpresident (gouver neur) van de provincie Posen als op volger van von Bitter, staat zelfs te boek als een warm aanhanger van de rariërs. Zijn benoeming te Posen is hoogst opmerkelijk, zoo kort nadat de ultra's onder de agrariërs den 'land raad von Willich tot zelfmoord; heb ben gedreven. De storm van veront waardiging die nadat de bijzonderhe den van zijn vervolging bekend waren geworden, in de per,s opstak, heeft dus niets uitgewerkt: alles blijft bij het oude. Met von Waldow is toen hij regee- ringspresident te Koningsbergen was, heit volgende voorgevallen. Dr. Ivrde- ger, een vrijzinnig afgevaardigde en gemeentelijk ambtenaar, kreeg in zijn laatste hoedanigheid een berisping wegens een liberale ontboezeming in een geschiedkundige lezing en wegens een door hem in 1893 openbaar ge maakt verkiezingsmanifest.. Met name diendiei dr. Krieger, zoo gaf v. Waldow hem te verstaan meer terughouding in acht te nemen tegenover de agra riërs. Diezelfde regeeiringspresident. zegt Richter's Freis. Ztg., is thans te Po sen beroepen om als opperpresident een vereeniging van alle Duitsche ele menten te bewerken en het gezag van de regeering, juist tegenover de agra riërs, machtiger te laten gelden dan zijn voorganger gedaan heeft! Von Waldow is 46 jaar oud, Berlij- ner en de zoo van een fideï-commis- eigenaar in het Dannen-woud. Sedert October 1899 is hij rqgeeringspresi- dent te Koningsbergen geweest. Von Bitter heeft bij zijn aftredende, orde van de Kroon le klasse gekregen. I Stadsnieuws. Haarlem, 3 Maart 1903. De a f d. Haarlemder Neder 1. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden hield 11. Zaterdag avond haar laatste jaarvergadering in liet gebouw „Volksbelang" alhier. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling in het afgeloo- pen vereenigingsjaar zeer was voor uitgegaan. daar het aantal leden ver dubbeld was. Ook waren twee open bare lezingen gehouden. De aftredende bestuursleden, werden herkozen. De afdeeling besloot adhaesie te be tuigen aan liet aan den Gemeenteraad alhier gerichte adres inzake een ver- ordening op vervroegde sluiting van winkels, kantoren en magazijnen. N a a r w ij vernemen, h e e f t t verbod aan de militairen om het ge heel-onthouders-lokaal te bezoeken ten gevoltre gehad, dat het den gehee le n dag stampvol bezoekers is geweest en dat vel»; nieuwsgierigen het huis stonden aan te staren om te zien. of ze ook iets bijzonders gewaar werden. Grondwerkers. Donderdagavond spreekt A. van Emmenies in de groote zaal van St. Bavo voor de grondwer kers over den toestand der grondwerkers en de noodzakelijkheid van organisatie. Miliciens. Door de afd. Haarlem van den Bond van miliciens en oud-mili ciens is een verzoekschrift aan den batal jons-commandant gericht om het verbod te willen opheffen voor de militairen om het Geheel-onthouderslokaal Kleine Hout straat no. 44 te bezoeken. Uitkeering. Door het bestuur der afd. Haarlem van den bond van mili ciens en oud-miliciens is besloten a s. Woensdag aan de vrouwen van de ge huwde miliciens uit te keeren voor ieder gezin 4 gulden en daarenboven voor ie der kind 1 gulden. Gevonden voorwerpen: Een blauw kindermatrozenpetje, Een sleutel. Een zwart langharig hondje. Een zilveren armband. Een Prot. gezangen- boekje. Een zwart kinderschoentje. Een sportriem. Twee personen zijn bekeurd, omdat zij op Zondag arbeid verrichtten op den openbaren weg zonder de ver- eischte vergunning. Zeven jongenszijM be keu rd we gens het stukwerpen van 55 glasruiten in een onbewoond perceel aan de Schalk- wijkerweg. Tegen 3 personen is proces-veT- baal opgemaakt wegéns het maken van 'nachtelijk rumoer. Schouwburg. Den bezoekers van den Haarlemschen Schouwburg wacht weer volop kunstgenot. Van Het Nederlandsch Tooneel krij gen we Woensdag het bekende blijspel „Groote Stadslucht" van Blumenthal en Kadelburg, dat overal zoo Buitengewoon veel succes heeft gehad. En Dinsdag 10 Maart komt het Fran sche Opera-gezelschap met ,.La Juive", In jaren is dit gezelschap hier in Haar lem niet opgetreden, zoodat men thans deze gelegenheid niet moet laten voor bijgaan en van de opvoering van dit ge zelschap gaan genieten. Het aantal adspiranten om te worden toegelaten op de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier