werden behaald. En dat spelen gaat nu noch geregeld zo dooi-; de Friese taalbeweging heeft z'n luncht te dan ken aan toneel en zang. Immers, ook dB Sj ongseljskippen" zijn machtige factoren geweest, en noch, in deze strij d-v o ar-het-eigene Dit laatste wil niet zeggen dat het nu in te algemeen tegen het Hollands gaat, dat overal waar in Holland die Friese verenigingen ontstaan zij strijd voeren voor particularisme: nee, het enige waar het om te doen is, is het behoud van het individuele ook bij 'en, klein volkje, zonder dat iemand aan strijd denkt. Eigen genoegen, eigen taal, eigen zeden, die drie dingen weten ons voor 'en poosje uit het algemene Neder landse. weg te halen naar de streek, waar wij als kind speelden en waar van wij het biezondere voelen, juist nu wij er niet meer zijn. Het gaat de Friezen ais de mensen uit Limburg, die ook hun Limburgia's hebben. Dat toneel nu bewijst daartoe uit stekende diensten, omdat het zo echt volksaardig is. Vreemde stukken als Tartuffe, die da ai' inkomen, onder gaan noodzakelijk liet verfriesingspro- ses; er is geen ontkomen aan; de stukken die dat niet doen zijn de prul len. Hoe kan het ook anders'? De schrij vers leven met dat volk me, het standsverschil is er lang zo irü't-oog- springend niet als hier in Holland; de taal werkt daartoe mee omdat men als baas tegen de knecht „jou" zegt en omgekeerd ook: geen verschil als hier, tussen jij en u (,,dou" is alleen voor heel intiemen en van de ouders tegen 'ikindj; de knecht spreekt op 'en feest 'en prijsuitde&ing bv„ evengoed z'n woordje als de patroon, hoe rijk ook. En zo zochten en zoeken de schrijvers het volk op, de boeren en burgers, en de wanverhoudingen van het leven geven stof tot drama of kluchtspel, dat door de akteurs, uit diezelfde om geving voortgekomen en presieg zo sprekend vaak als in 't boekje staat, anders wordt eenvoudig het boekje veranderd heel gewoon en natuur lik wordt weergegeven. Ik weet wel dat er veel houten klazen ook onder zijn, maai- in den regel hebben ze dit voor. dat ze zich niet in heel ver van de hunne afstaande gedachten be hoeven te verdiepen. Zo is het toneel dus 'en liefhebberij-toneel gebleven met al de gevolgen daarvan, als: on handigheid, door het gebruik en het spelen komt nog al eens voor weggenomen, natuurlikheid vaak eerst te leiden zonder de teatertrucs van beroepslui, zonder ook het melo- dramaiiese van het Zondagstoneel uit onze 'grote steden. Dat naïeve is er de bekoring van. „Gysbert Japiex", de Friese vereni ging hier, meende ditmaal na 5 jaar van eigen spel, de eigen krachten, die het druk hadden dooi- 'hun dageliks werk, eens te moeten sparen, en het nageslacht van die Vereniging Thalia, die te Harlingen de prijzen won, werd1 gevraagd om over te komen. Of die nu ook zo goed spelen? Dit weten wij alleen, dat zij te Meppel verleden jaar groot sukses hadden en dat 'en niet-Fries hun spel vergeleek bij dat van de Amsterdamse tonelisten die de stukken van Heyermans vertonen. Of 't waar is, zal de tijd ons moeten le ren. In elk geval zal de belangstellen de op de 14e van deze maand in de Schouwburg 'en kijkje krijgen op het Friese toneel. De op te voeren stuk ken. ..de Jildstumper" (de vrek) van Waling Dijkstra en ,,Hwa scil hjar hawwe?" (wiie zal haar hebben?) van Sytstra, zijn laïer noch niet eerder ver toond en zullen wel voldoen. Vooral het laatste. •T. B. SCHEPERS. Uit de Omstreken. Overveen. Door de Vrijdagavond te Overveen gehouden openbare vergadering werd de volgende motie met algemeene stem men aangenomen De vergadering, gehouden te Over veen, kennis genomen hebbende van het plan der regeering tot het uitvaar digen eener wet, waarbij de vrijheid der arbeiders in alle opzichten aan banden wordlt gelegd, protesteert krachtig tegen de invoering dezer wet, en besluit bij het uitbreken eener al gemeene werkstaking deze zoo krach tig mogelijk finantieel ie