VAN DIJK's TafÉBScliÉiatessii fcluiiing en zonder voorafgaande pre-i eniebetaling, als bed meest doeltreffen de, het rechtvaardigste en liet eenvou digste systeem. Eerbiedig verzoeken zij bovengenoemde beginselen in de eventueel" te ontwerpen wet te willen opnemen en het daarheen te leiden, dat die wet spoedig tot stand kome. Gaarne zouden zij (n.l. een deputatie uit hun midden) door u in audiëntie ontvangen willen worden, zoo u ern stige bezwaren tegen hun verzoek mocht hebben, en u mondelinge toe- lichting gewenscht acht. Uit de Omstreken. Bloemeiidaal. Vergadering van den raad der gemeen te Bloemendaal op Donderdag den 5en Maart 1903, des namiddags ten half 2 ure, Punten van behandeling: 1. Aanvulling en hernieuwde vaststel ling der concessie voorwaarden tot tele. phoon-aanleg en exploitatie. 2. Voorstel der Raadscommissie voor de parken en plantsoenen in zake 't Aer- denhoutspark. 3. Kohier schoolgeld. 4. Adres om afwijking van het voor schrift van art. 53 der Alg. Politie Ver. bouwplan Eeitsma en Reedijk. 5. Adres van de wed. VogelsJansen tot huur van grond. 6. Mededeelingen en ing. stukken. Men schrijft ons: Vrijdagnacht is er ingebroken in de bloembolleuschuredi van de heeren Gebr. Rijnierse, Grippeiing en in het huis van Mevr. de wed. RoozenLem pers in de Ramperlaan te Gverveen. De inbrekers zijn echter ditmaal erg teleurgesteld. In die bollenschuren, waar tevens ook kantoren zijn, was in dezen tijd weinig of niets van hun ga ding. Het huis van mevr. RoozenLem pers is onbewoond, zoodat zaken van waarde natuurlijk zoo maar niet voor hel grijpen lagen. Mogelijk is het dan ook wel, dat hier geen beroepslui zijn aan liet werk geweest. Heemstede. Donderdagavond zal alliier in de bijzondere Protestants we school door de Christelijke Jongelings-vereeniging «ene openbare vergadering worden ge houden. waarb" als sprekers zullen optreden d's. Jonker, en de heer G. lüijn. hoofd der bijzondere school. Naar men uit "oede bron verneemt, zullen alhier aan den binnen we - nabij het raadhuis wederom twee villa's worden gebouwd. Beunebroek Door de duisternis misleid is een der dienstboden van den heer B. te Vogelen zang op geringen afstand van het hui» in den vijver igeloopen, en jammerlijk verdronken. De echtgenoote van den koetsier die in haar gezelschap was, en mede te water geraakte, heeft zich ge lukkig weten te redden. Zekere v. D. alhier heelt een kind van L de W. zoodanig met zijn rijwiel aange reden dat het kind aan het hoofd is ge wond; een en ander gebeurde nog wel op het voetpad. Het is ergerlijk te zien hoe de fietsrijders alhier de voetpaden onveilig maken. Beverwijk. Ds F Kramer- onlangs beroepen bij de geref. "cmeente alhier, zal op 22 Maart a.s zijn intrede doen en door ds. 'W. Ringnalda uit Haarlem, be vestigd worden. Bingeiiland. Standplaatsen agenten Rijks verzekeringsbank De ministÉir van binnenlandsche za ken heeft, met intrekking van zijne be schikking van 11 Augustus 19D2, aan gewezen de navolgende standplaatsen voor de agenten der Rijksverzekering- bank: Amsterdam in het agentschap Am sterdam; Haarlem in het agentschap Haarlem; 's-Gravenhage in het agent schap 's-Gravenhage; Rotterdam in 't agentschap Rotterdam; Dordrecht in het agentschap Dordrecht; Middelburg iu het agentschap Middelburg; Breda in het agentschap Breda; 's-Hertogen- bosch in het agentschap 's-Hertogen- bosch; Utrecht in* het agentschap Utrecht; Roermond in het agentschap Roermond; Arnhem in het agentschap Arnhem; Zutphen in het agentschap Zutphem; Almelo in het agentschap Almelo; Hoogeveen in het agentschap Hoogeveen; Groningen in het agent schap Groningen; Leeuwarden in het agentschap Leeuwarden. St.