Haarlemmer Halletjes. Mijn eerste concert. DIAMANT. DE ZATERDAGAVOND. Er is een boekje verschenen: ,,Die Verwendung von Sp{?iseresten" door Clara Roth, uitgever Eugen Twiet- meyer, Leipzig. Eeti zeer practisch boekje, dat uitsluitend zich bezig houdt incit het gebruik van restjes, waarmee ongeoefende huisvrouwen en kooksters niet weten wat uit te voeren, terwijl men er toch nog ver schillend, e smakelijke gerechten uit maken, kan. Wat men uit overgeble ven aardappelen, rijst, vleesch. visch, deeg, eiwit, enz. nog maken kan is de aandacht van iedere huisvrouw waard, die de gulden woorden in toe passing wil brengen: ..Spaarzaam en toch goed!" Ruwe handen, die men bij huishou delijk werk zoo gauw opdoet, kunnen zear hinderlijk zijn, als men er atlas, gaas of zijde mee naaien wil. Zeer a an te raden is de handen dan vóór clie bezigheid te wasschen met zeep water vermengd met fijn. zand of zaagsel, daardoor hindert de ruw heid! in 't, minst niet meer. Stalen hoedgarneersels, die roestig geworden zijn. kunnen hun glans weer terugkrijgen door ze een poosje in petroleum to leggen en daarna in droog zaagsel of in bijzonder fijn, warm gemaakt schuurzand. Daarna met een wollen do'ek flink afgewre ven, glanzen zij weer als nieuw. Oude zwarte tulle en guipure- kanten kunpen nog heel goed ge bruikt worden voor kleine mutsjes voor oude dames. De enkele bloemen van de kant met gele of lila zijde op te stikken cn om te naaien geeft, er veel relief aan. Men kan ook als hier of daar de tule zelf kapot is, de en kele figuren en bloemen uitknippen ■en op nieuwe tule bevestigen. Vochtig geworden zijd'en linten van hoeden of japonnen strijkt men tus- schen twee repen wit papier, terwijl men een matig warme strijkbout op heit papier zet en het lint langzamer hand daaronder uittrekt. In een Duitsch blad' over gezond heidsleer wordt gewaarschuwd te gen de kwade gewoonte van onzen tijd om bij het gebruik der spijzen zooveel temperatuur- afwisseling ta gebruiken. Het wordt beschouwd als de oorzaak van veel maagziekten. Soep, groenten en aard appelen kunnen bijna niet heet ge noeg op tafel gebracht wordlen, en die spijzen worden dan afgewisseld met ijskoud1 water, wijn of bier. Reeds de tanden ondiervinden daardoor groot nadeel, het émail krijgt kleine scheur tjes, waarin bacteriën kunnen dj*in- g!en, die de oorzaak zijn van het ver woesten der tan dien. Maar ook voor mond en maag is die wijze van voed sel gebruiken nadeelig. Daarom wilde een arts te Weenen, dat mem tot de natuurwijze terug keerde en het koken der spijzen ge heel naliet, doch daaraan zouden eveneens groote nadeeikm verbonden zijn. Wij maken immers door het ko ken die spijzen gemakkelijker verteer baar en verschillende schadelijke be standdeel en krachteloos. De spijzen moeten daarom liefst niet te wa/rm en niet te koud' gebruikt worden. Om afgesneden bloemen zoo lang mogelijk frisch te houden, geeft men hun dagelijks versch water, dat met een mespunt salpeterzure natron ver inengd is. Op ctezei wijafe kan men ze bijna 14 dagen lang goed houden. Het gevlochten riet, waaruit de zit tingen van stoelen zijn gemaakt, rei nigt men met lauw water, waarbij eenige druppels geest van salmiak zijn gevoegd. Met een klein, hardl borstel tje, ^herhaaldelijk in het vocht ge doopt, borstelt men het riet dege af cin. spoelt het daarna met koud wa ter herhaaldelijk af. totdat er geen troebel water meer uitloopt. Als men