NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Liefde en Haat. 20e Jaargang Woensdag 11 Maart 1903. No. 6042 DAGBLAD Atoonnomontsprljs Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersn 0.0Z1/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentl Ör> 3 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux Zolder Baitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, bmhalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAÜBE GoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Monimartre. Haarlem's Dagblad van 11 Maart bevat 0. a Evenredige vertegenwoordiging, Een interview met don grootvizier Het laud in beroering, In dagen van spanning. De vrouw en de herziening van de Arbeidswet. Üfficieele Berichten. SAMENSTELLING DER RADEN VAN BEROEP [voor geschillen, voortvloeiende uit die Ongevallenwet 1901. [Artikelen 18 en 21 van het Koninklijk besluit van 8 December 1902 Staatsblad No. 212). De BURGEMEESTER der gemeente [Haarlem, brengt ter openbare kennis, dat van af heden tot en met 19 Maart e.k. ten gemeentehuize voor ieder ter inzage liggen: eene alphabetische lijst van werk gevers en eene alphabetische lijst van [werklieden, aan wie door hem kaarten als ge- I machtigden zijn uitgereikt om. mede te werken tot de voordracht van leden en plaatsvervangende leden van den Raad van Beroep voor geschillen. voort vloeiende uit de Ongevallenwet 1901. Haarlem, den Qen Maart. 1903. De Burgemeester, (get.) BOREEL. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. De BURGEMEESTER van Haarlem, Ontvangen hebbende eene aan schrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, hou dende mededeeling, dat in de door den Minister van Oorlog vastgestelde regeling van het voorbereidend mili tair ondierricht o.a. is bepaald, dat die Iotelingen, welke door het bijwo nen van vorenbedoeld onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven, vóór an dere Iotelingen hunner lichting aan spraak kunnen maken op het voor recht om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner j ijeuze. Brengt ter kennis van belangheb benden, dat de hiervoren bedoelde regeling ter inzage is nedergelegd op de gemeente-secretarie (2e afdeeling). Haarlem, 9 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd. BOREEL. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen ingevol ge art. 5 der weit van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), gewijzigd bij de we' van 23 April 1884 (Stbl. No. 54) en bij 1 die van 16 April 1885 (Stbl. No. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen j een verzoekschrift van W. Th. de Vries, om vergunning tot het verkoo- pen van sterken drank in het klein n 1 het perceel aan de Haarlemmerliede- straat hoek van der Hulststraat. Haarlem, 9 Maart 1903. Burgem. en Weth. voornoemd', BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buitenlandsch Nieuws Züid-Afrika. De Manchester Guardian verneemt uit Kaapstad, dat ds. H. D. van Broek huizen te Worcester in de Kaapkolonie voor den -rechter is gedaagd, beschul digd van oproerigheid. Naar het heet heeft hij bij een godsdienstoefening gebeden voor de presidenten Kruger en Steijn en gezegd, dat het verdrag van Vereeniging het papier niet waard is waarop het geschreven staat. Een ambtenaar, 'een loyale Afrikaander, is de voornaamste getuige. Andere hoorders bevestigen, dat de namen van Kruger en Steijn genoemd zijn, maar ontkennen het overige. Lord Milner heeft ds. van Broekhuizen het verlof om den eed van trouw af te leggen en naar Transvaal terug te lceeren, geweigerd. Het Hamburger Fremdenblatt deelt mede, dat een Hamburgsche private speurder met name Meisterknecht, in gezelschap van een Engelsch officier van hoogen rang, die den oorlog in Zuid-Afrika heeft meegemaakt, en in opdracht van de Engelsche