De Spoorwegquaestie. Afflsterdaaarte Bsnrs Het stoomschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, vertrok 19 Maart van Marseille. Het stoomschip Bogoi', van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Maart van Padang. Het stoomschip Priam, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Maart Gibraltar. Het stoomschip Koningin Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Maart, 6 uur 30 min. nam., Dun,ge- De bestuursvergadering der vereeni- ging ,,De Nederlandsche Drukpers", protesteert met nadruk tegen elke aan randing van het vrije recht, van sta ken besluit zooveel in haar vermo gen is voor behoud van dat recht te strijden spoort de arbeiders aan door steeds krachtiger organisatie, elke po ging tot reactie te verijdelen en besluit bij deze f 25 uit haar kas voor dit doel af te staan. De vooruitstrevende liberale kiesver- eeniging te Hoorn, heeft na eenige dis cussie over het bekende adres van do „Liberale Un'ie" besloten, daaraan adhaesie te betuigen. De Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen te Delft beeft uitvoerig gediscussieerd over bet vol gende voorstel lo. dat de Kaïnier aan de Regeering hare verwondering te kennen zou ge ven over het feit dat ten opzichte der thans aanhangige wetten inzake uit breiding van het Wetboek van Straf recht het advies der Kamer van Ar beid niet is gevraagd. 2o. dat de Kamer tegen de indiening dier wetten bij de Regeering ernstig protest zou aanteekenen. Na de discussie staakten de stem men, zoodat bet voorstel verworpen is. Op voorstel van twee leden der Ka mer werd evenwel de secretaris der Kamer gemachtigd aan bet voorstel in quaestie publiciteit te geven. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Men meldt uit Utrecht: De voornaamste meubelmakerspa troons hier ter stede zijn, in verband met het verzoek van de meubelma- kersvereeniging Utrecht's Eendracht, alhier, overeengekomen, te beginnen met 5e eerste week na Paschen, aan hun werklieden, welke als volslagen meubelmakersknieehts kunnen worden aangemerkt, een maximum-loon van 21 cent per uur uit te betalen en de oveirige knechts een loon te geven naar gelang hunner bekwaamheid. Gemengd Nieuws, Beyolutie iii Uruguay. Uit Montevideo is bericht ontvan gen, dat troepen gezonden zijn naai de verschillende strak en waar op- standl is uitgebroken. Een kanonneer boot vertrok des middags met bewa pening naar Rocba. Waarschijnlijk zal lieden nog de staat van beleg wor den afgekondigd. Deze berichten van een revolution- naire beweging in de districten waai de partij der z.g. Blancs overheerscht worden reeds nader bevestigd. De tele graaflijnen zijn doorgesneden. Geen nadere berichten zijn te verkrijgen. Op de maakt had een ernstige daling plaats. Wkitacor White gearessteead. Men seint uit New-York aan de Pe tit Bleu „De dii'ecteur van de London and Globe is gearresteerd, op het oogen- blik dat hij de Larraine verliet. Gierigheid. Een merkwaardig geval van zie kelijke gierigheid is te Siegen voor gekomen. Dezer dagen trok het de aandacht dat het groote huis, waar een ongehuwde vrouw alleen woonde, dagen achtereen gesloten Meeif. Men verschafte zich met geweld toegang en vond haar bewusteloos en uiige- magerdi in bed liggen. Zij werd naar het gasthuis vervoerd, en overleed daar kort naderhandaan uitputting. In haar huis was geenerlei voedsel te vinden, wel de bewijzen dat zij een vermogen van 100.000 mark bezat. Vreemdsoortige betaling, Een Parijzenaar dineerde onlangs in een restaurant in de rue Guisarde. Na zich braaf te goed gedaan te hebben, verklaarde hij geen geld te bezitten om de rekening te betalen. De restaurateur, die tocli eenige ver goeding voor de spijzen wilde hebben, stelde voor, dat zijn gast... de bor den in de keuKen zou gaan afwasschen. Deze stemde