NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 20e .iaat gang Maandag 16 Maart 1903 No. 6046 H&AflLElirS DAGBLAD AlDonnementsprlJs "Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Ad-vertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Hontstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad versohljnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Bit nummer toestaat uit acbt MadxSjdeia. Haarlem's Dagblad van 16 Maart bevat 0. a.: De expeditie in Aden, Uit den Dnitseben Rijksdag, Bijziendheid, Kameroverzicht, De Spoorweg- qnaestie, Brieven uit Berlijn, Nicolaas Beets, -j- Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 132 van ,,De Zaterdagavond", letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende 0. a.: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Daines, Licht en Schaduw: Gestolen: Een getruffeerd© Franschman, De Or kaan; Gevangen door de telegraaf, be nevens de gewone rubrieken en afbeel dingen. Üiiicieeie benctiten. KENNISGEVING HINDERWET. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen is ontvangen eene be kendmaking van Burgemeester en Wet houders der gemeente Schoten, dat het verzoek van H. J. Rotteveel te Voorhout, om op een perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 1443, eene rookerij bij zijne vlees chh 0 uwer ij aan de Scheepersstraat te mogen oprichten, door hen is ingewil ligd, Haarlem, 13 Maait 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. KENNISGEVING HINDERWET. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen is ontvangen eene be kendmaking van Burgemeester en Wet houders der gemeente Schoten, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. C, Lou- werse Jr., alhier, om vergunning tot op- oprichten van eene biscuitfabriek aan dien Spaamdamschen weg, gemeente Schoten, kadastraal bekend in sectie B, no. 1682 ged., 1504 ged. en 422 ged. Op Woensdag, den 25en Maart 1903, des voormïddags te elf uren, zal ter se cretarie van Schoten (Bakenessergracht no. 79 te Haarlem), gelegenheid bestaan. c*m bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel die verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de secretarie der gemeente Schoten kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. Haarlem, 13 Maan 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buitenlaudsch Nieuws Engeland. De expeditie in Aden. In. het Achterland geoorloofde ver taling voor het vertaalbare „Hinterland'" van Aden is nog steeds de Engels che expeditie gelagerd, die er te gelijk i de Turken opmetingen doet om de be grenzing te bepalen van het gebied, waarop Engeland aanspraken meent te kunnen laten gelden. Dit gebied beslaat ongev.eer twee derde gedeelte van het Dthala-pïateau. Reed's een jaar is daar een Engeisch kamp ingericht en vlak daarbij ligt ook een Turksch kamp, van waar onafgebroken naar de opmetingen der Engelsche ingenieurs wordt geloerd. Overigens betoonen beide expedities el kaar een welwillend© onverschilligheid, die volstrekt geen ongerustheid vermag in te boezemen voor eenige internatio nale mofiielijkheid. Toch vindt men in Engeland, dat de Turken van hun kant wel iels beter konden' doen dan hun sjie- boek rooken .en naar het indrijven der EngeLsche landmeetpaaltjes te staar- oogen. En zoo verneemt men uit Aden, dat Engeland er over denkt Turkije wat aan te zetten door hij voorbeeld eens de Turksche havens van de Roode Zee te blokkeeren. Ook uit Konstamtimopel ver neemt men, dat het Engeisch gezant schap te kennen heeft gegeven, dat de grensbepaling fusschen het vilayet van Yemen en het Achterland van Aden nu •maar eens .eindelijk tot stand moest ko men. Er liggen in die streken 3000 man EngeTsche troepen en de gezant moet der Porte met eendge argumenten heb ben trachten duidelijk te maken, dat deze troepenmacht voldoende is om de Engelsche aanspraken