de rieten stoelen bij den mandenmaker laat zwavelen, waardoor zij zoo goed als nieuw worden, lijdt het politoer van het hout. Om een gewatteerde sprei te reini gen, logt. men haar een dag in koud water, dat men zoo nu en dan ver- frischt. en reinigt haar als het stof er uitgetrokken is. op een tafel met. een borstel met vette zeepsop. Is de sprei flink af gezeept, dan spoelt men ze in een tijl met water uit £n ver nieuwt, telkens het water, totdat het eindelijk helder* blijft, laat d'e, sprei dan door twee personen goed' droog uitwringen en uitslaan. Dat wordt telkens herhaald, tot zij. droog is. Nu bij 't steeds minder gebruiken van alcoholische dranken de cacao zoo zeer in aanzien is gestegen, dat iedere Ilollandsche huisvrouw haar bus cacaopoeder in de kast heeft, zal het velen niet onwelkom zijn daarvan nog eenige recepten te lezen. Bij voor komende gelegenheden kan daar clan gemakkelijk gebruik van gemaakt worden. Volgende recepten vondi ik in biet zij zich met een ouden kolonel en vroeg hem uit over Parijs Wilt u daar spelen'? vroeg dé ko lonel. Natuurlijk, antwoordde Jenny Lind. Ik wil d'ien zuidelijken eens la ten zien. dat de menschen uit het noorden ook wat waard zijn. Ach! knorde de kolonel met boos gelaat. Waarom zegt u ,,ach?" riep de jonge kunstenares uit. Denkt u, dat ik te Parijs geen succes zal hebben? Daartegen protesteerde de officier: dat had hij niet willen zeggen; hij was zelfs overtuigd, dat juffrouw Lind haar vaderland tot eer zou zijn. Jenny Lind begreep echter. dat haar buurman niet alles zei, wat hij dacht en zij wilde juist alles weten. Moet ik u dus openhartig mijn meening zeggen? vroeg de kolonel. Goed dan! Ik zd.1 ze u zeggen: u zingt wonderbaarlijk, maar u loopt als een gans! Deze vrijmoedigheid mishaagde der jongedame zeer. Zij draaide ziclr bruusk om en sprak geen woord meer tot haar buurman. Langzamerhand echter verd"ween haar boosheid. Zij dacht, na en nam waar. Zij erkende, dat. de kolonel niet geheel en al onge lijk had gehad. Te Parijs nam zij zangles bij Garcia mr les in lichaams houding bij een balletmeester. Zij trad niet in. het. openbaar op, maar studeerde thuis ijverig. Toen zij weer te Stockholm kwam, vervulde zij haar laudgenooten met bewondering Zij was totaal veran derd. Haar prachtige stem was vas ter en zekerder ^eworden, haar bewe gingen waren bevallig, haar gang voornaam. Op een receptie, die een minister te barer eere gaf. ontmoette zij den ko lonel weer. die haar vroeger zulk een onaangenaam compliment had ge maakt. De oude heer boog het hoofd en wilde zich onzichtbaar maken, maar de zangeres klampte hem aan en zei: Kolonel, ik zocht u. Ik moet u voor uw vrijmoedigheid van het vorig jaar danken, want. wat ik te Parijs geleerdi heb, heb ik u te danken. De kolonel was.trotsch op de glorie volle overwinning, welke hij behaald had'. Houtvester. Maar mijnheer Gul voor een drijf jacht, maar niet voor denberg. u ischiet nu reeds den vücr- den drijver aan, de baron heeft uwel een drijversjacht genoodigd. Nu je eindelijk eens een haas hebt thuisgebracht. Edgar, zal ik die aelf eens braden Groote goedheid Elsa, laat het liever aan dc keukenmeid over Be denk. dat déze haas me bijna 300 gul den kost Een Zaterdagavondpraatje. „Morgen," zei ik, toen ik een van mijn kennissen ontmoette, die zijn levqn aan den bollenhand'el heeft ge wijd. „Mospgen," zei ie. „Hoe gaat het met de bolletjes?" vroeg ik. Hij