Het O. M. vorderde t&gen bekl. 2 jaar gevangenisstraf De verdediger mr Maten, ging den levensloop van beklaagde na, er op wijzende, dat ook ziin vader herhaal delijk pogingen tot zelfmoord; deed en dat beklaagde steeds zonderling en in zichzelf gekeerd was. PI. acht beid. niet toerekenbaar en vraart een on der-zoek naar diens geestvermogens door deskundigen. Uitspraak over 14 dagen. De Spoorwegquaestie. Persstemmen. De Nederlander schrijft De houding van den heer Troelstra is kortweg perfide In de Kamer houdt hij Dinsdag een rede, waarvan de korte inhoud is Regeering, uw ontwerp bedreigt, zoo- als ge ziet. den vrede en de rust in ons land. De spanning van het oogen blik is voor allen even bedenkelijk. Handel en verkeer lijden er onder. Ge voel uw verantwoordelijkheid en geef kalmte aan onze samenleving terug, door het ontwerp in te trekken." Maar wie is de man, die van die spanning de oorzaak is? Zie het Zondagsnummer van het Volk. Daarin neemt de heer Troelstra een plaat op, waarop Dr. Kuyper een op den grond liggenden arbeider worgt met het onderschrift „In den naam van Christus." Deze gemeene plaat its slechts de con centratie van al de leugen en laster, die dagelijks over den inhoud van het ontwerp worden verspreid. Door der gelijke platen, door' zulken lagen las ter. wordt een. deel der arbeiders tot een delirium van woede gebracht. En dan roept de dader van dit alles met fluweelen stem uit„Zie de span ning in naam van i'ust en orde en vrede onder de natie, trek uw ontwerp in." Dit gedoe is, zacht uitgedrukt, ver foeilijke huichelarij. Naar aanleiding van het gisteren door mr. Troelstra in de Tweede Ka mer gesprokene, herinnert de „Stan daard" aan hetgeen dezelfde mr. Troel stra, de hoofdredacteur van Het Volk, in dat blad (no. 569) schreef 3 Februa ri, den Maandag na de staking, en noemt de vergelijiring met het toen ge schrevene en het gisteren gesprokene leerzaam. In Het Volk dan liet mr. Troelstra zich volgender wijs uit „Op deze plaats een juichkreet, een heilwensch en een blik in de toekomst. Een juichkreet over de ontplooide kracht der ontluikende organisatie, dae de sterkste kapitalisten van ons land, de reeders en spoorwegdirecteis, in 't zand heeft doen bijten. Een heilwensch aan de mannen, die als stakers of leiders, tot dit succes hebben meegewerkt, daarvoor hun brood hebben gewaagd, hun tijd en kracht hebben gegeven Een blik in de toekomst ook De kapitalisten hebben nu gezien, wat die zoo vaak gesmade en verachte „werklieden" vermogen, als zij het eens zijn. Ook dat alle pogingen, om hun eendracht te ba-eken, meer en meer af stuiten op de rots. der solidariteit. Nóg heeft de leeuw slechts zijn klauw getoondin volle kalmte en zelfbeheersching opstaande, heeft hij nog slechts laten vermoeden, wat hij vermag, als hij zijn volle kracht ont ketent. De heeren zullen wèl doen, daaamee in het venmig wa.t rekening te houden. De werkgevers óók de regeerders en hunne- vrienden En verder ..Het groote. alles overweldigende klassehelang zal de strijders hinden en niet alleen de stransportarbeiders, maar het gansche Nedeaiaadsche pro letariaat, zal zijn eenheid beter inzien en de gelederen sluiten. En hiermee zal óok, nog meer dan tot heden, het bewustzijn ontwaken, dat de arbeiders niet alleen de werk gevers in hun vakken tegenover zich hebben, maar dat al dlie werkgevers weer een groote organisatie hebben, den Staat, met zijn geweld van justi tie, politie en niilitairisme, die hun door de arbeidersidasse moet worden ontrukt. Dat het Ainsterdamsche proletariaat dit reeds inziet, getuigen de verkiezin gen in Amsterdam IX en III. Welnu, die aanval op het bolwerk der kapitaalmacht, d'en Staat, kan zonder het algemeen kiesrecht niet met voldoende kracht worden gevoerd. De heeren, die