NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad isi Haarlem en Omnreken. 20e Jaargang Maandag 23 Maart 1903 No. 6052 HAARLEUrS DAGBLAD Atoonnementsprljs Voor Haarlem per 3 maanden-? 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.027» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» c de omstreken en franco per post. 0.45 Ad. v ertentlën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DBt blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Oit nummer toestaat u2t acht toSadsSjdens Haarlem's Dagblad van 23 Maart bevat 0. a De sluiting der kloosterscholen, Verkiezingstocht van President Rooseelt, Christenen en Israëlie ten, Looneischen bij de spoorwe gen, Brieven uit Berlijn, Nieuwe Fabriek, Sportpraatje, De Spoor- wegquaestie. Bovendien bekoort bij dit nummer van ons blad no. 133 van „De Zaterdagavond", bevat tende o. a. Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw: Een adelijke wijnreiziger; Figuren uit de Raadsvergade ring: M. de Braai; Mijn eerste concert; Rail- lord's Geluk, benevens de gewone rubrieken en afbeeldingen. Tevens wordt een aanvang gemaakt met den vervolg-roman „Diamant". Buiteniandsch Nieuws Engeland. Slechte elementen in het leger. In het Lagerhuis is bij de begroo ting van Oorlog Brodrick tot de er kenning gebracht, dat er in den laat sten tijd bij de werving voor het leger allerlei slechte elementen ingeslopen zijn. Daaraan zou een einde worden gemaakt. Dat er ook knapen en zwak ken aangenomen zijn om het getal vol te maken is weer gebleken uit het telegram van Reuter uit Bloemfon tein. In een afdeeling was de gemid delde leeftijd 18 jaar; de gemiddelde! Hoeveel zouden er ouder zijn weest? En er waren jongens hij -.an 14 jaar! Verleiden jaar waren er vim de 51.000 recruten _8000, die eigenlijk niet aangenomen hadden mogen wor den, en er waren 1000 man bij die le zen noch schrijven konden! Nog een officieele statistiek: van 1900 tot 1902 zijn er in het Engelsche leger 9 officieren na een krijgsraad ontslagen, 81 gedwongen om ontslag te nemen, 2 aan wie een krijgsraad geweigerd werd, en 9 op de gewone' wijze ontslagen; van de militie zijn op dergelijke manier 51 officieren heengegaan; van de reserve 2 officie ren bij vonnis van een krijgsraad ontslagen. Frankrijk De sluiting der kloosterscholen. De beslissing, die Woensdag in de Kamer gevallen is ten aanzien der behandeling van het wetsontwerp tot weigering der aanvragen van de kloosterorden, heeft in den lande tot dusverre geen ongeregeldheden van ernstigen aard ten gevolge gehad. Al leen uit Aix (in Provence) komt het bericht, dat daar een straatgevecht heeft plaats gehad bij het leegstroo- men van het paleis van justitie na afloop eener terechtzitting, waar drie Capucijner nonnen _zich hadden te verantwoorden wegens overtreding van de wet op de congregatiën. „Leve de vrijheid, weg met Com bes -riepen de vrienden van de zus ters. „Weg met de kalotriepen de tegenstanders. Eerst tegen elkaar schreeuwen en dan op elkaar inslaan. Van beide kanten waren er al duchti ge klappen gevallen, toen de hoofd commissaris van politie aan het hoofd van een afdeeling politieagenten de orde herstellen kwam. Wanneer we bedenken welke moei lijkheden de ontruiming der zuster scholen in de streng katholieke stre ken heeft meegebracht in den vorigen zomer, dan kunnen we ons niet ver wonderen, wanneer de uitvoering van de maatregelen, waarmede zich de wetgever te