king der rechtsorde op groote schaal, waarop de leiders openlijk stoffen en welke de overheid lijdelijk aanziet, is een ramp en tevens een nïisdaad. Daarom mag er geen verschil van ge voelen over hetgeen vroeger is gedaan of verzuimd op dit oogenblik de een drachtige samenwerking verstoren om de opene wonde te heelen. Een partij, welke dezen plicht verzaakt, kweekt anarchie of delft haar eigen graf. Geen vrees voor reaktie kan zulk een plichtsverzuim verontschuldigen. Im mers deze vrees is volkomen onge grond. De partijen van den vooruit gang, ook op sociaal gebied, openen zich dc beste kansen op welslagen, in dien zij openlijk t'oonen zonder aarze- len of omzien te willen medewerken tot handhaving en versterking van het staatsgezag, en straks zich hiervan be dienen om haiie eigene* denkbeelden en hervormingsplannen tegen elke ver volgende bijzonderheden mededeelen' over den inhoud van het pakket geheime instructies aan de stationschefs*. Wat den toegarug in tijd van staking tot de stationsgebouwen betreft, wordt voorgeschreven, dat in den regel slechts één toegang geopend blijft en die overige gesloten en bewaakt worden. Het publiek zal slechts toegelaten worden tot de wachtkamers en de perrons en slechts wanneer het voorzien is van een geldig plaatsbewijs voor de treinen,. Perronkaartea zullen dus niet afgege ven worden en de doorloopende perron- kaarten zijn tijdelijk niet geldig. Eerst kort voor het vertrek van den trein zal het publiek tot het perron, worden toe gelaten en de houder van een plaatsbe wijs, die niet vertrokken is met den trein waarvoor het plaatsbewijs geldt, zal van het perron worden verwijderd. B-U,™ de,srootsle zij zich verleiden door ongeloof in de kracht harer beginselen,, door zucht naar populariteit of ontzag voor de af goden van den dag, om de regeerjing te dwarsboomen of haar voorstellen te verminken zij zullen de sympa thie harer vrienden, verspelen en de gelederen harer tegenstanders verster ken. Het artikel eindigt aldus Een staat zonder gezag is een li chaam zonder ziel. Mogen daarom alle partijen, hetzij vóór- of tegenstanders der tegenwoordige vegeering, zich thans vastberaden scharen om den troon, ten e'inde dezen, het paladium onzer volkseenheid, allereerst te bevei ligen. Eerst daarna, maar daarna snel en zeker, komt het o'ogenblik. dat een grondig onderzoek naar bestaande wanverhoudingen doortastende midde len van herstel doet ontdekken en zon der verzuim toepassen. De troon van Oranje mag niet alleen op eerbied voor het gezag, hij moet bovendien op den welstand en de liefde van het gansche volle gebouwd zijn. ,,De Nederlander" betoogt voorts dat het manifest van het Comité van ver weer "van onwaarheden en scheeve voorstellingen aan elkaar hangt. Als staaltje van het eerste geeft zij het vol gende: „Misdrijf heet 't in 't vervolg in Ne derland, als de arbeider sarrens moede, zijn armen laat neervallen langs zijn lichaam, en weigert te werken op de voorwaarden, hem door kapitalistische ondernemingen of besturen voorgeschre. ven, buiten zijn invloed, en ondanks zijn wil. Misdrijf heet dat en als misdadiger zal hij, die meent de vrije beschikking te kunnen voeren over zijn eigen hoofd en handen, de gevangenis in". Dit nu noemt de Ned. puur en simpel gelogen. Hier wordt gespeculeerd zegt zij op onbekendheid met het ontwerp of op de suggestieve kracht, die er voor den leek uitgaat van de „toelichting" van een ontwerp, ook ial bevat die toelich ting vierkant het tegenovergestelde van •wat er in staat. Dan geeft zij een staaltje van het twee de: „Do ongevallenwet wierd in werking gesteld 23 maanden na hare afkondiging, deze tuchthuiswet treedt, in werking op den dag der afkondiging zelf". Hier wordt verzwegen zegt het