-Ct. Op dezelfde lyu. Volgens een reiziger, die Zaterdag j.l. per trein van Zwolle naai' Meppel vertrok, bevonden die trein en desnel- trein uit Meppel te ruim twee uur n. m. tusschen Dedemsvaart en Stap horst, zich op dezelfde lijn, zoodat alle gevaar bestond van een botsing. Ge lukkig werd het gevaar door den ma chinist van den trein uit Zwolle opge merkt. waardoor nog bijtijds maatre gelen konden worden genomen om het gevaar te ontwijken. De gewone trein stoomde terug naar Dedemsvaart en toen kon de sneltrein ongehinderd passeeren. Boriugen. Men schrijft uit Limburg: De boringen ten behoeve der staats mijn gedaan, hebben aanvankelijk goede uitkomsten opgeleverd. Zoo wer den in den nacht van Donderdag op Vrijdag twee kolenlagen doorboord, de eene op eene diepte van 1.30 meter ter dikte van 0.90 meter en de andere op 140 meter diepte ter dikte; van 2.40 meter. Voorwaar een goede vondst. Nog eens de beer Staalman en de anti-revolntionaire partij. Door de anti-rev. kiesvereniging ..Nederland en Oranje" te Heldor is d; volgende motie aangenomen: De Anti-Rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Helder, gelezen de motie van afkeuring van hei Provinciaal' Comité van Noord- Holland; kennis genomen hebbende van den gedragslijn van den lieer Staalman in de Tweedei Kamer, met name wat be treft zijn volhardend opkomen voor de rechten van den kleinen man; spreekt "hano diiepe verontwaardi ging uit over de wijze waarop het Pro vinciaal Comité tegen den heer Staal man is opgetreden; is van oordeel dat daardoor de Chris telijke naam in heel het land1 is ge smaad; betuigt hare hartelijke sympathie met het standvastig en moedig optre den van den heer Staalman als volks vertegenwoordiger, een optreden dat voor andere christen-volksmannen in de Kamer tot voorbeeld moest strek ken; en bidt hem Gods zegen toe op zijn •moeilijken arbeid, in het belang van heel ons volk ondernomen. Met algemeene stemmen aangeno men, werd deze uitslag met krachtig applaus ontvangen. Woestelingen. Men schrijft uit Weert aan de „Nieu we Limb. Koerier": In de herbeng van P. L. zaten eenlge jongens van het gehucht Boshoven ter gelegenheid van de Vastenavondfeesten kalm hun glaasje bier te drinken, toen plotseling een troep van den beruditen hoogen Steenweg binnenstoof, die de jongens te lijf wilde. Dezen oordeelden 't beste maar heen te gaan en verdwe nen voor het tot een treffen kwam. Eeni. ge bienglazen werden slechts stuk gesla gen. De Boshovensche jongens gingen nu naar de herberg van L. S. te Husho- ven en zetten zich daar eveneens neder. Nauwelijks gezeten, kwam onder aan voering van zekeren lSjarigen S. (in de wandeling Goliath genoemd om zijn heldendaden op snijgebied) de woedende bende ook hier binnen én begon zonder vorm van proces er links en rechts op los te ranselen. De kastelein rukte een der vechtersbazen een bierglas uit de band, doch werd op hetzelfde oogenblik dusdanig aangegrepen, dat hij met zijn dochter en twee zoons uit zijn eigen huis moest, vluchten, om zich hier of daar in veiligheid te stellen. Nu begon de strijd eerst flink. Weder zijds werden messen en revolvers ge trokken (men ziet de heeren waren er op voorbereid) en zoowel binnens- als buitenshui; knalden de schoten en door kliefden de messen de lucht. De Bosho- venaren verdedigden zich zoo goed mo gelijk doch moesten het onderspit del-, ven daar zij veel minder in aantal wa ren. Zij retireerden dan ook uit de gelag kamer, daar vluchten langs voor- en achterdeur onmogelijk was, aangezien daar posten der kerels stonden, trokken zich in de keuken terug, waar de vrouw des'huizes de half-glazen deur dicht hield om de woestelingen het binnenko men te beletten. Doch ook dit hielp niet, de ruiten werden ingeslagen, en het pa neel ingetrapt, ja zelfs stak men met messen door het Ingeslagen glas, zoodat der vrouw zelfs haar jakje geheel open- geregen werd. Een klein raampje was het eenige middel tot ontvluchten en hiervan maakten de Boshovenaren dan ook gretig gebruik. Toen de woestelingen hun vijanden ontsnapt zagen, hield ook hun geschiet op en hun slaan met