NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgeleven Dagblad in Haarlem en Omstreken. De nieuwe Beurs ie Amsterdam. Liefde en Haat. 20e Jaargang Vrijdag 20 Maart 1903. No. 6050 DAGBLAD Atoonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02Vi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» ,t de omstreken en franco per post0.45 Aavertentiën a Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: duider Buiienspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Bontstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad versohtjnt dagelijks, behalvo op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénèrale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 20 Maart bevat 0. a Het manifest van den Czaar, De opstand te Marokko, De nieuwe Beurs te Amsterdam, Nabetrach ting en vervolg Gemeenteraad, Toorloopige verslagen over de Regeeringsontwerpen. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De discussie over de voorgestelde ver ordening op het weduwen- en weezen- pensioeni leverde Woensdag in onzen gemeenteraad weinig belangrijks op. De lezer van het Raadsverslag, die de ver ordening zelf niet heeft, kan uit dat ver slag weinig informatie putten omdat de arti. er niet in afgedrukt zijn, maar al leen bij hun nummer aangewezen. An ders zou de gevorderde plaatsruimte al te groot worden. Laat ik dus meedeelen, dat bet debat in hoofdzaak liep over art. 35, waarin bepaald wordt hoe en waar om weduwen- en weezenpensioen komt te vervallen en dat alleen in geval van overlijden het loopende kwartaal ten volle zal worden uitgekeerd. Hertrouwt een weduwe of bereikt een wees den achttienjarigen leeftijd, dan wordt het pensioen uitgekeerd tot dien dag zelf, waarop een dezer heuglijke feiten plaats greep. Aan dit wel ietwat krenterige debat besteedde de Raad wel zoowat een Uurtje. Het voorstel om een huis aan 't Spaarne voor bureau van de waterlei ding aan te koop en, ging er vlotter door, hoewel toch nog van vier Raadsleden oppositie kwam. Ik meende in de verte de wenkbrauwen van den voorzitter te zien samentrekken, toen de heer Van de Kamp in arren moede zei, dat de gemeente altijd duur uit scheen te moe ten wezen. D,e onweerswolk ontlaadde zich evenwel niet, want de heer Roog kwam daar al tegen op en verklaarde, dat het in dit geval nu eens niet zoo was. Deze verklaring scheen zooveel in druk te maken (dat is het plezierige van oppositie, die voor een enkelen keer ministerieel wordt) dat het voorstel er gemakkelijk doorging en slechts vier le den tegenstemden. De heer Kleijnenberg heeft hierbij zijn tweede maidenspeech gehouden. Zijn eerste betrof het adres v.an de onderwijzers aangaande hun pensioen, dat afgewezen werd omdat het in den vorm waarin het werd ingediend, niet aanneembaar was.Uitdrukkelijk ver klaarde de wethouder, dat dit geen be letsel voor een nieuw request behoefde te wezen en wie de penvaardigheid van deze adressanten kent, is er wel in zijn ziel van overtuigd, dat dit nieuwe re quest zich niet zal laten wachten. Wat zich nu weer wel laat wachten is de in werking treding van de nieuwe pensioenverordening. Nadat het acht jaar, geloof ik, geduurd heeft voordat ze was ontworpen) en vastgesteld, moet het nu nog weer negen maanden duren vóórdat ze wordt ingevoerd. De woord voerder van de Commissie, Dr. Tjeenk Willink, stelde wel voor om den datum van invoering op 1 Juli te bepalen, maar werd door telegrafische teekens van de tafel van 't dagelijksoli bestuur tot het besef gebracht, dat hij op een dwaalweg wandelde en1 dat 1 Januari 1904 de juiste datum was. Ik dacht onwillekeurig aan de klacht van dien heer Van de Kamp, dat de ge meente veelal zoo duur werkt mag d i t niet altijd zoo wezen, langzaam werkt ze dikwijls wel. Was er nu heusch geen kans, om met. zulk een corps amb tenaren deze acht jaar lang gekauwde en herkauwde verordening in ruim drie maanden tot uitvoering ig6reed te ma ken,? Dit is immers geen theoretische quaestie alleen! Wat er tot Januari 1904 onder onze ambtenaren