lleijiisifiTÉlteÉiii VAN DIJK's brandende gebouw. Deze hoogst inte ressante voorstelling geeft een uit stekenden indruk van de inrichting en werking der brandweer te Parijs. En dq vooiiTStelling van de snelstroo- men en den waterval van de Niagara, geven weder een idee van de ontzet tende massa's water, welke daar steeds in beweging zijn. Aldus ziet men dat er afwisseling genoeg is in het uitgebreide program ma. En waar bovengenoemde voor stellingen op zichzelf reeids een bezoek aan het gebouw ,,St. Bavo" waard zijn, lijdt het geen twijfel of de voor ste Dingen op heden en morgenavond zullen dank bezocht worden. Aan de h he r bestaande Coöp. Broodbakkerij en Verimiiksver een! ging ..Vooruitgang" zal weldra eene afdeeling Kruideniers- en Grut terswaren worden toegevoegd. Ook deze afdeeling is voorloopig geves tigd in het gebouw der Vereeniging Lange Wijngaardstraat 16. Bestel- boekjes en prijscouranten zuilen eerst daags aan de deelnemers worden uit gereikt. Tot kruidenier is aangesteld L. Kuit. Kantongerecht. Zitting van 11 Maart 1903. Teg'en de n zin van B. en W. D. M. G. Botter op, horlogemaker te Beverwijk, had een ijzeren hek voor zijne woning, dat daar stond tot af scheiding van zijne woning en den straatweg, laten wegnemen zonder vergunning van B. en W. Dit had hij gedaan omdat hij een winkel in zijn huis zou openen en omdat het zoo lastig was voor de mensclien om in de winkelkast te kunnen zien. Hij had hiertoe verlof aan B. en W. ge vraagd, doch voordat hij antwoord had, was het hek reeds verdwenen. Bekl. hoorde eene geldboete van f 2 subs. 2 dagen hechtenis tegen zich vragen. Overtreding Arbeidswet. B. en C. Silvester hadden zich te verantwoorden, omdat zij een aantal meisjes op 20 Dec. 1902 langer had den laten werken dan bij dei wet toe gestaan is. De ambtenaar vroeg eene geldboete van 4 maal f 2 subs. 4 dagen hech tenis. Dronkenschap. Joh. Hertnitz stond' terecht voor het feit dat hij op 5 Febr. en daarna op 9 Febr. dronken langs de straat had geloopen. Tegen bovengenoemde, die reeds meermalen voor dronkenschap had terecht gestaan, werd' eene gevange nisstraf van 2 maal 14 dagen ge vraagd. Verder stonden nog «enige kwajon gens voor straatschenderij terecht In de toon eel- en concert zaal ..De Kroon" zal Zaterdag 14 Maart 1903, des avonds om 8 uur, nog een tweede en laatste concert, we gens het buitengewone succes, plaats hebben, voor hun vertrek naar Praag, van den vioolvirtuoos Franz O n- d r i c k en den pianist J o s e f Fa ta e r a. Zondag 15 Maart 1903 des avonds om- 8 uur g'eeft het gezelschap van den Frascati-Schouwbnrg te Amster dam, Directie Frot Jr., in De Kroon een voorstelling van de bekende Fran- sche klucht „Mijnheer en Mevrouw Tamponin". De heer Willem Rooyaards zal in de maand April in die Concertzaal Da Kroon een serie van voordrachten ko men houden, onder andoren Multa- tuli, Shakespeare's Julius Caesar en Macbeth en de Ghehoortclock" van Joost van den Vondel. S p o o r w eg w e r k e n. Woensdag morgen had alhier de aanwijzing plaats van de aanbesteding van een gedeelte der spoor wegwerken in ver band met den voorgenomen stations- bouw. Op 23 Maart zal namelijk wor den aanbesteed: grond- en spoorwer ken. het maken van viaducten en bruggen, locomotievenloods. woning, onder- en bovenbouw van een draai schijf met bij beboerende werken, ten behoeve van de uitbreiding van het stationsemplacement alhier De kosten van deze weTken (het geheel e werk wordt aanbesteed in 5 gedeelten) worden geraamd o<p f522,000. Na arbeid Kunst. Het fanfare korps ..Na arbeid Kunst", directeur de heer J. Blad, igeeft Zaterdagavond om 8 uur met medewerking van een spe- ctaMteiten-gezelschap, onder directie van den heer Ed. Kalff, eene uitvoering in de Kleine Vereeniglng. De heer Kromheen, een- nieuwe leer ling van den directeur, zal zijne mede werking