Til DII'S BbscM naar de „Charlotte". Geen Koningin er in! De jongens vonden het natuurlijk jammer de ouderen meenden het niet meer dan billijk dat die „Prins van 't Duitsche schip" Haar opzocht! Welnu hij kwam al spoedig, en zoodra zijn sloep de „Holland" langs zij kwam, verschenen de Koningin en Haar gemaal op de commandobrug om hun bloedver want te begroeten. Geruimen tijd vertoefde men nu in de ontvangst-salon', toen verschenen allen aan dek, en het gansche Vorstelijke ge zelschap óok Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, daalden langs de sta tie-trap in de sloep af, om een contra- bezoek aan de „Charlotte" te brengen. Dat was een cordaat stukje, 't Water stond hol en de lucht keek onvriendelijk Maar 't is bekend dat onze Koningin een echte Hollandsche is, in merg en bloed. Dezelfde nijdige West-Zuid-Wester die Haar onderdanen de wangen rood en gezond blies, mocht' nu zijn spel aan het Vorstelijk gezelschap herhalen. 't Ging langzaam tegen den stroom op, en nu en dan vloog een zeetje over de boot heen, maar toch werd de tocht voortgezet en de „Charlotte" bereikt. De Duitsche zeelieden moeten er schik in gehad hebben, want zelden klonk een hoerah-geroep hartelijker dan de „three cheers" waarmede de bemanning van uit het want H. M. begroette. Om 4 uur was van de „Holland" afge varen, en eerst over vijven keerde Hare Majesteit en Haar Gemaal naar de „Hol land" terug, uitgeleide gedaan met da verende saluutschoten. Even werd nog getoefd aan boord van het Nederlandsche oorlogsschip, en on der het donderen der kanonnen om half zes de terugtocht aanvaard. Toen de trein ons wegvoer waren de „Holland" en de „Charlotte" alweer ten halve ontdaan van hun vlaggenpak. De „Charlotte" wendde den boeg weder zeewaarts, en de „Holland" stoomde op om plaats te maken voor de Harwich- boot, Stadsnieuws. Haarlem, 20 Maart 1903. De Algemeene Vergadering van deelhebbers der Onderlinge Brandwaarborg-Vereeniging voor de Gemeente Haarlem, is bepaald op Slaandag 30 Maart, 's avonds 8 uur. De agenda bevat: 1. Verslag over het jaar 1902. 2. Rekening en verantwoording met rapport van de Commissie bedoeld Pij art. 30. 3. Voorstel van het Bestuur om van verzekeringen beneden 700 gulden een minimum-premie te berekenen van 50 cent per jaar. 4. Verkiezing van twee leden van het Bestuur, volgens die rooster treedt af de hear J. van den Baai, die even wel dadelijk herkiesbaar is. Boven dien moet worden voorzien in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer H. F. van Thiel. Alphabetisch gestefide lijist van deelnemers, welke door het bestuur overeenkomstig art. 24 voor de benoe ming van lid van het Bestuur wor den voorgedragen: J. van dén Ban, D. Bijleveld. J. £a- belis. D. A. Swens, Mr. A. W. Thöne, Dr. H. D. Kruseman. A. Merens, J .1 Sneltjes, Mr. A. J. van Thiel, P. fan Thiel. Uit de Omstreken. Haarlemiiierliede en Spaaruwoude In de Donderdag gehouden raads vergadering werd o.rn. het eerste ko hier der hondenbelasting dienst 1903 vastgesteld op f 330; de percentage voor de inkomstenbelasting bepaald op 1.2 (tegen 0.87 in 1902) en de concessie voor dien aanleg van een eleetrische tram door deze gemeente (Amsterdam—Haarlem) overgedragen op de Eleetrische Spoorweg-Maatsch. Evenzeer heeft liet voorstel: spoor- wegbrigade. sprekers onverdeelde in stemming. Dat is geen inmenging in een eco- noniischeii strijd maar voorziening in eigen huishouden. Over de strafwetten zei spreker o. a. Het stakingsrecht moet blijven be staan maai- bescherming moet worden verleend aian hem die yüet wil staken. En dat moet om de'altijd terugkee- rende intimidatie bjj staking te we ren. Maar deze wiet geeft een rechtson zekerheid) die de eerbied voor de wet zal ondermijnen. En dat is niet te verhelpen door een redactie-wijziging De onrust der tij den is er niet naar om zoo'n moeilijk rechtsprobleem op te lossen. Dit punt heeft met- de