regeering naar Zuid-Afrika is vertrokken om uit te vinden wie d'e afzender is geweest van de millioenen Transivaalsch re- geeringsgeld, weikei men aanneemt dat gedurende den oorlog naar Euro pa zijn gezonden en verborgen wor den gehouden. Het grootste gedeelte zou te' Hamburg zijn geweest, maar naar elders zijn overgebracht, toen leden der vroegere Transvaalsche re geering van die pending van Meister- knecht lucht kregen. België. Evenredige vertegenwoordiging De vertegenwoordigers van de Fransche vereeniging voor de invoe ring van de evenredige vertegenwoor- digins" zijn te Brussel aangekomen. Het zijn 22 député's, senatoren en journa. listen onder leiding van Yves Guyot. Zij komen, zooals men weet. het vier jaren gebeden in België ingevoerde stelsel van evenredige vertegenwoor diging bgstudeeren en vergelijken met het, e,enigszins daarvan afwijkende stelsel van Guyot. Zaterdag is ten raadhuize te Brussel de eerste verga dering van de commissie gehouden, waarin Herman Dumiont en Paul Jan- son het Belgische stelsel toelichtten. Later kwamen Paul Hymans. Van der Velde, Lor and en andere Belgische kamerleden1 zich bij - hen voegen. Met een schijnverkiezing werd daarna de praktische toepassing duidelijk ge maakt: de liberalen kregen tegenover de aanwezige socialisten en klerikalen een verpletterende meerderheid! Volgens de in België opgedane on dervindingen, lijden d!e partijen van de meerderheid door die evenredige verkiezingen wel een verlies ten gun ste van de oppossitie, maar wordt aan den anderen kant de positie van de- meerderheid ook zoo versterkt, dat de veranderingen in de openbare mea ning. hare stemmingen en stroomin gen niet meer evenals bij het vroegere stelsel hun invloed laten geldlen. Zoo zouden b.v. de klerikalen in Brussel pas bij een verlies van 12,000 stemmen een mandaat verbeuren. Naar de meening van de Belgen, waarborgt het Fransche stelsel het ge heim van de verkiezingen niet voldoen- dle. De Franschen zeggen dat het echter niet aangaat, wegens de andere politieke zeden in Frankrijk, het Bel gisch stelsel in zijn geheel over te ne men, ook omdat de politieke vereeni- ginigeai in Frankrijk niet zooveel in vloed hebben en de persoonlijkheid van den afgevaardigde dikwijls van veel invloed as op de uitkomst van de stemming. Duitschland. De gifImengster. De stiftsdame te Munchen, freule von He us Ier, beklaagd haar dienstbode Min na Wagner vergiftigd te hebben door zoutzuur in haar koffie te d'oen^is ver oordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf. Gostenryk-Hongaryc. Een vermaning. Lad'islas Rieger heeft een testament nagelaten, waarvan een deeil zijn laatste wenschen voor het Tsjechi sche volk bevat. Hij wenscht, dat de Tsjechen hun zelfvertrouwen zullen behouden, slechts op eigen krachten bouwen, maar deze niettemin niet te hoog zuilen schatten. Hij hoopt voorts dat zij zich nooit hoogmoedig zullen toonen en zich niet door hun harts tochten zullen laten verleiden tot het begaan van ongerechtigheden jegens een ander volk. (Deze vermaning is speciaal voor de Praagsche Tsjechen niet overbodig!) Aan het slot van zijn testament vraagt Rieger het Tsjechische volk om met al zijn geestkracht te strijden tegen d'e zonde- van den. nijd, die ta lenten bevuilt of in hun kieml ver stikt, „Dat is sedert eeuwen, zegt Rieger, altijd de zonde der Slaven ge weest; de grootste oorzaak van hun oneenighe.id. en middellijk van alle rampen waaronder zij geleden heb ben." Rieger heeft een reeks legaten voor nationale werken besproken. Turkye. Een interview met den grootvizier. De correspondent van de „Standard" te Constantinopei heeft een onderhoud gehad niet den grootvizier, Ferid Pa cha, over de invoering der hervormin gen in Macedonië. Het volledig relaas van hetgeen deze Turksche autoriteit