zullen steu nen en in geen geval zich toi onder kruipersdiensten te zullen leeuen. Heemstede. Thans wordt ook de andere zijde van den Meerweg met Canadeesche poplen beplant, daar de aanplanting van die boomsoort daar ter plaatse van een paar jaar geleden, zeer bevre digende resultaten heeft opgeleverd. Zaudvoort. Tot ondier-brandmeesters alhier zijn door B. en W. benoemd de heeren: Jh. v. d. Werff Azn., P. Versteege, P. Saaf, P. M. Gravesteijn, C. Keur Tzn.. D. Ivo pér. A. Koper Azn., E. H. Brok- meier. C. Dorsman en J. Versteege. Tot pijphouders bii de brandweer zijn benoemd de heeren: D. Draijer Wzn., Jb. Oud, P. Koper Azn. D. Visser, W. Koper Azn.. D. van Leeuwen en D. Keur en tot lapzakdrager de heer C. Paap. Door B en W. is vergunning ver leend tot het bouwen van een woon huis aan den Kostverloren. Straatweg, alsmede tot het bouwen van een woon huis met bakkerij en winkel aan de Haltestraat. Goedgekeurd is Let plan van aanbouw aan villa ..Mildridt" aan den Kostverloren straatweg. Volgens het eerste ontwerp zomer dienstregeling 1 Mei 1903 van de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maatschap- pij zullen gedurende den a.s. zomer van Amsterdam naar Zandvoort loo- pen 20 treinen en in omgekeerde rich ting 19 treinen. Twee alhier aanko mende treinen en een van hier ver trekkende trein stoppen niet aan de halte Zandvoort-Dorp. Beverwijk. Op een Vrijdagavond alhier gehou den bijeenkomst belegd door het plaats, arbeiders secretariaat, werd het woord gevoerd) door het Kamerlid Hu- genholtz Spreker begon met d'e reden der spoorwegstaking van Januari 1.1. uit te leggen en ging vervolgens over tot bespreking van de aanhangige wets voorstellen tegen staking. Hoewel herhaalde malen daartoe opgeroepen, kwam niemand in debat. 't Applaus was zeer matig, hoewel de zaal stampvol was; aan bet einde zijner re-de stelde spr. een motie voor ivan afkeuring tegen die genoemde wetsvoorstellen Enkele personen wa ren er tegen, velen lieten zich onbe tuigd, het grootste deel der vergade ring toonde door het opsteken der han den hunne instemming. De vergadering te 8 uur begonnen, eindigde iets na 10 uur en had een zeer kalm verloop. De schouw over wegen, straten, be ken enz. zal alhier plaats hebben op 4 April a.s. terwijl de naschouw een week later zal plaats hebben. Aan de Rijkspostspaarbank alhier met de daaronder behoorende hulpkan toren werd gedurende Februari inge legd 8186. 76 en terugbetaald f 7672.22. Op 19 Maart a.s. zal in hotel „Tar Butp" worden aanbesteed1 het bouwen van een cafe met bierbottelarij en woonhuis aan dien Rijksstraatweg voor rekening van den heer P. Middelkoop. Architect is de heer N. de Wolff. Haarlemmermeer. Het schoolgeld, dat op de elf openbare scholen ontvangen is te Haarlemmer meer, bedraagt voor 't lager onderwijs over 1902, 7443.50. De heffing per week is 10 en 20 cent per kind. Op onderscheidene punten van Haar lemmermeer, als Abenes, Nieuw-Vennep, Bui-gerveen en Hoofddorp zijn Vrijdag avond door 't Centraal comité der volks- kiesvereenigingen in het district Haar lemmermeer vergaderingen belegd, waar door verschillende sprekers zal be handeld worden de stakings-wetsontw e>r- pen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 ceats per re^eL De Echte Quina-Laroche is geene alledaagsehe toebereiding en niet eene der talrijke namaakingen waarvan zij het voorwerp is zou met haar vergeleken kunnen worden. Het steeds toenemend succes van dit uitstekend geneesmiddel is ver schuldigd aan de merkwaardige eigenschappen, die alleen de Echte Quina-Laroche bezit om de maag zwakte, kwijnende ziekten tegen te gaan en de trage herstellingen te bespoedigen. De ijzerhoudende Quina-Laroche wordt aangewend tegen Bloedar moede, bleekzucht, gevolgen van bevallingen, enz. Men eische de Echte Quina- Larocbe, eenvoudige of echte, voor zien met de handteekenmg Laroche en het adres: 20, rue des Fossés- Saint-Jacques, Paris. Binnenland. Het vorstelijk echtpaar te Waalsdorp. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben heden gevolg gegeven aan hun voornemen, eene manoeuvre in 't vuur bij te wo nen door lie.t regiment grenadiers en jagers, uitgevoerd in de vlakte van W aalsdorp. De Koningin, vergezeld van baronnesse Reng'ers en haren ad judant baron Van Tuyll van Sèroos- kerken, en em ordonnance-officier, was per rijtuig naar het terrein ver trokken; de Prins, vergezeld van zijn adjudant kapitein Van Suchtelenvan de Haere, reed in generaals-uniform te. paard daarheen. Bij aankomst op de vlakte werd H. M. ontvangen door den kolonel regiments-commandant jhr. Van der Goes, die, met den Prins, H. M. geleidde naar een heuveltop, vanwaar men het gevehctsbe/nrein goed kon overzien, maar waar tevens d'e wind zóó fel blies, dat H.M., die in donkergroen wandel costuum was, meermalen halverwege het duin be schutting zocht. Nadat de kolonel H. M. leenige inlichtingen had gegeven omtrent den loop 'van het gevecht dat reeds eenigen tijd gevoerd werd, be steeg de Prins weder zijn paard en reed' met den kolonel en zijn adjudant naar de stellingen der troepen rond de z.g. Roggewoning terwijl de Koningin met haar adjudant en ge volg op het duin achterbleef en zich voortdurend aanwijzingen deed ge ven. Inmiddels begonnen de troepen meer en meer op te schuiven in de richting van de standplaats van H.M. zoodat het reeds duidelijk was waar het gevecht zou eindigen. Heftiger werd het knallen der scho ten. Adjudanten en ordonnancen ren den af en aan en eindelijk was alles geconcentreerd rond den observatie post van Harle Majesteit. Het laatste snelvuur ratelde, drommen troepen rukten over de duinkammen en door de ravijnen naar den Haagschen straatweg, waarop de vijand het scheen gemunt te hebben. Toen nog een snelvuur en daarop: „ophouden met vuren" en ..eindigen van de ma noeuvre". De Koningin daalde toen met den Prins, die zich weer bij haar had ge- voedg, den heuvel af en begaf zich naar het grasveld vóór het gebouw van de normaal schietschool, terwijl de troepen zich samentrokken voor 't défilé. In het kwartier, dat daaraan voor afging, wandeilde H. M. met den Prins op en neer. Vriend en vijand hadden zich thans vereenigd. De muziek ging aan het hoofd en zij die elkaar zoo even nog zoo heftig hadden bescho ten, defileerden nu op die tonen van den bekenden parademarsch van de1 Kon. Kapel voor de Vorstin en den Prins, Bij het passeercaï van eiken bataljonscommandant en van het vandel boog H. M. en bracht de Prins het militair saluut. Na afloop keerden d'e Koningin we der per rijtuig en de Prins te paard Paleiswaarts. Tweede Kamer. Donderdagavond kwam de com missie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de regeeringsvgorstellea weer bijeen. De le af deeling zat Vrijdag nog tot voortzettinio" van het onderzoek dier wetsontwerpen. Tot die afdeeling be boeren de sociaal-democratische leden Ter Laan, Schaper. Melchers en Hu- genholtz. De eerstvolgende vergadering der rapporteurscommissie is a.s. Maandag- voormidldag. Onderwijs. Acad. examens. Leiden. Bevorderd tot arts de heer S. P. A. Hack. Geslaagd voor semie- arts de heer W. van Rossum. Bevorderd tot doctor in de dier- en plantkunde de heer P. M. Keer, geb. te Zurich, op proefschrift „Bijdrage tot de kennis van den paalworm." Rechtzaken. De moord in de Czaar Peterstraat. Naar wij yernemea zal de zaak van den moord in de Czaar Peterstraat te Amsterdam Woensdag 25 Maart voor de 5e Kamer der rechtbank in open bare zitting behandeld worden. De beklaagden zijn J. de Wolf en C. Donker. ,(N.