toe, doch gedeeltelijk u'it wraak voor dieze in zijn oog on waardige behandeling, gedeeltelijk uir ongewoonte, brak hij schotels en bor den, dat bet een aard bad. De arme restauratiehouder wist nu niets anders te d'oen, dan den man te doen inrekenen. Onkoffelyk tegen wil eu (lank. Onlangs passeerde de Amerikaan- sclue kruiser „Detroit" de Braziliaan- sche havenplaats Para. De interna tionale beleefdheidsgewoonten vol gend, loste het schip saluutschoten. De Brazilianen beantwoordden ech ter, tot, groote verbazing der Yankees dien groet niet. Het raadsel zou ech ter spoedig opgelost worden de com mandant, van Para kwam aan boord van de Detroit en verklaardegeen kruit te hebben. Eerst nadat hij dit van de Amerikanen had ontvangen, bulderden de Italiaansch kanonnen. Eeu dauiMc'ub te Parijs. Te Parijs is onlangs een club voor dames opgericht, die den dubbelnaam van .Association feminine" en „Ladies Club" heeft aangenomen. Het club lokaal is in de rue Duperré gelegen. Er bevinden zich hier lees-, conver satie,- correspondentie- en eetzalen. Verder zijn cr lokalen, waar muziek- en tooneeluitvoeringen kunnen wor den gegeven, vergaderingen gehou den etc. Alleen dames kunnen na tuurlijk lid wordenzelfs 'is de toe gang aan heeren streng verboden. Hierop maken alleen een uitzonde ring buitenlandsche journalisten, die tijdelijk te Parijs vertoeven. Deze worden een enkele maal toegelaten. Disputen over politiek en godsdienst alsmede hazardspel, zijn streng ver boden in deze club, die reeds 100 le den telt. Vervolg Stadsnieuws Spoor- en Tramwegpersoneel. Op uitnoodiging der afd. Haarlem van die Algemeene Nedierlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel trad Donderdagavond in de Groote zaal van St. Bavo als spreker op de /gewezen conducteur der H. IJ. S. M./J. A. Lentz, die een propagan das oh t door ons land maakt. Tot, onderwerp van- zijn rede had spr. gekozen„In welke organisatie behoort het spoorwegpersoneel zich te vereenigen Alvorens die flink bezochte vergade ring een aanvang narn, hieven de aan wezigen -socialistische liederen aan. Te ruim half negen nam de heer Reinalda het woord. In zijn ope ningsrede wees spr. op de vele leu genachtige berichten, die in denlaat- sten tijd in de Pers de ronde deden, en die alleen moeten dienen om het spoorwegpersoneel schrik aan te ja gen. .Zoo wordt den strijdenden ar beiders verkondigd, dat Petter ontsla gen, is, dat de Bond van Orde jneer leden heeft dan de Ned. Vereeniging enz. enz., maar al deze berichten zijn absoluut onjuist. Voorts deelde spr. mede, dat de af- deeling aan den heer' van Emmerik, voorzitter van den Bond van Orde, verzocht had, ojn deze vergadering bij te wonen om genoemden bond te ver dedigen, doch het antwoord dat het bestuur daarop kreeg, luidde dat de heer van Emmerik verhinderd was en ook in de eerste 14 dagen nog geen gelegenheid daartoe had omdat hij 't nog ;te druk had met organiseeren (gelach). Wat de bond van orde betreft, deze heeft nu nog geen reden van bestaan, en veel wenschelijker had spr. het ge vonden, wanneer de lieer v. E. daar mee voor dien dag was gekomen, wan neer de Nederl. Vereeniging eerst met de Spoorwegmaatschappijen de zaak jes had afgehandeld. Maar tlians niet thans is de oprichting van len Bond van Orde onnatuurlijk. Ten, slotte wees spr. er op, dat de Ned. Vereeniging na 91 Januari met 4000 leden lis gegroeid en thans 12000 leden op t appèl kan brengen. Wanmeer de B'ond van Orde dus den dienst ld er strijdende arbeiders zou moéten vervangen, dan behoeven wij daar niet heel hang voor te zijn. Hierna kreeg de lieer J. A. LENTZ het woord. Spr. wees er op, dat er na dleaa 31sten Januari -een geest van verslapping onder het spoorwegpersoneel is. Dit iis an hoofdzaak te wijten aan het feit, dat de spoorweg,arbeiders nog geen (geharde •strijders zijn-, niog geen personen, die den kruitdamp hebben geroken. Zij zijn zelf eenigszinis overbluft door de groote macht, die zij ontwikkeld heb ben, zij hebben niet kunnen begrijpen, dat zij het groote raderwerk maar zoo in -eens konden stilzetten. En zoo moeten wij thans eens een tocht door het land maken, om te zien, waar de wetten en de Christelijke vereenigin gen een bres hebben geschoten, en moe ten wij d'e arbeiders weer wat moed in pompen. Zij moeten er op gewezen worden, dat zij het volle vertroüweri in hun vakor ganisatie moeten hebben. Hierna herinnerde spr. er aan, dat d'e Maatschappij wordt beheerscht door 2 zaken; door de productie en door het vervoer. En deze 2 raderen moeten steeds in beweging worden gehouden en dat kan niet anders (geschieden dan dooi den arbeider, den hoofdfactor der Maat schappij. Maar wat ziet men; dat men niet op deze hoofdfactor der levensbeweging let, maar wel op fraaie, op vele produc tie en op liooge dividenden. De arbeidersbelangen worden gewoon weg genegeerd. Wanneer eene machine defect- wordt al het mogelijke in het werk ge steld om deze te repareeren; maar wan neer d;e werkman ongesteld is, wordt hij maar huis gestuurd en op half rantsoen gesteld. Vóór alle dingen wordt voor de pro ductie gezorgd en niet voor de arbei ders. Zoo doen de kapitalisten. Achtereenvolgens schetste spr. verder tal van misstanden in verschillende vak ken. In Twenthe let men ook op mooie en fraaie productie, en wanneer de werklieden voor. hun hongerloon niet langer willen werken,, zeggen de kapita listen: „Blijft- maar thuis, totdat je hon ger krijgt. Dan komen- jelui wel weer in mijn fabriek terug. Ik heb nog millioie- nen genoeg om het uit te zingen". Er wordt wel eens gezegd, dat de Textiel-arbeiders 30 per week verdie nen met hun geheele gezin. Maar, zegt spr., wellicht is dit bij uitzondering het- geval; maar dan mag, bij d:e lage loo- hen aldaar, zoo'n arbeider wel een bui tengewoon groot igezin hebben. En wat staat daartegen over dat aan- de vrouw ,en de kinderen liet hoogst noodige wordt onthouden; aan de kinderen vooral de zoo gezonde ontspanning in de vrije natuur. Het verschiltusschen patroon en ar beider is groot. De werkman is van alles verstoken; zij hebben geen voldoende voedsel, wo ning en in het geheel geen genot, ter wijl de kapitalisten van alles hebben, wat hun hart begeert, -en buiten in fraaie villa's gaan wonen. Men moet in het oog houden, dat door een goeden toestand tevredenheid komt en niet door tevredenheid een goeden toestand, zooals de kapitalisten beweren. Waar de arbeidersklasse niet beschikt over de middelen der productie, over de justitie, over de politie, en over de le gers, heeft zij alleen de arbeidskracht, en het recht om deze aan den meest bie denden te verkoopen. De vakorganisatie heeft tot doel om alle aa-beiders te vereenigen tot één groo. te trust, om de concurrentie op te hef fen, om een contract met het patronaat aan te gaan, waarbij liet loon en de tij den geregeld zijn. Voorts schetste -spr. de vele misstan den bij het spoorwegwezen, en vandaar die ontevredenheid, welke bij alle arbei ders is ontstaan. Ook zebte spr. uiteen, dat noch publiek, noch patroon, noch Regeerinig, noch geestelijkheid ooit iets voor het spoorwegpersoneel hebben ge daan, en derhalve moesten de arbeiders zeiven wel trachten de noodzakelijke verbeteringen in te voeren. Het gevolg was dan ook, dat het personeel zich in de bekende vereenigingen heeft georga niseerd. De vereeniging „Ons Belang" heeft echter niet lang bestaan, maar haar dood isrtiet leven der Nederlandsche Ver- eenaging geweest. „Recht en Plicht" is opgericht omdat Dr. Kuyper, Pater Weijers e. a. het Christelijk personeel er op wezen, dat zij zich volgens hunne beginselen niet mochten