thans in hunne woon kamers, op hunne societedten of redac- üebureaux, zoo kalm en logisch weten te betoogen, dat de arbeiders allen het kiesrecht, niet behooren te krijgen, zij zullen óok eenmaal het kaartenhuis hunner redeneeringen door den ster ken adem der arbeiders-organisaties omver zien blazen. De algemeene werkstaking zal, zoo noodig, ook in ons land de konserva- tieven tot rede moeten brengen en zij zal dat doen, daaraan valt. on danks de houding dei' meeste vakver- eenigingen op dit oogenblik niet te twijfelen. En nog grooter overwinningen, door middel der werkstaking behaald, bergt de toekomst in haar schoot. Arbeiders, kameraden, het gaat goed zoo. Men kan het hooreoi groeien. Het vaandel der Eendracht slechts hoog gehouden nog wat meer sa menwerking en vertrouwen en de groote/ legermacht staat klaar, waar mede het proletariaat zich zijn burger en menschzijn zal veroveren." „Het Volk" schrijft: Blijkbaar was het voor de heeren kle> rikalen een teleurstelling, diat Troelstra niet fel, uitdagend optrad. De regeering had dan een voorwendsel gehad omvaai dikhout zaagt men planken te geven, en die Kamermeerderheid, om de dwamgweit- ten er door -te jakkeren. Dit wapen is haar niet gegeven; des te grooter haar veraanfcwo ordelij kheadl En initusscben houden de strijdende arbeiders het geweer bij den voet! Allerlei. Het Comüé van Verweer ver zoekt ons te willen melden met het oog op het misbruik dat er in de reactionaire pers van gemaakt wordt dat de door Reinders gedane medie- deeling in I de Paleis-meeting van. Maandagavond als zou het Comité van Verweer- den dag ,d'at er een daad zou geschieden" hebben vastgesteld, on juist is. (Het Volk). De heer Gorier schrijft aan „Het Volk": „Prof. Tïeub zei in zijn rede te Am sterdam dat ik Doniela Nieuwenhuis had gehuldigd ais de man van het oogen blik. Prof. T.reub vergiet zich. Ik heb de oude strijders herdacht die nu eindelijk iets -grootsch zagen ont staan en onder hen in de eerste plaats D. N. omdat liij een van de eersten is geweest. Ik heb ook gezegd dat ik ge- /noopt had hem naast ons te zien op het podium omdat ik gehoord had dat hij niet zou spreken eni met nadruk wensch- te verklaren, dat wij in deze daigen orrze felste anarchistische tegenstanders alls onze medestrijdiers begroeten. Meer niet. Mamneia van dit, ongenblik? Dat zijn in mijne oog-en niet de leiders, noch van deze noch van genen kant, maar de georganiseerde arbeiders zelf: de boot werkers, de mannen van het watertrans- pori, de rangeerders en de honderden spooiraiamnen in de Rietlanden, en de duizenden die zich met hun- één ver klaarden. Hun solidariteit, hun socia lisme, hun geest van tucht en organisa tie maakt hen, hen boven allen, tot de mannen van het oogenblik. Het is mij niet ingevallen om in die Paiieismeetïng een vergelijking te ma ken tusschen de anarchistische en so- ciiaaidiemokratische taktiek, en het is mij niet ingevallen-om aan één persoon meer dan aan een ander het groote wat nu gebeurd is toe te schrijven". Onder de Arnsterdamsche studenten circuleert het volgende adres ter tee- kening: Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, onder,geteekenden, allen studeerende aan de Gemeentelijke Hoogeschool te Amsterdam, overwegende, dat, i^-ediend is een ontwerp van wet, houdende aanvul ling en wijziging van het Wetboek van Strafrecht, dat rust en orde geenszins bevorderd maar eerder verstoord zul len worden door het aannemen van dit ontwerp, dat de bewoordingen, waarin het ontworpen artikel 284bis vervat is zoo vaag zijn, dat zij aan leiding kunnen geven tot. de grootste willekeur, dat de bepaling betreffende staking in een specialen tak van dienst (art. 358bis, ter en quater) niet wenschelijk is ,-vooir het regelmatig verloop der economische