met het oog op brandgevaar als an. I derszins. Spr. acht dit een groot nut en geeft B. en W. gaarne in overweging, daar over eens na te denken. De VOORZITTER zegt toe dit punt ie zullen overwegen. PUNT 3. De commissie voor de parken en plantsoenen, in wier handen de plan nen der Binnanlandsche Exploitatie- Maatschappij van onroerende goede ren omtrent het. wegenplan in den Aerdenhout zijn gesteld, adviseert deze plannen goed te keuren en de andere hieromtrent bestaande plannen ie doen vervallen. Voorts stelt de commissie nog eenige bepalingen betreffend© richting, breed te. peil. rioleering enz. voor. Met algemeene stemmen wordt hot voorstel der raadscommissie goedge keurd PUNT 4. Het kohier schoolgeld' wordit vast gesteld tot een bedrag van f 251.46. PUNT 4. Door de heeren Feitsma en Reedijk is een adres vastgesteld om afwijking van liet voorschrift van art. 53 der Als Politie-verordening bij de bebou wing van een terrein aan de Verleng de Koepellaan. Wordt goedgekeurd PUNT 5'. B. en W. stellen voor op het adres der wed. VogelsJansen om het tuin tje tegenover het café „Van ouds het Raadhuis" weder voor 1 jaar te mo gen huren, goedgunstig te beschikken, onder voorwaarden Io. dat B. en W. steeds over dit stukje grond zullen kunnen beschikken, binnen 30 dagen nadat, de opzegging heeft plaats ge had; 2o. dat een boom zal worden ge rooid om daarvoor'een telephoon-paal te plaatsen; 3o. dat het hekwerk ten allen tijd© teruggezet kan worden, wanneer B. en W. meenen, dat daar aan. met het oog op de passage, be hoefte is. Wordt goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van den heer H. Enschedé is ©en adres ingekomen betreffende den aan leg van wegen in Klein Bentveld. De lieer TIDEMAN zegt dat de com missie reeds officieus de stukken heeft Ingezien, en dat zij het wenschelijk acht. dat aan den heer Enschedé nu reeds wordt geschreven, dat hij zijn adres moet wijzigen in dien zin. dat hij verklaart bereid t© ziin de wegen voor bet publiek verkeer te zullen openstellen, en aan de gemeente over te dragen. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. gaarne dit verzoek zullen over brengen. Ingekomen is een adres van de Expl.-Maatschappij Duinlust eveneens omtrent de goedkeuring van een we genplan. Dit wordt gesteld in banden van de desbetreffende commissie. B en W. stellen voor de belooning der school-schoonmaakster te Bloe mend© al te bepalen, op f 200. De heer TIDEMAN zou gaarne de berekening hiervan weten. De VOORZITTER geeft nu -de ge vraagde inlichtingen. Daarna wordt het voorstel goedge keurd. Van den hoer Witkamp is een ver zoek ingekomen om bij den bouw van een woning aan de Koade Kleverlaan fifwiikpiv B. nen. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over. Zaudroort. Door B. en W. is, naar aanleiding van het ingediende bouwplan voor den restaurant met pension aan de Dr. Metzgerstraat door den heer A. H. Siegers, besloten d© goedkeuring op dat plan en de vergunning tot bet bouwen niet te verleenen om reden de Zandvoortsch© Terrein- eai Hotel-Mij. de voorwaarden nopens het door den Gemeenteraad, bij besluit van 28 Jan. j.l. goedgekeurde stratenplan, nog niet heeft aangenomen. Beverwijk. Door den architect N. de Wolf alhier, is aanbesteed: Hei bouwen van 2 woon huizen met koestal op een terrein ge naamd ,,De Eenhoorn", aan den Groe nenweg ie Wijk aan Zee en Duin, voor rekening van de heeren Gebr. G. en J. H. Hagen. Ingekomen waren 7 biljetten. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, J. Reek te Velsen voor f 2150. Halfweg Als bestuurslid der Anti-reivolutiou- naire kiesvereeniging alhier is geko zen de heer G. van Andel te IJpolder. der. In d© zaal van den heer Greeve al hier, den laatsten tijd nogal eeins ui gebruik, voor vergaderingen der arbei derspartijen, waarbij de heeen Troel stra, Blauw, Samson en anderen op traden, was Donderdagavond een ge heel andere bijeenkomst, één die met lijet lezen van een psalm werd geo pend. De heer J. van Oversteeg ver vulde n.l. een spreekbeurt voor de anti-revol. kiesvereeniging en had tot onderwerp „Ontevredenen": d© zaal was overvol, maar 3/4 der aanwezigen waren weldra zeer teleurgesteld, daar de toestand van hed'en slechts even werd aangestipt en spreker meer uit sluitend d© ontevredenheid over 't te genwoordige ministerie besprak, waarvan in het algemeen de verwach ting grooter was dan tot hed'en de uit komsten, terwijl de ontevredenheid door hem werd) weerlegd en weerspro ken. Van de gelegenheid tot débat werd door twea personen gebruik gemaakt. Bij de sluiting der vergadering werd het spreken van den voorzitter over stemd door het zingen van socialisti- schei liederen. Zoowel de bloei van Walden als die van de vereeniging G. G. B." overhef fen tot nog toe mijn verwachtingen, en ik hoop nog menig gelukkig jaar op Walden te wonen en te werken. Een schip zoek. Omtrent het schroefstooms'chip „Sloterdijk", een vrachtboot van de Holland—Amerika Lijn, hetwelk den 7 Februari j.l. uit Rotterdam naar Newport News vertrok, is sedert niets mear vernomen. Het schip, dat een reis had van gemiddeld 11 dagen, dus thans reeds 26 dageu weg. Men begint het ergste te vreezen. De „Sloterdijk" werd in 1901 ge bouwd aan de werf van Fumess Witby Co., te Londen, en meet 6480 ton bruto. Gezagvoerder is kapitein J. Baron, die vroeger op het stoomschip Soest- dijk voer. Iets nieuws. Inderdaad iets nieuws zijn de catalo gussen en prijscouranten van den heer Jaen Heybroek te Baarn. In een por tefeuille verpakt, vindt men daarin een rijk geïllustreerd en catalogus van arti kelen voor het uitoefenen van tuin. en landbouw en idem van hekken en om rasteringen, tuin- en waranda-meubelen en aanverwante artikelen. Wie kennis wil maken met de nieuw ste gereedschappen op tuinbouwgebied, vraagt deze portefeuille aan, die dan on- middelilijk gratis en franco wordt toege zonden. i n o e ii a u wuuiits van de rooilijn te mogen afwijken. B en '\Y. stellen voor dit verzoek in to willisren onder dezelfde voorwaarden als dit indertijd is gedaan aan den heer H. C. Kohier. Wordt goedgekeurd. 'Ingekomen is het verslag der com missie lot wering van schoolverzuim. Daaruit blijkt dat dit jaar gevallen van schoolverzuim zich voordeden, te gen 13 in het vorige jaar. Wordt goedgekeurd. Tevens is bij dit verslag een adres .bi]é gevoegd, om een bedrag van f 247.501 u!it te betalen aan de commissie voor i presentiegeld en gemaakte kosten. B. en W. stellen voor dit bedrag uit te betalen en een besluit te nemen dat in bet vervolg als presentiegeld f 1 per lid en per zitting zal worden uitbe taald tot een maximum van f216 en voorts te bepalen, dat de leden uit Vo gelenzang vergoeding van reiskosten krijgen. Het eerste gedeelte van het voorstel wordt aangenomen, omtrent bet twee de zal een nader voorstel van B. en W. komen. Van het gemeentebestuur van Haar lem is een adres ingekomen, waarbij het mededeelt, dat het van meening is, dat de Korte-Kleverlaan in een slech ten toestand verkeert, en dat daarin dan ook te zijner tijd verbetering zal worden -gebracht. Verder heeft het geen reden gevon den om den raad in overweging te ge ven dezen weg aan Bloeniendaal af te staan. De Voorzitter gelooft niet dat dit ant woord den heer Bispinck bevredigen zal. Deze antwoordt, dat dit in geenen- deele liet geval is. De Voorzitter zet de zaait nog eens uiteen, en zegt, dat wanneer Haar lem er op gesteld is dezen weg te on derhouden. Eloemendaal dit zeer zal loven, maar iaat zij het dan spoedig en goed doen. Een nader voorstel van B. en W. hieromtrent zal spoedig worden in gediend. Ook deelt de voorzitter mede dat. zoodra de legger vastgesteld is, het ge meentebestuur van Bloemendaal meer invloed op dien weg zal kunnen doen gelden. De neer Bispinck hoopt dat B. en W. zoo spoedig, mogelijk piet een voorstel zullen komen. da)t er toe zal leiden, dat er afdoende Verbetering