blad dat voor de invoering der Ongevallen wet, dank zij den publiekrechtelijken vorm waarin ze tot stand kwam, nog tal van. maatregelen van uitvoering moes. ten getroffen. Koninklijke besluiten uit gevaardigd, ja zelfs nog een omvang rijk ontwerp als de Beroepswet moest in elkaar gezet worden, terwijl de aanvulling der strafwet uiteraaTd on middellijk in werking kan. treden. Ontslagen. Met ingang van Maandag zijn bij de Maatschappij tot exploitatie van staats- spoorwegen drie conducteurs en een ladingmeester ontslagen, wegens op ruiing en verzet tegen hun onmiddellij- ken chef. Uit Winschoten meldt men: De ladingmeester Van der Wijs te Win schoten, voorzitter, en de conducteur Van der Molen, te Nieuwerschans, secre taris van de afdeeling Winschoten van de Vereeniging voor Tram- en Spoor wegpersoneel, zijn Maandagmorgen uit den dienst van de Staatsspoor ontslagen. De conducteur B., te Maastricht, is in zijne betrekking geschorst, omdat hij circulaires in de wachtzaal van het spoorwegpersoneel ophing. Allerlei. Men verneemt dat ongeveer 75 van het spoorwegpersoneel zich te Enschedé voor staking verklaarde. Door de Hoofdbesturen van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbonden van den Christelijker), Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers, is een manifest verzonden, waarin gewaarschuwd wordt tegen staking, die genoemd wordt, een hoogst ongemotiveerd optreden der ar. beidersbeweging, dat desnoods in een bloedblad zal worden gesmoord. De vergadering, door de Neutrale Ver eeniging van Sigarenmakers te Amster dam gehouden, heeft, naar ens bericht wordt, de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de bespre kingen aangaande aigemeene werksta king, besluit: geen deel te nemen aan eene aigemeene werkstaking, als zijn de deze in strijd met art. 6 der statuten, daar er geenie wettige redenen aanwe zig zijn om het werk te staken. Achtende zich niet te kunnen inlaten met de politiek, waar deze stalcing op staat gebaseerd en zijnde deze staking in strijd met de beginselen der neutrale vereeniging, draagt aan het bestuur op, hieraan zooveel mogelijk bekendheid te geven, door aan verscheidene bladen te verzoeken deze besluiten mede te deelen. Op grond van volstrekt betrouwbare inlichtingen kan „de Seingever nog de strengheid optreden tegen samenscholin. gen van personeel of andere personen op het station en daaraan grenzende ter reinen en zal hen zoo noodig meit behulp van militairen en politie uit elkaar drij ven. Oudegeest publiceert eenlge der naarn- looze brieven die hij ontving. De mooi ste is deze: .Amsterdam, 12 Febr. ,,Aan den schurk Oudegeest. Neen smeerlap dat zal je niet glad zit ten neen hondenrib neen patser je zult eens zien hoe jou federatie ver loopt hij duizenden*» Spoorwegmen- schen hebben spijt jij .gaat er onder jij raakt je betrekking kwijt jij komt Goddank in. de Gevangenis God begint je al te straffen met je keel pijn zal jij hebben leelijk kreng dag Smeerlap dag Schoelje". Oudegeest deelt erbij mee, dat de hand. waarmee deze brief geschreven is, ie mand verraadt die goed gewend is met de pen om te gaan. (Het Volk). Naar wij vernemen wordt onze partij genoot F. v. d. Goes vervolgd onder ver moeden van „mondelinge opruiing in het openbaar tot een strafbaar feit". Hij .is tegen heden (Dinsdag) voor den rechter-commissaris gedagvaard. (Het Volk). Door B. J. Nibbelke, hoofdconducteur S. S., is namens het hoofdcomité tot or ganisatie van den .spoorwegdienst bij staking het volgende manifest tot het spoorwegpersoneel gericht, Kameraden, In een onwaarheid, die de gezondheid van hun hcrs|ens zeer twijfelachtig maakt, hebben de h.h. Oudegeest en Petter afgekondigd, dat zij J-ij een twee de staking het werk niet