bierglazen en aan touwen bevestigde stukken lood, die zij voor de gelegenheid meegebracht had den. Een kijkje op het looneel dezer wan daden doet iemand gruwen, overal ste ken en krassen op den muur en kogels er ingeschoten, deuren ingetrapt, 20 rui ten verbrijzeld en overal bloedplelcken. Dit drama is afgespeeld op geen vijf mi nuten buiten het centrum deT stad en tochgeen politie was aanwezig, ter wijl toch het corps van politieagenten, onbezoldigde rijksveldwachters en ma rechaussees te dezer .stede werkelijk wel zoo groot is, dat gemakkelijk overal een oogje in het zeil' kan gehouden worden. Wonder boven wonder zijn bij deze ui tingen van 20ste eeuwsch kanibalisme geen dooden te betreuren. Nog dient ver meld, dat door de bewuste woeste bende voor een veertien dagen voorspeld is: „Eer bet Aschwoensdag is, wordt een Boshovensche jongen begraven". Generale Boereu-hnlp-fonds. De totale bijdrage aan 't Centrale Boe- renhulpionids tot het Fonds uit Neder land tot heden bedraagt 686882.82. Nicolaas Beets. Betreffende de ernstige ongesteld heid van Nicolaas Beets verneemt men nader dat hij Dinsdag in den voor middag een attaque heeft gehad. Ge lukkig was zijne dochter bij hem in zijne studeerkamer en kon men een béd) voor hem spreiden. Hij bleef ge luk kis- bij kennis. De toestand is heden onveranderd. Droevig ongeluk. Zaterdagavond 6 uur werd te Breda de loodgieter v. L. door een rukwind van een huis geslingerd, waarop hij werk zaam was. Met gebroken ruggegraat en eenige gebroken ribben is de ongeluk kige opgenomen en naar 't Gasthuis ver voerd, alwaar hij Maandagmiddag is be zweken. De overledene laat een talrijk gezin, achter. Een lieve stiefdochter. De vervener H. L., te Midwollderveen is door zijn stiefdochter met een groote bijl op het hoofd geslagen, zoodat diepe wonden ontstonden. De daderes, die waarschijnlijk niet toerekenbaar is, werd gebracht naar de behuizing van een der gemeente-veldwachters. Overleden. De heer B., meesterknecht ter stoom- cartonnagefabriek van de firma Mortel mans in den Haag, die zich, zooals men zich zal herinneren, den lOen Februari jl. door een revolverschot verwondde in verband met aantijgingen tegen hem ge richt bij de werkstaking in die fabriek, is Maandag in het gemeente ziekenhuis, waar hij nog steeds verpleegd werd, aan de gevolgen zijner verwonding overle den. Bailenhoord gevallen. Uit Zomeren wordt gemeld: Maandaig werd aan sluis 11 van de Zuid-Willemsvaart onder deze gemeente het lijk opgehaald van een schipper, met zijn vaartuig aldaar liggende. Waar schijnlijk is hij den vorigen avond laat buiten boord gevallen bij het scheppen van water, terwijl zijn knecht reeds sliep. Ontploffing. Men meldt uit Apeldoorn: Maandagochtend wierp een jongen, woonachtig op de Eendracht, een bran denden lucifer in een vat benzine, dat ontvlamde en uit elkaar sloeg, tengevol ge waarvan de dader deerlijk verwond werd. Een begin van brand, dat in een naast- bijzijnden molen ontstond, werd spoedig gebluscht. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. De bakkersgezellen te Leeuwarden hebben besloten nog niet over te gaan tot slaking, maar den patroons tot 1 Mei a.s. gelegenheid ie geven om te beslis sen over loonsverliooging en afschaffing van den nachtarbeid. Door de vereenigde kleermakers der Rijkskdeedingmagazijnen te Arasterdam, Delft en Woerden, is aan den minister van oorlog een schrijven gericht, waar in zij verzoeken een deputatie te willen ontvangen om eenige klachten, in dit schrijven nader omschreven, mondeling toe te lichten. Deze klachten loopen over het lage loon dat is uitgetrokken voor het ma ken van de tuniek, het nieuwe kleeding- stuk waarin de militairen in den ver volge zullen worden uitgedost. Reeds in December 1900, toen hun werd opgedra gen de eerste tunieks te maken, bleek dat het bedraig van t l.GO per tuniek veel te weinig was en zelfs