S. D. A P. De voorstellen voor het congres dier Sociaal-Democratische Arbeiderspartij dat op de beidie Paaschdagen te Ensche dé wordt gehouden, zijn thans in „Heit Volk" vermeld. Candidaten voor het Partijbestuur zijn: J A. Bergmeijer, K. C. Brock, H. Gorter, A. van der Heide, W. P. G. Helsdingen, Henriëtte Roland—Holst, M. Mendels, J. H. Schaper, H. Spiekman, P. J. Troe»l- stra, F. M. Wiebaut, L. Zandstra, en J. Oudegeest. Aan de greuzeu. In de nabijheid van de Nederlandsche gemeente Koewacht w-exden een 15tal smokkelaars, die 7 melkkoeien frauduleus in België wilden voeren, door 4 douanen overvallen. Een gevecht ontstond, waar bij de ambtenaren van hunne vuurwa penen gebruik maakten. De smokkelaars sloegen op de vlucht; eenigen achter volgden een drietal koeien, die over de Nederlandsche grens liepen, anderen maakten van de verwarring gebruik, om drie koeien verder in België naar de plaats barer bestemming te voeren. Een der koeien viel in handen der ambtenaren en wend naar het kantoor der invoerrechten gevoerd. Tegen de smokkelaars is proces-verbaai opge maakt. De Nederlandsche Vereenïgdnlg voor Gemeentebelangen zal op Zaterdag IS. April a.s., des nam. te 1 ure, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht, eene buitengewone vergade ring houden ter behandeling van het ondei'werp; Pensiomneering van gemeen teambtenaren, hunne weduwen en wee zen. Uitgeleverd. Krenzke, die te Hengelo, waar hij zich ophield onder den naam Rademacher,1 door de politie werd aangehouden, ver dacht van valschheid in geschrifte in Duitschland gepleegd, is Dinsdag uit geleverd. Verlichting. In eene vergadering van voorloopig- aangesloienen bij eene betere verlichting te Gorredijk, is besloten om de zaak der verlichting door middel van steenkolen- gas coöperatief ter hand te nemen, in dien niet voor 15 Maart a.s. zijn opge lost de nog tusschen de maatschappij tot exploitatie van gasfabrieken in Ne derland, zetel Rotterdam, en het ge meentebestuur van Opsterland beslaan de geschilpunten omtrent de voorwaar den, waarop door de gezegde maatschap, pij concessie voor zoodanige verlichting zal worden aangevraagd. Nieolaas Bests. De toestand van prof. Nicolaas Beets is nog steeds dezelfde. Dr. F. van Eeden en „Walden". Naar wij vernemen, heeft dr. F. van Eedeai het besluit genomen op te hou den werkend lid te zijn van de kolo nie Walden bij Bussum. Met hem zouden nog 'een paar meer ontwikkel de leden dar kolonie... „heeren" zul len wij maar zeggen, de kolonie ver laten. De reden van dit besluit moet daarin gelegen zijn, dat samenwer king van deze leden met de arbeiders die thans de meerderheid van dia be volking der kolonie uitmaken, op den duur blijkt niet goed mogelijk te zijn. Het schijnt dat liet dichten der klove, die als gevolg van bat verschil in ont wikkeling tusschen deze heide cate gorieën bestond, door den invloed'der meer ontwikkelden een illusie is ge bleken. Dit wil natuurlijk allerminst zeg gen dat dr. Van Eeden zijn denkbeel den. omtrent kolonisatie klieft laten varen: alleen de samenwerking met menschen van andere ontwikkeling is opgegeven. Vrijzinnig Democratische Bond Thans is verschenen het program voor i werkzaamheid op Gemeentelijk Gebied van den Vrijzinnig Democratischen Bond, zooals dit is vastgesteld op 24 Januari jl. gevolgd door toelichtende aanteeke- ningen, bewerkt door Mr. Joh. J. Belin- fante te 's-Hage, en eene opgaaf van bronnen. De aanteekeningen, verdeeld in een 9- tal hoof dist ukken (zich aansluitend aan de paragrafen van het program), behan delen achtereenvolgens: de Gemeente als werkgeefster, Gemeente-ondernemingen en inrichtingen, Onderwijs, Volksontwik, keling, Volksgezondheid, het Woning vraagstuk, Armwezen, Bestrijding van Werkloosheid. Arbeidstoestanden. Blijkens de inleiding vermelden de aan teekeningen hoofdzakelijk wat op dit ge. bied hier of elders reeds is verricht, en beoogen zij, geenszins op volledigheid aanspraak makende de uitvoerbaarheid en de wenschelijkheid van de verschil lende hervormingen nader in het licht te