zullen hervat ten, alvorens het personeel, dat de Maat schappij trouw bleef, zal zijn uitgeslo ten va ndoor hen te veroveren voord,ee- len. Neemt dit dreigement op voor wat hel is. Zij zullen ook niet het werk hervat ten. Het geduld der Maatschappij is lang genoeg op de proef gesteld. Wij verzoeken u thans alleen maar geen .enkel oogenhlik te wankelen uw besluit om door alle moeielijkheden been het Vaderland getrouw te blijven. Het stoomschip Potsdam van de Hol land Amerikalijn dat tijdelijk buiten dienst was en ligplaats had aan den mond van de Maashaven is naar de 2e Ka tendrechtsche haven verhaald wordt aldaar ingericht tot eventueele in kwartiering van 800 militairen, evenals bij de groote bootwerkersstaking in 1900. Zooals men weet is het garnizoen te Breda aangewezen om eventueel te Rot terdam te assisteeren. Een slimmerd. Ten bewijze hoe op allerlei maüier soms wordlt getracht te ontkomen aan bepalingen van politieverordeningen, kan dienen, dat er thans des Zondags te den Haag een koopman langs de straten gaat. die in plaats van zijn waren luide te venten, hetgeen ver boden iB, een groote klinkende bel aan zijn wagen heeft verbonden, om de aandacht van het publiek te trekken. Naar het U. Dy verneemt, zal, uit gaande van den Christelijken besturen bond te Utrecht een „Comité van Te- genverweer" worden opgedicht, dat zal trachten samenwerking te verkrijgen met alle plaatselijke vereenigingen in het land. Gisterochtend heeft de politie te Scheveningen eenige opruiende mani festen afgescheurd en vernietigd, die aan de schutting van, een bouwwerk in de Badhuisstraat waren aangeplakt. Te Borne zijn èen 60-tal soldaten on der geleide van twee officieren aange komen. Zij hebben hun onderdak ge vonden in het nieuw gebouwde, nog ongebruikte ziekenhuis. Hedenmorgen om 8 uur vertrok van Arnhem naar Zevenaar ter bewaking van het stationsemplacement aldaar een detachement van het 8e reg. in fanterie, sterk 1 sergeant. 2 korporaals en 12 man. onder bevel van den ser geant Constant. Naar de Zw. Ct, verneemt, is het volgende schrijven dooi' de Pr. Chr. vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden Mijne Heeren! De Pi*. Chr. vereeni ging* van Spoor- en Tramwegpersoneel te Zwolle, vergaderd den 27en Febr. 11)03 in het gebouw Patrimonium al hier. gehoord de bespreking over de door de regeering ingediende wetsont werpen, heeft besloten u op het vol gende te wijzen Ten le, dat het vol gens hare meenling wenschelijk is dat de voorgesteldie wetsontwerpen blijven rusten, maar dat voor alle dingen door de regeering een commissie van 'enquête worde benoemd, belast met het onderzoek naar de bestaande ver houdingen en .toestanden bij de ver schillende ,spooï*wegmaatschappijen. Ten 2de dat. zoo d!ie commissie van enquête mocht bevinden, dat er aan de zijde der maatschappijen, of aan de zijde van het personeel of aan beide zijden grieven bestaan, de regeering mliddelen berame. een commissie van arbitrage in het leven te roepen, be staande voor de helft uit leden, geko. zen door de maatschappijen en voor de andere helft uit leden, gekozen door de verschillende organisaties van spoor- en tramwegpersoneel, met dien verstande evenwel dat elke organisa tie door een gelijk aantal leden ver tegenwoordigd worde. Het spreekt van zelf, dat zulk een commissie slechts met vrucht kan arbeiden, wan neer beide partijen zich aan de uit: spraak ervan onderwerpen en dus ook tot aan de uitspraak trouw haar ver plichtingen gaan vervullen." In een Zondag ^ehouden, druk be zochte vergadering dier verschillende vak- en andere vereenigingen, samen vormende dén Middelburgschen Be- stuurdersbond. is besloten een krach tige organisatie te voeren tegen het door die regeering ingediende