Parijs tegenwoordig onle dig houdt, niet zonder moeilijkheden eii verzet zal afloopen. De be volking zal althans vermoedelijk niet nalaten bij voorkomende gelegenhe den openlijk van haar gevoelens te getuigen. Strafprocessen als die te Aix zijn aan de o-rde van den dag. Herhaal de malen komt het voor. dat eenige geestelijke zusters ondanks het wet telijk verbod een school oprichten. Te Brest zijn nu onlangs twee gees telijke schelen gesloten, de schooi van Saint-Yves en de school van Sainte- Anne. Ter eere van de tien geestelijke zusters, die aan deze instellingen ver bonden waren, heeft er Donderdag eerst een korte godsdienstige plechtig heid plaats gehad in de kerk en daar op hebben een 500 kinderen, leerlin gen der scholen, vergezeld van de ouders, de zusters al zingende en jui chende door de: straten vergezeld. Vele dier gesloten inrichtingen van onderwijs worden weer opengesteld, maar dan onder de leiding van een niet-geestelijk onderwijzend personeel. Zoo zal het ook zijn met die twee scholen te Biiest. Spanje. Als tegenhanger van die bedreigin gen des ministers van financiën Villa- verde, dat hij zou aftreden, wanneer de ministerraad de door hem ontwor pen begrootingsplannen niiet wiide goedkeuren, vernemen we nu, dat de minister van opriog heeft verklaard, dat hij voor zijn departement een ver hooging van acht millioen zou vragen en dat, ingeval deze eisch bij den mi nisterraad geen gewillig gehoor mocnt. vinden, de minister zijn ontslag :.ou nemen. Denkelijk zullen in die verga dering van 25 Maart de eischen van den minister van oorlog en ook die der andere leden van het kabinet overwogen worden en zal alsdan woi den uitgemaakt, of Villaverde de koorden van die beurs vast zal weien te houden tegenover zijn inhalige collega's. Vereenigde Staten Verkiezings-tocht van President Rooseveldt. Op den lsten April zal President Roosevelt een reis maken door de Wes telijke Staten, waarvan beteekenis en doel Met verre te zoeken zijn. Dui delijk is het toch, dat de President in den laatsteen tijd èn door zijn optre den tegen de trusts èn door zijn ne- grophilisme zich vele vijanden op den hals gehaald en daardoor zijn her kiezingskans verminderd heeft. In het Westen nu, waar niet de fa brikant maar de landbouwer 't hoofd element uitmaakt, de man dus. die het meest te lijden heeft vas de door het Trust-systeein hoogopgevoerde prijzen, hoopt de President zijn aan hang zoodanig te versterkne, dat bij de toeivomstiige verkiezing het ver lies van de oude vrienden ruimschoots is vergoed door een groot aantal nieuwe landgenooten. Het lokmid del, hetwelk dienst zal moeten doen om den Westerschen landbouwer nog nauwer aan zich te verbinden, ligt voor de hand. De voornaamste oorzaak toch, waar door de trusts hunne operaties met buitengemeen succes op de binnen- landsche markt kunnen uitvoeren en prijzen naar believen hoog houden, l'igt in de hooge invoerrechten, waar door concurrentie van buiten zoo goed als onmogelijk wordt gemaakt. En wanneer nu President Roosevelt op zijn politiek programma aan de Trust-hervorming nog de Tarief-her vorming toevoegt, is het als vrij zeker aan te nemen, dat hij zich hierdoor onder den landbouwenden stand in het Westen van de Vereenigde Staten grooten aanhang zal verwerven. En dit te eerder, waar in dit deel der Ver eenigde Staten, in tegenstelling met het Oosten, de strijd tusschen blank en zwart niet zoo scherp geprononceerd