vereenigen met ongeloovigen in zg. neutrale bonden. Maar daar moet men thans niet op let ten; wij moeten alleen op de levensbe^ hoeften, op het stoffelijke letten. Alle arbeiders, onverschillig van welke kleur of richting, moeten dan ook eens gezind opkomen voor verbetering hun ner maatschappelijke toestanden. Daarna cr-ltiseerde spr. de handelingen van1 de hoofdconducteurs Nibbelke en Van Dorsten, die de neutrale vakveree- nigingen afbreuk trachten te doen. En verder, wat moeten wij den ken van eene directie, die onze oa-ganisatie heeft erkend, en 'di rect na afloop der staking het perso neel individueel ging bewerken en door schorsing en ontslag schrik tracht te brengen ondier het personeel. Daaruit blijkt dat hun belofte om onze belangen te zuilen behartigen, niet ernstig is. Voor sprekers ontslag was geen enkele reden. Alleen zou de directie hem heb ben kunnen ontslaan, omdat hij een agi tator, een lastig potentaat was, die steeds voor de belangen van het personeel streed; maar dat durft de directie niet als reden opgeven, en nu heeft zij als dekmantel aangevoerd, dat ik insubor dinatie gepleegd en een meerdere belee- digd heb, maar daar is niets van aan, zeide spr. Wat spr. ook -afkeurt is, dat bij niet door den heer Van Hasselt in deze zaak gehoord is, om zich te kunnen verde digen. De Maatschappij voert thans een waar schrikbewind en daaraan moet paal en perk gesteld worden. Het doel der' Christelijke vakverenigin gen is om de arbeiders tegen elkander in het harnas te jagen, om de maat schappelijke ontwikkeling tegen te houden. Vandaar die onderkruipers- vereepdging Recht en Plicht, en Bond van Órde, die alleen moeten trachten de neutrale organisatie te fnuiken. Vervolgens keurde spr. nog de han delingen van den heer van Emmerik af en noemde den Bond van Orde een Bond van wanorde, waarvan al leen personen l'Ld worden, die niet voor hunne meening uit durven ko men. Ten slotte wees spr. erop, dat de werkstaking geenszins het doel, do oh het middel is om tot hetere toestanden te geraken. Want langs ordelijken weg is niets ite hereiken. Onder ordelijken weg verstaan die christelijke vereenigingen philantro- pie. Maar dat is niets: wij verlangen geen aalmoezen, maar onze rechten. De christelijke organisaties hebben geen enkel voordeel behaald, maar slechts onheil gesticht, en het gevolg ervan is dat honderden na den 31eri Januari uit Recht en Plicht zijn weg- gieloopen. Ten slotte maande spr. allen aan op het eerste sein kalm het werk neer te leggen en thuiis te blijvenmeer niet. De rede werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken en ten slotte lang durig toegejuicht. Aprondissements-Reehtbaak. Zitting van 19 Maart 1903. UITSPRAKEN: 1. C. Veth, koopman te Beemster, eenvoudige beleediging. f 50 boete of 25 dagen hechtenis. 2. J. Koek en P. van dier Meer, ar beiders te Roelofarendsveen, opzette lijke vernieling, de- le zes weken gev.- st-raf, de 2e veertien dagen gevange nisstraf. 3. P. Groot en C. F. J. Steeman, werklieden te Haarlem, de le weder- spannigh&id; de 2e wederspanniglieid en beleediging ambtenaar in functie, de 1e- vijf dagen, de 2e tien dagen gev.- straf. De Kroon. A.s. Zondagavond in de Schouwburgzaal van „De Kroon" een voorstelling door het- gezelschap van den Salon "dep Variétés te Amster dam, onder regie van Marie van Wes- terboven. Opgevoerd w-orden twee kluchtspelen en een vaudeville. Dit zal ongetwijfeld een voorstelling zijn, waarhij men zich kostelijk amusee ren kan. Gaarne vestigen wij dan ook de1 aandacht er op, overtuigd dat het gezelschap van den Salon de vroo- lijke stukken volkomen tot hun recht zal brengen. Wij ontvingen de: tab ei d er laagste en hoogste koersen enz., uitge-, geven door „De Nederlandsche Finan cier-." dagclijksche beurscourant. Aan de bewerking is weder de grootst, mo gelijke zorg besteed en waar zulks noodig was, zijn aanvullingen opge nomen. Donderdagavond hield de Nat Chr. Geh.