spoorwegsta king niet te maken. Het wetboek voor ziet daarin reeds voldoende. Omtrent de tweede strafwet merkt spr. op. dat de maatschappijen het in haar macht hebben alle stakingen strafbaar te stellen. En de bedreiging met ontzetting uit het kiesrecht zal, naar spr. vermoedt, de goedkeuring van de meerderheid' der Kamer niet wegdragen. Alle contractbreuk mag niet altijd strafbaar worden gesteld. Men mag het burgerrechterlijke niet verwarren met strafrechterlijke eener zaak. De strafbepalingen zijn onnoodig, onpractisch en onuitvoerbaar. Rust en orde keeren op deze wijze niet terug. Zelfs van bet standpunt dezer regeering noemt spr. deze wet ten ongeoorloofd, zoolang niet de grieven zijn onderzocht. Voor dreigement mag niet. worden geweken, maar evenzeer mag niet worden voortgegaan op den weg die enkel dient om den schijn niet op zich te laden dat men wijkt voor drei gement. Spr eindigt met den wensch dat in elk geval het wetsvoorstel worde uitgesteld. Haarlemmermeer. Wegens vertrek van den heer H. Ap- Jelt en de niet-handhaving als raadslid van den heer F. L. Faas zullen in het college van den gemeenteraad twee bui tengewone vacaturen ontstaan; jaren van aftreding respectievelijk 1905 en 1907. Binnenland. Mr. A. Kerdyk over de wets ontwerpen. Up uitnoodiging van het Zwolsche comité tot ondersteuning van het adres der Twintigen, heeft te Zwolle Dir. A. Kerdijk gesproken over de re- geerings-ontwerpen. Hij stelde voorop dat de daad van 31 Januari viel af te keuren, als zijn de contractbreuk. Solidariteit, zei spréker. is een hoog beginsel, waaraan zeer zeker de ar beider groote behoefte heeft. Maar daarom mag men dien solida- riteitseisch niet roekeloos gebruiken, doch men moet eerst den inzet van den strijd overzien Officieel moge de staking een solidiariteitsstaking zijn geweest, in den grond was ze het niet en zuiver uit dat motief zeker niet. Doch de houding der direction vond spreker zeker driemaal zoo sterk te laken als die der werklieden. In een roes der overwinning, ging spr. verder, hebben de leiders der sta king den dwazen stap gedaan een ma nifest uit te vaardigen, waaruit kon worden gelezen, dat de vrije beraad slaging in bet parlement zou worden belet. Te Amsterdam heerscht een werkelijke stakingskoorts, die uiting vond in het dwaze ultimatum der ge in rente-werklieden. Bij dien toestand heeft de regeering volkomen gelijk gehad de lichtingen op te roepen. Als eerlijk man keurt spr. deze daad goed. hij zou hetzelfde gedaan heb ben in gelijke omstandigheden. Over de wetsvoorstellen zelf spre kend achtte spr 't een daad van staat smanswijsheid. als de regeering het beheer der spoorwegen tot een staatsexploitatie had gemaakt. Dit was er het rechte oogenblik voor. En tot een staatsexploitatie komt. het toch. Het enquête-voorstel juicht spr. zeer toe. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot: wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting oven-1902; verlenging van den termijn waarvoor bekrachtigd is de heffing van tolgeld voor het gebruik van den provincialen kunstweg Assende Hit te aanvulling en verhooging van HoQÏdstuk III der Staatsbegrooting voor 1903; onteigening voor stichting van een post- en telegraafkantoor met directeurs-woning te Zwolle, de hee- ren Van Heemstra, Van Idsinga, Wil- linge, Van Wieken en Michiels van Verduyne;n; en over liet Wetsontwerp tot instelling van landbouwraden, de lreeren Arts, Okma, Janssen, Van Dedeni en De Boei-. Op de »Sommelsdijk.