NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAF Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Liefde en Haat 20e Jaargang Woensdag 18 Maart 1903. No. 6048 DAGBLAD Atoonnem entsprljsiiavcï'tciitlcii Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Van 1—5 regels 50 Ct9.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der de prijs der Advertentiën van 1 5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. gemeente), per 3 maanden „1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ilÉs-vRol Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02Vi f Bureaux: Zuider Buitenspaarne No. 6, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, m de omstreken en franco per post. 0.45 Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 721. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbmhalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAG BE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 18 Maart bevat 0. a Uit Zuid-Afriba, Yan een graaf en een spaarbank, Chamberlain weer thuis, Bouwkunst, Conrad De Spoorwegquaestie. üiftcieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem doen te weten, dat het 2e suppletoir© kohier voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1902. ter invordering van de daarop voor komende aanslagen op heden aan den gemeente-ontvanger is ter hand ge steld. en dat ieder verplicht is, zijnen aanslag op die door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen, te vol doen, alsmede dat afschrift van het kohier gedurende vijf maanden, in gaande heden, voor een ieder ter plaatselijke secretarie (4e afdeeling) ter lezing is nedergelegd. Haarlem, 16 Maart 1903. Burg. en Weth voornoemd, BOREEL. De Seoertaris, PIJNACKER. Conrad. Een Nederlandsclie Waters! aatsdy- I nas tie. De heer R. A. van Sandick voert ons in gedachten terug naar -den I6den Augustus 1902, toen op de I algemeene Begraafplaats te 's-Gru- I venhage Jan Frederik Willem Conrad ter aarde werd besteld, j Toen, zegt schr,, drong zich de ge dachte bij ons op, dat wij hier niet I alleen de laatste e,er bewezen aan een Nederlandsch ingenieur, die wel eens beschouwd werd als ons aller onge kroond hoofd en die 'in het buitenland een even bekend man was als binnen de nauwe grenzen van ons vaderland, maar dat wij hier een brok Neder- I landsche waterstaatsgeschiedenis ten I grave bi-achten. 't Was niet alleen de doode, wiens stoffelijk overschot zoo dadelijk aan de aarde zou toe vertrouwd worden, maar het waren tevens beelden uit het verleden, die ons voor den geest kwamen, van zijn vader, zijn twee ooms, zijn grootva- j der allen als hij ingenieurs van den Ne der landschep Waterstaat. Zoo als men op Java spreekt van een re- gentengeslacht, zoo kon men in Ne derland spreken van een stam van ingenieurs, die, in die qualiteit al- I thans, voorloopig met hem is uitge storven, na zes lotJen te hebben ge- I geven. Conrad I (Frederik Willem) 1770 18ÖS, Inspecteur-generaal van den Waterstaat. Conrad II (Jan Willem) 1795—1853, Hoofdingenieur van den Waterstaat, Conrad III (Martinus Fiend rik), J 1798—1854, Hoofdingenieur van den Conrad IV (Frederik Willem) 1S00 1869, Hoofdinspecteur van den Water staat. Conrad V, (Johan Frederik Willem) 18251902, Inspecteur, gepenision- neerd met den titel van hoofdinspec teur van den Waterstaat, lid van de Tweede Kamer en van cle Provinciale Staten. i Conrad VI (Julius Willem Hendrik') 18271888. Ingenieur-werktu igkuncl i- ge, De eerste Conrad was kweekeling der fundatie van "Vrouwe van Rens- woude te Delft. Op 17jarigen leeftijd, in 1787, be gon hij zijn loopbaan als opzichter, om eenmaal, in 1807, onder Lodewijk Napoleon, inspecteur-generaal van cïen Waterstaat te worden. Slechts 39 jaar oud overleed hij. Later meer over dit merkwaardige geslacht. Ruiteniandseh Nieuws Zuid-Atrika. Eenige dagen geleden publiceerde de „Cape Times" een artikel, wij zen die op die verwelkoming te Pearston van eem Jan Coetsee, een ontslagen