trok oen treurig gezicht, precies eon zieke crocus en zei: ,.'t Gaat nog al, maar, er moiest een beetje water vallen." „Water?" vroeg ik, „maar m'n gaeic man, er valt niet anders dan watier in dé laatste dagen." Dit scheen hem ontgaan te> zijn. Evenwel hield hij zich goed en zei: „Jawel, zeker, er is wel wat water ge vallen, maar niet genoeg, begrijp je? Niet genoeg. De nachtvorst maakt den grond vast en de regen maakt den grond weer los en dat moetan we nu juist hebben. Begrepen?" Ik bedankte hem voor do informa tie en ging verder, totdat ik oneens een tweeden bollenkwecker ontmoetto. „Morgén", zei ik. Morgen," zei ie. „Hoe gaat het met de bolletjes?" vroeg ik. Hij zette een bedenkelijk gezicht, liet als een geknakte hyacinth zijn hoofd hangen en zei: ,,'t Gaat nogal, maar er valt wel wat veel regen water." „Veel?" vroeg ik. „daar pas heb ik juist gehoord, dat er in de laatste da gen nog niet genoog gevallen is." „Heelemaal niet waar," zei hij, „een beetje regen is voor de bollen goed. maar we hebben nu meer dan genoeg gehad. Als het zoo doorgaat, dan verrot de heole boel in den grond. Drong, en liefst, een beetje warm weer dat moeten we op 'fc oogenblik hebben. Bofrrepen?" Tk bedankte hem ook voor zijn in formatie en wandelde verder, totdat ik fon derden kwieker ontmoette. „Morgen." zei ik. „Morgen," zei ie. „H-oe gaat het met de bolletjes?" vroeg ik. Hij zette een onzeker gezicht. „Hoe zou 't gaan?" vroeg hij mij weerom. „Het loopt niet erg mee. Overdag .regent het met gietbuien en 's nachts Jieb je nog nachtvorsten. Daar is geen paard, laat staan een bol tegen bestand. „Ei," zei ik, „daar pas lieb ik juist gehoord, dat regen zoo goedl is en ook droog, warm weer." „Regen en warm weer," zei hij. „Wie dat zeggen weten er niemendal van af. Wat we op 't oogenblik noo- dig hebben is een kalme, frissche, gelijkmatige temperatuur, zoo tus- schon vriezen, en warm weer in, een graad of 45, meer niet. Begrepen?" Ik bedankte hem ook voor zijn in formatie en zette mijn wandeling voort, totdat ik ren gewezen bollen kwecker ontmoette, dia zooveel jaar in dit tobberige vak heeft voortge- tobd, dat hij nu van zijn renten leeft en op een mooie villa wonen kan. „Morgen," zei ik. „Morgen," zei ic. „I-Ioe gaat het met d'e bolletjes?" vroeg* ik. 1-Iij trok een snaaksch gfezicht. „Hoor eens," zei hij. „ik ben er jaren mee op en neergegaan, maar nou weet ik c.r niet veel meer van. In mijn tijd was hot weer altijd te nat of niet nat genoeg, te koud of niet koud ge noeg, te warm of niet warm genoeg." „Dat schijnt tegenwoordig nog zoo te wezen", zei ik. .Dat zal wel," zei hij. 't Eene jaar is de oogst goed1 en dan zijn de prij zen. slecht en't andere jaar is de oogst slecht en dan zijn do prijzen goed". „Zoodat .Zoodat het er eigenlijk niet op aankomt, of het weer mee- of tegen loopt". zei bij. ..Maar één ding vraag ik je: „vertel toch nooit aan iemand ter wereld, dat ik je dat verteld heb. beleende vakblad „de Hotelhouder", officieel orgaan van den Nederland- schen Hóteihoudersbond. Veen's Cacao Vla. 1 liter melk, 80 gram Veen's Cacao, 40 gram Maï zena, 200 gram suiker, het wit van 4 eiercin. Bereiding. Kook een gedeelte van de melk met 'de suiker; vermeng die Veen's Cacao en de Maïzena met de rest van de melk; vioeg dit bij de ko kende mieilk. kook de massa roerende vijf minuten. Laat deze massa bekoe len en roer er dan het stijfgeklopt eiwit door. Veen's Cacao Koekjes. Het wit van 2 eieren tot schuim geklopt verm enge men met ongeveer 350 gram witte sui ker en 40 gram Veen's Cacao. Daar van make men ronde hoopjes en bakt elite op «een plaat in den ovan, die niet te warm mag zijn. i Pudding Veen's Cacao, voor vier a vi jf pesonen. 