« In het „Anker" vindt men een re laas van hetgeen dezer dagen op de Soinmelsdijk" is geschied, waarom trent men reeds een en ander heeft medegedeeld. Donderdagmorgen 5 Maart werd aan dien bak bekend gemaakt, dat het jekkers uit zou wezen op baksgewijs en deze in een pak moesten worden opgeborgen. Deze order verwekte on der de equipage van vooruit groote ontevredenheid, want het regende en was vrij koud; daarbij waren er van het volk, die door en door verkleumd waren en den geheelen nacht hun kooi niet hadden gehad, doch als wacht aan dek hadden moeten blij ven. Bovendien was er aan boord al een ontevreden stemming, omdat de com mandant zoo willekeurig en honds optrad, zoodat dit «reval in het geheel geen verwondering behoeft te wekken, Op baksgewijze werd „jekkers uit" gefloten, waaraan niemand voldeed. Dit commando werd eenige keeren herhaald doch zonder resultaat. De le officier ging toen naar den commandant, om dezen van het geval in kennis te stellen: een oogenblik daarna verscheen toen de comman dant. die nog in zijn slaapje lag. zelf aan dek. Hij gelastte toen den offi cier van de wacht iedier persoonlijk zijn jekker uit te lateu trekken, waar aan toen langzaam werd voldaan. Toen de jekkers uit waren, was liet aftrap. De commandant wees toen vloekend en tierend twee menschen aan. waarvan liij beweerde te hebben gezien, dat zij het .verdomden", maar ..hij moest er nog meer hebben", alles met de noodige knoopea. Het was kooischrobben, doch overal was ruzie met officieren en onderof ficieren, zoodat er van het kooischrob ben niet veel kwam. Inmiddels was d'e commandant naar de .Evertsen" ge gaan. Toen de commandant van boord was. kwamen de Tiassagiers aan boord met nieuws van den wal. ma nifesten enz. Donkelaar, een matroos le kl., plakte een biljet, op de kachel pijp. waarop een woord stond, da «de tegenwoordige Minister-president in 1872 had geschreven. Met het volk was niets te beginnen. Toen de com mandant aan boord terugkwam, werd een lijstje met namen afgelezen van hen. die voor dit geval, hoewel de ge- heele equipage, als er sprake is van schuld bij hen, mede schuldig was. zouden moeten bloeden. De eerste, die werd afgelezen, was matroos 3e klasse Bender, die in het hospitaal te Willemsoord vertoefde, een bewijs dus met hoeveel accuratesse men hier ook al weer te werk ging. Verder werden afgelezen P. Oost veen, J. v. Donkelaar, Schumacher, Post, De Vries.. Bethlem. Van Ros- sum. Wij mans en Mos; de eerste vier werdén zonder vorm van proces voor een jaar verminderd in klasse tot ma troos 3e klasse, de laatste kregen 14 dagen provoost om den derden dag gewone voeding: daaraan viel niets te degraderen. Allen, behalve v. Don kelaar. kregen die straf voor het niet opvolgen van een gegeven bevel. v. Donkelaar omdat hij dr. Kuyper trachtte te vereeuwigen bij de ma rine. Toen de gestraften vooruit kwamen ging er een gesis en hoerageroep op; daarna werd er zcewacht gefloten, wat. Iweer een hoeratje uitlokte. Onmid dellijk daarna werd er baksgewijs op geslagen en brulde de commandant d© equipage toe. daarbij de liederlijkste uitdrukkingen bezigende, dat hij om de plaats gehad hebbende ongeregeld heden het passagieren introk en haar aanraadde kalm te wezen. Bij de trap trok het volk naar vo ren. onder het zingen van den socia- listenmarsch. Al het geraas van den commandant, als: ..slaat ze op d'r smoelen"i dondert ze togen boord", pik de belhamels er uit", enz., was niet in staat om het volk te doen ein digen. ze zongen totdat het lied uit was. Weer baksgewijs. weer een ge kruide speech en trillend van woede. Bekend werd nu gemaakt, d'at hij alle middelen, hem veroorloofd, streng zou toepassen, wat niet weinig is, zoo ieder weet. Onderofficieren kregen nog een aparte aanmoediging om hem te steunen. De equipage stond' nu in den regen op baksgewijs. Toen gebeur de er iets. dat den commandant bijna van woede deed stikken. Er licfp een heele bak weg die vertikte bet om langer te blijven istaan. Angstgillend stormde de commandant ze weer ach terna. bewerende, dat hij ze voor d'r kop zou schieten, waarop er een ant woordde: dat hij daar toch geen ger- rit voor was. Een voor een kwamen ze weer op baksgewijs; toen werd er een stel roeiers benoemd en de arrestanten met de barkas, onder "ewapend' ge leide. weggebracht, 's