voor geen ander kleedingstuk zoo weinig betaald werd. Na verschillende gesprekken, zoowel met den kapitein-kwartiermeester als met den assistent-magazijnmeester is het be-1 drag met 1 0.20 verhoogd, wat evenwel' nog te weinig blijkt te zijn. daar zij er1 II uren voor noodig hebben, zoodat zij nog geen volle dertien centen per uur er aan verdienen. Ook hebben zij tot de Tweede Kamer het verzoek gericht om hij den minister er op aan te dringen, dat een betere re geling zal worden ingevoerd van de loo- nen voor het maken der kleedingstuk- ken van onderofficieren en minderen dei- landmacht. De afdeeling Leiden van den Bak- kersgiezellenbond en de Bakkersveiree- niging De Vriendschap, hield gis teravond een gecombineerde vergade ring tea: bespreking van de middelen om tot betere toestanden in het bak kersbedrijf hier ter stede te komen. Geconstateerd werd. dat er gezellen zijn die des Zaterdags 24—*26 werk uren hebben. Volwassen werkkrach ten worden in sommige bedrijven met 79 cent per nur betaald. De verga dering was van oordeel dat zulke toe standen dringend' verbetering eischen. Langs ordelijken >en wettigen weg ho pen de besturen, die verbetering te kunnen bereiken. Daarvoor zal spoe dig een tweede vergadering plaats hebben, waar rnen d'e maatregelen na der zal formuleeren. Onderwijs. Acafi. examens. Amsterdam. Geslaagd voor liet le ge deelte arts-examen de heeren J. Kwast en N. A. Bon. Het candidaatsexamen irn de wis- en natuurkunde Ls cum laude afgelegd dooi den heer J. Knol. INGEZONDEN MEnEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. is Stoomvaartberichten. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, passeerde 2 Maart Sagers. Het stoomschip Solo, vertrok 2 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het dubüelsehroefstoomschip Sim doro, van Rotterdam naar Java, ver trok 1 Maart van Perim. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriveerde 1 Maart te Padang. Het stoomschip Ardjoeno arriveer de 1 Maart van Java te Rotterdam. Het stoomschip Kediri, van Rotter dam naar Java, passeerde 27 Februari Malta. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 1 Maart te Southampton. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 1 Maart Point da Galle. Het stoomschip Prins Frederik Hen drik, vertrok 1 Maart van Amsterdam naar Paramaribo. Het dubbelschroefstoomschip Rijn dam, van de Holland—Amerika Lijn, arriveerde 1 Maart van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Anistolddjk, van de, HollandAmerika Lijn, van Newport-' News naar Amsterdam en Rotterdam, passeerde 2 Maart des voarmiddags 7 uur 45 min. Dover. Het 'dubbelschro'efstoomschip Sta tendam, van dei HollandAmerika Lijn, passeerde 1 Maa,rt des namidd. 11 uur 40 min. Lizard. Letteren en Kunst. De door den viooMrtuoos Franz Ondricek in ons land te geven concer ten zijn aldus vastgesteld. 8 Maart Haarlem (Matinée); 9 Mrt. Arnhem; 10 en 13 Maart Amsterdam; 11 Maart Nijmegen; 12 Maart Rotter dam en 14 Maart 's-Gravenhage. De tooneelmaatschappij Onder Ons, te Ostendte (België) is voornemens a.s. winter een tooneelwedstrijd' uit te schrijven voor drama's en blijspe len, waaraan deelgenomen kan. wor den dioor private tooneelkringein (re derijk erskainers) uit Noord- en Zuid- Nederland. Sport en Wedstrijden Yoetbal. HAARLEM 111—KENNEMERLAND II Zondag speelden aan den Doodweg Haarlem III en Iiennemerland II voor de 2te klasse II. V. B. Reeds dadelijk bleek, dat de par tijen aan elkaar gewaagd waren. Nog zijn er geen minuten, als Haarlem III door middel van Bij'leveld de leiding neemt. Kennemqrland laat den moed daar door niet zakken, doch kan niet ver hinderen, dat er nog 2 puaittii bijge maakt worden. Met dezen stand (3—0) gaat de rust in. Nu krijgt Kennemerland II de wind in den rug, en iedereen verwacht haar nu te zien ophalen. Zij kunnen ech ter niet op dreef komen, en moeten aanzien, dat voor