-Onthoodersvereeniging, afd Haarlem, eene propa-gandavergadering in haar lokaal iai de Ridderstraat. De president, ds. Montijn, opende de vergadering met gebed. Hierna stelde hij den heer M. van Breukelenveem, assistent aan de Poly technische school te Delft, aan de aan. ezi-gen voor. Spr. had -dezen persoon verzocht om heden avond alhier met scheikundige proeven, het -slechte van het gebruik van alcoholische dranken deni menschen onder de oogen te bren gen. Tevens had hij dit gedaan om eene afwisseling in de vergadering te bren gen, daar op andere vergaderingen steeds onderrichtingen zonder toelich tingen wordien gegeven. Hierna kreeg de heer Van Breukelen veem 't woord, die door verschillende proeven met alcohol en water, de onge luk verwekkende gevolgen aan de aan wezigen onder de oogen bracht. Met de meeste aandacht zaten allen te zien naar de bewerkingen van den heer Van Breukelenveem, die zeer interessant waren. Hierna werd de vergadering, die zeer druk 1 ezocht was, met gebed gesloten. In botsing. Hedenmorgen kwam- een paard en wagen bij het uitrijden dei- Korte Veersi-raat in botsing met de elee- trische tram. Het paard viel. Verdere ongelukken hadden niet plaats. Het vijif.de concert der Haarlemsche Bachvereeniging zal a.s Dinsdag plaats vinden, des avonds ten acht uur. met medewerking van liet Orkest van het Concertgebouw te Am sterdam. onder leiding van den heer Willem Mengelberg, en den heer Henri Marteau .violist, professor aan het Conservatorium te Génève. Het programma luidt: 1. Symphonic No. 4 (E kl. t. op. 98), .T. Brahms: 2. Concert voor viool in C mol. J. Dalcroze, (met orkestbege leiding). voor te dragen door den heer II. Marteau; 3. a Rêverie et Caprice (op. 8), II. Berlioz; b. Simfoniesatz für concertirende Violine aus e-iner un- bekannte-n Kirchencantate, J. S. Bach, voor te- dragen door den heer H. Mar teau; 4. „Tod und Verklarung", Sym- iph'onische; Dichtung (op. 24), R. Strauss. Heemstede. In 1902 is door de gezamenlijke tap- uers en slijters eni anderen alhier aan gedistilleerd ingeslagen ruim 43,000 L. Bij Kon. besluit van 2 Maart 1903 is aan N. J. M. A. Booms, loteling dezer gemeente, lichting 1903, voor één jaar ontheffing van de-n werkelijken dienst hij de Militie verleend, en wol op grond van d,-e le zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901 (geestelijke). Haarlemmermeer. Voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing te Aalsmeer heeft de volkskies- vereeniging tot Kandidaten gesteld de heeren J. Evelans Dz., J. Maarsen en C. Spaargaren Dz. De eerste predikant te Nieuw-Vennep C. de Hol, predikant te Oostwoud, heeft onder vele blijken van belang stelling zijn 40-jarig jubilé gevierd. Op de henigstenkeurinig voor het stam boek werden aangeboden te Hoofddorp Ingeschreven 3, en wel van die land bouwers A. Colijn, B. Biesheuvel en P. D. M. Scholten. Voor de premiekeuring werden aange boden 15 driejarige h engste q: le prijs: die heer B. Biesheuvel, Haar lemmermeer, 600; 2e pr.: Vereeniging Hippos, N.-Amstel, 250; 3e pr,; Vereeni ging N.-Venniep, 250; 4e pr.: de heer Bultman, 100; 5e pr.: J. v. Zijverden. 100; 6e pr.: B. BiesheuveJ, 100. Voor de premiekeuring van 2jarige hengsten werden aangeboden- 5. De aanhoudingspremie van 150 gulden werd toegewezen aan A. Ruighaver, ter wijl de gebroeders van Genderen te N.