wetsont werpom het stakingsrecht strafbaar t-e stellen voor alle openbare bedrijven. Door alle ter vergadering aanwezi ge vereenigingen werd! het besluit' ge nomen één uur loon per lid en per week te storten tot het voeren der agi tatie tegen bovengenoemd wetsont werp. E,ene door het bestuur voorgestelde motie werd met aigemeene stemmen aangenomen, waarvan het slot aldus luidt: roept alle arbeiders op schouder aan schouder te staan, ter bestrijding de zer ministerieel© misdaad ter bekrach tiging waarvan zal worden ingeroepen die medewerkin - onzer volksvertegen woordiging; besluit tot de onrichting van een sub-comité van verweer, waarvoor de Middelburgsche Bestuurdersbond, in combinatie met andere ujt. te noodi- gen vereenigingen als zoodanig zal optreden. dat zoo zij voor hunne vrouwen en kinderen financieelen steun verlan gen, zij zich kunnen opgeven iederen avond tusschen 7 en 8 uur bij den penningmeester J. J. Nales, Weverstr. No. 17. Verder deelt liet bestuur mede dat vanaf Woensdag 4 Maart formulie ren te verkrijgen zijn voor alle mili ciens. teneinde voor hunne gezinnen ondersteuning bij de regeering aan te vragen. Deze formulieren zijn verkrijgbaar voor den kbstenden prijs van 2^ cent per excemplaar aan de onderstaande adressen P. v, d. Gevel, voorzitter, Vooruit- ;angssr. no. 113, J. J. de Vos, le secr.. Leliestr. 28a., J. J. Nales, lepenningm. Weverstraat 17 J. Th. Bert. 2e secr., Rozenprieelstr, 49 zwart, J. D. Wijk huizen,2e penningm., Kampenstr. 43, e.u B. Vos, commiss., Biggesleeg 9. Land en Tuinbouw Maandagavond omstreeks zes uur wil- f 40 opgebracht na aftnrk van onver- de alhier op de Papen/torenvest een lam mijdelijke kasten, taarnopsteker een lantaarn aansteken. I De ontvangst onzer zangvereeniging Plotseling verhief zich een verbazend j te Lisse was zeer welwillend, terwijl de uitvoering zelf als zeer goed ge- groot© vlam. De ruiten braken en de looden pijp smolt weg. Door de hoofdkraan af te sluiten, kon de man de vlam do oven. In het Maartnummer van de Vragen des Tijds komt een artikel voor over Landbouw vertegenwoordiging, van den heer K. Reyne te Haarlem. De schrijver resumeert, aan het slot zijn oordeel over het' desbetreffende wets voorstel der regeering aldus: De wettelijk geregelde landbouwiver- tegeuwoordiging wordt door de land bouwers gewenscht noch gevraagd en de buitenlandsche ervaringen sporen aan tot groote voorzichtigheid. Ze is verwerpelijk van uitgangspunt, wijl ze een bijzonder recht schept voor een bepaalde klasse, wijl ze niet streeft naar de best mogelijke samenstelling en de best mogelijke adviezen, maar een officieel college gaat scheppen, dat reeds nu als ministerieele kapstok dienst doet. Ze is verwerpelijk ook van uitvoering, wijl ze de politiek gaat brengen hi de vakvereeniging, geen juist beeld- kan geven van het veelzijdig landbouwbedrijf, haaa- macht legt in de handen der minst ontwik kelde landbouwers en de vrije land- bouw-organisaties ernstig bedreigt. De dames E. G. Kreek en J. B. Barendsen zijn geslaagd voor de acte nuttige handwerken te 's-Gravenhage. Heden informeerden wij bij den officier van justitie, mr. A. A. Pelerta, naar de waarheid van het bericht, dat in de pers de ronde doet, en waarin werd medege deeld, dat verleden week een rijksveld wachter in de Haarlemmermeer was ontslagen, omdat hij bezig was met het rondstrooien van manifesten. Wij ontvingen van Mr. Pelerin ten ant woord: „Ik weet daar niets van". Dit is o. i. eenie besliste tegenspraak. Gemengd Nieuws, Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier, d.d. 3 Maart 1903 is in staat van faillissement verklaard Arie Kuijs, herbergier, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Rechter-commissaris Jhr. Mr. R- de Marees van Swinderen. Ter terechtzitting van de Arr. Recht bank alhier van den 3en Maart 1903 is de heer Mr. J. Lieftinck alhier, beëedigd als advocaat en procureur. Benoemd. Tot 2den secretaris van Haarlem's Zanggenot, is gekozen in its van den heer Lapaire, de heer Draaijer. slaagd kan worden beschouwd. Haarlemmermeer. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school no. 2 (hoofd de heer Klin kenberg) te Haarlemmermeer, hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Door den burgemeester van Haarlem mermeer, is tegen de houders van 't ver dachte lot in de gehouden loterij, pro cesverbaal opgemaakt en den officier van justitie te Haarlem toegezonden. Door het toenemend getal kinderen aan de school te Vijfhuizen (hoofd de heer W. Vallentgoed) zal spoedig tot vergrooten der school moeten worden overgegaan. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kamer. Men verwacht tegen a.s. Donderdag in de Tweeds Kamer de behandeling der interpellation, naar aanleiding der jong ste werkstaking aangevraagd. Achteraf is gebleken, dat de ruimt: in Velox te Amsterdam te klein is om alle daar vertoevende militairen huisvesten. Daarom dient naar een andere lokaliteit te worden omgezien om een gedeelte van hen elders onder dak te brengen. Aanvankelijk had men tredaeht dit te doen in het gym nastieklokaal van de 2e hoogere bur gerschool in de Roelof Hairtstraat hiervan is men echter teruggekomen en is met den meesten spoej de in aanbouw zijnde lagere schooi in de Ruvsdaelstraat in orde gemaakt. In de afgelocpen week zijn aldaar de gas- en waterleidingen aangelegd en de ka chels geplaatst, zoodat het gebouw thans gereed is, om door mülifairen te worden betrokken. Te 's Gravenhaife is in het gebouw van den Hoogduitschen Schouwburg een groote meeting gehouden tegen .de Russische dwangwetten der Chris tel) i ke regeering' Het wooTd werd gevoerd door de heeren Sleef en het Kamerlid! Mel- chers. Ter vergadering verscheen de be kende chris-ten-democraat .en partijge noot van den heer Staaman. mr. T. de Vries, die "ine meen in 9- omtrent de stakiii" uiteenzette, opdat men niet meen© dat ds. Tal-ma in deze de woordvoerder is der christen-democra ten. Spr. is als christen tegen revo lutie. doch heeft tegen de voorgestelde wetsontwerpen drie bezwaren. Z. niet de arbeidersbeweging, maar is d.s. Talnra een- anderen kant uitgegaan. Minister Kuyper plaatst zich op bet standpunt van den onrechtvaardigen rechter van de Schrift, daar bij recht wil doen omdat, er gevaar is. Men meet recht doen omdat recht recht is en alle recht Gode heilig is. Dat het publiek belang strafbaarstelling van staking eisebt bestrijdt spr. daar toch een spoorwegbrigade wordt ingevoerd- waardoor de overheid haar functiën kan uitoefenen. Tegen trusts van fabrikanten en ka- pitalfsten is nog nooit straf voorge steld. Maar nu de arbeiders na jaren langen strüd een trust op het spoor weggebied hebben gevormd, keert plot seling de opinie om en wil de regee ring alle trusts geoorloofd laten be halve deze één© trust waartegen ge vangenisstraf van 6 jaar wordt be dreigd. (Applaus.) Spr.'s grondbeginse len verschillen hemelsbreed' met die van den lieer Melchers, maar op pun ten der pr-actiik kunnen christenen en sociaal-democraten samengaan. En daarom heeft tegenover de meening van, ds. Talma spr. deze opinie hier in het, openbaar willen uitspreken. (Luide toejuiching). Ten slotte werd eene- motie aange nomen. waarbij de vergadering ver klaart geen enkele poging, ongebruikt te zullen laten om -de aanneming der wetsontwerpen te doen mislukken. Onder het zingen van den socialis- tenni-arsch ging men uiteen, terwijl aan de deur gecollecteerd werd voor een strijdpenming. De anti-^ev. kiesvereeniging Neder