de vierde maal hun doel doovboord wordt. Een oogenblik komen zij opzettep, doch verschillen de kansen worden door d'e voorhoede treurig verknoeid, Nog 10 minuten zijn te spelen, als Haarlem III een corner ten deel valt. Goed genomen wordt hij door Böhm mooi in een goal omgezet. Spoedig hierna is het tijd en heeft Haarlem III een flinke doch geflatteerde overwinning (5—0) be haald. De scheidsrechter was zoo oiibe- isehoft niet te verschijnen, echter was de heer P. Stol zoo beleefd dit ambt waar te nemen. Deze voldeed goed. Wielrijdeii. Overwinning van Meijers. Meijers heeft Zondag het seizoen goed ingezet met een overwinning in de „Grand Pt Lx de Nice". Hij begon met in zijn afdeeling Mous- sier te slaan en Met daarna in de demi finale Heller achter zich. In de beslissing, gereden over 2000 M., waren zijn tegenstanders Grogna, Heller en Dangla. Bij de bel ging Grogna aan het hoofd en liep zoo snel uit, dat een gemakkelijke overwinning voor hem ze ker scheen. Meijers, die den buitenkant had en hoog in de bocht reed, kwam ech ter plotseling met zulk een vaart opzet ten, dat hij den kleinen Belig in de laat ste 20 meter op zij kwam en na een span. nenden strijd met i wiellengte sloeg. Het publiek bracht Harie een ovatie. Het land in beroering. Persstemmen. Liet blijft ernstig te betreuren, zegt liet „Handelsblad", dat de meerder heid der Tweede Kamer de vorige week besloten heeft, het onderzoek der drie regeeringsontwerpen te doen voorafgaan aan die behandeling der in terpellaties over de spoorwegstaking. Niet alleen omdat deze behandeling zoo spoedig mogelijk had behooren plaats te hebben, nu de Kamen' pas drie weken na de staking is bijeenge komen, maar ook en vooral omdat de Kamer en de natie uit het autwoord der regeering op de gestelde vragen en uit de verdere beraadslagingen in-i lichtingen zouden hebben ontvangen, die voor de beoordeeling der ontwer pen onmisbaar zijn. Met name: in hoeverre de regeering niet nu reeds de middelen bezit tot krachtig optreden tegenover stoornis bij de openbare midd'elen van vervoer, en of van de. voorhanden middelen gebruik is ge maakt. Het ligt voor de hand, dat dit van grooten invloed moet zijn bij de beantwoording der vraag of en in wel ke mate de bestaande strafwet aan vulling vereüscht, Maar nog om etn andere reden ware behandeling der interpellatie in dleze week en uitstal van het afdee<- lingsonderzoek tot de volgende week zeer raadzaam geweest. Namelijk om den Kamerleden gelegenheid te'ge ven de ontw-erpen, bepaaldelijk het eerste, dat de strafbepalingen ver scherpt, nauwgezet te overwegen, en aan de verschillende stroomingen dei- openbare meening. om daarover in zichten bekend te maken, waarmede d'e Kamer bij het onderzoek haar nut kon doen. Een overhaaste behandeling kan slechts schadelijk zijn. Gebleken is reeds, zegt het blad, hoe bedenkelijk de bewoordingen van d'e regeeringsartakelen door velen wor den geacht om haar algemeenheid en vaagheid, waartegen liet nauwelijks kan gelooven dat niet ook reeds door den Raad van State aanmerkingen zijn gemaakt. Ook acht het Handels blad het zeer wemschelijk, dat overeen dergelijke ingrijpende aanvulling van het Wetboek van Strafrecht het oor deel wordt vernomen van bij uitstek deskundigen, als da hoogleeraren aan onze universiteiten. Het blad gelooft zich niet te vergis sen, indien het de verwachting uit spreekt. dat de strafwet.voorsteil 1 en niet ongedeerd uit de critiek der Kamer te voorschijn zullen komen. Het. Utrechtsch Dagblad betoogt, dat het een onbeschaamde onwaar heid is om van reactionair karakter der regeer in gsvo o rstel 1 enaantasting der persoonlijke vrijheid, onverdedig bare dwang wetten en wat dies meer zi;j, te spreken. En degenen, zegt liet blad. d'ie. hetzij om het volk door zul ke misleiding op te ruien, hetzij er ger nog om een regeering "cfie niet tot hun partij behoort een hak te