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd een kleine plaats ruimte ia uw veel gelezen blad. MJ Het antwoord van den plaatselij ken commandant alhier, betreffende op heffing van het verbod, dat militairen in het Geheel-onthouderslokaal mogen komen, heeft mij niet bevredigd. De com mandant schrijft ais antwoord, dat het verbod is genomen op te goede gron den, maar noemt die niet. Ik noem dlit een verdachtmaking en tart elk militair hoe hoog ook geplaatst, om aan te too- nen, dat hij op zedelijker standpunt staat dan ik. Ik voor mij noem het een schandaal om iemand zoo verdacht te maken, terwijl igiiiemand kan zeggen: hij is niet te vertrouwen. Als men de oor zaak wil schrijven van' het verbod, dan schrijf ik niet meer, maar als burger van Haarlem, acht ik mijverplicht te gen een dergelijk optreden ten' sterkste te protesteeren. Bij voorbaat mijn dank, H. REINALDA. Geheel-Ontbouderslokaal Kleine Houtstraat 44. 7 Maart 1903. Het land in beroering. Gisterenavond trad voor den „Vrijz. Dem. Bond" in „Bellievue" Prof. Treub op, om te spreken over. de re- gearings-wetten. Prof. Treub begon te zeggen, dat leder, die in daze dagen gaat spreken over de spoorwegstaking en wat daar op volgde, zijn verant woordelijkheid zeer dient te gevoelen. Immers, levende in een tijd van op winding en spanning, moet men zor- g)en geen woorden te uiten, die d'ege zouden kunnen vermeerderen. Die op winding is voor een .groot deel toe te schi-ijven aan dei houding der Regee- ring, gelijk spr. zal aantoonen, doch ook anderen hebben daaraan schuld; anderen, die door hun invloed op het volk, die opwinding hadden kunnen verzachten, doch te veel woorden ge bruikten om die te vergrooten. In dit verband keurde hij af het be richt van „Het Volk" indertijd be treffende een staat van beleg en die) uitdrukking: „arbeiders, dit wordt onze vuurdoop" in een der artikelen van dat blad. Eveneens keurde hij af, dat mevr. Roland'Holst op een ver gadering heeft gesproken van „ver jagen van den tyran, die het volk wil onderdrukken". Dergelijke dingen vermeerderen de Verbittering, zei spr. In d'e laatste dagen, zei spr., zijn zaken gebeurd, waaa-voor men zich moest schaman; immers men heeft en dit wijt spr. niet aan de S. D. A. P.'ers doch aan de vrije socialisten vergaderingen van tegenstanders in de war gestuurd; waar dit gebeurt, daar toont men het vrije woord schu wende), de vrijheid feitelijk niet waard te zijn. (Gefluit, overstemd door luid applaus). Prof. Treub achtte het, nu d'e spoor wegstaking van een vakbeweging is gekomen op politiek terrein, den tijd' om er een en ander over te zeggen. Door spreker werd betoogd, dat de directies minstens evenveel schuld heb ben als de spoorwegarbeiders. Voorts zei spr. van de regeering De minister van binnenlandsche za ken heeft hij de aanbieding der wets ontwerpen gezegd, „dat, op Zaterdag 31 Januari de Regeering volkomen on voorbereid was'Dat i)s de eerste ern stige griefde Regeering mocht niet onvoorbereid zijn. en had de regee- ring geweten wat regeeren was, zij ware niet. onvoorbereid geweest. Al reeds bij een audiëntie einde December was de Regeering gewaarschuwd dat moeilijkheden waren te duchten in het havenbedrijf te Amsterdam. Niemand zal zeggen, dat de Regeering daaruit de spoorwegstaking had moeten voor zien, maar de Regeering had na die audiëntie bij d'en minister Kuyper die toen antwoordde „dat dit een par ticuliere zaak was tuisschen werkge vers en werklieden'zich op de hoogte moeten houden. Wat heeft de Regeering geclaan om op de hoogte te blijven? Niets; zij deed niets om te weten hoe de toestand was, om na te gaan wat daaruit zou kunnen voort vloeien om na te gaan of zij op een gegeven oogenblik de handen niet in 't vuur zou hebben te steaen, in plaats van die op het kritieke moment terug te trekken. Had de Regeering de cou ranten gelezen, zij zou geweten heb ben, dat er kans was dat de staking der transportarbeiders reeds in het laatst van Januari op heit spoorwegper soneel kon overwaaien en ten bewij ze daarvan leest spr. een bericht uit „Het Volk" van 27 Jan. waarin ge sproken wordt van een dreigend con flict tusschem de