in den onhoudbareh toestand komt. Door den heer v. d. Does te Maas sluis wordt concessie aangevraagd voor de oprichting van een steenkolen- gasfabriek te Bloemendaal. Dit wordt gesteld in handen van B. en W.evenals een verzoek van de niu- ziekvereeniging Harmon'ie.om een gymnastieklokaal af te staan als oefe ningslokaal. Ingekomen was nog een adres der Blocmendaalsche Exploitatie-Maatsch. gevestigd te Haarlem, waarbij drin gend verzocht werd om het. request be treffende den aanleg van de drinkwa terleiding. dat Circa een jaar geleden werd ingediend, spoedig in behande ling te nemen. Zonder discussie wordt, besloten dit te behandelen bij de aanhangige plau- Hofoerichteu, I-I. M. de Koningin heeft gisteren aan tafel vereenigd: luitenant-generaal graaf Du Monceau, adjudant-generaal, en gra vin Du Monceau, dame du palais; mi'. A. J. graaf "an Randwijck, en mevrouw; baron De Smetli van Alphen, kamerheer ia buitengewonen dienst, en mevrouw; r:dder Pauw van Wieldrecht, kamerheer van H. M. ae Koningin-Moeder, en me vrouw; majoor jhr. Van Tets, adjudant van H. M.; baron De Vos van Steenwijk, referendaris bij het Kabinet der Ko ningin. H. M. de Koningin ontving in ant woord op een door Haar aan den Paus gezonden telegrafischen gelukwenscb, het. navolgend telegram; A Sa Majesté Wilhelmine. Reine de Hollande. la Haye: Que Voir© Majesté veuille agréer nos remerciuients sincères pour Ses felicitations a l'QCcasion de Notre ju- LEON XIII. Een nieuwe ramp. Een 'niéuweraiiip hangt ""ons volk bo ven bet hoofd, wang en kin. De barbiers van Laren dreigen met staking!! Zij heb ben een loontarief vastgesteld, bevatten de S artikelen, waarvan de voornaamste zijn: „Ieder zal voor eiken keer scheren 5 cent betalen; haarknippen voor klein en groot 5 cent per keer". „Zij, die aan eigen huis willen be diend zijn, zullen daarvoor volgens staat en omstandigheden worden berekend. „Hij die een barbier met schuld ver laat, zal den derden Zaterdag dit moe ten voldaan hebben of bij zal door zijn nieuwen barbier worden geweigerd". Dit manifest is door de Laarder bar biers-trust onderteekend, die thans wacht op de dingen die komen zullen. Men spreekt reeds van een protest- meeting, een coöperatieve scheerderij als middel van. tegenweer en de vorming van een weerstandskas voor onbetaalde scheer centen. (Tel). bracht. Door twee personen, inmid- dels naar boven gesneld op het ge roep van „moord", was de vrouw ontzet, nadat beklaagde met een dor pel een slag op hat hoofd' had ont vangen. Hij had' daarna zichzelf in den pols gesneden. Zoo de beide per sonen niet te hulp waren gekomen, zou de-vrouw zeer zeker vermoord zijn geworden, daar beklaagde toen zij boven kwamen, "naar juist, in denhals wilde snijden. Gedurende 5 weken was de vrouw in het Ziekenhuis ver pleegd geworden. Een broeder van de beklaagde legde omtrent dezen een gunstige getuige nis af en verklaarde diens vrouw te hebben leeren kennen als eene karak- torlooze vrouw. Voor een groot deel ligt z.i. de schuld van het gebeurde ook aan haar. Het ten voovdéele en ten nadeeJe van den beklaagde gebleken werd door het openbaar ministerie besproken. Ook op Z.E.A. had het, na het geble- kene in deze zaak, dien indruk ge maakt. dat de vrouw haar man. die zeer driftig was, niet altijd goed leid de. en niet voor haar gezin ivas wat men van haar mocht verwachten. Hoewel diep leedwezen met den be klaagde hebbende, heeft, hij zich toch schuldig gemaakt aan een zeea- ern ■stig misdrijf, waarvoor veroordeeling werd gevraagd' tot 5 jaar gevangenis straf. De verdediger mjr. J. P- Bruijnzeel, zou buiten beschouwing laten aan wie de schuld in deze. Zoowel de aanlei ding als de oorzaak van het gebeurde .rnoet gezocht worden in het rampzali ge huwelijksleven van beklaagde en zijn vrouw. Do wanhopige toestand waarin hij verkeerde heeft hem ertoe gebracht. Uit verschillende brieven door beklaagde geschreven schetste pleiter zijn karaktertrekken. Gevallen