TAN MJTS Bëscimi) tige beschouwing viel ten slotte de gevel aan liet Spaarnei af, en werd die aan de Koningstraat unaniem als die beste geoordeeld. Met genoegen kunnen ondeirgetee- kentien hierbij constateeren, dat die gevel dan ook niet alleen in architec tonische waarde het hoogste staart., doch tevens ten voile in aanmerking komt voor den uitgeloofden prijs, zijnd-:* dc verguld' zilveren medaille. Ook de uitvoering van dezen gevel was mei zorg geschied en gaf door de juiste materialenkeuze en hare zorgvuldige behandeling aanleiding om den aannemer te bekronen me,t de zilveren medaille. De Voorzitter doelde mede, dat dit jaar weder een gevel wedstrijd zal worden gehouden. Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, thans het woord: nemende, stelde het zeer op prijs, dat de .af deeling hem had verzocht .de prijzen uit te reiken. Spr. dankte de juryleden voor hunne werkzaamheden. Dit oogenblk, zeidie spr., bevredigt een door mij lang gekoesterd verlan gen. Ik wil niet op architectonisch gebied treden, maar wenschte mede ts werken tot verhooging van het ar chitectonisch gevoel van onze goede stad Haarlem. Spr. heeft vaak gevoeld dat zijn educatie op dit punt gebrekkig is ge weest en hij wilde dit in het alge meen zooveel mogelijk verhelpen. Spr.'s oogen zijn door verschillende omstandigheden geopend:, o.a. inder tijd door het Gids-artilcel ..Holland op zijn Smalst En het heeft hem ge speten dat in den fegenwoordigen tijd de bouwkunst ook in Haarlem zoo achterstaat bij die van vroeger nog vertegenwoordigd door tal van mooie geveltjes. Haarlem heeft hoog gestaan ook in de bouwkunst! En nu moet onze stad we>er naar bovcm. Spr. heeft er al vaalc de gemeente-, wet op nageslagen, maar vond dan niet anders aan art. 135 (de gemeente kan verordeningen maken op het gebied van ordie, gezondheid en zede lijkheid en ondiere zaken de huishou ding betreffende). Misschien is het hieronder te brengen? Maar beter zou zijn als hier een verordening was als te Brugge, dat .geeixe gebouwen mogen worden ge bouwd dan na goedkeuring door den gemeenteraad. Spr, zal zich niet laten weei-bouden door teleurstellingen als B. en W. on dervonden bij de quaestie der drink waterfonteinen. (Applaus). Spr. wenschte nu de heeren J. en H. London (architect en aannemer van het bekroonde, gebouw) geluk, en reikte de medailles over. (Applaus). De heer H. London dankte den Bur gemeester voor zijn hartelijke woor den. Spr. verwachtte slechts van een terugkeer in den gildentijd terugkeer tot het hooge standpunt der bouw kunst. De Voorzitter meende dat vader en zoon trotsch kunnen zijn op elkaar. Hij wenschte ook den heer Braken- hoff, eigenaar der bekroonde woning, geluk. Vervolgens zich wendende tot den Burgemeester, bood hij hem onder applaus der leden het eerelidmaat schap der afdeel ing aan. als erken ning der verdiensten van den Burge meester voor de houwkunst. De Burgemeester dankte voor deze eervolle onderscheiding cfri roemde, evenals de Voorzitter deed. de nage dachtenis van den heer Leyh, die hem een goeden en krachtigen steun was voor de bereiking van zijn doel. Voorts bracht hij een woord van huld'e aan den heer Voet, voor de be werking der medailles. Hierna werd de eerewijn gepresen teerd. De heen- II. J. Geijl weeis erop, dat hier werkelijk de kunst uit het am bacht is geboren. Hij sprak den wenseh uit, dat de heeren London nog lang op deze wijze mogen samenwer ken. Hiema werd het woord verleend aan den hear C. .i. Gonnet, die sprak over Haarlem's aanzien in vroeger tijden, en zijn rede verduidelijkte met eene rijke collectie platen. Heden is alhier door Ja cobus Nelissenvan de Houtvaart, O verveen, de eerste spinazie van den kouden grond aangebracht. Dit is 22 dagn vroeger dan het vorige jaar. Herdenking Commune. A.s. Woensdagavond zal in de groot© zaal der Sociëteit Vereeniging