NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAP Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Om^creken» Liefde en Haat. 2üe .i aart a nè Zaterdag 7 Maart i9i)3. No. 0839 HAARLEM'S DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post0.45 Advertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Znider Bultenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer dor Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DADBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haariem'8 Dagblad van 7 Maart bevat 0. a Zuid-Afrikaansche politie, Een gesprek met de Kamerleden Bij leveld, Staalman en Meichers, Het land in beroering, Gemeenteraad van Bloemendaal,Poging tot moord in de Benthuizerstraat te Rotter dam. Advertentiën vooe het Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen eenoodzaalct Advertentiën af te wijze® voer het Zaterdagavondnununer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. WH men zeker zijn van de plaatslag is inzending op Vrijdagavond noo dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moei lijk vooraf kunnen worden Ingeleverd. de administratie. Huuenlandseh Nieuws Zuid-Airika. Reuter seint uit Johannesburg, dat er iu Februari een verrassende toeneming in het aantal! Kaffers voor de Randmij men is geweest. Er werden er 5842 aan genomen, d. i. bijna 2000 meer dan in Januari. Men ziet nu den toestand hoop voller in. Merkwaardig. Land en Volk heeft her haaldelijk gezegd, dat het allemangge- heim was, dat die mijnbestuurders door lage loonen den toevoer van arbeiders kunstmatig omlaag hebben gehouden om Chamberlain voor een ongunstlgen toe stand te plaatsen en hem te beduiden, dat de mijnen onmogelijk een flinke bij drage tot de oorlogskosten kunnen op brengen. Die toeleg is, gelijk men weet, voortreffelijk geslaagd. En toen het ge vaar voorbij was, besloten dë mijnen, gelijk onlangs bericht werd, de loonen •te verhoogen, .en nu komen de Kaffers opzetten. Is bovendien misschien al de invloed merkbaar van de verhoogde Kafferbelas- tirng, die met 1 Januari ingevoerd zou worden? In de laatste dagen tracht men iin het Engelsche Lagerhuis vergeefs te weten te komen hoe 't met die belasting staat. Engeland. Zuid-Afrikaansche politie. Dinsdag en Woensdag is er in het Lagerhuis lievig verzet geweest, ook van unionisten, tegen de som van •ruim een millioen pond Sterling, die als aanvuliingsbegr0otimg voor die nieuwe koloniën in Zuid'-Afrika aan gevraagd wend', waarvan heft grootste deel voor de Zuid-Afrikaansche poli tie. Het verzet gold niet de bittere grief van Transvalers en Vrij staters, dat zij jaarlijks honderdduizenden pond sterling moeten opbrengen voor een half militaire politiemacht van 6000 man, die nergens voor noodig is, maar dat Engeland nu weer zooveel moet bijpassen, voor de 4000 man, die nog boven de vastgestelde sterkte on der de wapenen 7-nn. En vooral had denveleneenconstitution^ tegen de aanvrage, omdat Austen Chamberlain uitlegde, dat die 4000 man slechts gaandeweg afgedankt kunnen worden en eerst in Maart 1904 van de lijst afgevoerd zouden zijn; tot zoolang moest er voor betaald worden, en van daar deze' aanvullingsbegrooting. Het bezwaar was nu. diat deze aanvullings begrooting (bij het loopende finan cieel© jaar (tot 31 Maart. 