dus als slachtoffer van dit ongelukkig huwelijk zal beklaagde veroordeeld moeten worden. Het openbaar minis terie was pledter dankbaar voor liet humaan genomen requisitoir, doch Lij hoopte dat de rechtbank termen mocht vinden dezen beklaagde, die zelfs in een brief, door pleiter overgelegd, door zijn vrouw met moord was bedreigd, eene nog lichtere straf op te leggen. Pleiter wenschte echter de recht bank er nog op te wijzen, dat het ge pleegde feit kan gepleegd zijn in eene hevige gemoedsbeweging, waardon" beklaagde ontoerekenbaar kan geacht worden voor het gebeurde. Prijsvraag Ilollaudsche Lelie Door de redactie van „de Hollandsche Lelie" is een prijsvraag uitgeschreven' stand' veel te werischen laat, moet ver- van nieuwe slavenketenen, van zijn will om zijn beetje recht, dat het tot nu toe j had, met hand en tand te verdedigen. Een manifest is mede verspreid door het centraal bestuur van den R. K. Volks bond, hot bestuur der St. Josephs-gezel- len-vereeniginig, het bondsbestuur van R. K. Werklied en vereenigingen in het aartsbisdom, en de besturen van den 's- Hertogenbosschen, Bredaschen en Lim- burgschen R. K. Volksbond. Daarin Staat o. a.: Wij moeten dus afkeuren de aanvuring •to-t daden van verzet... Wij weten al te goed de ellende, die uit zulke daden ge boren wordt; de gevaren, waarmede deze vergezeld gaan, en daarom waarschu wen wij een ieder met allen nadruk, om in deze dagen niets te doen, waaruit rampen en ongelukken voor nu en later kunnen komen over uw eigen personen en over uwe vrouwen en kinderen. In naam der tienduizenden onzer le den werpen wij dan ook verre van ons allen verantwoordelijkheid, wanneer uit de tegenwoordige wijze van optreden ernstige gevolgen zullen ontstaan. In het welbegrepen belang van allen p'Otesleeren wij tegen het manifest van „Comité van Verweer" en wijzen het terug al© niet wedergevende noch de Jubte beteekenis der wetten noch de stemming van duizende en huizende Ne-! derlandsche arbeiders. Ook wij erken- nen «dat. er toestanden zijn, die verbete ring eischen, maar wij zijn er van over tuigd. dat die verbetering alleen dan eene blijvende is, wanneer zij steunt op den grondslag van rechtvaardigheid en orde A Igemoen peti tionement Door de onderstaanden is een adres ingediend aan de Tweede Kanier van den volgenden inhoud „Naar aanleiding der onlangs voor gekomen werkstaking van spoorweg beambten, heeft de Regeering aan Uwe Kamer een drietal wetsontwerpen in gediend. ..Het eerste daarvan, het ontwerp van wet houdende aanvulling en wij ziging van het Wetboek van Strafrecht, zou, indien het onverhoopt wet mocht worden, naar het oordeel van adres santen, gerechtvaardigde verbittering wekken bij een groot deel der arbei ders, wet en rechter in de oogen van een niet gelling aantal hunner stem pelen tot aan hen. arbeiders, vijandi ge machten. „Daarmede zou het de regelmatige, rustige en gezonde ontwikkeling onzer Wttewaal schrijft ill de I "laatschappeliike toestanden bemoei- lijken, lijnrecht m strijd met het deel. Eet laau iu beroering. Persstemmen. Mr. N. R. Ct. Zware straffen bedreigen tegen sta king door menschen, wier rechtstoe- voor een teekemng van den stempelbanid. De uiterste termijn van inzending is 15 April e.k., Keizersgracht 687 te Amster dam, bij den uitgever van het blad, L. J. Veen. De jury bestaat uit de heeren H. P. Berlage en L. W. R. Wenckebach. bittering wekken, ook bij goedgezinde werklieden. Naar ik meen, zijn daar van reeds verschijnselen zichtbaar. Zoude tegenover dit nadeel, het voordeed staan, dat door de voorge stelde wetsbepalingen stakingen wer den voorkomen? Wij worden op dit oogenblik be- Als prijzen zijn uitgeloofd een premie dreigd met eene staking zoo groot, al; 1 wellicht nimmer is PLa.nRchn.nwd Di van 1 50, 25 en t 10. Comptabiliteitswet. liet Volk deelt mede In overleg met de Kamer-club zal onze paitijgenoot Van Kol bij de aan staande behandeling der Indische