i(s en men dus aan het negrophilisme van den President niet al te veel aan stoot zal nemen. De Morning Leader verneemt uit Washington, dat Cleveland feitelijk de candidatuur voor het President schap dier Republiek aanvaard heeft. Stadsnieuws. Haarlem, 21 Maart De Nieuwe Nederlandschei Opera gaf Vrijdagavond een concert in de Vereeniging. jammer dat slechts zoo weinigen waren opgekomen om mede te genieten. Want er werd in derdaad veel schoons gegeven, veel kunst van goeden huize. Medewer kenden waren de diames: Mevr. F. CoiniFrpncisca, miej. Anna Wib- bels en mevr. Truus BlomUrlus, en de heeren D. Pauwels, J. Cauveren, S. Poons, Gerard Giesen, H. Snijders, en P. Koster, terwijl in plaats van den heer Gros, die door ziekte verhin derd was, de heer Smits zich hooren deed. Het programma was zeer vart- eerend en bood „elck wat wils". Geen wonder dan ook dat de aanwezfgen telkenmale door luid en hartelijk ap plaus de uitvoerenden dankten. De heer Kwast zorgde voor een uitste kende piano-begeleiding. Handelsbeweging in het Bloembollenvak. Aan een statistiek in het Weekblad voor Bloembollencultuur ontleenien wij de navolgende gegevens Totale invoer in 1902 van bloembol len en bol- en knolgewassen f 641.420 ko. bruto, tegen 555.044 in 1901. Totale uitvoer in 1902 10.302.959 ko. bruto, tegen 10.057.049 in 1901. Eigenaardig is, dat waar de invoer van 1898 naar 1899 daalde van 552.089 K.G. tot 472,455, zijsedert dat jaar e>en voortdurende stijging vertoont (in 1900 tot 4-99.551) terwijl ook de uitvoer van G.901.895 in 1898 daalde tot 6.780.264 in 1899 om daarop met een grooten sprong op te klimmen tot 8.417.482 in 1900, en tot het bovenge noemde cijfer in 1901. Daarbij verge leken is de uitvoer-toeneming van 1901 op 1902 onbeduidend. Vo e'tb alwed's'tir ij d e n. Mor gen zullen hier niet minder dan twee eerst© ltlassewedslrijdten plaats vin den. Het zijn II. F. C. aan de Span- j aarslaan en Haarlem aan den Dood weg. De eerste krijgt H.B.S. en de tweede Veloc'itas tot gast. Beide wed strijden beloven dus spannend te we zen. H.F.C. zal wel niet heel veel te vertellen hebben tegen H.B.S. Hoe Haarlem tegen Yelocitas zal doen Dat is nog een vraag. Velocitas. dat nog een pracht van een kans heeft op het kampioenschap, zal geen gelegen heid verloren laten gaan om Haarlem te doen verliezen. Ook de populaire roodbroeken zullen zich nog eens. naar wij hopen, kracht# weren, om toch maar veilig van de laatste plaats af te blijven. Jammer, dat heide wedstrijden op denzelfden dag plaats hebbenzoo doende zullen zij beide niet met een groot bezoek worden vereerd. Het meerendeel van de trouwe be zoekers der matches zal dan ook vra gen, waar moeten we nu heen Naar de Spanjaardélaan of naar den Dood weg? Wij Kunnen gerust meenen, dat de strijd tusschen Haarlem en Yelocitas aan den Doodweg wel de spannendste belooft te worden. En 't zal ons dus niet verwonderen, als wij daar morgen de meeste toeschouwers zullen vinden. De E i g e n-g ebouw commis sie van het II. A. S. d'oet volgens „de- Wekker' het volgende voorstel aan de leden van vakvereenigingen: De leden van een© vereeniging ver binden zich vrijwillig gedurende drie maanden n.l. Maart, April en Mei, minstens 10 cent per maand bij te dragen. Wordt de contributie geïnd, dan wordt tevens deze 10 cent ont vangen. Of wel kan men eene com missie van drie leden benoemen, aie de inning van dit dubbeltje voor deze 3 maanden op zich