voor onheilen gebeuren, ze vallen onverbiddelijk on der de oude en zoo gebrekkige be- deelimg. Wat meer vlugheid zou in dit geval toch wel nuttig -zijn geweest. Ook de heer Stolp, anders grif genoeg in 't afdoen van zaken, had Woensdag een remmende bui. Op zijn voorstel werd de aankoop van een keet aan den Koudenhorn voor havenkantoor uitge steld en zou de verplaatsing van een kiosk van het Verwulft naar de Boter markt zijn uitgesteld, wanneer de Raad zich daar niet tegen had verklaard. Aan zulke voorstel'letjes, het verplaatsen van een kiosk, smult onze Raad. De Boter markt is wel te smal', niet te smal, toch wei te smal, zeker niet te smal men voelt, dat daarover te praten valt tot den jonigsten dag. Ten slotte vond de meerderheid de Botermarkt niet te smal en daar zal dus de kiosk van Van Kee- ken komen te staan en wel op het ver hoogde gedeelte. De heer Sneltjes bracht de vergadering aan 't lachen door de mededeeling, dat een van de wethou ders zelf hem vertelaard had, dat de bedoeling was het tentje tegen de ver hooging aan te plaatsen. Wie die wet- houderlijke zondaar was kwamen we niet te weten: Er was er zelfs niet een, die bloosde. De heer de Braai weerde zich ditmaal als een kat in de krullen, 't Was of hij to on en wou, da.t hij, uit'gestooten als liij is door de sociaal-democraten, daarbij toch nog friscli en gezond is gebleven. Zelfs behaalde hij een succesje, toen de Raad op zijn verzoek besloot aan B. en W. inlichting te vragen over de rede nen,, waarom bij vele arbeidersgezinnen de muntgasmeter, -tegen hun zin,, in de voorkamer is geplaatst en niet zooals zij wenschten in den kelder, waar toch ook geschikte ruimte was. En nu ik toch van geschikte ruimte spreek dien ik te gewagen van een klacht van de heeren Laane en Loo- meijer, dat zij op hun plaats niet kun nen zien, niet kunnen hooren en er kou de voeten krijgen. Van allé kanten bra ken daarop de klachten los. Maar de voorzitter, zonder zich van zijn stuk te laten brengen, verklaarde dat de proef met deze Raadszaal, pas volledig zou we zen, ais de Raad daarin ook nog eens een zomer had. doorgebracht. We weten dus, waar we aan'toe zijn. Ik kan tot mijn spijt niet nabetrach- ten over de installatie van ons aller Benjamin;, den heer Kleijnenberg. Wer den wij in. onze wachtkamer den vori- gen keer geroepen door een bode, die in de handen klapte alsof hij zich voor schaapherder hield, ditmaal werden we heelemaal vergeten, totdat een andere bode de tijding bracht, dat die vergade ring geopend was. Toen was' de instal latie al voorbij en zat het nieuwe Raads lid al kalmpjes tusscheoi de heeren Hof land en Van de Kamp. Huitenlandsch Nieuws Rusland Het mcinifist van den Czaar. Uit St. Petersburg wordt aan de „Frarnkf. Ztg." het volgend!© gemield: Aan het manifest des Keizers wordt hier door die pers een buitengewoon groote beteekenis gehecht; het wordt met het beroemde manifest van Alex ander III. d.d. 29 April 1881, en zelfs met de daad van 19 Februari 1861 vergeleken en daarmee gelijk gesteld. Don kalnien beoordeelaar kan ech ter niet zijn ontgaan, dat dlit staats stuk, zelfs voor Russische verhoudin gen, zéér onbestemd is uitgevallen, waardoor dit moet inderdaad er kend worden de strengste reaction- na,ir zoowel als de gematigde liberaal daarin dei vervulling van hunne bar- tewenscben zien kunnen. Wat even wel bijzonder opvallen moet dat is de omstandigheid, dat door dit manifest het werk van de zooveeil besproken commissie van onderzoek naar de be hoeften van den landbouw, op bui- tengewoniel wijze wordt bemoeilijkt. Deze commissie, die, naar men weert, eerst nu, nadat de provinciale en re- geerings-commissies hunne goedkeu ring daaraan verleend hadden, hare eigenlijke werkzaamheid zou begin nen, is op aandringen van minister Witte in bet leven geroepen en verga dert onder zijn presidium. Indien thans d:oor het manifest een van die belangrijkste onderwerpen van be raadslaging dezer commissie, n.l. de landbouw wetgeving, opnieiuw ter be oordeeling naar de locale