directie der H.S.M. en haar personeel. In dat blad van 28 Jan. wordt reeds gesproken van een vergadering van het spoorwegperso neel, maar de Regeering wist daar niets van. Het blacl van 29 Jan. meld de dat het reeds begonnen was al leen de Regeering wist daar niets van. De bladen van 30 Jan. meldden het be gin van de staking, en terwijl de Re geering dus tijdig gewaarschuwd was door daudiëntie van December en de bladen, was zij onvoorbereid op 31 Januari Gegeven wat de Regeering doet nu zij wèl is voorbereid, zegt spr., is het. misschien maar goed dat ze toen niet is voorbereid geweestHad de Regee- gmg gedaan wat zij had moeten doen,, zij had te den Haag tolt de directie der H.1J.S.M. moeten zeggen: „Wij zul len wel een trein krijgen, wij zullen met u mee gaan naar Amsterdam en ter plaatse zien wat gedaan kan wor den," want 's lands belang was hij deze zaak betrokken. Zonder op de hoogte te zijn geweest, had de Regee ring de H.S.M. geen antwoord mogen geven. Waren de ministers van bin- nenl. zaken en waterstaat hier geko men, en haddén zij melt de verschil lende besturen geconfereerd', die bij de zaak betrokken waren, zij zouden ver nomen hebben, dat de transportarbei ders reeds Vrijdag wilden loslaten den eisch, om niet inet ongeorganiseerden te werken. Immers dilt punt lieten de transportarbeiders Zondag daarna val len, omdat zij georganiseerd genoeg waren geworden. De ministers zou den vernomen hebben, dat de veeman en de „Vereen, der Werkgevers" op die voorwaarden ook wel wilden ingaan. Uit alles blijkt dat de Regeering. had zij hier even overleg gepleegd, zou hebben gezien, dat, feitelijk alle aanlei ding tot staking was opgeheven en dan zou het hoofdbestuur van de „Nederl. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel' erkend hebben dat de staking overbo dig was geworden, omdat het niet ging om eigen looneiischen. Had de Regee ring zoo gehandeld, heel wat agitatie, heel wat moeilijkheden zouden zijn uitgebleven. De Regeer ing heeft, door haar houding te kennen gegeven, dat zij geen regeering was en op het oogenblik dat ze handelen moest stil bleef zitten.(Applaus). Over die spoorwegbri-gacLe en de en quête die spreker het eenige goede dezer regeering noemde liet Prof. Treub zich niet nader uit. Wat de aanvulling van het Wetboek van Strafrecht betreft, zei spreker: Wat betreft de overige artikelen, die den werklieden aanzeggen dat zij niet in vereeniiging mogen staken staken, wat niet in vereeniging zou geschieden is een nieuwigheid door deze Regeering uitgevonden (gelach) deze zijn niet de wijze, waarop de Regeering voor het spoorwegverkeer heeft te zorgen. Op die wijze krijgt men zeker geen verbetering in den toestand', voorkomt /geen verdere stakingen. De Regeering heeft door de enquête-wet te bennen gegeven, dat zij niet beoordeelt of de grieven van het spoorwegpersoneel ai dan niet gerecht vaardigd zijn dat neemt spt. de Re geering niet kwalijk, maar op hetzelfde oogenblik zegt zij tot de arbeiders: „Zelfs ai hebt ge grieven, en ge wilt het eenige middel d'at ge in 't uiterste geval hebt, toepassen, dan zult ge in aanraking ko men met den rechter". Dat moge anita- revolutionnair zijn, spr. beschouwt het ais iets ongeoorloofds; de Regeering had moeten «doen maken een behoorlijk ar beidscontract had moeten zorgen voor een behoorlijke loonregeling in' overleg* met die arbeidersorga nisaties opgemaakt; voor een behoorlijk scheidsgerecht bij grieven tnsschen di recties en arbeiders, met dien verstande dat straffen zullen kunnen worden op gelegd ais de arbeiders toch staken, wan neer zij zich niet bij de uitspraak van het scheidsgerecht neerleggen. Had de Regeering zoo gehandeld, spr. is over tuigd dat de arbeiders voldaan zouden zijn geweest en haar zouden hebben ge prezen. MaaT deze draconische wetten zijn beslist te veroordeelen. Van de gelegenheid tot debat maak te het eerst