op die uitvoering Verlieenen. Na afloop is er bail, onder leiding van den heer J. B. Bongers. Bouwkunst. De buitengewone ver gadering van de afdeeling „Haarlem en Omstreken." der Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst waarin de prij zen behaald bij den gevel wedstrijd door den heer Jhr. mr. J. W. G. Boreei van Hogelanden zullen worden uitgereikt, zal Maandagavond in het beneden ach terzaaltje van café Brinkmann worden gehouden. In die vergadering zal ook eene kunst beschouwing worden gegeven door den heer C. J. Gonmet. T o ynbee-V ere eniiging. De Bovenzaal van de Sociëteit Vereeni- ging was Woensdagavond stamp en stampvol. De Haarlemsche Toynbee- vereeniginig was aan 't woord, en dat is altijd de moeite waard. Voor 't artistie ke gedeelte zorgden de dames Warnier en Keizer van hier, door hun pianospel. Beroepsbezigheden waren oorzaak dat wij slechts het tweede gedeelte van den avond konden 'bijwonen, maar wij hoor den dat 't prachtig was geweest. Voor bet komische gedeelte zorgde de heer Joh. Wilson van Hoorn. Dat is een grap penmaker van 't echte soort. Hij vertelt de moppen met 'n gezicht of hij ze zelf voor het eerst hoort, hij steekt de heele zaal aan met zijn gullen lach. Hij maakt zijn voordrachten tot levende tooneelen, mooier dan een cymemato graaf, want hij geeft het geluid er ook, nog bij. De bezoekers van de Toynbeevereeni- glng hebben gisteravond de vloer van de zaal geestdriftig mee doen trillen. En dat is je ware. Men schrijft ons De door uw geacht blad aangekon digde propagandavergadering is gis teravond met succes gehouden. Na het opwekkend en klemmend woord van den heer J. de Hoog van Rotter dam en de hartelijke aansporing van den voorzitter der afdeeling Haar lem slotenzüeh 27 leden bij de ijlzert en metaatb e werker s-v ere eni - ging St. Ampeliuis aan. Daar bij de gedachtenwisseling lus- schen den spreker en het hondslid Cor- nelisse bleek, dat het houden van ver gaderingen des Zaterdagavonds of des Zondags gewenscht is voor de burger- smeden. hoopt men dienaangaande eenige maatregelen te treffen. De eerstvolgende vergadering zal ge houden worden op Woensdag 25 Maart des avonds te half negen. Tey 1 er. In Teyler's Stichting werd gisterenavond) de laatste der winter voordrachten gehouden door Prof. Hugo de Vries. Spreker behandelde de bestaande planten, zoowel de kunstmatig ge kweekte als de in de natuur in 't wild voorkomende, en toonde aan, dat die aan, geregelde wetten onderworpen zijn. Bastaarden komen in eigenschappen overeen met die ouders, dan weer aan deze, dan weer aan gene zijde. Ze hebben vaak de eigenschap van zeer sterke groeikracht, gepaard met wei nig vruchtbaarheid, soms volkomen steriliteit. Doch ook vaak. gaat hiermede ge paard zeer weinig groeikracht, ja heit kan voorkomen, dat men bastaard- plantjes zelfs niet tot groei kan bren gen. Aan een andere eigenschap kan spreker een geschiedkundige opmer king vastknoopen. Het was vóór den tij dl, dat Darwin's werk over do soorten verscheen, dat voor~ en tegenstanders van de af- stammings-theorie elkaar heftig be- kampten. In dien tijd werd nabij Lyon aan dm rand der tarwevelden een plantje gevonden., dat een tusschen- vorm scheen tusschen een wild groei end. plantje in de nabijheid' en de tarwe. Men meende nu met een overgangs vorm te doen te hebben, doch het bleek een bastaard te zijn. die. nadat eindelijk na veel proeven zaad ver kregen was, telkens vormen gaf, die meer de tarwe naderden. En daar mede was een derde eigenschap der bastaarden gevonden. Met tal van voorbeelden, door platen en herbarium-bladen toegelicht, wer den' de eigenschappen gedemonstreerd. Ten slotte verduidelijkte Prof. De Vries nog met tabellen, dat bij bastaar den telkens 25 de soort, 50 de bastaard en 25 °A de variëteit vertoo- nen. Hij eindigde met ,er op te vu zen, dat het kennen der vaste natuurwet ten. waaraan de bastaard-planten on derworpen zijn van groot praktisch belang is voor de cultuur. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Woensdagmiddag hebben naar schat, ting 25 of 30 man het werk neerge legd bij den heer Vermeulen, eigen bouwer alhier. Wat de oorzaak dezer staking is, weten we niet te zeggen, vermoedelijk is da eisch liooger loon. Bennebroek De gezamenlijke werklieden der hier bestaande maatschappij 'voor bloembol lencultuur hebben de directie om loons- verhoogïng verzocht. Daarom is dienaangaande eene nieu we regeling gemaakt en zullen de vol wassen werklieden nu van 1 October tot 1 April 9 en van 1 April tot 1 OotQr ber 10 gulden per week ontvangen. De verkiezing voor leden-werklieden en leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor de Bloembollenteelt te Haar- 'lem, waartoe ook deze gemeente be hoort, zal plaats hebben den 7en April a.s. levenitueettie herstemming 16 April daaraan voilgende. Vogelenzang. Het verlof van mejuffr. E. Korsten, onderwijzeres aan de O. L. school alhier is wederom wegens ziekte roet een maand verlengd. De balans der hier bestaande instek linig van weldadigheid O. L. Vrouwe Hemelvaart, die anders met een voor- deelig saldo sloot, toont nu een tekort van f 800 voorwaar geen onbeduidend tekort, waar zooveel steun en hulp noo- diig is en gegeven wordt. Zaad voort. Door den directeur dei- directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam is bij beschikking van 4 Maart jl. no. 9.39 goedgevonden om den waarnemend adjunct controleur der directe belastingen en van het ka daster, den heer L. A. Altdng Mees. onder leiding van den controleur der dir. belastingen en van liet kadaster te Haarlem, voor het dienstjaar 1904 te belasten met d'e schatting van gebouw de en ongebouwde eigendommen en de regeling van den aanvang van termij nen voor den vrijdom van grondbelas ting in deze gemeente. Door den heer A. Hartog Azn., archi tect van het syndicaat voor waterlei dingen in Nederland te 'sGraverihage, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie eener drink waterleiding in deze gemeerde. Velsen De verkiezing van 10 leden van de Kamers van Arbeid voor de Bloem bollenteelt te Haarlem, zal alhier plaats hebben op 7 Apil e.k. en de eventueele herstemming op 16 April d. a. v. He<t stembureau zal zitting houden in het raadhuis alhier van des v.m 8uur tot des n.m. 3 uur. Na gehouden examen zijn tot de voorbereidende klasse der Rijks Nor maallessen alhier toegelaten 1 man nelijke en 10 vrouwelijke leerlingen. Tot de eerste klasse dier inrichting 4 mannelijke en 4 vrouwelijke leer lingen en 1 vrouwelijke tot de 2e kl. INliEZUiNÜEN MEi IEUEE- LINUEN. 30 cents per re?el. Binnenland. Kameroperzicht. Nadat dr. Brants was beëediigd en had zitting genomen, werd het debat l over de interpellaties voortgezet en wel met een repliek van den hr. Mees,die over 't antwoord der Reg. niet tevreden is. In zonderheid laakte hij het dat men hem van politieke bijbedoelingen verdacht. Maar het antwoord der Reg. achtte spr. zeer zwak, Dat omtrent het gebeurde met de spoorwegdirecties niei meer licht is verschaft, moest den indruk geven, dat de'Reg. weifelde om dit licht te schenken. De historische waarheid was dat de Reg. met openhartig gesproken had met de directies en haar verant woordelijkheid had teruggekaatst. Dat was teleurstellend. Met den heer Troelstra erkende spr., dat de staking haar oorzaak vond in grieven, maar zoo men daaraan tege moet moest komen, het ging niet aan eischen te steunen, die ook bij Staats exploitatie piet waren na te komen. Op den voorgrond stellend, dat van socialistische zijde de grieven overdre ven waren, erkende spr. met den heer Troelstra den emst der tijden, die ook aan deze zijde der Kamer volledig werd gevoeld. Van politieke oppositie was