1903) hoort en liet Lagerhuis daarbij geen geld mag toestaan voor het volgende jaar. Met een meerderheid van in de zes tig stemmen en. bij een tweede be slissing. met een van in de veertig stemmen, ging de aanvrage er echter door. In den loop van de beraadslaging zeidie Austen Chamberlain tweemaal, dat d'e 6000 man van het blijvende korps betaald worden door Transvaal. Dit is onjuist; ook de Vrijstaat moei er voor bloeden. De vloot beveiligd. Te Gibraltar laat de Engelsche re geering aan den westkant van haar bezitting een haven en dokken aanleg gen, die mlllioenen ponden zullen kos ten. Gibson Bowles heeft aange toond, en officieele rapporten hebben dat bevestigd, dat de vloot in oorlogs tijd in die have-n niet veilig zou zijn voor een kruisvuur van landszijde. Daarentegen heeft Bowles beweerd, en ook dit is door e'en ondierzoek be vestigd. dat aan den oostelijken kant die havenwerken veel beter zonden liggen. De aanleg zou echter weer ettelijke millioenen ponden kosten. Bowles vroeg nu Donderdag in het Lagerhuis of de regeering het rapport betreffende dien aanleg had overwo gen en wat zij doen zou. Balfour ant woordde, dat die r.egeering de uitgaven, die er voor noodig zouden zijn, niet in overeenstemming acht met hel .be lang voor de verdediging van bet rijk. Frankrijk De Rumbert-zaah. Donderdagnamiddag had er weder eene; ondervraging van Tliérès© Hum- bert plaats. Zij heeft verklaard dat de Fransche regeering reeds op den eersten dag de schuilplaats der familie Humbert te Parijs kende. Ik zal. zoo sprak zij. de namen noe men van vele politieke personen, die in onze zaak betrokken zijn. De advocaat van Emile Daurignac heeft een verzoek ingediend bij het parket, tot het verkrijgen van eene autorisatie, eene som van 1500 francs te mogen nemen van het geld dat men te Madrid de familie Humbert heeft ontnomen. Dit geld zou bestemd' zijn voor me vrouw Emile Daurignac. die ook ten haren laste heeft mevrouw die wed. Gustaa-f Humbert. Eva Humbert en weldra ook voor Maria Daurignac zal moeten zorgen Deze allen verkeeren in een staat van groote ellende, zóó zelfs dat Eva Humbert geen schoenen meer moet hebben. Dnifcsehland. In den Rijksdag is de houding van minister Budde ten aanzien van het spoorwegpersoneel opnieuw ter sprake gekomen. De sociaal-democraat Bernstein viei den minister heftig aan, hem verwij lende dat hij het. vereenigingsleven der weirklieden aantastte immers volgens den spreker was dat recht van geen waarde indien het recht op werksta King bestreden werd. Het spreekt van zelf, antwoordde mi nister Budde, dat de werklieden'het recht hebben naar verbetering van. hun positie te streven en zich daartoe mo gen aaneensluiten Maar zulke orga nisaties mogen niet zoover gaan, dat zij zich het recht aanmatigen onder zekere omstandigheden het. verkeer lot stilstand te brengen. Tegen zulke ver- eeniginavn zal de minister optreden, niet uit overwegingen van partijpoli tiek want deze heeft piet. de kwestie niets te maken maai* alleen omdat het bedrijf ongestoord moet blijven. Aan partijpolitiek deed de minister niet. Hij had zijn leven lang nog nooit een stem uitgebracht voor den Rijks dag of den Landdag. In het algemeen genomen waren zijn werklieden tevre den. en de minister hoopte dat zij 't zouden blijven. Bernstein en Stolle hielden echter vol. dat de minister de grondwettelij ke rechten van het personeel aantast'. Gamp verklaarde daarentegen, geheel met den minister in te stemmen. De spoO'iwegbegTOoting is goedge keurd. Een gesprek met de Kamer leden Bijieveld, Staal man en Meiekers. Speciale correspondentie (van Peerebooin s algemeeueu dienst) vo®r Haarlem's Dagblad. Van de omstandigheid dat de open bare behandeling van het wetsontwerp Donderdag nog niet plaats vond, maak ten wij gebruik om de Kamerleden Bij ieveld, Staalman en Meichers alsnog te interviewen. Wij vroegen den heer Bijieveld (het- anti-revoiu'tioniaire Kamerlid van Am sterdam) welk effect hij verwachtte van de aanneming van hef wetsontwerp of eene algemeene werkstaking er het gevolg van zou zijn. De heer Bijieveld antwoordde dat z. i. hiervan geen spra ke zou zijn. Wellicht dat er hier en daar partieele werkstakingen' van geringe be- teekenis uitbreken, of locale relletjes, maar in het groot verwachtte hij dat niet. De sterke arm zal niet behoeven in te grijpen, niet