Middags werden ook zij. die verminderd waren in klas sen, 'overgeplaatst naar het Wacht schip. ook onder geleide van gewa pende mariniers en een officier. Thans is er een onderzoek geopend, om over deze zaak wat, meer licht te versprei den aan boord van het Wachtschip. Een mooi span. Bij zekeren K., aan den 's G raven- deelschen dijk, te Dordrecht, vervoeg den zich Maandag twee reizende koop lieden uit Rotterdam, zekere Vau V. en Van T„ en wisten hem te bedui- dien. dat hij leed aan ..natuurlijke zwakte'. Maar gelukkig was er voor hem nog herstel. Zij bezaten midde len tegen alle kwalen. Na wat praten kwamen er eenige fleschjes voor den dag met zwart, geel en witachtig vocht. Het zwarte moest onverdund werden ingenomen; bet gele moest, met water verdund, gebruikt worden voor inwrijving; het witte, eveneens verdund1, om de slapen te wasschen en was tevens een probaat middel tegen roos op het hoofd. Voor de dlrie fleschjes vroegen de kooplieden f 4.75, maar K. had niet zooveel te missen, zoodat ze hem wer den gelaten voor f2. m Nauwelijks echter waren zij vertrok ken of K. kreeg berouw en liep het tweetal achterop om hun zijn geld te rug te vragen. Natuurlijk kwam daar niets van in. Thans werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld, en deze, inziende, dat men bier te doen had met een paar gevaarlijke bedriegers, zette het tweetal per rij wiel na. met het gevolg dat men hen in de herberg Krispijn te pakken kreeg. Gewillig gingen zij mede naar liet bureau, waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Uit den aard der zaak kondein zij daarna vrijelijk heengaan, maar de politie vond het toch beter ben streng in het oog te laten houden, tea* voor koming. dat zij hun practijk voortzet ten. Met hun medeweten werd een agent, in uniform opgedragen. het tweetal op de hielen te volgen, en ieder zoo noodig tegen hen te waar schuwen, Natuurlijk beviel hun dat niet. Nadat eerst nog een hartver sterking was genomen, niet uit hun eigen voorraad, maar in de tapperij op het Stadhuisplein, keerden de bei de kwakzalvers na ©en half uurtje per stoomboot naar Rotterdam terug. D. C. De lichtingen. St.-Ct. no. 66 bevat het besluit van den Hen Maart 1903, houdende be velen tot bet onder de wapenen blij ven van de ingelijfden der lichting van 1902. waarbij bevolen wordt, dat de ingelijfden voor de lichting van 1902. voor zoover zij niet krachtens de wet in werkelijken dienst zouden kunnen worden gehouden, ondier de wapen&n moeten blijven voor zooveel j en voor zoolang als H. M. zulks noo dig zal achten. Een ©rustige brand. i Kwaadwilligen hebben het Zwitser- scbe dorp Raezuens in brand gesto- I ken. 27 huizen zijn vernield. 2 kin- deren vonden den dood in de vlam- j men. Arbeidswet. i De minister van binnenlandsche za- ken heeft aan de Kamers van Koophan del ter beoordeehng toegezonden eene aan zijn departement ontworpen Ar beidswet. De Kamers zijn uitgenoodigd vóór 15 April mede te deeJen die opmer kingen, tot welke de kennisneming van het wetsontwerp haar aanleiding mocht geven. 1 Het ontwerp telt 370 artikels, verdeeld over 8 hoofdstukken: Hoofdstuk I (art 1—17): Algemeene be palingen. Hoofdstuk II (art. 18—72): Van arbeid, door leerlingen verricht. Hoofdstuk III (art. 7382): Van arbeid, die door bepaalde personen niet mag wouden verricht. Hoofdstuk IV: Van beveiliging bij den arbeid. Eerste afdeeling: Van beveiliging bij den arbeid in fabrieken en werkplaat sen: par. 1 (art. 83—160): Voorschriften ten behoeve van alle arbeiders; par. 2 nrt. 161—166): Voorschriften ten behoeve alleen van jomgeds, meisjes en vrouwen; par. 3 (art. 167—176): Voorschriften ten behoeve alleen van mannen. Tweede afdeeling (art. 177—179): Van de beveiliging bij den arbeid in winkels. Derde afdeeling: Nader© bepalingen: par. 1. (art. 180—199): Van bepalingen die betrekking hebben op de afdeelin gen 1 en 2; par. 2 (art, 200203; Van het