geen sprake. Mocht de Reg. niet geneigd zijn tot gemeen overleg en ten slotte de rechter- tegenover de linkerzij de staan, 't zou te betreuren maar niet een poli tiek teeken zijn; het zou alleen' bewij zen dat men aan deze zijde de verant woordelijkheid niet aandurft; op de Reg. rust den plicht de orde te handhaven en zij zou onverantwoordelijk handelen een laisser aller te betrachten. Hij hoop te dat de Reg, tot gemeen overleg zich bereid toone en van den Minister-pre sident hoopte hij dat hij zich ook thans de bekwame volkskermer en volksleider van vroeger zou toonen. De heer Troeistra kwam nu een oo- genblik in het debat, niet om te ant woorden, maar om nogmaals aan te dringen op bemoeiingen der Reg. ten aanzien van het aan spoorwegambtena ren gegeven ontslag. Was de Reg. daar toe bereid'? Zijn verder antwoord stelde hij uit, in de hoop dat men van d'e overzijde zijn gevoelen zou doen kennen over de straf wet. Hij stelde nog geen motie voor, doch wenschte dat men van christelijke zijde zou medewerken om een ramp ite voorkomen voor het land en voor Am sterdam in het bijzonder. Hier merkte de voorzitter op, dat de Reg. verklaard had het verslag der Ka mer te willen afwachten en dat het dus niet aanging om over de wetten tha'nis een debat uit te lokken. De heer Melchers zou het speciaal' hebben over de grieven van' het spoor wegpersoneel, z. i. niet overdreven als men er op lette hoe vaak en hoe lang reeds die grieven waren te berde ge bracht. Ook over de toepassing van art. 113 van het Regl. was bij dezen Min. ge klaagd, maar de Min. kon er zich niet in mengen. Men luisterde weinig naar den heer Melchers en dit lokte een incident uit, door dezen ingeleid met de woorden: Als die heeren niet luisteren zal ik wachten, zegt spr. Dat is onze grief, men luistert niet naar ons. De heer Troelstra: Zoo is 't: men heeft geen oor voor de arbeidersbelangenI De heer Melchers: Men wil' de grieven niet hooren! De heer Troeistra: Het geldt de grie ven van het spoorwegpersoneel! De voorzitter: De heer Troelstra heeft 't woord niet, maar de heer Melchers. De heer Helsdingen: Al de heeren heb ben het woord! De heer Ter Laan- Laat men aan de ■overzijde zwijigen! De Voorzitter: Als de heeren spreken dan heeft de heer Troeistra hm door zijn uitnoodiging daartoe aanleiding gegeven. De heer Troeistra: Dan moeten zij dat iin de koffiekamer doen. De heer Melchers ging nu in bijzon derheden in op loon/en, werktijden, re glementen enz., geheële staten citee- rend, die in die Handelingen' zullen wor den opgenomen, doch die in een over zicht onimogeldjk beknopt zijn weer te geven. Ook over de onvoldoende rechts positie en de niet-erkenning der orga nisaties spirak hij nog. En zijn conclu sie was, dat men hetgeen dreigde kon voorkomen door vóór alles rechtmatige1 grieven weg te nemen. De heer Helsdingen kwam er tegen op, dat men in het gebeurde te Durger- dam de aanleiding had gezocht om de miliciens op te roepen. Tegen één daad van terrorisme der arbeiders stonden er 101 van de zijde der werkgevers. Zoo zette de heer van Heek 2000 menschen op straat. Tal van daden van willekeur van patroons, door den spr. omstandig medegedeeld) stonden tegenover het aan houden van dokterskoetsjes te Amster dam. Spr. had er eenige gevallen van genoteerdinhouding van achterstallige huishuur door patroons, ten behoeve van andere verhuurders. Dat loonafhou. den is te Tilburg regel' onder de werk gevers, maar de werklieden wor- dfen belet zich te vereenigen in 't Zui den. Te Vlaardingen dwong men de werklieden met 't uitbetalen van' loon om op de laatste post te wachten. Is dat g.een terrorisme? Een steenfabrikant bij Utrecht dwong men een dochter bij de zen in dienst te komen, op straffe van ontslag van de ouders. Wat doet de Reg. tegen zulk [terrorisme? Tei Groningen werd den arbeiders verboden zelfs