slechts onder de christelij ke werklieden, maar ook in wijder kring zijn andere denkbeelden ontstaan. Men heeft gevoeld dat hier de anar chisten achter zitten. Domela Nieuwen- huis dat is duidelijk gebleken, is de eigenlijke leider. Dat blijkt eiken dag meer. Nu weer Woensdagavond op de protest-meeting van het comité van ver weer te Amsterdam, in het Paleis voor Volksvlijt. Moest de sociaal-democraat, dr. Gorter, niet zelf meejuichen in het koor van vereerders, die Domela Nieu- weahuïs in de hoogte steken. En mr. TroeLstra ziet dat zelf ook wel in. Over de houding der regeeringsmeer- dèrheid in de Kamer was de heer Bij ieveld zeer gereserveerd, hoewel hij blij kens den aanvang van" dit artikel wèl inging op het denkbeeld der aanneming van het wetsontwerp. Men schijnt dit is de indruk dien wij de laatste dagen opdeden; af te wachten welke mogelijke amendementen er worden ingediend. Wat hij verwachtte van den heer Staalfnan? De heer Bijieveld antwoordde dat z. i. deze met de sociaal-democraten zou meegaan. Trouwens, dat moet de heer Staalman wel, waar hij op een en dezelfde vergadering als spreker op treedt met sociaal-democraten. Maar zal de heer Staalman onder deze omstan digheden gehandhaafd blijven als lid der anti-revolutionaire partij?, vroegen wij En het antwoord luidde: Zoolang de kiesvereenïging in den Helder hem de hand boven het hoofd houdt, wel! Al thans wanneer niet het Centraal Bestuur ingrijpt, en dat is niet denkelijk a gezien dit bij spr.'s herinnering niet is voorgekomen. De heer Bijieveld stelde er prijs op ons te verklaren, dat zijn houding ter ver gadering van het Provinciaal comité der antirevolutionaire vereenigingen ver keerd is uitgelegd; en verkeerd weerge geven m de bladen. De heer Bijieveld heeft niet als voorzitter dier vergadering verzocht aan dein afgevaardigde van een der anti-revolutionaire kiesvereenigin- gen te den Helder, te verzwijgen, dat liet veroordeelend vonnis van den heer Staalman met S tegen 7 stemmen geveld is. De quaestie heeft zich aldus toege dragen. Vóór nog de heer Bijieveld tot voor zitter der vergadering werd benoemd, adviseerde hij den bewusten afgevaar digde, die naast hem zat, vriendschap pelijk, niet a-lies op te schrijven, daar dit slechts den strijd tus-schen ie beide anti revolutionaire kiesvereenigingen te den Helder, zou verscherpen. A.r ders niet! Daarna werd hij tot voorzitter be noemd, en liet zich in dezen, geest niet meer uit. Even later zagen wij den heer Staal man, en wij vonden het te piquant om niet even zijn meening over het gespro, kene te hooren. Maar de Christen-democratische afge vaardigde, die anders van zijn hart waar lijk geen moordkuil maakt, was nu over- voorzichtig. Wèl deed hij zijn woord ge stand dezer dagen in het openbaar uitgesproken dat hij wel niet aan de zijde der Regeering zou staan. Aan den heer Meichers, het socia listisch Kamerlid, deden, wij speciaal de vraag, die dezer dagen velen op de lip pen zweeft: „Zou de arbeidende klasse niet het meest geschaad worden door het proclameeren eener algemeene werksta king?" De heer Meichers zeide ons dat deze vraag inderdaad in zijne kringen een punt van ernstige overweging had uit gemaakt. Het valt niet te ontkennen, dat de arbeidende klasse er veel ongemak door zal ondervinden Maar het socialis tisch Kamerlid meende, dat waar zul ke beginselen, als thans op het spel staan die opoffering zou moeten wor den gebracht. Desnoods een week hon ger geleden. De arbeiders zijn daar toch al aan gewend. Bij onze verdere bespreking over de gevolgen van de aanneming der regee rt ngsomt werpen ging de heer Meichers echter merkwaardig genoeg niet meer op het denkbeeld eener algemeene werkstaking in. Wel verzekerde hij ons, d"t de Regeering gevaarlijk spel speelt, maar als onmiddellijk gevolg noemde hij