stellen. Ongelukken. Men schrijft uit Schiedam aan „De Telegraaf": Maakten wij de eerste week na 1 Febr. (datum van het ia werking treden der Ongevallenwet 1901) melding van 5, en d ,s tweede week van 6 plaats gehad heb bende ongelukken, gedurende de maand Februari is het cijfer tot 25 gestegen. De glasblazers: v. S. kreeg een brand wond aan een voet, K. sloeg met zijn hand in glas, J. kneusde zijn hand door te vallen, R. bezeerde zijn zij, Z. kreeg gloeiend glas op zijn hand en M. op zijn pols, H. vatte bij ongeluk een gloeiende blaaspijp aan, S. sneed zich met glas in de voeten, L. stootte zijn rechterhand, waardoor een bloedende wond ontstond, die begon te zweren, de brandersknecht K. viel van een hoop kolen en bezeerde zijne handen, de brandersknechts R., V. en S. kregen door heet water brandwon den aan hunne beenen; de branders-, knecht v. L. klemde zijn hand tusschen een .trap en een, ketel; de bierbottelaar V. brak een flesch, die hij wilde sluiten, waardoor hij zich in de handen sneed, en in de fabriek van chemische produc ten kreeg de werkman H. spatten zwa velzuur in het gelaat, waardoor ernstige brandwonden ontstonden. Weivi vroeger melding gemaakt van ongeveer' 1 ongeluk per week, of pl. m. 5 per maand, thans heeft het aantal 25 bedragen, wat niet ten onrechte aan de Ongevallenwet te wijten is. Immers, de kleinere ongelukken, waardoor een werkman slechts eenige dagen niet in slaat is te werken, kwam men vroeger bijna nooit te weten; doch thans, nu zij volgens de Ongevallenwet eene uitkee- r;ng krijgen, wordt overal aan gedacht, en dat is maar goed ook. B.v. de bran- derskpnecht, die de vorige week brand wonden bekwam, is aan de gevolgen overleden; en al mag nu een patroon het gezin eenogen tijd ondersteunen, het •is niet te denken, dat hij het altijd zal doen. Dank zij dus de Ongevallenwet, die zulk een gezin voor het meest nij pende broodsgebrek spaart. Rechtzaktn. Mishandeling met doodelyken afloop. Te verantwoorden had zich voor die Rotterdamsche Rechtbank C. de V., 23 jaar, arbeider te Ooltgensplaat. Tus schen hem en den verslagene A. Kooy- man, bestond al sedi&rt geruimen tijd een slechte verstandhouding, die baai- oorzaak vond in jaloezie over een meisj.e. Beklaagde toch had omgang met een meisje, waarmede de versla- gene vroeg-er verkeering had gehad. In den avondi van 25 December, eer sten Kerstdag, omstreeks 10 uur, ont moetten zij elkaar in de herberg van de wed. Van Loon. Zij zaten aaneen tafel, toen er door zekeren L. Groe nendijk met een stuk krentenbrood werd geworpen Beklaagde dacht dat het wat anders was, waarop hij op sprong en G. een schop gaf. Een oogenblik daarna was de verslagene op hem afgekomen, ook G. kwam er bij. Een vechtpartij was toen tus schen hun drieën ontstaan. Beklaagde had toen uit de scheê zijn mes ge trokken, waarmede li ij eerst G. een steek in diens rechterzijde toebracht. Hierna had hij den verslagene met 't mes in zijn rechterborst gestoken, ten gevolge van welke verwonding K. nog dienzelfden avond is overleden. Uit het deskundige verhoor bleek dat de dood veroorzaakt is door in wendige verbloeding, welke verbloe ding het gevolg is geweest van ver wonding van den rechter-hartboe- zem en welke verwonding van het hart is teweeggebracht door een steek rne,t een scherpsnijdend voorwerp. Beklaagde was na het gebeurde naar buiten geloopen om naar zijn inmiddels weggeloopen meisje te kij- k|en. Hij zag haar echter niet. Na daarna met eenige kameraden nog eenige straten doorloopen te hebben, was hij naar huis gegaan en in de nabijheid van zijn woning door een veldwachter aangehouden. Als de ver slagene niet op hem' was aangekomen gaf beklaagde op, zou er verder niets gebeurd zijn, welke opgave door G. werd bevestigd. Deze toch verklaarde, dat hij in den ontvangen schop geen aanleiding had gevonden de vecht partij door te zetten. Beklaagde be weerde nog dat de verslagene hem eerst geslagen had, terwijl ook de ge tuigen verklaarden dat dezen den be klaagde het eerst heeft aangevat. De feiten werden als vaststaand