eene open bare vergadering worden gehouden ter herdenking van de commune. Als spreker zal optreden de heer F.. Do- mela Nieuwenhuis. S c li i e t v e r e e n i g i n g e n. Maan dag-avond had in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging eene vergade ring plaats van den Bond van Schietvereenigingen voor Haarlemen Omstreken. In deze vergadering, welke gepresi deerd werd door den heer J. J. Zee- woldt, werden d© statuten vastgesteld. Kegelbond. De uitslag van den kampioenwedstrijd, uitgeschreven door den Haarlemsclien Kegelbond, is als volgt: Kampioen voor het jaar '1903 werd de heer P. J. van. Gulik met 618 hou ten in de 100 worpen; op hem volgden de heeren K. Koorenblik inet 593, J. .T. van den Berg met 574-, A. Hommerich met 567, P. van Daaien met 566, W. B. mei 554, J. Kuipers met 533, N.N. met 527, Joh. Martin met 521, E. G. Mar tens mot 520, E. G. Hartman met 514, en Jac. Lamp met 512 houten- De consolatie-prijs viel ook ten deel aan den heer P. J. van Gulik met 98 treffers; de prijzen voor de hoogste series werden behaald door den heer, P. van Velsen met 73 houten in de 10 worpen; en door den heer J. Viets met 72 houten. Maandagavond had in de kegelzaal van café Brinkmaan de uitreiking der prijzen plaats. Dit geschiedde bij monde van den voorzitter van den Haarlemschen Kegelbond, dejn heer los. van den Berg. De prijs voor den kampioen bestond uit een gouden medaille, vertoonende op de eene zijde het wapen van Haar lem; op de andere liet jaartal 1903; de overige prijzen bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen. Uit de Omstreken. Heemstede. Dooi' de Vereeniging van den H. Yincentius VA11 Paul© alhier is in 1902 bedeeld in geld onin. natura 1658.97J?; aan collecten is ontvangen f 1577.04. liet aantal bedeelden be droeg doorloopend 8, tijdelijk 46. Hot voorschot, waarop de gemeente krachtens art. 45 der onderwijswet over hot jaar 1903 aanspraak heeft, is door den Minister van Birmenl. Zaken bepaald op f 2120. A.s. Zondag zal alhier in de Dor stige Kuil door verschillende jonge lieden eene bijeenkomst worden ge houden om te trachten eene muziek- vereeniging op te richten. Zandvoorfc. Het door A. Molenaar ingesteld be roep tegen het besluit van B. en W. van Zandvoort van 13 Sept. 1902 no. 10, waarbij hem vergunning is ge weigerd voor het opdichten van een vischdrogerij en rookerij op eenperc. grond, gelegen aan de Kruissteeg, kadastiaal bekend onder sectie C nos. 88 en 1188, is bij Kon. besluit van 24 Februari 1903 no. 20 ongegrond verklaard en is alzoo het bovenge noemd besluit van B. en W. gehand haafd. Heden is A. Molenaar daar mede in kennis gesteld. De heer E. van de Pijpekamp, ambtenaar bij de H. IJ. S. M., werk zaam aan het station te Zandvoort. is overgeplaatst naar het Station Amersfoort. Zondagmiddag speelde Z. V. V. I te gen Keiinemerland III op Bentveld, Voor de rust was de stand 10 en bij hot eindigen van de match verloor laatstgenoemde club met 41. Z. V. V. II speelde te Beverwijk te gen B. V. V. II. Uitslag 2—2. Yelsea Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 24 Maart 1903, voorin. 11 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Prooes-verbaal van kasopname. 3. Adres G. II. Philips, architect en aannemer, om tot makelaar te wor den benoemd. 4. Adres J. M. Stuff eisDijkman, onderwijzeres, om een later ingaand öervol ontslag, dan haar verleend werd. 5. Adres M. J. L. Mulder, onder wijzeres om eervol ontslag uit hare betrekking. 6. Benoeming vam een commissie tot overweging van de grootte van het terrein voor de nieuw te bouwen school to IJmuiden, de soort van het onderwijs enz. 7. Adres A. W. Driessen Jr., direc teur der Tumvereen. IJmuiden om in voering van gymnastiekonderwijs. 8. Wijziging der alg. politieveror dening. 9. Wenschelijkheid vernieuwing van de bevolkingsregisters. 