comité's verwezen en over de principieels vraagpunten der agrarische wetge ving kortweg beslist wordt, dan is dit feitelijk als een negatie der commis sie van Witte te betrachten, aan wel ke nu nog maar bet onderzoek naar betrekkelijk ondergeschikte kwesties wordt overgelaten, als zij n.l. nog verdiep vergaderen zal. Het kan daarom niemand verwon deren, dat hier de meening wordt ge uit, dat. het manifest gepubliceerd werd zonder dat men het oordeel van den Minister van Financiën gekend heeft, of zulks zelfs geheel buiten hem om gedaan heeft. Zoo dit waar is dan heteekent het een triomf voor Plehwe c. s. Dat het manifest den heer Pleh we. den minister van Binnenlandsche Zaken, tot geestelijken vader heeft, is zoo goed als zeker, daar er een zeer opvallendie overeenkomst bestaat tus- schen dit document en de redevoering welke de heer Plehwe ter gelegenheid: van de herdenking van het honderd-1 jarig bestaan van het departement van Binnenlandsche Zaken gehouden. 1 heeft. Maroliko. De opstand. Het is 'met den pretendent in Ma rokko als met de opstandelingen in Venezuela. Vandaag volkomen over wonnen, vernietigd', morgen weer met nieuw© legertroepen de wettige overheid bedreigend; heden gewond, gesneuveld, den dag daarop ..sain et sauf" aan liet hoofd, zijner getrouwe volgelingen, schrik verspreidend on der de aanhangers dei- regeering. Bou-Hamara heeft de verschillen de phases van sneuvelen, gewond zijn, herstellen en ongedeerd zijn reeds et telijke malen meegemaakt, en ook thans komt hij de optimistische be richten van den laatsten tijd als zou den vrede en rust in het Marokkaan- sche gebied! teruggekeerd! zijn, op wreedaardige wijze verstoren. Hij blijkt geenszins gesneuveld te zijn, evenmin van alle macht ontbloot. Uit Tanger komen integendeel berichten, dat de opstand in de laatste dagen be denkelijke- afmetingen heeft aangeno men, dat die machtige stam Aïd-Le- grosehen zich bij den pretendent heeft aangesloten, dat verschillende andere stammen, die door den Sultan waren omgekocht, wel het honorarium heb ben willen aannemen, doch zich ver der volkomen aan hun verplichtingen onttrekken, dat de stammen in de na buurschap van Mequinez wederom op gestaan zijn en alle karavanen en konvooien die door hun gebied trek ken plunderen; terwijl er ten slotte een groote opgewondenheid schijnt te heer. schen onder de stammen uit het Oua- zangebied. welke met den pretendent in verbinding staan. Men ziet het. rustig is het in- dit ge deelte van Noord-Afrika's kust nog lang niet Men vraagt zich af of deze toestand nog lane zoo zal kunnen du ren, een toestand, waarbij de belan gen van zoovele mogendheden in zoo groote mate geschaad worden, en waarhij het leven dier vele Europeanen aldaar geenszins als veilig kan be schouwd worden. Het zal waarlijk niet te veel verwondiering behoeven te ba ren. wanneer op een goeden dag de groote mogendheden tusschen heide komen en met de belangeloosheid die hun optreden gewoonlijk kenmerkt, een einde aan de zaak zullen gaan maken! Speciale correspondentie (van Peereboom's algemeeneii dienst) voor Haarlem's Dagblad. Misschien, is er nooit een gebouw gezet, waarover zooveel critiek is uit gesproken als over de nieuwe Beurs te Amsterdam, gebouwd naar de plan nen van den architect H. P. B er lage Nz.. door de aannemers D. Cerlijn en Zoon en A. J. de Haan, onder toezicht van den hoofdopzichter Joh. B. Lam- beek Jr. Hoe hot ook zij, het gebouw heeft de aandacht getrokken in bin nen- en buitenland. Men heeft er kend dat Berlage ook in deze zijn schepping zichzelf gelijk is gebleven. Het uiterlijk van het nieuwe Beurs gebouw zullen dei meeste onzer lezers kennen. Want het gebouw trekt, zoo wel door lijn en kleuren', als door de plaats waar het staat, de aandacht. Inwendig zullen echter nog zeer wei- nigen zijn geweest. Wij behoorden dezer dagen tot de geprivilegeerden, en zullen in gedachten die rondwande ling nog eens herhalen. Do hoofdingang ligt aan de Dara- zijde d'. i. dus tegenover de oude, houten korenbeurs, die