aangenomen, de straf kan volgens het openhaar ministerie niet gering zijn. Het gebeurde toch is te wijten aan hert optreden van beklaagde zelf, die tot heden geen zweem van berouw h,?eft getoond. Zelfs niet toen hij bij den verslagene was gebracht. Veroor deeling werd gevraagd tot vier jaar gevang enisstr af De verdediger mr. H. Kingma Bolt- jes, wees op de omstandigheden, die z.i. beklaagde hebben gebracht tot de door hem gepleegde feiten. Van zijn niet ongunstig bekend staan werden eenige bewijzen overgelegd, waarna pleiter, wat de op te leggen straf be treft, zicb refereerde aan 's rechters oordeel. Sioomvaartberichten. Het -stoomschip Kedliri. van Rotter dam, naar Java, arriveerde 3 Maart te Port Said. Het stoomschip De Eerens (Kon Pa- ketv. Mij.), vertrok 3 Maart van Am sterdam naar Batavia. Het. stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Maart Kaap St. Vincent. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Maan te Port Said. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- ha. van Batavia naar Amsterdam,, pas seerde 3 Maart Perim. Het stoomschip Amsteldijlc van de Holland—Amerika Lijn. van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, arriveerde 3 Maart te Amsterdam.. Het land in beroering. Meetingen. Te Zutphen traden in een open bare vergadering op de heeren Ree- Sink uit Amersfoort en Wink uit Gor- Kum. Een motie tegen de ontwerpen werd aangenomen. Te Zwolle zouden spreken Mr. Troelstra en Domela Nieuwenhuis. Beiden waren verhinderd en nu spra ken Dr. Gorter en de heer Hols. Een protest-motie werd aangenomen. Te 'sGravenhage was gisteren avond een vergadering bijeengeroepen door het ..Comité van Verdediging" in hei bondsgebouw van den Katholie ken Volksbond. Ais sprekers traden op de heeren P. van Vliet en Mr. S. de Vries. De heer van Vliet zei o.a.: Door de christelijke partij wordt vol strekt het recht van staken, niet be twist zij beeft zelfs meermalen daar aan deelgenomen, maar een van bo venaf gecommandeelrde beweging wordt door haar bestreden zoo ook de aangekondigde staking die een machts- middel is tot een politiek doel, Dezen weg Wil xnen dc Nederlandsche arhei ders doen opgaan op hoog hevel van eeu klein couiité. Spr. herhaalt, dat het hevel tot sta king werd gegeven door een klein co mité. Of al de duizenden het bevel getrouw zullen volgen, betwijfelt spr. Mr. de Vries uit Amsterdam noemde den strijd, die wordt uitgelokt en de woorden die dezer dagen worden ge voerd, onverantwoordelijk. Het zul dan ook goed zijn, dat men van beide zijden den toestand kalm en met over leg overziet Mr. Sybrandi schetste de houding van die .sociaal-democratische arbei ders-partij en van „Het Volk" en van mr. Troelstra, die ontkend heeft de leider van de jongste en van deze be weging te zijn. Spr. constateerde en velen, zelfs Domela Nieuwenhuis, hebben dat erkend, dat deze beweging de soc.-democraten boven het hoofd is gegroeid. Hij ontkent beslist, dat de giroote pers en de Regeering deze be weging hebben uitgelokt. Neen, de Bond van Miliciens en Oud-Miliciens, de verschillende perso nen, die opruiende taal hebben gespro ken op vergaderingen van soc.-demo- crate-n. en opruiende biljetten hebben aangeplakt, zij zijn da opruiers en niet~de groot© peis en de Regeeaüng. Met klem kwam spr. op tegen cle opruiende woorden van den heer Van der Goes tegen de miliciens en hij (sprak daarbij den wensch uit, dat zij niet handelend zullen behoeven op ta treden. (Verschillende stemmen: Wij ook). Spr. ontkende, dat de voorgiesteldej ontwerpen dwangwetten zijn. Dwang is typografen en anderen tot het neer leggen van het werk te dwingen. Hierna volgde een vrij heftig debat, nu en dan onderbroken door applaus en gefluit. Eeu sterke politiemacht treedt bin nen en de inspecteur gelast stilte en dreigt met ontruiming der zaal. (Ap plaus). De heer Schaper betreurde het, dat de vergadering zulk een verloop ging nemen en zoowel de aanwezige soci- aalij-democraten als anderen maakte hij daarvan ,een verwijt. Vooral den heter Van Vliet velrweet spr., dat