10. Bouwtoezicht krachtens de wo ningwet en de vast te stellen veror dening en toezicht op de electrische verlichting. 11. Zitting gemeente-ontvanger in de af deeling „Heide". 12. Onvoorziene uitgaven. 13. Kohier van dien hoofdelijken omslag, dienst 1903. 14. Reclames suppl. kohier hoofd, omslag dienst 1902. Het herhalings-ond'erwijs aan de openbare school alhier is reeds geëin digd. omdat bij het langer worden der dagen de leerlingen niet meer kwamen. IJmuiden. Thans komt de heer E de Boer, de leider dier vergadering, waarin het veelb esproken incident-V erm eulen voorviel in een ingezondi-m stuk in die N. R. Ct. verklaren dat die correspon dent van dat blad een. volkomen juist bericht inzond en dat de heer Vermeu len o. a. ongeveer letterlijk heeft ge zegd: .Wanneer de heer Netscher den ceheelen diag aan zijn schrijftafel heeft zitten werken, dan komt hem wel een biefstukje toe; maar als een werkman den lieelen dag buiten met een schop heeft staan werken, dan is voor hem een stuk spek voldoende". Binnenland. Het ministerie van marine. Naar de „Stand." van welingelichte zijde verneemt i? de benoeming van den nieuwen minister van marine daardoor vertraagd geworden, dat eerst het denkbeeld is overwogen, in hoeverre het mogelijk zou zijn, om de beide departementen van oorlog en marine reeds nu tot één departement van Landsverdediging te vereenigen. Het blad meldt: Op deze vraag was een practisch antwoord alleen daar door te vinden, dat den generaal Ber- gansius een proef van een tweetal maanden mogelijk werd gemaakt; en eerst toen na afloop van die proef bleek, dat het niet mogelijk was beidte departementen onder één hoofd te brengen, zoolang zij elk voor zich in een afzonderlijk gebouw gevestigd waren, en er geen mogelijkheid) be stond om een localiteit te vinden, waarin beide te vereen4waren, is tot de voordracht van een afzonderlij ke minister van marine overgegaan, Gebroeders barasiu. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: De heeren Sarasin zijn gezond' en wel te Kendari aangekomen, liet blad teekent daarbij aan: Hog geen half jaar geleden den 21en October van het vorige jaar lieerden de heeren Paul en Fritz Sa rasin te Makassar terug, na een hoogst belangrijken tocht volbracht te heb ben: de doorkruising van Midden-Ce- leb es van het Noorden naar het Zui den van Donggala naar Palopo. De onvermoeide Zwitsersche reizigers schijnen !t er op gezet te hebben, geen deel ondoorzocht te laten van dat «roo. te eiland, en na vroeger reeds het noordelijke deel van het zuid-oostelijk schiereiland, het gebied der groote me ren ten oosten van Loewoe te hebben i bezocht, hadden zü het plan gevormd eener doorkruising van het zuidelijke gedeelte van datzelfde schiereiland, wel 't nog minst bekende gedeelte van Celebes. Zij wilden dat geheel door trekken, van Mingkoka aan d'e West-, naar Kendari, de eenige havenplaats van belang aan de Oostkust; de keer W. H. Brugmans zou hen op dien tocht vergezellen. Blijkens het telegram van onzen Bataviaschen correspondent is oolc deze poging om onze kennis van den Oost-Indiscben archipel uit te breiden, weder met goeden uitslag bekroond. Ook grappen Het liefelijke plaatsje Zuiddorpe houdt er een jaarmarkt op na, die dit jaar niet zoo rustig is afgeloopen als gewoonlijk. Dei politile moest meer malen de orde rtussclien ruziemakers en vechtersbazen herstellen, doch kon niet beletten, dat dies nachts aan vele inwoners van het rustige dorpje een bijzondere verrassing was bereid. Bij eenligen was de deur vastgebon den. zoodat men niet zonder moeite naar buiten kon bij anderen was de schoorsteen, dichtgelegd, zoodat deze des morgens niet Hekken wilde en de rook naar binnen sloegeen boer kon des morgens zijn kar op het erf van zijn collega gaan halen, die een heel eind verder woont. Bij een ander zakte een deel van een molen naar binnen, toen