oprichten van fabrieken: par. 3 (art. 204—207); Van aangiften van fabrieken. Hoofdstuk V: Van bescherming van den arbeid door beperking van arbeids-; duur. Eerste afdeeling: Van den arbeidsduur par. 1 (art. 208—251): Van den arbeids duur van jongens, meisjes en vrouwen; par. 2 (art. 252277)-. Van den arbeids duur van mannen bij nachtarbeid en in voor de gezondheid schadelijke bedrij ven; par. 3 (art. 278—280)*, Van den ar beidsduur van mannen in winkels; par. 4 (art. '281296): Van den arbeidsduur van personen, werkzaam bij een open baar middel van vervoer. Tweede afdeeling (art. 297—303): Van de Zondagsrust. Derde afdeeling (art. 304): Bepaling, die betrekking heeft op de afdeelingen 1 en 2. Hoofdstuk VI: Van het toezicht. Eerste afdeeling (art. 305—308): Van die ambtenaren mat het toezicht belast. Tweede afdeeling: Van hulpmiddelen bij het toezicht: par. 1 (art. 309—338): Van arbeidslijsten; par. 2 (art. 339—352): Van arbeidskaarten; par, 3 (art. 353— 354): Van het geven van inlichtingen. Hoofdstuk VII (art. 355—364): Strafbe palingen. Hoofdstuk VIII (art. 365—370): Slotbe palingen. Eene der laatste bepalingen houdt in, dat de Arbeidswet van 1889 en de Vei ligheidswet worden ingetrokken, (N. R. Ct.) Bratid. Te Hoeven (N.-B.) is het huis van C. L. afgebrand, waarbij het 3-jarig dochtertje in de vlammen is omgeko men. De S. D. A. P. Aan het verslag over 1902 van den secretaris van de Soc. Dem. Arbei derspartij ontleenen wij het volgende: „Het jaar 1902 zette in met een economiscbeii strijd, den strijd' der dia„ mant-bewerkers te Amsterdam tegen een 'aanval hunner werkgevers, eu het jaar eindigde met een verkiezings strijd in Amsterdam III. Een groot gedeelte van diezelfde arbeiders, die in het begin van het jaar- zoo hard nekkig gekampt hadden, om het be houd van hun organisatie, bezorgde nu de overwinning aan den voorzitter van hun vakvereeoiiging door dezen in den Raad te brengen, om daar den strijd to voeren niet voor een grooter of kleiner deel. maar voor het geheele Amsterdamsche proletariaat. Het was een jaar van strijd, niet alleen in Am sterdam, doch over do gansche linie. Ia Twenthe waren het de fabrikanten, die den strijd tegen hun arbeiders aan bonden door een 2300 menschen op straat te gooien, opdat dezen niet in staat zouden zijn hun stakende mak kers t© steunen. Vier en een halve maand hielden deze kloeke mannen en vrouwen d'en strijd vol, gedreven door solidariteit en eergevoel. „De beweging voor het Algemeen Kiesrecht, die- eenige jaren dood was, herleefde, de betooging op 14 Septem ber te Utrecht was er een prachtig be wijs voor. Het verzet onder de Neder landsche arbeidersklasse tegen het onder de wapenen roepen van de lichtingen '95. '96 en '97 deed zien, dat het proletariaat als klasse weet op te trekken. Het gevolg van de be weging was. dat althans twee van de drie lichtingen vrijgesteld' werden van de herhalingsoefeningen ..De solidariteit der gansche ar beidersklasse betoond tegenover de uitgestotenen te Enschedé; bet verzet tegen dien diruk van het militarisme, de grootere omvang van de beweging voor het algemeen kiesrecht zijn tee kenen geweest, dat de arbeidersbewe ging in het algemeen, de socialistische in het bijzonder, in omvang, in beitee- kenis is toegenomen. Een prachtige uiting van dat ople\end besef onder de arbeiders, dat zij optrekken moeten onder het vaandel der sociaal-demo cratie, gaven de verkiezingsstrijden in Amsterdam III en IX, toen de neder laag in heit laatste district ons toege bracht door christelijke en onchriste lijke bezitters, schitterend gewroken werd door de overwinning in het eer ste. „Het aantal afdeelingen is toene mende en ook het ledental en vooral in de grootere steden is die toeneming van het ledental bet sterkst, waar door d'e beteeken is van deze organi saties grooter "Wordt. „Zijn er nog een aantal organisa ties, waar gebrek aan leiding niet