met de vrouwen oveir een cartonfabriek te spreken, op straffe van ontslag. Te Amersfoort werden de werklieden op een tapijtfabriek gedwongen ter kerk te gaan en men plaatste posten bij de kerk om te controleerent De heer Hugenhóltz: Het postenstelsel, ha, ha, ha! Na nog eenige andere staaltjes te heb ben aangehaald, meende de heer Hels dingen, dat de arbeiders zich nog veel te kalm gedroegen tegenover het terro risme der patroons. De minister van waterstaat gaf enkele feitelijke mededeelingen over het ge beurde mieit de spoorwegdirecties op 31 Januari. De Min, kon nieit naar Amsterdam gaan, omdat hij den gamschen Vrijdag en Zaterdag in de Eerste Kamer was. De Reg. kon niet anders doen dan zij deed. Waar ligt dan 't zwakke punt? Het scheen geraden om niet in dg me dedeelingen over de conferentie buiten de overeengekomen tekst te gaan. Niet uit vrees. Men wilde geen twistgeschrijf over 't gesprokene. Men kent den tekst van het communiqué en er behoeft niets aan te worden toegevoegd; want 't doei van het bezoek is bekend: de vraag van ontheffing van art. 31 der spoorwegwet. Toen de H. S. M. dit vroeg had zij reeds grootendieels aan alle eischen toegege ven. Alleen over art. 31 liep het nog. En he;t medegedeelde slaat daarop geheel. De directie van de H. S. M. had dagem te voren zich aan art, 31. gebonden ver klaard, En de Reg. kon de directie de gevraagde ontheffing niet geven, al voor. zag zij de moeilijkheden; de Maatschap pij moest tot een schikking trachten te komen. De Reg. mocht niet aansporen noch tot standhouden, noch tot verder toegeven. De Min. had de overtuiging na de conferentie, dat de directie eerder zou doorzetten dan toegeven; de direc tie was dan ook niet ontmoedigd na de audiëntie. Maar die toestand was zoo verergerd, dat de- directie meende te moeten toegeven, wat te gemakkelijker werd door de toenaderende houding der veemen. Als ÜM dei-Reg. moet de Min. de fair heid betrachten met opzicht tot de me dedeelingen over de conferentie. In antwoord aan den heer Troeistra zeidie de Min. dat hij de behandeling van het ontslagen personeel geheel aan de directies moest overlaten. Daarna repliek van den heer Troei stra. De rechterzijde had gezwegen het land zou oordeelen. De heer Troei stra ging vervolgens het antwoord van Min. Kuyper na en achtte dat onbevre digend. Hij waarschuwde nogmaals te gen daden van geweld tegen de arbei ders, tegen een' ander dan een rechtvaar dig gezag en hij bleef bezorgd voor de toekomst. Deze Reg. was een regeering van reactie. Nadat de heer Troelstra zijn argumenten in eersten termijn nog eens had uitgewerkt, kwam hij tot het 't meest met belangstelling verwachte slot. Dat was geen motie, want men' wil de geen onzuivere stemming. Het was een verklaring. En zij luidde woordelijk aldus: ,,De groep van sociaal-democraten der Tweede Kamer verklaart bij dezen: „dat zij, om de dreigende spanning, die het land beroert, te doen eindigen en- het gevaar eenier nieuwe werksta king :ts weren, bij de behandeling der interpellartaën zoio kalm en bezadigd mo gelijk is opgetreden' en van de Regee- ring beeft gevraagd de ingediende voor stellen tot wijziging der strafwet in na dere overweging te nemen <en eerst na de verschijning van heit rapport der eventueel te benoemen enquête-commiis- sia daaromtrent een definitief besluit te nemen; „dat de Regeering op deze vraag geen antwoord heeft willen geven onder voor geven dat bet voorloopig verslag over bedoelde wetsontwerpen nog niet is ver schenen; „dat de Regeering door zich achter dit voorwendsel te verschuilen, haar onwil of onmacht toont om tot een nor maal verloop der bestaande ern stige omstandigheden: mede te werken; „dat de volle verantwoordelijkheid voor de te verwachten gebeurtenissen daardoor valt op de Regeering en haar vrienden, die, hoewel daartoe herhaal delijk door ons opgeroepen, .geen po ging hebben gedaan om een minnelijke oplossing mogelijk te maken; „dat de soc.