land en Oranje te Amsterdam heeft op voorstel van het- Kamerlid Bijle- ve'ld, die al3 spreker optrad, het vol gende telegram aan minister Kuyper verzonden: Do Bondsvergadering der negen dis- tricts-kiesvereenigingen Nederland en Oranje te Amsterdam, vergaderd op 27 Februari, des avonds te 8 uur. in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen", spreekt hare trouw eu aanhan kelijkheid uit aan den Premier in deze zoo ernstige en gewichtvolle da gen, en bidt den minister kracht 011 hulpe van Boven toe, om in deze zoo gewichtvolle dagen ons volk ton leiden en te regeeren." Rooversbedrijf. Het Siciliaansche rooversbedrijf mag gevaarlijk wezen, het is ook bui tengewoon loonend. De grondeigenaar Spano, die ruim veertien dagen gele den in de buurt van Marsala door roo- vers aangehouden en naar de bergen meegesleept werd, heeft hun, 0111 weer losgelaten te worden, 250.000 lire moe ten betalen. De eisch dei* roovers was aanvankelijk 500.000 lire, Zij stelden zich ten slotte met de helft daarvan tevreden, maar stonden er op, dat zij in klinkenden munt betaald zouden warden, bankbiljetten, als zijnde 9oms valsch, wenschten zij niet in taling aan te nemen. Spano keerde daarop naar Marsala terug en werd natuurlijk dadelijk door den prefect, die vergeefsche moeite gedaan had om hem met geweld uit de handen dér roovers te bevrijden, omtrent zijn avontuur ondervraagd. Maar Spano weigerde beslist eeaiige inlichting te geven, aangezien hij met de dood was bedreigd wanneer hij zich vóór 3 Maart ook maar met een woord over de zaak uitliet. Men vermoedt, dat de roevers reeds op weg zijn naar het buitenland. Hun hoofdmannen be lmoren waarschijnlijk tot de aristo cratische kringen van Marsala. Be gezondheidstoestand van den Pans. Uit Rome wordt aan de „Frankfur ter Ztg." gemeld, dat de lijfarts van den Paus, dr. Lapponi, Z. H. heeft aanbevolen, om na de ontvangst der kardinalen, gedurende tw;ee dagien de strengste rust in acht te nemen, op dat de Paus Dinsdag aan de jubile- urnisplechiigheid in dq Pieterskerk zal kunnen deelnemen. In de stad werden alarm,eerende geruchten over den ge zondheidstoestand van den Paus ver spreid. De energie van Z. H. is echter zoo groot. dat. zij de pessimisten vermoe delijk wel in het ongelijk zal stellen. De aid. Haarlem en Omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van. Landbouw hield gisterenavond een aigemeene vergadering in het café Neuf. In deze vergadering werden tot afgevaardigden ter aigemeene ver gadering, te houden op Woensdag 4 Maart te Amsterdam in hotel Krasna- polsky, benoemd de heeren Loeff en Streybos. Beide aanvaardden hunne benoeming. Verder werden de prijzen uitgedeeld, die behaald waren op de 5-jaarlijksche tentoonstelling te Alkmaar, aan de heeren D. De Clerq. Technisch Bureau van Minden, W. van Amstel, A. A. van den Berg, koetsier van den heer A. A. van den Berg, Ketting te Sant poort, Schram te Bloemendaal en den koetsier van den heer Schram. Tot voorzitter en griffier van den Raad van Beroep alhier zijn benoemd de 'heeren mr. J. N. J. E. Thijssen en mr. B. baron Mackay al hier. Daar deze ambten belangrijke func tiën zullen worden, zullen de beide heeren hun tegenwoordige functie, mr. Thijssen die van adjunct-commies bij d© provinciale (griffie en mr. Mackay die van commies-redacteur aan onze plaatselijke secretarie., nederleggen. In het Handelsblad van dezen ochtend werd gesproken van een voor dracht voor directeur eener nieuwe Hoogere Burgerschool te Haarlem, Dit was natuurlijk een vergissing. Be doeld werd Hilversum. Onze Soit. te Amsterdam meldt: Den 17den dezer zal in hooger beroep voor het hof alhier worden behandeld de zaak van J. A. Liebert en B. G. Jan- nink, die wegens den moordaanslag