meer en meer verzakt. Deze entrée is breed en royaal opgevat, en zou zeker den wat gerekten zij-gevel aan de Damrak zijde verfraaid en verlevendigd heb ben. I11 die hal wordt" al dadelijk de aandacht getrokken door drie groote tegel-tableaux van Toorop, voorstel lende Verleden, Heden en Toekomst. Wij passeeren de draaideuren, gaan (door de bei del .schrijfkamers, waar papier en lessenaars, inkt en pennen wachten op hot gebruik, en komen in de groote Goederenbeurs een hooge hal van geel- en zalmkleurig steen. '11 Helder licht valt uit het hooge dak van wit en groen glas. gedragen door forsche ijzeren bogen geel met blauw© nagelen. Links ®n rechts wordt de zaal be grensd door lage. geel-granieten co lonnades. waarachter zich geel-houten schotten en banken rijen. Hier zullen binnenkort de heursheeren die 't zich kunnen permitteer en, elk. een eigen appartementje hebben een eigen grondgebied. De gekleurde vensters doen goed hij al dat gele hout. Nu kijken we nog eens naar boven. We zien aan beide zijden van de zaal twee reeksen galerijen, boven elkaar gelegen, met loge-vormige openingen. Daarachter liggen de vaste kantoorlo kalen die door die voornaamste firma's van Amsterdam betrokken zullen wor den. en nu TiJCdsop weinigen na, verhuurd zijn al is de prijs ook hoog. Daar zijn trouwens al aardig heden op gemaakt. De hooge dom met de twee tegelklokken, vertoont nk de opschriften ..Beidlt uw tijd" en „Duur uw uur". „Jawel" zei een grappen maker. ,,d!at is een fout. We zullen er van maken „Stuur uw huur". Die waarschuwing zou veel practischer zijn!" Ook in de goederenbeurs is zoo'n groote tegelklok aangebracht. Tien booglampen zfullein hij avond het schouwtooneel verlichten. Overdag vormen d'e helderblauw geschilderde lampen op zich zelf reeds een zaal decoratie, evenals daar in de hoogte het Amsterdamsche wapen van ge brand glas. Deze zaal is. evenals trouwens het geheele beursgebouw zooveel mogelijk van inlandsch mate riaal vervaardigd. Alleen het natuur steen komt natuurlijk van elders. De grond is van teak-hout. Door de communicatiegang met haar oranje-kleurig ijzeren dak pas- seerend', de telephoon- en telegraaf kantoren komen wij in de Effec tenbeurs, uitsluitend bestemd voor de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel. De overige belang hebbenden bij den fondsenhandel zul len zich moeten vergenoegen met de bescheiden bij beurs hiernaast, een gangvormige ruimte, die door een hek werk begrensd wordt. De toegang tot de Effectenbeurs bevindt zich op den hoek van Oudebrug en Damrak stille zijde, genaamd Beursstraat. Deze zaal is wat kleiner dan de vo rige. maar zal wel voldoen. Het ijzer werk van de glas-ijzeren overkapping is wit me<t rood' getint De muren zijn versierd met tegelranden. vervaardigd naar teekening van Toorop door Van Hulst, te Harlingen Ze geven verschil lende geldstukken te zien. Elke zaal draagt zoo verschillende kenteekenen van haar doel. Zoo is de noteeringzaal van de Vereeniging voor den Effec tenhandel tegen de zoldering versierd met worpen geldstapeis effecten percententeekens. Maar keeren wij terug tot de Effectenbeurs. In het midden d© z.g. guide-bank met klok, waar de officieele noteeringen zullen worden gepubliceerd. Aan de wan den banken. De Korenbeurs is weer ongeveer van diezelfde grootte als de Effecten beurs. Door de hooge, schuine ramen op het noordeai valt een sterk, wit hebt naar binnen. De tegelranden, ge ven hier korenaren enz. weer. De zaal is voorzien van een groot aantal mon- 9terkasten. en staat door een hek in verbinding met de Schippersbeurs. die juist gelegen is voor den hoofdin gang aan de Damrakzijde. In deze omgeving aan de straatzijde is look ihet café-restaurant gelegen van buiten kenbaar aan de groote. boogvormige spiegelruiten De ruimte, een lange, smalle pij- penld, is vrij klein voor 't groote getal dorstige en hongerende beursbezoekers dat zich hier wel geregeld zal neer laten, vooral als men bedenkt dat de employé's der in dé Beurs gevestigde kantoren