op de negen daar liggende „onafhankelijke" kantons, staande onder Engeisch protectoraat, kracht bij te zetten. Duitscliland. Uit den Rijksdag. In den Rijksdag en in de begrootings- commissie is dezer dagen weer veel te doen geweest over het zoogenaamde zak- patriotdsme Van sommige fabrikanten. Bebel herinnerde nog eens aan het bij zondere tarief dat Krapp en Stumm voor hunne pantserplaten aan het Duitsche rijk hadden berekend: dezelfde pantser platen die de Duitsche admiraliteit met 2320 mk. per ton moest betalen, kocht de regeering van de Vereendgde Staten voor 400 mk per ton minder, niettegen staande de .Amerikaans che fabrikanten van eiken ton 105 mk. aan Ivrupp moesten betalen voor het gebruiken' van zijn ge patenteerd procédé, Men zal zich herin neren dat Krupp en Stumm, dadelijk na dat de begrootingscommissie hare afkeu ring over deze manier van handeldrij ven had uitgesproken, hun prijzen be langrijk verlaagden, ook omdat de Kei zer van zijn verontwaardiging had laten blijken.. Maar intusschen hadden beide firma's gedurende een aantal jaren 3 millioen mark winst méér gemaakt. De ervaring met de pantserpla.t.en heeft gemaakt diat tegenwoordig de prijzen die de marine en het leger voor verschillende oorlogsbehoeften besteden, beter gecontroleerd worden door de le den van. den Rijksdag. In de laatste ver gadering van de begrootingscommissie vroeg dr. Müller, uit Fulda, of bij de le vering van kruit voor de marine ver scheidene fabrikanten mochten mede dingen en welke prijzen de marine be steedde. Uit het antwoord van staatsse cretaris von Tirpitz bleek dat de marinlë dat kruit kocht voor 7-J- mk. per KG. van één bepaalde fabriek, maar dat een an der fabrikant het wel wilde leveren voor 6 tot 6£ nik. Zoolang die echter geen 24 cM. kanon en een schietterrein had aan geschaft, wilde de marine niet in dat aanbod treden. Müller en graaf von Orio- la vonden dat het ontwoord van Tirpitz onbevredigend was en gaven te verstaan dat zij nader op de zaak zouden terug komen. Bij het credtet voor de aanschaffing van handwapens vestigde Müller er nog de aandacht op dat, blijkens een door hem ontvangen mededeeling, de firma's Löwe en Mannlicher een overeenkomst hadden aangegaan, volgens welke con tractanten zich verbonden, voor elk ge weer dat een van. de firma's leverde, 2 mk. aan de andere te betalen. Dat extra voordeeltje komt natuurlijk ook uit de zakken van de belastingbetalers. Stadsnieuws. Haarlem, 14 Maart 1903. Brandverzekering. Naar wij vernemen heeft de Coöperatieve Bouw- vereeniging „Koningin Emma" zich aan gesloten bij de Onderlinge Brandwaar- borg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem en zijn hare woningen aan de Waldeck-Pyrmontstraat bij genoemde vereerriging ingeschreven. In het douchebadhuis zijnin de afgeloopen week 577 baden genomen. Men schrijft ons: De bloemist- en tuinbouwvereeniging St. Elisabeth, onderafd, van den N. R. K, Volksbond, afd. Haarlem, is voornemens op Maandag 16 Maart, des avonds half negen .een vergadering te houden voor R. K. bloemist- en tuinbouw-werklieden in het gebouw van genoemden bond, Ged. Oudegracht, no. 40. In die verga dering zal als spreker optreden de heer C. Schipper, president van de tuinders- en warmoezeniersvereenigimg „St. Bo- nifacius", te Amsterdam, Daar bovengenoemde heer volkomen met den toestand op de hoogte is, ver trouwt het bestuur van bovengenoemde vereeniging, dat vele vakgenooten zullen komen, en vooral zij die nog geen lid zijn van een vereeniging. Men lette er wel op, dat deze vergadering uitslui tend voor Roomsch-katholieken is. Uit de Omstreken. IJmuideu. Bij de Doggersbank in de Noordzee zijn opgevischt en hier binnengebracht door den stoomtrawler Oceaan II, 9 vas ten machineolie. Zij zijn in handen van de strandvonderij gesteld. Vrijdagmiddag zijn hier alle sleepboo- ten in de richting van Noordwijk ver trokken, zelfs een Engelsche, die hier ook in de haven lag, op het bericht, dat daar een stoomboot op het strand zat. Men 'heeft evenwel een vengeefsche reis gedaan. Heemstede. Vergadering van den Raad der Ge meente op Vrijdag 13 Maait, 1903, des avonds half 8 in het Raadhuis. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle laden. PUNT 1. Aan de orde komt de vaststelling van een ontwierp-besluit inzake de verbetering der Bleekeirs- vaarif ten einde dit om advies te zen den aan de gezondheidscommissie. Dit ontworp-besluit luidt: De Raadi, gelet op zijn besluit van 19 December 1902; geilet op het advies dei: gezondheidscommissie wier zetel in Bloem emdaal is; gezien het bestek en de begrooting opgemaakt door B. en \V.voor de 'verbetering der Blee kersvaart; oveirwegiende dat Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland, blijkens hun schrijven d.d. 28 Febr. 1903, bereid zijn voor die verbetering een bijdrage ineens te verleenen van f 200; overwegende, dat de kleerbleekers en andere belanghebbenden aan de gjem.eemf/e hebben aangeboden 75 der begrooting ad1 f 730; heelt besloten met den heer Beels, eigenaar d,er Bleekerg vaart een over eenkomst aan te gaan, waarbij deze om niet aan dei gemeente Heemstede overdraagt genoemde vaart; b. daarna over te gaan tot verbete ring der Bleekersvaart en goed te keuren, het bestek tot verbetering dier vaart.; c. te aanvaarden de subsidie ad f 200 .van het Hoogheemraadschap Rijnland en 75 der begrooting, ad f 730; d. zich bereid te verklaren om wan neer de Bleekersvaart eigendom der gemeente is geworden en de verbete ring dier vaart heeft plaats gehad, die vaart voortdurend te onderhouden op eene diepte van 1.70 M. A. P., en aan de kleerbleekers liet recht te waarborgen om hun water en vuil afkomstig van hunne werkplaatsen op die vaart te doen uitloozein, zoolang niet op andere afdoende wijze die uit- loozing kan plaats hebben; e. de Verordening tot het heffen en innen van het voartgeld vast te stellen bij afzonderlijk raadsbesluit. Met algemeene stemmen wordt dit, ontwerp-besluit aangenomen. Op een diesbetreffiende Vraag van dén heer PREYDE antwoordt de VOORZITTER nog, dat het onderhoud der vaart zal m-oeten worden betaald door de direct daarbij belanghebben den. Dit is echter bij de verordening voor die rioleering van zeepsopwater op heft vaartgeld geregeld. Zoo zal der kleerbieekerij en f 5 en voor elk ander riool dat in de vaart uitloopt, f 1 worden geheven. Deze bepalingen kunnen nog niet vastgesteld worden zoolang die ge meente nog geen eigenaar der vaart is. PUNT 2. B. en W. stellen voor de gemeente te verdoelen in 2 uitzonde ringskommen, die van d'e Glip en van het Dorp; en verder den ligger der ge meente te, doen voltooien door den heer F. C. van der Sterr t,e Hoorn. De VOORZITTER voegt hieraan toe dat indertijd d.e heer Drost daarmede bezig is geweest, doch door omstan digheden* huiten zijn wil is dit werk toen niet voltooid. Nu de gemeente zich uitgebreid' heeft, is het maken van een ligger noodig; geenszins wenscht spr. daarmede tei zeggen, dat het gedane werk daardoor geheel ver loren is. Tevens wenscht de VOORZ. de ge meente te verdeelen in twee kommen van uitzondering, welke niet in den ligger worden opgenomen, ten eerste spr. van het dorp een zeer groot ge deelte als kom1 te nemen. Bijv. van den Driesprong af het geheele be bouwde gedeelte van Heemstede. Als dorde kom wenscht de heer v. d. Berg nog te stellen het gedelelte dat voorgesteld is om te worden gean nexeerd. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar. Ook de Raad hechtte aan d,eze d(rie kommen van uitzondering zijne goed keuring. De VOORZ. deelt medei, dat Ged. Staten hieraan nader hunne goedkeu ring moeten hechten. PUNT 3. B. en W. stellen voor om de subsidie bij Raadsbesluit van 13 Maait, 19Ü2 voor de straatverlichting verleend, aan R. Key en P. Kuiper, over te doen gaan op de Naaml. Ven nootschap „Bosch en Vaart". Wordt goedgekeurd. PUNT 4. De heer A. L. v. d. Berg, onderwijzer aan de O. L. School, ver zoekt als zoodanig eervol ontslag met ingang van 1 April a.s. Wordt verleend. PUNT 5. De Plantsoen-commissie stelt voor eene tweede rij boomen te doen planten op den Meerweg. De heer CROMMELIN acht het niet raadzaam dat deze weg aan heide kanten wordt beplant. Z. i. zal de weg dan niet breed genoeg meer zijn voor het passeeren van hooiwagens, enten tweedie vreest hij. dat de weg dan met tertijd in een modderpoel zal veran deren. De VOORZ. antwoordt, dat eene dub bele rij boömien een fraaier gezicht oplevert dan een enkele rij. Met het oog daarop is het voorstel gedaan. De heer v. d. BERG onderschrijft 't bezwaar van den lieer Grommelin niet Z.i. blijft de weg breed genoeg. De VOORZ. ziet o.a. het bezwaar van den heer Crommelin niet in. Daarbij zijn d'e kosten niet zoo hoog, zoodat wanneer later blijkt dat da boomen in den weg staan, ze weder gemakke lijk kunnen worden gerooid. Het voor stel wordt daarna in stemming ge bracht en aangenomen met 3 stem men tegen, die van de heer,en Grom melin, v. d. Weyden en Hoeker. PUNT 6. Door de hearen J. M. van Bakel c.s. is een verzoek ingediend om één der lokalen van de O. L. School in gebruik te mogen nemen als gym nastiek- en schermlokaal. De- VOORZ. zegt, dat hij hiertegen geen bezwaar heeft, en zelfs van mee- ning is, dat een dergelijk streven moet worden aangewakkerd. Want spr. acht het veel beter dat die leden •der Vereeniging hun spieren oefenen, dan dat zij in café's zitten. Daar het stuk echter ingekomen is, na de laatste vergadering van B. en W., weet spr. niet hoe de beidie wet houders er over dienken. Deze verklaren hierna dat ook zij voor inwilliging van het verzoek zijn, waarna ook de Raad, zonder stem ming, daaraan zijn goedkeuring hecht. PUNT 7. Ingekomen is een adres ,van den heer A. P. J. van den Wei den, waarin hij verzoekt dat de ge meente zal overgaan tot heit leggen van een riool in de Kerk- of Postlaan, daar hij en anderen door de tegen-; woordige slechte afwatering van ge-I noemde laan veel schade in hun blee- kersbedjrijf ondërvindien, doordat de slooten voor hun terreinen thans voortdurend verontreinigd worden. B. en W. stellen voor dit adlres in hun handen te stellen om adjviies. De VOORZ. zal binnenkort met den gemeente-opzichter den toestand tep plaatse opnemen. Tot voorz. en leden van't stembureau voor de verkiezing van leden-patroons en werklieden van de Kamer van Ar beid' voor het bloembollenvak op_7 Apiril worden gekozen die heeren Preyde tot voorzitter en Peep-erkorn en Beelen tot leden en tot plaatsvervan gers de heeren Hoeker, v. d. Berg en van der Weijden. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten de begrooting over 1903 en de reke ning over 1901 hebben goedgekeurd. Uit het verslag over den gezond heidstoestand in deze gemeente gedu rende het jaar 1902, blijkt dat d*ze over hete algemeen genomen gunstig was. Uit het verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim blijkt, dat in het jaar 1902 19 overtredingen der Leerplichtwet werden behandeld. Uit het pro ces-verb aal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger blijkt dat de ontvangsten bedragen f 41.384.41, de Bij de rondvraag vestigde de heer VAN MERLEN de aandacht op den slechten toestand, waarin de Worte- lenbuurt aan den Rijksstraatweg ver keert. Spr. zou gaarne zien dat B. en W. eens aan den ingenieur van den Rijkswaterstaat schreven of het niet mogelijk was daar ter plaatse eene rioleering aan te leggen. Voorts zou spr. gaarne bij het aanplakbord aan de Kerklaan een zinkput je gemaald zien, omdat daar steeds water staat. De VOORZ. zegt overweging toe. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Binnenland. de Glip van het huis van den heer „0 Waller af, achter de molen om, tot I uitgaven f 40.827.68.5, zoodat ejr aan den Kadijk. Tm tweede wenscht kas was f 556.73. in Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche za ken, overwegende dat de heer mr. E. Fokaer heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en dat mitsdien een verkiezing voor lid dier Kamer moet plaats heb ben in het kiesdistrict Alkmaar gelet op de artikelen 130, eerste lid131, eerste en tweede lid, 133 eerste lid, 134 derde lid, en 144 der Kieswetheeft goedgevonden, dat die verkiezing zal plaat-s hebben op Dinsdag 24 dezer, de stemming, zoo noodig op Dinsdag, 31 dezer en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 April. (Siert.) De nienwe minister van Marine Bij Koninklijk besluit van 13 Maart 1903 no. 4 is, met ingang van 16 dezer lo. de minister van oorlog, de gepensi- onneerde luitenant-generaal J. W. Ber- ganisius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, eervol ontheven van het beheer van het departement van marine ad interim, on der dankbetuiging voor de door hem in deze den lande bewezen diensten; 2o. benoemd tot minister van marine, de schout-bij-nacht A. G. Ellis, direc teur .en commandant der marine te Wil lemsoord. De nieuwbenoemde minister van ma rine, schout-bij-nacht Eldis, werd in geboren. Op 14j.arigen leeftijd kwam hij als adelborst op het Instituut te Willems oord en 4 jaren later trad hij in het offi cierskorps. Schout-bij-nacht Ellis heeft dus een officiersloopbaan van bijna 40 jaren achter zich. Herhaalde malen wist hij zich te onderscheiden door zijne kundigheden, en reeds als luitenant ter zee viel hem de eer te beurt van te wor den benoemd' tot ridder in de Orde van den Nederlanidschen Leeuw. Ook is bij gerechtigd tot het dragen van. het Eere- teeken en van de Atjehmedaille. In 1884 was de heer Ellis gedetacheerd bij het departement van marine ter waarneming van de betrekking van adjudant bij den minister. Het volgende jaar werd bij ad judant van den commandant der zee macht in Inidiê. In 1889 werd hem opge dragen onze regeerinig te vertegenwoor digen bij de te Washington te houden in ternationale conferentie voor het her zien der voorschriften tot voorkoming van aanvaringen op zee. In 1894 werd de toenmalige kapitein-luitenant ter zee Ellis belast met de betrekking van in specteur van den marine-torpedodienst aan het departement van marine, en te vens lid der commissie tot het exami- neeren van zeeofficieren en adelborsten. Van 1895 tot 1897 was hij chef van de af- deelirug personeel aan het departement. In laatstgenoemd jaar werd hij gede tacheerd te Vlissingen om tegenwoordig te zijn bij het gereedmaken van het pamt- serschip Zeeland, over welken bodem hem later het bevel werd opgedragen'. Later maakte hij imet het nieuwe pant- serschip Utrecht een reis naar West-In- dië, waar hij gedurende 1901 en in 't be gin van 1902 stationscommandant Wi Weinig maanden nadat hij eervol onthe ven was van het bevel over laatstge noemd oorlogsschip, werd hij in Juni van het vorige jaar belast met de waar neming van de betrekking van directeur en commandant in de marine-directie te Willemsoord en tevens van commandant van de stelling te Den Helder. Ten vori- gen jare was schout-bij-nacht Ellis o.a. aangewezen om aan boord van de Hol land onze zeemacht te vertegenwoordi gen bij de maritiemerevue te Spithead. Voor zoover bekend is heeft de nieu we minister zich bij geen politieke par tij aangesloten. Men meldt uit Nieuwediep: Vrijdagavond brachten officieren en hoofdambtenaren., der marine alhier met de stafmuziek een serenade aan den schout-bij-nacht Ellis, naar aanleiding van zijn benoeming tot minister van ma rine. NicoUas Beets, -f- T Kon ehcen dag verwacht worden 1 Op de jaren van Nicolaas Beets komt men slechts zelden