Comptabiliteitswet de volgende motie voorstellen ,De Tweede Kamer der Staten-Gene- raai, van oordeel, dat een richtig be heer der Indische geldmiddelen nietl alleen voor de toekomst behoort te worden verzekerd, doch ook de ten aanzien van, dat beheer gepleegde te kortkomingen behooren te worden her teld, „spreekt haar verlangen uit, dat. ten •inde definitieve afrekening tusschen Nederlandsch-Ind'ië en het rijk in Europa te verkrijgen, van regeerings- wege voorstellen zullen worden ge daan lo. tot intrekking der artikelen 9 en 10 der Wet van 16 Maart 1883 (Sthl. no. 34) art, 1 der Wet van 16 April 1867 (Stbl. no. 58.); 2o. tot intrekking van art. 10 der Wet van 9 Juni 1898 (Stbl. no. 142) „en gaat over tot de orde van den dag." Deze Staatsbladen gelden de leenin- een van 1883 en 189S. naar de meening van den heer Van Kol ten onrechte ten laste van Indië gebracht. De toestand van prof. Beets was gisteravond te 9.45 uur vrijwel dezelf de. De dag was ruistlig. Dr. van Eeden en Walden. Dr. Van Eeden schrijft in „Het Han delsblad": Mag ik u nog eens verzoeken het volgende onder de aandacht van uwe lezers te brengen. 1. dat er een vereenigincr is ..Ge meenschappelijk Grondbezit", die thans, met aangesloten bonden, reeds over de 3000 leden telt, verspreid over 't gebeele land. 2. dat de vestiging „Walden" (niet .de Walden" 'slechts een kleine pro ductieve associatie is en een onder deel dier vereeniging, zooals ©r reeds een tiental andere productieve asso ciaties bij zijn aangesloten. 3. dat te Beets (Friesland) een nieu we. dergelijke associatie is gevormd, op grond, door genoemde Vereeniging aangekocht. 4. dat alle berichten omtrent mij of Walden, voorkomende in „Handels blad'' of .I-Iet Volk", met het meeste wantrouwen moeten worden gelezen ©ii dat er van het laatste bericht om trent mijn vertrek of verloren illusies geen woord waar is. Rechtzaken. Poging tot moord in de Benfc- hnizerstraat ie Rotterdam. Te verantwoorden bad zich ie dier! zake voor de Rotterdamsche recht bank J. N. T., 36 jaar, brievenbestel ler te IJmuiden. De aanklacht luidt: als zoude hij te Rotterdam op 29 No vember 1902 gepoogd hebben opzette lijk en met voorbedachten rade zijne huisvrouw Trijntje Mets van tiet le- ven te berooven, door, na vooraf het I plan daartoe te hebben beraamd', en een scheermes daartoe te hebben ge kocht, die, vrouw met dat mes.in den hals. iu het gelaat, op de armen, en waar hij haar maar raken kon, ver scheidene wonden toe te brengen, zijnde de verdere uitvoering van zijn voornemen om die vrouw te dooden alleen niet voltooid, door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheden, dat de toegebrachte wonden nietdoo- delijk wagen en de vrouw door eenige personen is ontzet. Beklaagde ondervraagd, erkende den 7 April 1892 met Trijntje Mets ge huwd te zijn. Het huiselijk leven was al spoedig niet gelukkig, waaruit veel twist voortsproot, die dan zoo hoog liep, dat zijne vrouw meermalen was weggeloopen. Zo© ook in het laatst van November van het vorige jaar. Hij had toen brieven geschreven, waarin hij haar verzocht weer terug te komen, doch zonder gunstig ge volg. Inmiddels had hij vernomen, dat zijne vrouw een eisch tot scheiding van tafel en bed tegen hem had inge steld. Vernomen hebbende, dat zij te Rotterdam zou zijn en haar naaima chine wenschte te hebben, had hij be sloten die haar te gaan brengen alsnog te trachten een verzoening tot stand' te brengen. Tevens had hij het voornemen opgevat, zoo dit mocht mislukken, zijne vrouw en zchzelf van het leven t.e berooven. waartoe hij den dag voor zijn vertrek naar Rotterdam een scheermes had ge kocht. Daar gekomen, had hij zich naar de woning zijner vrouw in de Benthuizerstraat begeven. Na gebeld te hebben was de deur opengetrokken i©n had hij zijn vrouw boven aan do trap zien staan, die toen zeide: „dat moet er nog bijkomen" en wegliep. Hij was toen naar boven gegaan en vond de deur gesloten. Na