nemen. Doen aile leden daaraan ihee, dan kan op deze wijze best nog e&n f 500 hij elkaar gebracht worden. Naar wij vernamen heeft de timmerlieden-ver. D. E. V. reeds in dien geest besloten, staande de vergadering gaven zich reeds circa 50 leden van deze vereeniging hier voor op. Ook de afd. Haarlem S.D.A. P. nam een gelijk besluit. Goed voor gaan doet goed volgen. Laat dit spreekwoord' eens bewaarheid worden. Het is toch in het voordeel van de toekomstige bewoners zelf, indien hun huis goed en gezellig ingericht kan worden. Beroepsraad. Op Donderdag 19 Maart heeft het omvangrijke werk van het H. A. S. in zake de samen stelling van den Raad van Beroep voor. Haarlem een einde genomen. Die dag was de uiterste termijn waar op de namen der voorgedragenen kun- den wordm ingeleverd ten stadhuize. Het resultaat is zeer mager te noe men. Voorgedragen werden J. F rt- gens als lad en D. J. Tork als plaats vervangend lid, Lous als lid en W. Koppen als plaatsvervangend lid. Van de 24 leden waaruit de be roepsraad zal bestaan, hebben de neutrale vakivereenigingen slechts twee en d«> christelijke één lid kunnen voordragen. De afd. Haarlem S.D.A.P. b e- sloot in hare laatste huishoudelijke vergadering f 25 uit te trekken als steun voor de inventaris van 't Eigen Gebouw H.A.S. Dit besluit werd bij acclamatie genomen. Vervolgens werd in de plaats van Miedema, die naar Amsterdam is vertrokken, tot com missaris gekozen W. Akkerman. Naar aanleiding van een bestuurs voorstel kreeg het bestuur ten slDf.f9 de opdracht in het H. A. S. voor te stellen een begin te- maken met hei oprichten van een bibliotheek, voor- loopig alleen bijeen te brengen uit geschenken. (De Wekker). Schermwe d's t T ij d e n. De -scherm wedstrijden van den Haarlemschen Scbermbond namen he den-middag in het Brongebouw een aanvang. Na afloop van den wedstrijd. L- reft hedenavond eeme feestelijke bijeen komst plaats. De Vereeniging „Onder ling Genoegen" alhier geeft a.s. Dins dag in het gebouw ,,St.-Bavo" eene uitvoering. De afd. Haarlem Alg. Ned. Werkl. Verbond heeft in hare vergade ring van 20 Maart besloten f 10 af te staan voor de familieleden der gehuw de miliciens der opgeroepen lichtin gen 1901 en 1902. Tevens werd be- treurd, dat de regeering niet zorgt voor cLe huisgezinnen der genoemde miliciens, zoodat de Bond van Mili ciens en Oud-Miliciens genoodzaakt is bij andere vereenigingen om steun aan te Jiloppen. Lourens Jansz. Koster. De muzieKvereeniging van dezen naam zal Zaterdag 4 April in het Bronge bouw haar tweede uitvoering in dit seizoen geven, met medewerking van de bekende duettisten, den heer en mevr. Voget en den karakterkomJiek A. Vrugt. Een genoeglijke avond dus in het verschiet voor de leden. W ij ontvingen het jaar verslag 1902 van de Stuivers-Spaar bank der afd. Haarlem en Omstreken van den Volksbond. Ingebracht zijn 8898 posten tot een bedrag van vbgk 8898 posten, tót een gezamenlijk be drag van f 13.727.015 en terugbetaald 974 posten tot een bedrag van f 14.816.23. Het. gemiddelde beding der inlegposten was gedurende dit jaar fl.54, tegen f 1.735 het vorige jaar. Aan de deelhebbers is een rente toegekend van 2^r pet. Op 31 December 1902 bedroeg hét kapitaal der Stuivers-spaarbank ver schuldigd aan 1416 inbrengers de som van f 22963.47. Vegetariërs. Behandelde de heer D. de Clercq in de vorige cur susvergadering bet menschelijk orga nisme om aan te toonen dat de mensch van nature