ontwikkeling. ten slotte, dat door genoemde arti kels het voornaamste economische middel, -dat de arbeiders kunnen aan wenden voor hun lotsverbetering, slechts in sclWn voor hen behouden bliift, dat zij uwer vergadering met aan drang verzoeken het bedoelde wets ontwerp niet aan te nemen. Hetwelk doende: Chr. P. van Eeghen. G. L. de Vries Feyens. I. G. Stenfert Kroes,e. mej. C. Ligtenherg Jan Ort, A. J. van Pesch Jr„ H. G. Pitsch, mej. J. A. I-I. Posthumus. H. W. J. Sannes, mej. M. E. Westerveld, H. Westra A.Hzn. In eene te Tilburg gehouden verga, dering van de, Anti-Sociaal-Democra tische Vereeniging van Spoorwegper soneel werd' -de volgende motie aange nomen: ..Gelet op de agitatie, door het rooie gevaar gewekt in den lande tegen het wetsontwerp tot verzekering van de arbeidsvtrijheid. oordeelt daaruit dat de partij van wanorde nog tal van revolutionaire inzichten heeft tot on dier drukking jegens die ordelievende arbeiders en dat haar verwoedheid al leen voorkomt uit verijdeling dier ti- a-anieke plannen. - ..Waarschuwt voor die bedoelingen alle werklieden die een gezonde en geleidelijke arbeidersbeweging wen- schen en moodigt mitsdien hen allen uit om dioor alle geoorloofde middelen de aanneming dezer wet te willen ver zekeren". Omtrent de gisteren gehouden con ferentie met de directie der H.IJ.S.M. Kunnen wij nog het volgende melden De heer Van Hasselt deed mededee- ling, dat de heer Sohraa, le machinist te Hoorn, tijdelijk tei-uggeplaatst is tot treiin-smid, terwijl hij zijn loon blijft behouden. Omtrent den geschorsten conducteur Lentz van Apeldoorn, deelde de heer Van Hasselt mede, dat deze niet kon teruggenomen worden, wegens het plegen van insubordinatie. De kwesties omtrent de andere ont slagen personen zouden in nadere oven-weging genomen worden. (Tel.) Gemengd Nieuws, Verkiezingen aan de Kaap. De uitslag der verkiezingen te East London, is Dr. Smart! 1050, de heer Ries 589 sitemonen. Dit is eene overwinnring voor de pro gressieve partij, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat het hier eenie Engetsche havenplaats Is. De Jodenkwestie inRnmenië. In de zitting van Dinsdag van het Oos- tenrijksche Parlement werd de minister president geïnterpelleerd over de vraag of de minister van Buiteni. Zaken ook de Rumeensche regeerinig herinnerd had aan hare verplichtingen, om volgens '<t verdrag van Berlijn maatregelen te ne- anen ten behoeve van die noodlijdende Rumeensche Joden. De kwakzalver Nordenkötter. De Berlijnsche kwakzalver Nordenköt ter- die tijdens zijn proces, nadat hij te gen borgstelling in vrijheid was gesteld, wist te ontvluchten, is te Londen gevat. Hij wordt daar thans gevangen gehou den, totdat de uitleveringsformaliteiten vervuld zuilen zijn. de bovenste einden werden in de neusgaten gestokon en het onderste in d'e brandende bladeren. Het nemen van snuif werd ontdekt bij Columbus' tweede re^is en het kau wen van tabak in 1502 door Spanjaar den, die de kust van Zuid-Amerika onderzochten. In 1559 werd tabak voor het eerst naar Europa vervoerd door Herman- dez de Toledo, die haar naar Spanje en Portugal bracht. In hetzelfde jaar werd zij in Frank/rijk bekend door toedoen van -dien Fanschen gezant in Lissabon. In Italië moet zij reeds in 1560 gebruikt zijn. Engeland kreeg haar in 1585, Sir Walter Raleigh vertoonde aan het hof van Elisabeth, hoe hij een pijp rookte. In 1610 kwam zij in Konstan- tinopel, in 1615 in Holland, in 1620 in Duitschland, in 1631 in Oostenrijk en in 1653 in Zwitserland. Straatrool in Transvaal. Te Johannesburg is midden in de stad en brutale straatroof gepleegd. Twee douanebeambten die 5000 pond naar de Bank overbrachten, werden door twee personen aangegrepen, die hun peper in de oogem bliezen, hen daarop met den geldzak tegen