1/2 liter melk, 100 gram witte suiker, een stukje vanille, 50 gram Maïzena, 50 gram Veen's Cacao. Men zet de grootste helft van 'de melk met de suiker en de vanille te koken. Vervolgens mengt men de Maïzena en Veen's Cacao (ieder afzonderlijk) met de ovorigle melk, roert dan eerst de opgeloste Maïzena door de kokende melk en daarna de opgeloste Veen's Cacao. Het geheel laat men dan nog even goed dóórkoken. Vla bij Pudding Veen's Cacao. Drie eetlepels sago worden met 1/2 liter melk gaar gekookt, dlan mengt men 2 eierdooiers er door, natuurlijk onder gestadig roeren, en voegt ten slotte op gelijke wijze een eetlepel witte suiker e.u een stukje vanille bij. Naar het Duitsch door FOX. Sedert twee maanden nieem ik les in solozang: do... re„. mi... oefen ik uren lang trots het protest van mijn huis heer en bokamp (zooals Jung Siegfried den draak) mijn... longen! Zoo gaat het dan van „Wodan" tot „Vos je hebt een gans gestolen!" Op een goeden dag treed ik weer over den ge wij den drempel van mijn leer aar. Goeden taoaven. heb je moed om over veertien dagen op een weldadig- heidsconcert tegen reis- en verblijf kosten in II. te zingen? Of ik moed heb? Iven je een groote niodlerne com positie? Den proloog van Paljas. Smart vertoont zich op het gezicht des edelen Ge hebt toch1 geen plankenkoorts? 't. Is om te lachen. Ikeen plankenkoorts! We oefenen; in plaats van beter, gaat het ieder uur slechter. Mijn eigc nfamilie zou in staat wezen om me te vermoorden. Mijn broers, mijn neven, mijn zwagers, mijn ach terneven zijn allen zonder uitzonde ring in de bollen. Als we bii elkaar ko men. dan praten we erover, dat be grijp je. Waar zou het heen moeten als we niet meer konden klagen, over het weer. liet gewas en de prijzen? M'n goeie man. als ze wisten wat ik je nou in goed. vertrouwen verteld heb. dan zouden zo me ophangen we gens landverraad" Ik bedankte hem ook voor zijn in lichtingen en heb de bollenkweekers, die ik verder op mijn weg ontmoette, met rust gelaten. Maar van ditoogen blik af geloof ik niet meer aan bollen- kweckers-jeremiadies over het weêr. Intusschen is er van de bloemen zelf nog bitter weinig te zien. Behalve de dappere crocus, die in zijn verach ten eenvoud dan toch maar do eerste is die zich buiten waagt .steekt nog geen bloem het hoofd boven den grond. Toch wordt hier en daar in de couranten die goö gemeente al opge klopt om te komen kijken. Dat ze wat ruiken zal geloof ik ook, maar dat zo wat ziet stelli- niet Het vorige jaar om, den zelfden tijd heb 11c nog een heclc familie langs de Brouwersvaart zien sjokken, die zich klaarblijkelijk door haar lijforgaan had laten wijs maken. dat do blommetjes er al wa ren. 1 De vader, zrwaar dampende, DE ZATERDAGAVOND. 