een vruchteneter isin de cursusvergadering op Vrijdagavond in de bovenachterzaal van café Brink- rnann gehouden, besprak de heer de Clercq de verschillende voedingsstof fen voor de Vegetariërs en gaf hij een beschrijving van het gebruik van den stoomkoker. Ook nu werd zijn onderhoudende voordracht dooT de aanwezigen met belangstelling gevolgd. Voorts was er nog een kleine ten toonstelling van toestellen uit de re formkeuken, die na afloop der lezing werden bezichtigd. Uit de Omstreken. Overveen. Men schrijft ons: Zondag 22 Maart speelt de Over- veensche Voetbalvereeniging een wed strijd tegen Kennemerland II voorde 2e klasse van dein Haarlemschen Voet balbond. O. V. V., die heden nog bo venaan staat in hare afdeeling, za\, wanneer Kennemerland wordt versla gen. zeker kampioen worden', zoodat eerstgenoemed club er alles op zal zetten om als overwinnaar uit het strijdperk te voorschijn te komen. Wie dus morgen een interessante voetbal wedstrijd wil zien, gaat naar het zoo prachtig gelegen voetbalveld der O. V. V. bij dé Waterleiding, waar bij tevens van het mooie natuurschoon kan genieten. T&lsehe rannt. Gisteren werd weer een valsche gul den in beslag genomen ten kanltbre van den Rijksontvanger te Eindho ven. De geldstukken zijn zonder randschrift en hebben een loodach tige kleur. Brand. Te Nijmegen is gisteravond te half acht een felle brand uitgebroken in het brandstoffenpaKhuiis van de we duwe Jansen aan de Waalkade. Het huis met den inboedel zijn geheel ver brand. Ales was verzekerd. De brand weer kon aleen de belendende percee- len behouden. Kerk en School. Over de regeeringsontwerpen. Te Middelburg heeft de heer Mar- chant over de regeeringsontwerpen ge sproken. De staking besprekende wees de heer Merchant er op dat hij, drie da gen voor den critieken 31en Januari te Amsterdam vertoevende, wel merk te dat de hoofdstad in zak en asch zat. Nochtans wist de Regeering daar niets van en was zij onvoorbereid op het oogenblik dat de staking uitbrak. In hét kabinet van den Minister van Waterstaat is toen een spelletje „ping pong" gespeeld tusschen de Regeering en de H. IJ. S. M.. De regeering wilde de H. IJ. S. M. verantwoordelijk stel len en omgekeerd is het gevolg ge weest. dat de spoorweg-directiën bak zeil hebben moeten halen. Over het feit zelf sprekende meent de heer Mar chant, dat niemand heeft kunnen den ken. dat de spoorwegmannen zoo goed georganiseerd waren, dat op een telegrammetje van het hoofdbestuur het werk werd neergelegd. Dat was een bewijs van vertrouwen in dat be stuur. Alhoewel hij het gebeurde afkeurens waardig noemde zijn er zoo'n tal van verzachtende omstandigheden aan te wijzen, dat het febeurde hierdoor in een geheel ander daglicht komt. Het schijnt dat mannen, die nu het hoogst in de spoorwegmaatschappijen staan, hoe schrander dikwijls, de dingen die voor het grijpen liggen, maar niet kunnen zien. als het ware ziende blind ziin: vandaar een staking die zij nooit hadden verwacht. Spreker zette in den breed© de ver schillende bezwaren uiteen die hij had tegen de voorgestelde wijzigingen van het strafwetboek, ook on juridische gronden lichtte hij in het kort toe, dat deze wetsartikelen wijziging behoeven en hij stelde in het licht, hoe de Re- geering zelfs het kiesrecht wil ontne men of het recht van gekozen te wor den. Spreker heeft nog wel zooveel ver trouwen in het volk. dat hij het niet noodig achtte dergelijke strafbepalin gen in het leven te roepen. Luit.