den- grond, sloegen en zich van dezen meester ma-akten. Het geld werd aan een derde overgegeven, die er onmiddellijk de vlucht -mee nam. Hij liep daarbij den directeur der Peycke- maatschappij omver, die doodelijk ge wond werd, doch wend ten slotte in een hudis, waarin hij de wijk had genomen, gearresteerd. Hij noemt zich Frans God- dte/rd. Het Australische goudland. Reuter bejricht uit Adelaide, dat het nieuws omtrent het dorado in Ari- tunga groote sensatie verwekt, maar dat err niets is wat. die voorspelling voor bergen goud is komen bevesti gen. De regeering heeft een geoloog uitgezonden voor het doen van onder zoekingen. Brutaal. De vorige week is 's avonds ingebro ken in hethoofdbureau van politie te Besancon. De agenten, die eenige me ters verder im bum wachtkamer zitten, hadden niets bemerkt, maar werden ge waarschuwd door een voorbijganger, die in een kamer, welke anders donker was. licht zag branden. Een der inbrekers wierd gepakt, maar de ander iis met 1000 francs op den loop. Drie dagen te vo ren was in die bank van leening inge broken en werden daar 8000 francs ven- mist. Overstroois ing in Mexico De Mississippi-vallei, van Cairo tot de golf van Mexico, wordt bedreigd door een zeer ernstige ovea-strooming. Een uitgestrektheid laag-land, dat thans onder water staat, werd' zes jaren- geleden door dezelfde ramp ge troffen. Zeer vele vluchtelingen trekken naar Memphis, De regeering zond waarschuwingen naar alle plaatsen, heneden Louis ville. Twee Negers zijn verdronken. Scheepsbrand en nog wat» In Montreal geraakte eergister de bijn-a geheel afgewerkte stoomboot Montreal in brand. Spoedig was het •schip geheel verteerd. De schade wordt -op 500.000 dollar, geschat. Om van het schouwspel getuige te zijn, waren honderden miemschjem op het dak van een schuur geklommen. Plet dlak bezweek en allen vielen naa,r be neden. E'en man bekocht het met den dood. Te Winterswijk heeft zich een co mité gevormd, dat zich belast met de verkrijging van handteekeningen ten gunste van het adres, dat op initiatief van het Comité der twintigen aan de Regeering zal gezonden worden, om haar te bewegen het ingediende sta le ingswetsontwerp in te trekken. Die commissie bestaat uit mej. J. C. de Bruin leerares. mej. A. de Bruin en den heer Kruisinga, leeraar R. H. B. S. Te Delft zijn reeds honderden hand teekeningen geplaatst -on het adhae- si-e-adres tot ondersteuning van dat der Twintigen. Het comité, dat in advertentien en op groote aanplak biljetten aanspoort tot onderteekening der lij-sten. bestaat uit de heeren: J. Kraus, lioogle.eraar-directeur van d'e Pol ScIïooT; J. C. van Marken, indus trieel; Dr J. R. Tutein Nolthenius, idem; H. Tutein Nolthenius, idem; Prof. B. N. Pekelharing; Dr. B. E. Scheltema .geneesheer; H. P. Bok. no taris; G. Buisman, predikant; G. Knut tel .fabrikant. In een.©, Woensdagavond gehouden vergadering van het Comité van Ver weer te Utrecht, die zeer druk bezocht was, werd besloten een 15000 mani festen- te verspreiden en Donderdag avond e-en tweetal protestyergaderin- p-en te houden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar. Als sprekers zijn uiteenoodigd de hee ren Staalman, mr. Visser (van Sche- veningen). Domela Nieuwenhuis. dr. Gorter en L Oudegeest, Naar men verneemt hebben Woens- dae alle leden van het Landelijk Co mité van Verweer de zitting der Twee de Kamer bijgewoond op de gereser veerde tribune, waartoe zij dóór be- middelimg dier Sociaal-democratische Kamerleden toegang hadden verkre gen. De heeren Oudegeest en Kline-ken. leden van het hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging van spoor- en trampersoneel, hebben Woensdag eene conferentie met de directie der Hol. landsch IJzeren Spoorweg-Maatschij. over de zoogenaamde rancune-maat