zoo'n ernstige ziek te te boven. En toch kwam het uit einde nog onverwachts, lliidebrand is dood llildebrand? Dus niet de hoogleer aar Beets, zooals de bladen hem 'in zijn laatste levensdagen bij voorkeur noem den, dus niet de dichter Heets, de va- derlandsche poëet van alle feestelijke gelegenheden Neen, wij herhalen het, voor ons is de stoffelijke Llildebrand dood. Velen hebben indertijd de benoeming van dorniné Heets tot hoogleeraar be-r schouwd als eene erkenning der Re geering van zijn verdiensten. En wij scharen ons aan hunne zijde. Want Heets was geen boekengeleerde in den waren zin des woord, s Ook gedenken wij niet den dich ter geen zijner gedichten heeft den tand des tijds kunnen doorstaan. Ze brachten licht en vertroosting in kleinen kring van vrienden en beken den, van enkele getrouwen, die een eenvoudig dichterwoord op prijs stel den, verder reikte zijn dichtennacht niet. Maar een onvergankelijk monument in de harten zijner landgenooten, een blijvende plaats in de rijen var* Neer- land's prozaschrijvers, heeft Beets zich gesticht met zijn „Camera Obscura'". Busken Huet drukte het zoo juist uit-. Hij schreef„Als verzameling van genre-schilderijtjes uit de Hoilandsche school heeft de Camera Obscura in ge heel onze letterkunde haar wedergade niet." En deze zullen hunne waarde behouden door alle tijden heen. in dit opzicht heeft Heets iets onver gelijkelijks gegeven. De Camera ver scheen m het tijdperk, waarin Knep- pelhout (Klikspaan) zijn Studen tentypen en dr. Haverschmidt (J o- nathan) zijn Waarheid en Droch men het licht deden zlien. De Camera won echter liet pleit. „Studententypen" inaakt bij lezing nog wei menig hart vroolijk, maai- de ethi sche beschouwingen, die Jonathan gaf, worden vreezen wij in dezen tijd niet veel meer gelezen. De tooneeltjes uit de Camera zullen echter altijd hun waarde behouden, doordat zij zoo juist weergeven den geest van dien tijd. toen Beets nog student en vijfentwintig jaar was. Dat's lang geleden I Beets was een der weinige Neder- landsche schrijvers, die hunne werken in het buitenland zagen vertalen en lezen al moet de slechte vertaling hem een gruwel zijn geweest- Want Beets was een kampioen voor de taal kundig juiste, goedgekozen taal. Lees de Camera in deze dagen nog eens na, zie dat streven naar taaizorgvuldig heid. Herlees nog eens die geschiede nis der famlilie Stastok en Kegge 1 Luis ter nog eens naar het diakenhuisman netje. als 't u zijn historie vertelt, en vermaak u nog eens met 's heeren Keg- ge's afkeer van groote hanzen en adel lijke heeren Beets kende zijn tijd en de menschen zoo goed. Aan een cri- Usch oog paarde hij een diep gevoel, en daarom wondde hij niemand mei zijn scherts. En 't is hierom dat HÜI- dehrand nooit den roem van zijn Ca mera kon overleven. Thans een paar bijzonderheden uit zijn leven. Nieoiaas Beets werd den 13den Sept 18U te Haarlem geboren. Na zijn studiën te Leiden volbracht te hebben werd hij in 1840 beroepen als predi- kant te Heemstede, van waar hij in 1854 naar Utrecht vertrok. Twintig jaar later werd hem het hoogleeraar- schap in de faculteit der godgeleerd heid aan de Utrechtsche universiteit opgedragen en tot 1884, toen hij dus den leeftijd van 70 jaren had bereikt, zette zijn naam en de roep welke van zijn arbeid uitging, aan de Utrechtsche universiteit luister bij. Van een aliftneene vereering heeft de gestorvene tot het laatst toe de be wijzen ontvangen, het schitterendst wel op dat prachtige feest, den 13en September 1884 te Utrecht gevierd, toen hem de nationale hulde is ge bracht. Prof. Mr. M. de Vries, daar in Ti- voli als voorzitter van de feestcommis sie sprekend, zeide het terecht: ,,Dat wij hier voor u staan, om u op dezen dag zoo feestelijk te begroeten, zie, dat is een lofrede, de schoonste, de tref-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1