lang aan houden, had zijn vrouw eindelijk de deur geopend. Te vergeefs had hij toen getracht alsnog eene verzoening tot stand te brengen. Zijne vrouw bleef echter weigeren en zou volgens hem gezegd hebben „ik heb niets meer van je noodig. ik zal voor me zelf zorgen, de kinderen hebben geen va der meer, alleen een moeder". (Dit laatste sprak de vrouw tegen gezegd te hebben. Een© woordenwisseling was toen ontstaan, waarbij beklaagde het scheermes voor den dag had ge haald. zijn vrouw had beetgepakt, op den grond geworpen en haar met het mes had gestoken, waar hij haat- maar raken kon. Een waar bloedbad was er toen ontstaan. Niet minder dan 33 wonden had hij haar toege- wellicht nimmer is aanschouwd. De leiders der arbeidersbeweging kun nen bezwaarlijk terugtreden. Zij heb- waaruiede het ingediend werd, bevor dering van rust en orde. „Het Ie artikel van het ontwerp, strekkende tot betere1 bescherming van de persoonlijke vrijheid, is zóo rek baar, dat ieder, die met wat klem van woorden en met eenigszins krachtige zedelijke pressie een ander wil overha len iets .ie doen of na te laten, gevaar loopt onder het artikel te worden ge bracht. Erger neg lis, dat het blijkens de toelichting gericht is tegen een be paald deel der bevolking, tegen de ar beiders, namelijk en hun Wijze van optreden voor en in 't belang van hun ben hun woord verpand en meenen i organisaties, inzonderheid bij werk- dat. de heiligste belangen der arbei ders op het, spel staan. Welke kracht stakingen. Adressanten ontveinzen zich niet. nieuwe strafbepalingen in de toekomst' c'at daarbij wel dingen voorvallen, die ook mogen hebben, deze staking kun- j grenzen van het geoorloofde te bui- nen ze niet afwenden om de eenvou-1 ''/n gaan. doch zij meenen. dat voor- dige reden dat ze niet bestaan. Het - '/l uiing daartegen niet mag worden ge- wetsvoorstel lokt. integendeel eene 1 zocht in een .strafwetsartikel, hetwèlk groofe staking uit. die veel bloed en door zijn ruime redactie hoogst, ge- Verbittering zal kosten. -jjjgf' J Ik smeek de regeering om liet ont werp in te trekken. ..De Standaard" schreef: aarlijk moet worden geacht en in strijd met de rechtszekerheid, welke aan teder Nederlander behoort gewaar borgd te blijven. „Niet minder ernstig zijn de grieven Dc raddraaiers van de werkstaking van adressanten tegen het tweede ar- op 31 Januari zijn nog zoo dom niet. j tikel van het wetsontwerp, inzonder- Oud'ègeest en nog een paar van hen j beid gericht tegen werkstakingen bij het spoorweg-verkeer. „Geheel in het midden latende of de schijnen nu juist, niet in zoo benij denswaardige positie te verkeer en. Ambtenaren zijnde bij een spoorweg- j plaats gehad hebbende spoorw.egsta- maatschappij. staan ze thans vanzelf thing te rechtvaardigen was, willen niet gunstig bij de directie aange-adressanten er toch op wijzen, dat. - - - indien de grieven van het spoorweg personeel een wat gewilliger oor had gevonden bij de directies en, deze de organisaties van het personeel niet zoo grievend hadden ter zijde gesteld, deze schreven. Ontslag zou wel een? kun nen volgen. Dit waarschijnlijk voorziende, stel de Oudegeest op «die vergadering te Amsterdam, waar het Comité van Verweer werd opgericht, voor om drie j staking nieit zou zijn uitgebroken gesalarieerde agenten of iets soortge lijks aan te stellen. Tegen een salaris van f 1500 's jaars. De voorsteller rekende li eel netjes voor. dat. dit best kon: dat d? kas dit wel toeliet en dat de agitatie daar door zeer zou winnen. De vergadering, die te voren Oude geest en de andere woordvoerders luidruchtig had toegejuicht, was over dit plannetje evenwel niet te spreken. De werklieden wilden wel schette rende en opwindende redevoeringen aanhooren, en op geweldige manier toejuichen. Maar betalen, neen dat niet! De menschen hadden gelijk. Zij wa gen er ook heel wat aan, door gehoor te geven aan de opruiende taal van de raddraaiers: hun eigen positie, het