is dit jaar 65, het aantal plaatsen 20. In de Maandagavond gehouden huis houdelijke bijeenkomst der timmerlie den, welke door pl. m. 300 menschen be zocht was, is de volgende motie, na eene uiteenzetting van den toestand door Blaauw en Wildschut, aangenomen met 4 onthoudingen. „De verg. van Timmerlieden enz., ge hoord de besprekingen omtrent de door de Regeering voorgestelde dwangwetten tegen de vrijheid van werkstaking. „Overtuigd, dat met het onbelemmerd recht van werkstaking het eenig afdoend strijd- en verweermiddel aan de arbei dersbeweging wordt ontnomen: „Spreekt hare bittere verontwaardi ging uit over dit reactionaire voorstel der regeering; „Besluit elk wettig middel van verweer daartegen te baat te nemen, en zich in dezen onvoorwaardelijk te onderwerpen aan de bevelen van het Centraal Comité van Verweer." Ook de loodgieters in hetzelfde gebouw vergaderd, besloten op het eerste sein het werk neer te leggen. Van goed ingelichte z ij de vernemen wij,, dat bijna zeker ale candidateai voor den gemeenteraad (vac.-Roog) zullen worden gesteld de heeren J. A. G. van der Steur en J. B. Lasschuit. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raad huis is in de maand Februari j.l. be zocht door 131 personen tegen betaling en door 422 personen zonder betaling. F ut811to n. Vertaald uit het ENGELSCH. Hoofdstuk I. EEN MAN EN EEN MEISJE. Een lang, schril gefluit klonk door het woud. Het was niet luid, maar doordringend, het weerklonk ver in het bosch in eik en beuk. totdat het zich verloor in dicht gebladerte en kreupelhout. Voor een oogenblik staakte de me rel haar gezang; het eekhoorntje, dat op de gespikkelde tak van een kas tanjeboom heen en weer sprong bleef •daarop even doodstil liggen en de vos. die juist op het punt was den weg over te steken, kroop langzaam naar zijn hol terug met neergeslagen ooren. zoodat hij op niets anders dan een groote steen geleken zou hebben, ware het niet. dat zijn staart lang zaam heen en weer sloeg. Verontrust door dat geluid hoorde men in het kreupelhout een klauteren en haastig wegvluchten van het schu we wild, dat in wanhoop opgejaagd werd. Het hert nam op zijn groot ge wei lange ranken akkerwinde mee met witte bloemen, die zich om zijn kop strengelden ,toen hij in doo- delijke angst voortsprong .totdat zijn instinct hem ergens een schuilplaats zou bezorgen. Toen was alles weer als te voren. De merel hervatte haar gezang, de (eekhoorn sprong vlug van tak tot tak. en de vos kroop al grommend zachtjes door de lage. donkere pa den tusschen het kreupelhout. Er was enkel gefloten; geen hoorngeblaas of hondengeblaf was er op gevolgd en zou ook de namiddagstilte niet ver verstoren; maai' deze geboren roover wou zich niet aan gevaar blootstellen, en nam daarom een anderen weg. dan bij eerst van plan geweest was. Hij had het plan naar het Westen te gaan over lage heuvelen naar de verafgelegen boerenplaats van Boaz Hopkins, die slordig op zijn zaken was. Als de morgen aanbrak zou Boaz het verlies van zijn vetsten eend betreuren maar er zijn zaken, die ons meer belangstelling inboezemen dan de strooptochten van een rood bruinen vos. Even nadat de klank van het schril le gefluit was weggestorven, kwam een man uit het kreupelhout te voorschijn en sloop behoedzaam voorwaarts, tot dat hij stilhield bij het begin van een open plek in het bosch .half overscha duwd1 door een buitengewoon grooten olm. Hij keek naar alle kanten, alsof hij iemand verwachtte, of eenig ant woord) op zijn gefluit, want hij had dieni schrik in het bosch veroorzaakt; maar hij zag niemand en er kwam geen antwoord op zijn signaal. Met een boozen kreet van teleur stelling keerde hij zich driftig om en ging zitten op den stam van een om gevallen boom en wroette onverschil lig met zijn gespoorde hakken in het gras. Het was oorlog in Engeland, d© menschen gingen elkaar te lijf ter will© van het goddelijk recht dier ko ningen of ter will© van het god delijk recht der vrijheid, en deze man vocht voor den koning, dat was met één oogopslag te zien. Hij was gekleed in den rijken uni form van de cavaliers van dien tijd, maar zijn kleeren droegen sporen van een moeilijken tocht en de roode vee- ren van den hoed, dien hij onverschil