hij zoo lauw over de dwangwetten was heengeloopen alsof zij niet van het hoogste belang wa ren. Die dwangwetten waren z.i. onnoo- dig en uitgelokt door de couranten. Zij hebben de nieuwe beroering in ons land gebracht en niet de socialis ten of de anarchisten. Spr. critiseer- da zeer scherp de wetten, wier weerga nergens gevonden wordt. Wanneer bloed' zal vloeien, is dat niet de schuld van de arbeiders, maar van de Regeering, en zij is daarvoor verantwoordelijk en allen, di© met haar meegaan. Te Amsterdam spraken voor de ChrLste_ lijke arbeiders de heeren P. J. Nahuyzen en Dr. J. Th. de Visser. De zaal wais reeds lang voor het uur van aanvang geheel gevuld; voor de bij eenkomst werd geopend liepen een paar colporteurs niet „Het Volk" rorud. Door dat men hen wilde beletten hun blad te colporteeren, ontstond eeuig rumoer, doch een paar agenten van politie, die spoediig in de zaal waren, wisten on- eenigheid te voorkomen. Aangezien bij slot van rekening toch verboden was ,,Het Volk" uit te roepen, verzon een. der, colporteurs er wat anders op. Hij hep nu rond het blad in de hoogte houdende- en zeggende: „Is er nog iemand die de waarheid wil lezen? Anders mag ik niet zeggen!" Hij kreeg de lachers op zijn hand en verkocht genoeg naar zijn zin. De heer Nahuyzen noemde hetgeen het comité van verweer heeft gedaan sloo- perswerk. Men weet geen lijn aan te ge ven wat eigenlijk gebeuren zal. Het is gemakkelijk de arbeiders op te winden, doch de leiders laten na een vast plan aan te geven, en van een christelijk standpunt geredeneerd, moet men niet eenvoudig afbreken, zonder aan te too- nen hoe die gebreken, die zeker- bestaan, verbeterd kunnen worden. Men hitst de menschen met allerlei op, warmt ze met allerlei op, en 't helpt niets. Men over drijft bv. als men in het manifest van het Comité van Verweer zegt, dat men reeds gevangenisstraf zou kunnen op- loopen, ais men zijn baas leelijk aankijkt. Er is gezegd: „nu worden de christelij ke arbeiders pas wakker en dat hebben ze aan ons, socialisten te danken". Spr. erkent dat er iets van aan is; de chris telijke arbeiders hebben aan de vakbe weging nog niet veel gedaan-, doch zij kennen, Gode zij dank, noig tevredenheid, en die ontbreekt te veel. Spr. heeft men schen gesproken, die hem verklaarden, „dait ze blij waren dat ze aan het spoor waren", (eenig gelach) en diezelfden zijnnu ontevreden en er is niets meer goeds aan, omdat de ontevredenheid bij hen is gewekt. Daarna trad dr. J- Th. de Visser op. Hij zei-de zelden in een volksvergadering te zijn opgetreden onder zóo ernstigen indruk als dit oogenblik. Hier schrikt men op, daar halt zich een vuist en el ders vertoont zich een strijdvuur van te genstrijdige adviezen. En zoo ooit, dan heeft nu een spreker zijn woorden te overwegen, omdat één woord hartstoch ten kan opwekken, die niet zoo gemak kelijk tot bedaren worden gebracht. Spr. wil trachten hier den christelij- ken werklieden het spoor te "wijzen, dat zij moeten volgen. De gevolgen der spoorwegstaking zijn nog niet Le voorzienspr. zal niet spreken van breken van een eed. of contractbreuk, hieromtrent is weifelen mogelijk, ai veroordeelt hij het, dat door.de socia listen die contractbreuk is verdedigd. Ook erkent hij,, dat er onder de spoor wegbeambten grieven bestaan, omdat het hiërarchisch beginsel den onder geschikte bele-t zijn grieven tot den chef t.e brengen. Maar spr. keurt in die staking af. dat ze verdedigd is uit het motief, dat de solidariteit dei' na tionale federatie- in het transportbe drijf de staking motiveerde uit zedelijk standpunt. De „Ned. Ver. van Spoor- en Tram personeel" is een vakvereenigingde- heer Oudegeest heeft herhaaldelijk ge-i z-egd dat dit. zoo is; welnu, een sta king van een vakvereeniging is alleen geoorloofd, als het een vakbelang geldt. Begrensd is het terrein der vak vereeniging, en was vanwege die vak vereeniging clan te rechtvaardigen een staking, die geen vakbelang gold'.' Hier en daar klonk dan ook uit dm mond der spoorwegarbeiders de vraag waarom hebben wij toch gestaakt?' Zij meenden dat gestaakt, werd om lo ons ver hooging en al heeft ue heer Petter dengeue d!ie dit vroeg, geant woord „dat die slaking niet met den eisch om loonsverhooging mocht wor den bezoedeld", toch trad men buiten het gebied der vakbeweging, en deed op valsch parool duizenden den arbeid neerleggen. Dat bewijst, dat de Ned. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel opgehou den had een neutrale vakvereeniging te zijn de intimiteit van de groepen der bootwerkers en spoorwegmannen op het intern, congres te Parijs deed dit verwachten. (Daverend applaus.) Spr. is dankbaar voor dit applaus, het bewijst, dat de neutraliteit verdwe nen is. De socialist Oudegeest heeft den vakman Oudegeest parten ge speeld het roo.de ment staat er op ge drukt en spr. zo-u zeggen „gaat er uit.' De vakbeweging- is overvleugeld door de sociaal-democratie, deze laat ste wordt overvleugeld dooi- de anar chie. De so ci aai-deinoerat'ie en Dome la Nieuwenhuys hebben getwist aan wie de eer dier staking moet worden toegeschreven, en spr. meent, uit uit spraken van de laatste weken tie kun nen aantoonen, clat de sociaal-demo cratie door de anarchie staat overvleu geld te worden. Als derdie spreker trad1 op d'e heer Kjeunig, die zeide 22 jaar bij d'e Hol landsen© Spoor te hebben gediend en sedert een jaar op verzoek te zijn ontr si a-gen, omdat bij het daar niet vin den kon. Men zoekt thans allerwege arbeiders in het land op te hitsen en aan te hitsen tegen het gezag. De eer ste staking is in zijn gevolgen gewor den 'n donkere wolk en nu moeten da arbeiders opgezet worden tegen deRe- geering. Daaraan kunnen de Christen- arbeiders niet mede doen en de sta king heeft in elk geval dit voor dat de Christen-arbeiders zicb nu organis-ee- ren. kleur gaan bekennen. Dat de so ciaal-democraten daa/roveir verstoord zijn, is te begrijpen; zij zeggen wel dat „godsdienst is een privé-zaak", doch de godsdienst is ook privaat-be zit en daar zijn zij tegen. Godsdienst en sociaal-democratie kunnen niet sa mengaan, tusschen Marx en den Christus kan geen brug worden ge bouwd! Als de Christen-arbeiders overgaan tot het stichten van vakver- een igingen, clan kunnen zij een voor beeld nemen aan de bestaande: zoo moeten ze niet worden, een vakveree niging moet een vak omvatten en de politiek moet er buiten blijven. Voor de gelegenheid tot debat ga ven zich daarna een groot aantal spre kers op. Onder oorverdo-ovend' gejuich kreeg allereerst de heer Petter het woord. Hij zeide dat hier blijkbaar niets be- gre-jaen was van den strijd die de spoorwegarbeiders gevoerd hadden. M-en heeft de sP°o rweg-organisatie een smet aangewreven: de spoorwegman nen hebben'niet gestaakt op bevel van het bestuur, dat .is een leugen. De mannen in de; Rietlanden staakten, omdat .-een hunner arbeid weigerde, die si trieed tegen zijn begrip van soli dariteit. Het had niets te maken met de federatie, spr. heeift den avondi te voren nog gezegd, dat de mannen voorzichtig moesten zijn, omdat geen zekerheid bestond, dat ze zouden kun nen i/ekenen op den steun dei' organi saties. Maai' de mannen vertrouwden eenvoudig op hun kameraad-schap; die besturen hebben genoeg gewaar schuwd-. De< spoorwegmannen konden niet aanzien dat een hunner werd! weggezonden; clie mannen der Riet landen bedreve-n hun d'aadi op eigen verantwoordelijkheid en ook aan de WeesperpooTt verlieten de arbeiders op persoonlijk initiatief hun post. Zelfs töen „zoo'n verachtelijk sociaal democraat" spr. is zielf noch soci aal-democraat, noch anarchist in da Rietlanden a an spoorde den arbeid te hervatten, had hij kans vertrapt te worden, want men staakte gedron gen door hot -geweten, uit een oogpunt van eergevoel, in „Plancius" heeft men de besturen als 't ware geprest om de S, S. stil te leggen;, het was een sporadisch gevoel van solidariteit. De heer v. d'. Berg zeide dait de schuld dier staking neerkomt op de Holl. Spoorwegniij. Hij zette daarna nog even -v-,. crescliiebenis der spoor wegsta- 1 king uiteen. Heit gebeurde gaf hoege naamd geen recht on'het