- Amstel no. 2 -werden. Brandj e. Met een paar emmers wa ter is een begin van brand gebluscht in een perceel aan de Nassaulaan. Gebroken. Op den Koninginne-weg is gisterenmiddag de as gebroken van een vierwielige^ wagen, beladen met steenkolen. Ongelukken kwamen niet voor. Gevonden voorwerpen: Tw spaarove-ns, Een zilveren schakelarm band. Een zwarte brache met goud-en garnituur. C o n t- r a-p e t i t i e. Naar wij vernemen is hier ter stede ook op het adres van Mr. E. J. Korthals Altes c.s. niet druk geteekend, en moet het aantal hand- teekeningen ongeveer 60 bedragen. De schuitenvoerders, die voor eenigen tijd een looneisch stel den, hebben te kennen gegeven, dat zij de inwilliging van den eisch op morgen verwachten, daar zij anders hun afwachtende houding zullen la- tes. varen. Nog goed. afgeloopen. He dennacht. na afloop der receptie ten huize van den Commissaris der Ko ningin, begaven luit. van L. en zijne echtgen-oote zich per rijtuig naar hun woning. Op het Prinsenbolwerk schrok het paard, waardoor het rijtuig omsloeg en de koetsier van den b'ok viel. Het paard sloeg op hol en rende in de richting van het Spaame en is he denmorgen dood teruggevonden in een sloot op den Kloppersingel. Een geluk mag het voorzeker ge noemd worden, dat het lemoen is ge broken, anders waren de inzittenden, d'ie nu met den schrik vrij Kwamen, er wellicht niet zoo goed afgekomen. De koetsier bezeerde zich licht. Uit de Omstreken. met de sprekers voor hedenavond, want, was het publiek niet gekomen, de sprekers waren er evenmin. Spr. was van plan geweest, bij tal rijker opkomst, zelf de plaats der weg gebleven sprekers te vervullen, maar gaf thans de aanwezigen in overwe ging liever heen te gaan, temeer daar morgenavond, op een andere plaats, een soortgelijke vergadering zal ge houden worden, waarbij hij op groo- ter opkomst hoopte. Toen ging- nven heen. Naar wij vernemen, zal Maandag a.*, uit Amersfoort naar Amsterdam vertrekken het le bataljon van liet 5e regiment infanterie, onder hevel van majoor W. F. K. Bischoff van Heems kerk en zulks ter vervanging van het 3e bataljon van genoemd regiment, dat thans te Amsterdam is gedeta cheerd. Vervolg Buitenl. Nieuws Vervolg Nieuwstijdingen. Hofbericht. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen Zaterd ag 21 dezer hij wo nen die opvoering in het Gebouw voor K. en W., ten bate van de noodlijdende Javanen van het tooneelstuk „Het Poortje of de Duivel te Kruimelburg", van Fr e der ik van Eede-n. D-e acteur zal de voorstelling hij wonen, Aangespoeld. Donderdagmiddag ten 1 ure is ter hoogte van de tweede pier voorhij het Waterververschingskanaal te Scheve- ningen het lijk van een heer aange spoeld. Door de zorgen der politie werd het naar de Algemeene Begraafplaats te 's Gravenha-ge overgebracht. Inbraak Woensdagnacht hoorde een bewoon ster van den Groenendaal te Rotterdam, dat inbrekers bezig waren in het pand naast haar, waarin gevestigd is kantoor en pakhuis van de petroleüra-firma Rïeth en Co ook de honden in het pakhuis gingen geweldig te keer. Toen zij uit het raam, keek zag zij een der inbrekers op post staan, die evenwel de vlucht nam, kort daarop verlieten twee andere inbrekers ongestoord het pand. De vrouw durfde door den schrik geen alarm te maken. Toen inmiddels een politieagent ver schenen was, bleken alle lessenaars en laden opengebroken. Er wordt vermist een bedrag van ongeveer 20 en een kist je met 50 sigaren. De inbreken hebben zich vermoedelijk in laten sluiten in het pakhuis onder het kantoor. ZnM-AI'rika. Overreden. Het 12jarig zoontje van den heer Dr. Wolff, woonachtig Park- laan 59, geraakte hedenmorgen op de Groote M-arkt onder een rijtuig, waar door de knaap eenige verwondingen aan het hoofd bekwam en kneuzingen aan borst en schouder. De jongen werd in het café-restaurant ,,d.e Kroon" binnengebracht,' waar de eerste geneeskundige hulp werd ver leend door dr. Prins, die het eerste ver band lelgde en constateerde, dat de be komen verwondingen niet gevaarlijk waren. Per rijtuig werd de knaap ver vólgens maar zijne woning vervoerd. In het Brongebouw werd gisteravond