regelen. Spion en dief. De politie te Brest heeft de hand gelegd op een schilder- Rekko, die op zijn eigen jacht zich schuldig maakte aan spionnage. Hij werd verrast ter wijl hij bezig was afbeeldingen te maken van d'e vestingwerken. Hij bekende ten nadeel'e van het Credit Lyonnais 80.000 frs. gestolen te hebben. Sinds jaren wordt deze iglad'de vogel door d'e politie gezocht. Een rookverdrijver voor Londen Zekere meneer Mugna, een Italiaan heeft weer eens een toestel uitgevon den. waardoor volgen-s hiem Londen van de beroemde maar niet minder verwanschte mist en d.amp Kan wor den verlost. De rook uit die schoorstee- nen wordt door water geleid, geeft daar zijn kool af, die, gedroogd, weer als brandstof gebruikt kan word'en. Alles- natuurlijk volgens den hee,r Mugna. De kosten zij.n niet hoog en de spoed, waarmee de bewerking ge schiedt laat ook niets te wenschen ov.qr. Een les bij Réjane. Réajne heeft niet alleen groote ver diensten als artiste, maar ook haar onderwijs in -de dramatische kunst moet zeer hoog staan. Het volgende staaltje kan daarvan 't bewijs leveren. Eens studeerde zij met een jong ar tist een rol in, waarin hij een hevige gemoedbeweging moest weergeven. Zijn gelaat behield echter steeds een hopeloos onverschillige expressie. Komaan, zeide Réjane vriendelijk, denk u eens in den toestand, waarin de persoon vei'keeren moest, dien gij voor te stellen hebt. Dat is het nu juist, antwoordde de jonge man, ik heb mij nog nooit in zulic een netelige positie bevonden en kan mij daarom geen rekenschap ge ven van de gevoelens, die ik onder dergelijke omstandigheden zou onder vinden. Maar1 dat is toch uiterst eenvou dig, hernaxn Réjane, stel u eens voor. dat men u op het kritiek moment een brief overhandigt, waarin u gemeld wordt, dat ge .twee, drie, ja vijf duizend francs verloren hebt De hemel beware me. riep de jon ge man verschrikt uit Maar de gees tige actrice klapte in de handen en •riep uitGoddank, we zijn er Een ander maal, toen zij een jonge actrice een lesje wild'e geven, voegde zij deze toe „Maar huil dan toch Ik ican nietWat, kunt ge niet huilen, geef mij dan onmiddellijk uw rol teruggij zijt bovendien ook niet mooi genoeg, om haar te spelen. Bij deze ruwe toespraak kwamen 't jonge meisje d'e tranen in de oogen Welnu, ga voort, zeide Réjane op barschen toon. Maar het arme kind onderbrak hare woorden met hevige snikken, die heel haar lichaam deden schokken. UitsteKend, brave Speel uw rol zoo op de uitvoering, en ik sta voor uw succes in, riep Réjane, terwijl zij het snikkende meisje in haar a/rmen tot bedaren bracht. tigsten verjaardag herdacht, hebben wij in 't licht gesteld wat deze In biiir nen- en buitenland bekende vereeni ging aan zijn leven en streven te dan ken heeft- Hij is-een van de mannen, die de Bachvereeniging hebben ge maakt tot liet hoogtepunt in Haarlem's muzikaal leven. Van 1851 af was hij hare secretaris penningmeester en, deed hij enkele jaren geleden het secretariaat aan Mr. Rasch over, de functie van penning meester nam hij n-og altijd met lust en ijver waar. De heer Krusenian was eerelid van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap." Tal van jongelieden hebben aan zijn lessen hun muzikale opleiding te dan ken. Tot voor korten tijd was hij een krasse grijsaard, niet ten onrechte trotsch op zijn tachtig jaar. die men hem niet zou toegeschreven hebben. De ter aardebestelllng zal plaats heb ben Maandagmorgen half twaalf van het sterfhuis. Een muzikale inbreker. 