ons partieele werkstakingenongeorga niseerd, en nog niet geproclameerd, wil lekeurige uitingen dus naar ieders tem perament. Maar juist hierin zag hij een groot gevaar. Eindelijk wees de heer Meichers er ook op. welk groot gevaar het oplevert, als in tijden van spoorweg staking, de treinen door anderen, dan het gewone, bekwame personeel bediend worden. Daar komen groote ongelukken uit voort. De op handen zijnde Kamerzitting zal ons intusschen de volle zekerheid geven. Stadsnieuws. Haarlem, 6 Maart 1903. Jubilé. Den Sisten Juli a.s. zal naar wij vernemen, de heer Schach- man. ass.-opzichter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag herdenken, waarop hij 50 jaar gele den in dienst trad bij die werkplaats. Bouwfonds. Naar we vernemen heeft het bouwfonds van de Haarlem- sche J ongelingsver eeniging Pred. 12 vs. 1 A door bemiddeling van mevr. V. een gift van f 100 ontvangen, en van N. N. benevens de reeds toegezegde gift van f2000, nog f500 bovendien. Vergaderingen in St. Ba- v 0. Veel vergaderingen worden te genwoordig in de vei'schillende ge houwen gehouden. De meeste echter zijn strikt huishoudelijk. Donderdagavond was er evenwel in de groote zaal van St. Bavo een bij eenkomst van de Grondbewerkersver- eeniginp- waarin als spreker zou op treden de heer A. van Emmenes, met •het onderwerp: ..De toestand der grondwerkers en de noodzakelijkheid van organisatie". In de advertentie dezer verg ader in" stond met groote letters vermeld ...Entrée en debat vrij". Natuurlijk ging een onzer naar St-, Bavo, om een verslag van deze ver gadering te maken. In de Bavo aange komen was de eerste vraav van den controleerende: Waarvoor komt u?" Wij antwoordden: Voor de grondbe werkers." O. dan moet u boven in het vóór zaaltje wezen!" Gelukkig kwam juist een inspecteur van politie van boven en deelde ons mede dat de vergadering huishoudelijk was. Wij betoogden van neen, en wezen hem op de advertentie. De eigenaar van het gebouw kwam er bij en hielp ons uit den brand, ,,Ja, mijnheer, dat komt omdat de Vergade ring van de grondbewerkers niet in de groote zaal wordt gehouden, doch boven in de kleine zaal. Anders zou het te vol worden. Wij gingen nog eens aan een ander vragen, maar het antwoord bleef: ..De vergadering is strikt huishoudelijk". Toen vroegen wij: Wat worden er hier nog meer voor vergaderingen ge houden?" daar er onophoudelijk men- schen binnenkwamen. .De bloemisten, de opperlieden en dan nog het spoor wegpersoneel vergaderen van avond". ..Zouden wij dan even naar de groote zaal mogen gaan om het een en an der te vragen?" „Wel ja, waarom niet," luidde het antwoord. En de eigenaar bracht ons heel netjes er heen, ten min ste tot aan de deur, want daar stond een troepje mannen, die den toe gang tot de zaal weigerden, weer om dat de veroudering strikt huishoude lijk was. Op onze vraag, of wij dan morgen iets van deze vergadering kon den krijgen, b.v. een besluit dat geno men was, kregen wij het zeer nette antwoord: ..Weet je wat je kan krij gen, steenpuisten!" Wij dankten hen wel voor hun be leefdheid en trokken maar gauw te rug. Maar nu is onze vraag: Hoe kan men een openbar© vergadering vijf mi nuten van te voren huishoudelijk ver klaren? Ove.r het optreden van den per soon uit het spoorwegpersoneel, laten w:: het oordeel over aan zijn kamera den. Op de groote zaal tan liet Ste delijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld teekenïngen en prenten van Pie- ter Saenredam, den beroemden kerke- schilder der 77e eeuw. Het Museum is dagelijks ge jpend van 10-3 uur. Des Zondags is de toegang vrij. Naar wij vernemen heeft het Rijk het perceel Spaarne 92 boven het kantoor van de firma Meijer en Dyserinck, naast Mr. de Haan Hugenholtz, gehuurd om te dienen als bureau voor den Raad van Beroep. Op het, einde van h e t j a a r 1902 waren op de bewaarscholen in deze1 gemeente: op eene openbare 132 kinderen beneden 6 jaren en 28 kin deren van 6 jaren en ouder, school hoofd. 