zooal zeide, laten wij nu hieronder volgen „Al wat wij kunnen wenschen is, dat men vertrouwen in ons stelle. He; is ons natuurlijk niet mogelijk om 'in èen weeic tijds het bestuur van een geheéle provincie te veranderen. Het zou trouwens een dwaling zijn om te denken, dat wij ons nu pas met deze kwestie bezig houden. „Geduremae meer dan vier maan den werd de aandacht der Regeering geheel in beslag genomen door de za ken in Macedonië, waar wij voor ons doen. reeds enorme geldsommen heb ben uitgegeven en waarvoor wij nog 750.000 franc-s hi reserve hebben om de kosten der verschillende verbete ringen in de vilajets te bestrijden. Dit gold zal voor een groot deel besteed worden ter verkrijging van betere ver keersmiddelen. „Wij hebben uit onze ambtenaren de besten en energieksten gekozen om de belangrijkste posten te bezetten en wij zoeken thans bekwame en ver lichte mannen om de ondergeschiKte betrekkingen te vervullen. Op deze wijze zullen wij voor Macedonië een nieuw personeel vormen, dat uit onze beste ambtenaren zal bestaan. „Twee of drie uitstekende Duitsche officieren zijn reeds bij de gendarmerie ingelijfd en binnenkort zullen daarbij nog meer worden aangesteld. Andere ingenieurs zijn benoemd voor den aanleg der wegen en. het ils niet aan twijfel onderhevig, dat de handel in de provincie zich zeer zal ontwikkelen door de faciliteiten, die hem worden toegestaan. „Ik heb juist een belangwekkende statistiek ontvangen aangaande de soort van bezigheden der bevolkingen. Uit die statistieK blijkt, dat een groot deel van deze volkeren-, voornamelijk de Bulgaren, werkzaam is in indus- jrieele ondernemingen. „Wordt d'e. rust 'in het land hersteld, dan zal dit natuurlijk een weldaad voor die menischen zijn. Ik geloof niet, dat er onder hen zijn, die met de Ma cedonische comité'® sympathiseeren. Mochten deze conrité's hun gewapende agitatie voortzetten, dan spreekt het wel van zelf, dat onze taak er door be moeilijkt zal worden maar elke re bellie zal door de geregelde troepen worden onderdrukt, die zich strikt aan de militaire operaties zullen houden. „Indien het Engelsche volk zich het gebeurde in den Transvaalschen oor log wilde herinnoren, dan zou het be grijpen hoe moeilijk het is, om de orde te herstellen, terwijl guerilla-benden den veldtocht voortzetten. Wij kun nen ons natuurlijk, wat rijkdom en macht betreft, niet vergelijken met En geland, en dus vragen wij om wat in dulgentie te hebben met, het oog op d'en zoo ingewikkelden stand van za ken. Ik hoop ook, dat men on® geen moeilijkheden in den weg zal leggen dó or voortdurende Klachten over de onvermijdelijke omstandigheid, dat de practiische toepassing en de volmaking der hervormingen slechts met horten en stoeten zullen plaats hebben." „Gij kunt het Engelsche publiek mededeelen, zoo zeide Ferid Pacha, ten slofte tot genoemden correspon dent, „dat de grootvizier U de verkla ring heeft, gegeven, dat de hervormin gen volgens de letter zullen worden uitgevoerd." Stadsnieuws. Haarlem, 10 Maart 1903. Sociëteit Vereeniging. Maandagavond vergaderden gecom mitteerden der Sociëteit Vereeniging onder voorzitterschap van Mr. F. A. Bijvoet. Goedgekeurd werd de reke ning en verantwoording over het jaar 1902, die aanwijst dat de financiën in bemoedigenden toestand verkeeren. Hiervoor werd dank gebracht aan den commissaris-boekhouder, den heer A. C. Laane en den penningmeester, den heer G. van Dapperen. Aan den lieer Van Dapperen wijdde de voorzitter, onder applaus der vergadering, een woordi van bijzondere huilde voor do onvermoeide zorg, door hem aan de belangen der Sociëteit besteed. Tto candidaten voor het bestuurs lidmaatschap benoemde de vergade ring de heer em M. H. Binger (vac. com missaris-boekhouder) en J. J. Beccari (2e secretaris). Aan de aftredende en niet herkiesbare bestuursleden de hee- ren Laane en W. J. C. WijsmuUer Jr., werd dank gebracht voor de goede diensten door hen in deze qualiteit be wezen. Andere besprekingen kunnen hier, als rakende het inwendige leven der Sociëteit gevoegelijk achterwege blij ven. Bij Koninklijk Besluit d.d. 6 Maart 1903 110. 