politieke gevangene. De indruk, dien dit artikel wekte, was, dat Coetsee verwelkomd werd, omdat hij een .rebel was. Het werd gezegd, dat hij met een optocht werd ingehaald, dei pre dikant aan 't hoofdi In antwoord op oen v.raag telegrafeerde 'ds. Radloff, de predikant van Pearston als volgt: .,IIet beweerde .dragen van kentee- kenen (badges) werd niet opgemerkt, en ik heb het dragen daarvan altijd afgekeurd. De persoon, die genoemd wordt, was geen rebel; zijn onschuld" werd bewezen door zijn ontslag; van daar onze verwelkoming; bij een kin- derprteek werd aangekondigd, dat, in dien vrienden hem wetnschten te groe ten. zijnde hij een Zondagsschool-on derwijzer, zij naar de pastorie kon den komen; e.r was geen optocht; een psalm werd gezongen ,en een gebed opgezonden. Ik sprak toen een paar woprden en men ging naar huis. Naar wij rneenen werd een petitie voor de loslating van Coetsee naai den gouverneur gezonden. Op grond van deze petitie ontving hij genadie en werd ontslagen. Nu mogen zij.n vrienden van Pearston verkeerd zijn iu hun gevolgtrekking, dat hij on schuldig verklaard is door zijn losla ting; maar geen rechtgeaard mensch zal het hun kwalijk nemen, dat zij hem verwelkomen. En dat de Zon dagss choolkinderen gevraagd werden een. hunner vorige ondierwij zers te: gaan groeten, is onder de omstandig heden dan ook zoo vreemd niet. Allen die ds. Rad'loff kennen, zullen zich ervan, overtuigd houden, dat hij met zijn uitnoodiging geen kwade bedoe ling had, en er waarschijnlijk nooit aan heeft gedacht, dat zulk een be- teekenis aan zijne handelwijze zou worden gehecht, als door die „Cape Times" is gedaan. Een vondst van goudkwarts wordt bericht van Kolbe's plaats bij Kaffer- rivier-, in die Oranje-Rivier Kolonie, 't Is niet de eerste aldaar, maar tot nu toe is er niets ontdekt, wat recht geeft, tot ontwikkeling van het eigen dom. Monsters van het-thans ont dekte goud1 heeten veelbelovend, en men zegt, dat de delfstoffelijke rech ten op de plaats door een Johannes- burgsch syndicaat zijn aangekocht. Schikkingen zijn gemaakt om Bloemfontein rechtstreekscke telegra fische gemeenschap met Kaapstad te geven, zoodat de draden wel als vroeger over Kimberley zullen gaan, maar zonder dat de boodschappen van het station aldaar opnieuw be hoeven gezonden te worden. Zoodra de noodige materialen aankomen, wil men overal nieuwe lijnen in de Oranje Rivier Kolonie maken, ten einde den dienst te verbeteren. Sedert 'hét eindi van den oorlog zijn bij die 2000 mijion draad in d'ë Kolonie ge légd Te Pretoria is een commissie aan gesteld om onderzoek te doen naai de stappen, die genomen moeten wor den voor het- daarstellen van een in richting, die deel zal moeten vormen van elan ondierwij ziende univiersiiteit. Laatstgenoemde zal de hoogste oplei ding verschaffen, in dei kunsten en wetenschappen, in verbandi met het mijnwezen en andere industrieën. Engeland. Chamberlain weer thuis. Eindelijk is de groote Engelsche minister, de man op wien, hoewel of ficieel geen premier, toch het „primus inter pares" met volle recht mag wor den toegepast .weer teruggegeven aan zijn geliefd volk; met statie uitgeleid, met statie wadier ingeleid, zonder dat dieze mi.nistersp.ersoon veel aanleiding tot hartelijkheid en enthousiasme ge geven schijnt te hebben, terwijl veel eer een officieel© statigheid overheéi- schend' bleek. Aldus is het uiterlijk ka rakter van des heeren Chamberlain's reis geweest Wat de vraag betreft, in hoeverre de reis van den Engelscben minister vrucht zal dragen, hierover hebben wij ons reeds meer dan ©en® en dui delijk genoeg uitgelaten. Van belang evenwel is het ook te vernemen wat de Engelschiein zei ven van id© reis en hare gevolgen denken; en voor zoo verre de Engelsche bladen zich tot nu hierover geuit hebben, krijgt men wel den indruk dat men in Engeland over het algemeen zeer tevreden is met de resultaten van de ministerieele Zuid- Afrikaansche tournee. Dat de „Ti mes"-menschen, de jingo's