men 's morgens de deur opende, en moest men door het raam naar buiten klimmen, om dien hin derpaal te verwijderen. O, landelijke eenvoud Hij ksverzefceringslunfe. Een werkgever hier heeft van de Rijks- verzekeringbank weer een groot stuk papier gekregen met vier wagen er op. Ingevuld moet worden: Bedrijfsnummer. Juiste naam en voorletters van dan werkgever. Aard van het bedtrijf. Gemeente waar het bedrijf wordt uitgeoefend'. Nu ia het merkwaardige van de zaak, dat de R.V.B. vroeger zelf dezen werkgever zijn bedrijfsnummer heeft opgegeven on onder dat nummer vroe ger ook ai met hem gecorrespondeerd. Maar veel mooier nog is. dat de Bank het formulier aan hem adres seert met bijvoeging van zijn achter naam en voornamen voluit, van de zaak die hij drijl't en van 't woord Haarlem. Derhalve vraagt zij hier viermaal naar den bekenden weg. Heeft die R.V.B. niets beters te doen? Flinke longen. De heer J. J. Taffin, amanuensis aan's Rijks Herbarium te Leiden, her dacht Maandag den dag waarop hij red arendje 50 jaren deel uitmaakte van liet muziekcorps der dienstd. schutterij als solo-clarinettist. Vele ingezetenen, officieren, oud-officieren en collega's kwamen den jubilaris te dezer gelegenheid hunne gelukwen- schen aanbieden. Door het corps of ficieren en door het corps musici wer den. den heer Taffin fraaie herinne ringsblijken vereerd. Verrassingen, Toen verleden week de troepen te Arnhem terugkeerden van een mili tairen marsch, werd door den gene raal bevel gegeven „ransels uit te pakken". Een hevige schrik maakte zich van verschillenden meester, want van al les kwam te voorschijnt, als: een foto- o-rafietoestel. een model hoofdkussen, 2 leege sigarenkistjes van 25, een worst. Dat deze voorwerpen de hila riteit der soldaten opwekten, laat zich hegrijpen. Doch ernstiger werd dit op gevat door de compagnies-comman danten. die ..pondjes" uitdeelden van 30 tot 40 nachtjes N- c- Anti-Militaristisch congres. Men deelt aan de ;,Tel." mede dat in den loop van dit jaar, waarschijn lijk in Augustus of September, m een der groote steden van ons land, waarschijnlijk Amsterdam of Den Haag, een Anti-Militaristisch Congres zal worden gehouden. Dit congres, dat eerst te Londen zoude plaats heb ben, kan wegens bijzondere omstan- dighejden aldaar niet doorgaan. Een lastig kostganger. Misschien herinnert zich de lezer, dat de Russische hof jager Chodaske- witz, impressario van een gedresseer de n heer, voor eenige weken te Zoe- len zoo ernstlig werd mishandeld, dat hij in het R. K. Gasthuis te Tielwerd opgenomen. Zijn beer werd besteed bij den kastelein U., op kosten der gemeente Zoelen. Sinds den tijd der Kozakken veroor zaakte niets zooveel drukte in het dorpje als deze kostganger. Heel Zoe len was gisteren op de been en alles wat wapen had, greep het, want bruintje trachtte een wandeling te maken buiten zijn enge cel in het ontluikende groen. Maar vóór hij kon brommen „O Welt, du bist so wunderschön", was zijn opzet ont dekt. Met eggen sloot men den uit gang af, dien hij zJich in het dak der schuur had gemaakt. Rillende schut ters stonden klaar om bruintje het levenslicht uit te blazen, indien hij de versperring uit den weg ruimde. Maar aan een moord, al is het dan ook pi aar van een beer, wagen onze Zoelenaars zich niet graag en daar om is besloten den zieken baas uit Ti el te halen om het gevaar te bezwe ren. Dit gelukte, maar het is de vraag, of de dood van een mensch het leven van een beer niet betalen moet. De mishandelde, dia den beer met éen hand de andere kan hij niet gebruiken, en zijn mond moest binden, was zeer zwak. Luchtverschijnsel. Zondagavond te ongeveer 7.40 werd te Zaandam in Zuidelijke richting een luchtverschijnsel waargenomen, dat wel op liet vallen van een staart ster geleek. De staart had een tame lijke) lengte. Gedurende 10 tot 12 seconden zag men deze lichtende streep zich met vrij groote snelheid van West naar Oost bewegen. Uit Winterswijk meldt men Zondagavond' 7.22 u (Greernv. tijd) zagen, we een prachtig natuurver schijnsel. Een komeet, 'opkomende uit het N.W. ten W„ van een blauw groene kleur, die in hbt paarsche overging. doornliefde het hemelge welf in Z.