indienen dier thans bekende wetsontwerpen. Zeker, de spoorwegmannen hadden een eed gedaan aan d'e spoor, doch daarvoor mochten zij dear eed van hef solidari teitsgevoel niet op den achtergrond dringen (Applaus). Staking zou alleen een vakbelang mogen betreffen, maar cle firma Müller en Co. had 56 man nen aan de deur -ezet en de spoorweg, arbeiders mochten -niet. maken dat die 50 huisvaders niet meer op hun plaat sen terug zouden komen. Het belang van 56 huisgezinnen ging boven eeni ge stuivers loon meer. D© christelijke heer De Visser en de Christelijke ar beiders verdeelen en doen feitelijk al les om een bloedbad aan te richten. (Applaus). De arbeiders willen geen beweging in bloed gesmoord zien, doch dan moet de heer De Visser die ver deeldheid niet zaaien. Er zullen wel menschen zijn die geen grieven heb ben; er zullen er wel zijn. die steeds tevreden zijn .doch spr. meent dat men nooit tevreden moet zijn. want een tevreden mensch is levend dood. (Gejuich). Nog enkele sprekers voerden het woord. Dr. De Visser repliceerde. De vergadering werd daarna ge sloten. Men drong nog aan op een motie, maar het bestuur wilde daar niet op ingaan; toen nam op voorstel van een der aanwezigen de vergadering nog gauw een motie tegen de wetten aan, en daarop ging men uiteen de meerderheid zong socialistische liede ren. Al ei lei. Naar „Het Volk" mededeelt heeft mr. Troelstra den minister van binnenland- sche zaken medegedeeld, dat hij aan de regeering alsnog vragen wenscht te ,sitel-: len naar aanleiding van het onderschep-, pen door de politie van een brief aan' het trampersoneel op het station te Bee- ren-veen. Van het gebeurde wordt in „Het Volk" de volgende voorstelling gegeven: Er kwam verleden week een brief voor een lid van de Vereeniging van het spoor- en tramwegpersoneel, afd. Hee renveen, welke aan genoemd lid op het perron werd overhandigd. De man, niets vermoedende, bral; den brief direkt open en las hem. Wat gebeurt nu? De mare chaussee en politie die op het perron tegenwoordig waren, dachten: diat is het sein voor de werkstaking, en ten einde dat direkt gewaar te worden, werd de man gedreigd om den brief te laten le zen en anders direkt gearresteerd te woir dien. De man, niet goed op de hoogte van de bevoegdheden der politie, gaf hem ten slotte over. Gelukkig vingen ze bot, hoewel het een brief was van de vereeni ging, stond er niets bijzonder in. De zaak is intusschen bij den officier van j üstitie >aange.geven. De Vereeniging van Nedlerlan-dsche Werkgevers heeft aangenomen dé na- ATolgende motie: „De Vereeniging' van Nederland sche Werkgevers, overwegende dat in het algemeen belang voor het vervolg moeten worden voorkomen storingen in de uitoefening van bedrijven van ailgemeen nut; „vertrouwt dat de Regeering, olvea- -tuïgd van den ernst van den toestand cles lands, het gezag krachtig zal we ten te handhaven, de vrijheid van hen, die werken willen, afdoend zal weten te beschermen en 'zoodanige maatregelen zal weten te mennen als noodig zijn om storingen alis hiervo- ren bedoeld in het vervolg te voorko men; „en gaat over tot dei orde van den dag". Nadat de vergadering deze motie had aangenomen, heeft zij deze ge steld in handen van het bestuur en aan het bestuur opgedlragem met dieze motie te handelen, gelijk het bestuur bet beste zal toeschijnen. Terwij 1 in den boezem van het bestuur nog van g{e-dachten gewisseld werd over dte vraag op welke wij zie uitvoering aan hejt mandaat der vergadering zou wor den gegeven, is inmiddels door de recTe van den Minister van Binnen!' Zaken in Uwe vergadering vanWoens- dag 25 Februari 1903 gebleken, wat bij de vaststelling de.r motie niet be kend was d'at de Regeering volko men doordrongen was van den ernst der in de motie besproken feiten. Be slaat er op dien grond geen reden om den inhoud der motie ter kennis te brengen van diei Regeering, het Be stuur meende dat wel de aandacht van Uw College mocht wordien ge vraagd voor het oordeel van vele in- dustrieelen in den lande uvea* de be- teekenis der plaats gehad hebbende