zet ten, tot zulke middelen grijpen, la denwèl een ernstige verantwoor ding op zich, maar geven toch ook op treurige wijze van d'e innerlijke zwakheid van hun standpunt blijk. De Arnhemscbe Courant wijst er op, dat dje volgorde van de voorgestelde maatregelen jin de rede van dr. Ivuy- per een andere was. dan die waarin de wetsontwerpen zijn ingediend. Achter dit verschil in volgorde be hoeft waarschijnlijk niet anders ge zocht te warden dan de eenvoudige verklaring, dat hij de begrootings- hoofdstukken en gemeenlijk ook hij sommige officieele plechtigheden jus titie (IV) voor oorlog (VIII) en daarna eerst waterstaat (IX) komt en zoo ook bij de indiening en de nummering der wetsontwerp en uitsluitend is gelet op het hoofd van liet departement, door wien d'e Memorie van Toelichting is onderteekend. Schijnbaar is dit een nietigheid, en toch is 't dit niet. als men bedenkt dat 't grootste verschil van meening bestaat over de vraag, of de aanvulling .en wijziging van het Strafwetboek, vooral in verband met de andere .ontwerpen, wel noodig is, en dat nu juist morgen in de afdee. lingeui der Kamer waarschijnlijk hei onderzoek met dat ontwerp beginnen zal. Bij dat onderzoek derhalve wordt èn door 'V volgorde èn. door liet ge mis van 't licht, hetwelk 's regeerings antwoord op de interpellaties over de noodzakelijkheid) van de gevaarlijke, draconische strafbepalingen zou kun nen verspreidien. aan het ontwerp tot aanvulling' en wijziging der Straf wet een voornan^ en eene beteekenis gegeven. welke onder de bestaande omstandigheden daaraan redelijker wijze niet mogen worden toegekend. De. noodzakel-'TRheid dezer Straf rechtnovelle is. zegt het blad, ook van het standpunt dier regeering. niet of althans slechts hoogst gebrekkig ge motiveerd. De Nederlander ~eeft toe dat dienst weigering beter wordt bestreden door verbetering 'dier toestanden dan door de strafwet, terwijl dit ook liet standpunt der regeering is, die de voornaamste beteekenis hecht aan liet enquefcè-ont- w.erp. Maar de bladen die bovenstaan de meening verdedigen, vechten ook de rechtsgeldigheid der voorgestelde strafbepaling niet 'aan. Zij betoogen alleen dat andere gewenschte verbe teringen 'de bepaling onnoodig ma ken. Des te beter zegt de Ned. dan schaadt zij ook niet. En omdat bij die verbeteringen het strafbaar feit 'steeds slechts op beperkte schaal zal plaats vinden, is tevens het bezwaar der onuitvoerbaarheid! door het groote aantal overtreders, ondervangen. Maai- daarom kan de strafbepaling nog niet achterwege blijven. Er zijn vele motieven voor straf bare feiten, vaak stoffelijke, steeds geestelijke. Het is plicht op beide in te werken, ook op de laatste, wat het Vad. .gewetens-opvoeden" noemt en wat men gewoon als ..de zonde be strijden" kan aanduiden. Maar islïlat nu een reden voor dien straf wetgever, zijn hand terug te Mek ken met de gedachte: laat er liever ge werkt worden aan geestelijke en stof felijke verheffing: dan is het met de misdrijven gedaan. Zou zelfs het Vad. van zijn stand punt. hetwelk niet met het absoluut karakter der zonde rekent, iets derge lijks niet als absurd veroordeelen? Zou het niet minstens zeggen: laat de strafbepaling maar staan, ze kan in geen geval kwaad. Waarom dan in dit geval anders geredeneerd? Wanneer de strafbepaling het ver beteren van den stoffelijlcen toestand of het opvoeden der gewetens tegen hield. zouden wij het bezwaar van het Vad. kunnen begrijpen. Maar zulks wordt uiteraard geen oogenblik be weerd. Wanneer de strafbepaling op zlch- zelve onrecht was; d. w. z. wanneer dienstweigering, mocht ze ondanks het werk der stoffelijke en geestelijke verheffing- toch nog voorkomen, niet strafbaar behoorde gesteld te worden, zouden wii het bezwaar óók begrij pen. Doch ook dit wordt niet gezegd, veel minder bewezen. Waarom 'dan op dit punt den. straf wetgever met redeneeringen, die even goed