-O. richting, beschreef een halven circel( en daalde in het Z.O. ten O. 't Merkwaardigste ervan was, dat het verschijnsel zoolang aanhield en het veranderen van kleur. Een vervalsclite postwissel. Door de oplettendheid van een der vrouwelijke beambten aan het post kantoor te Amsterdam werd Maan dagochtend ontdekt dat een postwissel vervalschit werd aangeboden. Politie werd ontboden, en toe<n bleek dat eer» zekere W.v logeerende in het tehuis van het Leger des Hells te Amster dam, te Haarlem een postwissel had afgezonden, groot 25 cent aan zijn eigen adres. Bij ontvangst te Amsterdam bleek dat hij het vermelde bedrag veranderd had in f 90.25. De man is gearres teerd. Er van dcorgegian. De 28jarige G. G., die Vrijdag door zijn patroon, den poelier E., te Zwol le. was ontslagen, haalde eergisteren valschelijk op naam van E. f500 bij een kassiersflirma, met Welk geld hij er van door ging. Hij werd gisteren in het bezit van nog f445, echter door de politie te Deventer gearresteerd en naar Zwolle overgebracht. Heden morgen werd hij, op last van den rechter-commissaris, naar het huis van arrest vervoerd. (Z. C.) Bedriegelijke bankbreuk. A. v. d. V. en diens huisvrouw II. v. M. te Stiphout, die in staat van faillissement varkeerden, zijn, ver dacht van bedriegelijne bankbreuk, naar de gevangenis te Roermond' over gebracht Sport en Wedstrijden. SPARTA—R. A. P. 3—0. Om 2 uur fluit Groothoff aanvallen, waarvan Sparta gebruik maakt om reeds dadelijk op Rineker los ta trek ken. Langzamerhand raakt dan de roodzwarte voorhoede zonder Zweerts en Ankersmit wat aan den harden grond gewctnd en Broekhui zen en Van Son brengen soms aanR. A. P.'s verdediging wat opluchting. Succes blijft evenwel uit, want als Van Son eens mooi naar Rineker pas- geert, schiet dezq huizenhoog over. Om beurten vallen beide partijen nu aan, zoo denken we eens v. Has selt Jr. te zicu scoren, maar hij staat huiten spel en schiet er bovendien naast. Na een kwartier heeft er een hevige scrimmage bij R. A. P.'s doel plaats, en na heel wat heen en weer getrap, waarbij zelfs eerst Hartog Sr. den bal achter Rineker uit het doel trapt, weet Iloogeboom niet beter te doen dan den bal weg te slaan. De vrije schop wordt omgezet in een doelschop voor R. A. P. en de bal verhuist hierdoor naar de andere helft, waar aan de roodzwarten kort achtereen een viertal hoekschoppen ten deel vallen, die echter zondleir re sultaat blijven. En als half-time wordt gefloten, is de standi nog steeds 00. Na de hervatting is Sparta de ster kere; reeds na een 10-tal minuten maakt van Hasselt uit een scrimmage het eerste punt. Kort daarop weet Overeijnder Prins te passeeren en een enorme ren langs den vleugel besluit hij met een prach tig schot, dat nog juist langs Rinc- ker's vingertoppen in het doel vliegt.. Na een half uur valt Sparta op vrij grooten afstand van het doel een vrije trap ten deel. Cleton schiet den bal op het doel en deze zal juist zon der iemand aan te raken in het net gaan, als Hartog Jr., op de doellijn staande, er nog even zijn hoofd onder duwt en daardoor aan Sparta een derde punt bezorgt. Kort hierna komt het einde met 30 Leger en Vloot. Diq Minister van Oorlog heeft de chefs der militaire ziekeninrichtingen gemachtigd, om in dringende omstan digheden aan een verpleegde, wiens toestand het reizen toelaat, verlof uit de ziekeninrichting to verleenen tot het strikt noodzakelijk aantal dagen, onder gehoudenheid van het verleend verlof onverwijld' kennis te veven aan den commandant van het korps, waar toe de verpleegde behoort. In de organisatie van den plaatse- lijken staf is-deze wijziging gebracht, dat het aantal kolonels-plaatselijke commandanten tot dusver bedragende 1. gebracht is op 2, en het aantal luit.