gebruik d:ei heer De Roode een der redacteuren van „Het Volk". Deze bracht als lid der S. D. A. P. allereerst, 'een woord' van dank aan prof. Treub_ voor zijn steun in deze dagen en hij hoopt dat dtepg woord m'eidle zal werken om de Regeering te rug t» brengen van haar heilloos po gen. Overigens noemt hij de kritiek van prof. Treub tegen de S. D. A. P. wel wat gezocht; 't is alsof prof. Treub zegt spr., naast ons strijdende, toch ook door zenuwachtigheid was aange tast en nu ook naar onzen kant slaat. Degenen, die Het Volk het bericht in zake den Staat van Beleg gaven, wa ren voor de redactie zóó betrouwbaar, dat de redactie meende, het bericht te moeten puhliceeren, om misschien het volvoeren van het plan te voorkomen. Waarom berispte prof. Treub wel Het Volk, niet de bladen, die eerst die He- geering aanhitsten, waren vóór de dwangwetten en er nu tegen zijn; hin den als „De Tijd" en de „Nienwe Ct.", welk laatste blad o.a. ten on rechte het uitbreken der algemeen# werkstaking aankondigde? Spr. stelt er verder prijs op te verklaren dat vele mannen der S. D. A. P. het ver storen van vergaderingen even hard afkeuren als prof. Treub, maar het is erg, moeilijk zich kalm te honden als mannen ais ds. Talma en Douwes op treden. Was Douwes niet dei man, die destijds in de vergadering van de A. N. D. B. aanspoorde den strijd op' te nemen voor de organisatie de*- ar- beiders en thans al wat daarvoor is geleden, te niet wil doen; is het bij kans niet onmogelijk zich kalm ie houden als men thans zulk een verra der hoort'? Nog werd door enkele sprekers het woord gevoerd. Een motie werd niet aangenomen. Wel geteekend op het manifest. Meh meldt uit 's-Gravenhage aan „De 1 „Telegraaf". Naar wij vernemen is door de Haag- sche afdeeling der machinis.ten-vereeni- ginig met algemeene stemmen besloten, om, hoewel niet tot staken gezind, niet temin eenparig de bevelen van het hoofd, bestuur op te volgen onder den invloed der voorgestelde dwangwetten. Het mo tief tot dit besluit was het behoud der organisatie, het zelfbehoud en de verant woordelijkheid voor de publieke veilig heid. Men meldt uit Den Haag aan „Het Volk": In verband met de voorbereiding van den staat van beleg worden militaire commissies van censuur gereed gemaakt die, alvorens de dagbladen mogen ver schijnen, den inhoud moeten goedkeu ren. Nu reeds worden aliie berichtgevers waar men vermoeden op heeft, door ge heime agenten gesurveilleerd om bewijs materiaal tegen hen te verzamelen. Het bericht der „Oprechte Haart. Cou rant", dat mr. de Savornan Lob. man de Koningin-Moed'er omtrent de ar beiders-zaken en de nieuwe wetten heeft ingelicht, wordt tegengesproken. Niet ten onrechte wordt door den. be langhebbende verzet aanigeteekend, bo venal tegen den vorm van het bericht in ons blad van gisteren, dat de geschorste onderwijzer van Putten „zich andermaal •schuldig gemaakt" zou hebben aan1 het verspreiden van biljetten onder het 'Spoorwegpersoneel op Heienooxd. Indien vorm is het bericht, dat ons van zeer vertrouwbare zijde werd medegedeeld, •inderdaad onjuist. Het biljet was het manifest van het Soc.-Dem. Partijbe stuur, hetwelk reeds voor een paar we ken in „Het Volk" is openbaar gemaakt en thans in 200.000 exemplaren verspreid wordt. Zoo ook hier, waar die versprei ding, met volkomen medeweten van de politie, geschiedt door een 15tal perso nen, waartoe ook de heer Van Putten behoort. (Arnh. Ct. Men meldt uit, Rotterdam: Door een aantal koetsiers en conduc teurs der Rotterdamsche Tram, die zich niet wenschen aan te Sluiten bij de Ver eeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, is hedennacht, onder den naam „Ons Belang", een eilgien vereeniging opgericht, met het doel, langs den wet tigen, billijken en geoortoofden weg de belangen van het trampersoneel te be vorderen, door te streven naar verbe tering, waardeering en verheffing der beroepen, en