voor andere gevallen zouden gel den. tot onthouding gedoemd? De Standaard zegt, dat het voorge steld wordt, alsof het ingediende wets ontwerp no. 125, aan den. arbeiders stand in Nederland het stakingsrecht poogt te ontnemen. Zij rekent uit. dat er 17,928 personen zijn, die na aan neming van het ontwerp, bij weder rechtelijke staking straf kunnen be- loopen. Waar nu het aantal werk lieden in ons land op ruim SOU,000 is te schatten, ziet men hieruit, zoo zegt het blad, op wat klein getal, voor wat de spoorwegen aangaat, het wetsont werp slaat. Bovendien wordt zelfs aan deze per sonen het recht niet ontnomen, om den dienst bij d - spoorwegen er aan te geven, mits zij dit doen na volgens contract hun tijd te hebben uitge diend Strafbaar zullen zij alleen dan zijn, indien zij den arbeid' staken met verbreking van liet contract. Alzoo alleen in het geval van contractbreuk. Na >te hebben uiteengezet, dat een •contract een burgen-echtelijke ver bintenis is en dat wie ten deze mis doet ook nu, in elk gegeven geval, door den burgerlijken rechter om scha. deloostellins- kan worden aange sproken gaat heit blad voort: Dat men bij staking zich hieraan niet pleegt te storen, is alleen door dat de stakers weten, dat er op hen toch seen schadeloosstelling te ver halen is, en ze zien op dien grond' er niet tegen op, hun contract te breken. Dit recht nu moet aan de arbeiders gelaten' worden Het is eene zaak die zij voor hun consciëntie te verant woorden hebben. Strafbepalingen kun nen hiertegen niet worden gemaakt. Hierop maakt het ingediend ont werp dan ook geen inbreuk. ..Het Volk", er op wijzende dat zelfs de Amsterdamsche Kanier van Koop handel heeft erkend liet nut van den Alg Ned. Diamantbewerkersbond. zegt: Hier erkennen dus de verlegenwoor. digers van de Amsterdamsche wea-k- g,everswereld; zelf, dat de arbeiders in hun vakorganisatie een voorbeeld aan de patroons hebben gegeven; dat voor bet behoud' van de diamantnijverheid de arbeiders zich verdienstelijker heb ben gemaakt dan de patroons: dat zij meer inzicht en hooger moraliteit heb ben getoond, D© klerikale dwangwetten echter be dreigen de leiders en propagandisten met. gevangenisstraf en met eerloozen roof van hun voornaamste burger* rechten. De A. N. D. B. beteekènt al leen iets, zoolang hij die besluiten kan handhaven om voorloopi.tr geen leer lingen tot het vak toe te laten, en om niet te werken met ongeorganiseerden. Voor de handhaving van het laatste besluit hebben de diamantbewerkers in 1902 die hittere uitsluiting drie felle wintermaanden lang getrotseerd, een uitsluiting, met misdadige lichtzinnig heid' door •ïa juweliers doorgevoerd, en volgehouden hoewel velen van den ondergane van den Bond hun eigen ond.ergan- moesten tegemoet zien. Wat de juweliers niet konden ge daan krijgen, tracht thans de klerikale regeering met haar dwangwetten te doen, voor het diamantvak niet al leen. maar voor alle takken van nij verheid. in ons land. Het. is dus geen wonder, herhalen wij. dat in de li berale bladen oppositie komt tegen dit reaktionair gevaar, en wij zijn over tuigd. dat bij rusti" nadenken de Ne- dei'laoidsche ondernemers wier inzicht op de hoogte van onzen tijd staat, zich met. de arbeiders tot bet. uiterste tegen dezen schandelijken aanslag op liet vakvefeemigingsleven zullen ver» zetten. De „Nieuwe Courant" zou wenschen, dat strafbepalingen, zoo ze noodig en doeltreffend zijn, aan de regeling der rechtspositie van het spoorwegpersoneel werden vastgebonden; dat men er mee wachtte tot die regeling tot stand komt. Zij "besluit haar artikel aldus: Waren wij geroepen aan de beslissing over het .spoorwagartikel deel te nemen, wij zouden, na uiteenzetting van onze bedenkingen, onze stem slechts geven onder één beding. Wij zouden der regee ring de categorische vraag stellen: staat' gij, .regeering, voor het beletten eener herhaling van de terreur der