- kolonel-majoors van 2 tot 3 is uitge- breid. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst o-j niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Aan de RedacÜie van het Haarlems dag Blad. Mijn Heer. Vergun mij dit onderstaande te plaatsen 'in u blad naar aanlijdiug de aanval aan ons adres gericht. Wanneer men een beschouwing geeft of een verslag, dan hoort dat naar mijn meening juist te zijn, en dit is niet het geval, met het verslag van de jongsleden gehoudten verg. der Soc. Jongelieden bond afd. Am sterdam op Dinsdag 10 maart. Wan neer wij wat laat zijn mijn Qns ant woord. dan vind dat zijn oorzaak dat ik vrijdag eerst dit nummer in han den kreeg, waar het verslag in stond. Gij begint met het plaatsen van het stroobillet ter aankondiging van de vei'gnu wanneer uw dat gelezen heeft, dan moet u met ons erkennen dat er niet .op stond als sprekers zul len het woord voeren F. D. N. en Jongens, maar er stond duidelijk op als sprekers zijn uitgenodigt de bo- venstaanden. Ziet mijn heer dit is een groot ver schil. De tijd op liet oogenhlik laat niet toe dat wij zeker zijn dat als wij een spreker uitnodigen of dezen komt welnu zoo was nu ook het geval wij hadden dezen sprekers uitgenodigt en daar er nog altijd lang gewacht moot worden op antwoord konden wij niet wachten met de reclamen. Want om stroob'illetten te versprijdien voor een verg. moet men altijd een paar dagen van te voren dezen, doen versprijden en dien te volgen kunnen wij er na- tunrliiK niets aandoen als een spie ker aangekondigt is en in dien tus sentijd afschrijft. Wij kunnen met bewijzen aantoonen, dat F. D. N. uit genodigt was en eerst Zondagavond afschreef aan de secretaris die dezen briefkaart eerst iü handen kreeg maandag avond. De secretaris was dinsdag avond niet ter vergadering om het ons meetedelen en zoo heeft het geval zig voorgedaan, ik zeg wij kennen dit met bewijzen en wel met het volgen antwoord van den heer F. D. N. M. S. door dezen moet ik u berichten dat ik aan u uitnodi ging niet kan voldoen de reden daar van is dat ik voorzichtig moet zijn met mijn keel. Groetend, Amlsterdlam 8:3.03. F. D. N. Wat de tweede spreker betreft de zen kon wegens ziekten niet optreden. Ziet mijn lieer de Redacteur als u dit leest dan kunt u daarin vernemen dat wij niet opzettelijk misleiding "te weeg bracht of om een vergadering vol te krijgen iemand er op zetten zonder hem daar eer'st van te verwit tigen en Vinden wij u raad die u geeft aan de arbeiders overbodig wat betreft de reden van de sprekers nu dit is de rneening van u verslaggever. De toestand zooals hij nu is onder de arbeiders brengt er toe mee dat wij de grooten pers en Justietlie veel scherper moeten aanpakken dan als wij dit gewoonlijk doen. omdat zij daar de aanleiding toe geeft en mee werkt om de arbeiders beweging in de rug aan tevallen. Dat u verslaggever de zaal heeft verlaten 'Is een zaait voor hem zelf. dit geeft een bewijs dat hij, hetgeen, de spreker meedeelde, aantrok en zig zelf beschuldig van oneerlijk venslag te geven anders had hij de opmerking cflie de spreker maakten niet behoe den aan te trekken. Nu nog een enkel woordje over het Telegram wat u heeft gestuurd aan den heer F. D. N. nu dit kan best mogelijk zijn dat de spreker dit ge antwoord heeft maar dan heef hij u zeker niet begrepen. hiermede onzen dank bij voorbaat Namens de Soc. Jongelieden Bond afd. Amsterdam. S. VOORZANGER, voorz. Groeneburgwal 38, Arnst. N.B. Wij hopen dan ook, dat u zoo berijdwillig, zal zijn dit te plaatsen omdat als men iemand aanvalt ook het recht heeft zig te verdedigen. (Wij nemen het bovenstaande niet op omdat wij daaraan