-dem. Kamerleden in de zen stand van zaken de arbeiders aan sporen geen aanleiding te geven tot het gebruiken van het geweld waarop de Regeering blijkbaar steunt om haar aan slag op de rechten der arbeids-organi- satie door te voeren, doch tevens pal te staan voor die rechten en deze door alle wettige middelen tot het uiterste te verdedigen". Minister Kuyper, rep'lioeerende, zeid'e dat de enquête de grieven zou uitwijzen. Nu en dan eens in de rede gevallen door den heer Troeistra, wien hij het recht ontzegde in de Kamer de lakenss uit te geven, hield de Min. vol dat het de taal; van de overheid was pal te staan tegen over een dreigende, geheime macht. Et zou van geweld geen sprake zijn wan neer daartoe geen aanleiding werd ge geven. Nog een korte dupliek van den heer Troeistra ,en een tripliek van den Minis ter (er zat toen al aardig electriciteit in de Kamer-atmosfeer, blijkens sommige uitroepen) werden de interpellatiën ge- 'Siloten verklaard. Heden 11 uur: Indische Comptabili teitswet. Hare Majesteit de Koningin-Moeder lieeft. f 25U geschonken als bijdrage ten behoeve den- vereeniging tot op richting en exploitatie van volkssa natoria voor borstlijders in Neder land. Inperking van den yaceinedwang Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmet telijke ziekten. Blijkens de Memorie van Toelich ting strekt dit wetsontwerp naast het geven van eenigien waarborg dat de inenting en herin enting (voor zoo ver dleze van overheidswege geëischt of aangeboden worden) met de ver- eischte zorg en naai- wetenschappe lijke regelen plaats vinden uitslui tend om den zijdetingscben inentings- dwang in zooverre te doen wegvallen dat de kinderen, die tot dusver inge volge dien dwang van schoolonder wijs beroofd bleven, weer een goede kans erlangen om dit te kunnen ge nieten. Een principieels beslissing inzake het vaccinevraagstuk ligt bui ten liet bestek van dieize wetsvoor- draebt. Dg bepaling van art. 17 be houdt hare volle kracht voor alle openbare scholen en evenzoo vóór die bijzondere scholen, te wier opzichte geen ontheffing wordt aangevraagd, terwijl de te verleenen ontheffing ook ten aanzien dei- bijzondere scholen alleen geldein zal voor die bepaalde leerlingen, te wier behoeve zij wordt aangevraagd. Verwacht mag worden, dat door eene ontheffing als in deze wetsvoor- dracht bedoeld, zoo niet alle. dan toch nagenoeg alle bezwaarden zich voor •d!e hun toevertrouwde kindier&n een school zullen ontsloten zien, omdat steeds meer bijzondere scholen ook door hen worden opgezocht die pae- dagogisch geen school van een con fessioneel-godsdienstige richting be doelen. Aan die voorstanders der koepokin enting wordt geen hinder voor bun eigen kinderen aangedaan, want daar het feit der ontheffing wordt bekend gemaakt, lammen zij, zoo zij hun kindeiren niet met niet-gevaccineerde kinderen willen doen schoolgaan, ze van de school, op verzoek van welks bestuur eenige ontheffing verleend is. afnemen. Het bestuur dor school is genoegzaam in staat te beoordeelen in hoeverre d'e aanvrage om onthef fing de School met varlies van leer lingen bedreigt. Verwacht het bestuur dit niet, dan zal het bijna duizendtal kinderen, dat thans door den vaccine- dwang van de school geweerd wordt, zonder eenigen dwang, hinder of over last aan wien ook aangedaan, voor de school zijn gewonnen. Het voorloopig karakter van den maatregel springt in het oog. Blijken de bestaande, "bezwaren niet genoeg zaam uit den weg te zijn geruimd, zoo zal nadere voorziening te treffen zijn. Vooral na de invoering dier Leer plichtwet scheen deze voorloopige voorziening niet te kunnen uitblijven. Uitstel om aan het pijnlijke, in den zijdelLngsehen vaccinedwang' i'elegen tegemoet te komen tot bij eene meer