30, is aan mr. W. A. 't Hooft, op zijn daartoe gedaan verzoek, met in gang van April e.lc., eervol ontslag ver leend als president der arrondissements rechtbank te Haarlem, onder dankbetui ging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Zondag 8 Maart speelde de H. F. C. „Voorwaarts" een match tegen de A. V. V. „Holilandia II" op het terrein van laatstgenoemde gelagen aan de Hem- brug. Deze wedstrijd werd gewonnen door „Voorwaarts" met 51. Met half-time was de stand 1—1. Meat verzoekt ons te melden dat het liefdadigheidsconcert op 11 Maart niet in de sociëteit Vereeniging, doch in den Schouwburg zal worden gegeven, zooails men in de advertentiën kan zien. Oefening kweekt Kunst. 1-Iet was een kunstvolle avond, dien wij Zaterdagavond in het Brongebouw doorbrachten. De Mannen-zangver- eeniging Oefening kweekt Kunst, dir. de heer V. d. Velden, gaf daar een uit voering voor een overvolle zaal, die in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. „Wilhelmus'', hat eerste nummer van het keurige programma, werd zeer mooi gezongen. Eenige violoncelsoli, met veel gevoel voorgedragen, even als de beide soli voor piano, werden met welverdiend' applaus ontvangen en het mócht dan ook 'ieders instem ming venverven, dat de beide solisten, mej. M. Warnier en de heer H. C. M. Maas, tot eereleden der vereeniging werden benoemd. Vooral het slotkoor, „Roeijerslied". was 't. dat aan het publiek een wel gemeend applaus ontlokte. Na den zang werden twee tooneel- stukjes opgevoerd, die zeer den lach lust van de aanwezigen opwekten. Een geanimeerd bal hield nog vele paartjes tot laat in den nacht in vroo- lijk'. stemming bijeen. Bloembollencnltaar. Op de algemeen© vergadering der Vereeniging voor Bolembollencultuur lïier ter stede den 30en dezer te hou den, zullen oa. behandeld worden de volgende voorstellen van het hoofdbe stuur lo. Om aan de afd. Noordwijk ten behoeve van den proeftuin voor het onderzoek dei- kwade plekken in de tulpenvelden te Noordwijk voor het jaar 1903 een subsidie te verleenen tot een maximum van f300. 2o. Om tot het uitloven van prijzen voor bloeiende bolgewassen op een in het buitenland in 1904 te houden ten toonstelling een bedrag van f200 be- schiKbaar te stellen. De afdi Hillegom stelt dienaangaan de voor het bedrag te verhoogen tot f 1000 en dit telkens zoo mogelijk om de 2 of 3 jaren te herhalen. Het hoofdbestuur acht het bedrag van f 1000 voor éen tentoonstelling te hoog en niet in verhouding tot de prij zen, die door de besturen van buiten landse he tentoonstellingen worden uitgeloofd. Het meent daarom, dat het beter is eerst af te wachten de resul taten van de prijsuitlovingen en raadt daarom aanneming van het voorstel der afd. Hillegom af. De afd. Noordwijk stelt voor dat door het hoofdbestuur een commissie wordt benoemd voor de nomenclatuur. Deze commissie vergadert jaarlijks op 'tijden en plaatsen door het hoofd bestuur te bepalen, om voor de door haar aangeboden verscheidenheden een naam vast te stellen zoo mogelijk met kleurbeschrijving. afkomst en. zoo noodig, in overleg met de inzenders. Van de werkzaamheden dei* commis sie wordt mededeeling gedaan in het Weekblad voor Bloembollencultuur. Het hoofdbestuur zet in een uitvoe rig praeadvies uiteen, dat aan de uit voering van het denkbeeld, zooals dat door de afd. wordt aangegeven, on overkomelijke moeilijkheden zijn ver bonden. De afd. Oegstgeest en, omstreken stelti voor een subsidie van f150 te verke nen