een openbare vergadering gehouden door de afd. Haarlem van d-e Vereeniging tot bestrijding van hjèit Nieuw-Malth usian i sme Als sprekers traden op Mgr. Konings van Amsterdam, Dr. J. Lanijmerts van Bueren, predikant te Rotterdam en Dr. H. Pinkhoff, geneesheer te Am sterdam. Reeds voor den aanvang moiest de zaal gesloten worden omdat niemand er meer hij kon. Nadat de vergadering door den vi- ce-voorzitter, dfen heer Taekema, ge opend was. vroeg iemand, of er ook gelegenheid was tot debat. Hij werd gedreigd met uitzetting, protesteerde er toen tegen en hield zich stil, waar na de eerste 6preker het -ivoord kreeg. De heide eerstgenoemde sprekers behandelden de geestelijke en maat schappelijke zijde van hei vraagstuk, de laatstgenoemde hesprak de hygië nische en medische zijde der quaestie. Wij vestigen nog de aandacht onzer lezesrs op het Opera-concert, dat door de beste artisten van de Nieuwe Nederl. Opera hedenavond in de groote concert zaal der Sociëteit Vereeniging zal war den gegeven. Daar de entreeprijzen zeer bescheiden zijn en het gebodene veel is en veelzij dig, zal zeker door velen dit fraaie con cert worden bezocht. De secretaris van het informatie bureau .den -.Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging schrijft ons: Hun of haar, die naar Zuid-Afrika wenschen te emigreeren. wordt ten zeerste aanbevolen niet- te vertrekken, vóór zij weten, of er eenige kans be staat aldaar een werkkring te kunnen vinden. Zonder vergunning mag niemand Transvaal of Oranjerivierkolonie bin nenkomen. Volgens het oordeel van den waarn. Consul-generaal der Nederlanden te Pretoria zouden werklieden in de bouwvakken goede kans van slagen in Transvaal hebben; kantoorbedien den niet. Spoorweg qaaestie. Thans kan met zeuerheid worden meegedeeld, dat te Eindhoven eene commissie is gevormd, die zich ten doel heeft, gesteld om aldaar en 'in de omliggende gemeenten een groote adres-beweging op touw te zetten, om hierdoor de regeering te steunen en aan de Kamers te verzoeken, de aan hangige wetsontwerpen aan te nemen. Overtuigd als inen hier is van de noodzakelijkheid van een krachtig op treden langs wettelijken weg, om der gelijke. zooals de nog onlangs plaats gehad hebbende, wanordelijkheden te voorkomen. Sedert Donderdagmorgen wordt bij- het station te Winschoten weer ge woon 'politietoezicht'geoefend. De he reden politie komt er niet meer. Van aiitdere stations aan de lijn NieuweschansGroningen zijn de de tachementen opgeheven en gedeelte lijk overgeplaatst naar Groningen. In het Toussainthuis te 's-Graven- hage zou gisteravond een vergadering gehouden worden vanwege het Comité van Verweer waar als sprekers zou den, optreden de ontslagen conducteur Lentz uit Apeldoorn, en de heer Tuin der uit Amsterdam, niet het onder werp „de staking." De opkomst der aanwezigen getuig de echter van weinig belangstelling. Na een eindeloos wachten op de dingen die komen zouden, waren er om 9 uur nog geen 20 personen bijeen. Toen nam de heer Broek het woord, die meedeelde, dat het publiek zich in verbinding scheen tie hebben gesteld JDuitschlaiid. Begroot',ng van builerlanckche zaken. Bij de behandeling van de begroo ting van buitenlandsche zaken in den Rijksdag vroeg baron Von Hertling inlichtingen over Venezuela, de Triple Alliantie en de Macedonische quaes tie. De Rijkskanselier, graaf Von Bülow. Woorddie: „In de Vemezolaansche quaestie ging liet voor ons van den aanvang af uitsluitend om de afwikkeling van een, door de onvertrouwbaarheid van den schuldenaar, buitengewoon moei lijke zaak, met buitengewone midde len. Wij moesten daarin met bijzon dere kalmte en bezonnenheid hande len. opdat hierdoor geen storingen in onze betrekkingen tot andere mogend heden zouden ontstaan Perfide po gingen daartoe mislukten door de loyauteit van