2 onderwijzeressen en 2 help sters. Op de dertien bijzondere bewaar scholen gingen 2164 leerlingen beneden 6 jaar en 418 leerlingen van 6 jaar en ouder, met 13 hoofden en 61 onderwij zereseen. Uit de Omstreken. iiloeni endaal. Vergadering van den raad1 der ge meente op Donderdag 5 Maart 1903, des namiddags ten half 2 ure. Voorzitter d© Burgemeester. PUNT 1. De VOORZITTER deelt mede dat overeenstemming is verkregen om trent d'e concessie-voorwaarden tot telephoon-aanleg en exploitatie, ten minste wanneer de Raad eenige on dergeschikt© wijzigingen, welke de concessionaris voorstelt, goedkeurt De heer TER I40FFSTÊEDE vraagt of de vroeger vastgestelde concessie voorwaarden dan vervallen. De VOORZITTER antwoordt dat da bedoeling is de vastgestelde concessie voorwaarden met. de kleine wijzigin gen aan te vullen en nu opuieuw vast te stellen. Zonder stemming worden, de wijzi gingen goedgekeurd', en de concessie voorwaarden andermaal vastgesteld- De heer KOOLHOVEN zou het wen- schelijk achten dat het telephoon-toe stel dat in het gemeentehuis wordt ge plaatst. d'ag en nacht werd bewaakt Vertaald' loithet ENG-ELSCH. n Toen lachte hij zichzelf uit en Doll's bloemen nit zijn jas halende, nam hij ze luchtig in de hand. Hoofdstuk II. MANNENLIEFDE. Ze zijn allen gelijk, lachte hij, terwijl hij met de bloemen wees in de richting die Dorothy Capel geno men had. Tien tegen één, dat een man, die wat avontuurtjes achter den rug heeft, die wat gespeeld, wat ge vochten' heeft en ziin familiegoederen heeft moeten prijsgeven, tien tegen één. dat zoo'n man meer succes bij een vrouw heeft dan bijv. mijn neef Antony met zijn ernstige bedoelingen! Ha! Ha! Ik heb, geloof ik, alle moge lijke goedle gedachten verjaagd, die Doll nog mocht koesteren omtrent hem! Hij zweeg een oogenblik en ging teen voort: Maar Lady, Dorothy Ca- pei is eoni beetjenu laten wij zeg gen veelei schend? Nu ja, Kit! Zij en Coombe Roya.1 te zamen zijn te ver dragen, maar zonder Coombe Royal... Hij trok een scheef gezicht en gooide onverschillig de bloemen weg. Helaas! Ik zal saaie uren moeten doorbren gen in dat vervloekte Sanctuary, zoo als zij het noemen. Effingham en Chetwynd konden ten minste nog spe len, maar ikik ben alleen. Ik wou. dat ik mijn lieve Puriteinsche nog maar eens ontmoeten kon. Sak kerloot. zij was ten minste amusan ter dan dat andere meisje Stil, laat ik eens bedenken. Dat kleine Fransche meisje, dat op de Koningin wachtte... In eens brak hij zijn eigen gedach- tengang af. Zijn scherp gehoor had een geluid vernomen en, hij spitste ziin oorien als een hert, met ééne hand aan het gevest van zijn sabel. Het vol- gend oogenblik ging hij achter den olm staan met uitgetrokken sabel in de hand. In dien helderen zomerlucht was ieder "eluid van verre te hooren en Harden had zich dan ook niet vergist. Er naderde iemand in het bosch en die persoon was dichtbij ook. Hij keek voorzichtig va" uit zijn schuil hoek en liet zijn blik onderzoekend en snel langs het pad gaan, tot waar het door het dicht© geboomte onzichtbaar werd1, plotseling verdween hii weer achter dov> boom met een verwonderde en opgewekte uitdrukking op het ge laat. Alle goden! riep hi] spottend uit» terwijl hij voor zich uit keek. Ge hebt mijn bede verhoord. Het is mijn klein© Puriteinsche zelve, met en be nevens den ouden Sawtext! Ik moet op een of andere manier een woordje niet haar wisselen! Ik zal mij hier blijven verbergen! De fortuin zal mij welbegunstigen op gevaar af dat de Cropheads mij hier ontdekken. Zoo sprekend sloop hij zachtjes als een panther in het kreupelbosch, zon der eenig gerucht zooals hij dat ge leerd had in de Nieuwe Wereld, waar