en con sorten, met onvergelijkelijk optimis me, door des ministers reis, Zuid- Afrika voor het moederland zien be houden en bestemd 0111 eens de schoon ste parel te vormen in de koloniale kroon van het Vereenigde Koninkrijk dat wisten wij vooruit; dat waren die allen aan hun tradities verplicht. Doch, ook de liberalen, van wie men minder welwillendheid jegens Cham berlain zou verwachten, prijzen den minister, omdat hij er in geslaagd is aan de Johannesbui-gsche mijn-heeren 30 millioen p. st. afhandig té maken! Een merkwaardig criterium van suc ces voorwaar, vooral waar het een reis geldt als deze, waarbij als doel waar lijk geen financieel© bijdrage der ko lonie in de lasten van het moederland genoemd werd. Een merkwaardig soort vrienden bovendien, de Engelsche liberalen im mers noemen zich meer of minder Bóeren-vrienden! dat zich verheugt wanneer aan hun vrienden een schuld van eventjes 360 millioen gulden op den hals geschoven wordt; d. w. z. met de gelden, voor de openbare wer ken tezamen het geringe bedrag van ongeveer 800 millioen gulden! En dit voor een© bevolking van niet meer dan 3 a 400,000 menschen! Rationeeler is het dan nog mede te gaan met die verstandige en voorzich- tïge lieden, die beweren, dat alléén de toekomst zal kunnen leeren of de reis 1 van den heer Chamberlain een succes is geweest of niet! Een bewering ove rigens waartegen; zeer moeilijk wat in te brengen valt! Ten slotte, waar wij toch hier spre ken over die gevolgen van Chamber lain's reis, zij terloops aangestipt, dat men in Londten, en overal in politieke kringen veel spreekt en de kansen be rekent van de mogelijkheid van Chamberlain als premier! Voorloopig evenwel schijnt Engeland, volgens die kritiek op dergelijke hypothesen ge volgd. nog voor ©en diergelijke ramp bewaard te zullen blijven. Frankrijk Bloeddorstige menschen. Te Parijs bestaat een vereeniging tot beoefening van de schermkunst, wier leden besloten hebben een reeks van voorstellingen te geven in de schermkunst zonder die laffe maskers, borstlapjes en handschoenen, niet met fleuretten. maar met den ongeknopten degen. Zondag is de eerste vertooning gehouden, aangekondigd1 in de Mous- quetaar.e. Niet alleen die degen, maar ook he.t bovenlijf dezer gladiatoren zou naakt zijn. In de zaak, te Neuilly in Parijs had de eigenaar van een voor dergelijke uitvoeringen dikwijls ^ebezigde zaal geweigerd voor liet feest gehuurd, was het zwart van men schen. De politie deed aanvankelijk niets anders dan waken voor de goede orde van d'e toeschouwers in en de nieuwsgierigen buiten de zaal, maar toen bet eerste tweetal begon te scher men, inderdaad in het aangekondigde frissche kostuum en toen bovendien de een den ander een prik toebracht in dien onderarm, kwam een commis saris van politie tusschenbeide om aan deze vertooning een eind t© ma ken. Er ontstond gedrang onder de toeschouwers, die door het bloed dat zii gezien hadden verhit, elkander nog al beleediiginge-n naar het hoofd sme ten .zoodlat deze feestelijke middag de aanleiding worden zal tot menig echt duel. 't Bestuur, dat de leiding der uitvoering had, beloofde den commis saris daarop, dat in het vervolg van den dag met bedekking en geknopte fleuret zou worden gestreden. De po litie trok zich nu terug, maar de deel nemers aan de uitvoering hebben zich niet aan die belofte gehouden en nog eenige paren zijn voortgegaan met. gepunten degen te schermen Het lijkt heel griezelig, dat was het evenwel niet. Gevaarlijk zou het alleen geweest zijn als de wapenen vergiftigd waren geweest. De krijgers zorgden wel, dat zij elkaar alleen maar aan de vingers en den onderarm schramden en dit op bescheiden manier. Over veertien da gen de tweede uitvoering. DuitscMand. Van een graaf en een spaarbank. De Voi-warts meldt: Te Burgfarrnbach. een klein Mid- denfrankisch dorp bij Fiirth, heeft ze kere graaf Pückler eer. kasteel. Om uit zijn financieel© moeielijkheden te geraken, stichtte hij een „spaarbank" voor