eenige waarde hechten, maar als curiositeit. Is het niet komisch om te lezen, dat onze verslaggever zou zijn heengegaan, omdat hij zich de verwijten van den spreker aantrok? Inzender schijnt, niiet te weten, dat fats'oenlijke lieden zich verwijderen van plaatsen waar taal gebruikt wordt, die zij niet mee wensclien aan te hoeren ook al behoeft, zooals m d'it! geval, uren zich persoonlij k daarvan niets aan te trekken. Ons telegram aan den heer Domela Nieuwenhuis en cliens antwoord kan inzender in het geheel niet verduwen. Hij maakt zic-h daarvan af -met de kinderlijke opmerking, dat D. N. dat niet zou hebben begrepen Geen compliment aan den heer Nieuwenhuis. Overiigens spreekt hjet stuk zoo voor zichzelf, dat wij er geen verder commentaar op zullen leveren. REDACTIE.) Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer J. V. Muller, geb, te D elfshaven. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heetren C. de Boer en N. Vertregt. Leiden. Voo,r het aanvullingsexamen in de Dier- en Delfstofkunde is ge slaagd de heer W. Pelle. INGEZONDEN MEUEDL'E- LINGEN. 30 esmfcs por regel. efsehoon <?Ie fijn ste in 4|ualïteit Ss niets duurder dan de gewone soorten. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Het aantal geheel werklooze leden van den Diamantbewerkei-sbond te Amsterdam bedroeg de vorige week 206 tegen 233 in de voorafgaande week. Er is dus minder werkloosheid thans als in jaren, het geval was. Door de directie dier posterijen is 5 gratificatie toegekend aan de be ambten die dienst gedaan hebben als koetsier, tijdens de koetsier.sstakmg te Amsterdam. (Het Volk.) Men meldt uit Utrecht aan de N. R. Ct.: Door de heeren. dr. W. Bannier, mr. B. L. Ph. van Lier, prof. mr. W. L P. A. Molengraaff, prof. dr. F. A. F. C." Went en mevr. J. P. WesselinlcVan Rossum, zijn thans bij zeven ver schillende winkeliers hier ter stede lijsten neergelegd ter teekening, als bewijs van instemming met het adres van d'e heeren jhr. mi*. Berg c. s. te gen de door d'e regeering ingediende wetsontwerpen. Prof. Molengraaff en mr. B. L. Ph. van Lier zijn bestuurders der vrijzin nig-democratische kiesvereeniging Al gemeen Belang, alhier. Men schrijft uit Veendam: Omtrent de voorgenomen staking vaai de timmerliedengezellen nog het volgende: Door d'e afdeeling van den Timmerliedenbond is aa.n d'e bazen het verzoek gericht 'het uurloon met 1 ct. te vorhoogen en te brengen op 17 cent. Dezen hebben in een vergade ring besloten daarop niet in te gaan. Met het oog echter op den drukken tijd' meenen de gezellen hun verzoek te moeten blijven handhaven. I)e Spoorwegquaestie, In het jongste nummer van het Weekblad der Alg om eene Nederland- sche Vereeniging van spoor- en tram personeel wordt het een en ander medegedeeld, over de conferentie, die het hoofdbestuur clier vereeniging de vorige week gehad heeft met het ge delegeerd-lid van den raad van ad ministratie der H.IJ.S.M., den heer Van Hasselt. Deze mededeelingen ko men op het volgende neer. De heer Van Hasselt wist niets at van het ontslag van 6 losse werklie den van C. S. en de Rietlanden, doch zou een onderzoek doen instellen. Over ongepaste uitdrukkingen dooi superieuren tegen het personeel ge bezigd, liet de heer Van Hasselt zich afkeurend uit. Dat er personen waren, die de sta kingsdagen niet uitbetaald gekregen hebben, wish de heer Van Hassell nietzij zullen echter alsnog betaald worden. Het hoofdbestuur schrijft „In "t geheel kan gezegd worden, dat het gedelegeerd lid van den Raad van Administratie tot op het onder houd met ons, mets wist van de pes terijen en afwijkingen van het dooi hem gegeven woord, en wij kunnen dan ook hierbij verklaren, zoowel uil zijn houding als uit hetgeen hij ons gezegd heeft dat hij hetgeen beloofd is, strikt en eerlijk zal najsomen. „Onze leden worden verzocht, zoo dra zich dan ook een