't Was vannacht dri-e uur, toen de- bewoners van een huis aan den Zijl- weg kwaad gerucht meenden te hoo- ren in de benedenverdieping. Zou er onraad zijn? Dieven misschien? Al leen de gedachte hieraan bezorgde den luister,emdien al kippenvel. Toen opeens een schrik er wds volle be neden, brutaal gespuis. Want inplaats van zoo stil mogelijk diefstal te ple gen gelijk fatsoenlijke dieven be taamt zette- een ervan zich zelfs aan de piano, en deed een schrille gamma door het stille huis weerklin ken, De schrik werd1 ontzetting. Mijn hemel, welk een toestand! En dan die pijnlijke onzekerheid! Intusschen mijnheer vond die on gewisheid minder gevaarlijk dan een onderzoek, en hij bleef dus te bed, in angstige afwachting. Maar niet aldus mevrouw een nanicht van Kenau Simonsz Hasselaar. Zij ontstak met bevend© hand een licht, en ginig vrij kordaat naar beneden. Hoorbare, grijnzend© stilte op de portalen, de trappen^ in de kamers, Daar stond zse voor het bewuste vertrek één diepe ademhaal om m-oed te vatten. Toen stapte zij naar hinnen. Niemand te zien, maar de kat, die juist haar wan deling over de toetsen der piano ge ëindigd had, sprong er snel af, ver schrikt door het ongewone licht. Dè.t was de inbreker geweest. de aanwezigen verstonden de strekking van het betoogde opperbest. Waar is het dat In den nacht van Zon dag op Maandag bij mij een spiegelruit werd ingeworpen, evenwel niet met een kwant zijde spek, doch met een halve straatklinker. In hoeverre dit verband hield met het mij ten biste gelegde, durf ik niet uitmaken. Van het gebouw der open bare lagereschool alhier werden de weéK te voren wel 16, zegge zestien, ruiten op éen dag ingeworpen. Ik voor mij wensch het inwerpen dezer ruit nog niet te boeken op reke ning der vakorganisaties. U dankend voor dé verleende plaats ruimte, heb ik de eer te zijn, UEd. Dw. Abonné, F. P. VERMEULEN Pz. Lid v. d. Gemeenteraad v. Velsen. Vervolg Nieuwstijdingen. Brand. In een hotel in Leites (West-Virgi nia) brak Zondag brand uit. Zes per sonen zijn in de vlammen omgeko men. Velen kregen wonden, doordat ze in' hun angst uit de vensters spron gen. Wie heelt het rooken uitge vonden? Dat Havana-sigaren overal de eer ste plaats innemen, kan niet bevreem den, lezen v(e in het A. H., als men weet, dat in de buurt van Havana 't rooken het eerst door de Europeërs ontdekt werd. De inboorlingen ken den het troostend genot van rooken reeds, toen ze gevonden werden door blanken. Oudheidkundigen hebben wel eens beweerd, dat -d-e Oo-stersche volken er vrij kort geleden mee begonnen zijn, maar dit wordt tegengesproken in een Amerikaansck blad, dat een studie over het onderwerp publiceert. Hierin wordt gezegd, dat het gebruik van rooken al van zoo ouden datum is, dat de historie niet vermeldt, wan neer het begonnen is. In November 1492 kwamen twee matrozen, die door Columbus in Cuba waren gezonden, terug m-et het be richt. dat zte inboorlingen hadden ge zien met bran diende voorwerpen, waar van ze den rook in neus en mond in ademden. Een onderzoek bracht aan den dag, dat de voorwerpen gemaakt waren van tabaksbladen, die opge rold waren in een omhulsel van In disch koren en waarvan men den rook inademde, omdat dit een genots prikkeling gaf. Het instrument, om den rook in te ademen, was gemaakt van riet en had den vorm van een Y, Vervolg Stadsnieuws Door den burgemeester zijn tot agent van politie le kl. A. H. Ha- gedoom'en tot agenten van politie 2e kL J. Kwak, L. P. Kersten, J. Klinge ier en A. Schaap bevorderd. Tweede Kamer. ingekomen is een wet tot wijziging cfer Wet op hei Hooger Onderwijs. De heer Fock, de discussie openend, over de Indische Comptabiliteitswet, zag daarin het aanvaarden van de nieuwe denkbeelden omtrent de Indi sche financiën, van de scheiding der financiën van moederland en kolonie. De nu aangeboden regeling kon de basis zijn voor volledige doorvoering van het beginsel. Daarom had spr. liever gezien, dat niet de bijdrage van Indië voor goed ware gebroken. Voor de bij dit ontwerp verleende hulp, 30 millioen renteloos voorschot, was spreker dankbaar maar niet voldaan-. Hij had meer defini tieve hulp verlangd. De heer van Kol, zich op zijn bekend standpunt ten deze stellend, stelde een motie voor waarbij de Kamer aandrong op een definitieve regeling der geld middelen van Ned.