-Gen Fergansins. De gepensionneerde luitenant-g-n--.- raal J. W. Bergansius, minister van oorlog, is bij kon. Besluit benoemd tot Minister van Staat. De Vereeniging tot vereenvoudiging van examens en ouderwijs houdt op 11 April hare tweede algemeene vergadering te Arnhem. De agenda vermeldt o. m. de volgende pun ten: l. Voorstel van het voorloopig hoofdbe stuur tot bepaling van de minimum-contri butie der algemeene leden op 1; tot bepa ling van de bijdrage der afdeelingen aan de algemeene kas op f 0.50 per lid. •2. Verkiezing van 9 leden van het hoofd bestuur. Voor 4 plaatsen voor ouders zijn aanbe volen: O. R. Barends, Arnhem; P. Boele van Hensbroek, 's-Gravenhage; H. Enno van Gel der, Rotterdam, D. T. Romein, Utrecht: Th. Sanders, Amsterdam; A. Spakler, Amsterdam; dr. J. P. v. d, Stok, Utrecht; mr. H. Verkou teren, Amsterdam, en H. de Vries Robbé, Amsterdam; voor 2 plaatsen voor genees kundigen: dr. Cou, Utrecht; prof. dr. C. Eyk- man, Utrecht; dr. Sissingh, Arnhem, en prof. C. Winkler, Amsterdam; voor 3 plaatsen voor onderwijzers; J. F. Bense, Arnhem, leeraar li. b. s. en gymnasium; H. Goudsmit, Am sterdam, hoofd eener lagere school; mej. S. M. Maronier, Arnhem, oud-leerares m s. voor meisjes, te Rotterdam; dr. v. d. Plaats, te Utrecht, leeraar aan de veeartsenijschool; dr. R. T. F. Reudler, leeraar gymnasium en I. Schreuder, hoofd eener lagere school, Rot terdam. 3. Voorstel der afdeeling Amsterdam: De algemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uit in den loop van 1903 een werkplan te ontwerpen en dit aan de afdee lingen toe te zenden; het zal daarbij o. a. de aandacht schenken aan de volgende pun ten: a. is het mogelijk te komen tot afschaffing of vereenvoudiging van toelatingsexamens voor alle middelbare scholen? b. kan en moet het huiswerk op de lagere scholen worden afgeschaft? Praeadvies van het hoofdbestuur; Dit voorstel van Amsterdam kan het hoofd bestuur niet anders dan welkom zijn. Het spoort aan tot het verrichten van werkzaam heden, die noodzakelijk ter hand genomen moeten worden. 4. Voorstel der afdeeling Utrecht: het hoofd bestuur stelle eene lijst samen van sprekers, die geneigd zijn in den loop van den winter voor de afdeelingen op te treden met voor drachten, rakende het doel deï vereeniging. 5. Voorstel der afdeeling Arnhem: de alg. vergadering besluite een periodiek geschrift uit te geven en verzoekt het hoofdbestuur daartoe de noodige stappen te doen. Het voorloopige hoofdbestuur kan met dit voor stel medegaan, indien aan het hoofdbestuur do macht verleend wordt, reeds in 1903, na onderzoek en bij wijze van proef, een dusda nig geschrift uit te geven, hetzij zelfstandig, hetzij in daartoe gehuurde ruimte vau een bestaand blad. Na de pauze zal prof. Holwerda, van Lel den, inleiden: „Hervorming van gymnasiaal en middelbaar onderwijs". Binnenland. Hofberichten. II. M. de Koningin had gisteren als gasten aan tafeljhr. Van der Wijck, oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië en mevrouw jhr. F. Groeninx van Zoelen en mevrouw, dame du pa lais jhr. Repelaer van Driel, admi nistrateur van hot Kroondomein, en mevrouw mr. Gleichman, Minister van Staat; A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doom, oud-kapi tein-luitenant ter zeejhr. Boud. ad judant i. b. d., kolonel-commandant der d.d. schutterij te 's-Gravenhage; dien gep. kolonel Van Hoogstraten, adjudant