op het echtpaar Versluys in de Marnixstraat door de Rechtbank resp. tot 5 en U jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Uit Amsterdam meldt men: Ondleir de timmerlieden is een nieu we looubeweging gaande. Men wil het standaard-loon verhoogen, op 't minsti tot 28 ets., liever 30 ct. per uur. In eene gisteren gehouden vergadering der timmerliedenvereeniging Concor dia Inter Nos is besloten de patroons tot onderhandelingen uit te noodigen en het bestuur opgedragen alles te doen, wat tot spoedige doorvoering van een verhoogden loonstandaard zal kunnen strekken. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Vo,n ingezonden stukken, geplaatst 0/ niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Aan alle gehuwde miliciens. Aangezien het Geheel-Onthcuderslo- kaat in de KI. Houtstraat No. 44 voor alle militairen verboden is. zoo deelt het bestuur van de afd Haarlem van den Bond van Miliciens en Oud-mili ciens aan dc gehuwde miliciens mede. Vervolg Stadsnieuws Proces. In de civiele zitting van he den werd door mr. Joost de Graaff, de advocaat van mej. Houtkooper, bij de Haariemsche rechtbank aanhangig ge maakt het proces tot schadevergoeding door genoemde juffrouw tegen de E. N. E. Zooals men weet werd mej. Houtkoo per bij het onigeluls met de electrische Er is to Groningen een vrijwel aige meene werkstaking onder de 'stuka- doorsgeziellen uitgebroken. Ongeveer zeventig gezellen zijn er bij betrok ken. Geëischt wordt een loonsverhoo- ging van 20 op 23 cent en verkorting van den werktijd van 11 1/2 tot 10 1/2 uur. Zaterdag 7 Maart zal het eerste num mer verschijnen van het nieuwe sociaal democratisch weekblad „De Wekker". Het zal worden gedrukt bij Van Mar- ken's drukkerij te Hof van Delft: de re dactie is nog niet bekend. Verboden huizen. Inzake Guïllaume Regol. door bet Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot f 25 boete wegens het wederrechte lijk onleesbaar maken van het besluit van B. en W. lot 't sluiten van zijn inrichting, concludeerde de adv.-geri. mr. Noycn bij den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep, hoofdzakelijk op grond van de opmer king, dat art. 183 dc-r Amstepd. Poli tieverordening onder „inrichtingen" leen voor het publiek toegankelijke den 2den Maart 1810. Vriend en tegen stander en-kennen in hem den superi euren geest, het heldere verstand en d'e zachtheid des gemoeds. Met bewonde ring ziet men op dezen grijsaard, wiens leeftijd de leeuw nadert en die nog inet jeugdige frischheid werkt en denkt als hoofd der ganschei Katho lieke kerk. Brengen wij enkele data uit 's Pau- ser. leven in herinnering. Joachim Vincentius Raphael Aloy- sius Pecci behaalde in 1832 den titel van Doctor in dei Godgeleerdheid te Rome en werd den 31 December 1837 door kardinaal Odescalchi tot priester gewijd. In 1843 werd hij Nuntius te Brussel en men weet nog, dat hij in die dagen Maastricht en Sluis in ons land' bezocht. Paus Pius IX nam. den toen slechts «u.j OP a. Wüfionsbrug M lu* u vrU j ernstig verwond, en weigerde de direc- eil (Jeu 20sten Februari, na den dood tie der E. N. E. T. haar de doktersreke- van Pius IX, koos dit College hem tot ning en verder geleden schade te ver- Paus. goeden, op grond dat het ongeluk h. i. Nog steeds werkt dagelijks de, 93- niet aan. de Maatschappij te wijten wasJ-idrige Paus onvermoeid aan het heil Ms advocaat voor de E. N. E. T treedt der aan zi]ne zorgen toevertrouwde Paus Leo XIII. Voor de Katholieken over den heelen aardbodem is het heden een groote Feestdag. De Opperpriester van hunne kerk herdenkt den dag waarop hij voor 25 jaar tot deze hooge waardigheid werd gekroond. Een merkwaardige figuur, in veler- lei opzicht Joachim Pecci, geboren1 verstaat, zoodat de gemeenteraad