gebeurtenissen en over dei volstrekte urgentie van maatregelen, waardoor een herhaling daarvan kan worden voorkomen. Terwijl het bestuur zich, evenals die vergadering bij het vast stellen deir motie onthoudt van het op den voorgrond stellen van eenig bepaald middel, verzoekt het Uw Col lege wel cle uitspraak der vergadering te willen overwegen en bij de te voe ren beraadslagingen oven- de door die Regeering voorgestelde maatregelen wei te willen rekening houden -met 't feit, dat gelijk door de vergaderde industi'ieelen betoogd werd het be lang der nijverheid ten zeerste en duurzaam- zou worden geschaad, wan neer niet door afdoendte maatregelen de vrijheid van den arbeid verzekerd' en de geregelde dienst der openbare vervoermiddelen gewaarborgd1 is. Hetwelk doende enz. Namens het bestuur der Vereeniging voornoemd, (w.g.) D. W. STORK, Voorzitter. H. SMISSAERT, Secretaris De hooMconducteur der H. IJ. S. M. C. van- Dorsten, te Den Haaig, en de hoofdcond'ucteur der S. S. B. Nibbeïke, te Amsterdam, hebben, namens het hoofdcomaté tot organisatie van den spoorwegdienst bij staking, het volgen de manifest aan de vrouwen- gericht: Aan onze vrouwen. Velen uwer zijn zoo wij-s om hun man af te houden van het. staken. Anderen zijn nog verstandiger, en bemoedigen hun mian om tegen alle oproer in dienst ijverig te velde te trekken. Maar eenigen uwer zijn door zooveel mooie beloften gepaaid, dat zij hun man niet bewegen om toch niet door een tweede staking hun huishouden ongeluk kig te maken. Wij kennen er zelfs, die hun man tot staken aansporen. Moeders, we est toch voorzichtig! Het gaat hier hard tegen hard, De werkman wil de directie er onder heb ben en haar de wetten stellen. Maar de directie wil baas blijven in haar eigen huis, en ontdoet zich van alles wat haar daarin beletselen wil .stellen. Men heeft u beloofd, dat gij van een staking beter zult worden. Tien tegen één. dat als uw man zich bij die stakers aansluit, dat htj dan binnen 24 uur broo deloos is. En dan? Nu hebt ge wel niet rijk uw brood, -maar ge lijdt toch geien honger! Spoort dus met ons uw mannen aan, om geen dienst te weigeren, nooit! nooit! nooit! Steekt hen een riem onder 't hart dat zij niet bang zijn voor die dreigementen der stakers. Wij hebben een meer dan voldoende macht, die ons voor alles be schermt. Neemt desnoods hulp bij u in huis. De Maatschappij zal u de kosten vergoeden. 't Is wel treurig dat gij niet gerust kunt leven en dit moet doormaken om uw brood te behouden, maar helaas, de verleiders van den werkman hebben het tot dit uiterste gedreven. Houdt moed- nog eenige uren en wij ademen weer in een vrij land. Men meldt uit den Haag aaai de O. H. Gt. dat H. M. die Koningin-Moeder de zer dagen jhr. De Savornin Lobman ten paleize zoude hebben ontboden, ten ein de door hem te worden ingelicht omtrent de tegenwoordige arbeidscrisis en de daaruit voortvloeiende maatregelen der regeering. Bij Pater Weijers te Utrecht hebben zich, naar verluid, ongeveer 80 perso nen aangemeld1 met de verklaring, dat zé bij eiventueele staking zullen blij ven rij dien. Men meldt uit Arnhem: Bij een rondvraag onder de machi nisten omtrent, de deelname aan eene eventueele -staking kwam aan het licht dat één machinist pertinent verklaar de niet aan een staking te zullen deel nemen. De anderen dleelden mede tot staking bereid te zijn. Van dien Bond van Staatsspoorweg- personeel zijn thans afdeelingen ge vestigd te Roosendaal, Zutphen, Roer mond, Amsterdam, Utrecht, Rotter dam. Lage Zwaluw®, Breda, Zwolle, Middelburg, Gouda, Vlissingen en Nijmegen. Verder -zijn nog verschil lende afdeelingen opgericht, waar voor echter nog geen besturen zijn gekozen. De Bond telt thans ongeveer 900 leden. De afdeeling der S. D. A. P. te Hee renveen heeft aan k i-esVereeniging en en andere vere.enig.mgen, ook aan die niet staande op socialistisch stand punt, de volgende uitnoodiging ge zonden: Naar aanleiding van den gespan nen toestand in den lande e-n de be kende) dwangwetten, ingediend door onze Christelijke Regeering, oordeelt het'bestuur het noodig, uwe vereeni ging op te roepen, om gezamenlijk in eene grootse be betooging te protestee- r.en te-gen d-e houding der Regjeering. Uw bestuur wordt daarom verzocht tot eene vergadering, ten einde geza menlijk te bespreken wat er in diezen dient te worden gedaan. 