lot van vrouw en kinderen. Waarom zou Oudegeest dan wel on der dak moeten en de arbeiders alleen dc gevaren moeten trotseeren! Gelijke monniken, gelijke kappen. Manifesten. Vanwege het Comité van- Verweer is een manifest verspreid, waarin propa ganda gemaakt wordt voor den natie-na-, len protestdag a.s. Zondag. In dat mani fest wordt" o. a. gezeigd: De reactie viert hoogtij! Uw rechten zijn in gevaar! De vrijheid wordt gekneveld! En daarom, op tea? meeting! Bij dui zenden op! Uw vragen om een beter lot wordt be antwoordt met gevangenisbedreiging en ergere ontrechting. Ge hebt met uw ketenen gerammeld, men staat gereed u zwaardere aan te leggen. Zult gij dit dulden zonder verweer? Neen, driewerf neen! In vijftig steden van Nederland stroomt Zondag 8 Maart het arbeidende volk bij tienduizenden saam, om te getuigen van zijn rotsvasten wil om bevrijd te blijven .Adressanten erkennen zeer zeker, dat de Regeering alles wat in haar vermogen iis heeft bij te dragen om een herhaling van het voorgevallene te voorkomen en een ongestoord spoor wegverkeer te waarborgen, doch zij meenen, dat dit alleen te bereiken is op een voor alle bij cfe zaak betrok kenen billijke en aannemelijke wijze. „Het middel echter dat de regeering daartoe bezigen wil, achten adressan ten ondoelmatig en dus dubbel beden kelijk. „Alvorens de grieven van het spoor wegpersoneel zijn weggenomen, of ook maar zijn onderzocht, alvorens eenige zekerheid i.s gekregen dat de leden van het spooi v.egpersoneel voortaan op daadwerkelijke erkenning hunner or ganisaties kunnen, staat maken, wordt voorgesteld het voor de leden van dat personeel onmogelijk te maken, het eenige middel van werkelijke beteeke- nis dat zij nu hebben, om herstel van grieven .te krijgen, in practiische toe passing te brengen. Weliswaar tracht de Re-geering dezen maatregel eenigs zins te verzachten door een onderzoek naar de toestanden bij het spoorweg personeel voor te stellen maar de erkenning welke daarin oiigesloten ligt dat de regeering de rechtmatigheid dier grieven van het spoorwegpersoneel niet heoordeelen kan, is tevens de ver oordeeling van haar in de tweede plaats voorgestelde istrafwetsaanvulling. ..Had dc regeering op een of andere wijze voor het spoorwegpersoneel een weg geopend om bijv. door scheidsrech terlijke tusschenkopist. herstel van grieven te verkrijgen, en had zij in aansluiting daaraan een voorstel ge daan houdende maatregelen tegen hen die hun dienst weigeren ter zake van een geschil waarover zij de uitspraak van het scheidsgerecht hadden kun nen inroepen maar niet inriepen, of ter zake van een geschil waaromtrent zij door het scheidsgerecht waren 4rt het ongelijk gesteld, dan zou haar voorstel een geheel ander en veel aan nemelijker karakter hebben gehad. t tweeledig ontwerp daarentegen zooals het hier ligt, zal naar de innige overtuiging van adressanten met zijn ide onderdeel en klasse-vervreem ding, klasse-tweedracht, en klasse-haat aankweeken, en uit dien lioofde voor de openbare rechtsorde n'iet bevorder lijk, maar in hooge mate schadelijk zijn. Weshalve adressanten de vrijheid nemen Uwer vergadering met gepasten maar ernsttjgèn aandrang te verzoeken het genoemde ontwerp van wet niet aan te nemen." 't. Welk doende enz. jhr. mr. E. W. Berg, oud-secretaris van den Raad van toezicht cp de spoorwegen H. P. Ber lage, architect; mr. H. J. Biederlack advocaat en procureur; mej. E. Bois- sevairi. directrice Schooi voor Socialen Arbeid; prof. dr. A. J. H. Brandt, hoogleeraarmr. G. Brouwer, advo caat en procureur; mr. Ph. Falken- burg, hoofd van het Gemeentelijk Bu reau voor Statistiek; dr. J. li. Gun ning, schoolopzienerprof. mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar mr! J. N.' van Hall, wethouder dr. I-I. W. Heyn- sius, leeraar; prof. mr. J. F. Houwing hoogleeraar P. II. Ilugeuholtz. voor- ganger Vrije Gemeente dr. C. W. (Janssen, koopman, prof. C. M. C. Kan hoogleeraarprof. dr. C. A. Lobiy dé Bruin, hoogleeraarprof. dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraarmej. Hélènê Mercier. schrijfster mej. Henriette vaan der Mey, redactrice „Belang en Recht" mej. S. G. F. Meijboojn, di rectrice Huishoudschoolmr. B. J Pol en aar, advocaat en procureur Th! Sanders, directeur N.