zijn ■- wetgevende bevoegdheid niet had overschreden. Uitspraak 30 Maart. op Mr. E. N, Rahusen van Amsterdam, die over 4 weken zijn antwoord zal in dienen. Gevonden voorwerp en: Een gouden broche. Een. jonge hond. Twee zilveren theelepeltjes in de opge haalde vuilnis gevonden. Be keuringen. Een fietser werd be keurd omdat hij op het trottoir reed; ten voerman omdat hij zijn paard en wa gen onbeheerd liet staan. Maandagmiddag omstreeks 2 uur, viel een metselaar van den steiger van een in aanbouw zijnd huis aan de Leidsche- vaart. Door zijn kameraden werd hij, met een verwonding aan het hoofd, de kalkloods ingedragen, alwaar men hem verbond. Verloting. Naai- wij vernemen zal de stoomboot vervaardigd door Ds. E. Weiss, en indertijd ten geschenke gege ven voor het bouwfonds der Haariem sche Jongelingsvereen. Pred. 12 vers la. door mej. de H. verloot worden. De boot heeft een waarde van pi. m. f 300. Zij is 1.50 cM. lang en 0.24 cM. hoog en kan door een mechanische beweegkracht 20 minuten varen. De loten (300) kosten 50 cents. BIJ elk lot ontvangt men een premie. Kerk. "s Morgens vroeg staat hij op, is hoogst matig in zijn leefwijs eai heeft maar weinige uren nachtrust. Te Haarlem" is dit jubilé door tal van katholieken herdacht met het uit steken der Nederlandsche vlag, waar nevens de pauselijke wimpel. In de kerken hadden geene buiten gewone godsdienstoefeningen plaats. Wel geeft, naai* men weet, het gun stig bekende zangkoor Te Deum Lau- damus Donderdag een feestconcert. Uit Amsterdam telefoneert onze cor respondent: Ter eere van het Pause lijk Jubileum werd hedenmorgen in alle R.-K. kerken een hoogdienst met dankzegging opgedragen. Te 3 ur dezen middag is er in het Concertgebouw groot© feestvergade- Iring, waarop pater J. de Groot de feestrede houdt en hedenavond in het Paleis -voor Volksvlijt een groot feest concert. Uit de Omstreken. Beuuebroek. Gisterenavond gaf de Christelijke zangvereenigng „Bennebroëk" eene uitvoering te Lisse in het Ned. Herv. kerkgebouw aldaar. Niettegenstaande het slechte weer was de opkomst be vredigend. De uitvoering gegeven ten bate der armen van Lisse. heeft ruim Amsterdamscae Bears door bemiddeling van de firma CLA ASSEN en BEUNS. Gister. Heden MiUMrt Dd. 3 Mil. Atchison Topeka, Coram85°/k Sö'/8 Denver Rio Grande 393',H Erie's 3737 Kansas City South dó. pref. Missouri Kansas Texas, Com. National R. R. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Steels Koninkl. Petroleum Maatsch. Columbia25'/* Grand Trunkol' Canadaifj) 1/iö 327/s 32»/* 5 (J"/g 5G»/4 277/,e 27»/is 19»/ie 18' 325/8 sv-lb 731/s 72% 487/l6 47 63 61»/j 348/4 33»/* 997/g 985/10 32 V* 31 3 405 /g 40l/i 14»/i 141/o 38V* B8I/0 •h'ó 425 Burgerlijke Stand Bevallen: 3 Maart. T. C. Versteeg Kalisbeek d. J. van KoperenSchotanus z, 2. W. F0rtgensDe:lts z. Overleden: 1 Maart. C. Veen 88 J., Ged. Oude Gracht. 28 Febr. J. A. Ruifrok 7 ra. z., Fabriciusstraat. 1 Maart. N. F. Schoen 4 m. z., Magdalenastraat. 28 Febr. H. W. llendm-, 64 j., M. v. Heemsk.-str. 2 Mrt. w. Klerk, 50 j.. Wagenmakerslaan. Marktnieuws. Haarlem. 2 Maart 1903. Op de heden alhier geTlhuden graan- en zaadmarkt waren aangevoerd: 30 HL. witte tarwe, f 7; 130 HL. rog- f 5.10—5.20; 315 HL. haver, f 3.60. f 3.25; 90 HL. duivenboonen, f 7.10. Staat der Botermarkt over Febr. 1903. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 168 KG. 168 KG. f 1.50—/ 1.40. Biggen 1S4 stuks 155 stuks 11—/ 7.50 Schrammen 51 stuks 48 stuks /2316. Staat van de aardappelen en vruch- tenmarkt over de maand Febr. 1903. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 201 HL. 201HL. f 1.40—/ 2.50 Appelen 338 HL. 261 HL. 5—/ 10. Peren 111 HL. 86 HL. 6-/ 10.00.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3