valt Ic miskennen, ook daarin komt be langrijke verbetering: over het geheel genomen worden de afdeelingen de gelijker wat haai* organisatie betreft. Dit blijkit ook uit het voortdurend toe nemen van het contact tusschen af deelingen en partij-bestuur en het voldoen, in het algemeen gesproken, van de verplichtingen der afdeelingen ten opzichte der partij. Het. bewust zijn. dat allen behooren tot één groot geheel, wat vroeger no"- al eens te wenschen liet. is groeiende. „Op een enkele uitzondering na lei den de afdeelingen een flink opge wekt leven". Aan het slot van zijn verslag maakt d>> secretaris no^ de volgende opmer kingen: ..De toestand der partij is vooruit gaande en goed te noemen; in leden tal, in organisaties, in degelijkheid van organisatie is zij toenemende. Haar invloed en de beteekenis, die zij heeft op het economische en politieke leven der arbeidende klasse door haar pers en haar vertegenwoordigers in de publieke lichamen is van niet te onderschatten beteekenis. ..De aanvallen der patroons in Am sterdam en Enschedé voornamelijk, hebben de arbeiders tot elkander ge bracht; de toenadering tusschen de partij als zoodanig en de arbeiders in Nederland, georganiseerd in hun vak bonden, is .niet te miskennen. Wij ver trouwen dat het jaar 1903 ons verder op dien weg zal voeren. D© feiten zul len de arbeidende klasse in Nederland tot een voortdurende samenwerking leiden tusschen de vakbonden en de politieke organisatie der arbeidende klasse: een „comité voor den arbeid", bestaande uit verschillende vakbon den en de S. D. A. P... zal het resul taat moeten wezen van de toeneming van het klassebewustzijn der arbeiders. Een voortdurende samenwerking van alle bewuste arbeiders voor alle alge- jmeene belangen de arbeidersklasse betreffende, daar moet het heenl" Nachtwakers. Het was wel te voorzien, dat er een gespannen verhouding zou ontstaan tusschen de, sedert jaren in verschil lende wijken van Amsterdam dienst doende particuliere nachtwakers en de beambten van den onlangs opgerich te® particulieren nachtveiligheids dienst. Op dien Willemsparkweg is het Woensdagnacht zelfs tot een vecht partij gekomen tusschen den nachtwa ker S. en den door den veiligheids dienst aangestelde®, waker P. De aan- leidende oorzaak moet geweest zijn, diat do nachtwaker P. handelend op trad tegen een paar personen, die 's nachts om 2 uur op den Parkweg lie pen te zingen, wat S. niet kon ver kroppen, waarom hij zijn collega daarover aansprak Van woorden kwam het tot daden en het gevolg was. dat P. van S. een pak slaag met een stok opliep. Door P. is een klacht bij de gemeente-poli tie ingediend. N. v. N. De wetsvoorstellen. Te Schiedam heeft zich Donderdag avond een comité gevormd iu zake die adresbeweging van jhr. mr. Berg tegen de door die Regeering ingedien de staltingswettcn. Voorzitter is de lieer M. C. M. de Groot, secretaris de heer G. W. Snel. Tegen 23 Maand is door genoemd comité een vergadering uitgeschreven, waarin als spreker zal optreden prof. mr. W. M, F. Treub. Van den heer A. P. Staalman, die mede is aange zocht voor een spreekbeurt, is nog geen bericht ingekomen. Conrantrondbreiigers. Men meldt uit Amsterdam' EÜet plaatselijk arbeidssecretariaat houdt zich bezig met het organisee- ren van de courantombrengers hier ter stede. Hedenavond had een twee de vrij druk bezochte vergadering plaats om leden voor de nieuwe ver- eeniging te winnen. Voorshands schijnt het echter nog niet best te ge lukken althans het bleek, dat van de leden, die ziich de vorige maal had den laten inschrijven, er slechts drie óf vier de vastgestelde wekelijksche contributiën hadden afgedragen. Na een opwekkend woord van een der bestuursleden van het P.A.S. ging de vergadering in een huishoudelijke ovea*. Plet duurde in d)en aanvang een poos, aleer er een betamelijk aan tal collega's van beiderlei kunne bij een Avas. Een muzikaal broeder in dit gilde onderhield de aanwezigen echter met klavierspel. Hij was een autodidact in deze kunst en vond on der de collega's een ander kunstenaar, die zijn spel met zang en dans en een allerzonderlingst geluid, dat hij met zijn rechterduim in de mondholte wist voort te brengen, begeleidde. Zoo amuseerde men zich na het rondbren gen. der avondbladen tot de hamer viel, de piano gesloten en de Vergade ring geopend moest worden. INGEZONDEN MËDKDEE- LINGEN. 