1-Iet centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft aan de Tweedë Kamer een uitvoerig adres ge zonden over de drie door de regeering in verband met de spoorwegstaking ingediende wetsontwerpen. Het wetsontwerp tot instelling van een enquête begroet adressant met in genomenheid. Het instellen van een spoorwegbri gade acht adressant niet noodig, als aan de grieven van het spoorwegper soneel op de meest billijke wijze is te gemoet gekomen. De indiening van het wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht heeft adressant met diep leed-wezen vernomen. Het voorgestel de nieuwe artikel 284Ms keurt hij af, omdat daardoor de alleszins geoorloof de middelen „ter overreding" opi hen, die bij een staking werken willen, tot met-werken te bewegen niet meer zul len worden toegepast. De strafbepa lingen! tegen werkstaking van bet spoorwegpersoneel keurt hij af als een uitzonderingswet, die practisch, bij massale staking niet zal kunnen wor den toegepast en onnoodig zal zijn. als een billijke tegemoetkoming aan en voorziening in de grieven van het personeel zal hebben plaats gehad. Het laatste geldt naar het inzien van adressant ook ten aanzien van de per sonen in openbaren dienst, die even eens-onder de voorgestelde strafbepalin gen vallen. Adressant wenscht zoowel voor deze personen als voor het spoor wegpersoneel een scheidsgerecht, dat in de geschillen, die ontstaan, beslist. Tan slotte verzoekt adressant d« Kamer lo. het wetsontwerp betreffende het instellen van een onderzoek enz het eerste en zoo spoedig mogelijk in be handeling te nemen en daaraan hare goedkeuring te schenken, met aan drang bij de regeering om a. het onderzoek onverwijld' te doen aanvangen en met den meest denkba ren spoed te doen voortzetten b. tot leden der commissie te benoe men mannen, van wier inzichten op ftoci.aal-econom.isch gebied zoodanige practisch© Uitkomsten mogen worden verwacht, als de regeering volgens art. 1 van het ontwerp zich ervan voorstelt; 2o. het wetsontwerp betreffend© het instellen cener spoorwegbrigade te overwegen, in verband met de meer dere uitgaven die het voortdurend zal vorderen en die zeer waarschijnlijk overbodig zullen blijken te zijn 3o. aan het wetsontwerp betreffende aanvulling en wijziging van het Wet boek van Strafrecht 'in ieder geval haa-r geodkeuring te onthouden, indien al thans de regeering in net ongunstig advies der Kamer, gebleken uit. het afdeelingsonderzoek. geen aanleiding mocht vinden, het terug te nemen,, vóór het bij de Kamer in openbare be- handel'ing komt. Het „Comité van Verweer" heeft de plaatselijke eomité's opgeroepen om den Zondag, 8 Maart as„ te maken tot ..een algemeen en pro-testdag van het Nederlandsche proletariaat, tegen den moordaanslag op de- vrijheid van de arbeidersorganisatie en op het recht van staken, neergelegd in de door de regeerirug voorgestelde tuchthuiswet." In de volgende plaatsen wenscht het comité meetings te- hebben gehouden, waarvoor niet. alleen in die plaatsen, maar ook in den omtrek, propaganda moet worden gemaakt: Leeuwarden, Sneek, Heeren veen.' Groningen, Winschoten Assen, Mep pol, Zwolle. Kampen, Hengeloo, F.n- schedee, Almelo, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Zutfen, Utrecht. Winters wijk. Amersfoort, Hilversum, Amster damZaandam. Haarlem, den Helder, Enkhdizen, Leiden, den Haag, Gouda, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Middel burg, Vlissingen, Maastricht; Tilburg, en zoo mogelijk, te Roozendaal, Ven- loo, 'is Hertog,enbosch. Boxtel en Roer mond. Sprekers zullen door het comité wor den gezonden. Een algemeen mani fest zal voor al deze meetings worden uitgevaardigd. Een gelijkluidende motie zal worden rondgezonden.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2