onderling hulp in geld bij onvoorziene omstandigheden. Èen bestuur werd gekozen en een re glement vastgesteld. Te Leeuwarden is wegens het versprei den van manifesten een conducteur uit den dienst der Exploitatie-Maatschappij ontslagen. Men meldt uit Utrecht aan de ,,L. K.": Naar we vernemen zijn door de direc tie der S.S. op verschillende aanslui- tinlgspunten als Maastricht, Venlo, Roer mond enz., overeenkomsten aangegaan met vaklieden, om, in geval van staking, dienst te doen -als machinist. Men, meldlt uit Venlo: Vrijdagavond' te 6 uur werdi de be zetting van het station en ondierhoori- ge gebouwen opgeheven; alléén zullen voorloojpig een paar posten bezet blijven nabil de machineloodse®. Al les liep zonder bijzonderheden af, ter wijl van de gevreesde staking niets te hespeuren was. Vervolg Stadsnieuws Derde Séanc e--S teen ma n. De heer Joh. Steenman heeft ons met de laatste zijner drie séances voor- Kamermuziek aan het all weer naderend einide van het concertseizoen herinnerd. Bij deze slot-séance heeft de concertge. ver zich doen ter zijde staan door de heeren G. Zalsman (zang), Mossel (cello) en G. A. Mïchelsen (piano). De eerste stelde hean am staat din zijn overheer- ischenid instrument ale programma's de weldadige afwisseling van het gezongen: woord te brengen. Dit gaf aan die séance van Vrijdag een bijzondere aantrekke lijkheid. Vooral nu de zanger zich een programma van' nog weinig gehoorde liederen (Rich. Strauss, Hugo Wolf en Saint-Saëns) gekozen had die hem evenwel reeds in merg en bloed zijn overgegaan is zijn medewerking van hoog belang te achten en vond dan- ook blijkbaar van de zijde der vele aanwezi gen de verdiende waardeering. Aan 's heeren Mossel's bereidwaardig- heid danken wij de uitvoering van Brahms' Trio op 87. Dat deze belangwek kende toonschepping niet zoo aansloeg als gunstiger omstandigheden mogelijk maken is waarlijk allerminst aan1 zijn bezield ispeQ te wijten. Integendeel toon de hij zich als steeds de begaafde, warm bloedige kunstenaar dien wij in hem kennen en eeren. Ook den heer Michelsen kennen eai eeren wij maar toch weer anders; meer als een man van koel overleg, varn emst, van geweten, van intelligentie en van veel technische ontwikkeling. Zeker lof waardige eigenschappen maar op zich zelf noig niet voldoende om bv. aam Brahms' vaak grillig kronkelenden, vaak W'ildschreeuwenden tonemvloed een spontane, levenswarme impulsie te ge ven, En zoo is er im d# kunst allerlei, waarbij de schitterendste geestesgaven to kort schieten. In/tusschem behoeft deze waarheid aan een juist apprecieeran van, 's heeren Michelsen correct spel en. zijn helder muzikaal doorzicht volstrekt niet i-n den weg te staan. Den heer Steenmam en zijn eigenschap pen als violist en als kunstenaar, hier opnieuw te bespreken acht ik onnoodig. Dat d'e door hem, iïi vereeniging met den heer Michelsen voorgedragen Sonate op. 30, no. 2 van. Beethoven- met recht en onder ieder opzicht het hoofdwerk van den avond mag heeten is wei de schoon ste lauwer die hem deze kamermuziek avond kon opleveren. PHILIP LOOTS. Te 's-Gravenhage geslaagd voor de akte nuttige handwerken mej. A. Ph. Ley en alhier. Voorlaatste Beker ronde. Zooals wij reeds meldden, zal de voor laatste bekerwedstrijd op het terrein der II. F. C. gespeeld worden. Dat de wed strijd H. B. S.