30 cent» per regel. Om echt Vichywatei te hebben. Het zoo juist verdiende in zwang zijn in ons land van het Vichy- water heeft talrijke namaaksels doen ontstaan om hetzelve te ver vangen Om zeker te zijn natuur lijk en echt Vichywater te hebben, moet men steeds een der drie bronnen van den Franscheu Staat verlangenYichy-Célestins» Vichy- Höpital of Viehy-Grande Grille. Eischt dus steeds een der namen: Cé'estins, Höpital of Grande Grille op het etiket en op de capsule en op den hals der ilesch de blauwe schijf Vlchy-Etat die de echtheid waarborgt van het water geput onder de controle van een agent van den Staat. veroordeeling op grond van art. 33 dier wet. in verband met art. 207 van hét Wetboek van. Strafrecht, zou kun nen worden uitgesproken. Kerk en School. Ofschoon <le fff 11= ste lis Qualltelt is niets duurder dan de gewone soorten. Rechtzaken. Vermogensbelasting. Voor de air. rechtbank te Roermond stond gisteren terecht G. K., van Ven- lo. beschuldigd van in de zitting van den Raad van Beroep voor de Ver mogensbelasting te Roermond, op 12 December 1900, opzettelijk en valsche- I ij k te hebben afgelegd een der' ver klaringen genoemd in art. 33 der wet op de vermogensbelasting. Beklaagde heeft toen nl. verklaard dat zijn vermogensaangifte voor het jaar 1900/01 was opgemaakt juist, zon der iets te verzwijgen, en dat de waai de van het daarin aangegeven vermo gen op het juiste bedrag was gesteld, terwijl later uit de successie-aangifte wegens het overlijden zijner echtge- noote bleek dat te weinig was aange geven aan effecten en het totaalcijfer van het vermogen dientengevolge veel te laag was opgegeven. Het O.M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte, met het oog op den hoogen leeftijd van beklaagde, ouder dan 70 jaren, een gevangenisstraf van éen m aand. De verdediging bij monde van mr. F. Verschuere Sr., pleitte vrijspraak, op grond dat, daargelaten of het wet telijk bewijs voldoende geleverd was, hetgeen pleiter bestreed, wel mate rieel een valsche verklaring was ge daan, maar niet intellectueel, daar de beklaagde niet zóu hebben begrepen, bij het afleggen van de verklaring, dat hij daardoor de juistheid van zijn aangifte in haar geheel en in de on- derdeelen bevestigde, aangezien de aanleiding, waarom hij was gekomen voor den Raad van Beroep, niet was gelegen in een onjuiste aangifte van effecten, doch in de vraag, of door hem, volgens zijn beweringen, gedane schenkingen, al dan niet, inderdaad hadden plaats gehad. Het O. M.. deze zaak aan de bij zondere aandacht van de rechtbank aanbevelende, wees op liet groote be lang der te nemen beslissing, voor de toepassing van de Wet op de vermo gensbelasting zijnde, voor zoover be kend, dit het eerste geval waarin een Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Zevenhoven G„ van Dorssen, cand. te Oudega. Fr. Drietal: te Winsum (Gr.). J. de Vries, te Visvliet; S. H. de Groot, te Muntendam en cand. R. Bender. te Tinallinge. Beroepen: naai* Engelen c. a. (toez.) cand. J. W. Bogaard t© St. Ann aland; naar Wedde (Gr-.), cand. Joh. Bender, te Tinallingen; naar Medemblik, J. J. van der Grient, te Gies&n-Oudekerk. Door de kerkvoogden te Pieterbu- ren. is van d© familie Lewe van Nijen- stein, erven van jhr. G. Alberda van Meuk erna, het collatierecht aange kocht voor de som van f 2000. De er ven hebben de voorwaarden er aan verbonden dat bet prachtig gebeeld houwde gestoelte alsmede de wapen borden van Diderick van Sony en van de familie Alberda van Dijksterhuis op het koor van de kerk moeten blijven, welke voorwaarde door de koopers volgaarne is aangenomen. Geref Kerk. Beroepen: te Wolvega A. S. Schaafs- ma, te Beilen. Chr Ger Kerk. Bedankt: voor Bunschoten. P. J. M. die Bruin, te Apeldoorn; voor 's Gra vendeel (Z.