heen zijn opbruisend bloed hem ge bracht had in •-'•zeischap van Lee en Effinghan\, toen hii nog nauwelijks twinti- jaar oud was. In elkaar gedo ken tusschen het kreupelhout vol doornen, wachtte hii als een muis zoo stil. En hij behoefde niet lang geduld te hebben. Nauwelijks had Harden zijn schuil plaats bereikt of twee personen kwa men uit het bosch op de open plek en wandelden langzaam naar de brug. Eén blik op hun sombere kleeding ver. raadde, dat zij Puriteinen waren, en dat Elihu Burnside een geestelijke was; een geestelijke echter, van wien meteen gezegd moet worden, dat hij in tegenstelling van zijn veel ernsti ger broederen, .voor wie hij toch In ijver niet onderdeed, een vriendelijk heid en eenvoud van geest aan den dag legde, die zijn fanatisme bijzon der verzachtte, en eens of twee maal hem het wantrouwen aan de op rechtheid zijner gevoelens van zijn geloofsgenooten had bezorgd. Wat het uiterlijk van zijn dochter, die naast hem wandeldie. betreft, zij was een schoonheid zelfs voor den meest eischendien beoord'eelaar. De stijfheid van haar kleeding was niet i,n staat de bevallige lijnen van haar slanke, rechte gestalte te verbergen. Het donkere haar ontsnapte hier en daar in kleine krulletjes aan do stijve handen, waarmee het teruggehouden werd. en een moedwillige uitdaging in dé zwarte oogen van Patiënce Burn, side sprak voor zichzelf; hetgeen Har den. terwijl hij daar lag te wachten en oude herinneringen bij hem ont waakten. zacht in zichzelf deed mom pelen Zij is een koningin onder de vrouwen een koningin! Zij bleven staan bijna op dezelfde plaats, waar Harden afscheid geno men had van Dorothy Capel, en ter wijl Burnside met zijn hand wees naar kerk en gehucht, sprak hij over hetgeen hem het naast aan 't hart. lag, zich bedienende van die gekunstelde termen, die deze klasse van menschen gewoon waren te gebruiken. Waarlijk, het is een halsstarrig soort van menschen, die bewoners van Coombe! Dagelijks tracht ilc hen over te halen mij het Woord te hooren ver kondigen, maar zR antwoorden noch komen. Liever zoeken zij de geheime schuilplaatsen or>, waar de zooge naamde schaapherder, de oude Belial, die door den Raad van State van zijn ambt is ontzet, hen misleidt met ijde- le voorspiegelingen. De lange wimperR van Patiënce Burnside vielen over haar oogen. zoodat niemand de uit drukking daarvan kon zien, toen zij met zachte, lieve stem antwoordde: Maar eens zal het licht ook over hen schenen?" Ik vrees er voor. mijne dochter, twijfel rijst in m"" hart! Het is he den precies zooals ei storen. en zooals de dag daarvoorzelfs op de Sabbath is 't niet anders. Het feit, dat de bewoners van deze streek tot in hart en nieren konings gezind waren en hun geloof samen lieten gaan met hun politieke gevoe lens was voor dezen eenvoudagen ouden man een groot, oprecht ver driet. Het was volgens hem zijn plicht om deze afgedwaalde schapen den rechten weg te wijzen; maar zij ver meden hem en wilden niets weten van een schaapherder met een leelijke, bruine jas aan. die hem door de leden van het Parlement was opgedrongen. Dat aJies wist zijn dochter en in de hoop zijn teleurstelling wat te ver zachten, zei ze. Maar er zijn er toch. die naar u willen luisteren. Is Kolonel Maun- sel'l niet op Coombe gekomen met den Cornet Rock en nog een gast? Heusch, zii die de uitverkorenen zijn van den Lord Protector Cromwell, zij zijn godsdienstige menschen en zijn be paald van plan zich onder uw gehoor te stellen,. En biina onmerkbaar was ei* eenig gekraak in het kreupelhout, maai* zoo weinig, d'at vader noch doch ter er acht 0 psloegen. Burnside maakte een treurig ge baar terwijl hij antwoordde: Zij zijn gekomen om jacht te maken op onzen vroegeren weldoener. Sir Christopher Harden. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1