om de tentoonstelling door die af deeling ter opnaanistelling van Paeo- nia chinensis in 1902 gehouden in het volgend jaar te kunnen herhalen. Het hoofdbestuur praeadviseert, ten einde een juiste opnaajnsteUing der Paeonia chinensis te bevorderen, in 1903 te Leiden een bedrag van. hoog-, stens f200 beschikbaar te stellen. De afd. Oegstgeest en omstreken stelt voor de Erven Loosjes te verzoeken, voortaan geen prijzen meer op te ne men in de rubriek Vraag en Aanbod in het Weekblad voor Bloembollencul tuur. Bet hoofdbestuur praeadviseert aan neming te ontraden. W m 311 to M. k Vertaald uithe ENGELSCH. 7) Ik bedoel dien ruiter van Malig nant, die zich Christopher Harden noemt, waarde jonge dame. Terwijl hij sprak, keek Peter Man- ley overal rond en wierp onderzoe kende blikken naar het kreupelhout. Hij wals nauwelijks drie meters af van de plaats, waar Harden verbor gen lag en het hart zonk Patience haast in de schoenen, maar zij be dwong zichzelve en bijna tegelijk antwoordden vader en dochter: 1 Er is hier niemand langs geko men! Juist op dat oogenblik klonk de schorre stem van Manleiy: Dit gras is platgetrapt, sergeant! Laten wij dit kreupelhout eens door zoeken, en hij sloeg erin, waardoor !ange ranken convolvulus en nacht schade benevens een doornentak te voorschijn kwamen. Tutbury en die anderen kwamen gretig naderbij; maar Patience kwam tusscbenbeiden. Dat. zou tijdverspilling zijn. Ik was daar ongeveer een kwartier gele den. Ik meende daartusschen bosch- bessen te zien groeien en daarom ging ik daar kijken! Burnside bleet onbewegelijk. De mannen bleven staan en aarzelden, en Patience voelde, dat haar kans schoon stond. Heeft u de ruïnes naast den dijk al doorzocht? Of het moeras daar naast? Daar is heel wat geschikter schuilplaats dan tusschen braam- en doornstruik. In die woorden was veel waars. Het klonk zoo eenvoudig en vol over leg uit den mond' van bet meisje, dat zij er door overtuigd waren en Man- ley keerde terug en staakte zijn door snuffelen van d'e bo,sokjes, terwijl hij na de spreekster nog een scherpen blik toegeworpen te hebben, uitriep: Sapperloot! Ja! Zij heeft gelijk! en Tutbury zei na even nagedacht te hebb)en: Het is zoo, mejuffrouw. En er staat duizend pond op zijn hoofd, daarvan zal u uw aandeel krijgen voor uw hulp. Manleiy! We verspillen i tijd. kerels, en het wordt steeds don kerder. Kom ga mee, laat hij ons niet ontsnappen. En zij keerden zich om en stapten over de brug, Manley sloeg daarbij uit louter baldadigheid met zijn sabel top de rood'e steenen, dat hem geheel stomp maakte, terwijl hij voortliep sloeg hij telkens trossen bloemen af; hij liep achteraan en bij de brug ge komen, keerde hij zich nog eens om en keek naar het tweetal, dat achter gebleven was, met een vreemde glim lach om d:e lippen, toen ging hij haas tig zijn kameraden achterna. Zij gin gen vol verlangen en begeerte verder en hoorden niet hoe Patience hen spottend achterna riep: Domkoppen! Lang kunnen jelui zcVeken. Daar kwam plotseling de gedachte bij haar op, dat zij het koste, wat het wilde, Harden moest spreken. Hij was vlak bij haar, en zij voelde, dat zij hem nog ééns zien moest nog ééns zijn stem moest hooren zelfs al was het voor den laatsten keer. Zij wiendde zich tot haai- vader, die zoo lang deze scène duurde, daar gestaan had, leoinende op zijn staf en met neergeslagen blikken. Als hij maar eens even wegging, als zij Harden maar heel even kon spreken en te weten kon komen of het verhaal, dat zij gehoord had omtrent Dorothy Capel en hem, juist was. Zij voelde, dat Harden nog in zijn schuilplaats was, en gehoorgevende aan een op welling, zei ze tot Bumside: Spoedig, vader, ga naar de Sanc tuary en waar-schuw Sir Christopher dat die mannen op het verkeerde spoor zijn; hij kan dan ontsnappen. Hij