-H.), A. A. Koppe. te Zuid laren (Gr.) Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen: naar Heer en veen, Van der Ploeg, t© Minsingaweer (Gr.) Na het en-bloc bedanken van de le den van dien kerkeraad der Doops gezinde gemeente te Hoorn, hebben de stemgerechtigde ledematen der kerk •een geheel nieuw college van 5 per- sonen gekozen. R.-K. Kerk. Overleden: pastoor Van leisel, te W am el. Aead. examens. Groningen: Het candidaats-examen in de rechtswetenschap werd Donderdag met goed gevolg afgelegd door den heer Th. J. V. M. Feldbrugge. Geslaagd v.oor het le gedeelte van het arts-examen de heer S. Tonkens. De commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren van de Ned, Herv. Kerk heeft voor de vaeature-prof. Van Leeuwen, te Utrecht, die den 70-jarigen leeftijd bereikt heeft, het volgende drietal opgemaakt: dr. H. A, M. van Nes, predikant te 's-Graven- hiage; dr. P. J. Muller, Waatsch predi kant te Haarlem en voormalig kerkelijk hoogleer,aar te Amsterdam, en dr. F. E. Daubanton, predikant te Amsterdam, (N. v. d. D). Leger en Vloot. Te Amsterdam in station zijn aan gekomen de luits. ter zee 2e kl. E. M. J. Chevalier en W. Brandtte Helle- voetsluis de luits. ter zee 2e kl. J. H. Tourg, J. C. F. Hooykaas en J. E. y. Hoogenhuyze te Willemsoord de luit tier zee 2e kl. A. A. Visser en de off. van gezondhelid 2e kl. G. J. Colder t de luit. ter zee 2e kl. der mar. i'es. G. Boon, die 30 dezer geplaatst wordt, aan boord van Hr. Ms. monitor Cer berus komt dan te Amsterdam in sta tion. Faillissementen. Uitgesproken Haarlem, 17 Maart. A. Judels, zon der beroep, te Haarlem, Rechter-com- rniss. jhr. mr. R. de Marees van Swin- derea. S. Uitendaal, arbeider te Hillegom, rechter-comm. jhr. mr. R. de Marees van Swinderien. 's Gravenhage, 17 Maart W. Th. Th. Gori, zich 'Schrijvende Th, Gori, vroe ger koopman en thans assuradeur te Leiden. Reehter-commliss. Mr. C. W. Vollgraff. Utrecht, 18 Maart. Naaml. Venn. Maatschappij voor grondbezit en grondcrediet ..Centrale Credietbank", gevestigd te Utrecht. Rechter-comm. mr. R. D. Baart, de la Faille. Amsterdam. 17 Maart, C. Groothen- gel, loodgieter te Amsterdain. Recli- ter-commissaris mr. L. E. Visser. B. Gruyff, aannemer te Amsterdam. Rechter-comm. mr. L. E. Visser. Geëindigd C. M. van Riel, leerlooier en koop man, wonende tie Dongen, J. C. Hulsman, eommiiss'ionitair in groenten en fruit te Amsterdam. D. A, Bouwmeester, Arnhem, Sport en Wedstrijden. HONDEN. Op 17, 18 en 19 April wordt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de 18e groote internationale honden- tentoonstelling van d'eiNederl. Kennel club Cynophilia gehouden. WIELRIJDER Het schijnt er op de wielerbaan te Sydney prachtig te zijn toegegaan. Er werd eert wedstrijd rnet voorgift ge houden om ©en dikken prijs. Major Taylor, de Aiuetrikaansche neger, deed möe en was natuurlijk scratch- man. Zijn serie, waarin er waren met 240 meter voorgift, won hij onder luid gejuich. Maar in zijn demii-finde werd."hij door die Australische rijders allerschandelijkst gehinderd; uok wanneer bij nog driemaal harder had kunnen rijden, zou hij hebben moeten verliezen. De toeschouwers waren woedend om deze schayuiterij, zij sprongen over de omheining, trokken de Australische rijders heel hardhan dig van hun f kets, en stonden niet toe dat de finale gereden werd. Major Taylor werd in triomf naar zijn hotel gebracht. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Rhipeus, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 15 Maant t© Padang.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2