hier ook toegang liebben. Thans stijgen wij met de lift van den toren op naar de eerste verdie ping. Boven den hoofdingang aan de Damzijde zijn die appartementen van de Kamér van Koophandel gelegen, nl. een vergaderzaal, een kamer van den secretaris, een lcantoorlocaal. archief- kamers enz. In de eerste komt. een mooi raam van gebrandi glas, geschil derd door Derkinderen, en vervaardigd door Schouten te Delft. Aan de andere zijde van het Beursgebouw, dus boven de Koren- en Effectenbeurs, zal de Vereeniging voor den Effectenhandel haar zetel opslaan. Zii heeft, daar haar eigen buffet, haar biljartzaal, haar conversatiezaal, haar kantoorlokalen enz. 't Is hier tevens de plaats om even de aandacht te vestigen op de eigen aardige positie die de Vereeniging voor den Effectenhandel in het Beurs gebouw inneemt. Wij wezen reeds op de tot dusver ongekende scheiding tus schen leden ©ni niet-leden. De zaak is deze: dat de Vereeniging van de stad Amsterdam een gedeelte (d. i. da eigenlijke effectenbeurs) van het ge bouw heeft gehuurd en zoodoende ge rechtigd den toegang voor niet-leden barer vereeniging gesloten te houden. Deze maatregel is een uitvloeisel van dé jongste wijziging in de statuten, volgens welke de eischen. waaraan het candidaat-lid' moet voldoen, veel zwaarder' zijn geworden dan tot dus ver het geval was. Zoo werd 0. a. bepaald dat om lid der Vereeniging te worden men moet worden voorgesteld door 10 leden, en tevens aan het Be stuur een schriftelijk bewijs moet worden overgelegd, volgens hetwelk d« voorgestelde 2 jaren in het ban kiers- en effectenvak is werkzaam ge- geweest. Indien zich t-ri minste 10 leden te gen de toelating van den voorgestelde verzetten, wordt een ballotage-verga dering uitgeschreven, welke bij meer derheid van stemmen over de aanne ming beslist. Een bedrag van f 6000 moet als waarborg worden gestort voor die aan te gane verplichtingen uit transacties tot bet, bedrijf behoorende, Fia 1 i ®t© n. Vertaald uit het ENGELSCH. 15) Om haar recht te laten wedervaren moet gezegd worden, dat noo'it eenige verboden gedachte aan den kornet bij deze waardige dame was opgeko men, totdat Polly haar onbeschaam de speech had geuit. Zij had tot nu toe integendeel als eien getrouw Ko ningsgezinde, de onwelkome gasten op Coombe Royal zeer koel en vorme lijk behandeld, maar het nieuwe idee had wortel geschoten en begon met Verrassende snelheid een grooten om vang aan te nemen. Het kon toch best zijn, dat alles, wat Polly gezegd bad, waar was. Mannen hadden hun kleine eigenaardigheden en de kornet was iemand, die als bijzonder verle gen bekend stonddaarom bad hij zexer dezen omweg gekozen om zijn gevoelens uit te drukken. Daarbij kwam, dat zij een gevoelige vrouw was, in sommige opzichten, en de liefde van een eerlijk man, zelfs al was hij een Roundhead, was niet te versmaden. O, wat te doenzuchtte zij en liet haar gedachten den vrijen loop, hij i.s een dapper soldaat, naar ik hoor, ofschoon hij een beetje mager is en maar éen oog heeft. Och ja, Silas Battersby ligt nu al tien jaar in 't graf. Ik was een goede vrouw voor hem, maar hij was te veel op drank gesteld. Zij zuchtte' weer, 'toen zij dacht aan dat gebrek vani den overledene, en opstaande, keek zij in den spie gel, terwijl ze snel haar muts recht zjette. Het spiegelbeeld deed haar niet onaangenaam aan. Ja zeker, je bent nog jong en bevallig, Maryorie Battersbyniet een van die ingeregen, coquette, wil de meiden, maar verstandig en be scheiden, met veel kooktalent, han digheid met de naald en eenige over legde duitjes voor den kwaden dag. Juist 'iemand, die een ernstig en een voudig man tot vrouw wil hebben. En met haar rug naar de deur staande, met éen hand op den schoor steenmantel rustend, gaf zij zich over aan droomerijen, droomerijen, waar mee iedere vrouw zich op haar beurt1 bezighoudt, hetzij ze boerin of baro nes is. En zoo willen wij haar een oogen- blik alleen laten en den zuurkijken- den kornet in zijn kamer opzoeken, waarin hij zich een oogenblik