keek haar zwaarmoedig aan. Zijn ijver voor de goede zaak en zijn dankbaarheid voor den man, die door de leiders van deze zaak ten doode ge doemd was, streden in zijn binnen ste. Hij had zich stil gehouden, ter wijl Patience Tutbury en zijn man nen had weten af te poeieren. Of schoon hij er niet zeker van was en heit niet recht begreep, voelde hij toch vaag, dat Patience het opzettelijk ge daan had en hij had haar laten be gaan; maar, de godsdienstdrijver aar zelde om een werkzame rol te spelen in het ontsnappen van Harden. Dat kan ik niet met mijn gewe ten overeenbrengen, zei hij, en toen herinnerde hij zich weer, wat eenigen tijd geleden gebeurd was en hij wei felde. En toch wat zijn wij hepr niet verschuldigd? Maar Patience hoorde nauwelijks zijn antwoord. O, draal toch niet langer! riep zij uit. Ieder oogenblik is kostbaar. Ge kent ieder pad in deze bosschen en niemand zal eenig kwaad vermoe den krijgen omtrent u of uwe zen ding. Haast u toch; ik zal hier op u wachten. Mijn plicht? O, spreek niet van plicht op zoo'n oogenblik! En zij keek hem bijna woest aan. Zooeven zei u nog, dat wij nooit onzen schuld zouden kunnen. terugbetalen. Vadiepl zou u hem aan den dood willen overleve ren? Haar hand rustte op zijn schouder; haar oogen waarin een bede. en een bevel, doorboorden zijn gelaat, en hij wankelde. Nog bleef hij haar weerstaan, maar er was een vreemde, dwingende kracht in de donkere oogen, die op hem gevestigd waren, en... hij gaf toe. Ja! zei hij, je hebt gelijk. Hij moet gered worden. Blijf hier tot ik terugkeer. En zonder verder nog iets te zeg gen, keerde hij zich om en liep langs het paadje met een snelheid, die men van hern met het oog op zijn leeftijd niet verwacht zou hebben. Patience was eindelijk alleen. Maar nu zij haar zin gekregen had, was lm ar kracht ook uitgeput. Zij durfde niet achter zich te kijken naar het Men schrijft ons: f Geachte Redactie. Zoudt u s.v.p. zoo goed' willen zijn onderstaand stukje in 'uw blad te wil len plaatsen. Bij voorbaat onzen dank. De door de afd. Haarlem van den Bond van miliciens en oud-miliciens op touw gezette beweging tot finan cieren steun der thans onder de wa pens geroepen gehuwde miliciens 0.1 kostwinners, heeft geleid tot voorloo- pig goede essuitaten. De opbrengst van lijsten en collectes enz. bedraagt tot nu toe ongeveer 125 gulden. Dit is al een aardig bedrag, doch lang niet toereikend om datgene te doen wat wij zouden wenschen te doen. Bij on» zijn in het begin den* vorig.e week in gekomen acht aanvragen om steun, welk achttal nu is gestegen tot twaalf. Dat achttal heeft ontvangen te zamen 42. Deze week zullen wij ver moedelijk uitkequen f 65, alzoo ie zamen 107; blijft dus in kas onge veer 18, waar wij de volgende week mee ingaan. Willen wij dus kunnen blijven steunen, dan moet ex veel meer geld inkomen. Nu weten wij wei, dat van de arbeiders in deze dagen veel steun gevergd wordt, doch dit mag geen reden zijn om in deze zaak ach terwege te blijven. Wij verheugen ons kreupelhout waar. Harden lag. Zij begon te beven en haar zenuwen be gaven haai- in die mate, dat zij neer viel op den omgevallen boomstam en daar bevend bleef zitten, met haar hoofd in de handen. Wie zal zeggen, welke gedachten het meisjeshart toen doorkruisten, welke herinneringen bij haar werden opgewekt? 1-Iij had haar verongelijkt zoo erg verongelijkt als een vrouw maar kan overkomen, maar echt vrouwelijk beminde zij Harden toch nog; maar met een wilde, hartstoch telijke liefde, die eerder kon do oden dan verliezen. Zij moest alles hebben of niets. Dat voeld\e ze; terwijl ze daar zat met het brandend gelaat tusschen de handen; daar gingen ruischloos de boschjes achter haail vanéén en Kit Harden kwam te voor* schijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1