de omwonende boeren, liand- werkslui en andere spaarzame men schen. Om dezen te lokken, betaalde dé graaf van het ingelegde geld 4 1/2 percent rente, terwijl de banken en gemeentelijke spaarbanken uit den omtrek maar 3 percent geven. Er wa ren ook genoeg menschen die het zich tot een eer rekenden, hun spaarduitjes aan den graaf ter hand te stellen, zoo dat op deze wijze anderhalf millioen mark. waarvan alleen uit den naast Ai omtrek van Burgfarrnbach een half millioen, „naar het kasteel" gebracht werd. Kort daarna doken geruchten op dat de Burgfarrnbacher graaf zijn betalingen gestaakt had. Toen de in leggers ongerust werden en hun geld terugverlangden, dreigde de graaf hen eerst met een aanklacht, maar daar na troostte hij ze met de verzekering dat zij. met behulp van zijn broeder al hun geld terug zouden krijgen. De onderhandelingen in het grafelijke huis zijn thans geëindigd, maar de uitkomst is dat de schuideischers nu zelcer weten dat hun geld reddeloos verloren is. De graaf kon het niet met zijn broeder eens worden, doordat deze laatste een dame uit den burgerstand heeft getrouwd. De broer verlangde voor zijn financieel© hulp van het hoofd van het huis. den graaf van Burgfarrnbach, de toezegging dat zijn nakomelingschap gerechtigd zou we zen den grafelijken titel te voeren. Maar de Burgfarrnbacher graaf wilde daar niet in treden, vanwege zijn unebenbürtige schoonzuster. Op zijn geweten als edelman zou dat erger eedirukt hebben dan dat hij een aan tal goedgeloovige menschen van have en goed beroofde. Den schuideischers zal nu niets anders overblijven dan genoegen te nemen met drie percent van hun vorderingen. Want de bezit ting van dien. graaf is een fideicommis en krachtens zijne vrij heerlijke voor rechten onaantastbaar. Hij zal dus in de toekomst nog zeer fatsoenlijk van die opbrengst kunnen leven, al zullen de burgerluidjes hem ook niets meer leenen. Maar een groot getal kleine lieden is tot den bedelstaf gebracht. Er in laten loopen. Zooals te vermoeden was. is het te Dresden openbaar gemaakte bericht dat Giron in een Trappistenklooster te Ninove was gegaan, van a tot z verzonnen. Het was afkomstig van een troepje spotvogels die al meer buiten- landsche kranten en staatslui er. in hebben laten loo en Zij hebben 0. a. j aren geleden Rochefort voor den mal gehouden, door hem een met krach tige Vlaamsche uitdrukkingen door spekt adi'es van hulde te zenden dat de i j dele directeur van d© Intransi- geant ook in zijn blad opnam. Verder waren van hen afkomstig de bekende „onthullingen" van den raadselachti- gen Karl waarmee de goedgeloovige Quesnay de Beaorepaire in de Drey- fuszaak zoo'n gek figuur heeft gesla gen. De grappenmakers hebben 0 m. een oud ambtelijk zegel van Ninove dat, naast een paar gefingeerde Vlaamsche namen, zooals Nervekoven en Jansen, onder een mededeeling op houtvrij papier veel indruk gemaakt heeft op de redactie van het. Saksische blad dat erin vloog. Italië. Keizerlijk bezoek. Over het bezoek des keizers aan Rome. dat drie dagen duren zal., wor den overigens de volgende bijzonder heden medegedeeld'. Op den avond van den da"- van aankomst zal er van ge meentewege op het Kapifool een soi- rée plaats hebben. Het keizerlijk paar zal hier de illuminatie van het Forum aanschouwen en vervolgens naar een gala-voorstelling in dien Argentina- schouwburg gaap. Den volgenden morgen 3 Mei zal de keizer den eersten steen leg gen van hot op te richten Goetlie- monument. geschenk van den keizer aan de stad Rome. De Napolitaansche Don Marzio weet te vertellen, dat er tijdens het bezoek des keizers vijf hritrades Infanterie, een brigade jagers te voet en een Al penjagers. twee brigades cavalerie en twee regimenten artillerie te Rome zullen worden saamgetrokken. Be Paus. De Paus heeft in de Palazzini, mid den in de tuinen van het Vaticaan ge legen. Zondag zijn familie een diner aangeboden. Om eenzelfde tafel za ten al de neven, nichtfin en achterne ven des Pausen vereenigd. Leo XIII zat zelf niet mede aan. omdat de eti-> kette dit onverbiddelijk verbiedt, maar. ontving z^n gasten na afloop in zijn particuliere vertrekken en onderhield zich daar met hen. waarbij hij vele herinneringen uit zijn jeugd te Car- pineto ophaalde. Stadsnieuws. Haarlem, 17 Maart 1903. Bouwkunst. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, hield Maandagavond 111 liet beneden acbterzaaltje van café Brinkmann, eene buitengewone ver gadering tea- uitreiking der prijzen, behaaLd vij den gevel-wedstrijd. Tegenwoordig was o.a. Jlir. Mr.; J. W. G. Boreel van Hogeianden, Buiv gemeesfeer van Haarlem, en de heeren de, Haan Hugenholtz en de Breuk, wethouders. Voorzitter was de heer J. van den Ban. Hij sprak er zijn genoegen over uit, dat zoovelen waren opgekomen. De Commissaris dar Koningin en vel® anderen hadden bericht gezonden niiet te kunnen komen. Spr. ging de ge schiedenis van den wedstrijd na. ook wijdde hij een woord van weemoedige hulde aan de nagedachtenis van den lieer Jac. Leyh, lid' der regelingscom- niissie, wiens heengaan voor de afdee ling een gevoelig verlies was. Spr. las nu het volgende rapport voor: De jury, bestaandte uit de heeren Henri Epers, hoogleerjar eau de Po-, lytechnische school te Delft, J. Ver heul te Rotterdam en C. T. J. Loui3 Rieber, secretaris van de Ned. Maat schappij voor Bouwkunst, bracht heli volgende rapport uit: „De ondergeteekenden, ultgenoodigd om op te treden als jury in den eer-, sten gevelwedstrijd1 voor gevels ge bouwd it-e Haarlem, hebbqn de eer te rapporteeren. dat hen door uwen secretaris, den heer J. W. G. Droste, eon 5-tal gevels zijn aangeduid, waar-, van de ontwerpers wilden mededin gen naar de uitgeloofde prijzen. Het viel ons niet gemakkelijk spoe dig tot een resultaat te kornen. De keuze welke der twfce ten slotte over blijvende gevels aan het Spaame 48 en in die Koningstraat 37, als de best geslaagde moest worden vooropgesteld was hoogst moeilijk. Na langdurig beraad en aandach- Vertaald uit het ENGELSCH. 13. De jonkvrouw is uit, zeide hij 'verheugd tot zichzelf, het is Polly, en zonder- bedenken ging hij verder. 1 De Blauwe Kamer op Coomhe Royal was het boudoir van Dorothy Capel, en hier wachtte Polly Maple, haar ka^ ffienier en pleegzuster, de terugkomst .van haar meesteres af. I11 den geheelen omtrek van Coomhe tot het dal van Hardenliolt was er geen meisje met vroolijker oogen en blo zender wangen dan Polly Maple en het moet gezegd worden, daarvan was zij zelve overtuigd. Aan iederen vin ger van haar mooi handje kon zij min stens éen minnaar opnoemen, maar zij speelde ze heel eigenaardig den een tegen den ander uit, want Polly was nog niet geneigd haar vrijheid aan banden te leggen. En bovendien, zij was niet verliefd. Op den bodem van haar hart bewaarde zij de herinnering aan iemand, die nu een soldatenjas droeg, Die herinnering kwam dikwijls en met kracht terug, maar Polly ver joeg dat beeld als een vlieg, terwijl zij in de groote opening van het boog venster ging staan, waarvan de kamer haar licht ontving en waarvoor een laag halkon was, dat toegang gaf tot den tuin. Daar stond zij een oogenblik in de verte te turen, maar er was van Dorothy geen spoor te ontdokken en even zuchtend keerde Polly terug, en de dikke plooien van een gordijn op zij schuivend dat een opening ver borg, die tot een slaapkamer toegang gaf. begon zij daar de kleinigheden op te ruimen, diie hier en daar ver spreid lagen. Half onbewust ging zij zingen. maar het geluid van haar eigen stem deed haar ontstellen. Al les was stil en rustig in het groote huis, sinds de huiszoeking had plaats gehad en daarbij kwam cle woede van een getrouwe ondergeschikte. Het is een schande! Viel zij uit, Een gevangene in haar eigen huis En die kolonel Maunsel, hu Zij sid derde. Hij bezorgt, mij een rilling' met zijn koele manier van doen. Niet zoo als Sir Kit! maar een „doe dit en do© dat", alsof hij Oude Noll zelf was. Hij heeft ook het booze oog, zegt