terug getrokken had, om lin eenzaamheid 11a te denken, hetgeen een eigenaardi ge gewoonte van hem was. Hij had de ronde gedaan, en alle maatregelen genopion, die noodig wa ren voor de ontvangst van den Lord Generaal, zooals hij hem nog altijd noemde, in weerwil van zijn nieuwe titels. Voor Rock zou hij altijd' de Groote Engelschman blijven. Toch was de kornet niet in zijn schik.. Rock dacht er over na, dat er niet genoeg moeite was gedaan om den rebel op te sporen, op wiens hoofd zoo'n groote som geldis was gezet. Wel was de omtrek geheel door zocht. Ook was er geen hoekje of gaatje in het groote hulis, dat niet doorzocht was door menschen, die doorkneed waren in het opsporen van vijanden, maar er was daarbij een gebrek aan ernst aan den dag ge legd, dat Rock mishaagde. Zijn her innering bracht hem terug naar ver vlogen dagen, toen hij met Mansfield en zijn ruiters door Lauenburg ge draafd had om dén verrader Margrave op te sporen. De omstandigheden le ken veel op de tegenwoordige, hef, was geëindigd met de gevangenneming van dén verraderdoch de tijd zou zijn achtervolging nooit uitwisschen en de kornet, die van oordeel was, dat oorlog dan toch ook oorlog moest zijn, dacht dat dezelfde middelen, die Mansfield op het slot Lauenburg had aangewend, hier ook goed op haar plaats geweest zouden zijn. Hij drukte hier en daar met zijn langen wijsvin ger op de wanden van zijn kamer, alsof hij verwachtte, dat bij zijn aan raken een geheime deur zich zou ope nen. Niets dergelijKs gebeurde ech ter en hij stond daar met zijn vinger op hét eikenhout in stille gepeinzen verzonken. Terwijl hij zoo stond te mopperen, kwam de hatelijke gedachte bij hem op, dat zij hun opdracht niet goed hadden uitgevoerd en, wat nog erger was, dat de groote Hoofdman dat spoedig zou te weten komen. En in zijn hart begon hij Maunsell verwij ten te doen. In sommige opzichten kon men Rock geen knollen voor ci troenen verkoopen, hij bad verschil lende omstandigheden opgemerkt en was toen tot dé conclusie gekomen. dat de kolenel bij deze zending niet veel ijver aan den dag had gelegd. Terwijl de kornet dat bedacht, be gon hij steeds zuurder te kijken. Van éen ding was hij zeker hun man was nog niet ontsnapt en als hij ont snapte, dan zou het niet zijn, omdat Rock er niet alle krachten voor had ingespannen. Rock voelde, dat zijn goede reputatie hierbij op het spel stond. Was hij dan een veteraan met meer dan dertig jaren van oorlog achter den rug om zich te laten beet nemen? Neen, zeker niet; als hij er wat aan doen kon. Toen kwam er een idee bij hem op. Hij was belast met de bewaking van het huis. Waar om zou hij nog niet eens direct het gebouw doorzoeken en daarbij bijzon dere aandacht schenken aan den vleugel, die Lady Capel in gebruik had Ja. dat idee was goed en waard meteen uitgevoerd1 te worden. Terwijl hij zoo op zijn zwaard stond te leunen, bromde Rock in zich zelf Wat zal ik doen, als hij zich hier verborgen houdt Zoo ja, dan is er maar éen schuilplaats voor hem, en als hij daar' isDe kornet liet het gevest van zijn sabel in de zon schitteren en boos glimlachend stapte hij de kamer uit. i-Iij ging direct naar de westervleu gel, naar de vertrekken van Dorothy. Nu hij besloten was wat te doen, en zijn moed bijeengeraapt had, nu kon niemand hem daarvan meer weer houden maar terwijl hij verder ging, de verlaten galerijen door en de koude stilte van de leege kamers, scheen een kwaad voorgevoel zijn hart binnen te sluipen, en hij schold zichzelf voor een bang Kind, toen de echo van zijn eigen voetstappen hem deed ontstel len. Eindelijk bereikte hij de Vrou wengalerij en terwijl hij rechts en links keek naar de mooie vrouwen, wier portretten aan de wanden hin gen. schenen haar hooghartige blik ken hem verlegen te maken, terwijl hij verder gingmaar vloekende op zijn eigen zwakheid, gling hij meteen, onaangename gewaarwording door. Maar als er mogelijkheid op bestond, dan zou Rock nu zijn kans waarne men. Y "ordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1