i b. d. jhr. Van der Goes, kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers. Kwijtschelding van straf, H. M. de Koningin heeft aan Van E. te Rotterdam, kwijtschelding ver leend van het nog onvervulde gedeel te der gevangenisstraf van twee jaar, waartoe hij in Mei van het vorige jaar door de rechtbank te Rotterdam we gens mishandeling met doodelijken afloop op zijn vader gepleegd, wérd veroordeeld. Kievitseieren. Door den heer Dijs, poelier te Baarn. is gisteren (Vrijdag) het eerste kie vitsei aangeboden aan H. M. de Ko ningin. Het werd gevonden in den Bunschoter polder. Overleden Het jongetje, zoontje van F. V. te Wognum, dat door de stoomtram WognumSchagen was overreden, en wiens beentje in het ziekenhuis te Hoorn wrerd afgezet, is overleden. Zich aangemeld. De dader van den onlangs te Ruc- phen plaats gehad hebbendien dood slag, die naar België gevlucht was, heeft zich bij de Justitie te Breda aan gemeld.. De vervolging van v. d. Goes. Het Gerechtshof heeft het verzet van van der Goes tegen de verwijzing zij ner zaak naar de openbare zitting verworpen. (Het Volk.) Eindexamens H. B. S. in Noordhollaud. liet groote aantal candidaten heeft het ook dit Jaar noodig gemaakt dat de Commissaris der Koningin twee Commtssiën heeft be noemd voor het afnemen der Eind-examens. De eene commissie, onder voorzitterschap van dr. J. C. Costerus, zal hare zittingen houden te Amsterdam; zij is dubbel, d, w. z. bestaat uit twee commisslën onder één voor zitter. De andere, enkele, commissie houdt hare zittingen te Haarlem, onder voorzitter schap van dr. H. Brongersma, dir. der H. B. S. aldaar. Terwijl de eerstgenoemde commissie, die voor de oostelijke helft der provincie, de Jon gelieden van Amsterdam, Zaandam en Hoorn zal examineeren, komen die van Haarlem, Alkmaar en Den Helder voor rekening van de Westelijke Commissie. Men verzoekt ons er op te wijzen dat zgn. extraneï, dus dengenen die geen H. B. school hebben bezocht, zich voor het afleggen van het eindexamen hebben te wenden tot dr. H. Brongersma. Als de beide commisslën geheel zijn vast gesteld, hopen wij hare samenstelling mede te deelen. Groningen en haar universiteit hebben een zwaar verlies te betreuren, professor Land is overleden. Het was niet onbekend dat de hoogleeraar sinds lang ziek was, ernstig ziek, en dat op het laatst de hoop op herstel steeda flauwer hegon te worden. Toch zal de droeve tijding behalve voor nabestaanden en vrien den ook voor zijn leerlingen als een moeilijk te dragen slag worden gevoeld, zij zuüen in dezen leeraar een warm vriend missen. Acad. examens. Lelden. Geslaagd voor het arts-examen eer ste gedeelte mej. P. van Wijngaarden. Bevor derd tot arts de heer G. van LIebergen. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer K. A. Rombach, geb. te Rot terdam. na openbare verdediging van zijn proefschrift; „Bijdrage tot de internationale regeling van het materleele aanvarlngsrecht". Ned. Herir. Kerk. Beroepen te Medemblik: J. J. van der Grient, te Giesen Oudkerk. Aangenomen. Naar Cornjum, door N. C. Reuken, te Loppersum; naar Zevenhoven, door G. van Dorsen, cand. Bedankt: Voor Westkapelle, door A. W. Ipplus Fockens, te Hemmen. Beroepen te Harlemen ds. H. I. Olthuls te Otterloo. Bedankt voor het beroep te Krimpen aan de Lek door ds. A. M. den Oudsten te Ha- gesteln; te Zegveld door ds. P. de Looze te Oud-Vossemeer.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1