lig terzijde had geworpen, waren be zaaid met klissen en gehavend door de doornen uit het bosch. De lange, mooie lokken omlijstten een bijzonder knap gelaat bijna te mooi voor een man; maar zijn grijze oogen waren vurig en hard als die van den arend, terwijl een korte, omhoog gedraaide knevel den lijn van den mond ver borg. die van een beslist karakter ge tuigde. Ofschoon Kit Harden vogelvrij ver klaard was en men een prijs op zijn hoofd' had gesteld en de dood hem dus ieder oogenblik dreigde, had hij nog oog voor het schoone landschap, dat wezenlijk bekoorlijk was en dat Kit Harden nog meer trof, omdat hij in zekere mate een kunstenaarsziel bezat. Aan zijn rechter- en linker zijde strekten de Coombe Wouden zich zoover het oog reikte, uit. De grond aan zijn voeten was bezaaid met roo de klaprozen en geel koolzaad. Het voetpad leidde naar een rustiek brug getje. dat over een beek was gelegd een stille, rustige beek. die licht kab belde en zich zigzagsgewijze door het woud slingerde. Aan de andere zijde had men een vergezicht, begrensd door de beide vleugels van het woud, een vergezicht, dat eindigde in groene heuvels, de grijze muren van een landhuis; de spits van een kerktoren en de roode daken van een gehucht, dat zich nestelde in een kom. De zon zou heel spoedig ondergaan, waardoor zich reeids l'ange schaduwen vertoonden, terwijl een zoele westenwind, die langs weiden gestreken was den geur van pas eemaaid -ras meebracht. Misschien deed het contrast van den vrede om hem heen en het ge vaar van zijn eigen positie hem on aangenaam aan .althans hij sprong plotseling op en zei: „Bah! Tien jaar geleden zou ik een of ander walgelijk sonnet op zoo'n toestand gemaakt hebben; maar nu lijkt mij dat zoo bl... dom! Ik be grijp niet. waar mijn lieve meid blijft! Ik zal nog eens mijn signaal laten hooren!" En weer klonk het fluiten door het bosch. Meteen verscheen een slanke vrou wengestalte. gekleed in een grijzen mantel op de brug en met een zachte kreet vloog zij naar hem toe. Harden ging haar vol verlangen tegemoet en toen zij bij hem kwam. nam hij haar uitgestrekte handen en trok haar har telijk naar zich toe. Eindelijk! zei hij, terwijl hij haar kap naar beneden sloeg, en haar in het bedeesde, trotsche gelaat keek. Eindelijk! Ik had bijna den hoop, dat je komen zoudt. opgegeven! Het is een volle week geleden, sinds ik je gezien heb weet je. wat dat voor mij beteekent? Staatspensionneering. Heden is verschenen liet concept voor een adres aan de Regeering van den Bond voor Staatspensionneering met de Memorie van Toelichting, dat ter beoordeeling is aangeboden aan de leden en afdeelingsveirgaderingen. In dit adres wordt de^ Minister van Binnenlandsche Zaken gtewezen op de beginselen van den bond, die in hoofdzaak daarop berusten, dat op een bepaalden leeftijd aan ecler Ne derlander, mannen en wouwen zonder onderscheid, eene bepaalde som woxdt uitgekeerd van Staatswege, voldoende om hen te vrijwaren tegen broodsge- brek. zoodanig dat bedeeling van ker kelijke of Burgerlijke Armbesturen voor hen niet behoeft te worden ge vraagd. Zij wenschen die uitkeering tot een gelijk bedrag, zonder eenige uit- Groote teederheid en liefde klonk uit zijn stem. ziin arendsoogen waren onuitsprekelijk zachter van uitdruk king en het meisie leunde op den ster ken arm. dien hij om haar middel ge legd had. en zoo wandelden zij zon der een woord te spreken te zamen, totdat zij den omgevallen boomstam bereikten. Toen boog Harden zich voorover om haar te kussen en zag dat haar oogen vol tranen waren, en dat vrees en aandoening op haar gezicht te lezen stonden. Doll! zei hij. is er slecht nieuws? Vertel het mij. lieveling! Zij maakte zacht zijn arm los. Luister, Kit! Ik kon niet eerder komen; ik vreesde zelfs, dat ik in 't geheel niet zou kunnen komen; maar ik had behoefte om even gelukkig te zijn. voordat ik begon te spreken. Ik heb slecht nieuws. Kit! Heel slecht nieuws voor je. Zijn fijne wenkbrauwen werden op getrokken. terwijl hij haar lachend aankeek. Dat is niets nieuws. Sinds het oogenblik, dat Worcester verloren, ging ,is er geen dag voorbi j gegaan, of hij bracht mij slechte tijding. Ik ben gewoon aan kwaad nieuws. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1