7 Toch is die Chineesche manier van afstandsmeting niet geheel en al on logisch. De eenheidsmaat is bij den Chinees niet een lengtemaat, maai' een energiemaat. Hij meet den afstand niet. naar de lengte, die is afgelegd, maar naar het bedrag der physieke energie, dier krachtinspanning die .noodlig was omi den afstand af te leg gen. Naar denzelfden maatstaf wordt hij betaald voor zijn arbeid, uitge drukt ira eenheden van: een picol is 133 pond, per li is 1/3 Eng mijl op vlakken grond. Gaat nu de weg naar heneden. dan wordt de afstand be schouwd kleiner te zijn. dan de wer kelijke afstand in rechte lijn. omdat er minder krachtsinspanning voor noo- d.ig geacht wordt. Je gaat vanzelf, of zooals de Chinees zegt: .de li is kort" Daaruit volgt vanzelf dat. reizen in de tegenovergestelde richting, d. w. z. bergopwaarts, doet spreken van „de li is lang", waarmede de kosten gelijken tred houden. De Chineescihei meetkunde is zoo gek nog niet. Bont© steentjes. De veeren van de Mirazel. een' Ar- gentijnsche vogel, kosten per pond ongeveer 2500 gulden of vijf keer zoo veel als de beste struisvogelveeren. Uit de berichten van levensverzeke ring -en rente^naatschappijen blijkt, dat van de 800,000 leden slechts 22 mensohein den leeftijd van 1ÖÜ jaar bereikten. In streken, waar de Volksdichteeid lot 900 zielen per vierkante kilometer bedraagt, neemt men een jaarlijksche sterfte van 16 op 1000 waar; waar zij het dubbele bedraagt, stijgt, de sterfte vaak reeds op 24 op elke 1000 leven dien. Waarschijnlijk hef, oudste nog aan wezige meubelstuk is de kroon van de Egyptische koningin Hatsu, die in het Britsche museum bewaard wordt. Koningin Hatsu regeerde in het dal van den Nijl ongeveer 1600 jaar vóór de geboorte van Christus. Zwijg of zeg iets dat beter is dan zwijgen. De Keulsche Dom, de kathedraal van St. Pieter, is van alle bekende gebouwen het langst onvoltooid ge lde ven, meer dan 600 jaar lang. Den 15en Augustus 1248 werd de eerste steen gjelegd. en eerst 600 jaar later, den 15en Augustus 1848, werd het grootste gedeelte in gebruik genomen. Maar eerstden 15en Augustus 1880 was het prachtige gebouw geheel vol tooid, zoodat er 632 jaar aan den bouw gewerkt is. De prachtige Domkerk te Milaan werd in 1386 begonnen en niiet vóór 1815 voltooid, dat is dus 419 jaar daarna. Het kasteel van Restormel. in Corn- wallis, werd in 90 jaar tijds gebouwd waarvan 30 jaar heengingen met het uitgraven voor de fundamenten. De rots, waarop het staat, is bijna zoo hard als ijzer; trouwens, de naam „Restormel" beteekent in de taal van Corn wallis, het paleis van de ijzeren rots. Tusschen Perth en Kingussie werd in het begin van de negentiende eeuw aangevangen met den bouw van een prachtig gebouw in den stijl van het tijdperk van Elisabbth, Murthley Castle, dat nog altijd onvoltooid' is. Eenige mijlen daar vandaan staat het groote, onvoltooide paleis van de H'ejrtogen van Atholl. Dit werd in 1830 door den viierden hertog uit dit geslacht begonnen. Het heeft eene sch.ikteirijenzaal. die 96 voet lang is, eene huiskapel en eene balzaal, waar van de muren bekleed zijn met rood Italiaansch marmer. Meer dan 20 jaar besteedde de over leden Lord Bute aan den bouw van een groot landhuis op heit eiland Bute Dit gebouw zal, wanneer het voltooid is, eene van de prachtigste inrichtin gen ter wereld zijn. De vestibule al leen, met hare groote zuilen, vloer, muren en zoldering, alles van mar mer van allerlei soort en keur, moet 100.000 pond sterling giekost hebben. Te New-York is onlangs door eene groote vriendin der gevederde zan gers eene inrichting geopend, „die in eene bepaalde behoefte voorziet", en clie misschien wel door andere van dien aard elders zal worden gevolgd, 't Is een sanatorium voor zieke vogels en hoe groot de behoefte aau zulk een nrichting was, blijkt wel uit het feit, dat het sanatorium