dergelijk feil voordoet, ons omstandig en dadelijl te berichten, daar de he.er v. H. daar omtrent steeds nauwkeurig zal latei onderzoeken." Verder deelt 't hoofdbestuur mede, d^at d'e geschorste leerling-rn acliinis: Van, Schraa te Hoorn reeds weer ir dienst gesteld was voordat de confe rentte plaats had, en dat Waller, dt om huiselijke reden naar Amsterdan was overgeplaatst, maar1 direct na di staking, zonder dat die heer Van Has iselt er iets van wist, weer naai- Rol terdam verplaatst was, als de diens liet toelaat, zal kunnen ruilen me iemand, die liever naar Rotterdan wil. De bezwaren tegen de weder-iu dienstneming van den conducteui Lentz te Apeldoorn, waren echter zoo vele, dat deze ontslagen blijft, „Het resultaat", zegt het hoofdb^ stuur, „is dus niiet zeer schitteren! geweest, wat de directe gevolgen bei treftmaar wel gunstig in dien zifl dat we thans de verzekering hebben bij den hoogsten superieur een wil lig oor te hebben gevonden tegenovei het maclitsmisbruiK der halfgoden.' De conferentie, met den directeui der Staatsspoor verleden Vrijdag ge houden, leidde tot nietsmaar rnei is ophieuw aan het confereeren ge gaan, de uitslag daarvan hoopte iie hoofdbestuur spoedig te kunnen mee deelen. De afdeeling Wolvega van den Boni van Necl'erl andsche Onderwijzen heeft de volgende mofti© aangenomen: „De vergadering, van oordeel, da' liet vereenigingsrecht dér arbeidjeij en van alle ambtenaren in openbare! dienst ongeschonden nioet worde! gehandhaafd „steunt de beweging tegen het wetó omwerp tot aanvulling en wijziginj van het Wethoeic van Strafrecht: „spreekt den wensch uit. dat dj volksvertegenwoordiging geen wette zal aannemen, waarbij het vereen gmgsrecht wordt aangetast." De kerkeraad der Ned. Hervormd gemeente te Amsterdam, wijzend o den ernst der tijden enmeenende da het Christendom nog te weinig al zuurdeesem heeft gewerkt-, stelt voc zoowel in de binnenkamer als in d kerken te. bidden: ,Heere, behoed Lan en Kerk, waak over onze geliefde e geëerbiedigde Koningin, geef wüshei en sterkte aan d'e Raadslieden de Kroon en Vertegenwoordigers va! ons volk. Ja, doop hen en ons alle met Uwen Geest. Verhoer alzoo' in deze bange dage: de bede van.„Vader Willem", het na geslacht van en door U bevrijd vol opnieuw uit het hart geweld: „Mijn God! mijn God! ontferm l over mij en over Uw arme volk!" Te Breda liep Zaterdagmorgen e« man, dragende een bord, waarop ee zeer vergroote afbeelding van d'e pl& uit „Het Volk": minister Kuyper bi zig een gjeboeiden arbeidier te worgö Op grond van art. 27 van de Stede politieverordening, waarin het houdé van vertooningen op straat zondl toestemming van den buirgemeestei verboden is, werd het bord door d politie in beslag genomen. Men schrijft" uit Hengelo aan lie Volk Vrijdagmorgen is van hier onde geleide van een sergeant-majoor e twee soldaten naar Leeuwarden ovei gebracht de Korporaal der 'infanterie Ó!t.en, beschuldigd van opruiing, oi aldaar voor den krijgsraad te vei schijnen. Het bestuur der Vereeniging va gemeenteveldwachters in Zeelau heeft aan het. hoofdbestuur van de Bond van Nedferl. Onderwijzers, al antwoord op diens circulaire, en daa bij gaanden afdruk van request mf memorie, het volgende geschreven „Hoewel wij allen voelen en wetei dat ook wij politiebeambten grieve hebben en rechten willen bezitten, die voor ons en de goede orde end rechtszekerheid zeer noodzakelijk zijl „wij een en ander al eenige male en ook kortelings nog aan de rege ring en volksvertegenwoordiging hel ben kenbaar gemaakt, zoomede lü voornemen hebben, om dit. zoo noi dig, nogmaals te doen; „hebben wij gemeend in deze en stlge lijden omtrent een en andf een stilzwijgen te moeten bewaren e een houding aan te nemen overeei k'omstig den eed, door ieder onzer 1) de aanvaarding zijner bediening a gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2