Januari dagen niet in, zoo men u niet het straf- wetsartikel geeft, dat gij waagt? En als daarop een volstrekt neen het bescheid was, dan zouden wij zeggen: de linker zijde is niet in staat thans de regeerings. taak van u over te nemen. Hier hebt gij uw artikel; wij behouden ons de vrijheid voor eerlang een voorstel tot wijziging Gl intrekking te doen. Inmiddels rust de volle verantwoordelijkheid voor wat wij u, door noodi gedrongen, toestaan, al leen en uitsluitend op u. Prof. rnr. J. de Louter juicht de door de regeering'ingediende wetsontwerpen» toe; Wat de voorstellen tot aanvul ling van het Wetboek van Strafrecht betreft, ischrijft hij Inderdaad zijn deze voorstellen, hoogst gematigd. Art. 284bis eerbie digt ieders persoonlijke vrijheid, doen belet dat hiervan misbruik wordt ge maakt, om die van anderen aan te randen. Het ais een eenvoudig en rechtstreekse!! postulaat van de sa menleving zeive, welke onbestaanbaar is zonder wederkeerige beperking van. elkanders bandeloosheid. Theorie en prat'tijk, wijsgeeren en staatslieden, hebben eenparig de noodzakelijkheid hiervan erkend. Het, stilzwijgen onzer strafwet i.s slechts verklaarbaar door het ontbreken eener aanleiding cm dezen evideuten plicht onder de hoede der strafwet te stellen. Men kan in- tnsschen vragen of hinder en verbod» duidelijk genoeg begrensde begrippen rijn ont elke toepassing te voorkomen: bijv. of arbeiders, die door onophou delijke klachten of onvoorziene werk stakingen den ondernemer pogen te dwingen ojn hooger loon of korter ar beidsduur 'toe te staan, niet binnen het bereik van dit artikel kunnen worden gebracht en mitsdien tegen de verkla ring der regeering ook werkstakingen, in de particuliere nijverheid strafbaar worden gesteld. Of het woord weder rechtelijk dergelijke interpretatie uit sluit, laat ik gaarne aan criminalisten over. Art. 35Sbis e. v. breekt met het dog ma der onontvankelijkheid van een strafrechterlijk gevolg verbonden aan het verbreken van een civiel contract doch alleen ten aandien van 't open baar spoorwegverkeer, dat hier met den publiekeu dienst wordt gelijkge steld, onverschillig of het in handen van den Staat of van bijzondere maat schappijen berust. Wie dit dogma niet mij als een verouderd vooroordeel beschouwt, zal de gematigdheid der voordracht volmondig erkennen ja. met recht kunnen beweren, dat het dogma onaangetast blijft, maar door een eenvoudige rechtsfict'ie een enkel geval daaraan onttrokken en met den publieken dienst op éen lijn wordt ge steld. Immers dat hier plichtverza king strafbaar its, spreekt van zelf. .Me'iS kan zich slechts verbazen, dal dat elementair beginsel in onze straf wet ontbrak een bewijs van de onge ëvenaarde rust onzer vaderlandsche toestanden en instellingen. Van de drie ingediende wetsvoorstel len noemt prof. de Louter dat tot aan vulling van liet Strafwetboek het mees: urgent, omdat liet de verbroken rechts orde herstelt en waarborgt. Dat betref fende de spoorwegbrigade vereiscb evenzeer spoed, omdat het de regee ring wapent tegen herhaald plichtsver zuim. Dat betreffende de enquête vor dert tijd van beraad. „Natuurlijk zal van deze volgordt een grief worden gesmeed' en beweerd dat. men vooraf de werklieden aat banden Wil leggen, om eerst later hui grieven te onderzoeken. Daargelatei dat dit logisch cn onvermijdelijk is schijnt de vrees voor uitstel of verzuilt volkomen denkbeeldig. De indrul van bet gebeurde is sterk genoeg on met zekerheid te voorspellen, dat al len zullen wedijveren om het tot klaar beid te brengen, en herhalingen tl voorkomen." Hoofdzaak li® thans, zegt prof. di Louter verder, dat alle partijen in d' Staten-Generaal zich vereenigen on de regeering te helpen, haar doel zoi snel en krachtig mogelijk te bereiken 1-Iier staat een staatsbelang van dei eersten rang op het spel. Een verbre

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2