twee dagen na de opening reeds 500 zieke vogels had op genomen. De kooien en volières, waarin de kleine; en groote gevederde patiënten worden verpleegd, zijn heel practisch ingericht en bieden gele genheid de vogels naar den aard hun ner ziekte te< verplegen. In elke kooi bevindt zich eene automatische inrich ting, welke heit mogelijk maakt dien dieren volgens voorschrift van den veearts, warm© of koude baden te ge ven, warme of koude lucht in de zie kenkamer 'itej kunnen binnenlaten. In het sanatorium heeft men eerst goed! kunnen zien, aan welke ziekten de vogels al zoo kunnen lijden. Er zijn patiënten die door asthma worden ge kweld; anderen die aan paralysis, rheum atiek, dyspepsie, hartziekten, koorts enz. onderhevig zijn. De behan deling is eene uiterst zorgvuldige en aan de „meest, gerenommeerde" vee artsen van New-York toevertrouwd De geneesmiddelen welke worden aangewend, zijn vooral arsenicum, olie, enz., terwijl van massage ook gebruik wordt gemaakt. Zelfs heeft men de keuze of men zijne vogels vol gens cte allopathischc of homoeopa- thischei methode wil behandeld) heb ben. 't Is heel aardig verzonnen! In de Vereenigdie Staten zijn 4800 million airs. waarvan meer in den Staat New-York clan in die andere Sta ten. namelijk 1045. in Massachusetts zijn er 475 en in Illinois 380. Noord- Dakota is de ©enige staat, die zich op niet meer clan één million air kan be roemen. Wees toegevend jegens andieretn, nooit jegens u zeiven. Er is niemand arm dan hij, wien hetgeen hij heeft te gering is. Het genot wel te doen, is het eenige dat steeds hetzelfde blijft. Ordle handelt met overleg en bere kening; wanorde heeft altijd haast. Die van vermaak zijn bezigheid maakt, zal nimmer in bezigheid zijn verin aak vinden. De rijkste stad van Duitschland is Charlottenburig. Daar bedraagt het gemiddeld inkomen der bewoners per jaar 4125 mark. Dan volgt Frankfort met 4115 mark. Door tranen wordt het mensche'ijk hart., zwaar van verdriet, verlicht. Tranen zijn een teeken, dat het 1 ed begint tei smelten en aanvangt zich op te losse.n in weemoed. Het zwaar ste verdriet is tranenloos. Voorstanders van de vrouwenbewe ging vindien in Reattie, Kansas, eene plaats naar hun hart. Alle openbare ambten won'dlen daar door vrouwen bekleecl Zelfs de politie bestaat er al leen uit vrouwen. In Denemarken kunnen meisjes zich togen ongetrouwd blijven verzekeren. Tegen betaling van een jaarlijksche premie krijgen zij na haar vteertigste jaar een levenslang pensioen. Trou wen zij vóór dicin «lijd dan is de pre mie verbeurd. De hoogste prijs voor een schilderij ontving Meissonier in Parijs, namelijk 125,000 gulden voor het portret vain mevrouw Mackay. de echtgenoote van dien gestorven „zilverkoning." 8 DIAMANT. tige rhododendrons kom zien die het grasveld aan haar linker hand omzoomden. Wat had zij geschreid, toen zij voor de eerste maal naar school ging en bij dat punt do boomen en daken en sóhoorsteenien! een voor een voor haar blik verdwenenI En hoe had zij gejuicht en gejubeld, met tranen in de oogen, toen zij mot de eerste vacantia naar huis terugkeerde en al wat haar zoo dierbaar was terugzagl Misschien zou de trein haar een brief brengen, een brief van haar broer Ray; misschien ook wel een brief van enfin, 't doet er niet toe van wien. Zij waren daar met hun beiden, Ray cn die ander, in het Zuiden, waar niets scheen te groenen dan steenen en waar ieder zoo primitief