vreemde mogendheden en de eerlijkheid van onze staatkunde. Volgens het vastgesteld eprotocol zijn de eischen. die in het Duitsch© ulti matum gesteld zijn, als aangenomen te beschouwen. De kosten der blok kade waren gering. Wij hebben van de tevugbetalina- dier kosten afgezien. m,et het oog op den troosteloozen toe stand der Venezolaainsche financiën. .Dat de vernieuwing van het Drie voudig Verbond tijdig plaats had, toont, dat dit Verbond niet op toeval lige. voorbijgaande of kunstmatige po litieke constellaties berust, maar op duurzame, bij -alle drie de mogendhe den in -gelijke mate voorhanden be langen en behoeften. Het Drievoudig Verbond legt de ontwikkeling dei' bui tenlandsche staatkunde van de ver bonden mogendheden niet aan ban den; het wenscht slechts de handha ving van de staatkunde, die door het behoud van den vrede, mi dus ook van het status quo, wordt, geboden. Toch werd het verbod niet zonder moeite vernieuwd. Wij blijven met Duitsche trouw vasthouden aan het verbond, en hebben ook alle mogelijke waarbor gen dat de verbondenen trouw aan ons zijn zullen. Het Drievoudig Ver bond heeft niets te maken met tol- quaesties of handelspolitiek (bijval). Wij hebben niet minder, maar ook geen atoom meer belang bij het ver hond dan de andere mogendheden. .Wat Macedonië aangaat zoeken wii niet, naar biizonderen of uitslui tenden invloed. „Juist daarom berusten onze be trekkingen tot Turkije op den vasten grondslag van 'het vertrouwen. Duitschland staat vriendschappelijk tegenover de maatregelen in Macedo nië, die dien-en kunnen om de toe standen te verbéteren, zonder de in tegriteit van het Turksche Rijk in ge vaar te brengen. De hervormingsvoor stellen van Rusland en Oostenrijk schijneu mij zeer gelukkig. Duitschland staat naast Rusland en Oostenrijk waar deze in oprechtheid ernaar streven, op den grondslag van ide bestaande machtsverhoudingen voor orde, rust en veiligheid in het Oosten te zorgen. (Bijval). Naar aanleiding van een opmerking van Ilasse, die scbe-rpere maatrege len tegen Venezuela verlangde, vroeg de Rijkskanselier welke boete of straf dezen afgevaardigde dan wel voor den "•eest heeft gestaan had hij aan de Chineesche nof niet genoeg. (Hilari teit). Bij het samengaan met. Engeland was licht. e>n schaduw gelijkmatig ver deeld. Meer van Venezuela te verlan gen. zou niet juist zh'n geweest. Ter verdediging van baron Speek von Sternberg (de nieuwe gezant te Washington) merkte de Rijkskanselier op. dat deze slechts heslist den na druk erxop legde, dat Duitschland in de Venezolaansehe quaestie niet de bedoeling had gehad, grondgebied te verwerven. Duitschland handelde als in alle andere auaesties. ook hier open cm eerlijk. Baron Speck was in alle3 wat verder omtrent- zijn uitlatingen was beweerd, misverstaan. door bemiddeling van de firma CLAASSEN en BI5UN8. «ift'er. Kedon 0118VU. 7d.l9ïri. 821/f 831/; 377/s 38V* 8Gi/i 3<»7/s 3!i/, 31'1/ia "'P/c ö.V/g 26 £6?/,6 18'/» 137/lfl 311/s 31 72% 72"/* <4% 45% 66V$ 641/s 3233% 94% 96% 23% 291/i 41'/s 41V* 13% 14% 38 38% üi 43o 30 Vi 201/ij Atchison Tonelca. Comm, Denver Rio Grande Erie'a Kansas City South do. pref. Missouri Kansas A Texas, Com. National R. li. of Mexico New-York Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Pacific Southern Railways Union Pacific Wabash American Car New-Orleans R. Co. Steels n Kouinkl. Petroleum Maatscb. 435 Columbia Grand Trunkof Canada., Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 20 Maart. F. II. Staver-' man en P. M. Flgée. Bevallen: 19 Maart. M. R. Nessen—van den Broek z. G. Hoenson—Steenken d. C. M. van der Horst—Vaars z. A. M. K. van Deenen—Tiramers d Overleden: 19 Maart. J. II. W. Smit, 8 m d„ Gr. Houtstraat. J. Mulder, 22 u., d., Heerensin,gel.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3