—Haarlem spannend be looft te worden, behoeven wij niet te melden, daar bij velen nog de eindwed- strijd van verleden jaar in' het geheugen zit. Wij zullen zien of oaxze roodbroeken zich ook morgen weer zoo kranig weten te weren, en de Hagenaars geslagen naar huls zenden, om dam dien eind wedstrijd tegen de kampioenen te spelen. Onze wensch is dat morgenavond met groote letters in de Houtstraat staat te lezen- „Haarlem" heeft H. B .S. verslagen. In ,,D eWekke r" wordtin een artikel, getiteld „Arbeidersvrienden" de houding besproken van don heer Douwes, die hier Woensdagavond in het „Brongebouw" optrad en de hou ding van onzen stadgenoot, den heer De Braai. De-heer De Braai heeft nl. in „Patri monium" een motie ingediend, die, geamendeerd door den heer Joh. de Jongh, aldus luidt: „De afd. Haarlem van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond Patrimo nium", vergaderd op Dinsdag 3 Maart, besprekende d'e gebeurtenissen, die het geheele Nederlandse he volk in het algemeen en de arbeidersklasse in het bijzonder verontrusten, spreekt haar volle vertrouwen uit in het beleid van den minister-president dr. Kuyper, en bidt de regeering en bovenal den mi nister-president verstand en wijsheid toe opdat met eerbiediging dier volle vrijheden des volks de geest der revo lutie worde gebreideld en ons volk on der het bestuur van onze geëerbiedig de Koningin een stil en rutötig leven leidt." Naar aanleiding van dit feit zegt de „Wekker" „Niet was d'e plaats van den heer De Braai aan de voeten van da": Kuy per, dcch in hel gelid' naast Staalman en Mr, De Vries. En dan zegt „De Wekker" o.a.: „Niemand kan twee heeren dienen." Welnu, ge hebt den dienst aan de de in n-ratie opgezegd, van een medestrij- der zijt ge geworden, een tegenstander. ■Wie niet vóór ons is, is tegen ons", die spreuk brengt de strijdende .arbeil dersklasse in toepassing. Al die lieve vrienden, die zooveel voor de arbeiders voelen, maar die, zoodlra het er op aankomt zich vier kant te scharen aan de zijde der strij dende arbeidersKlasse, zich terug trekken in hun schulp, al die lieve vrienden, die zoo bang zijn voor hun klanten, voor hun meerderen! voor hun carrière, enz. zijn gelukkig uit onze rijen verdwenen. En zoo ook De Braai. Schildersgezellen. Ia eene gecombineerde vergadering van schil ders .stoffeerders en behangers, Vrij dagavond! in het gebouw St. Bavo ge houden ,is met bijna algemeen© stem men de volgende motie aangenomen, en besloten op liet eerste sein van het landelijk comité van Verweer d'en ar- beidi neer te leggen. De motie luidt: „De vergadering, enz.. „van oordieel dat die wetsontwerpen, der Regeering een slag in het aange zicht zijn van de «eheele Ned. Vak bewering, verklaart geen poging on gebruikt te zullen laten de wetsont werpen te doen vallen, „hoopt aflie arbeiders op zich in deze dagen krachtig aan te sluiten, ten einde de Regeerendie klasse te tooner dat zij b;; het plegen van haar schanddaad die •r-ansche bewuste ar beidersklasse tegenover zich vindt". De afd. Haarlem van den Algem. Meubelmiakersbond heeft Vrijdag avond in hare huishoudelijke verga dering miat bijna algemeen© stemmen, besloten na eene rede van mej. Roosje Vos, van Amsterdam, om na het eerste bericht van het comité van verweer dear arbeid neer te leggen. Aank lacht. Door de firma No bels ajhier is bij dien off ieder van jus titie eene aanklacht ingediend tegen den ontslagen drukker G. Baas, die in een ingezonden stuk in de S.-E. be weerd had, diat ~enoemde firma de bepalingen omtrent het gemeente-druk. werk ontduikt en tevens geen contróle on het ziekenfonds houdt. L i e f d a d! i g h'e i d s-u i t v o e r i n g. Woensdagavond 8 uur a.s. zullen, naar wii vernemen, dte muziekvereeni- ging ..Harmonie" en die tooneelver- eeniging „Melpomene en Thalia" een weldadiighieidsuitvoeripg geven in de tooneelzaal dier Sociëteit Vereeniging. Harmonie zal verscheidene muziek nummers .ten beste' geven, terwijl Mel pomene en Thalia De twee vrienden" en „Die wieg naar het hart" uit zal voeren. De netto-opbrengst is voor de wed. De Jong en kindleren. Overrieden. Hedenmorgen ge raakte een jong werkman van den heer Zuithof alhier onder een wagen, met het ongelukkig gevolg, dat hij zware verwondingen aan lichaam en hoofd bekwam. Na in het Gasthuis te zijn verbonden, is hij naar huis gebracht. Opening. Dinsdagavond wordt in het vroegere perceel van de. firma

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2