mogelijk scheen to leven,. Wat zou Ray op dit oogenblik wel uitvoeren, die goeie, zorgelooze jongen, die zich even weinig om de gewone levensre gelen scheen te bekommeren als zij destijds om slooten en heg gen! En, en wel, waarom zou zij het niet zeggenl hoe zou hot mot Philip gaan? Behoorde haar leven niet tot zekere hoogte hèm toe? En zou zij niet liever jammerlijk zijn omgekomen in clie sloot waaruit hij haar had gered, dian dat hij haar koei be. handelde? Hij had niets gezegd bij het weggaan; neen, neen, in het geheel niets! Daartoe was hij te nobel en te fatsoenlijk. Hoe had hij kunnen spreken, wetende höe onzeker zijn to. - komst was! Maar hij had beloofd, goed over Ray te zullen wa ken, en een simpele belofte uit zijn mond beteekende immers meer dan duizend) eed en van anderenl En die trein, waarvan zij den stoom zich langzaam om dèn hoek van het dal zag kronkelen, bracht misschien een brief van hem! Zij had er al veel eerder een verwacht. De mailboot van Plymouth was den vorigen avondaangek omen, of had tenminste moeten aankomen, Hoe kwam het dan diat' zij nog geen brief had ontvangen! Hel zwak geruisch van een zijden japon in haar onmiddellijke nabijheid en een lichte schaduw naast haar deden Nellie hot hoofd omwenden. „O, is üdaar, moeder!" De uitroep scheen half een vraag, half een uitdrukking van verrassing. Toen haar blik weder over heit landschap latende glijden, ging zij voort: „Kijk, de machinist i.s bezig stoom uit te laten! De trein zal zoo dadelijk te Oakbury zijn. Ik voel dat er een brief voor me bij is," voegde zij er zachter bij. Roman naar het Engelsch van F. REGINALD STATHAM. EERSTE HOOFDSTUK. Bij Dartmoor. Een Augustusnamididag in het gezicht van'Dartmoor. Rond de glooiende vlakte en te midden van het donkere groen der iepen beginoren de ahornboomen reeds een rossige tint to vertoornen. Het oude huis, met zijn spitse gevels en vensters uit den tijd van Elisabeth, staat stil .te blakeren in het zonlicht, dat in schulnische stralen uit het zuidwesten valt, terwijl een onkels wolk vanl fijnien blauwen rook uit den een of anderen verborgen schoorsteen opdwarrelt. Up den voorgrond loopt het terrein hellend af naar de olmon- bosschen in het aangrenzend dal. Schijnbaar ver boven dc kruinen der boomen teekemen zich de omtrekken van Dartmoor tegen den zuidoostelij ken. horizon af; ter linkerzijde verheft het terrein zich bijna loodrecht, uitlooperud in een kegelvormige piek; dan een lange, vlakke bergrug, eindigende in een' andere piek, ten zuiden, van waar do grond anet een flauwe, onregel matige helling afdaalt in de di°pe bedding der rivier, die zich verderop verwijdt tot de Plymouth Sound. Er is een- lichte trilling in die stille, wazige lucht; de bergtop pen in de verte vertoornen zich in den warmen, purperen gloed der dalende zon. Schoon de blijheid nog tc overhecrschend is om veel plaats te laten aan den weemoed, ligt er toch reeds een zeker iets in de stemming der natuur, dat duidt op het naderend einde van den zomer. Terwijl zij op haar geliefkoosd plekje op het grasveld ach terover leunde, met het bewustzijn van het dierbare oude huis achter zich en met den blik gericht op het bekoorlijke Augustus- 1 andschap vóór zich, gevoelde Nolly zich in volkomen harmonie met de stemming van het uur en van haar omgeving. Haar boek het was Westward Ho! was van haar schoot ge-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6