-Holl. Stoomtram- Mij., mevr. Sanders—Huidekoper. secr. Ver. Ondéii. Vrouwenbescherming; L.' Simons, journalist-letterkundigeP. L. Tak, journalist-letlei'kundige, mej. C. Tilanus, voorzitster Samenwer king" j. A. Tours, dlirecteur Ons Huis; prof. mr. M. W. F. Treub, hoogleeraar; prof. dr. J. M. J. Valeton. hoogleeraar. In een begeleidenden oproep aan medeburgers in stad' en land zeggen de 'onderteekenaars „Een reusachtig petitionnement zal door het hoofd van ons kabinet moeten erkend worden als liet meest recht matig middel om de Regeering te waarschuwen voor een stap. die tegen de consciëntie van een overgroot deel des volks gaat. „Daarom onthoude niemand zich van medewerken, when de geleidelijke ontwikkeling onzer maatschappelijke verhoudingen ter harte gaat. „Overal in den lande moeten nu adressen ter teekening rondgezonden en neergelegd worden, door te vormen plaatselijke comité's, door besturen van vereenigingen, door personen die zich aan de goede zaak willen wijden. „Wie neg geen adreis ontving, wende zich onmiddellijk, ook om instructies, Secretariaat, Adres-Comité. Eensge zindheid, Spui, Amsterdam. „Ook ai zal het minstens een week, zoo niet 14. dagen duren, eer de ont werpen, m openbare behandeling ko men, er moet nu met spoed gewerkt worden." Hel comité van verweer publiceert de volgende lijst van spre kers voor de protestvergaderingen a.s. Zondag. Leeuwarden: (Zaterdag) sprekers Luit jes en Hugenholtz. Harhngen: F. Karastra en Roosje Vos. Sneek: Wijnkoop en D. O. de Vries. Heerenveen: Luitjes en Geei'tsma. Groningen: F. v. d. Goes en v. d. Zwaag. Winschoten: Tijhof en Gièzen. Assen: Lod, v. Mierop, A. B. Soep, G. Koppe. Meppei: C. de Klerk én H Iventher. Zwolle- Mendels en A. v. d. Berg. Kampen.- Bommer en Lansink. Hengelo o: J. Loopuit en Jantzen (Dordt) Almelo oDe Levita en Snijdelaar. Enschedee: Van Kol, Wolfswinkel en Brinkhuis. Deventer: Helsdingen, Kolthek en Ja- cobsen. Arnhem: A H. Gerhard en Methöfer. Apeldoorn: Gerntz, Westra en Kloos terman Zutfen: L. M. Hermans en J. M. v. Oogen. Nijmegen: M de Boer enWibaut. Winterswijk: H. Lasonder en Reinalda. UtrechtI Schaper, Reens, Oudegeest. Amersfoort: Pothuis en Hellingman! Hilversum.- Fortuijn en Verdorst. Amsterdam, Troelstra, 'Oomela Nieu- wenhuis, F. van Eeden, H. Polak. P. W. Wink en J. J. van Oogen. Zaandam-. Vliegen en Wessels, Alkmaar, 'Ier Laan, Van Erkel. Haarlem: Ter Laan en Van Erkel. Den Helder: Van-Kuijkhof en Jongens (Zaterdag). Enkhuizeii: Ossendorp, Hofland en Lind'eijer. Leiden: P. Hols en Melchers. Den Haag: Gorter, Ammerlaan en Samson. Gouda- S. Lindeman en F. N*. de Groot. Delft: P. L. Tak en Offerman. Vlaardingen: F. U. Schmidt en Int© Onsman. Rotterdam: Roland Holst, Reinders en Eicheisheim. Dordrecht: Spiekman en J. Portegijs Middelburg: J. w. Sleet en Ter Laere. Vlissintgen: J. W. Sleef en Ter Laere. Maastricht: B. Reijmdorp en Baart. Tilburg: S. de Miranda en Baak. is Bosch: v. d. Waerdem en Spierdijk. Schiedam: K. C Brock en K. Prins. Tiel: Ch. Levendig en Bergmeijer. Alle sprekers gelieven aan deze aan wijzing te voldoen. We hadden al onze krachten noodig en hebben ze naar beste weten opgesteld. Vooruit nu! Laat deze stormloop schit terend zijn! Allerlei. Men meldt uit Arnhem: De heer Van Putten, geschorst on derwijzer. heeft opnieuw deelgenomen rif verspreiding van manifesten betreffende d© spoorwegstaking. Te Vlissingen is opgericht een af- deeltng van den Bond van Staats- apoorpersoneel, waartoe aanvankelijk oó personen, behoorend© tot alle cate- gomen van het personeel, als lid zijn

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2