- Indië en intrekking van de wettelijke bepalingen betreffende vroegere leenia- gen ten laste van Indië. In instructie. Dinsdag is eene instructie gehouden inzake de aan klacht van Gebr. Nobels tegen hun ontslagen drukker G. Baas. De aanklacht is ingediend wegens smaadschrift. Tevens is doo,r den rechter-commis- saris een instructie gehouden inzake een frau-d'e niet een postquitantie aan hut postkantoor te Haarlemmermeer, vermoedelijk gepleegd door den be steller W. T. Een schadepost. Heden (Don derdagmiddag) ongeveer 12 uur brak van em wagen bespannen met een paard een "der assen, met het gevolg, dat de wagen kantelde en de inhoud circa 300 ei-eren op de straat stuk vïiet- len. Een belangrijk schadepost je dus voor den eigenaar, den heer Vis van Zaandam. Men deelt ons m ei d e, dat de onlangs nieuw geplaatste telefoon paal aan den Wagenweg, weer zal moeten verplaatst worden, daar de eigenaar van den grond, waarop de paal geplaatst is, te kennen heeft geven, dat. deze daar niet mag staan. Men zoekt nu naar eena andere plaats, terwijl de paal in quaes tie dag en nacht bewaakt wordt, omdat deze nog niet geheel vastgezlet is. De toestand van prof. Beets was gis teravond onveranderd. Kamera vati Arbeid. liet tweede Congres van Kamers van Arbeidzal worden gehouden te Utrecht op een nader te bepalen dag in het laatst van Mei. De Commissie van Voorbereiding acht het wenschelijk, over te gaan tot de oprichting van een Bond van Ka mers van Arbeid en stelt voor. die quaestie op het Congres te behandelen. Verder een verzoek aan de Regeering om subsidie voor dien Bond. Verzoek aan den Minister van Biu- nenlandsche Zaken om de staten A, B en E der arbeidsstatistiek, nadat daarover het advies der Kamers van Arbeid is ingewonnen, aldus te wijzi gen, dat zij voldoen aan de praktijk, en de invulling dezer staten- slechts éénmaal pea* jaar te vorderen. De verleening van het enquêterecht aan de Kamers van Arbeid. Benoeming van een bestuur van den Bond van Kamers van Arbeid. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Het adres der Twintjig ligt alhier ter teekening bij den sigarenhandelaar Kruyer, Bloemendaalsche Weg hoek Boschlaan, en niet. bij den boekhan- delaar Stins. Zandroort. Vrijdag a.s. zal ten noorden va.n het Grand Hotel alhier op het strand een schietoefening gehouden worden met scherpe patronen door het garnizoen le Haarlem. Te 'sGravenihage zijn voor de acte nuttige handwerken geslaagd onze stadgenooten de dames M. Kruyff, II. Pli. Mulder en F. E. Schleriker. Gevonden voorwerpen: Een fox-terrier. Een zilveren medail lon. Een doos met oude negatieven. Een wit zakje waarin geld. Een knipmes. Een rozenkrans. Kinderspeelgoed. Een ijzeren handvat. Een petroleumlcar van de „Automaat". Ne d. Herv. K e r k. Als ouderling en diaken voor de Nederl. Herv. kerk al hier (vacaturen de heeren Wolbers en KoJ-kmeier) zijn voorgedragen de heerem Bruijn Pz., notaris alhier, en die heer A. Traanberg, architect te dezer stede. Naar wij vernemen is er reeds van verschillende zijde instemming be tuigd met een op te richten Operette- gezelschap voor beschaafde dames en heeren, onider leiding van een bevoegd musicus. Goud-en jubi-leum. Den 2den Mei hoopt de heer W. Polis dein dag te her denken, waarop hij voor 50 jaar als let terzetter in dienst bij d!e Firma Joh. En schedé en Zonen trad. E. A. K r u s e m a n. In den afge- loopen nacht is, vrij plotseling, de heer E. A. Kruseman, penningmeester van de Bachvereeniging, hier ter stede ontslapen. Ten vorigen jare, toen de heer Kru seman den 15den Augustus zijn tach- IJmniden. Naar aanleiding van het gebeurde in IJmuiden, dat wij uit de „N. R. Ct." over namen schrijft de hser Vermeulen aan dat blad: M. de Redacteurl In het Avondblad van 11 Maait, vond ik een bericht uit IJmuiden, d-at zoo ver regaand onjuist is, dat ik niet mag na laten daarop even de aandacht te ves tigen. 