uitgebreide herziening van d.e wet op die besmettelijke ziek/ten. het ge- heele vaccine-vraagstuk tot oplossing mocht te brengen zijn, gedoogde deze poging niet. De minister van binnenlandsche za ken onthoudt zich voorshands van elk betoog om óf de profijtelijkheid der koepokinenting aan dei verkregen uit komsten te toetsen, óf de onderschei den oordeelvellingen der geneeskun digen over de waarde der koepokin enting tegenover elkander te stellen, óf ook om de gevaren dier koepokin enting te weten. Het is voor deze wets- voordracht genoeg uit te gaan van de dirie feiten: lo. dat het oordeel der deskundigen over de vaccinatie niet meer eenparig is; 2o. dat er hier te lande ouders zijn die op subjectieve of objectieve gron den, achten hunne kinderen niet aan deze kunstbewerking te mogen onder werpen; 3o. dat voor het meerendjeel dezer ouders de weg niet openstaat om door huisonderwijs in de paedagogische behoeften van hunne kinderen te voor zien. Volgens dit wetsontwerp wordt door den minister van binnenlandsche za ken ontheffing verleend, wanneer het bestuur eener bijzondere school daar toe aanvrage doet ten behoeve van in heit verzoekschrift te noemen leer lingen. Wanneer echter de pokken m die mate heerschen, dat de aanwezigheid in de school van niet-gevaccineerde kinderen naar het oordeel van dei ouders of voogden der overige op de school toegelaten kinderen bedenking zou kunnen opleveren, wordt de op heffing opgeschort. De burgemeester van de gemieente, waarin de school is gevestigd, zorgt dat de verleen.de ontheffing op de wijze, nader door een algemeenen maatregel van bestuur te bepalen, ter algemeene kennis wordt gebracht. Voorts wordt voorgesteld' te bepa len, dat de voorschriften omtrent de wijze waarop de vaccinatie zal plaats vinden, bij algemeenen maatregel van bestuur zullen word an vastge steld, opdat niet langer alle waar borg ontbreke, dat die kunstbewerking met de vereischte zorgen naar weten schappelijke regelen plaats vindt. De gevaren, waaraan de vaccinatie her haaldelijk bleek leven <en gezondheid te kunnen blootstallen, zullen, naar nten vertrouwen mag, door het geven van zoodanige voorschriften worden verminderd. Door te bepalen dait deze voorschriften bij algemeenen maatre gel van. bestuur zullen worden vast gesteld, blijft de mogelijkheid bestaan om zonder veel tijdverlies met veran dering in wetenschappelijke opvatting ten dïeze rekening te houden Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Te Rozendaal hebben de dames van de telephoon-bediiening het werk ge staakt, omdat zij door den concessio naris niet werden uitbetaald. De staking der stukadoors te Gronin gen duurt nog voort. Eenige Knechts hebben elders werk gevondens teiwijl een drietal anderen den witkwast weer hebben opgevat, onder do oude voor waarden. Dat de overige stakers dit laatste met leede oogen aanzien, is te begrijpen, en het gevolg lig dan ook, dat de onderkruipers door hen wor den lastig gevallen. De marechaus sees zorgen echter voor geleide. De patroons willen van geen toege ven weten. Zij hebben tot het publiek het verzoek gericht om werk, dat, op 't oogenblik niet noodzakelijk op uit voering wacht, tot later uit te stellen. Ook hebben zij de hand'en ineen ge slagen. en besloten werkzaamheden, die op onmiddellijke uitvoering wach ten, gezamenlijk af te maken, onder voorwaarde, dat, de helpende patroons het oude loon der knechts zullen ge nieten. Zoo weaken thans een 10-tal pa troons in het holel „Frigge" in de Heerenstraat, dat verbouwd wordt. Het toegeven der eischen zal, vol gens de patroons tengevolge hebben, dat het vak zelf in de toekomst er veel schade van zal ondca-vinden. BUITENLAND. De Norddeutsche Lloyd te Bremen is van, plan. als d'o bootwerkers het haar te lastig gaan maken met sta ken, een groot deel van haai' bedrijf te verplaatsen naar