Gi deon, en hij moest hier noodig dien zuurbijtenden éenoogigen kornet bren gen, met zijn psalmzingende, kortha- .rïge Ironsides met hun uitgestreken gezichten, hu En toen kwam de gedachte aan de soldatenjas en aan hem, die haar droeg weder hoven en zij stampte van boos heid met haar kleine voet. En dat Job Hopkins nu ook éen der hunnen moet zijn. Hij verrader van den Koning geworden Zij lceerde zich heftig om terwijl ze sprak, en haar overpeinzingen ein digden in een half onderdrukte kreet, want Job stond zelf voor haar, zoo recht als een kaars. Het volgende óogenbliK had Polly zich hersteld. Wel, ben jij 't/ Job Hopkins Uit het antwoord, dat. hij gaf kon men. den Puritein proeven. Job Hopkins in de dagen van duisternis, mejuffrouwmaar nu een toorts, die verlicht., zie aan „Gerecht vaardigd door Vertrouwen" Hopkins, ruiter in dienst van den Lord Gene raal, beho'orende hij de Ironsides, d'ie een sieraad zijn bij liet leger der Philistijnen. Polly keek naar hem, terwijl hij zijn speech teemde. Hij was buiten kwestie ©en knappe man, en de kuras op zijn breede horst glom als zilver. Zij wou hem eens te pakken nemen om het vertoon van Vroomheid en daarom maakte zij een jongensbui ging voor hem. en toen hem. naboot- iseride met, de handen op de zakken van haar schort, teemde zij terug Wel, mijnheer „Sieraad in de Flank van de Philistijnen" of hoe je dan jezelf noemen mag, wat heb je hier te maken? En toen plotseling op heel anderen toon: ik herinner mij dien tijd, dat Job Hopkins, de zoon van dien opzichter, nooit gewaagd zou hebben E'n oogenblik was Job uit het veld geslagen. Mejuffrouw Maple, begon hij, nu op natuurlijken toon sprekend; maar zij viel hem in de rede met haar spot tend geteem Mijnheer ahem „Gerecht vaardigd door Veitrouwen Hopkins." Zij was< 'zieer zeker een bijzonder lief meisje, en de ondeugende spot, maakte haar des te aantrekkelijker. Drie jaar geleden had Job dat ook al gezien, maar hij had gedacht, dat het verleden dood was, enkel éen re- liquie had hij nog steeds bewaard, maar daar durfde hij nooit naar te kijken. En nu waren die enkele da gen 'in, haar omgeving doorgebracht w.eer voldoende om hem geheel in te pakken. Hij was eenmaal een man en Polly was mooier dan ooit te vo ren. Zijn diepliggende blauwe oogen flikkerden, van een nieuw licht. Hij sloeg even een haastigen blik achter zich. Niemand begluurde hem en gebruik makende van de gelegenheid deed hij een stap voorwaarts. Pollyzei hij. Mejuffrouw Maple, als je het goedvindt, was het koele ontwoord en Job stond bedremmeld stil. Ilc, iü zei..., stamelde hij en zweeg toen. Wat vroeg Polly scherp. Flet is een mooie middag, flapte hij uit, en Polly liet even haar witte tanden tusschen haar roodle lippen zien. Toen weer stilte. Het gezicht van Job werd steeds rooder en rooder, en Polly keerdie zich half van hem af en begon de bloemen te rangschikken. Eindelijk stamelde hij Fleb je me vergeter^ meisje? HOOFDSTUK V. De Vrouw van Babyion. Met uitdagende kalmte bleef het meisje met het rangschikken der bloe men bezig, totdat zij onverschillig sprak -- Ik herinner mij Job Hopkins, de zoon van den opzichter op Harden- holt, een eerlijke Koningsgezinde en gaen Roundhead, en plotseling op zachten toon, toen zij zag, dat hij zijn wenkbrauwen fronste onder haar speech, voegde zij erbij Ik herinner Pie nog, dat wij sa men een stuivertje doormidden, deel- djen en ieder een helft namen, dat zou 'ons geluk aanbrengen enik 'heb mijn helft nog... En ik de mijne, Met een stap voorwaarts en schitterende oogen, stond Hopkins naast haar, terwijl hij voortging Weet je nog Polly, die avonden, nu drie jaar geleden Klaarblijkelijk kon men hem geeii duimhreeds toenadering toonen. Pol ly ging aan den anderen kant van de lage tafel staan en antwoordde op spotfenden toon - Deint toch niet meer aan die da gen van duisternis, mijnheer da ruit air. Dat was te veel voor Hopkins. Y/ordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1