't Betreft de protestmeeting te IJmuide-n. Ik lees daaT dat door den heer Henri Slegtikamp zou zijn gezegd: „nu mag 11c maar lijden dat jelui zoo gauw moge lijk staakt". Het tegendeel is waar. Zijn advies was juist: „Jongens laat je niet opruien om te staken". In de tweede plaats heeft hij zich uit gesproken het volstrekt geen- schande te vinden eene betrekking te aanvaarden, al wordt deze door een -ander in tijd van werkstaking uit ontevredenheid of solidariteit verlaten. In de derde plaats heeft hij geheel geen neiging -geopenbaard om tegen de werkstakers daadwerkelijk op te treden. Integendeel zeide hij: „Jongens pas op, 't gaat overal hetzelfde, ais het aan vechten toekomt, krijgt Janmaat de blau we booruen, en Domela Nieuwenhuis en de spreker van dezen avond gaan om een hoekje ©taan". Wat nu betreft hetgeen ondergeteeken- de in den mond is gelegd, mag ik even constateeren, dat d-e geïncrimineerde woorden door mij -niet zijn gesproken, veel minder bedoeld. Door een handig heid van dien spreker werd echter zoo danige schijn aan den zaak gegeven, en volgde dan ook geen „gebrul", maar gewoon wat gesis en gefluit. Trouwens Een lyk gevonden. Ter hoogte van Kijkduin werd door de bemanning van den stoomlogger „Frank Vrolijk" van Scheveningen een lijk uit zee opgehaald, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde en daarom naar zeemansgebruik in zeil doek genaaid en weder in zee gelaten werd. Door den schipper van genoemd vaartuig, C. Pronk, zijn bij den wa terschout te Scheveningen gedeponeerd eenige op het lijk bevonden voorwer pen als een lijf riem, een zakdoek, een porfcemomiaie m-et 2^-centstulclcen en een zilveren vingerring. Vermoed wordt, dat het lijk wa& van een der opvarenden van den onlangs over- stoomden logger „Triton" van Vlaar- dingen, nl. de matroos Dirk Vink, daar op een der armen waren getatoueerd de letters D. V. en een anker. Ontvoering van een minderjarige Naar het Hui-s van Bewaring te Rot terdam is overgebracht zekere B,, te Gouda, wegens het ontvoeren van een lSjairig meisje, met wie hij,, naar wordt beweerd', naar Enig-eland wild© overste ken-, Door politie vam Gouda werd het paartje te Den Haag aangehouden. Het meisje werd naar de ouders terugge bracht. Arnsterdamsche Benrs door bemiddeling van de firma CLAA88EN en BEUN8. Gister. Heden Wd. llMrr. Dd.l2Mri, Atohison Topeka, CommSl'/g 8l3/i 371/4 37»/* 345/fi 351/IÖ 307/a 315/s 541/g 551/2 255/8 257/r IS isa/ie 297/s 30S/g "P/s 71 42»/g 431/a 615/s 62l6/,6 3I»q 321 9315/1 941/4 28s/I6 281/2 395/8 401/4 135/i 1-37/s 36»/4 375/w Koninkl. Petroleum Maatsck. 424 422 Columbia261/4 2Si5/IÖ Grand Trunkof Canada20l/g 20H/iü Denver Rio Grande Erie's Kansas City South do. pref. Missouri Kansas Texas, Com. National R. R. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Burgerlijke Stand Getrouwd: 12 Maart. B. Trakranen. ■en B. J. Keller; J. P. H. Kunkeler en: C. J. J. v. Uden; W. Dijk en C. L. W. Polllé; G. van Cittart en A. Reiding. Bevallen: 12 Maart. J. M. de Mooij Thijisseai d. 11. J. C. E. Hoefsmit—Ver- vens z. A. M. Brandtde Boer z. C. A. M. Ketelaar—Scherpenliuijzen d. 10. J. van der Sluis—l'azelaar z. 11. A. C. van BneroViering z. M. J. van Nimwegen Reijners d. 12. A. J. Lacet—van der Horst d. Overleden11 Maart. P. E. R Baauw, 17 d„ d. Kleverparkweg. B. Jung. 45 j., Gasthuissingel.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3