de tegenover Bre in erhaven gelegen Oldemburgsche ha venstad Nordenham, Zij heeft reeds voorbereidende maatregelen genomen door het stoomschip Willehad naar Nordenham te brengen om als verblijf plaats voor goedgezinde Oldenburg- sche werklieden te dienen, die ingeval van staking bij d'e vleet te krijgen zijn. Verder heeft zij er een groote opslagplaats voor kolen gemaakt. Ook uit Emden meldt men dat de Lloyd daar uitkijkt, naar geschikt.e Mgplaat- sen voor schepen. Daar de Lloyd' jaarlijks 10 millioen m ark aan loon en enz. uitbetaalt, ho pen vellen tei Bremerhaven, met name de njeringdioendeïi, dat het niet zoo ver zal komen en d'e arbeiders hun eischen wat zullen matigen. Het blad „Le Peupl'e" meldt, dat te Antwerpen 200 diamantwerkers staken. Onderwijs. Aca<l. examens. Groningen Geslaagd voor het can- didaats-examen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte J. L La Cro Wzn. Utrecht. Theor. Geneesk. 1: J. N. Bongart v. dl. Grient. Sport en WedsfrijdeD. Yoetbal. De voorlaatste bekerwedstrijd H. B S en Haarlem zal Zondag a.s. niet hier in Hiaarlem worden gespeeld, doch in Den Haag oo het terrein der H. Naar wij vernecmen zal het Deensche elftal in ons land 2 wedstrijden spe len en wel tegen de H. V. V en tegen een Mund elftal. Hoe dit laatste elf tal samengesteld! zal worden, hiervan kunnen wij niet aindërs mededeelen, dan dat J. van den Berg een plaats in de voorhoede zal vervullen. Stoom vaartbericfiteo. Het istoomschip Soerabaja vertrok 11 Maart van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Lawoe. van Rotter dam naar Java, vertrok 11 Maart van Southampton. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, passeer de 10 Maart Point de Galle Het stoomschip Prins Willem V. van Paramaribo naar Amsterdam, ar. riveerde 11 Maart te Havre. Het stoomschip Ambon, van Am- sterdam naar Java, passeerde 10 Maart Malta. Het stoomschip Priam van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 10 Maart van Port Said. Het stoomschip Amsteldijk, van de HollandAmierika-lijn, van Rotterdam naar Newport N;ews, passeerde 11 Maart, des nam. 2 uur 30 min.. Scilly. Rechtzaken. Door heit O. M. bij de Amsterdam- sche rechtbank werd t&gen H. de Haas. Istoker bij eene particuliere stoom vaartlijn, wegens desertie voor den aanvang der reis. één maand celstraf geëischt. Wat was zijn plan? De recidivist W. F. K. Spanjerherg was kok in liet ..Volkslogement" van de: Maatschappij van den Werkenden Stand aan de Ivoirte Leidschedwara. straat. Zijn kokschap was hem echter tegen 1 April opgezegd en nu vatte hij het plan op, naar die eeuwigheid te verhuizen. In den nacht van, 7 op 8 Februari was in hetzelfde logement ingekwar tierd de rijksveldwachter uit Den Hel der. Hardeveld. Dit was voor Spanjer herg een welkome gelegenheid om zijn reisplannen uit te voeren. Hij drong binnen in de rijksveldwachters kamer en nam de geladen revolver, die op 't nachttafeltje lag. Er bleef hem nu niets anders over dan zich op de plaats dood te schie ten en dit zou ongetwijfeld ook ge beurd' zijn als zijn oog niet gevallen was op Hardeveld's broek, die over een stoei la" en ter hoogte van dien broekzak eenigszdns opbolde. Bij on derzoek bleek, dat de opkoüing door een portemonnaie veroorzaakt werd en Spanjerherg nam twee rijksdaal ders uit de pprtemonnaie voor reis geld. Hij verteerde dei rijksdaalders in vreugde en stelde zijne reis nog eeni- "en tijd uit ..omdat hij nog brieven moest schrijven". Alvorens echter de brieven geschreven waren, werd hij gearresteerd en stond! hii voor de Am. sterdamsche rechtbank terecht. Voor die rechtbank houdt hij vol, het plan te hebben gehad zelfmoord te plegen. Hij stelt zich zeer onnoozel aan en doet alsof de heele wereld) hem niet schelen kan. 't is hem zelfs te veel te antwoorden.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2